NAŽIVO

Macron povedal, že Francúzsko plánuje zvýšiť počet jadrových hlavíc. Dodal, že Francúzsko vstupuje do novej fázy pokročilého jadrového odstrašovania.

16:00

Johann Wadephul oznámil, že zo Saudskej Arábie a Ománu evakuuje Nemecko turistov.

15:58

Pete Hegseth vyhlásil, žez vojenských úderov proti Iránu nebude nekonečná vojna. Dodal, že USA chcú zničiť iránske rakety, námorníctvo a inú bezpečnostnú infraštruktúru.

15:56

Okamura kritizoval Izrael a USA za to, že na Irán zaútočili. Podľa neho Česku hrozia ekonomické dôsledky a vlna migrácie, ak by sa konflikt v krátkej dobe neupokojil.

15:19

WHO uviedla, že v dôsledku výbuchov evakuovali Gándhího nemocnicu v Teheráne.

14:46

Zelenskyj povedal, že boje Izraela a USA proti Iránu by mohli ovplyvniť dodávky rakiet pre protivzdušnú obranu Ukrajiny.

14:45

Česká republika posilní ochranu židovských objektov, sídla Rádia Slobodná Európa či niektorých ambasád. Lubomír Metnara uviedol, že bude možné v uliciach vidieť viac policajtov s dlhými zbraňami.

14:35

Maďarský minister obrany Kristóf Szalay-Bobrovniczky uviedol, že armáda Maďarska rozšíri ochranu kritickej energetickej infraštruktúry.

14:28

Z údajov webovej stránky FlightRadar24 vyplýva, že od začiatku útoku USA a Izraela proti Iránu opustilo vojenské základne Rota a Morón v Španielsku pätnásť amerických lietadiel.

14:27

Škótska polícia uviedla, že pri útoku nožom v Edinburghu utrpeli zranenia najmenej dvaja ľudia.

14:24

Armáda Izraela oznámila, že predlžuje uzavretie škôl a pracovísk do stredy do 20.00 h miestneho času

14:18

Pezeškiján vymenoval za ministra obrany generála Revolučných gárd Madžída Ebnelrezu.

13:52

Skupina Radiohead vyhlásila, že odsudzuje neoprávnené použitie cover verzie svojej piesne Let Down vo videu ministerstva vnútornej bezpečnosti USA.

13:49
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Matica slovenská a jej otvorený list ministrovi Lajčákovi ohľadom kontroverznej stratégie zavádzania nových ľudských práv do spoločnosti.

Dokument celoštátnej Stratégie je vo finálnej fáze

❚❚
.

Boj proti “stereotypom” sa v iných krajinách neskončil dobre, píše v liste Eva Kristínova, čestná podpredsedníčka Matice Slovenskej a upozorňuje na ne:

– tolerovanie incestu v Nórsku a tamojšej praxe pedofilného zneužívania detí vo vlastných rodinách,

– švédsky experiment výchovy, kde sa zakazujú tradičné rozprávky a nahrádzajú sa detskou od škôlky povinnou gender literatúrou, v ktorej princ hľadá princa, aby si ho vzal za muža,

.

– britský citovo chladný odchov detí, kde sa vysoko spoločensky cení dávať deti od 8 rokov na výchovu do internátnych škôl a stretať sa s nimi len na Vianoce a cez prázdniny,

– sexuálna výchovu zavedenú do škôl dokonca aj škôlok (na základe práva na vzdelanie a informácie) v mnohých západných štátoch (napr. v Nemecku), ktorá vedie deti k tomu aby sa sami seba intímne dotýkali a uspokojovali (právo na komplexný rozvoj dieťaťa ako sexuálnej bytosti), aby sa na prvom stupni škôl vzájomne dotýkali a učili sa používať antikoncepčné prostriedky atď., a to všetko so zapracovaním gender ideológie, čo vedie k mechanickému vnímaniu lásky a partnerstva a k sexu ako športu, k výchove umelých LGBTI ľudí, čím sa dehonestuje a nivelizuje človek, hĺbka ľudskej bytosti a najmä k deťom sa dostávajú predčasne a hrubo informácie, ktoré narušujú ich celomúdrie – teda čistotu duše i tela – ktorú v sebe skrýva tento tradičný slovanský, už takmer zabudnutý pojem;

– udeľovanie 40 dňového trestu odňatia slobody a 1000 eurových pokút v Nemecku matkám, ktoré odmietnu účasť svojich detí na vyučovaní takejto sexuálnej výchovy,

– nemecké úvahy o odporúčaní sledovania pornografických filmov ako vhodnej súčasti výchovy a vzdelávania detí,

– trendy z viacerých západných štátov po homosexualite tolerovať aj pedofíliu (súd v Holandsku dovolil pôsobenie pedofilnej organizácie, trend v niektorých štátoch uzákoniť manželstvá s deťmi), zoofíliu (stať o zoofílii v občianskom kódexe Fínska, verejné domy pre zoofilov v Nemecku) a ďalšie „netradičné“ správanie, čo sa premieta do faktu, že učebnice sexuálnej výchovy, oficiálne materiály a výchovné odporúčania preberajú pedofilnú ideológiu, definujúc dieťa ako sexuálnu bytosť s právom „užívať si“ a „rozvíjať“ fakticky od narodenia tento „osobnostný rozmer“ atď.

.

Ďalej matičiari upozorňujú, že „reflektovať nový vývoj problematiky ľudských práv nemusí vždy znamenať pokrok a treba zvažovať, či nastúpený trend je rozvojom alebo úpadkom ľudskej civilizácie. Je čas zastaviť sa, zvážiť a posúdiť. Ak sa hovorí o potrebe rozširovania ľudských práv pre homosexuálne a iné gender vzťahy, uvedomme si, že sa týmto obmedzujú ľudské práva tradičnej rodine a ľuďom, ktorí si želajú vychovávať deti v zdravom tradičnom hodnotovom systéme bez ohrozenia cudzorodými vplyvmi, ktoré podľa tradičných systémov môžu nezvratne poškodiť dušu dieťaťa.” Všímajú si tiež, že takto sa v krajinách nenastolil sociálny pokoj, práve naopak, “nenávisť voči LGBTI sa násilným presadzovaním ich údajných práv len vyhrocuje a to, čo spoločnosť predtým potichu tolerovala, začína nahlas odmietať”.

Znepokojujúcou je špeciálna kapitola stratégie – “6. strategická otázka: Práva LGBTI ľudí”, kde sa “zostruje dikcia tohto bodu v neprospech citlivého prístupu s ohľadom na celú spoločnosť oproti prvotnému návrhu”, a zarážajúci je najmä:

– diktátorský tón

– definovanie práv pre ďalšie skupiny s obavou o stupňujúce sa nároky

– stupňovanie požiadaviek a definovanie takých požiadaviek, ktoré potenciálne ohrozujú ľudské práva väčšiny spoločnosti

– hrozba aplikácie legislatívy umelo implementovanej podľa zahraničných vzorov, nám cudzorodej a vyvolávajúcej vnútorné spoločenské napätie

“Preto ak sa v Stratégii konštatuje, že „všetky verejné politiky by mali dôsledne vychádzať z rešpektovania zásad ľudskej dôstojnosti, rovnosti (rovnosti pred zákonom i rovného zaobchádzania v zmysle zákazu priamej a nepriamej diskriminácie…), osobnej slobody a nezávislosti, spravodlivosti, práva zúčastniť sa na verejnom živote, osobitne pri rozhodovaní o otázkach bytostne ovplyvňujúcich vlastnú dôstojnosť, identitu a integritu“, musí to platiť aj pre tradičnú rodinu a tradičný spôsob výchovy, nie len pre menšiny, ako sú LGBTI ľudia.”

Matica na záver žiada “v súvislosti s deklarovaným trendom ratifikovať Dohovor Rady Európy o ochrane detí pred sexuálnym vykorisťovaním a sexuálnym zneužívaním z 25. októbra 2007, ktorý Slovenská republika podpísala 9. septembra 2009, aby SR tento dohovor neratifikovala, lebo podľa jeho 2. kapitoly sa pod rúškom zákazu diskriminácie podľa sexuálnej orientácie otvára priestor na násilné propagovanie homosexualizmu a podľa 6. kapitoly by sa musela povinne zaviesť sexuálna výchova od predškolského veku.” Upozorňuje tiež, že výzva stratégie, aby SR do svojej legislatívy zahrnula zákaz domácich telesných trestov detí, je nebezpečná, a je treba “citlivo rozlišovať mieru telesného trestu, keďže v západných štátoch dochádza z dôvodu malicherných prehreškov v tomto smere k brutálnemu a trvalému odobratiu detí z rodín, či dokonca k obchodovaniu s deťmi, kedy takýto pohyb detí prináša zisk jednotlivcom alebo inštitúciám.

 

Signatári, ktorí chcú podporiť tento list, môžu zasielať svoje mená na túto e-mailovú adresu: matica.moba1@gmail.com

.

 

mk

 

Celý list si môžete prečítať tu:

Vec: Otvorený list k Stratégii ochrany a podpory ľudských práv v Slovenskej republike

.

 

Vážený pán minister,

v roku osláv 1150 výročia príchodu sv. Cyrila a Metoda ako členovia kultúrno-historickej inštitúcie, ktorá si hlboko ctí tradičné hodnoty po stáročia uctievané našimi predkami, so znepokojením sledujeme nastupujúci trend dehonestácie rodiny, neetické zásahy do výchovy a vzdelávania detí a ďalšie tendencie, ktoré k nám prenikajú zo Západu a, žiaľ, premietli sa aj do návrhu nového strategického programového dokumentu pre oblasť ľudských práv. Kriticky vnímame aj zloženie pracovnej skupiny vypracovávajúcej tento dokument, kde neobvykle vysoký (spoločensky neproporčný) počet ľudí – minimálne jedna tretina – zastáva práve spomínaný úpadkový západný hodnotový systém.

Treba si uvedomiť, že západná kultúra s jej revidovanými morálnymi princípmi, dávno v mnohom smeruje k úpadku. My, Slováci, sme ešte iní, duchovne zdravší, ctíme si ešte zatiaľ iné hodnoty. Správne na tento rozpor nedávno upozornil ruský prezident Vladimír Putin, keď sa vyjadril, že vzhľadom k iným tradíciám a kultúre Rusko nebude preberať západné trendy, lebo sú im cudzorodé. Takýto suverénny postoj si Vám, ako významnej politickej osobnosti a reprezentantovi Slovenska, dovoľujeme dať za príklad ako vhodný aj pre Slovensko, ak nemá neprimerane narásť vnútorné spoločenské napätie.

Slovensku, ako slovanskému Rusku, sú tiež cudzorodé západné tradície, pri ktorých sa v niektorých štátoch pestuje trend odtrhnutia dieťaťa od rodiny, kde deti od malička opatrujú cudzí ľudia, alebo internátne školy a potom z takýchto detí vyrastajú bytosti rodinne chladné, nenaplnené, nešťastné, čo sa premieta aj do porúch rodinného života a experimentovania v partnerských vzťahoch. Iste Vám, ako svetaskúsenému diplomatovi, je známe, ako ďaleko postúpil rozklad v oblasti rodiny a výchovy detí v niektorých západných štátoch a aké brutálne sú tam trendy. Pripomeniem aspoň:

.

– tolerovanie incestu v Nórsku a tamojšiu prax pedofilného zneužívania detí vo vlastných rodinách,

– švédsky experiment výchovy, kde sa zakazujú tradičné rozprávky a nahrádzajú sa detskou od škôlky povinnou gender literatúrou, v ktorou princ hľadá princa, aby si ho vzal za muža,

– britský citovo chladný odchov detí, kde sa vysoko spoločensky cení dávať deti od 8 rokov na výchovu do internátnych škôl a stretať sa s nimi len na Vianoce a cez prázdniny,

– sexuálnu výchovu zavedenú do škôl dokonca aj škôlok (právo na vzdelanie a informácie) v mnohých západných štátoch (napr. v Nemecku), ktorá vedie deti k tomu aby sa sami seba intímne dotýkali a uspokojovali (právo na komplexný rozvoj dieťaťa ako sexuálnej bytosti), aby sa na prvom stupni škôl vzájomne dotýkali a učili sa používať antikoncepčné prostriedky atď., a to všetko so zapracovaním gender ideológie, čo vedie k mechanickému vnímaniu lásky a partnerstva a k sexu ako športu, k výchove umelých LGBTI ľudí, čím sa dehonestuje a nivelizuje človek, hĺbka ľudskej bytosti a najmä k deťom sa dostávajú predčasne a hrubo informácie, ktoré narušujú ich celomúdrie – teda čistotu duše i tela – ktorú v sebe skrýva tento tradičný slovanský, už takmer zabudnutý pojem;

– udeľovanie 40 dňového trestu odňatia slobody a 1000 eurových pokút v Nemecku matkám, ktoré odmietnu účasť svojich detí na vyučovaní takejto sexuálnej výchovy,

– nemecké úvahy o odporúčaní sledovania pornografických filmov ako vhodnej súčasti výchovy a vzdelávania detí,

– trendy z viacerých západných štátov po homosexualite tolerovať aj pedofíliu (súd v Holandsku dovolil pôsobenie pedofilnej organizácie, trend v niektorých štátoch uzákoniť manželstvá s deťmi), zoofíliu (stať o zoofílii v občianskom kódexe Fínska, verejné domy pre zoofilov v Nemecku) a ďalšie „netradičné“ správanie, čo sa premieta do faktu, že učebnice sexuálnej výchovy, oficiálne materiály a výchovné odporúčania preberajú pedofilnú ideológiu, definujúc dieťa ako sexuálnu bytosť s právom „užívať si“ a „rozvíjať“ fakticky od narodenia tento „osobnostný rozmer“ atď.

.

 

Verejnosti síce nie je známy detailný obsah kontraverznej učebnice, ktorú Vaše ministerstvo podporilo čiastkou 15 000 eur, ale obávame sa, že spomínané trendy už do nej prenikajú a kontaminujú našu mládež.

Vážený pán minister,

V pripravovanej Stratégii sa píše, že „nový strategický programový dokument pre oblasť ľudských práv by mal komplexne analyzovať, zhodnotiť, revidovať doterajší vývoj vrátane pomenovania dlhodobých trendov. Súčasne by mal reflektovať nový vývoj problematiky ľudských práv vo svete, na európskej regionálnej úrovni ako aj v rámci EÚ.“

Iste si uvedomujete, že „reflektovať nový vývoj problematiky ľudských práv“, nemusí vždy znamenať pokrok a treba zvažovať, či nastúpený trend je rozvojom alebo úpadkom ľudskej civilizácie. Je čas zastaviť sa, zvážiť a posúdiť. Ak sa hovorí o potrebe rozširovania ľudských práv pre homosexuálne a iné gender vzťahy, uvedomme si, že sa týmto obmedzujú ľudské práva tradičnej rodine a ľuďom, ktorí si želajú vychovávať deti v zdravom tradičnom hodnotovom systéme bez ohrozenia cudzorodými vplyvmi, ktoré podľa tradičných systémov môžu nezvratne poškodiť dušu dieťaťa. Dôkazy nám sprostredkúva samotný zdravý rozum. Ale ak by bolo treba, existujú už aj vedecké dôkazy, že deti vychovávané homosexuálnymi pármi majú podstatne vyšší sklon k samovraždám, k užívaniu drog atď.

Ďalej sa v pripravovanej Stratégii píše: „Blížiace sa predsedníctvo SR v EÚ v roku 2016 je historickou príležitosťou prezentovať Slovenskú republiku ako vyspelú krajinu, pre ktorú sú politiky zamerané na presadzovanie ľudských práv, rodovej rovnosti, rešpektovanie multikulturality a nediskriminácie neoddeliteľnou súčasťou vnútornej aj zahraničnej politiky.“ Vážený pán minister, prax ukazuje, že slová „rodová rovnosť“ (v zmysle LGBTI komunity a gender ideológie) a „nediskriminácia“ nemajú miesto v jednej vete, pretože presadzovanie jedného automaticky prináša so sebou diskrimináciu tradičnej rodiny, tradičnej výchovy a celomúdria duší našich detí a mládeže. To znamená, že aproximácia nových umelých, vymyslených a lobisticky presadzovaných ľudských práv, ohrozí tradičné ľudské práva väčšiny občanov a zasiahne do ich rodinného života, výchovy a vzdelávania detí. Videli ste, čo tieto trendy narobili vo Francúzsku: vyhnali do ulíc milióny ľudí a rozpútali občiansku vojnu medzi národom a jeho „demokratickou reprezentáciou“, ktorá proti hlasu vlastného národa uplatnila brutálny policajný zásah a parlament proti vôli občanov odhlasoval pre väčšinu Francúzov neprijateľný zákon o homosexuálnych manželstvách. Myslíte, že sa tým vo Francúzsku nastolil sociálny pokoj? Nenávisť voči LGBTI ľuďom sa násilným presadzovaním ich údajných práv len vyhrocuje a to, čo spoločnosť predtým potichu tolerovala, začína nahlas odmietať.

Iste ste zaregistrovali aj občiansku vzburu proti zavedeniu sexuálnej výchovy v Chorvátsku – tam, našťastie aspoň ústavný súd prejavil zdravý úsudok a zastavil násilné implementovanie cudzorodého prvku do spoločnosti.

.

Vážený pán minister, iste nechcete rozpútať na Slovensku občiansku vojnu podobnú francúzskej, či chorvátskej. Veď vám iste nemôže byť ľahostajná vlna nevraživosti voči vláde, ktorá začne aplikovať v praxi bod: „6. strategická otázka: Práva LGBTI ľudí.“ Proti obsahu tohto bodu máme vážne výhrady a negatívne vnímame i fakt, ako sa v rámci procesu tvorby zostrila dikcia tohto bodu v neprospech citlivého prístupu s ohľadom na celú spoločnosť oproti prvotnému návrhu. Znepokojuje nás najmä:

– diktátorský tón („…pre rešpektovanie a uplatňovanie práv LGBTI osôb nie je v SR doteraz prijatý žiadny koncepčný dokument, napriek tomu, že tejto téme sa v ostatných rokoch venuje náležitá pozornosť na pôde Európskej únie, Rady Európy i OSN…“),

– definovanie práv pre ďalšie skupiny s obavou o stupňujúce sa nároky („…V poslednej novele Trestného zákona z roku 2013 (sa) … nezahrňuje však problematiku nenávisti k transrodovým a intersexuálnym ľuďom…“)  

– stupňovanie požiadaviek a definovanie takých požiadaviek, ktoré potenciálne ohrozujú ľudské práva väčšiny spoločnosti („…Pokiaľ ide o ďalšiu legislatívu, týkajúcu sa … slobody prejavu … vzdelania… je žiaduce aktualizovať ju tak, aby … najmä zohľadnila potreby a záujmy LGBTI osôb, medzi ktoré patrí spolužitie osôb rovnakého pohlavia, právna úprava spolužitia osôb rovnakého pohlavia, právna úprava zmeny pohlavia a pod. Je potrebné, aby sa príslušné orgány v najbližšom období naďalej programovo a vážne venovali tejto oblasti, pripravili príslušné legislatívne a administratívne riešenia vrátane akčného plánu pre práva LGBTI osôb…“)

– priama diskriminácia tradičného, napr. kresťanského, alebo aj nedávneho morálneho socialistického, pohľadu na rodinu a ľudských práv takýchto rodín. Zasievanie nevraživosti do spoločnosti. („…Užívanie ľudských práv LGBTI ľuďom výrazne sťažuje fakt, že po stáročia boli, a naďalej sú vystavení homofóbii, transfóbii, a iným formám neznášanlivosti a diskriminácie… marginalizácie, sociálnej exklúzie … a teda sú potrebné určité cielené opatrenia na zabezpečenie plnohodnotného užívania ľudských práv týmito osobami….Z judikatúry Európskeho súdu pre ľudské práva vyplýva princíp, že kultúrne, tradičné, ani náboženské hodnoty, ale ani iné normy „dominantnej kultúry“ nemôžu ospravedlniť prejavy nenávisti alebo akúkoľvek inú formu diskriminácie na základe sexuálnej orientácie, alebo rodovej identity…“)

– hrozba aplikácie legislatívy umelo implementovanej podľa zahraničných vzorov, nám cudzorodej a vyvolávajúcej vnútorné spoločenské napätie (… Navrhujeme, aby Slovenská republika svoje progresívne postoje prezentované v oblasti práv LGBTI ľudí na fórach medzinárodných organizácií uplatnila aj vo svojich vnútorných politikách….)

Preto ak sa v Stratégii konštatuje, že „všetky verejné politiky by mali dôsledne vychádzať z rešpektovania zásad ľudskej dôstojnosti, rovnosti (rovnosti pred zákonom i rovného zaobchádzania v zmysle zákazu priamej a nepriamej diskriminácie…), osobnej slobody a nezávislosti, spravodlivosti, práva zúčastniť sa na verejnom živote, osobitne pri rozhodovaní o otázkach bytostne ovplyvňujúcich vlastnú dôstojnosť, identitu a integritu“, musí to platiť aj pre tradičnú rodinu a tradičný spôsob výchovy, nie len pre menšiny, ako sú LGBTI ľudia.

.

V súvislosti s deklarovaným trendom ratifikovať Dohovor Rady Európy o ochrane detí pred sexuálnym vykorisťovaním a sexuálnym zneužívaním z 25. októbra 2007, ktorý Slovenská republika podpísala 9. septembra 2009, vás žiadame, aby SR tento dohovor neratifikovala, pretože lebo podľa jeho 2. kapitoly sa pod rúškom zákazu diskriminácie podľa sexuálnej orientácie otvára priestor na násilné propagovanie homosexualizmu a podľa 6. kapitoly by sa musela povinne zaviesť sexuálna výchova od predškolského veku.

V súvislosti s výzvou Výboru OSN pre odstránenie diskriminácie žien, ktorý vo svojom záverečnom stanovisku SR vyzýva, aby o.i „do svojej legislatívy zahrnula zákaz domácich telesných trestov detí“, upozorňujeme, že treba citlivo rozlišovať mieru telesného trestu a podčiarkujeme, že v západných štátoch dochádza z dôvodu malicherných prehreškov v tomto smere k brutálnemu a trvalému odobratiu detí z rodín, ktoré prinášajú obrovské nešťastie do života dieťaťa i rodičov, dokonca sú indície, že dochádza o.i. ku komerčnému obchodovaniu s deťmi, kedy dieťa prináša zisk jednotlivcom alebo inštitúciám.

 

Vážený pán minister,

na záver Vás žiadame o zásadné prehodnotenie Stratégie ochrany a podpory ľudských práv v Slovenskej republike v zmysle vyššie uvedených pripomienok.

Precíťte, prosím, že aj Vy sám ste synom tejto zeme a hodnotový systém, rodinné vzťahy, tradície v oblasti výchovy a vzdelávania, v ktorých ste vyrastali, Vám pomohli rozvinúť sa vo významnú osobnosť, ktorá teraz reprezentuje Slovensko a má voči svojej vlasti aj dlh snažiť sa uchovať jej hodnoty aj pre nasledujúce generácie. Prečo nedopriať dnešným deťom rozvíjať sa v rovnako bezpečnej rodinnej atmosfére, v akej ste mali možnosť vyrastať Vy? Kto z nás má právo siahať na toto morálne dedičstvo?

 

.

Ďakujeme za Váš čas a veríme že pozorne zvážite uvedené argumenty.

V mene členov I. Miestneho odbor Matice slovenskej Bratislava 1 Vás pozdravuje a veľa síl v zodpovednej práci Vám praje

 

 

 

Eva Kristinová,

Čestná predsedníčka I. MO MS BA1

.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.

Nový diskusný systém Kvôli mnohým sťažnostiam na diskusný systém Disqus, ktorý sme doteraz používali, sme sa rozhodli implementovať na stránku nový diskusný systém Quantam.
Nejaký čas budú tieto dva diskusné systémy na stránke fungovať paralelne, ale potom diskusný systém Disqus odpojíme a zostane iba nový diskusný systém Quantam.
Vytvorte si preto prosím svoj profil v novom diskusnom systéme Quantam, je to veľmi jednoduché.
Vaše názory, pripomienky a postrehy nám píšte na mail hlavnespravy@hlavnespravy.sk



.
.

.

Blogy

Gustáv Murín

Miroslav Iliaš

Milan Šupa

Marek Brna

Miroslav Urban

Ivan Štubňa

.
.

NAŽIVO: Irán oznámil útok na kanceláriu izraelského premiéra Netanjahua

Aj v pondelok sledujeme aktuálnu situáciu na Blízkom východe po sobote , kedy Spojené štáty americké a Izrael zaútočili na…

02. 03. 2026 | Aktualizované 02. 03. 2026 | Zo zahraničia | 12 min. čítania | 0 komentárov

.

Prečo Trump vyčlenil na vojnu s Iránom štyri týždne?

Včera Trump vyhlásil, že vojenská operácia v Iráne bude trvať „štyri týždne alebo menej“. Číslo štyri týždne pravdepodobne nebolo náhodné

02. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
02. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Španieli vystavili stopku americkej agresii. Nesprístupnili dôležité letiská

Španielsko, ktoré odsúdilo útoky na Irán, zakázalo Spojeným štátom využívať jeho spoločne spravované vojenské základne na túto vojenskú operáciu, oznámil…

02. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
02. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Blanár rozhodol o evakuácii z inštitútu v Jeruzaleme i ambasády v Teheráne

V súvislosti s aktuálnou bezpečnostnou situáciou v Izraeli rozhodol minister zahraničných vecí SR Juraj Blanár o dočasnom uzavretí Slovenského inštitútu…

02. 03. 2026 | Aktualizované 02. 03. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
02. 03. 2026 | Aktualizované 02. 03. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Ako prvý začal útočiť Izrael, prizvukujú Američania

Prvý úder na Irán vykonal Izrael, spoliehajúc sa na americké spravodajské informácie, uviedol generál Dan Kaine, predseda Zboru náčelníkov štábov

02. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
02. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

“Neprijateľné zasahovanie do našich záležitostí!” Ministerstvo zahraničných vecí si predvolalo veľvyslanca Holandského kráľovstva v SR

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR si na pokyn rezortného šéfa Juraja Blanára (Smer-SD) v pondelok predvolalo veľvyslanca Holandského…

02. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
02. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Zdravé srdce po celý život? Skúste si prečítať toto

Nehrozí vám infarkt? Porážka? Reprint jednej z najúspešnejších kníh Kataríny Horákovej, profesorky všeobecnej biológie a populárnej propagátorky zdravého životného štýlu.…

02. 03. 2026 | Kultúra | 3 min. čítania | 0 komentárov
02. 03. 2026 | Kultúra | 3 min. čítania | 0 komentárov

Po dronovom útoku na Cypre Brusel zrejme otvorí diskusiu o aktivácii spoločného obranného mechanizmu

Európska únia v najbližších dňoch otvorí diskusiu o možnej aktivácii klauzuly vzájomnej pomoci po tom, čo sa boje medzi Iránom…

02. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
02. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Pentagón sa obáva, že konflikt na Blízkom východe môže vyjsť spod kontroly

Pentagón sa obáva, že konflikt na Blízkom východe, ktorý začal Izrael s podporou USA, môže vyjsť spod kontroly, píše The…

02. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
02. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

Mrazivé scenáre, ako by mohla skončiť agresia proti Iránu

Vrcholové iránske politické, vojenské aj duchovné vedenie bolo čiastočne zabité hneď v úvode nevyprovokovaného vierolomného útoku USA a Izraela na…

02. 03. 2026 | Komentáre | 10 min. čítania | 0 komentárov
02. 03. 2026 | Komentáre | 10 min. čítania | 0 komentárov

Francúzsko je pripravené podieľať sa na obrane krajín Perzského zálivu

Francúzsko je pripravené podieľať sa na obrane krajín Perzského zálivu, vyhlásil minister zahraničných vecí Jean-Noël Barrot

02. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
02. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

"Krajiny, ktoré bojkotujú ceremoniál paralympijských hier, sú zastúpené hlupákmi," vyjadrili sa v Rusku

Napätie pred zimnými paralympijskými hrami v Miláne a Cortine d\'Ampezzo graduje. Po rozhodnutí Medzinárodného paralympijského výboru , ktorý v septembri…

02. 03. 2026 | 0 komentárov

Robert Fico: Pripravujeme letecké spojenia pre občanov SR na Blízkom východe

Akonáhle sa otvorí letová zóna, budeme posielať lety pre občanov SR na Blízkom východe, ktorí o to prejavia záujem. Avizoval…

02. 03. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
02. 03. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Afgánsko-pakistanský konflikt ako začiatok veľkej ázijskej krízy

Afganistan, 2. marca 2026 - USA nechcú bojovať s Čínou o nič viac, ako chceli bojovať s Ruskom.   Dokonca…

02. 03. 2026 | 0 komentárov

„Sopliak, zasran.” Na výbore to iskrilo, ako ešte nikdy

Parlamentný Výbor pre obranu a bezpečnosť zažil nevídané: na jeho piatkovom sedení sa totiž niekto rozčúlil tak, že by ste…

02. 03. 2026 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov
02. 03. 2026 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov

Vojna s Iránom otriasla trhmi; ropa prudko zdražela, burzy padli a aerolinky hlásia straty

Svetové finančné trhy v pondelok zasiahli otrasy po eskalácii vojny s Iránom. Ceny ropy prudko vzrástli, burzy klesli a investori…

02. 03. 2026 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov
02. 03. 2026 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Vojna s Iránom môže ovplyvniť dodávky rakiet Patriot

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

02. 03. 2026 | Aktualizované 02. 03. 2026 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
02. 03. 2026 | Aktualizované 02. 03. 2026 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

.

Svet v plameňoch. Lindsey Graham vyhlásil, že táto krajina je „ďalšia na rade“

Republikánsky jastrab Lindsey Graham vyhlásil, že Kuba je „ďalšia na rade“ po zavraždení ajatolláha Chameneího a únosu Madura

02. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
02. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Macron predstaví plán jadrovej ochrany Európy

Francúzsky prezident Emmanuel Macron má v pondelok predstaviť víziu, ako by francúzske jadrové zbrane mohli prispieť k ochrane Európy v…

02. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
02. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Najnebezpečnejšia myšlienka medzinárodných vzťahov modernej doby

Najnebezpečnejšia myšlienka medzinárodných vzťahov modernej doby: kľudne môžeme vybombardovať krajinu, ak “má zlý režim”, konštatuje exminister Juraj Draxler. Jeho príspevok…

02. 03. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
02. 03. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Prečo Irán ešte nepotopil americkú lietadlovú loď? USA na jej ochranu sústredili impozantnú silu

Irán, 2. marca 2026 - Iránske zdroje šíria správy, že spravodajská služba IRGC určila pobyt zástupcov amerického vojenského velenia v…

02. 03. 2026 | 0 komentárov

Kde vedenie Iránu pochybilo a aké má šance odraziť agresiu?

USA a Izrael vierolomne a hanebne, pod pláštikom mierových rokovaní, začali po ôsmich mesiacoch opätovnú vojenskú agresiu proti Iránu, ktorá…

02. 03. 2026 | Komentáre | 7 min. čítania | 0 komentárov
02. 03. 2026 | Komentáre | 7 min. čítania | 0 komentárov

Kto tu podporuje medzinárodný teror?

Reakcie slovenských politikov na americkú/izraelskú intervenciu v Iráne nenechali na seba dlho čakať. Niektoré vyjadrenia sú však viac, než na…

02. 03. 2026 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
02. 03. 2026 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

Ako vníma izraelský útok na Irán politologička Karine Gevorgyan?

Irán, 2. marca 2026 - Špecialistka na Irán Karine Gevorgyan si všimla tri veci: Zásah centra Teheránu, teda miest, kde…

02. 03. 2026 | 0 komentárov

Putin: Vražda Chameneího porušila všetky normy ľudskej morálky

Vražda najvyššieho vodcu Iránu Alího Chameneího bola cynickým porušením všetkých noriem ľudskej morálky a medzinárodného práva, vyhlásil Vladimir Putin v…

02. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
02. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Matúš Šutaj Eštok: Ministerstvo vnútra vykoná tento týždeň minimálne tri repatriačné lety

Ministerstvo vnútra SR vykoná tento týždeň minimálne tri repatriačné lety na Blízky východ. Okrem dvoch letov do jordánskeho Ammánu poletí…

02. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
02. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Ačohentisti vo vytržení

Každý, kto v súvislosti s vojenskou operáciou Ruska na Ukrajine poukazoval na to, že obdobné problémy riešili veľmoci v minulosti…

02. 03. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
02. 03. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Metoda Maduro

Vidlákovy kydy jsou blog, který popisuje svět z pohledu venkovana spjatého s tradičním způsobem života a s půdou. Nikdy jsem…

02. 03. 2026 | Česky | 7 min. čítania | 0 komentárov
02. 03. 2026 | Česky | 7 min. čítania | 0 komentárov

Tak to začalo

Poslední týdny, shrben nad obvyklou počítačovou dřinou v neobvyklém rozsahu, pošilhával jsem občas stranou na masivní buildup amerických sil v okolí Íránu a říkal…

02. 03. 2026 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov
02. 03. 2026 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Macron povedal, že Francúzsko plánuje zvýšiť počet jadrových hlavíc. Dodal, že Francúzsko vstupuje do novej fázy pokročilého jadrového odstrašovania.

16:00

Johann Wadephul oznámil, že zo Saudskej Arábie a Ománu evakuuje Nemecko turistov.

15:58

Pete Hegseth vyhlásil, žez vojenských úderov proti Iránu nebude nekonečná vojna. Dodal, že USA chcú zničiť iránske rakety, námorníctvo a inú bezpečnostnú infraštruktúru.

15:56

.

Konflikt medzi Djokovičom a prezidentom Vučičom neutíchol

Srbský politický líder Alexandar Vučič už skôr označil legendárneho tenistu Novaka Djokoviča za \"zradcu\", keď 24-násobný grandslamový víťaz v minulosti…

02. 03. 2026 | 0 komentárov

Přemýšlení o perské válce

Všichni čekají komentář k útoku na Írán, ale cokoliv bych napsal, byl by to první pohled. Druhý pohled potřebuje víc…

02. 03. 2026 | Česky | 3 min. čítania | 0 komentárov
02. 03. 2026 | Česky | 3 min. čítania | 0 komentárov

Špajz a odkladanie potravín. Tieto by ste tam rozhodne nemali skladovať

Špajz je miestom, kde má väčšina domácností uložené základné potraviny na bežné varenie aj núdzové situácie. Mnohé z nich však…

02. 03. 2026 | 0 komentárov

USA chcú rozdrviť iránsku obranu, skôr než im dôjdu rakety do Patriotov

Spojené štáty chcú zničiť iránske raketové a bezpilotné sily skôr, ako im dôjde munícia na boj s odvetnými útokmi Teheránu.…

01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Títo zamestnanci odsunuli bezpečnosť pri práci na druhú koľaj

Bezpečnosť na pracovisku by mala byť absolútnou prioritou, no realita často vyzerá úplne inak. Aj napriek jasným predpisom a varovaniam…

02. 03. 2026 | 0 komentárov

Útok USA na Irán ešte viac posilní vzťahy Číny s Ruskom

Útok USA na Irán ešte viac posilní vzťahy Číny s Ruskom, píše agentúra Bloomberg. To umožní Si zabezpečiť dodávky ropy,…

01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Gustáv Murín

Miroslav Iliaš

Milan Šupa

Marek Brna

Miroslav Urban

Ivan Štubňa

.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov