„Studená zima komplikuje život Ukrajine, ktorá pristúpila k vykurovacej sezóne s minimom zásob plynu. Dve predchádzajúce sezóny boli mäkké, čo Kyjevu umožnilo preklenúť sa cez ne bez osobitých problémov. Pri súčasných mrazoch je však denný odber z podzemných zásobníkov vyšší ako plánovaných 50 miliónov kubíkov… Napr. 6. 1. 2017 bol odber na úrovni 85 mln. kubíkov (8. 1. ruská tlač písala o odberoch až 100 miliónov kubíkov).“
„Momentálne je v podzemných zásobníkoch Ukrajiny 11,6 mld. kubíkov plynu, čiže zásoby vystačia minimálne do marca. Ak však anomálne mrazy budú pokračovať, alebo ak silné mrazy vzniknú aj koncom februára – začiatkom marca (kedy podzemné zásobníky budú v podstate vyčerpané), potom Ukrajina bude musieť alebo obmedziť dodávku plynu podnikom alebo nakúpiť plyn od Gazpromu. Pre Kyjev by bolo hospodárnejšie nakúpiť plyn v prvom štvrťroku, pretože v ďalšom bude podľa cien Gazpromu s Európou i chabmi v Európe zrejme drahší.
V súvislosti s tým obnovenie rusko-ukrajinských rozhovorov o plyne na začiatok marca 2017 vyzerá ako dostatočne pravdepodobné,“ hovoria na záver Kommersant.
Podľa finobzor.ru, srspol.sk