Pôvodný Disney príbeh Legenda o Mulan z roku 1998 rozpráva príbeh, ktorý sa odohráva v starovekej Číne, v období keď ani Veľký múr nedokázala zadržať hordy bojovných Hunov, ktorí napadli mierumilovnú Ríšu stredu. A preto cisár vyhlasuje mobilizáciu – jeden muž z každej rodiny musí vstúpiť do armády, ktorá má v rozhodujúcej bitke odraziť vojská dobyvateľov. Mladé dievča Mulan, ktorého hlavnou úlohou je vydať sa, sa rozhodne ostrihať si vlasy, prezlečie sa za chlapca a narukuje namiesto svojho chorého otca.
V nastávajúcich nebezpečných dobrodružstvách, kde jej budú pomáhať duchovia rodinných predkov a rodinný drak, zachráni Mulan Čínu pred krvilačnými hordami divokých Hunov a pre seba a svoju rodinu získa úctu celej krajiny.
Chystanú hranú verziu tejto kultovej Disney rozprávky niektorí odsudzujú na neúspech už teraz, skôr než došlo k jej premiére, ktorá je oznámená na marec 2020. Dôvodom je americká herečka, ktorá sa narodila v Číne, Liu Yifeiová, predstaviteľka Mulan. Tá totiž na sociálnej sieti Weibo zverejnila príspevok, ktorým pohoršil mnohých obyvateľov Hongkongu.
„Podporujem tiež hongkonskú políciu. Teraz ma môžete zbiť,“ zverejnila herečka na sociálnej sieti v čínštine, a potom pridal aj vetu v angličtine: „Aká hanba pre Hongkong.“
Podľa BBC mali byť Yifeiovej slová reakciou na kauzu novinára Global Times, ktorý bol napadnutý demonštrantmi na letisku v Hongkongu začiatkom tohto týždňa po tom, čo bol obvinený z toho, že je tajný policajný agent. Liu v príspevku tiež napísala: „Podporujem aj hongkonskú políciu.“
Na platforme Weibo síce herečka získala rozsiahlu podporu, ale na Twitteri, ktorý je v Číne zakázaný, na seba negatívna odozva nenechala dlho čakať a hashtag #BoycottMulan nabral na sile. Používatelia Twitteru, ktorí sa rozhodli film bojkotovať, obvinili herečku z podpory policajnej brutality.
Protesty a západní sponzori
Protesty v Hongkongu vypukli krátko po tom, ako sa vláda snažila presadiť zákon umožňujúci vydávanie osôb podozrivých zo spáchania trestného činu do krajín, s ktorými nemá Hongkong uzavreté dohody o extradícii, vrátane pevninskej Číny.
V súvislosti s aktuálnou situáciou v Hongkongu sa na internete objavilo video z nácviku simulovaného zásahu čínskych poriadkových síl, ktorý indikuje, že trpezlivosť čínskych úradov vyprcháva. Ukazuje sa, že verbálne dohováranie a apelovanie na zdravý rozum neprináša žiaduci efekt.
Dôvodom môže byť fakt, že iniciátori hongkonského majdanu sú zmanipulovaní ich západnými sponzormi do takej miery, že už prekročili bod, z ktorého niet návratu. V takom prípade už nemôže cúvnuť ani čínska vláda, ktorá má svoje skúsenosti s podobnými excesmi na námestí Nebeského pokoja v lete 1989 (viac v článku).