Ľudovít Števko: Byť kajúcnikom sa oplatí – Ukážka z prvej kapitoly

Bratislava 22. júna 2021 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian, SITA-Branislav Bibel

 

Slovo vydavateľa
Poslanci
Na snímke poslanci NR SR

Rok 2020 bude znamenať v našich dejinách osobitný predel. Výmena politických garnitúr sa niesla v znamení obrovských očakávaní, veľmi rýchlo však prišlo vytriezvenie. Miesto kompetentnej vlády, ktorá by sa  podujala na riešenie zásadných problémov našej tu máme  len nekončiacu sa sériu invektív, vzájomných aj opozično  – koaličných, ale aj vnútrokoaličných bojov či obviňovaní…

Vláda fatálne zlyhala pri zvládaní pandémie Covid-19, ale aj v mnohých ďalších sľuboch a predsavzatiach. Nakoniec po niekoľkých mesiacoch už bolo značnej časti pôvodných voličov koalície jasné, že ich lídri zlyhali alebo zlyhávajú takmer na všetkých frontoch. Jediné, čím chce koalícia prekryť svoje zlyhávania, je boj s korupciou. Ako vieme, to, čo sa dnes z toho boja stalo, je ťažký gýč a karikatúra. Prečo tie príkre slová? Preto, že boj s korupciou je extrémne selektívny. Počuli ste už o tom, že by niekto zo súčasnej garnitúry vyšetroval hlavných aktérov Gorily Jirka Malchárka, Annu Bubeníkovú, Mikuláša Dzurindu, Ivana Mikloša, Igora Kuceja či Gabriela Palacku?Metódy, akými sú údajní páchatelia usvedčovaní, už dávno prekročili hranice civilizovaného sveta. Veľmi nepekný fenomén v podstate beztrestných kajúcnikov v synergii s kolúznou väzbou robí naozaj „zázraky“. Dôsledky vidíme každý deň. Máme tu vojnu policajtov, SIS bojuje s časťou vyšetrovateľov a Úrad špeciálnej prokuratúry na čele s Danielom Lipšicom takéto nezákonnosti kryje.  Postupne, pomaly,  ba možno nebadane sa stávame policajným štátom, v ktorom v prípade trestného stíhania neplatí rovnosť zbraní. Kde to skončí? Dokedy sa budeme  pozerať na novodobých „kajúcnikov“, ktorí sa nám smejú do očí a takmer bez obmedzení si užívajú  astronomické čiastky, ktoré získali v minulosti a dnes  im na beztrestnosť stačí len to, že   svedčia tak, ako sa od nich očakáva? Tomuto veľmi nebezpečnému fenoménu je nutné venovať sa seriózne, zosumarizovať všetky kauzy a v plnej nahote ukázať, že „kráľ je nahý“.  Aj preto dnešným dňom začíname publikovať úryvky z pripravovanej knihy Ľuda Števka Byť kajúcnikom sa oplatí. Stará múdrosť hovorí, že napísané ostáva, a zdokumentovanie hrubých nezákonnosti, ktoré sa dnes a denne dejú, je priam povinnosťou poctivých novinárov. Je nutné tristný  stav našej spoločnosti nielen pomenovať, ale aj zasadiť do širších súvislosti a, samozrejme,  následne  zaujať jasný hodnotový postoj. Verím, že séria textov, ktoré budeme pravidelne publikovať a ktoré následne vyjdú knižne, otvorí oči mnohým, ktorí až dosiaľ nevidia a nevedia. Tak pozorné čítanie.

Roman Michelko

 

Ľudovít Števko: Podľa mienky vyšetrovateľa Byť kajúcnik sa oplatí                                                                                                         

Kajúcnik je za posledný rok v našom mediálnom priestore vari najfrekventovanejšie slovo. Pravdaže, nie v biblickom význame, ale v právnickej hantírke ako zástupný termín pre pomenovanie spolupracujúceho páchateľa. V náboženskom zmysle kajúcnik je človek, ktorý sa kajá, kto sa odvracia od svojho hriechu, spytuje svoje svedomie a úprimne ľutuje svoje správanie. Tento obrad, nazývaný aj ako sviatosť pokánia, by sme mohli ľudovo nazvať „sypaním si popola na hlavu“ v očakávaní zmierenia s Bohom. Kajúcniksa vyznáva zo svojho hriechu (meaculpa), ale neusvedčuje iných z rovnakých hriechov, jeho pokánie je hlboko osobné, nezištné a jediným benefitom je odpustenie.

Priznanie trestnej činnosti a výpoveď tzv. kajúcnika o trestnej činnosti spolupáchateľov, ktorou získa ako benefit beztrestnosť prípadne zníženie trestu nie je aktom pokánia, ale legalizovanou „obchodnou dohodou“ medzi štátom zastúpeným vyšetrovateľom, prokurátorom a spolupracujúcim obvineným. To len aby sme porozumeli nepresnému „inštitútu kajúcnika“, o akom sa píše v médiách alebo niekedy uvádza v judikátoch, hoci v Trestnom poriadku (TP) sa taký inštitút nenachádza.

V súčasnom angloamerickom právnom systéme je obdobou slovného spojenia spolupracujúci obvinený pojem korunný svedok (tiež approver, čiže spolupáchateľ zbavujúci sa viny obžalovaním spoločníkov), využívaný v Anglicku od 12. storočia. Ak kráľ uznal obvineného za approvera, bolo jeho povinnosťou poskytnúť dôkazy proti spolupáchateľovi, na základe ktorých by mohol byť tento jeho spoluobvinený odsúdený. Approvera mohol kráľ oslobodiť spod obžaloby alebo mu znížiť trest, ak sa ukázalo, že jeho dôkazmi podložené svedectvo viedlo k odsúdeniu spolupáchateľa. Ale ak na základe udania approveranemohol byť spoluobvinený odsúdený, tento korunný svedok bol uznaný za vinného a prišiel o život.

V anglickom stredoveku dôkazné bremeno spočívalo na korunnom svedkovi. V súčasnej dobe status korunného svedka, čiže spolupracujúcej osoby, môže napríklad v USA udeliť výlučne štátny zástupca (prokurátor), ktorý s obvineným a jeho obhajcom uzavrie písomnú dohodu o spolupráci so štátnymi orgánmi s tým, že jeho informácie budú pravdivé a budú mať zásadný význam. Rozhodujúcim činiteľom je však súd – až ten rozhodne akým spôsobom vyhodnotí a zohľadní spoluprácu s obžalovaným. Na Slovensku Trestný poriadok umožňuje voči spolupracujúcemu obvinenému zastaviť, podmienečne zastaviť alebo prerušiť trestné stíhanie už v predsúdnom konaní.

Inštitút spolupracujúceho obvineného presadil v roku 2003 po dlhých diskusiách v parlamente do nášho Trestného poriadku vtedajší podpredseda vlády a minister spravodlivosti za KDH Daniel Lipšic, dnešný špeciálny prokurátor. Odvtedy prešlo 18 rokov a na riziká vyplývajúce z tejto právnej úpravy upozorňujú mnohí sudcovia a advokáti najmä v posledných dvoch rokoch, za vlády Igora Matoviča resp. Eduarda Hegera, odkedy sme svedkami priam orgií Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) v priamom prenose pri zatýkaní vysokých funkcionárov prokuratúry, polície, tajnej služby a štátnej správy.Spektakulárneranné zatýkanie ozbrojenými kukláčmi pred rodinou s deťmi, za asistencie médií, sa stalo pre mnohých ľudí predstavením, ale pre niektorých aj strašiakom.

Daniel Lipšic
Na snímke špeciálny prokurátor Daniel Lipšic

Spolu­pra­cu­jú­ci pá­cha­teľ, vlastne „udavač svojich komplicov“ mô­že podľa novely Trestného poriadku SR získať pre seba beztrestnosť alebo výhodu nízkeho trestu, na ktorý by inak nemohol ani pomyslieť.Daniel Lipšic v interview Denníka N z novembra 2020 obhajuje inštitút spolupracujúceho obvineného ako kľúčový mechanizmus pri odhaľovaní závažných trestných činov ako korupcia, terorizmus, alebo založenie, zosnovanie a podporovanie zločineckej skupiny. Podľa neho „u absolútnej väčšiny spolupracujúcich obvinených nie je žiaden zámer vypovedať nepravdivo.“ Naproti tomu sudca JUDr. Peter Šamko kritizuje neo­pod­stat­ne­né­ fa­vo­ri­zo­va­nie vý­po­ve­de tzv. ka­júc­ni­ka pred iný­mi dô­kaz­mi. S trpkou iróniou píše: „Ka­júc­nik ho­vo­rí vždy prav­du, pre­to­že ne­má dô­vod kla­mať, je ne­lo­gic­ká man­tra ro­ku 2020 a už tre­ba len dú­fať, že zá­ko­no­dar­cačos­ko­ro vlo­ží tú­to ma­gic­kú ve­tu pria­mo do Tres­tné­ho po­riad­ku s prí­ka­zom, že ka­júc­ni­ko­vi je nut­né ve­riť vo všet­kých sme­roch a bez­pod­mie­neč­ne.“

Pokračovanie  v ďalšej časti seriálu

 

Vydanie knihy Ľudovíta Števka Byť kajúcnikom sa oplatí  Môžete podporiť viacerými spôsobmi

Ak na účet: SK92 7500 0000 0003 2623 8393  pošlete podľa Vášho uváženia a Vašich možností sumu: • 5 eur (variabilný symbol 005), ak chcete len podporiť vydanie knihy • 10 eur (variabilný symbol 010), ak ste z Bratislavy alebo z Košíc, po vydaní knihy si ju vyzdvihnete osobne v určených časoch vo Vydavateľstve Spolku slovenských spisovateľov na Cukrovej 14 v Bratislave, číslo dverí 522 alebo v Komunitnej knižnici DAV DVA na Hlavnej 68 v Košiciach • 12 eur (variabilný symbol 012), ak ste mimo Bratislavy či Košíc a knihu Vám zašleme poštou . Na mailovú adresu: byt.kajcnikom.sa.oplati@gmail.com zašlite, prosím, svoju adresu, aj dátum, kedy ste knihu zaplatili, prípadne, či ste z Bratislavy alebo Košíc s tým, že knihu si potom vyzdvihnete. Pri platbe zadajte variabilný symbol podľa sumy 005, 010 alebo 012 a do správy pre prijímateľa pri platbe napíšte, prosím, svoju mailovú adresu.

Roman Michelko

 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Juhovýchod Európy sa pripravuje na vlnu horúčav

0 icon

Skopje 28. júla 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Andreea Alexandru)   Úrady vo viacerých krajinách juhovýchodnej Európy vydali varovania pred extrémne horúcim počasím. Spravili tak v súvislosti s vlnou horúčav, ktorú v regióne očakávajú vo štvrtok, a podľa meteorológov by mala teploty vo vnútrozemí vyhnať až na 43 stupňov Celzia Úrad verejného zdravotníctva v…

Ruský Roskomnadzor chce blokovať i účty na sociálnych sieťach spojené s Navaľným

0 icon

Moskva 28. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Alexander Zemlianichenko)   Ruská Federálna služba pre dozor v oblasti telekomunikácií, informačných technológií a masmédií (Roskomnadzor) v stredu pre agentúru AFP vyhlásila, že zablokované by mali byť i účty "extrémistických organizácií" na sociálnych sieťach spojené s opozičným lídrom Alexejom Navaľným Stalo sa tak dva dni po…

Hasiči a polícia zasahujú pri tragickej nehode pri Štefanove

0 icon

Štefanov 28. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:Facebook-Hasičský a záchranný zbor)   Hasiči a polícia momentálne zasahujú pri tragickej dopravnej nehode, ktorá sa stala na štátnej ceste II/500 v katastri obce Štefanov v okrese Senica. Pri nehode došlo k zrážke osobného automobilu s kamiónom, pričom vo vozidle sa v tom čase nachádzali štyria…

Chárov agent o jeho budúcnosti: „Niet sa kam ponáhľať“

0 icon

New York 28. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Frank Franklin II)   Budúcnosť slovenského hokejového obrancu Zdeno Cháru v zámorskej NHL je stále nejasná. Budúci člen Siene slávy sa podľa jeho agenta pripravuje na svoju 23. sezónu v profilige a jedným dychom dodal, že netreba nič uponáhľať. V lete sa Chára stane neobmedzeným…

Ústavný súd vydal chybné uznesenie k pozastaveniu časti vyhlášky k hraniciam

0 icon

Bratislava 28. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-František Iván)   Ústavný súd (ÚS) SR spravil chybu v uznesení k pozastaveniu časti vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR k režimu na hraniciach. Ústavný súd  pozastavil len časť týkajúcu sa osôb, ktoré absolvovali prvú dávku vakcíny do 9. júla. Informovala o tom televízia Markíza, ktorej to potvrdil…

V priebehu 24 hodín našli štátni ochranári dva uhynuté medvede, asi obete pytliactva

0 icon

Bratislava 28. júla 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Štátna ochrana prírody SR (ŠOP SR) objavila v priebehu 24 hodín dva uhynuté medvede, ktoré sa pravdepodobne stali obeťami pytliactva. Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) o tom informovalo v tlačovej správe, ktorú zaslal Slavomír Held z odboru komunikácie rezortu Ani v jednom z…

Medvedev v dusivom teple smerom k rozhodcovi: „Môžem zomrieť“

0 icon

Tokio 28. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Patrick Semansky)   Extrémne teplo v Tokiu v stredu totálne vyčerpalo ruského tenistu Daniila Medvedeva. Druhý nasadený hráč olympijského turnaja v osemfinále vyradil Taliana Fabia Fogniniho v trojsetovom dueli 6:2, 3:6 a 6:2, no počas zápasu sa viditeľne fyzicky trápil "Môžem to dokončiť, ale čo ak…

Vakcína je sloboda? CDC: Očkovaní v rizikových oblastiach v USA majú znova nosiť rúška

0 icon

Washington 28. júla 2021 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto:TASR/AP-Eugene Hoshiko)   Obyvatelia Spojených štátov žijúci vo vysoko rizikových oblastiach by mali vo vnútorných priestoroch začať znova nosiť rúška, a to aj v prípade, že sú zaočkovaní proti novému koronavírusu. Oznámilo to v utorok americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) Ako informuje…

Vedci znovu vyzývajú na okamžité kroky v boji proti klimatickej kríze

0 icon

Bratislava 28. júla 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Tisícky vedcov zopakovali svoje výzvy na okamžité kroky v súvislosti s klimatickou krízou. Spravili tak prostredníctvom článku publikovaného v stredu v žurnále BioScience, informuje portál DW „Extrémne klimatické udalosti a vzorce, ktoré sledujeme v niekoľkých uplynulých rokoch - nehovoriac o niekoľkých posledných týždňoch -…

Spojené štáty hľadajú spôsoby, ako posilniť kybernetickú bezpečnosť kritickej infraštruktúry

0 icon

Washington 28. júla 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Chris Carlson)   Spojené štáty hľadajú spôsoby, ako posilniť ochranu kritickej infraštruktúry pred kybernetickými útokmi. K dosiahnutiu cieľa majú prispieť verejný aj súkromný sektor Prezident Joe Biden v stredu podpísal výnos, ktorý okrem iného ministerstvu pre vnútornú bezpečnosť a ministerstvu obchodu nariaďuje vypracovať bezpečnostné štandardy pre…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Štefan Harabin

Policajný prezident Kovařík už mal byť vo väzbe, lebo pomáhal páchateľom trestnej činnosti sa ukryť. Žilinka, Kovařík a Remeta, každý svojím dielom, úspešne rozkladajú trestné konanie.

0icon

Prokurátor Remeta tvrdí že vyšetrovateľka Diana Santusová postupovala zákonne a v jej postupe nezistil procesné pochybenie. Iba policajt Kovařík, v trestnom konaní, podriadený Remetovi, úmyselne zmaril akciu, pri ktorej mali byť zadržaní obvinení z krivých výpovedí, ktorí sú teraz záhadne nezvestní. Nesporne zákonný postup vyšetrovateľky Santusovej v  akcii zameranej na zadržanie podozrivých  členov…

Andrej Sablič

Analýza ekonómie pokračovanie II.

0icon

Malá filozofická medzihra - úvaha. Prečo? Zisťujem, že v minulosti sa venovala malá a dnes takmer žiadna pozornosť pri výchove človeka o základných zákonoch, podľa ktorých prebiehajú procesy v prírode i spoločnosti. Nuž, a tak pre mnohých moje texty môžu byť Španielskou dedinou. Píšem pre ľudí, a tak prosím o…

Erik Majercak

Je prezident USA dement? USA sa pomaly rozpadajú. Mainstreamové Fox News otvárajú Overtonove okno v mainstreame a ťahajú tému opustenia USA jednotlivými štátmi do regionálnych únií

0icon

Rozpadu USA a pádu dolára sa venujem už pár blogov a s časom sa ukazuje ako tento proces postupuje. Najnovšie sa do procesu rozpadu zapojili mienkotvorné Fox News tu  https://www.youtube.com/watch?v=l7_P3Safn-Y. Tie percentá podpory oddelenia sa od USA sú na zatiaľ úrovni 30-44% podľa regiónu, ale je to proces

Peter Lipták

Čaputová podpísala Mengeleho zákon

0icon

Beštia fašizmu prvýkrá

Marián Tkáč

Pomenujme Vodné dielo Gabčíkovo Nagymaros menom Júliusa Bindera

0icon

Pozemský život je limitovaný, v nebi bude zase o jedného statočného Slováka viac.  Odišiel spomedzi nás profesor Július Binder, vzácny muž, ktorého meno je spájané s grandióznym Vodným dielom Gabčíkovo-Nagymaros. Aby tak bolo natrvalo, navždy, premenujme Vodné dielo Gabčíkovo-Nagymaros na VODNÉ DIELO JÚLIUSA BINDERA. Spojme sa, zjednoťme a urobme všetko…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Týchto 10 detí prekvapilo rodičov so svojimi vynálezmi

0 icon

Deti sú často podceňované. Myslíme si, že sú príliš malé na to, aby vedeli čokoľvek. Avšak, ak s nimi budeme tráviť množstvo času, zistíme, že nás dokážu príjemne prekvapiť. Aby sme ti to dokázali, podelíme sa s tebou o týchto 10 detských vynálezov, ktorými deti prekvapili svojich rodičov. Kto by…

4 veci, ktoré ste (pravdepodobne) o vode nevedeli

0 icon

Až 60 percent telesnej hmotnosti tvorí voda. Orgány vďaka nej fungujú tak, ako majú. O jej dôležitosti svedčí aj to, že hoci bez potravy prežijeme niekoľko týždňov, bez vody zomrieme už do niekoľkých dní. Pozrite sa spoločne s nami na 4 veci, ktoré ste pravdepodobne o vode nevedeli.   1. Hydratácia Pri dostatku…

10 geniálnych trikov, ktoré zlepšia tvoje fotografické schopnosti

0 icon

Profesionálna fotografická výbava stoji aj tisíce eur. Vďaka nej však fotograf dokáže vytvoriť úžasné a nádherné fotografie a vynaloží pri tom iba zlomok námahy ako obvykle. Ak však máš čas, chuť, trpezlivosť a nebojíš sa, že tvoje ruky budú špinavé, potom ti tieto malé jednoduché domáce triky pomôžu dosiahnuť podobné…

Zaujímavé vzácne veci, ktoré prešli naozajstnou skúškou času

0 icon

Starožitnosti sú bezplatnou vstupenkou na cestu späť v čase. Ak sú staré veci dobre zachované, môžu sa z nich stať cennosti s nevyčísliteľnou hodnotou. Od krásnych edvardiánskych šiat až po pradedov fotoaparát z 19. storočia, ľudia sa často obracajú na sociálne médiá, aby zdieľali tie najfascinujúcejšie veci, ktoré vlastnia. Dnes vám umožnia…

Spálenie od slnka? Toto by si nemal robiť!

0 icon

Existuje mnoho spôsobov, ako prírodne spálenú pokožku ošetriť , napríklad nanesením surovej zemiakovej pasty alebo medu na tvár. Niektoré zdanlivo nevinné rituály však môžu spálenie ešte zhoršiť. Ako sa ukázalo, aj potraviny, ktoré ješ, alebo oblečenie, ktoré nosíš, by ti mohli poškodiť pri popáleninách od slnka. 1. Používanie aloe vera s prísadami na spálenie

Armádny Magazín

Námorná pechota USA si vybrala prototyp pokročilých prieskumných vozidiel od General Dynamics

0 icon

28. júla 2021, Sterling Heights, USA (AM) - Námorná pechota Spojených štátov amerických vybrala návrh prototypu spoločnosti General Dynamics Land Systems, ten tak postupuje v rámci výberového konania na pokročilé priesk

„Medvedia služba“ spojencov v Kurskej bitke

0 icon

Rusko, 28.júl 2021 (AM) – Západné rozviedky odovzdali Moskve chybnú informáciu o dislokácii nemeckých vojsk. So „senzačným odhalením“ o udalostiach 2. sv. vojny sa pred necelým rokom vytasili zaoceánski „historici“. Americký časopis Popular Mechanics uverejnil materiál, v ktorom sa tvrdí, že Červená armáda mohla zvíťaziť v Kurskom oblúku len v

Voliteľne ovládateľné bojové vozidlo od Rheinmetall bolo vybrané v programe americkej armády

0 icon

Nemecko, 28.júl 2021 (AM) – Americká armáda zadala spoločnosti American Rheinmetall Vehicles so sídlom v Sterling Heights v Michigane zmluvu na vývoj 2. fázy digitálneho návrhu pre program voliteľne ovládateľných bojových vozidiel (Optionally Manned Fighting Vehicle – OMFV). Spolu so svojimi partnermi Raytheon Technologies, L3Harris

Ako Rímska ríša. Európska únia nie je jednotná a môže sa čoskoro rozdeliť na západ a východ

0 icon

Francúzsko, 28.júl 2021 (AM) – Novinári francúzskeho denníka „Le Figaro“ tvrdia, že medzi dvomi časťami Európskej únie existujú vážne rozpory. Hovoríme o západnej Európe, ktorá EÚ vytvorila a o východnej, takzvanej novej Európe, ktorej hodnoty a priority sú často so „staršími kolegami“ v rozpore.   Le Figaro píše, že ide o akýsi konflikt…

Rusko navyšuje výrobu vojenských a civilných vrtuľníkov

0 icon

Rusko, 28.júl 2021 (AM) – Tento rok holding Vrtuľníky Ruska (korparácia Rostech ) dodá Rusku a zahraničným zákazníkom 190 vojenských a civilných vrtuľníkov, čo je o 20 viac ako v minulom roku, oznámil generálny riaditeľ spoločnosti Andrej Boginskij. &nb

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali