Ľudovít Števko: Hlas Andreja Kisku nie je hlasom národa

Ľudovít Števko: Hlas Andreja Kisku nie je hlasom národa

Bratislava 17. októbra 2016 (HSP/Foto:TASR/AP-Seth Wenig)

 

Keby si niekto dal tú námahu a zostavil zbierku citátov z rečníckych vystúpení Andreja Kisku, podobnú slávnej knihe hlúpostí Georgea Busha ml., zbierka nášho prezidenta by zaujala v rebríčku vyslovených hlúpostí politikov čestné druhé miesto hneď za americkým exprezidentom.

Na snímke slovenský prezident Andrej Kiska
Na snímke slovenský prezident Andrej Kiska

Pravdaže, Slovák Kiska môže Američana Busha ešte predstihnúť, veď sedí v Grasalkovičovom paláci na miestodržiteľskom stolci nepomerne kratšie ako povestný Američan v Bielom dome. Aj hlúposť, aby sa vyfarbila v plnej nahote, potrebuje nejaký čas a náš pán prezident ho iste využije po svojom.

Reklama

Ale poďme k našej téme a načrime do vyjadrení našej hlavy štátu aspoň za posledné dva mesiace. Andrej Kiska na nedávnom 71. zasadnutí Valného zhromaždenia OSN vyslovil niečo, z čoho musia bolieť uši každého rozmýšľajúceho človeka. Povedal: „Ľudia bojujú v menšom počte vojen, páchajú menej vrážd…“ Keď sa pozrieme na vec z pohľadu štatistiky, zistíme, že od skončenia II. svetovej vojny viedli len USA desiatky agresívnych vojen po celom svete – v  Južnej Amerike, Afrike, Ázii a Európe. Na ich vymenovanie od Kórey a Vietnamu po Juhosláviu, Afganistan a Líbyu by sme potrebovali celú jednu stranu. A že sa znížil vo svete počet vrážd môže tvrdiť iba ignorant.

 

Reklama

Na pôde OSN vyriekol Kiska aj iné „pamätné“ slová.

Napríklad kritizoval Viktora Orbána za jeho antipatiu k utečencom a nabádal imaginárnych populistických politikov, aby netrpeli vo svojich krajinách extrémizmus, xenofóbiu a fašizmus. Treba povedať, že svojimi frázami o empatii k utečencom, o zmysle pre zodpovednosť, ktorý je vraj „často limitovaný našimi národnými hranicami,“ zaujal iba málokoho. Zato vyjadrenie Miloša Zemana bolo výrečné aj adresné, keď povedal:  „Nálepka či nadávka extrémisti, xenofobovia, islamofobovia, rasisti alebo fašisti nie je argument a preukazuje iba myšlienkovú nedostatočnosť tých, kto ich vyslovuje.“ Ku kritike Viktora Orbána iba toľko: Kritizovať predstaviteľa spriateleného susedného štátu, s ktorým nás viaže spoločná politika Vyšehradskej štvorky je prinajmenšom nemiestne ak nie vyslovene hlúpe.

Na prejav nášho prezidenta v OSN nadväzovalo jeho vystúpenie na pražskom Fóre 2000, ktorému tlieskal zástup havloidov. Aj tu sa náš rečník vytasil čudným slovným spojením: „Sme šokovaní Dáišom, aký je hrozivý, ale ľudia sa menej zabíjajú, konfliktov je menej…“ Pravdepodobne nikomu zo zúčastnených neprekážal Kiskov oxymoron – na jednej strane hrozný Dáiš, ktorý vraždí ľudí v masovom meradle a na druhej strane, naopak, zabíja sa menej ľudí aj konfliktov je menej. Spojenie slov takého protichodného významu by nevymyslel ani Charles Baudelaire, básnik „nemravných“ Kvetov zla.

 

Čo uniklo prezidentovi 

Reklama

Z rétorických prejavov nášho amerického miestodržiteľa najviac bije do očí kritika Vyšehradskej štvorky na prezidentskom summite v poľskom Rzeszówe. Kým slovenský prezident hovoril o terajšom zlom obraze vyšehradskej skupiny v Európe a vyzval nepoužívať V4 ako štít pre vnútropolitické zámery, český prezident Miloš Zeman poznamenal, že najmä v prípade migračnej krízy sa V4 ukázala múdrejšia ako zvyšok EÚ. Rozdiel medzi týmito dvoma názormi je evidentný. Zdá sa, že hlave štátu v Bratislave uniklo, že predstavitelia EÚ sa v politike  migrácie prikláňajú na stranu Vyšehradskej štvorky a tzv. utečenecké kvóty sú mŕtvou témou.

Ako teda môžeme chápať kontroverzný postoj nášho prezidenta ak nie ako snahu o podkopanie vážnosti skupiny V4 v očiach EÚ? Kiska predsa nie je tak naivný, aby nechápal dosah svojich slov. To, že zostal so svojimi názormi na summite osamotený ako „kôl v plote“ (v blahej pamäti Miloša Jakeša), nemení nič na jeho hanebnom poslaní vyvolať rozkol vo vyšehradskej skupine, len preto, aby sa zapáčil na Slovensku médiám hlavného prúdu a svojím bábkovodičom z blízkeho i vzdialeného zahraničia.

Priateľ Porošenka a Erdogana sa v polovici prezidentského mandátu viackrát mýlil a viackrát vyslovil hlúposť, ktorú mu dnes sotva ktosi pripomenie. Keď bol novodobý sultán Recep Tayyp Erdogan na návšteve v Bratislave, Kiska označil Turecko za „ostrov stability a štítom proti hrozbám pre našu bezpečnosť,“ od ktorého sa máme na Slovensku čo učiť. Pokračovať v podobných trápnych sentenciách nemá význam. Našťastie nemáme prezidentský systém ako v USA, preto americký klon, ktorý sa zdržuje v prezidentskom paláci nemá vplyv na politiku V4 ani na politiku vlády Slovenskej republiky. Lebo hlas súčasného slovenského prezidenta nie je hlasom národa.

Ľudovít Števko

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

08:38

Ceny ropy v piatok ráno prudko vzrástli. Dôvodom je napätie na Blízkom východe. Iránske tlačové agentúry informovali totiž o niekoľkých výbuchoch po celej krajine po útokoch zo strany Izraela.

08:32

Palestínska samospráva vo štvrtok odsúdila Spojené štáty za vetovanie palestínskej žiadosti o plné členstvo v OSN a označila to za “agresiu”, ktorá tlačí Blízky východ k “priepasti”.

08:21

Škótska vláda vo štvrtok oznámila, že sa vzdala svojho cieľa znížiť emisie skleníkových plynov o 75 percent do roku 2030. Urobila tak po tom, čo ho poradný orgán britskej vlády — Výbor pre klimatickú zmenu (CCC) — nedávno označil za nedosiahnuteľný.

08:11

Fínska pravicová vláda vo štvrtok ohlásila niekoľko zmien imigračného zákona určených na jeho sprísnenie. Zmeny by priniesli nové procedúry na hraniciach a prísnejšie podmienky pre žiadateľov o azyl.

08:03

V Indii sa v piatok začali šesťtýždňové všeobecné voľby, v ktorých má hinduistický nacionalista a premiér Naréndra Módí takmer isté víťazstvo, keďže oslabená opozícia je zatlačená do úzadia. Na najväčšom hlasovaní na svete sa môže zúčastniť celkovo 968 miliónov ľudí.

07:54

Bojovníci džihádistickej organizácie Islamský štát (IS) vo štvrtok zabili 20 sýrskych vojakov a príslušníkov provládnych síl pri dvoch útokoch v Damaskom ovládaných oblastiach tejto vojnou zmietanej krajiny.

07:28

Argentína predložila vyhlásenie o úmysle vstúpiť do Severoatlantickej aliancie (NATO) ako globálny partner, oznámil vo štvrtok argentínsky minister obrany Luis Petri na sociálnej sieti X.

NATO
Na archívnej snímke vlajky členských krajín NATO vejú pred sídlom Aliancie v Bruseli
07:18

Európa by mala dať Ukrajine viac peňazí, vyhlásil vo štvrtok bývalý prezident USA Donald Trump; niekoľko dní pred tým, ako budú americkí zákonodarcovia hlasovať o dlho odkladanom balíku pomoci vo výške 61 miliárd dolárov.

07:06

Situácia na ukrajinskom fronte je kritická a nasledujúce týždne môžu rozhodnúť o osude vojny, vyhlásil vo štvrtok po skončení summitu EÚ v Bruseli poľský premiér Donald Tusk.

Závery summitu podľa poľského premiéra obsahujú zmienku o záväzku Európskej únie dodať Ukrajine čo najskôr prostriedky protivzdušnej obrany.

07:00

Poľskí poľnohospodári bránia ukrajinským kamiónom v odchode z Poľska blokádou viacerých hraničných priechodov. Naďalej tak protestujú proti prílevu lacného obilia z Ukrajiny.

06:44

Politické strany v Chorvátsku sa vo štvrtok snažili zostaviť vládnu koalíciu po tom, čo najviac parlamentných kresiel v stredajších voľbách získala vládnuca konzervatívna strana Chorvátske demokratické spoločenstvo (HDZ) premiéra Andreja Plenkoviča. Strana HDZ však nezískala parlamentnú väčšinu.

06:35

Tisícky bosnianskych Srbov protestovali vo štvrtok v meste Banja Luka proti potenciálnej rezolúcii OSN, ktorou by sa 11. júl vyhlásil za medzinárodný deň pamiatky obetí genocídy v Srebrenici.

06:30

Izrael v noci na piatok zaútočil na Irán, ide o odvetu za jeho víkendový útok, informovali americké médiá.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke rozkvitnuté pole repky olejnej (Brassica napus) pri obci Zemplínske Hradište v okrese Trebišov

Autor: FOTO TASR-Roman Hanc

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali