Mihók: Slovensku pred 25 rokmi ekonomicky nikto neveril

Mihók: Slovensku pred 25 rokmi ekonomicky nikto neveril

Bratislava 30. júna 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Pavel Neubauer)

 

Slovensku pred 25 rokmi ekonomicky nikto neveril. Uviedol to v diskusnej relácii Ekonomika tu a teraz na TABLET.TV predseda Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) Peter Mihók pri príležitosti 25. výročia vzniku komory

Väčšina ľudí doma aj v zahraničí sa podľa neho v roku 1992 obávala o ekonomické prežitie budúcej Slovenskej republiky. “Povedal by som, že nám nedávali veľké šance. Ja som bol optimista, nechcem však robiť generála po vojne, preto sme aj založili túto inštitúciu – SOPK,” priblížil.

Reklama
Na snímke predseda SOPK Peter Mihók.

Ľudia v zahraničí podľa neho začiatkom 90. rokov vo všeobecnosti nepoznali reálny ekonomický potenciál Slovenska. “Slovensko v tom čase stále vnímali ako zaostalú agrárnu krajinu, ktorá má zopár priemyselných podnikov. Okrem toho však štruktúru slovenskej ekonomiky nepoznali, ale my čo sme ju poznali, sme boli oveľa väčší realisti. Slovensko som vtedy vnímal ako kompaktnú ekonomiku, ktorá bola svojim spôsobom komplementárna (doplnková, pozn. TASR) aj k českej ekonomike. Menšia ekonomika sa ľahšie manažuje, čo sa aj následne ukázalo pri ďalšom vývoji,” poznamenal Mihók.

“Videl som vtedy hlavne veľký strojársky potenciál Slovenska. Strojarina dala základ pre rozvoj ďalších odvetví. Navyše v strojárstve, osobitne v zbrojárskom priemysle, pracovali v tom čase vysokokvalifikovaní, technicky orientovaní a vzdelaní ľudia. Toto dávalo obrovský potenciál pre rozvoj Slovenska, čo sa aj následne ukázalo. Našim hlavným vkladom do rozvoja neboli peniaze, ale ľudský potenciál,” priblížil predseda SOPK.

Reklama

Mihók bol podľa svojich slov prvým zástupcom SR po jej vzniku pre negociáciu s EÚ. “Bolo to zaujímavé obdobie. Bol som vymenovaný za splnomocnenca vlády pre EÚ a bol som aj hlavným negociátorom asociačnej dohody. Pre mňa osobne to bola v tom čase veľká výzva, najmä v tom, že dobehneme ostatné tri krajiny v rámci V4 a že SR podpíše asociačnú dohodu s EÚ súbežne s ČR. Treba povedať, že ČR mala lepšiu štartovaciu pozíciu, pretože ČR všetci poznali. Dokonca aj to, čo patrilo Československu, sa pripisovalo ČR,” pripomenul Mihók.

Slovensko podľa neho prešlo viacerými etapami vývoja, z ktorých každá prinášala nové výzvy. Na začiatku to bola etapa transformácie ekonomiky zo štátom riadenej na trhovú. “Túto etapu sme, síce aj s mnohými ranami, ale zvládli,” doplnil.

Druhou etapou bolo začlenenie Slovenska do medzinárodných štruktúr, najmä ekonomických. “Jednou výzvou bolo prijatie SR do OECD a druhou prijatie do EÚ. Ďalšou etapou bolo obdobie plného členstva v EÚ, čo bolo dôležité z hľadiska adaptácie firiem na podmienky vnútorného trhu EÚ,” zdôraznil Mihók.

Ďalšou výzvou bolo podľa neho zavedenie eura, ktoré slovenskej ekonomike “určite prospelo”. “Aktuálne ČR, Maďarsko, Poľsko neuvažujú o zavedení eura. Slovensko je v inej situácii, pretože je v rámci V4 najmenšou ekonomikou. My sme potrebovali zatraktívniť ekonomické prostredie, v čom nám euro výrazne pomohlo, hlavne voči zahraničným investorom. Navyše slovenská koruna bola najmä s ohľadom na rozsah ekonomiky pomerne slabou menou, teda dalo sa s ňou (na trhoch) ľahko zahrávať. Niekedy nebola dokonca posudzovaná ako samostatná mena, ale v koši mien ostatných stredoeurópskych krajín, kde sme boli na konci. Zavedenie eura malo teda pre SR význam, napriek problémom, ktoré v eurozóne stále cítime. Euromena má výraznú podporu tak medzi obyvateľstvom, ale ešte výraznejšiu medzi podnikateľskými subjektmi,” dodal predseda SOPK.

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:27

Ruský prezident Vladimir Putin sa v máji chystá navštíviť Čínu. Bude to jeho prvá zahraničná cesta od znovuzvolenia v prezidentskej funkcii v rámci snahy Moskvy o prehĺbenie vzťahov s Pekingom.

Včera 20:06

Pre Ukrajinu ešte nie je neskoro, aby zvíťazila nad Ruskom, ak spojenci splnia sľuby o dodaní ďalších zbraní. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg,

Včera 20:05

Izraelské médiá informovali, že z mesta Rafah v Pásme Gazy ušli pred blížiacou sa izraelskou ofenzívou desaťtisíce ľudí. TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

Včera 19:41

Prokuratúra v Madride odporučila, aby predbežné vyšetrovanie manželky španielskeho premiéra Pedra Sáncheza bolo zrušené. Uviedli to televízna stanica RTVE, noviny El País a ďalšie médiá s odvolaním sa na justíciu.

Včera 19:39

Švajčiarska potravinárska spoločnosť Nestlé odmietla tvrdenia mimovládnej organizácie Public Eye, podľa ktorej do svojich výrobkov v rozvojových krajinách pridávala cukor. V rovnakých výrobkoch na európskom trhu ich predáva bez cukru.

Včera 19:35

Európsky parlament hlasoval v Štrasburgu za zriadenie nového orgánu pre etické štandardy, ktorý bude bojovať proti korupcii v inštitúciách Európskej únie a sledovať pravidlá lobingu a korupcie. 

Včera 19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

Stoltenberg v Nemecku
Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý sedí v stíhačke Eurofighter, sa usmieva pred štartom počas návštevy taktickej letky 73 Steinhoff v meste Laage neďaleko Rostocku na severe Nemecka
Včera 19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

Včera 19:02

Európsky policajný úrad rozbil zločineckú skupinu, ktorá sa zameriavala na cenné starožitné knihy. 

Včera 18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

Včera 18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali