Mihál: Rokujeme o programovom vyhlásení sociálnodemokratickej vlády

Bratislava 21. apríla 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

 

Podľa názoru Jozefa Mihála sa vládna väčšina môže ešte zmenšiť

Stredopravé strany Most–Híd, #Sieť a SNS sa pri tvorbe programového vyhlásenia vlády dostatočne nepresadili a dominanciu majú programové ciele Smeru-SD. „To je programové vyhlásenie sociálnodemokratickej vlády. Ja tam nevidím návrhy, ktoré by pochádzali z prostredia stredopravých strán,“ povedal pre TABLET.TV poslanec Národnej rady SR a podpredseda SaS Jozef Mihál.

Na snímke poslanec Národnej rady SR a podpredseda SaS Jozef Mihál
Na snímke poslanec Národnej rady SR a podpredseda SaS Jozef Mihál

Zároveň dodal, že podľa jeho názoru sa vládna väčšina môže ešte zmenšiť. „Táto vláda má tiež takú zvláštnu väčšinu. Neviete, čo sa stane zajtra, či nejaký poslanec, napríklad zo #Siete neodíde z koalície a bude ich o jedného menej,“ odhadol.

Na poznámku publicistu Juraja Hrabka, podľa ktorého je hlavnou úlohou programového vyhlásenia získať podporu parlamentu a tým dostať vládu pod kontrolu Národnej rady SR, Mihál poznamenal, že je to zložitejšie. „Programové vyhlásenie vlády netreba podceňovať, lebo ak v ňom je uvedený nejaký záväzok vlády, ktorý chce splniť za štyri roky, tak by mal byť dodržaný. A vláda by po štyroch rokoch mala pristúpiť k odpočtu,“ uviedol. Programové vyhlásenie podľa neho vyjadruje filozofiu, pointu spôsobu, akým chce vláda problémy Slovenska riešiť.

Aj programové vyhlásenie vlády Ivety Radičovej bolo podľa neho formulované skôr vo všeobecnej rovine, obsahovalo však základné zámery aj záväzky kabinetu. „Jednou z hlavných úloh vlády Ivety Radičovej bolo znížiť vysoký deficit verejných financií, vtedy bol osempercentný. Aj keď sme vládli rok a pol, myslím si, že bol splnený zodpovedne“ konštatoval Mihál, ktorý v tejto vláde zastával post ministra práce, sociálnych vecí a rodiny.

„Bolo to zoskupenie štyroch stredopravých strán, ktoré v zásade rovnakým spôsobom nahliadali na riešenia ekonomiky, rozpočtu, podnikateľského prostredia, otázok zamestnanosti,“ povedal. „Tam, kde sme nemali rovnaký názor, napríklad SaS a KDH, tieto problémové veci sa tam nedostali,“ dodal.

V súčasnosti nie je súčasťou programového vyhlásenia napríklad zmena zákona o občianstve, ktorá bola pred voľbami prioritou Mosta-Híd. Ak sa tam nedostala z rovnakých dôvodov, ako v prípade Radičovej vlády témy rozdeľujúce KDH a SaS, podľa Mihála nie sú namieste Bugárove vyhlásenia, že Most–Híd dostal do dokumentu 90 percent svojich programových cieľov. „My sme vtedy nechodili hore–dole a nehovorili, že sme väčšinu svojich vecí presadili do programu,“ konštatoval Mihál s tým, že vo vláde Ivety Radičovej boli štyria rovnocenní partneri. „Tu vidíte jasnú dominanciu strany Smer,“ uviedol na margo aktuálneho programového vyhlásenia kabinetu Roberta Fica.

Za nedostatočné považuje Mihál napríklad ciele vlády pri zlepšovaní podnikateľského prostredia. „Nájdete tam zníženie daní v podobe jednopercentného zníženia daní právnických osôb. To je skutočne symbolická vec. Daňové licencie sa budú rušiť, čo je dobre, ale budú sa rušiť tesne pred voľbami. Podľa mňa už včera bolo neskoro. Je tam vágne formulovaný záväzok, že sa zvýšia paušálne výdavky živnostníkom,“ poznamenal.

Živnostníkov trápia podľa neho najmä odvody a o ich znižovaní sa podľa Mihála v programovom vyhlásení nepíše nič. Za nevyváženú považuje aj pasáž venovanú sociálnym službám. „Na jednej strane, je tu výborná vec a to je deklarácia, že chcú zlepšiť fungovanie sociálnych služieb. Mal by sa zvýšiť tok financií, mali by byť naviazané na stupeň odkázanosti a je deklarované, že sa nebude robiť rozdiel medzi verejným a neverejným poskytovateľom. Pokiaľ ide o mňa, podporujem to a som k dispozícii, pokiaľ ide o možnú spoluprácu. Sympatická je aj ďalšia vec, chcú urobiť jednotný systém posudzovania zdravotného postihnutia,“ povedal Mihál.

„Ale čo tam vôbec nie je, to je aspoň deklarácia o podpore zdravotne postihnutých ľudí v procese ich pracovnej integrácie. Pred troma rokmi minister Richter dosť významným spôsobom ‚sekol‘ príspevky na chránené dielne, chránené pracoviská,“ pripomenul.

„Je dobre, že prioritou vlády je otázka zamestnanosti. Ale mali sme na to iný uhol pohľadu. Vláda Ivety Radičovej ponúkala liberalizáciu Zákonníka práce, zlepšovanie podnikateľského prostredia, bola pripravená reforma odvodov, ktorá mala veľa vecí zjednodušiť. Niečo z toho sa urobilo, niečo nie, niečo potom zrušila druhá vláda Roberta Fica,“ vysvetlil Mihál. Aktuálne programové vyhlásenie sa podľa neho venuje tejto otázke na veľkom priestore, dôraz však dáva na dotácie prostredníctvom eurofondov. „Znova sa tu hovorí o využívaní eurofondov. V desiatkach, stovkách miliónov za tie štyri roky,“ povedal s tým, že sa vytvoria „mohutne dotované“ pracovné miesta, je otázka, či sú trvalo udržateľné. „Omnoho lepšie by bolo, keby sme eurofondy využili tak, aby z toho mali úžitok všetci, napríklad budovaním infraštruktúry, to nie sú len diaľnice, ale napríklad aj internetové pripojenia,“ povedal.

V programovom vyhlásení sa hovorí, že vláda vytvorí 100.000 pracovných miest. Podľa Mihála by však okolo 80.000 pracovných miest mala v priebehu najbližších dvoch rokov vygenerovať samotná slovenská ekonomika. „Experti Národnej banky hovoria, že tak či tak tu vznikne 80.000 pracovných miest jednoducho kvôli tomu, že zamestnávatelia budú mať viac zákaziek z externého prostredia,“ povedal. Problémom slovenských zamestnávateľov podľa neho začína byť skôr nedostatok kvalifikovaných pracovníkov. „Možno to nie je celkom pravda v Medzilaborciach alebo Sobranciach, ešte sú tu regionálne rozdiely také, aké sú,“ uznal Mihál. Ale vo všeobecnosti sa situácia kvalifikovaných pracovníkov podľa neho už dostáva do polohy, že si už môžu pri prijímaní do zamestnania sami klásť podmienky.

Horšie sú na tom dlhodobo nezamestnaní ľudia. Niektorí záujem o prácu nemajú, ale iní sa dostali do špecifických problémov, ktoré nevedia riešiť. Mihál preto považuje za zaujímavý zámer vlády umožniť oddlženie ľudí, ktorí sa dostanú do dlhovej pasce zavedením účinného inštitútu osobného bankrotu. „Je veľmi veľká skupina ľudí, ktorí pracovať chcú, ale nie oficiálne. Lebo keď sa niekde zamestnajú, nájde si ich exekútor, ktorý im z výplaty nechá akurát sumu vo výške životného minima,“ konštatoval Mihál. V tejto súvislosti považuje za sympatický aj zámer vlády bojovať proti úžere.

Vláda počíta aj s reštriktívnymi opatreniami voči ľuďom, ktorí by pracovať mohli, ale zámerne ostávajú na sociálnej podpore. Podľa Mihála však vláda v tomto prípade v programovom vyhlásení avizuje opatrenia, ktoré urobila už druhá vláda Roberta Fica. „Zákon o hmotnej núdzi hovorí, že ak nezamestnaný, ktorý poberá dávky v hmotnej núdzi, odmietne ponuku aktivačných prác, úplne mu zastavia výplatu sociálnych dávok,“ pripomenul. SaS podľa neho hovorí o tom, že aj takíto ľudia by mali mať nárok aspoň na jedno teplé jedlo denne.

V oblasti dôchodkov vidí Mihál dva politické problémy, jednak stále nižšiu valorizáciu dôchodkov, jednak zvyšovanie veku odchodu do dôchodku. Na poznámku, že nízka valorizácia súvisí s nízkou infláciou, Mihál reagoval, že áno, ale tieto pravidlá si nastavila práve vláda Roberta Fica. „Od prvého januára 2017 sa nám začne posúvať dôchodkový vek. Vek odchodu do dôchodku nebude 62 rokov, ale 62 rokov, dva mesiace a, myslím, dvanásť dní,“ povedal s tým, že vek odchodu do dôchodku sa bude automaticky zvyšovať od rastu priemernej dĺžky života našich občanov.

Čo sa týka valorizácie, vláda podľa Mihála plánuje nejaké opatrenia „aby to tak nekričalo“, ale tie tiež nebudú zadarmo. Deficit dôchodkového systému vyčíslil na dve miliardy eur ročne bez započítania nákladov na druhý pilier. „Čo sa týka týchto problémov, nikde v programovom vyhlásení nevidím, čo s tým vlastne chcú robiť,“ upozornil Mihál.

Problémy vidí aj v zámeroch vlády s druhým dôchodkovým pilierom, minister Ján Richter chce podľa neho zmeniť len programový výber. „To znamená lepšie možnosti čerpania nasporenej sumy z druhého piliera, čo je vítané. Ale je to málo,“ zdôraznil. „Príspevok do druhého piliera by bolo treba zvyšovať. Bolo by treba hľadať nástroje, ako zlepšiť možnosti investovania, zhodnocovania peňazí v druhom pilieri. Ani veta o tom v programovom vyhlásení nie je,“ povedal Mihál s tým, že vo vláde sú až tri pravicové strany.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Biden ako prvú navštívi Britániu, kde sa zúčastní na summite G7

0 icon

Washington 23. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Evan Vucci)   Prvá zahraničná cesta Joea Bidena bude smerovať do Británie, kde sa nový americký prezident v júni zúčastní na summite krajín G7. Hneď po ňom sa Biden zúčastní na schôdzke lídrov EÚ a na summite NATO v Bruseli. Informovali o tom agentúry AFP a…

ÚVZ: Ďalšie zlepšovanie situácie môže skrátiť vyhradené nákupné hodiny seniorov

0 icon

Bratislava 23. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Ak sa bude epidemiologická situácia naďalej zlepšovať, odborníci sú otvorení diskutovať o skrátení a neskôr aj o úplnom zrušení vyhradených nákupných hodín pre seniorov a ťažko zdravotne postihnutých. Zároveň však upozorňujú na riziko, ktoré prináša zvýšená mobilita ľudí spojená s uvoľňovaním opatrení, a…

Experti vláde: Podviedli ste občanov s Covid automatom. Už sme mali byť v inom pásme. Kalkul vlády? Testy a vakcíny by ostali nevyužité

0 icon

Bratislava 23. apríla 2021 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Dáta bez pátosu, dobrovoľná skupina expertov na štatistiku, adresovala premiérovi a pandemickej komisii následovné znenie: Nevieme, kto Vás drží v omyle, nevieme prečo ide o ďalší omyl v rade mnohých. Sme svedkami toho, že nerozumiete číslam napriek tomu, že sa na nich Vy…

Ďalší útok vo Francúzsku: Útočník z Tuniska zabil nožom policajtku, keď tá práve robila administratívu

0 icon

Paríž 23. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Michel Euler)   Francúzska policajtka v piatok zahynula po tom, ako na ňu zaútočil nožom muž z Tuniska, ktorého polícia následne zastrelila. Informoval o tom francúzsky denník Le Monde Zabitá policajtka vykonávala na stanici administratívne práce, uviedol pre agentúru AP hovorca francúzskej polície. Motív činu dosiaľ…

Po júni by mohlo byť prehodnotené využívanie antigénových testov

0 icon

Bratislava 23. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Milan Kapusta)   V lete, po mesiaci jún, by mohlo dôjsť k prehodnoteniu využívania antigénových testov. Pre TASR to potvrdila hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ)SR Zuzana Eliášová "Zmluvy na testovanie antigénovými testami v mobilných odberových miestach sú platné do 30. júna. V nadväznosti na aktuálnu epidemiologickú situáciu…

EMA odporúča očkovanie druhou dávkou vakcíny od AstraZeneca

0 icon

Bratislava 23. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Liselotte Sabroe/Ritzau)   Európska lieková agentúra (EMA) v piatok odporučila, aby sa ľudia zaočkovaní prvou dávkou vakcíny proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca zaočkovali aj druhou dávkou. Zástupca výkonnej riaditeľky EMA Noël Wathion na dnešnej tlačovej konferencii uviedol, že by očkovanie druhou dávkou látky Vaxzevria po štyroch…

Viete prečo Hegerova vláda nevyhostí amerických agentov? Lebo by prišla takmer o všetkých svojich členov

0 icon

Bratislava 23. apríla 2021 (HSP/Foto:SITA-Úrad vlády SR)   Vláda Eduarda Hegera vyhostí troch ruských diplomatov, ktorí sú vraj agentmi. Ešte že tak. Ak by sme totiž mali vyhostiť aj amerických agentov, vláda Eduarda Hegera by zrejme prišla o mnoho členov, ktorí by museli opustiť Slovenskú republiku   Slovensko vyhostí troch…

Veľký plán sa mení: Samotesty nakoniec do domácností rozdávať nebudú, využijú ich mobilné odberové miesta, ktoré možno od leta zaniknú

0 icon

Bratislava 23. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Jon Super)   Samotesty nakoniec do domácností rozdávať nebudú. Ministerstvo zdravotníctva totiž v súčasnosti nepredpokladá výraznejšie domáce samotestovanie. Šéf rezortu Vladimír Lengvarský konštatoval, že by samotestovanie mohlo fungovať na báze dobrovoľnosti „Každý, kto má záujem, si test môže kúpiť v lekárni,“ povedal po stretnutí s novinármi.…

ŠTS: Dôvody väzby obvinenej Moniky Jankovskej a exsudcu Richarda Molnára sa nemenia

0 icon

Banská Bystrica 23. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   Dôvody väzby u obvinenej bývalej štátnej tajomníčky rezortu spravodlivosti Moniky J. a bratislavského krajského exsudcu Richarda M. sa nemenia. Rozhodol o tom v piatok sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP), ktorý navrhoval…

EÚ bude monitorovať sťahovanie ruských vojakov od ukrajinských hraníc. „Pre EÚ je dôležité, čo sa oddnes udeje“

0 icon

Brusel 23. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Virginia Mayo)   Európska komisia (EK) bude pozorne sledovať plánované sťahovanie ruských vojenských jednotiek a vojenskej techniky od hraníc s Ukrajinou. Podľa tlačovej agentúry Reuters to v piatok uviedol hovorca EK Peter Stano "Pre Európsku úniu je dôležité, čo sa od dnešného dňa udeje," uviedol Stano,…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Danko

Ukrajinskí vojaci ako opice v ľudskom odeve

0icon

V posledných dňoch sa na Ukrajine hovorilo veľa o mobilizácii ruských vojsk na východnej hranici. Ukrajinský prezident si obliekol nepriestrelnú vestu a vybral sa na Donbass, aby osobne videl stav vojakov na fronte. Neskôr Volodymyr Zelenskij uviedol, že ukrajinská armáda je schopná klásť odpor komukoľvek, dokonca aj Rusku. Pozrime sa…

Pavel Polák

Kult Covidu

0icon

Pozeral som tlačovú konferenciu o posledných covidových opatreniach. Na čele pán Heger a jeho okolie. V jeho a Matovičových vyjadreniach sa možno štyridsať krát opakovali prívlastky slova rozumný a mnohopočetné ďakovania občanom. Uvedomil som si, že spôsob jeho prejavu viac, ako čokoľvek iné pripomína  kázanie predstaviteľa sekty,  tentokrát nie len pre svojich zbožňovateľov, ale vysielanú…

Erik Majercak

Pád Babylonu. Fico vs Soros. Rozpad EU. Corona. Jalta 2. Rozpad sveta na zóny. Konflikt na Ukrajine. Ako to celé spolu súvisí?

0icon

V 1990 vládu nad svetom získal globálny západný kapitalistický model. Tento model bol zvolený na to, aby porazil socializmus a zbavil sa hrozby znárodňovania a spravodlivejšej spoločnosti. Myšlienka nemožnosti parazitovania na svete ako doteraz ich nemohla nechať chladnými a trvalo im 3 generácie, pokiaľ sa im to podarilo. Systém globálneho západného kapitalistického modelu fungoval…

Štefan Harabin

Návod ako vyrobiť z dodávok zbraní pre Islamský štát, ruský útok na Česko.

0icon

V októbri 2014 došlo v muničnom sklade vo Vrběticiach k výbuchu 50 ton munície. O dva mesiace neskôr vybuchol druhý sklad ktorý obsahoval asi 13 ton munície. Česká polícia to vyšetrovala ako všeobecné ohrozenie. Po siedmych rokoch, čítate dobre siedmych rokoch,  sme sa cez mediálne predpripravovanú inscenáciu dozvedeli, že na základe „jasných dôkazov“ bezpečnostných…

Adam Heriban

Nehaňte ľud môj. Toto si Rusi nezaslúžia!

0icon

Situácia okolo českých Vrběticích naberá na obrátkach. Celý svet sa zas a znova koncentruje iba na Ruskú federáciu ale každému akosi uniká pointa. Pred 7 rokmi došlo v českom muničnom sklade k výbuchu, pri ktorom zahynuli 2 český občania. Do tejto akcie mali byť zapojené ruské tajné služby. Ruskí agenti podľa českej vlády…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Čo sa skrýva za čudným správaním tvojho psa? 2. časť

0 icon

Možno si si začal viac všímať, že tvoj pes ťa rád sleduje, keď si v kúpeľni či na wc, prílišne obľubuje vankúše alebo robí kruhy pred tým, ako si ľahnete a zaspí. Takéto správanie sa dá ľahko vysvetliť, čo znamená, že ti dnes objasníme, čo sa za tým skrýva a ty si už…

TOP10+: Inteligentní dizajnéri ukázali, že kreativita je silná, aj keď ide o drobnosti

0 icon

Kreativita je určite najvyššia forma inteligencie. Nasledujúce pestré riešenie držia krok s vývojom, ktorý určite stojí za tvoju pozornosť. Siahajúc za hranice vedomostí a rozširujúc svoju tvorbu, boli nútení niektorí ľudia hľadať spôsoby, ako si zlepšiť každodenný život. Či už ide o lavičku, zvonček na mikrovlnej rúre alebo šach pre nevidiacich, všetky tieto…

Jedlo, ktoré môžeš jesť bez výčitiek aj v noci

0 icon

Dobrou správou je, že vedci a lekári tvrdia, že je prospešné a dokonca nevyhnutné večer jesť. Ale aby si sa vyhol ťažkostiam so žalúdkom, zlému spánku a priberaniu na váhe, je dôležité múdro si vyberať jedlo, ktoré si dáš na večeru. A samozrejme nezabudni na rozumnú veľkosť porcií. Tieto produkty ti môžu…

Atentát na Hitlera - Kto nastražil bombu? - 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku o pivničnom atentáte na Hitlera, ktorému sa vyhol len o minúty. Zomrelo osem ľudí. Hitler však vyviazol. Kto stojí za týmto atentátom? Poďme na druhú časť článku z minisérie Atentát na Hitlera. Po každoročnej mníchovskej akcii spočívajúcej v jeho prejave, zvykol Hitler odletieť do Berlína, avšak tentokrát išiel vlakom. Táto…

Prečo prepichnúť uši bábätka nemusí byť dobrý nápad?

0 icon

Podľa Americkej pediatrickej akadémie by rodičia mali počkať, kým ich deti dovŕšia najmenej 6 mesiacov, než im dajú prepichnúť uši a nasadia náušnice. Aj keď o týchto radách často diskutujú rodičia, nemožno poprieť, že prepichnutie uší tvojho dieťaťa má niekoľko nevýhod. Aj keď je v našich končinách zvykom dávať dievčatkam prepichovať uši hneď…

Vo svete IT

Mobilný mikrovlnný systém Leonidas sľubuje, že v prípade hrozby zlikviduje celý kŕdeľ dronov

0 icon

Startupová spoločnosť Epirus, sídliaca v americkom Los Angeles, prišla s nápadom, ako sa krajiny môžu ubrániť pred útokom roja dronov, píše portál Futurism. Riešenie sa podľa nich ukrýva v lúčoch vysoko energetických mikrovĺn. Epirus svoju novú zbraň pomenovalo Leonidas a podľa ich slov sa má zmestiť na korbu pickupu. Prístroj…

Škoda zverejnila skice novej Fabie, ktorá bude predstavená už v máji. Vyzerajú božsky! Páčia sa vám?

0 icon

Produktová rada automobilov Škoda Fabia bezpochyby patrí medzi automobily, ktoré si mnohí z nás nadmieru obľúbili. Obzvlášť posledná generácia priniesla dizajnové prvky, ktoré sú skôr typické pre drahšie modely áut. Nebude tomu inak ani v prípade nadchádzajúcej generácie, ktorá podľa skíc, vyzerá úchvatne. Škoda zverejnila skice pripravovanej novej Fabia Škoda…

MIUI 12.5 sa chystá na globálny trh! Máme zoznam zariadení, ktoré ho dostanú prvé!

0 icon

Informácie o MIUI 12.5 pomaly vychádzajú von a len včera sme vám priniesli zoznam zariadení, ktoré sa už v Číne chystajú na uvoľňovanie nadstavby. Včera ešte nebolo isté, kedy a ktoré zariadenia získajú novú verziu systému ako prvé a dnes je už všetkému inak. Novinku priniesol portál Xiaomiadictos.com a môžeme…

Google sprístupňuje v aplikácii Mapy funkciu, ktorá šetrí palivo, pre ďalších používateľov

0 icon

Ešte koncom minulého mesiaca Google oznámil, že do aplikácie Mapy zavádza, resp. zavedie v krátkej dobe, viacero nových funkcionalít. Išlo napríklad o takzvaný „Indoor Live View“, teda vnútorný živý náhľad, ktorý ponúka navigáciu v rámci interiéru priestorov, ako sú letiská, stanice metra a podobne. Ďalej, išlo o funkciu kontroly počasia…

Jeden z novších modelov od Xiaomi hlási závažné problémy s prehrievaním, kde je problém?

0 icon

Technologický svet v poslednej dobe otriasajú viaceré problémy či už po softvérovej stránke alebo nedostatku hardvérových komponentov. Ďalší problém však rieši Xiaomi, ktorý so svojou novou „jedenástkou“ nepotešil niekoľkých majiteľov. Základný model zo série Mi 11 totiž čelí závažným problémom spôsobených prehrievaním. V mnohých prípadoch prichádza až k poškodeniu hardvéru,…

Armádny Magazín

Odvetné útoky Izraela. Sýrsky protivzdušný systém bránil svoje raketové batérie

0 icon

Sýria, 23.apríl 2021 (AM) – Prostriedky protivzdušnej obrany zareagovali na izraelský útok v provincii Damask, informuje Sýrska arabská tlačová agentúra s odkazom na sýrske ministerstvo obrany. V Izraeli sa v okolí jadrového centra rozozvučali sirény. "Naše prostriedky protivzdušnej obrany odrážajú izraelskú raketovú agresiu v oblasti Ad Dumajr v provincii

Príbeh, ktorý je nám predkladaný, má slabé miesta." Generál Šándor rozoberá, čo sa stalo v muničnom sklade vo Vrběticích

0 icon

Česko, 23.apríl 2021 (AM) – Bezpečnostný expert Andor Šándor sa v rozhovore pre Parlamentné listy snaží dopátrať, čo stojí za výbuchom muničného a zbrojného skladu vo Vrběticích. Šándor predpokladá, že verzia o sabotážnej akcii ruských agentov zatiaľ príliš neobstáva pred kritikou, lebo počas postupnej analýzy situáci

Ďalšie vojenské dopravné lietadlá NATO prileteli na Ukrajinu. Rusko poukazuje na používanie zakázaných zbraní

0 icon

Ukrajina, 23.apríl 2021 (AM) – V týchto dňoch priletelo z USA do Ľvova lietadlo spoločnosti „Omni Air International“, ktorá poskytuje charterové služby Pentagonu. Za posledné tri dni prileteli na Ukrajinu najmenej tri vojenské dopravné lietadlá vzdušných síl USA, Británie a Kanady, informuje agentúra „Interfax-Ukrajina“.   „Z americkej základ

Video: Ruská FSB zadržala na Kryme podozrivého z vlastizrady. Zbieral údaje o Čiernomorskej flotile

0 icon

Rusko, 23.apríl 2021 (AM) – Ruský občan podozrivý z poskytovania tajných informácií o Čiernomorskej flotile pre ukrajinské spravodajské služby bol zadržaný v Sevastopole podľa  správy tlačo

Stíhačky F-35 nebudú. USA informovali Turecko o vylúčení z projektu

0 icon

Turecko, 23.apríl 2021 (AM) –USA zaslali oficiálnu správu Turecku o jeho vylúčení z projektu výroby moderných stíhačiek F-35 kvôli tureckým nákupom ruských systémov protivzdušnej obrany S-400, informuje agentúra Anadolu s odkazom na zdroj z P

Svetlo sveta

Čo robil Ježiš v Bielu sobotu keď ho svet považoval za mŕtveho?

0 icon

Po ukrižovaní Ježiša nastalo na zemi ticho Bielej soboty. Napriek tomu mal Ježiš “veľa práce.” V modlitbe Verím v Boha sa modlíme, že Ježiš po ukrižovaní “zostúpil k zosnulým.” V skutočnosti preklad v iných jazykoch ako napríklad v angličtine a francúzštine, je ešte presnejší: “zostúpil do pekla.” Katechizmus Katolíckej cirkvi…

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov

0 icon

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov. Ako nástupca pápeža svätého Jána Pavla II. viedol Katolícku cirkev od 19. apríla 2005 do svojej prekvapujúcej demisie v roku 2013. Bol 265. pápežom v histórii Katolíckej cirkvi. Prijal meno Benedikt s odkazom na „mierového pápeža“ Benedikta XV. a patróna Európy…

Tvoja duša si zaslúži viac ako jarnú detoxikáciu

0 icon

Zobral som si do rúk noviny, ktoré som najprv letmo preletel, či niečo ma v nich zaujme. Veď to poznáte. Taký letmý nastrel. A veru zaujalo. Bolo pôstne obdobie, tak som myslel skôr na niečo, čím by pookriala moja duša. Niečo duchovné. Veď aj názov novín tomu zodpovedal, išlo o…

V utorok 6.4. sme si s Mons. Gavendom uctili sv. Metoda v Devíne pri príležitosti 1136. výročia jeho úmrtia.

0 icon

V utorok 6. apríla 2021 uplynulo 1136 rokov od smrti sv. Metoda. Daniela Suchá, predsedníčka o. z. Cyrilometodiada, a Mons. Marián Gavenda si uctili svätého Metoda položením venca k pamätníku sv. Cyrila a Metoda pred Kostolom Svätého kríža v Devíne. J. E. Mons. František Rábek, predseda Rady KBS pre vedu,…

Arcibiskup Sheen: Pilát a najväčší justičný omyl

0 icon

Súdny proces, o ktorom budem dnes rozprávať je proces, na ktorom bolo prítomné celé ľudstvo. Jednotlivci, ktorí sa na tomto procese nachádzajú, v skutočnosti zastupujú jednotlivé kategórie ľudí. Súdny proces sa odohrával pred miestne najvyšším predstaviteľom Rímskej ríše, ktorý sa nazýval Poncius Pilát. Na to, aby sme boli schopní porozumieť…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali