Lavrov zopakoval, že Rusko je zainteresované na všestrannej súčinnosti s Bruselom a všetkými členskými štátmi EÚ. “Domnievame sa, že možnosti na to existujú,” poznamenal, ale EÚ adresoval upozornenie, že v záujme obnovenia vzájomne výhodnej spolupráce je nutné vzdať sa politiky dvojakých štandardov v rôznych sférach, vrátane ľudskoprávnej a humanitárnej oblasti.
Ruský minister upozornil, že Washingtonu sa napriek obrovskému úsiliu nepodarilo vytvoriť silnú protiruskú koalíciu. Vyjadril nádej, že súčinnosť a spolupráca Ruska a EÚ sa vráti na obvyklú úroveň. RIA Novosti pripomína, že predseda Európskej rady Donald Tusk koncom decembra po poslednom vrcholnom summite EÚ uviedol, že EÚ má v úmysle zaujať “absolútne jednotný postoj k Rusku.”
Vzťahy medzi Ruskom a Západom sa zhoršili kvôli situácii na Ukrajine, kde vládne jednotky od apríla bojujú proti proruským separatistom. Kyjev i EÚ obviňujú Rusko, že separatistom poskytuje vojenskú podporu, čo Moskva rozhodne odmieta. Vyhroteniu vzťahov kvôli východu Ukrajiny predchádzala anexia Krymského polostrova Ruskom, ktorú neuznáva ani Ukrajina, ani Západ. Západné štáty v dôsledku tohto vývoja uvalili na Rusko a jeho prívržencov na Kryme a Ukrajine niekoľko vĺn sankcií vzťahujúcich sa na finančný, ropný a obranný sektor. Moskva však upozorňuje, že sankcie sú dvojsečnou zbraňou a majú negatívny dopad aj na krajiny, ktoré ich na Rusko uvalili.
mž