Kto hovorí, že sa prezidentovi Ukrajiny nič nevydarilo? Porošenko zrealizoval takmer všetko, čo naplánoval

Kyjev 28. novembra 2018 (HSP/Foto:Facebook)

 

Ukrajina prežíva jedno z najhorších období vo svojej histórii. Možno najhoršie. Krajina je fakticky na pokraji priepasti

Na snímke ukrajinský prezident Petro Porošenko

Mnohí z tejto katastrofy obviňujú súčasného prezidenta Petra Porošenka a hovoria, že sa mu nič nepodarilo a nedodržal svoje sľuby. Ale mýlia sa. Petro Porošenko zrealizoval takmer všetko, čo naplánoval. Takmer všetko.

Udalosti posledných dní nasvedčujú tomu, že prezident Porošenko pokračuje vo svojej „spanilej jazde“. Ak si niekto myslí, že kolízia ruských a ukrajinských lodí v Azovskom mori aspoň trochu nezávisela od Petra Porošenka, určite sa mýli. Porošenkovi sa vydarili takmer všetky jeho plány a zámery, nebezpečné divadlo v Azovskom mori nevynímajúc.

Pre objektivitu, je treba uznať, že niečo sa mu predsalen nepodarilo. Nestabilizoval situáciu v krajine, nenapravil hospodársku krízu, ktorá sa ešte prehĺbila, nevytvoril sľubovanú najmocnejšiu armádu v Európe, nezjednotil obyvateľstvo, nezabránil tomu, že mnohí utekajú z krajiny a Ukrajina vymiera, prehral boj s korupciou a pod. Nevyšlo mu ešte zopár podobných „maličkostí“, ale na druhej strane mnohé svoje plány predsa zrealizoval.

Prečo by sme hovorili o smutnom, teda o tom, čo sa nepodarilo prezidentovi Porošenkovi? Radšej sa sústreďme na niečo veselšie, na to, čo sa mu podarilo, čo dokázal urobiť, aké plány zrealizoval.

Bezpochyby jedným z hlavných „úspechov“ ukrajinského prezidenta je pokračujúca občianska vojna na Donbase, ktorú Petro Porošenko síce úspešne premenoval z Protiteroristickej operácie na Operáciu spojených síl, ale jej zmysel, podstatu a priebeh to vôbec nezmenilo a nijako neovplyvnilo. A krvavý konflikt na Donbase pokračuje už piaty rok. Toto sa Petrovi Porošenkovi určite vydarilo.

Že to nie je jeho zásluha? V mnohom určite je. Keď hlava štátu neustále hovorí o návrate, teda násilnom pričlenení Donbasu a Krymu späť k Ukrajine, kto viac ovplyvňuje situáciu na fronte, ak nie najvyšší predstaviteľ krajiny a najvyšší veliteľ? Darmo, že všetky domáce prieskumy verejnej mienky svedčia o tom, že vyše 70 percent Ukrajincov sú radikálne proti pokračovaniu vojny na Donbase, podstatné je to, čo chce prezident a aké svoje plány realizuje. Tak v realizácii tohto „projektu“ je Porošenko zjavne úspešný a tu sa mu darí.

Taktiež sa mu darí „novelizovať“ hospodársku a sociálnu situáciu v krajine. Dokázal niečo neuveriteľné – dokázal to, čo nesplnil náš slovenský stratég, privatizér a budovateľ Mikuláš Dzurinda. Porošenko zabezpečil Ukrajincom dvojnásobné platy, ktoré sľuboval Dzurinda – síce ten to sľuboval Slovákom… Ale Porošenko to predsa len dokázal! Je to čistá pravda, žiadne žarty: v priebehu posledných 5 rokov priemerná mzda na Ukrajine narástla dvojnásobne.

Hoci naplnil svoj prísľub, dvojnásobný plat má svoj háčik. Súbežne s platmi (Dzurindovými dvojnásobnými) sa totiž trojnásobne prepadla hrivna voči euru a doláru. Preto keď pred 5 rokmi priemerná mzda na Ukrajine dosahovala v prepočte na eurá takmer 430 eur, v súčasnosti je to len približne 290 eur.

Hlavné je, že sa platy podarilo zdvojnásobiť…

Ďalej platby za komunálne a lekárske služby, ceny mestskej a medzimestskej dopravy, ako aj drvivej väčšiny potravín vzrástli o 300 – 500 – 700 percent. Porošenko poslušne plní rozkazy Medzinárodného menového fondu a niekoľkonásobne zvyšuje platby za energie – na niekoľko etáp, ale dosť razantne – tak, ako si vyžadujú šéfovia zo zahraničia. Kto sa odváži povedať, že sa mu nedarí v realizácii cudzej politiky? Veľmi sa mu darí…

Kto sa odváži tvrdiť, že sa mu nepodarilo prakticky úplne zrušiť všetky hospodárske a iné vzťahy s tisícročným susedom – Ruskom? Porošenkovi sa podarilo zničiť všetky obchodné, dopravné vzťahy, spoluprácu v takmer všetkých oblastiach. To sa mu vydarilo asi najlepšie. Je absolútnou špičkou v likvidácii ukrajinského priemyslu a poľnohospodárstva. Svojimi nariadeniami v spolupráci s vládou likviduje priemyselné a poľnohospodárske podniky, rozpredáva ich zahraničným majiteľom alebo na kovošrot, v krajine sa vytvárajú hladové doliny. Totálne sa vyrubujú lesy na Ukrajine, životné prostredie sa zhoršuje rekordnými tempami. Kto povie, že sa v tom Petrovi Porošenkovi nedarí?

Podarilo sa mu úplne vyprázdniť štátnu pokladnicu a teraz niet z čoho platiť výplaty, dôchodky, štipendiá a pod. Nie sú finančné prostriedky na zdravotníctvo, školstvo, výstavbu domov a ciest. Peňazí niet prakticky na nič, okrem nákupu zbraní, pochopiteľne, od najväčšieho patróna a pána – Spojených štátov. Aj v tomto sa Porošenkovi mimoriadne darí.

Podarilo sa mu rozhádať a rozdeliť pravoslávnu cirkev na Ukrajine a vyvolať konflikt, ktorý bude trvať možno desaťročia – kto to všetko „zabezpečil“, ak nie Porošenko? Kto poštval proti sebe hneď niekoľko národnostných menšín, kto zakázal vyučovanie v rodnej reči na školách zástupcom viacerých menšín? Kto povie, že sa mu nedarí realizovať svoje plány?

Dalo by sa pokračovať v zozname „hrdinských činov“ Petra Porošenka. Je tu akurát menší problém. Akosi nevyzerá, že sa mu podarí splniť ďalší svoj sen a po druhý raz stať sa prezidentom Ukrajiny. Svedčia o tom predvolebné prieskumy a celková nálada obyvateľstva na Ukrajine. Popularita súčasného prezidenta láme negatívne rekordy. Pomaly sa nemôže spoliehať ani na pomoc a podporu zahraničných pánov, sponzorov a radcov. Stále častejšie západní lídri kritizujú čokoládového kráľa, poukazujú na jeho chyby a korupčné praktiky.

Ani v zahraničí Petro Porošenko nemá veľa priateľov, okrem slovenského kolegu. Viacerí svetoví politici mu stále častejšie ukazujú, kde má svoje miesto. Prvým zjavným signálom bolo demonštratívne nepodanie ruky americkým dvojitým kolegom (je to tiež prezident a podnikateľ) Donaldom Trumpom počas spomienkových slávností v Paríži. Americký kovboj úplne otvorene ignoroval zmrznutého Porošenka a ukázal mu, kde má svoje miesto… Tým zjavne naznačil, ako veľmi mu záleží na tom, aby Porošenko aj naďalej zostal prezidentom amerického vazalného štátu a akú bude mať podporu.

Petro Porošenko si jasne uvedomuje, akú podporu (a hlavne prečo) má v zahraničí a že má mizerné šance na to, aby znova vyhral prezidentské voľby, ale… A tu nasleduje veľké tučné „ale“… Ukrajinské médiá veľakrát predpovedali možné scenáre vývoja udalosti pred prezidentskými voľbami. Mnohí domáci analytici a novinári prízvukovali, že ak Porošenko zacíti, že nemá šance vyhrať voľby, pokúsi sa vyprovokovať veľký vojenský konflikt na „juhovýchodnom fronte“, čo mu umožní vyhlásiť v krajine stanné právo, značne oddialiť a poriadne ovplyvniť priebeh volieb. A tu sa mu opäť darí v realizácii jeho plánov.

Je zjavné, že v období „boja proti ruským agresorom“ budú celá ukrajinská verejnosť, médiá, „kompetentní“ naladení a budú sa správať inak, ako v ostatných mesiacoch. Všetko to dáva veľké esá do rúk skrachovaného prezidenta Porošenka, je to jeho posledná šanca a tú už aj začal využívať. Aj žiakovi základnej školy je jasné, že podobná provokácia v Azovskom mori sa nemohla uskutočniť bez súhlasu (alebo skôr priameho nariadenia) najvyššieho vedenia krajiny, vrátane prezidenta. Petro Porošenko začal realizovať svoj „plán B“ – veľký (prípadne menší, ale predsa hlučný) vojenský konflikt s Ruskom.

A znova môžeme hovoriť o tom, že prezident Porošenko plní svoje plány a zámery. Určite ani na moment nezapochyboval, že ho podporia viaceré západné štáty na čele s USA. Určite vedel, že počas rokovania na pôde OSN americká veľvyslankyňa pri Organizácii Spojených národov Nikki Haleyová spustí všetkých psov na Rusko, bude absolútne ignorovať zjavný fakt, že ukrajinské lode porušili ruskú hranicu, pričom tu, ktorá existovala dlho predtým, ako Krym odplával do Ruska, číže išlo o čistú otvorenú provokáciu. Ale Porošenko určite vedel, že Bielemu domu to vyhovuje a že ho podporí v plnení jeho plánov.

Takže nemajú pravdu tí, ktorí hovoria, že prezidentovi Porošenkovi nič nevyšlo a všetko zbabral. Môžem súhlasiť iba s druhou polovicou tohto tvrdenia. Petrovi Porošenkovi vyšlo takmer všetko, čo chcel a naplánoval, ale práve preto všetko Ukrajine pokazil, preto je krajina na pokraji chaosu a tak ľahko sa z tej krvavej hnijúcej jamy nedostane.

Určite sa pokúsi z nepríjemnej udalosti v Azovskom mori vytrieskať čo najviac výhod pre seba. Nie je ťažké predstaviť, čo opäť bude mať ma pláne: stanné právo – radšej čo na najdlhšie obdobie, drastické obmedzenie možností opozície a maximálne posilnenie právomoci prezidenta, bubnovanie do všetkých bubnov „západných orchestrov“ a vyvolávanie čo najväčšieho hluku, aby mu USA a EÚ pomohli predĺžiť stanné právo v krajine, rozdúchať škandál s Ruskom a aby ho podržali v prezidentskej kampani.

Prezidentské voľby na Ukrajine sa nezadržateľne blížia. Ak sa nestane nejaký superzázrak alebo nedôjde k väčšej katastrofe, Petro Porošenko nemá ani najmenšie šance na výhru. Potom, podľa všetkého, sotva nájde priestor na plnenie svojich ďalších plánov a sľubov v rodnej krajine a pôjde ich plniť niekde do zahraničia. Inú možnosť mať asi nebude. Ukrajinský ľud mu nikdy neodpustí tie plány, ktoré Porošenko zrealizoval, a tie sľuby, ktoré dodržal. Za to všetko Ukrajina zaplatila príliš draho a ešte dlho bude platiť…

Eugen Rusnák

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Občania z členských štátov Európskeho hospodárskeho priestoru, Švajčiarska a Spojeného kráľovstva môžu opätovne vstúpiť do Nórska

0 icon

Bratislava 27. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Nórska vláda umožnila od soboty 25. septembra vstup na svoje územie všetkým občanom členských štátov Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP) a tiež Švajčiarska a Spojeného kráľovstva. Nové nariadenie sa vzťahuje aj na cudzincov s povolením na pobyt v týchto krajinách. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych…

Rumunsko zaradilo Slovensko z hľadiska pandémie medzi rizikové krajiny

0 icon

Bratislava 27. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Rumunsko zaradilo Slovenskú republiku medzi takzvane žlté, teda rizikové krajiny z pohľadu šírenia pandémie ochorenia COVID-19. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR o tom informuje na svojej webovej stránke Pre osoby vstupujúce zo Slovenska to znamená povinnosť 14-dňovej karantény po príchode do krajiny.…

ZMOS: Samosprávy požiadali ministra financií o predĺženie voľnejšieho využívania rezervného fondu

0 icon

Bratislava 27. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian, Martin Baumann)   Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) požiadalo listom ministra financií Igora Matoviča (OĽaNO) o predĺženie možnosti voľnejšieho využívania rezervného fondu. ZMOS to uviedol v tlačovej správe, ktorú zaslal ústredný riaditeľ kancelárie ZMOS Michal Kaliňák Výnimka umožňuje obciam a vyšším územným celkom…

Je to iba kačica, alebo naozajstná bomba? Predá Sulík Slovenské elektrárne skupine J&T?

0 icon

Bratislava 27. septembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer, archív JM)   V uplynulých dňoch sa na verejnosť dostala informácia o tom, že minister hospodárstva Richard Sulík sa chystá urobiť zatiaľ najväčší privatizačný krok tejto vládnej junty: predať štátny podiel v spoločnosti Slovenské elektrárne, a.s. podnikateľskej skupine J&T Ministra Sulíka sme pred niekoľkými…

Pohľadávky Sociálnej poisťovne ku koncu júna vzrástli na 947 miliónov eur

0 icon

Bratislava 27. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Radovan Stoklasa)   Pohľadávky Sociálnej poisťovne za prvý polrok tohto roka vzrástli o 111,3 milióna na 947,2 milióna eur. Takmer 278,1 milióna eur z toho tvorili pohľadávky na poistnom, ktoré poisťovni neuhradili zdravotnícke zariadenia v pôsobnosti rezortu zdravotníctva a transformované zdravotnícke zariadenia. Oproti koncu vlaňajška pohľadávky…

Dnes bude prevažne malá oblačnosť s teplotami do 25 stupňov. Na strednom a východnom Slovensku sa tvorí hmla

0 icon

Bratislava 27. septembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/TASR/HSP/Foto:Pixabay)    Dnes bude na Slovensku prevažne malá, na západe a postupne aj na strednom Slovensku až veľká oblačnosť. Ráno a dopoludnia ojedinele nízka oblačnosť alebo sa môže tvoriť hmla. Ojedinele, v západnej polovici územia len miestami, sa vyskytnú prehánky, dážď a výnimočne aj búrky.…

Máme ďalšieho vinníka. Ľudskoprávne organizácie. Podľa Krčméryho by nemali v čase pandémie poúčať ľudí o ich právach

0 icon

Bratislava 27. septembra 2021 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Sme na začiatku tretej vlny pandémie. Nálady v spoločnosti sú rôzne, medzi odborníkmi však začalo prevládať ukazovanie prstom na neočkovaných ľudí, ktorí podľa nich najviac ochorenie šíria. Najnovšie začínajú odborníkom vadiť aj ľudskoprávne organizácie. Prečo? Na túto tému diskutovali v televízii TA3 dvaja odborníci,…

Nedeľná diskusia v RTVS vyvolala emócie. Moderátora kritizujú v OĽaNO i v Smere-SD

0 icon

Bratislava 27. septembra 2021 (HSP/Foto:Screenshot RTVS)   V diskusnej relácii verejnoprávnej RTVS O 5 minút 12 sa stretli predseda strany Smer-SD Robert Fico a šéf poslaneckého klubu Sme rodina Peter Pčolinský. Reč bola o súčasných kauzách vyšetrovateľov NAKA, situácii v parlamente i o očkovaní. Výkon moderátora Mareka Makaru už stihli…

Taliban nevystúpi v rámci všeobecnej rozpravy VZ OSN

0 icon

New York 27. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Wali Sabawoon)   Afganské militantné hnutie Taliban nedostalo možnosť prihovoriť sa k svetovým lídrom v rámci tohtoročnej všeobecnej rozpravy Valného zhromaždenia OSN v New Yorku. V nedeľu to uviedol hovorca generálneho tajomníka OSN Stéphane Dujarric, ktorého citovala agentúra DPA Všeobecná rozprava 76. VZ OSN, v…

Zdražovanie benzínov a nafty by malo pokračovať, predpokladá analytička

0 icon

Bratislava 27. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP - Mel Evans)   Ceny pohonných látok na slovenských čerpacích staniciach v predchádzajúcich troch týždňoch rástli, respektíve stagnovali. Vzhľadom na očakávaný vývoj svetových cien ropy by malo zdražovanie benzínov a nafty u nás pokračovať, očakáva analytička 365.bank Jana Glasová. „Pokles ropných zásob aj ťažby v…

Podkasty

Video Podcast

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Gustáv Murín

Očkovacia propaganda pritvrdzuje - až do absurdna

0icon

Od počiatku tejto umelo zdramatizovanej (napr. aj falošne pozitívnymi testami a manipuláciou so štatistikami hospitalizovaných) pandemickej situácie registrujeme u nás absenciu verejnej odbornej diskusie a následné bezradné, agresívne, neúspešné zásahy do života celej spoločnosti vedenej bandou plagiátorov. Nevedomosť vedie ku katastrofickým následkom. A tie sa dostavili. Len si stručne zhrňme,…

Andrej Sablič

Komu niet rady, tomu niet ani pomoci!!!

0icon

Spravil som vše, preto, aby si táto spoločnosť uvedomila kam smeruje a, čo je tomu na príčine. Žiaľ spoločenská hlúposť, ktorej začínajú podliehať aj jedinci derúci sa k moci sa množí exponenciálne tak ako, aj prázdne peniaze, ktoré sú nositeľom tejto hlúposti. Nuž a tak na záver tohoto seriálu článkov…

Marek Brna

Žiadna zjednotená Európa nie je

0icon

S odstupom takmer 18 rokov možno konštatovať, že rozšírenie Európskej únie skončilo pre postsocialistické krajiny fiaskom. Dlho predlho možno polemizovať o tom, či východoeurópske štáty pristúpením viac získali ako stratili. Západ k nim bez akýchkoľvek zábran pristupuje po celý čas ako ku kolóniám. Vyciciava ich ekonomické aj ľudské zdroje. Priemerná…

Pavel Jacz

Matovič je najšikovnejší slovenský politik. Žiaľ, iba ….

0icon

  (Zdroj Sputnik News) To, čo sa dnes deje v spoločnosti, v politike, na štátnych úradoch a najmä v policajných a s nimi súvisiacich zložkách, ktoré majú dbať na dodržiavanie zákonov je výslednica ťaženia súčasnej klapkovo jednosmernej „najprofesionálnejšej“ slovenskej vlády v histórii (aspoň si myslím, že „šikovnejšía“ nebola žiadna doteraz),…

Boris Mesár

1. Nórsko : COVID je sezónna chrípka ? 2. Členovia kongresu USA a ich zamestnanci sú oslobodení od Bidenovho očkovacieho mandátu 3. Prečo je na celom svete zrazu extrémne vážny nedostatok pracovníkov? 4. ZAOČKOVANÁ SLOVENSKÁ HEREČKA ŠVIDRAŇOVÁ DOSTALA COVID

0icon

1.Koronavírus možno teraz zaradiť do jedného z niekoľkých respiračných ochorení so sezónnymi odchýlkami, uviedol Geir Bukholm, zástupca riaditeľa Nórskeho inštitútu verejného zdravia (NIPH). Za posledný rok a pol bol Covid-19 klasifikovaný ako všeobecne nebezpečná choroba. To sa však môže čoskoro zmeniť, pretože asistent riaditeľa Nórskeho inštitútu verejného zdravia (NIPH) Geir Bukholm…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Nebudeš veriť vlastným očiam! Tieto zvieratá sa očividne roztápajú

0 icon

Zima je už definitívne za nami a blížime sa k tým neznesiteľným horúčavám, ktoré nás čakajú v lete. Predstav si ten pocit, že sa roztápaš. Ako čokoláda, ktorú si nechal na slnku dlhšie, ako bolo potrebné. Presne tak sa v lete cíti nejden človek. A nie len ľudia zdieľajú tieto…

Dunkerque a 2. svetová vojna (5. časť)

0 icon

 Aj napriek hrdinstvu preukázanom v Dunkerquu a úspešnou evakuáciou prevažnej väčšiny spojeneckých vojsk išlo o potupnú porážku. Hitler nariadil, aby na oslavu vyzváňali tri dni zvony a Churchill pochmurne poznamenal: „Evakuáciou sa vojny nevyhrávajú“. Pokračujeme v poradí piatou časťou článku o situácii vo francúzskom meste Dunkerque počas druhej svetovej vojny.…

Čo sa stane s tvojim telom, ak budeš piť len čistú vodu?

0 icon

Všetci dobre vieme, aké zdravotné ťažkosti nám môžu spôsobiť rôzne sladené nápoje - od obezity až po cukrovku a srdcovo-cievne problémy. Avšak ako bude naše telo reagovať, ak tieto nápoje kompletne vyradíme z nášho "jedálnička" a začneme piť výhradne čistú vodu? 1. Schudneš

Prečo na svete existujú len 4 farby pasov a aký majú význam?

0 icon

Je jasné a celkom logické, že každá krajina na svete má svoj vlastný pas a jeho vyhotovenie. Čo však majú všetky pasy spoločné, je farba obalu. Existujú iba štyri základné farby, ktoré sa používajú na cestovných pasoch po celom svete. Každá krajina má svoje vlastné dôvody pre výber jednej z týchto štyroch farieb,…

TOP 10 dôvodov, kvôli ktorým je ťažké byť nadpriemerne vysoký

0 icon

Máš dva metre a stretávaš sa denno denne s problémami, ktoré ti tvoja výška spôsobuje? Samozrejme, nemajú to ľahké ani nízki ľudia... No v dnešnom príspevku dáme priestor vtipným situáciam, do ktorých sa dostávajú tí nadmerne vysokí. Život nie je vždy jednoduchý a to dokazujú aj nasledujúce fotografie.  1. Keď…

Armádny Magazín

Šéf ruskej rozviedky Naryškin vysvetlil údajné akustické útoky na americkú ambasádu na Kube

0 icon

Rusko, 27.september 2021 (AM) – Vedúci zahraničnej spravodajskej služby Sergej Naryškin v komentári k informáciám o záhadnom „kubánskom syndróme“ odhalil podrobnosti o niektorých tajných experimentoch USA, ktoré sa uskutočnili v sovietskych časoch. Americkí experti podľa Naryškina skúmali spôsoby, akými elektromagnetické žiarenie ovplyvňuje ľudský mozog, aby sa

Alijev odtajnil neznáme podrobnosti o Putinovi a Karabachu

0 icon

Azerbajdžan, 27.september 2021 (AM) - Azerbajdžanský prezident Ilham Alijev odtajnil neznáme podrobnosti súvisiace s ruským prezidentom Vladimirom Putinom a konfliktom v Náhornom Karabachu. Alijev poznamenal, že komunikácia s arménskym vedením prebehla cez Putina: sprostredkoval správy Pašinjanovi. Putin bol o vojne i

Ako to je v naozaj s Wagnerovcami? Šéf ruskej diplomacie Lavrov aj premiér Mali vysvetľujú

0 icon

Mali, 27.september 2021 (AM) – Predseda vlády republiky Mali Shogel Kokalla Maiga reagoval na obvinenia Francúzska, že krajina sa uchýlila k pomoci ruskej armády prostredníctvom agentúry Wagner. Podľa politika si za to môžu sami Francúzi: „Boli sme do určitej miery opustení uprostred letu.“   Francúzsky m

Zverejnené zábery Putina a Šojgua v tajge

0 icon

Rusko, 27.september 2021 (AM) – Médiá zverejnili zábery ruského prezidenta Vladimira Putina a ruského ministra obrany Sergeja Šojgua v tajge - hlava štátu a vedúci ministerstva obrany tam boli začiatkom septembra. Na záberoch je vidieť Putina počas jeho dovolenky s udicou v ruke, na prechádzke v horách, plavbe loďou po rieke. Putin…

Podpora operácií vo vzdialených a drsných prostrediach. Pentagon začal vyvíjať mobilné jadrové reaktory

0 icon

USA, 26.september 2021 (AM) – Program na výrobu mobilných jadrových reaktorov pre armádu, ktorý bol spustený v USA, naberá na obrátkach. Podľa Miltary.com bude väčšina prác vykonaná v jadrovom laboratóriu v Idahu.  

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali