Maďarská aliancia odmieta povinné kvóty migrantov v rámci EÚ

Maďarská aliancia odmieta povinné kvóty migrantov v rámci EÚ

Bratislava 29. mája 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)

 

Strana Magyar Szövetség – Maďarská aliancia odmieta povinné kvóty migrantov v rámci Európskej únie (EÚ) a sankcie za ich odmietnutie. Na európskej úrovni sa chce zasadzovať o otázky, ktoré sú dôležité pre maďarskú komunitu žijúcu na Slovensku. Uviedla to v rozhovore pre TASR, ktorý je súčasťou série rozhovorov s politickými subjektmi, ktoré kandidujú vo voľbách do Európskeho parlamentu (EP)

Krisztián Forró
Na snímke Krisztián Forró

Aké sú hlavné priority vašej strany pre voľby do EP?

Reklama

Situácia národnostných spoločenstiev a iných menšín v EÚ – pôvodné a jazykové menšiny v Európe si zaslúžia viac pozornosti a podpory. Na úrovni EÚ sa budeme aktívne zasadzovať o otázky dôležité pre maďarskú komunitu žijúcu na Slovensku a pre regióny, v ktorých žijeme. Ide najmä o zrušenie právnych noriem vyplývajúcich z Benešových dekrétov koncipovaných na základe kolektívnej viny, ktoré našu komunitu postihujú, bohužiaľ, aj súčasnosti, v 21. storočí. Dôležitou témou je aj napríklad zrušenie skládky vo Vrakuni. Taktiež sa budeme venovať všetkým podobným domácim (petičným) iniciatívam.

Rusko -ukrajinská vojna – zastúpenie Maďarskej aliancie v Európskom parlamente bude vyzývať na začatie mierových rokovaní s cieľom čo najrýchlejšieho ukončenia rusko-ukrajinskej vojny. Podporíme humanitárnu pomoc Ukrajine, ale zároveň očakávame, že ukrajinský štát zaručí práva národnostných menšín. Zabezpečíme, aby rozhodovanie o vojenskej pomoci Ukrajine zostalo v kompetencii členských štátov, keďže občania EÚ žijúci v regiónoch susediacich s Ukrajinou (napríklad v bodrožskom regióne) majú na konflikt iný pohľad ako ľudia v štátoch ďaleko od reality vojny.

Reklama

Migrácia – odmietame povinné kvóty migrantov v rámci EÚ a sankcie za ich odmietnutie.

Rozdeľujúce ideologické a kultúrno-etické otázky – aktívne vystupujeme proti všetkým formám diskriminácie, ale odmietame násilnú propagáciu životného štýlu LGBTI, najmä pokiaľ ide o deti a mladých ľudí. A tiež o výchovno-vzdelávacie procesy, ktoré sa ich týkajú. Odmietame myšlienku, že by orgány EÚ mali vyvíjať tlak na jednotlivé členské štáty v kultúrnych a etických otázkach, ktoré patria do právomoci členských štátov. Trváme na tom, aby tieto otázky zostali v kompetencii členských štátov.

Poľnohospodárstvo – sú potrebné postupy na účinnú ochranu poľnohospodárskych a potravinárskych trhov členských štátov EÚ, najmä tých krajín, ktoré sú na vonkajších hraniciach EÚ. Je potrebné prijať všetky potrebné opatrenia, aby ďalšie rozširovanie EÚ, najmä vo vzťahu k Ukrajine, neviedlo k zníženiu rentability poľnohospodárskej a potravinárskej výroby, k vyľudňovaniu vidieckych oblastí a k ukončovaniu poľnohospodárskych činností.

Životné prostredie, zmena klímy – sme za to, aby sa Európska únia usilovala o rovnováhu v rozvoji environmentálnych, hospodárskych a sociálnych podmienok tak, aby bol rozvoj všetkých troch oblastí udržateľný. Implementácia zelenej dohody EÚ (Green Deal) si však vyžaduje dlhší časový rámec, aby sa zabezpečilo, že nedôjde k poškodeniu hospodárstva a životnej úrovne obyvateľstva. To isté platí aj pre využívanie alternatívnych, obnoviteľných zdrojov energie. Podporujeme aj spoločnú ochranu vôd v EÚ. Budeme presadzovať, aby EÚ mala samostatné programy ochrany vôd zvlášť na jednotlivé regióny.

Bezpečnostná politika, energetika – v oblasti bezpečnostnej politiky podporujeme, aby Európska únia mala účinné a nezávislé bojové jednotky. Odstrihnutie sa od energetických zdrojov z Ruska (ropa, plyn) si podobne ako opatrenia týkajúce sa klímy tiež vyžaduje dlhší časový rámec. Jedným z najvýznamnejších obratov v oblasti energetickej politiky EÚ v ostatnom období je opätovná podpora jadrovej energie. Európska únia jasne reguluje činnosť technologických spoločností v EÚ. Je potrebné odstrániť dvojité štandardy a diskrimináciu.

Reklama

Rozšírenie Európskej únie – Maďarská aliancia podporuje prijatie nových kandidátskych krajín do EÚ, najmä balkánskych krajín. Je neprijateľné, aby prístupové rokovania s týmito krajinami prebiehali už viac ako desať rokov bez konkrétneho výsledku. Doposiaľ posledné rozšírenie sa týkalo Chorvátska, ktoré do EÚ vstúpilo v roku 2013. Zastávame názor, že nové kandidátske krajiny by nemali spĺňať viac kritérií, ako v tom čase splnilo Chorvátsko.

Mládežnícka, rodinná a bytová politika – mládežnícke organizácie v celej Európskej únii sa zhodujú na tom, že bývanie je v súčasnosti jedným z najväčších problémov mladých ľudí. Bývanie je v celej Európe drahé a sadzby úrokov hypoték sa naďalej vysoké. Budeme sa usilovať o to, aby Európska únia venovala tejto otázke viac pozornosti. Potrebujeme finančný fond, ktorý pomôže riešiť problémy mladých ľudí s bývaním.

Rozšírenie a posilnenie práv žien aj na úrovni EÚ.

Späť k väčšej súťaživosti a konsenzuálnemu rozhodovaniu – podporujeme aj intenzívnejšiu digitalizáciu, do ktorej treba zapojiť aj župné a miestne samosprávy. Taktiež si myslíme, že je dôležité, aby bola umelá inteligencia regulovaná na európskej úrovni. Maďarská aliancia podporuje presun ďalších kompetencií z členských štátov na Brusel len v prípade, že sa v Európskej rade dosiahne konsenzus. Konsenzuálne rozhodovanie (veto členských štátov) má zmysel v mnohých otázkach, ale môžu sa objaviť nové výzvy, ako napríklad regulácia umelej inteligencie, ktorá si vyžaduje riešenia na úrovni EÚ.

V čom môže EP pomôcť Slovensku?

Reklama

Dnes má Európsky parlament významné právomoci. Prítomnosť našich poslancov v politických diskusiách na pôde EP je zárukou objektívneho a vecného posudzovania prediskutovaných otázok. Pod hlavičkou ochrany právneho štátu inštitúcie EÚ, najmä Európsky parlament, uplatňovali dvojaké štandardy vo vzťahu k jednotlivým členským štátom a viedli takmer politický hon na čarodejnice proti krajinám, ktoré sa v migračných, kultúrnych a etických otázkach odvážili odlišovať od progresívno-liberálnych postojov, ktoré dnes prevládajú v západnej Európe.

Zastúpenie Maďarskej aliancie v Európskom parlamente sa bude usilovať o to, aby sa inštitúcie EÚ sústredili predovšetkým na to, na čo boli vytvorené, a to na zvyšovanie konkurencieschopnosti Európy, na zachovanie mieru a garantovanie bezpečnosti, na podporu voľného pohybu kapitálu, tovarov a pracovnej sily, na odstraňovanie regionálnych rozdielov a na pozdvihnutie spoločných záujmov členských štátov na európsku úroveň (napríklad ochrana životného prostredia). Týka sa to tiež potreby zachovania európskej kresťanskej kultúry.

Čo priniesla EÚ občanom, kam sa Slovensko posunulo za 20 rokov členstva v Únii?

Pre Slovensko a ostatné krajiny strednej a východnej Európy v súčasnosti neexistuje iná účinná alternatíva spolupráce ako Európska únia. Vstup do EÚ priniesol do života občanov Slovenska mnohé pozitívne zmeny, otvorili sa hranice, uľahčili sa kontakty so susednými krajinami, otvorili sa možnosti pre mladých ľudí na vzdelávanie a kultúrne vyžitie a EÚ zblížila európske štáty a ľudí žijúcich v Únii. Vďaka finančnej podpore Únie sa uskutočnilo mnoho modernizačných investícií na miestnej, regionálnej a celoštátnej úrovni. Tieto výdobytky treba využívať a posilňovať. Treba tiež zdôrazniť, že za ostatných 10 – 15 rokov sa Európska únia dopustila v mnohých oblastiach chýb a – neopodstatnene – povýšila sporné otázky na úroveň EÚ, najmä pod tlakom západnej Európy a severských krajín, pričom v niektorých dôležitých oblastiach zostala pasívna.

V akej politickej frakcii EP chce vaša strana pôsobiť v prípade zvolenia?

Strana Maďarskej aliancie je momentálne členom Európskej ľudovej strany.

 

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:01

Podľa spresnených informácií v Sevastopole, po výbuchoch amerických rakiet odpálených ukrajinskou armádou, na pláži zahynuli štyria ľudia vrátane dvoch detí. Zranených bolo 144 ľudí, z nich hospitalizovaných 55 dospelých a 27 detí.

19:47

Prvé zábery tvárí teroristov, ktorí zaútočili na Dagestan. Je vidieť, že sa zmocnili policajného vozidla.

Dagestan
Prvé zábery tvárí teroristov, ktorí zaútočili na Dagestan

 

19:43

Pri útoku na pravoslávny kostol v ruskom meste Derbent bol podrezaný 66-ročný kňaz. “Podľa informácií, ktoré som dostal, otec Nikolaj bol zabitý v kostole v Derbente, podrezali mu hrdlo. Mal 66 rokov, bol veľmi chorý,” povedal vedúci dagestanskej “verejnej dozornej komisie” Šamil Chadulajev.

Informoval tiež, že v jednom z kostolov v Machačkale bol zastrelený ochrankár.

19:42

Rusko tiež hlási útok militantov na hranici medzi Ruskom a Abcházskom. Telegramové kanály píšu o streľbe pri kontrolnom stanovišti na rieke Psou a pri Novom Afone. Sú tam zranení a mŕtvi.

18:57

K potýčkam došlo počas propalestínskych demonštrácií s účasťou niekoľkých stoviek ľudí v nemeckej metropole Berlín, informuje v nedeľu TASR podľa správy agentúry DPA.

V priebehu soboty predbežne zadržala nemecká polícia dovedna 69 účastníkov protestov, uviedli v nedeľu policajné zdroje. Proti zadržaným sa vedie vyšetrovanie najmä vo veci závažného narušenia pokoja, nebezpečného ublíženia na tele a podnecovania k národnostnej neznášanlivosti.

18:56

Vo viacerých mestách Francúzska sa v nedeľu konali demonštrácie proti krajne pravicovej strane Národné združenie (RN), ktorá týždeň pred prvým kolom predčasných parlamentných volieb vedie v prieskumoch verejnej mienky. Informoval o tom spravodajský web France Info.

18:55

Švajčiarski záchranári v nedeľu objavili telo jednej z troch nezvestných osôb po záplavách, ktoré postihli kantón Grisons na juhovýchode krajiny, uviedla tamojšia polícia.

18:54

Traja ľudia utrpeli zranenia v dôsledku búrok, ktoré sa v priebehu víkendu prehnali územím Poľska, uviedla v nedeľu televízna stanica TVN24.

18:54

V meste Troyes na severovýchode Francúzska sprístupnili výstavu vitráží, ktoré zdobili okná katedrály Notre-Dame v Paríži na sklonku 30. rokov 20. storočia, ale následne boli pred zrakom verejnosti desaťročia ukryté.

18:53

Americký výrobca čipov Nvidia podpísal dohodu o nasadení svojej technológie umelej inteligencie (AI) v dátových centrách katarskej telekomunikačnej skupiny Ooredoo v piatich krajinách Blízkeho východu.

18:13

V ruskom meste Derbent (Dagestan) neznámi militanti spustili paľbu na synagógu, kostol a policajnú jednotku. Jeden policajt bol zabitý. Na sociálnych sieťach boli zverejnené zábery ostreľovaných budov a prestrelky s militantmi.

V rovnakom čase bolo v Machačkale ostreľované stanovište dopravnej polície a zavedený plán “Záchytenia”.

18:12

Bulharské ministerstvo zahraničných vecí požiadalo svojich občanov, aby čo najskôr opustili Libanon.

18:11

Zajtra budú výpadky elektriny trvať celý deň. Večer od 19. do 23. hodiny bude objem výpadkov vyšší, uviedla spoločnosť Ukrenergo. Počet obetí po raketovom útoku na Sevastopol stúpol na päť. Vrátane troch detí, uviedol “gubernátor” Michail Razvožajev.

Medzi mŕtvymi deťmi je aj 9-ročná dcéra zástupcu starostu Magadanu Olega Averjanova. Putin je po útoku na Sevastopol v neustálom kontakte s vedením sociálneho bloku a zdravotníctva, povedal Peskov pre RIA Novosti. Podľa neho je prezident v neustálom kontakte aj s armádou. Hovorca hlavy štátu poznamenal, že teraz je najdôležitejšie poskytnúť všetku potrebnú pomoc obetiam v Sevastopole.

16:45

Nemecká železničná doprava profituje z futbalových fanúšikov z celej Európy, ktorí pricestovali do krajiny, aby sledovali zápasy Euro 2024. Doprajú si pritom občerstvenie aj nápoje vo vlakoch, keď idú z jedného zápasu na druhý.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE


Reklama

NAJNOVŠIE


Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke Výmyselníci TANC o.z. počas festivalu Mičinský pitvor v obci Mičiná pri Banskej Bystrici

Autor: TASR-Ján Krošlák

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Andrej Sablič

Gustáv Murín

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Milan Šupa

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali