Náboženská sloboda pod gilotínou? Corona paradoxy z Francúzska

Náboženská sloboda pod gilotínou? Corona paradoxy z Francúzska

Paríž 14. februára 2020 (HSP/Foto:TASR/AP-Francois Mori)

 

Vo Francúzsku boli zavedené drakonické obmedzenia ohľadne slobody pohybu, porovnateľné s vládnymi nariadenia na Slovensku počas Veľkej noci. Občas sa však vyskytujú paradoxné situácie, ktoré hraničia so zdravým rozumom

Ilustračné foto

Francúzska polícia zasahovala v parížskom kostole. Dôvodom bola tzv. „nelegálna“ omša počas nočnej vigílie vzkriesenia, ktorá bola slávená tradičným katolíkmi, ktorí nemajú ani na Slovensku na ružiach ustlané. Ide o katolíkov so Spoločnosti sv. Pia X, ktorí zotrvávajú na predkoncilovom liturgickom ríte. Najmä liberálnejšie orientovaní katolíci častujú tradicionalistov nelichotivými prívlastkami, keďže naďalej slávia Eucharistiu v tzv. Tridentskom ríte, čo sa mnohým v katolíckej cirkvi nie celkom pozdáva. Treba pripomenúť, že počas prepuknutia epidémie v Taliansku sa vo Francúzsku nepodnikli takmer žiadne preventívne kroky zo strany štátu, až kým nedošlo k rozšíreniu nákazy po celej krajine.

Reklama

Napriek neskorším vážnym vládnym obmedzeniam v oblasti zhromažďovania a slobody pohybu, ktoré sa zaviedli vo Francúzsku, v jednom z parížskych kostolov sa slávilo tradičné veľkonočné vzkriesenie. Vo francúzskej tlači sa píše o „ilegálnej“ omši v Tridentskom ríte v kostole Saint Nicolas du Chardonnet v centre Paríža a slávenie veľkonočnej eucharistie sa kritizovalo aj médiách. Samotný chrám nie je malým kostolom, ale pomerne veľkou sakrálnou stavbou s impozantnými rozmermi, do ktorej sa za normálnych okolností zmestí mnoho stoviek veriacich.

Tridentskú liturgiu, ktorú slúžil kňaz, označili príslušníci polície za nelegálnu a kňaz bol pokarhaný a potrestaný za nedodržiavanie pravidiel. Kňaz bude pravdepodobne musieť zaplatiť pokutu až do výšky 200 EUR.  Políciu totiž zavolali miestni obyvatelia, ktorí v sobotu večer počuli piesne vychádzajúce z kostola. Po príchode pred kostol však dôstojníci polície zistili, že dvere sú zamknuté zvnútra a tak čakali pred chrámom.

Reklama

Až o okolo polnoci vyšiel jeden z účastníkov omše a potvrdil, že v chráme bolo asi 40 ľudí, avšak nakoniec bol potrestaný iba kňaz a veriaci nedostali žiadne tresty za nedodržanie vládnych nariadení. Vzhľadom na impozantné rozmery chrámu mohli byť účastníci bohoslužieb (cca 40 ľudí) bez problémov vo vzájomnej vzdialenosti viac ako 15 a viac metrov. Policajti si pravdepodobne spomenuli na časy francúzskej revolúcie, kde boli najmä katolícki občania brutálne prenasledovaní a masovo zabíjaní, a tak upustili od väčších sankcií. Oproti pokute cez 2000 eur, ktorú dostal jeden kňaz na juhu Poľska za ten istý „zločin“ sa tento trest javí ako mierny.

Paradoxom je, že  francúzska vláda vo výnimočných prípadoch povoľuje porušenie mimoriadne prísnych obmedzení spojených s bojom proti COVID-19 v jednom prípade. Občania majú právo opustiť svoje bydlisko bez trestu ak si chcú „adoptovať“ zviera. Francúzsky minister vnútra v sobotu oznámil, že vláda „prejaví toleranciu“ a bude reagovať na výzvu Asociácie na ochranu zvierat (SPA). „Vláda v otázke dobrých životných podmienok zvierat po výzve OCHÚ ukázala svoje srdce a rozhodla sa okamžite nájsť správne riešenie,“ uviedol Chr. Castaner.

Najväčšia organizácia zameraná na ochranu zvierat vo Francúzsku upozornila na preplnené prístrešky, ktoré boli kvôli boju proti COVID-19 zatvorené na tri týždne.
Šéf ministerstva vnútra vyhlásil, že úradníci sa budú riadiť oveľa väčšou toleranciou, keď osoba opustí svoje bydlisko, aby prijala zviera z útulku. Osoby ochotné vyzdvihnúť sa však musia dohodnúť na stretnutí a vybrať konkrétne zviera prostredníctvom webovej stránky, aby ich mohla sprevádzať iba jedna osoba z personálu útulku.

„Umožní to dodržiavanie existujúcich pravidiel a zachráni životy nespočetným zvieratám,“ zdôraznil Castaner. Francúzsky premiér E. Philippe 23. marca 2020 zaviedol ďalšie obmedzenia v súvislosti s bojom proti vírusu SARS-CoV-2. Práca je povolená iba v okruhu 1 km od miesta bydliska, ak cesta nepresahuje jednu hodinu. Každý občan má možnosť ísť nakupovať, do lekárne alebo na iné dôležité účely.
ale kostoly, na rozdiel od útulkov pre zvieratá, sú uzavreté pre veriacich. Nie je možné navštevovať sväté omše ani v počte 5 ľudí a oficiálne nie je prístup k sviatostiam. Oslava Svätého týždňa pre veriacich je možná iba prostredníctvom internetu, rádia alebo televízie.

Vo svete silnie kritika voči totalitnému zatváraniu kostolov (čo nemá v histórii cirkvi obdobu od čias rímskeho impéria či počas Veľkej francúzskej revolúcie) a čoraz viac sa hovorí o cielenom globálnom ataku na jednu zo základných slobôd, ktorou je náboženská sloboda. V rámci katolíckej cirkvi jestvuje určité názorové rozdelenie, kde jedna časť hovorí najmä o racionálnom význame zákazu verejných bohoslužieb z epidemiologických dôvodov a druhá poukazuje na možnosť racionálneho kompromisu, ktorým je častejšie slúženie bohoslužieb s malým počtom veriacich v kostoloch. V niektorých štátoch dokonca sama lokálna cirkev zavrela kostoly len na základe politického tlaku alebo na základ odporúčaní odborníkov.

Reklama

V svete postupne vznikajú hnutia, ktoré požadujú rešpektovanie náboženskej slobody zo strany štátu, aj čase pandémie, pričom sa poukazuje na možnosť obmedzeného počtu veriacich na bohoslužbách.  Argumentuje sa aj tým, že nákupy v preplnených nákupných centrách sú oveľa rizikovejšie ako účasť na bohoslužbách, kde môžu byť veriaci od seba vzdialení aj 5 metrov, spolu s ďalšími hygienickými opatreniami (dezinfekcia, vetranie kostolov, rúška, vekové obmedzenie aby starí ohrození veriaci zostali doma, slúženie bohoslužieb na voľných priestranstvách).

Rozumným riešením je i väčší počet bohoslužieb s malým počtom  účastníkov, pričom vo všedné dni (keď nie je účasť povinná v rámci cirkevných predpisov) by mohlo trvať obmedzenie verejných bohoslužieb i naďalej, pokiaľ je to nevyhnutné v čase epidemiologickej krízy.

René Balák

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

12:31

Slovensko by mohlo využiť 1500 ton vyhoretého jadrového paliva aj vďaka malým modulárnym reaktorom. Cieľom je posilniť energetickú udržateľnosť a nezávislosť opätovným využitím vyhoretého jadrového paliva v pokročilých reaktoroch štvrtej generácie. V piatok o tom na tlačovej konferencii informovali zástupcovia Francúzsko-slovenskej obchodnej komory (FSOK).

12:26

Každý tretí obyvateľ SR poberá od štátu dôchodok v rámci sociálnej ochrany, poberatelia dôchodkov tvoria približne 33 % obyvateľstva, čo je najviac v EÚ. Celkové sumy vyplatené na dôchodky tvoria takmer 9 % HDP, čo patrí k najnižším hodnotám v EÚ, informoval v piatok Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Priemer vynaložených finančných prostriedkov v krajinách EÚ bol v roku 2021 na úrovni 12,9 % HDP. Najvyššie podiely, okolo úrovne 15 % HDP, vynakladali na dôchodky v Grécku (16,4 %), v Taliansku (16,3 %), Rakúsku (15 %) a vo Francúzsku (14,9 %).

11:39

Ak by sa chcel maďarský premiér Viktor Orbán s jeho vládnou stranou Fidesz stať členom frakcie Európskych konzervatívcov a reformistov (ECR) v Európskom parlamente (EP), musel by predložiť písomné vyhlásenie vyjadrujúce podporu Ukrajine. Uviedol to spolupredseda politickej skupiny ECR Nicola Procaccini, napísal v piatok portál Euractiv.it.

11:20

Stredajší výbuch auta v Chorvátsku, pri ktorom zahynul deväťročný chlapec z Českej republiky, pravdepodobne spôsobil výbuch granátu, ktorý si dieťa prinieslo z priľahlého vojenského výcvikového priestoru. Informáciu priniesla česká televízna stanica Nova, píše TASR.

V súvislosti s výbuchom neďaleko mestečka Bilišane zadržali 46-ročného muža, ktorý chlapcovi údajne dovolil s nájdeným predmetom manipulovať. Zadržanie muža pre Novinky.cz potvrdil bez ďalších podrobností hovorca českého ministerstva zahraničných vecí Daniel Drake.

10:47

Slovensko v aktuálnej zložitej a dynamicky sa meniacej dobe potrebuje jasnú stratégiu smerovania. Zaostáva však v strategickom projektovom riadení aj vyvodzovaní osobnej zodpovednosti. Poukázal na to predseda Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) Ľubomír Andrassy, ktorý v piatok poslancom Národnej rady (NR) SR predstavil Správu o výsledkoch kontrolnej činnosti NKÚ za rok 2023.

Ľubomír Andrassy
Na snímke Ľubomír Andrassy
10:46

Nemecký výrobca luxusných automobilov BMW zrušil objednávku na batérie pre elektromobily v hodnote dvoch miliárd eur od švédskej spoločnosti Northvolt. Informovala agentúra DPA.

10:44

Na internete sa objavili citlivé údaje z kybernetického útoku, ktorý začiatkom júna narušil činnosť nemocníc v Londýne a viedol k odkladu plánovaných operácií. Britská stanica BBC uviedla, že dáta zverejnila ruská kybernetická zločinecká skupina Qilin, známa tiež pod názvom Agenda, informuje TASR.

Skupina Qilin zdieľala takmer 400 gigabajtov údajov – vrátane mien pacientov, dátumov narodenia, hodnôt a popisov krvných testov. Uverejnila ich na svojom dark webe a sociálnej sieti Telegram.

10:43

České hnutie ANO vystúpi z liberálnej frakcie Obnovme Európu (RE) v Európskom parlamente aj z Aliancie liberálov a demokratov pre Európu (ALDE). V piatok to oznámil na tlačovej konferencii líder hnutia Andrej Babiš, píše TASR.

10:36

Najmenej 200 ľudí sa zranilo a viac ako 100 zadržala polícia počas štvrtkových protestov v Keni proti vládnym plánom na zvýšenie daňového zaťaženia v celkovej výške 2,7 miliardy dolárov. Jeden 29-ročný muž zomrel v nemocnici na následky strelného poranenia stehna, ktoré utrpel počas protestu, uviedli kenské noviny Daily Nation. Informovala agentúra Reuters.

Protestujúci chcú, aby vláda úplne upustila od návrhu zákona o financiách, ktorý podľa nich zvýši životné náklady Keňanov, ktorých už teraz trápia finančné problémy.

Protesty v Keni
Na snímke demonštranti utekajú pred policajtmi počas protestu proti navrhovanému zákonu na zvýšenie daní, ktorý má byť predložený do parlamentu v Nairobi
10:33

Arménsko oficiálne uznalo Palestínu ako štát. Uviedla to v piatok ruská tlačová agentúra TASS s odvolaním sa na vyhlásenie arménskeho ministerstva zahraničných vecí. Informovala o tom agentúra Reuters.

Nezávislosť palestínskeho štátu spomedzi krajín 27-členného eurobloku uznáva 9 štátov – Švédsko, Cyprus, Maďarsko, Česko, Poľsko, Rumunsko, Bulharsko, Slovensko a Slovinsko a čoskoro by tak mala spraviť aj Malta, uvádza agentúra Reuters. Palestínu ako štát uznalo už aj Nórsko, ktoré síce nie je členom EÚ, no čo sa týka zahraničnej politiky, koná zvyčajne v súlade s ňou.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE


Reklama

NAJNOVŠIE


Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Rys španielsky (Lynx pardinus) kráča so zajacom v papuli po tom, ako ho chytil v okolí národného parku v španielskom Aznalcazare

Autor: TASR/AP-Antonio Pizarro

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Gustáv Murín

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Milan Šupa

Michal Durila

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali