Srbský premiér o Kosove. Niet iného riešenia ako rozdeliť, čo je oddelené

Kosovský Srb bozkáva národnú vlajku počas protestu proti kosovskej nezávislosti
Kosovský Srb bozkáva národnú vlajku počas protestu proti kosovskej nezávislosti

Kosovská Mitrovica 22. septembra (TASR/HSP/Foto:TASR)  

 

Podľa Dačiča prijali potrebu rozdelenia aj Albánci 

Rozdelenie Kosova je podľa srbského premiéra Ivicu Dačiča jediným reálnym riešením, informovali v piatok srbské médiá.  „Som si istý, že by to prijali aj Albánci v Prištine. Miesto toho sa však kladie otázka, či to môže v regióne vyvolať protesty, a obchádza sa fakt, že otrasy vyvolalo aj rozdelenie Srbska,“ povedal Dačič.

„V tejto fáze je prijateľné všetko, čo neznamená akceptovanie jednostranne vyhlásenej nezávislosti Kosova… Brusel nás nemôže dohnať k tomu, aby sme prijali nezávislosť Kosova,“ zdôraznil srbský premiér a pripomenul, že suverenitu Kosova neuznalo ani päť členských krajín EÚ.

Ivica Dačič, srbský premiér, zachytený na fotke z roku 2000, kedy explózia rozbila okná v sídle srbskej socialistickej strany
Ivica Dačič, srbský premiér, zachytený na fotke z roku 2000, kedy explózia rozbila okná v sídle srbskej socialistickej strany

Podľa Dačiča sa v súčasnosti musia vzťahy Prištiny a Belehradu uvoľniť a do vstupu do EÚ je potrebné nájsť udržateľné riešenia v zmysle „nie je potrebné, aby sme uznali nezávislosť Kosova, a to nebude brániť v európskej ceste Srbska“.

Srbský premiér potvrdil, že očakáva objektívnu správu Európskej komisie o pokroku Srbska na ceste európskych integrácií. „Nová vláda nespravila ani jeden krok, ktorý by Európska komisia mohla komentovať negatívne,“ uzavrel Dačič. 

 

Srbský sever sa nikdy nepodriadi albánskej vláde v Kosove

Územie severného Kosova sa často skloňuje v súvislosti s príležitostnými násilnými incidentmi, cestnými barikádami a „neposlušným“ miestnym obyvateľstvom, ktoré sa odmieta podriadiť kosovskoalbánskej vláde v Prištine.

Otázka severu je podľa mnohých špecifická a bude musieť byť jedným z hlavných bodov nadchádzajúcich ďalších rokovaní. „Scenár odtrhnutia severu Kosova je viac než reálny. Ale ešte neprišiel čas na to, aby sa o tom hovorilo podrobnejšie. Obyvateľstvo severu je výnimočne trpezlivé a počká na výsledky politických rokovaní Belehradu a Prištiny, ktoré sa ohlasujú,“ povedal pre TASR diplomovaný právnik a bloger Marko Jakšič (28) zo severnej časti etnicky rozdeleného mesta Kosovská Mitrovica. Rieka Ibar rozdeľuje toto mesto na južnú albánsku a severnú srbskú časť.

 

Severnú časť tvorí 90 percent Srbov a časť Rómov

Srbi sa zhromažďujú okolo pamätníka venovaného obetiam bombardovania zo strany NATO a Srbom zavraždeným počas kosovského konfliktu v rokoch 1998 - 1999 v Kosovskej Mitrovici 24. marca 2009
Srbi sa zhromažďujú okolo pamätníka venovaného obetiam bombardovania zo strany NATO a Srbom zavraždeným počas kosovského konfliktu v rokoch 1998 - 1999 v Kosovskej Mitrovici 24. marca 2009

Dnešné územie severu Kosova tvoria tri väčšinové srbské okresy – Zvečan, Leposavič, Zubin Potok a severná časť mesta Kosovská Mitrovica, ktorá sa môže považovať za administratívne centrum severu, ako aj všetkých srbských okresov v Kosove od roku 1999, upresnil Jakšič. V severnej Mitrovici podľa neho sídlia v podstate všetky najvýznamnejšie inštitúcie Srbskej republiky vrátane univerzity.

„V geografickom zmysle tvorí Sever Starý (Ibarský) Kolašin, časť pri hornom toku rieky Ibar severne od Kosovskej Mitrovice, ktorý bol vždy obývaný výlučne srbským obyvateľstvom. Centrálnu časť severného Kosova tvorí vysočina Rogozna, ktorá sa končí vrchom Zvečan s rovnomennou stredovekou pevnosťou i mestom vo vzdialenosti dvoch kilometrov severne od Kosovskej Mitrovice. Treťou oblasťou je Kopaonický kraj, do ktorého patrí Leposavič ako jeho administratívne centrum. Je zaujímavé pripomenúť, že väčšie časti okresu Leposavič sa do autonómnej oblasti Kosovo zaradili až v roku 1953, dovtedy boli súčasťou centrálneho Srbska. Sever Kosova má teritoriálnu rozlohu 1200 kilometrov štvorcových, teda tvorí približne 15 percent územia celej Autonómnej oblasti Kosovo a Metohija,“ vysvetlil Jakšič.

Ako ďalej uviedol, ohromnú väčšinu obyvateľstva severného Kosova tvoria Srbi. „Na severe Kosova žije približne 70.000 obyvateľov. Približne 90 percent tvoria Srbi, kým ďalšie jeho časti Rómovia, Moslimovia (Bosniaci) a Albánci, ktorých asi 2000 žije aj v severnej Kosovskej Mitrovici. Tá má zhruba 20.000 obyvateľov. Každý rok je v severnej Mitrovici približne 7000 študentov z ostatných oblastí Kosova a Metohije, centrálneho Srbska i severu Čiernej Hory,“ podotkol Jakšič.

 

Sever Kosova zorgainozoval vlastné referendum, v ktorom obyvatelia odmietli albánsku Republiku Kosovo
Sever Kosova zorgainozoval vlastné referendum, v ktorom obyvatelia odmietli albánsku Republiku Kosovo
Referendum o zotrvaní pod vládou Kosova - áno, či nie
Referendum o zotrvaní pod vládou Kosova - áno, či nie

 

Kosovským Srbom sa podarilo zachovať inštitúcie juhoslovanského Srbska

Ako ďalej zdôraznil, medzi Srbmi žijúcimi južne a severne od rieky Ibar existuje podstatný rozdiel. Srbom severne od Ibaru sa svojím vzťahom voči zvyšku Kosova a pokusom časti medzinárodného spoločenstva, ktorá podporuje separatistické tendencie kosovských Albáncov, podarilo zachovať Srbsko a jeho inštitúcie, vysvetlil Jakšič. „Úplne normálne fungujú školy, zdravotnícke zariadenia, univerzita, miestne samosprávy, štátne agentúry, služby, daňové úrady, súkromné firmy, telekomunikačné a energetické podniky, športové družstvá sa zúčastňujú na podujatiach v srbských ligách. Opäť fungujú dokonca aj súdy, ešte nie v plnej kapacite po jednostrannom vyhlásení nezávislosti Kosova v roku 2008 – vtedy súdnictvo UNMIK nepremyslenými rozhodnutiami vtedajšieho osobitného predstaviteľa generálneho tajomníka OSN zmenilo na súdnictvo kosovské, ktoré však Srbi neuznávajú,“ dodal.

 

Faktická súčasť Srbska s výnimkou armády – majú tam KFOR 

„Rozdiel medzi Kosovskou Mitrovicou a Suboticou či Šabacom je len v tom, že na severe Kosova nemáme srbskú armádu, ale je tu KFOR. Naznačil by som, že po celý čas od roku 1999 tu boli pokusy medzinárodných predstaviteľov o integráciu severu do kosovskej spoločnosti. Medzitým čas ukázal, že všetky tieto pokusy boli neúspešné. Sever je fakticky súčasťou Srbska, aj keď formálne patrí do časti Autonómnej oblasti Kosovo a Metohija pod správou OSN,” upresnil.

„Srbi na juh od rieky Ibar sú v podstate v obkľúčení. Viac sú závislí od tzv. kosovských inštitúcií. Taktiež si nemôžu bez príslušníkov medzinárodného spoločenstva vybojovať nejaké ľudské práva, aspoň tie zagarantované,“ uviedol Jakšič.

 

Na juhu špeciálna kosovská polícia zatýka bez udania dôvodu 

Príslušníci kosovskej špeciálnej polície ROSU môžu – ako sa to už aj viackrát stalo – vpadnúť do hociktorej dediny, enklávy, zatknúť hocikoho bez uvedenia dôvodu, alebo prerušiť telefonické spojenie, upozornil. „Toto nie je prípad severu. Srbi južne od rieky Ibar tiež veria v návrat Srbskej republiky na územie Kosova a Metohije, ale kvôli daným okolnostiam sú pripravení prijať diskriminačné podmienky, ktoré im stanovuje ‚štát Kosovo‘, na čele ktorého sú v súčasnosti takí demokrati, ako (úradujúci kosovský premiér) Hashim Thaci,“ podotkol.

Vyhoretý dom kosovských Srbov 20. marca 2004 v Srbmi obývanej dedine Svinjare. 130 domov a pravoslávny cintorín vyrabovali a vypálili kosovskí Albánci
Vyhoretý dom kosovských Srbov 20. marca 2004 v Srbmi obývanej dedine Svinjare. 130 domov a pravoslávny cintorín vyrabovali a vypálili kosovskí Albánci

„Takými podmienkami sú napríklad občianske preukazy, občianstvo či evidenčné značky na vozidlách, ktoré môžu predstavovať názorný príklad rozdielu medzi severom a juhom. Južne od Ibaru už nie sú vozidlá kosovskosrbských vlastníkov, ktoré sa zapájajú do dopravy na území Kosova s registračnými tabuľkami Srbskej Republiky pre mestá v Kosove. Napríklad PR (Priština), GL (Gnjilane) alebo PZ (Prizren). Naopak, na Severe neexistujú iné registračné značky okrem tých z označením KM (Kosovská Mitrovica) a ďalších srbských miest. V podstate tak, ako tzv. štát Kosovo zakázal používanie srbských registračných značiek na juh od Ibaru, tak aj samoorganizovaní občania severu zakázali používanie (kosovských) registračných značiek RKS severe od Ibaru. A toto je kosovská realita, o ktorej bežní obyvatelia Európskej únie nevedia,“ uviedol Jakšič.

 

Veliteľ NATO v Kosove, generál Erhard Buhler, referuje o problémoch na severe Kosova, ktoré fakticky ovládajú Srbi
Veliteľ NATO v Kosove, generál Erhard Buhler, referuje o problémoch na severe Kosova, ktoré fakticky ovládajú Srbi

Napriek neistote Srbi nepodľahli nutkaniu vysťahovať sa

Srbi severne od Ibaru sa opierajú o Srbsko, nie sú v obkľúčení a sú pripravení na trochu tuhší boj za niečo, čo oni považujú za svoje práva, dodal. Zároveň položil otázku: „Ako môžu niektorí predstavitelia medzinárodného spoločenstva od nás – miestneho obyvateľstva – očakávať, že prijmeme niečo, čo nám ponúkajú v rámci Kosova, je to však drasticky menej než to, čo máme v súčasnosti?“

Atmosféra neistoty a nátlaku ani trochu nezmiernila, naopak posilnila túžbu obyvateľov Severu Kosova, aby ‚bojovali‘ za svoje práva – alebo o zotrvanie v Srbsku – to závisí od uhla pohľadu, uviedol Jakšič. „Ani prakticky každodenná možnosť eventuálnej akcie špeciálnych síl ROSU alebo ozbrojených síl Kosova (BSK) nedohnala ľudí k tomu, aby sa vysťahovávali. Naopak, tento rok sa do prvých ročníkov základných i stredných škôl zapísalo oveľa viac detí. Podobná situácia je dokonca i na fakultách univerzity,“ konštatoval.

„Veľká časť ľudí zo zahraničia, ktorá do Kosovskej Mitrovice prichádzala preto, lebo ide o posledné rozdelené mesto v Európe, malo možnosť vidieť, že sa tu žije normálne. Na jednej strane tu je neistota, tlaky, riziká, na druhej normálny život. Ide o bojovníkov a optimistov od prírody, a ľudia si vo všeobecnosti rýchlo zvyknú na okolnosti, ktoré okolo nich existujú. C’ est la vie, povedali by Francúzi. A budúcnosť, bez ohľadu na to, aká je neistá, určite nevidia v nezávislom Kosove, ktoré im nasilu vnucujú,“ uviedol Jakšič.

 

Ani Belehrad ani Priština ani Brusel či Washington 

EÚ stavia albánskym utečencom v severnom Kosove nové domy. Srbi proti tomu protestujú, preto proti nim nasadzujú políciu
EÚ stavia albánskym utečencom v severnom Kosove nové domy. Srbi proti tomu protestujú, preto proti nim nasadzujú políciu

„Ak nebude zachované status quo alebo sa sever Kosova nestane súčasťou Srbska, som si istý, že nikdy nebude ani súčasťou Kosova podľa plánu (Marttiho) Ahtisaariho, ako si to predstavujú niektoré mocnosti. To je spoločný postoj všetkých, akokoľvek sa líšime podľa politickej orientácie či veku. Západní politici by náš postoj mali brať na vedomie, keď rozhodujú o našej budúcnosti. Doteraz takáto prax neexistovala, príliš vyvíjali nátlak na vládu v Srbsku, čo bolo kontraproduktívne. A nijako si neboli vedomí toho, že ani Belehrad – akokoľvek milujeme Srbsko – nemôže vnútiť niečo, čo miestne obyvateľstvo považuje za útok na svoj každodenný život, ktorý chce žiť v rámci Srbska,“ zdôraznil.

Ako dodal, v rámci severného Kosova existujú medzi miestnymi obyvateľmi pozitívne názory na EÚ a európske integrácie Srbska. Existujú aj názory, že až integrácia celého Balkánu do EÚ vyrieši naše stáročné nepriateľstvá i konflikty, pripomenul.

 

Kosovskí Srbi – najohrozenejší európsky národ. EÚ mlčí 

Albánske dievčatá v Mitrovici počas osláv jednostranného oddelenia Kosova od Srbska
Albánske dievčatá v Mitrovici počas osláv jednostranného oddelenia Kosova od Srbska

„Súčasne môžem povedať, že som ako eurofil úplne sklamaný s misiou EULEX a so skutočnosťou, že časť európskych predstaviteľov nechce verejne povedať pravdu, ktorú sami videli v súčasnom Kosove. A tou pravdou je, že sú kosovskí Srbi v súčasnosti najohrozenejším národom v Európe,“ podotkol.

Ako však ďalej vysvetlil, v súčasnosti na severe Kosova neprevláda pozitívny postoj k EÚ. „Tu už dávnejšie existuje pevné zoskupenie určitého počtu ľudí, ktorí boli odjakživa euroskeptici. Nebola ich však od začiatku väčšina. Veci sa začali drasticky meniť negatívnym smerom po júni minulého roka, keď sa EULEX úplne postavil na stranu albánskych inštitúcií. Keď časť členských krajín únie vedených Nemeckom za každú cenu – smiem dodať že aj za cenu novej Búrky – začala podporovať integritu a suverenitu kvázirepubliky Kosovo. Preto je dnes ohromný počet ľudí sklamaný z EÚ i z integrácií,“ vysvetlil Jakšič narážajúc na vojenskú operáciu Búrka (Oluja), počas ktorej v roku 1995 chorvátske jednotky vyhnali srbské obyvateľstvo z východnej časti Chorvátska.

„Tunajší ľudia niekedy Európsku úniu aj personifikujú cez krajiny, ktoré doposiaľ neuznali Kosovo – medzi nimi aj Slovensko – preto neexistuje také zovšeobecňovanie, že ‚všetci sú proti nám‘. To znamená, že ešte trochu veria tomu, že aj pre nás Srbov je miesto v rodine rovnoprávnych európskych národov,“ vysvetlil Jakšič.

„Sever Kosova bude určite súčasťou EÚ. Ale nikdy ako súčasť nezávislého Kosova,“ uzavrel.

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Už o týždeň začnú platiť vo všetkých krajinách Európskej únie nové pravidlá pre preclievanie

0 icon

Bratislava 24. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Už o týždeň začnú platiť vo všetkých krajinách Európskej únie nové pravidlá pre preclievanie. Povinne sa budú preclievať všetky zásielky z tretích krajín a zruší sa aj oslobodenie od dane z pridanej hodnoty (DPH). Precliť zásielky do 150 eur bude možné prostredníctvom nového portálu…

Delta variant vírusu bude v USA o niekoľko týždňov dominantný

0 icon

Bratislava 24. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Jim Lo Scalzo)   Hlavný medicínsky poradca amerického prezidenta Joea Bidena Anthony Fauci, ktorý je popredným expertom na infekčné choroby, uviedol, že delta variant koronavírusu teraz v USA tvorí 20 percent nových odhalených prípadov nákazy. Fauci predpokladá, že v priebehu niekoľkých týždňov sa tento variant stane…

Pre 39 percent Slovákov je bariérou obnovy domov nedostatok peňazí na spolufinancovanie

0 icon

Bratislava 24. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)   Zlá finančná situácia je pre 39 percent Slovákov hlavným dôvodom, prečo sa nemôžu uchádzať o financie z plánu obnovy určené na obnovu rodinných domov. Druhým problémom, ktorý odrádza až 26 percent občanov od využitia dotácií na obnovu ich príbytkov, je byrokracia spojená so…

Zmeko: Vojaci si napriek prestávke udržali vysokú úroveň profesionality

0 icon

Bratislava 24. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Vojaci si napriek prestávke udržali vysokú úroveň profesionality v plánovacích procesoch i v obsluhe zbraňových systémov. Vyhlásil to náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR (OS SR) Daniel Zmeko v rámci inšpekčného dňa najväčšieho vojenského cvičenia OS SR - Slovenský štít 2021 v Lešti…

Zomrel podnikateľ Šuliga, známy z videí, ktoré diskreditovali Andreja Kisku

0 icon

Poprad 24. júna 2021 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Zomrel developer Michal Šuliga, ktorý v roku 2020 v medializovaných videách hovoril o pozemkových podvodoch exprezidenta a vtedajšieho šéfa strany Za ľudí Andreja Kisku. Informovala o tom televízia Markíza Michal Šuliga mal údajne zdravotné problémy, po ktorých bol operovaný. Podľa Markízy zomrel v…

Premiér bránil Taliansko pred námietkami Vatikánu voči zákonu o LGBT ľuďoch

0 icon

Miláno 24. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Roberto Monaldo/LaPresse)   Taliansky premiér Mario Draghi v stredu bránil nezávislosť parlamentu a reagoval tým na oficiálne námietky Vatikánu voči navrhovanému zákonu, ktorý rozšíri ochranu LGBT komunity pred ďalšou diskrimináciou. Informovala o tom tlačová agentúra AP O návrhu zákona v súčasnosti rokuje horná komora Senát. "Naša…

Už o týždeň začnú platiť vo všetkých krajinách Európskej únie nové pravidlá pre preclievanie

0 icon

Bratislava 24. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/DPA - Rolf Vennenbernd/dpa +++ dpa-Bildfunk +++)   Už o týždeň začnú platiť vo všetkých krajinách Európskej únie nové pravidlá pre preclievanie. Povinne sa budú preclievať všetky zásielky z tretích krajín a zruší sa aj oslobodenie od dane z pridanej hodnoty (DPH). Precliť zásielky do 150…

Blaha sa ohradil voči prezidentke: „Pred kamerami ste opätovne zneužili svoj úrad na lobing pre farmaceutický priemysel. Experimentálna vakcína môže spôsobiť aj smrť“

0 icon

Bratislava 24. júna 2021 (HSP/Foto:Facebook)   Podpredseda Smeru-SD Ľuboš Blaha včera na sociálnej sieti svojím typickým otvoreným spôsobom reagoval na mimoriadny príhovor hlavy štátu Zuzany Čaputovej k1 vakcinácii. Opozičný poslanec parlamentu zverejnil na Facebooku otvorený list adresovaný do Prezidentského paláca: "Vážená pani prezidentka, dnes ste sa postavili pred kamery, aby…

V kauze útoku na Kapitol zo 6. januára padol prvý rozsudok

0 icon

Washington 24. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Andrew Harnik)   V kauze útoku na washingtonský Kapitol, ktorý v januári podnikli prívrženci bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa, padol prvý verdikt súdu. Prvou odsúdenou spomedzi takmer 500 obvinených sa v stredu stala obyvateľka amerického štátu Indiana, ktorá bola odsúdená na podmienečný trest, verejnoprospešné práce a…

Na summite EÚ preberú lídri covid, vzťahy s Ruskom a Tureckom aj migráciu

0 icon

Brusel 24. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Johanna Geron)   Hlavnou témou dvojdňového summitu EÚ, ktorý sa začne vo štvrtok krátko po obede v Bruseli bude zotavenie sa z pandémie ochorenia COVID-19 v EÚ aj na celom svete. Lídri 27-člennej Európskej únie sa budú opäť zaoberať vzťahmi s Ruskom a Tureckom, nevyhnú sa…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Štubňa

Raz a navždy k všeobecnej záväznosti vyhlášok ÚVZ

0icon

Vyhlášky ÚVZ SR nie sú prameňom práva Tento krátky právny príspevok možno nebudete hodnotiť ako krátky, ale verte tomu, že to tak je. Nemá vôbec zmysel, aby som sa vyjadroval nejako rozsiahlo, keďže názorové pozície sú jasné. Preto sa vyjadrím iba „v krátkosti“, nebudem písať ani žiadne rozsiahle právne stanovisko, i keď…

Pavel Jacz

„Super špeciál turbo“ charakter Sulíka. Je neuveriteľné, že v sebe nemá kúsok cti, hrdosti a charakteru!

0icon

Ani o chrbtovej kosti nemá predseda SaS ani páru. Je to cudzie slovo, ktoré sa Sulík za celý život nenaučil. Začínam veriť, že jeho vzpriamenosť má na starosti nejaký umelý skelet, inak by musel chodiť ohnutý s ovisnutou hlavou na úrovni lýtok. Prečo to konštatujem? Všetci majú v pamäti to,…

Miro Majerník

Československé spartakiády neboli iba komunistický výmysel

0icon

Články o slovenskej politike presýtenej nenávisťou medzi stranami, pandémiou Kovid 19, politický boj medzi koalíciou a opozíciou, každodennými aférami o zatýkaní nepohodlných politikov začínajú nás bežných ľudí už unavovať. Ako bloger sa už dlhšiu dobu sa snažím vyhnúť týmto nechutným témam ktoré nám bežným ľuďom prinášajú iba stres a neistotu.…

Boris Mesár

1. Stoja globalisti za problémami s vodou v Kalifornii ? Hroziaca katastrofa v zásobovaní potravinami 2. Veľké farmaceutické spoločnosti a médiá vlastnia rovnakí pochybní ľudia

0icon

Dnes to budú dva dlhšie články ,ale verím ,že vám niečo objasnia  1. V posledných mesiacoch rastie krízová situácia v USA v zásobovaní potravinami, ktorá má nadobudnúť alarmujúce rozmery, ktoré by sa mohli stať katastrofou . Na vrchole existujúceho koronakrízy a nezamestnanosti v súvislosti s koronovou pandémiou by mohla hroziaca…

Gabriel Dragon

Z Lisabonu po Vladivostok

0icon

Na margo Putinovho článku pre Die Zeit, uverejneného na portáli Hlavné správy v ktorom ruský prezident spomína spoločný priestor od Lisabonu po Vladivostok, som si spomenul na svoj starší blog z roku 2019, ktorý je malou analýzou práve tohto projektu. Článok treba vnímať v kontexte roku 2019, ale dovolil som si doplniť…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Posledné slová celebrít: Čo povedal pred smrťou Jobs, Hendrix či Mozart?

0 icon

Vraví sa, že pred smrťou ti prebehne pred očami celý život. Všetko dobré aj zlé, čo si spravil. Všetky výnimočné momenty a chvíle. Možno práve posledné slová budú mať omnoho väčšiu váhu ako tie miliardy prázdnych viet, ktoré si vypovedal počas celého života. Či už vieš, že sa blíži koniec,…

Dôkaz, že úsmev zmení tvár na nepoznanie

0 icon

Predstav si svet, v ktorom ťa pozdraví a venuje ti úsmev každý, koho stretneš. Austrálsky fotograf a cestovný sprievodca, Jay Weinstein, nám prostredníctvom svojho projektu s názvom „ Tak som ich požiadal o úsmev “ nahliadol so toho, ako by takýto svet vyzeral. To, čo sa začalo ako náhodná fotografia v roku  2013, rozkvitlo do bohatej galérie…

Fastfood: TOP10 šokujúcich faktov o rýchlom občerstvení

0 icon

Fastfood je rýchly, pohodlný a často aj chutný spôsob, ako si naplniť žalúdok. Dokonca ani nemusíš variť. Ako rastie fastfoodový trh, tak sa množia aj šokujúce fakty okolo tohto spôsobu stravovania. TOP10 ti prináša rebríček tých našokujúcejších faktov o fastfoode. Niektoré ťa znechutia! 10. Milkshake – Mliečne kokteily obsahujú viac chemikálií ako…

Let Nemcov do New Yorku a Michiganu 1. časť

0 icon

Podľa niektorých správ letel 27. augusta 1943 Junkers Ju-390 z Nórska plniť prieskumnú úlohu až do Severnej Ameriky. Miesto druhého pilota údajne zastávala Anna Kreislingová, prezývaná „biela vlčica luftwaffe“, pretože mala plavé vlasy a prenikavo modré oči. Prinášame ďalší záhadný príbeh druhej svetovej vojny. Leteli Nemci do Severnej Ameriky? Pozrite sa s nami…

Sprchovanie: Chyby pri sprchovaní, ktoré ovplyvňujú naše zdravie

0 icon

Ak sa chceš cítiť vo svojom tele sviežo a čisto, potrebuješ zo sebou spraviť niekoľko vecí, aby si tento efekt dosiahol. Čistenie zubov, umývanie rúk a sprchovanie. Hlavným a najdôležitejším očisťovacím procesom je jednoznačne sprchovanie. Niektorí ľudia uprednostňujú sprchu, zatiaľ čo iní si radšej užívajú čas ponorení vo vani. Kúpanie aj sprcha odstraňujú…

Vo svete IT

Výrobca Tronsmart spúšťa exkluzívny výpredaj. Tieto slúchadlá kúpiš vo viac ako 30 percent zľave!

0 icon

Spoločnosť Tronsmart je na trhu už 8 rokov, oslávte toto malé výročie s týmto stále populárnejším výrobcom aj Vy. Na e-shope Geekbuying.com sa spúšťa neuveriteľné zľavové šialenstvo, vďaka ktorému môžeš ušetriť niekoľko desiatok eur pri kúpe nových bezdrôtových slúchadiel, či bezdrôtového reproduktoru. Celú ponuku nájdeš priamo na e-shope Geekbuying.com, no…

Kozmické déjá vu potvrdilo Einsteinove teórie: Trikrát po sebe, ten istý úkaz!

0 icon

Je naozaj zložité predstaviť si, že vo vesmíre existujú galaxie tak vzdialené, že svetlo, ktoré od nich prichádza, môže byť ohnuté a pocítiť formu časovej dilatácie, píše portál Universe Today. Dilatácia času je efekt, ktorý vychádza z Einsteinovej špeciálnej teórie relativity. V podstate ide o to, že čas plynie pomalšie v sústave, ktorá sa pohybuje…

Blíži sa najväčšia kométa v histórii ľudstva: Čo to pre nás znamená?

0 icon

Blíži sa ku nám kozmický objekt, ktorý by mohol byť tou najväčšou kométou, akú sme v histórii ľudstva zaznamenali, píše portál IFL Science. Obežná dráha objektu je neobyčajne veľká a v najvzdialenejšom bode sa môže od Slnka nachádzať takmer jeden svetelný rok. Odhadnúť dráhu objektu je pre vedcov nesmierne zložité, pretože sa veľmi…

Rusko a Čína sa „stavajú“ proti USA: Oznámili svoje plány spolupráce pri prieskume Mesiaca

0 icon

V nasledujúcich rokoch bude na Mesiaci naozaj rušno. Po prvýkrát od skončenia vesmírneho programu Apollo sa našu prirodzenú družicu chystá navštíviť viacero vesmírnych agentúr, píše portál Universe Today. Najvýraznejším hráčom je americká vesmírna agentúra NASA. Tá momentálne pracuje na svojom programe Artemis, ktorý hlási ich návrat na povrch Mesiaca. Spojené…

To trvalo! Xiaomi uvoľňuje MIUI 12.5 spolu s Androidom 11 pre 2 roky starý smartfón. Evidujete už aktualizáciu?

0 icon

Len pred pár dňami sme vás informovali o prebiehajúcom beta testovaní nadstavby MIUI 12.5 pre Xiaomi smartfóny, ktoré neboli na zozname aktualizačných vĺn. Toto beta testovanie malo odhaliť všetky chyby v systéme a vo chvíli, keď bol systém bezproblémový, malo Xiaomi vypustiť aktualizáciu medzi používateľov týchto modelov. Tejto chvíle sme…

Armádny Magazín

Ruský generálny štáb: tajné služby mnohých krajín financujú terorizmus vo svete

0 icon

Rusko, 24. júna 2021 (AM) – Tajné služby mnohých krajín financujú a vyzbrojujú skupiny medzinárodných teroristov, vyhlásil na 9. moskovskej konferencii o medzinárodnej bezpečnosti náčelník Generálneho štábu OS Ruska Valerij Gerasimov.   Podľa jeho slov v súčasnosti v Sýrii

Rheinmetall dodal pre Bundeswehr celkovo 405 vozidiel GTK Boxer

0 icon

Nemecko, 24. júna 2021 (AM) – Spoločnosť ARTEC GmbH, spoločný podnik Krauss-Maffei Wegmann (KMW) a Rheinmetallu, oficiálne odovzdala posledné kusy celkovej dodávky obrnených transportérov Boxer (GTK) zástupcom ministerstva obrany a nemeckého Spolkového úradu pre vybavenie, informačné technológie a podporu prevádzky (BAAINBw).  

„Som pripravený na vojnu aj so svojím bratom, ak pôjde proti Kadyrovovi“ Koná sa svetový kongres Čečencov

0 icon

Čečensko, 24. júna 2021 (AM) – Dnes sa v Groznom koná Svetový kongres národov Čečenskej republiky, na ktorom sa stretli zástupcovia národa z 23 krajín sveta: Turecka, Francúzska, Nemecka, Gruzínska, Ukrajiny atď. Svetový kongres čečenského ľudu má presvedčiť Ramzana Kadyrova, aby išiel voliť.   „Dnešná republika, ktorá je každým dňom čoraz kra

Hlavná chyba Hitlera pri útoku proti ZSSR

0 icon

Nemecko, 24. júna 2021 (AM) – Podľa autora článku Johanna Althausa v novinách Die Welt išlo o chybu, v dôsledku ktorej bolo Nemecko nakoniec porazené.   Išlo vraj o to, že rýchle víťazstvá Wehrmachtu v Európe boli nesprávne interpretované. Bleskové obsadenie Poľska, Nórska, Francúzska, Beneluxu a Juhoslávie presvedčili Nemecko, ž

Boli to len "cvičné streľby". Británia popiera ruskú paľbu na jej torpédoborec pri pobreží Krymu

0 icon

Rusko, 23. júna 2021 (AM) – Včera hliadková loď ruskej FSB vykonala varovnú streľbu v smere na britský torpédoborec „ Defender “ neďaleko pobrežia Krymu. Vedľa lode bola uskutočnená aj streľba z armádnej stíhačky Su-24. Informovala o tom štátna agentúra 

Svetlo sveta

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

Je dovolené, aby katolík, ktorý je súčasťou inej sekty pristupoval k sviatostiam?

0 icon

Otázka: Je to v poriadku keď človek, ktorý je v sekte napr. scientológii prehlasuje, že každý kresťan katolík môže byt v sekte a pristupovať k sviatostiam? Odpoveď o. Gajdoš, predseda liturgickej komisie: V Kristovej cirkvi sa vždy považovalo zapretie viery za jedno z najvážnejších previnení – spolu s vraždou a…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali