M. KECSKESOVÁ: Podstata zdravotného klauna nie je v herectve, ale v človeku

Bratislava 17. novembra (TASR) – Veria, že smiech pomáha, a preto sa ním usilujú rozozvučať aj nemocničné chodby. V bielych plášťoch a s červeným nosom na tvári navštevujú pacientov po celom Slovensku. Reč je o zdravotných klaunoch z občianskeho združenia Červený Nos Clowndoctors. Ich umelecká riaditeľka Marika Kecskesová tvrdí, že pre klaunov je darom, keď môžu byť nápomocní. Prinášajú ľuďom pohodu a úsmev v ťažkých chvíľach. Opísala to v rozhovore pre TASR v rámci multimediálneho projektu Osobnosti: tváre, myšlienky.

-Čo sa vás deti najčastejšie pýtajú, keď chodíte klaunovať do nemocníc?-

"Prečo máš na nose to ‘noso’"?

-Ako im na to odpovedáte?-

Rôzne. Samozrejme, každý klaun má na to svoj "gríf". Nos je naša maska, poznávací znak, ktorý nosíme s hrdosťou. Pomáha nám udržať si aj určitú psychohygienu. A tiež, naopak, robí nás otvorenejšími, pretože nám pomáha riešiť situácie, ktoré by sme možno ako bežní ľudia nedokázali zvládnuť. Ale ako klauni vieme byť vtedy nápomocní a vtipní.

-Už vám niekedy lekár povedal, že vďaka vašim návštevám sa zlepšil zdravotný stav niektorého pacienta?-

Veru áno a nie raz.

-Takže je niečo medzi nebom a zemou, čo sa dá takto ovplyvniť?-

Áno, je. Naposledy si pamätám výkaz – to je také interné hlásenie zdravotných klaunov o tom, ako prebiehalo klaunovanie – od dvoch zdravotných klauniek zo žilinského regiónu. Sestričky ich s obavami posielali za malým pacientom, ktorý odmietal určitú procedúru. Vďaka tomu, že tam boli, venovali sa mu, začal komunikovať a prišlo zlepšenie. Za oknom vtedy stál primár a pozeral sa. Kotúľali sa mu slzy z očí, keď to videl. Pre nás je neskutočný dar, keď dokážeme byť presvedčiví v tom, čo robíme. A aj personál vyhľadáva možnosť spojiť sa s nami a pokúsiť sa nájsť inú cestu.

-Na začiatku to možno tak nebolo. Nepristupovali k vám vtedy nemocnice s nedôverou?-

Myslím si, že je to prirodzené. Keď človek niečo nepozná, má pred tým rešpekt. Cesta bola dlhá, nehovorím, že tŕnistá, to nie. Bola zaujímavá. Od personálu sme však zažili oveľa viac pozitívneho ako negatívneho.

-Máte aj takých pacientov, ktorých ste pravidelne navštevovali niekoľko mesiacov a prežívali ste s nimi ich ťažké obdobie?-

Áno, sú oddelenia, kde sú deti kvôli diagnózam niekoľko mesiacov a niekedy aj viac ako pol roka. Tam sa nevyhnete cyklickej návšteve a tomu, že sa dostávate k dieťaťu a rodine bližšie a stávate sa kamarátmi. Samozrejme, že spomienky sú. Za tých desať rokov som nielen ja, ale aj moji kolegovia zažili neskutočne príjemné situácie. Keď napríklad malý pacient, ktorého nemal kto navštevovať, pretože pochádzal z takých sociálnych pomerov, mal jedinú pravidelnú návštevu, a to nás. Videli ste dieťa rásť, ako sa naučilo chodiť, alebo rozprávať či tancovať. A dnes verím, že je to plnohodnotný človek.

-Pamätáte si aj na konkrétny prípad?-

Jedna naša klaunka Mirka mi rozprávala príbeh. Išlo o chlapca z domova, ktorý trávil na onkológii dlhý čas. Chodili za ním klauni, konkrétne Mirka vtedy tak častejšie. Potom ho dlhšiu dobu nevidela a zrazu, keď mala ísť na onkológiu na návštevu, stál tam mladý vysoký muž. Usmial sa na ňu, prihovoril sa a spýtal, či si pamätá o koho ide. Mirke vtedy spadla sánka a hovorila, že to bolo neskutočne krásne, keď sa jej poďakoval. Za to, že mu naši klauni pomohli prežiť obdobie na oddelení a že sa necítil tak sám.

-Okrem detí sú vám zrejme aj rodičia vďační, keď prídete. Ako reagujú?-

Rodičia nás často tiež majú veľmi radi a reagujú pozitívne. Vyhľadávame tie chvíle, keď im môžeme byť nápomocní. Pretože, keď sa s nami stretne rodič, má možnosť vypnúť a zrelaxovať, alebo sa niekomu posťažovať, či inak vnímať celú situáciu. Preto sú rodičia často pre nás ako keby dôležitejší ako samotné dieťa. Rodič si vie predstaviť, čo všetko sa môže diať. Malé dieťa nie, možno si ani neuvedomuje, čo sa s ním deje. Deti sú deťmi aj v nemocnici.

-Odkedy vlastne pôsobí Červený Nos na Slovensku a kto ho sem priniesol?-

Tento nápad dostala súčasná primárka detskej onkologickej kliniky v Detskej fakultnej nemocnici v Bratislave Daniela Sejnová, a to na základe jednej vlastnej skúsenosti. Keď bola vo Francúzsku na stáži, videla zdravotných klaunov na onkologickom oddelení. Potom po návrate domov uvidela v televízii spot, kde vystupoval Gary Edwards, ktorý je a bol naším duchovným otcom a zakladateľom. Pôsobil v tom čase ako zdravotný klaun v Českej republike. Pani primárka neváhala, kontaktovala ho a prizvala na spoluprácu na Slovensko. Oni dvaja uskutočnili prvý casting zdravotných klaunov, vybrali štyroch a začali navštevovať pacientov od apríla 2004.

-Koľko zdravotných klaunov pôsobí na Slovensku dnes?-

Dnes máme vyškolených a profesionálne pôsobiacich 47 klaunov.

-Koľko nemocníc navštevujete?-

Ku dnešnému dňu navštevujeme 38 nemocníc a dve liečebné zariadenia. Pôsobíme teda v 37 mestách na Slovensku. Sme už všade, čo bol aj náš cieľ. Až je človeku zvláštne pri srdci, ale samozrejme mám radosť. Keď sa zakladalo naše združenie, človek mal plány. Pri prvých návštevách sme netušili, s akou reakciou sa stretneme. Dnes už môžem naozaj s hrdosťou vyhlásiť, že nás všetci poznajú a vyžadujú. To je aj podstata nášho združenia, aby sme boli nápomocní aj personálu a boli prirodzenou súčasťou liečebného procesu.

-V čom spočíva základná myšlienka združenia, prečo by mali klauni liečiť?-

Pôvodná myšlienka nevznikla ani vo vzťahu liečenia ako takého, ale išlo skôr o zmenu liečebného prostredia a prístupu. Prišla ako pomoc od ľudí – klaunov, s ktorými sa spája smiech a radosť. Niečo, čo je pestré, veselé a nápadité a čo sa vymyká každodennosti. Jedným z duchovných otcov tejto myšlienky bol Michael Christensen, ktorý pôsobil v Amerike ako klaun. Mal chorého brata, ktorého navštevoval v nemocnici. Keď umrel, dostal od neho lekársku tašku, pretože on bol lekár. Tak si povedal, čo keby tieto dve veci skĺbil a navštívil detskú nemocnicu. Vtedy sa na oddelení stretol s obrovským úspechom, prišla zmena nálady. Zrazu bolo vidieť aj na personále, že sa chce baviť. Deti dostali chuť vstávať, komunikovať.

-Spomínate si aj vy na situáciu, ktorá vám najviac utkvela v pamäti a nezabudnete na ňu?-

Toto sú otázky, ktoré sa stále zdravotným klaunom dávajú. Ja si nemôžem v tejto chvíli pomôcť, ale najsilnejší zážitok je pre mňa včerajší a následne ten dnešný. Spomienok je veľmi veľa, pracujeme už dlho. Zažili sme rôzne stretnutia a každé je svojím spôsobom špecifické, ale vždy nás ako keby najviac zaujíma moment najbližšej minulosti. Aspoň teda mňa ako zdravotného klauna. Včera som odprevádzala na operáciu jednu mladú slečnu, bola sama. Mala som možnosť sprevádzať ju až na operačnú sálu, byť jej na blízku a byť jej oporou. To bolo niečo, kde som si uvedomila, že som rada, že som tu a vedela som, že aj ona bola rada, že som tam.

-Pôjdete ju potom pozrieť?-

Určite áno. A keď nie ja, tak moji kolegovia. Úzko spolupracujeme a nechávame si odkazy o našich malých pacientoch či ich rodičoch. Je to úplne bežná súčasť našej prípravy na klauniádu.

-Okrem detí navštevujete aj starších pacientov a nedávno ste začali chodiť aj do čakární. Prečo?-

Práve preto, lebo zdravotní klauni ako združenie sa na Slovensku, ale aj na celom svete stávajú úplne prirodzenou súčasťou liečebného procesu. Pomáhajú personálu, ktorý naozaj lieči, zmeniť aj duševnú, pohodovú stránku. Prinášajú často pomoc pri nepríjemných zákrokoch, kde sú deti ešte viac v strese. Preto sme zvolili aj spoluprácu s ambulanciami, ktoré som ja ako mama mala "tú česť" navštíviť. Videla som, že tam rodičia čakajú, je to zdĺhavé. Preto je potrebné, aby aj sem prišiel zdravotný klaun a pomohol skrátiť čas čakania.

-Ako sa možno stať klaunom. Môže to robiť aj bežný človek?-

Gary Edwards hovorí, že každý z nás nosí v sebe klauna. Je len otázka, či ho dokáže prebudiť a za akým cieľom to urobí. Takže, keď sme hľadali klaunov do združenia, vyberali sme ľudí, ktorí majú chuť niečo takéto robiť. A potom, aby mali hoci aj minimálnu skúsenosť vo svojom živote s umením alebo s prácou s deťmi. Lebo to je pre nás veľká pomoc. Herci sú zvyknutí na kontakt s cudzími ľuďmi, nie sú takí hanbliví. Ale podstata zdravotného klauna nie je v herectve, ale v človeku. To už teraz po desiatich rokoch môžem povedať. Dôležité je to, ako človek pristupuje k tomuto poslaniu, ako dokáže byť empatický a tvárny. Vie zabudnúť na seba, na svoje ego a dokáže vnímať realitu, v ktorej sa nachádza.

-Môžu zdravotní klauni robiť popri tejto práci aj niečo iné, alebo sú klaunmi na plný úväzok?-

Naši klauni sú aj popri zdravotných klaunoch iní ľudia. Sme špecifická skupina na Slovensku, ktorá zamestnáva vo veľkej miere vyštudovaných hercov, bábkohercov, filmárov, dramatoterapeutov. Oni sa veľmi radi popri zdravotných klauniádach venujú aj svojej profesii. Myslím si, že je to nielen z umeleckej, ale aj ľudskej stránky veľmi dôležité. Nachádzajú tam inšpiráciu, nové motivácie alebo možno naopak, je to pre nich určitým spôsobom psychohygiena.

-Hovoríte, že dôležitá je pravidelnosť vašich návštev, prečo?-

Pravidelnosť prináša pokoj a istotu nielen pacientom, ktorí nás očakávajú, ale je dôležitá aj pre personál a rodičov. Je to niečo, na čo sa môžu tešiť v ten deň a v tom istom čase. Viete mi povedať ešte niečo, na čo sa môže tešiť človek v nemocnici, okrem klaunov? Ale tak naozaj radostne?

-Na cestu domov…-

A to je pravda. To je jediné veľké prianie všetkých detí a ich rodičov. Aby boli čo najrýchlejšie doma. My, zdravotní klauni, sme takí ich sprievodcovia, ktorí im cestu domov dokážu urýchliť.

-Čo robí klaun v situáciách, keď mu je naozaj smutno?-

Nebudem prezrádzať, čo robia moji kolegovia, aj keď o tom viem. Čo robím ja, to môžem povedať. Veľmi rada odchádzam do svojej záhrady a v tej chvíli sa prestávam venovať ľuďom. Najmä sa venujem sebe, prestávam rozmýšľať. Je to veľmi pôvabné, v tej chvíli človek vypne a len pracuje. Nasávam cez kontakt s prírodou energiu, aby som mala silu stretnúť človečenstvo okolo seba.

Rozhovor s Marikou Kecskesovou je súčasťou multimediálneho projektu Osobnosti: tváre, myšlienky, v rámci ktorého prináša TASR každý týždeň rozhovory, fotografie a videá osobností slovenského, európskeho i svetového politického, spoločenského, ekonomického, športového a kultúrneho života.

UPOZORNENIE: TASR ponúka k rozhovoru zvukový záznam a videozáznam.

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Jednotné Rusko obsadí v Dume 324 z celkových 450 kresiel

0 icon

Moskva 21. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Alexander Zemlianichenko)   Strana Jednotné Rusko obsadí v Štátnej dume, dolnej komore parlamentu, 324 z celkových 450 kresiel a zachová si tak ústavnú väčšinu Komunistickej strane Ruskej federácie (KPRF) pripadne na základe výsledkov volieb zo 17. až 19. septembra 57 kresiel. O rozdelení mandátov informoval web…

Útočníkovi na univerzite v meste Perm amputovali nohu

0 icon

Moskva 21. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Anastasia Yakovleva)   Študentovi, ktorý v pondelok spustil paľbu v budove ruskej štátnej univerzity v meste Perm ležiacom na východe európskej časti Ruska, amputovali ľavú nohu od kolena. Informoval o tom kanál Shot na platforme Telegram Túto informáciu pre web 59.ru potvrdil aj nemenovaný zdroj z…

Klus: Slovensko navrhlo EÚ spoločný postup proti dezinformáciám o očkovaní

0 icon

Brusel 21. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Slovensko požiadalo krajiny EÚ o dobré rady ohľadom očkovania proti koronavírusu a vyzvalo na spoločný boj proti dezinformáciám šíriacim sa na internete a týkajúcich sa vakcín a očkovania. Uviedol to štátny tajomník slovenského ministerstva zahraničných vecí Martin Klus po skončení utorňajšieho zasadnutia Rady…

IOM a UNHCR žiadajú prístup k migrantom na hraniciach Bieloruska a EÚ

0 icon

Varšava 21. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Czarek Sokolowski)   Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) a Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) požiadali v utorok o získanie "okamžitého prístupu" k uchádzačom o azyl, ktorí uviazli na hraniciach Bieloruska s Poľskom a Litvou. Došlo k tomu niekoľko dní po tom, ako sa v…

Kosovsko-srbská hranica je stále zablokovaná

0 icon

Priština 21. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Visar Kryeziu)   Kosovsko-srbské hranice v utorok naďalej blokujú kosovskí Srbi, ktorí takto už od pondelka protestujú voči zákazu vstupu áut so srbskými poznávacími značkami do Kosova. Informovala o tom agentúra AP Protestujúci zatarasili cesty vedúce k hraničným priechodom Jarinje a Brnjak kamiónmi, pričom malé skupiny…

Predstaviteľ ministerstva obrany označil dohodu AUKUS za zlú správu pre Austrálčanov

0 icon

Paríž 21. septembra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Mass Communication Specialist 1st Class Michael B. Zingaro/U.S. Navy via AP)   Hovorca francúzskeho ministerstva obrany v utorok energicky obhajoval schopnosti svojej krajiny pri výrobe ponoriek a vystupňoval kritiku na adresu Austrálie, ktorá sa rozhodla vybrať si za partnera v rozsiahlej obrannej dohode Spojené štáty „Francúzsko…

V dome Igora Matoviča nahlásili bombu

0 icon

Trnava 21. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   V dome ministra financií Igora Matoviča (OĽANO) nahlásili v utorok popoludní bombu. Ako pre TASR potvrdila hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Trnave Mária Linkešová, išlo o planý poplach. Upozornil na to portál noviny.sk "Môžeme potvrdiť, že polícia prijala oznámenie, že v objekte…

Počas návštevy pápeža potreboval jeden veriaci prevoz vrtuľníkom, uviedlo Ministerstvo zdravotníctva

0 icon

Bratislava 21. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Henrich Mišovič)   Spomedzi viac ako 100.000 veriacich, ktorí sa zúčastnili na podujatiach so Svätým Otcom v Bratislave, Prešove, Košiciach a Šaštíne, potrebovalo pomoc zdravotníkov spolu 75 osôb, jeden pacient si vyžiadal urgentný zásah a prevoz vrtuľníkom do špecializovaného zariadenia. TASR o tom informovala hovorkyňa Ministerstva…

Poľská vláda odporúča tretiu dávku pre zdravotníkov a ľudí nad 50 rokov

0 icon

Varšava 21. septembra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Czarek Sokolowski)   Poľská vláda odporúča podávanie tretích dávok vakcín proti ochoreniu COVID-19 zdravotníckym pracovníkom a ľuďom nad 50 rokov Námestník ministra zdravotníctva Waldemar Kraska informoval, že posilňujúcu dávku odporúčajú po šiestich mesiacoch od úplného zaočkovania, čo platí aj pre jednodávkovkú vakcínu od spoločnosti Johnson &…

Sú Tódová a Čikovský „nadľudia“ alebo pre nich platia zákony ako pre ostatných občanov? Odpoveďou môže byť prakticky okamžité zrušenie ich obvinenia

0 icon

Bratislava 21. septembra 2021 (HSP/Foto:Facebook, TASR-Jakub Kotian, TASR - Martin Baumann)   Po obvinení novinárov Denníka N Moniky Tódovej a Konštantína Čikovského z vyzradenia utajovanej skutočnosti nasledovala celkom očakávaná reakcia. Na stranu žurnalistov sa prakticky okamžite postavili ich kolegovia zo Slovenska aj z medzinárodnej scény. Prokurátor Krajskej prokuratúry v Bratislave…

Podkasty

Video Podcast

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Andrej Sablič

Ako merať spoločenskú hlúposť?

0icon

Na to je potrebné použiť peniaze. Je to síce najhlúpejší nástroj na meranie, aký ľudstvo vymyslelo, ale pre tento účel je ideálny. Potom už stačí iba poznať hodnotu majetku najbohatšieho člena spoločnosti a najchudobnejšieho a tento rozdiel je presná hodnota spoločenskej hlúposti národa či sveta. Zároveň táto hodnota ukazuje o…

Erik Majercak

Ako riešiť problémy vo vzťahoch muž a žena. Ako predchádzať likvidácii vlastnej rodiny, manželstva, ako zabrániť vlastnej životnej katastrofe.

0icon

Čo robiť, aby sa katastrofa nestala? Ako zistiť pravdu vo vzťahu? Pre tých, čo majú majú problémy, čo ich nechcú mať, čo chcú vzťah zlepšiť, pre podpapučníkov aj tých čo do vzťahu len idú vhupnúť. V dnešnom svete extrémne ťažká téma a jedna z najpodstatnejších v živote. Pokračovanie videoblogu Ako…

Pavel Jacz

Remišová: „Samozrejme, že to viem. DPH je 21%.“ Hotová úžasnosť!

0icon

Televízia Markíza nám v relácii Na telo s účasťou Veroniky opäť ponúkla zábavný programový bonbónik Kabaret Remišová. Možno by výstižnejší názov relácie pri účasti bojovnej buldočky bolo lepšiezmeniť na názov Na uterák! Po dlhšom čase som sa opäť zabával na tom, že naša sladká Veronika zo zásady neodpovedá priamo na…

Marián Tkáč

Na okraj Františkovej návštevy – 3. časť: Čo sme počuli a čo nie?

0icon

Posol z Ríma sa stretol so všeobecným nadšením médií, skoro ako tzv. pandémia. Návštevu pápeža Františka považujú takmer všetci naši europoslanci za prínosnú a výnimočnú. Hlava katolíckej cirkvi podľa nich ukázala, že Slovensko nie je bezvýznamnou krajinou v srdci Európy, a zviditeľnila spoločenské témy, ktoré politici prehliadajú. Na počudovanie sa…

Ivan Holek

Medzi ľudstvom a rajom stojí Posolstvo Syna Človeka!

0icon

„Keď raz príde Syn Človeka ...“, hovoril často výstražne Kristus. A dobre si všimnime, že na mnohých miestach v evanjeliách spomína príchod Syna Človeka v tretej osobe, ako keď hovoríme o niekom inom. Ježiš o ňom v skutočnosti nikdy nehovoril v prvej osobe, ako o sebe samom napríklad slovami: „Keď…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Toto sú krajiny s najvyšším priemerným IQ. Je medzi nimi aj Slovensko?

0 icon

Premýšľal si niekedy o tom, aká inteligentná je naša krajina v porovnaní so zvyškom sveta? Mnoho ľudí sa túto  otázku pýta a počas mnohých rokov sa uskutočnilo hneď niekoľko prieskumov priemerného IQ. Jeden z najnovších a najkomplexnejších výskumov IQ vykonal v roku 2016 štatistický výskumný ústav Statistic Brain Research Institute, medzinárodný vzdelávací…

10 vecí, o ktorých by sme mali premýšľať pred uzavretím manželstva

0 icon

Pri prvotnom pobláznení vnímame naše polovičky ináč ako je tomu v skutočnosti. Sú pre nás ideálne bytosti, ktoré nemajú ani jednu chybu. Je to naozaj úžasné, ale má to však jeden háčik. Je to iba dočasné a ak chceme šťastné manželstvo, mali by sme si to čím skôr uvedomiť. Lepšie…

10 hrôzostrašných tetovaní alebo keď sa kerka stretne s realitou. Mysli predtým, než sa necháš potetovať!

0 icon

Povolanie tatéra si vyžaduje mnoho zručností. Predsa len, aj toto je druh umenia, ktoré si vyžaduje okrem iného dávku talentu. Avša cesta k úspešnému zvládnutiu povolania tatéra je dlhá a často plná chýb. Aká je tá najhoršia časť? Tetovanie ti ostane po zvyšok tvojho života (ak si ho nedáš prekryť alebo odstrániť laserom). Dobrým spôsobom,…

Hľadá sa autor nástenných malieb z druhej svetovej vojny

0 icon

Bývalé vojenské zariadenie na Orknejských ostrovoch v Škótsku, kde sídlila delostrelecká batéria Ness Battery, sa pýši neobyčajnými nástennými maľbami. Vznikli počas druhej svetovej vojny a nesú podpis A. R. Woodsa. O okolnostiach či umelcovej identite toho však veľa nevieme. Iná maľba, tentokrát znázorňujúca Towerský most - bola v roku 2011…

Jedenie pneumatík či laku na nechty. Toto sú tie najšialenejšie úchylky

0 icon

Úchylky sú odlišnosti, rozdielnosti či nezhody s niečim normálnym. Ide o určité vybočenie z toho, čo ľudia pokladajú za normálne. Každý z nás občas vyčnieva z davu. U týchto ľudí však ide o niečo extrémne. TOP10 ti predstaví ďalších 5 ľudí, ktorých úchylky sú neuveriteľné!   5. Jedenie obrúskov do…

Armádny Magazín

Americká armáda zaútočila na jedného z vodcov al-Kájdy

0 icon

USA, 21. septembra 2021 (AM, Sputnik) – Americkí vojaci na severozápade Sýrie zaútočili na jedného z vodcov teroristickej skupiny al-Kájda, povedal na briefingu tlačový hovorca Pentagonu

Štyri krajiny EÚ sa odmietajú zúčastňovať cvičení NATO v blízkosti ruských hraníc

0 icon

Nemecko, 21. septembra 2021 (AM) – 20. septembra, sa začali ukrajinsko-americké vojenské cvičenia, ktoré budú trvať do 1. októbra. Cieľom cvičení je pripraviť sa na spoločné akcie ako súčasť mnohonárodných síl počas koaličných operácií. Cvičenia sa zúčastní 6 tisíc vojakov

Náklady na údržbu presiahnu kúpnu cenu: V Česku kritizujú akvizíciu izraelských systémov protivzdušnej obrany SPYDER

0 icon

Česko, 21. septembra 2021 (AM) – V Českej republike sa minulý víkend zdvihla vlna kritiky po oznámení podmienok nákupu izraelského protilietadlového raketového systému SPYDER. Prevádzkové náklady boli napriek predpokladanej relatívne krátkej životnosti výrazne vyššie ako obstarávacia cena systému.   Ako infor

Ako na začiatku vojny Sovieti 9-krát bombardovali Berlín?

0 icon

Rusko, 21.september 2021 (AM) – Viete, že mesiac po nemeckom útoku proti ZSSR uskutočnilo 195 lietadiel Luftwaffe v noci z 21. na 22. 7. 1941 prvý masový nálet na Moskvu?   Sovietska PVO ho však úspešne odrazila a tak Nemci vážne poškodenia Moskve nespôsobili. Podpísalo sa pod to aj cvičenie moskovskej PVO, ktoré…

V Argentíne budú mať zrejme opäť stíhacie letectvo, vybrali si JF-17 Thunder

0 icon

Argentína, 20. septembra 2021 (AM) – V 70. rokoch disponovalo Vojenské letectvo Argentíny na tú dobu jednými z najmodernejších bojových lietadiel, mali: záchytné stíhačky Mirage III, stíhačky IAI Dagger (izraelská verzia francúzskej stíhačky Dassault Mirage V), b

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali