Komu v skutočnosti prospieva „uznanie“ Náhorného Karabachu

Moskva 28. novembra 2020 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP)

 

Rezolúcia francúzskeho senátu s odporúčaním uznať náhornokarabašskú Republiku Arcach získala rezervovanú pochvalu Jerevanu a pobúrila Baku. Azerbajdžanský parlament požiadal, aby vláda preskúmala vzťahy s Parížom. Do diplomatickej hádky sa zamiešala Ankara, francúzsky minister zahraničia sa rýchlo dištancoval od senátom schváleného dokumentu

karabach
Ilustračné foto

 

O tom, čo spôsobilo tento škandál a ako to ovplyvní budúcnosť Náhorného Karabachu?

 

Solidarita s Arménskom

V rezolúcii schválenej 25. novembra sa odsudzuje vojenská agresia Azerbajdžanu uskutočnená za podpory tureckých úradov a zahraničných žoldnierov. Dokument vyzýva k poskytovaniu humanitárnej pomoci a vyšetrovanie vojnových zločinov. Je v ňom tiež reč o práve premiestnených osôb na návrat a o potrebe zachovať kultúrne a náboženské dedičstvo Arménska.

Rezolúcia je silným politickým aktom, ktorý ukazuje našu solidaritu s Arménskom,“ vyhlásil Christian Cambon, predseda senátneho výboru pre zahraničné záležitosti a obranu.

Francúzsky minister zahraničia JeanBaptiste Lemoyne však zareagoval na iniciatívu hornej komory parlamentu chladne. Podotkol, že jednostranné uznanie nezávislosti Náhorného Karabachu Parížom neprospieva nikomu: ani Arménsku, ani obyvateľstvu Karabachu, ani Francúzsku, ani iným spolupredsedom Minskej skupiny (do ktorej patria predstavitelia Moskvy, Paríža a Washingtonu), ani Európe.

Z úplne pochopiteľných dôvodov rezolúciu vrelo uvítali v Stepanakerte. Líder Náhorného Karabachu Arajik Harutjunjan vyjadril hlbokú vďačnosť francúzskym senátorom a označil ich rozhodnutie za historické. Je príznačné, že senát odsudzuje azerbajdžanskotureckú vojenskú agresiu proti Arcachu (arménsky názov tohto regiónu) za účasti žoldnierov teroristov, ktorá bola rozpútaná 27. septembra, a vyzýva francúzske orgány, aby prijali opatrenia na obnovenie hraníc stanovených v roku 1994, zdôraznil . Premiér Arménska Nikol Pašinjan bol zdržanlivejší, aj keď tiež považuje toto rozhodnutie za historické. Uznanie Arcachu sa stáva súčasťou medzinárodnej agendy, povedal stručne.

Zmienka o tureckej pomoci Baku nezostala bez povšimnutia Ministerstvo zahraničia Turecka obvinilo hornú komoru francúzskeho parlamentu z predpojatosti. Práve týmto postojom parížskych politikov sa vysvetľuje skutočnosť, že karabašský problém nebol doteraz vyriešený, myslia si v Ankare. Tento dokument ukazuje, prečo Minská skupina OBSE, ktorej spolupredsedovia majú zachovávať neutralitu, túto otázku doteraz nevyriešila, uvádza vyhlásenie tureckého ministerstva zahraničia.

Výzva k stiahnutiu azerbajdžanskej armády z obsadených území bola označená za svedectvo nehorázneho, zaujatého a ignorujúceho fakty chápania situácie, ktoré sa nemôže „brať vážne. V závere tureckí diplomati Francúzsku popriali, aby z toho urobili správne závery. Ich kolegovia z Baku tiež dali francúzskemu senátu odporúčanie aby sa venoval činnostiam, ktoré  prispievajú k mieru, stabilite a pokroku. Nasledovala pasáž o tom, že oficiálne Paríž podľa uistenia jej vrcholných predstviteľov podporuje územnú celistvosť Azerbajdžanu táto pozícia bola potvrdená ako v dvojstrannom rámci, tak aj v dohodách podpísaných s Európskou úniou. Na azerbajdžanskom ministerstve zahraničia pripustili, že sa téma konfliktu v Náhornom Karabachu využíva v predvolebných cieľoch.

Senátom schválený dokument nemá právnu platnosť. Je ale politicky významný, čo vyvoláva vážne pochybnosti o nezaujatosti tejto krajiny,usúdili diplomati. Asistent azerbajdžanského prezidenta pre zahraničnú politiku Hikmet Haciyev označil rezolúciu francúzskych senátorov za zdrap papiera.

Národný parlament Azerbajdžanu vyzval vládu k prešetreniu vzťahov s Parížou. Poslanci sa uzniesli, že Baku sa obrátiť na vedenie OBSE s otázkou o vylúčení Francúzska z Minskej skupiny, a okrem toho dôkladne rozobrať politické a hospodárske styky medzi oboma krajinami.

Večer 26. novembra veľvyslanca Francúzska v Baku Zacharyho Grossa predvolali na Ministerstvo zahraničia Azerbajdžanu, kde mu odovzdali protestnú nótu.

 

Najväčší objav

V roku 2019 azerbajdžanský minister ekonomiky Sachin Mustafajev tvrdil, že táto bývalá sovietska republika je hlavným obchodným partnerom Francúzska v regióne. Šesťdesiatdva percent obchodného obratu Francúzska s tromi zakaukazskými štátmi pripadá na Azerbajdžan.

Začiatkom roku 2020 francúzsky veľvyslanec v Baku informoval o tom, že investícia francúzskej spoločnosti Total do projektu Apšeronského morského náleziská plynového kondenzátu v Kaspickom mori presiahla jednu miliardu eur. Navyše diplomat obrat tovaru medzi Francúzskom a Azerbajdžanom v sume vyše 600 miliónov dolárov označil za nedostatočný. Pre porovnanie: tento ukazovateľ pre Arménsko nepresahuje 100 miliónov.

Práve Total dodáva do Azerbajdžanu zariadenie pre podvodné vŕtacie práce. Celý projekt je rozdelený rovnakým dielom medzi túto francúzsku firmu a azerbajdžanskú štátnu spoločnosť SOCAR.

O význame Azerbajdžanu pre francúzskych ropárov a plynárov môžeme súdiť podľa výroku prezidenta spoločnosti Total pre ťažbu Arnauda Breuillaka. V decembri 2019 označil Apšeron za najväčší objav za posledných desať rokov. Viac než to: podľa spoločných vyhlásení plánovali Francúzi účasť v prieskumných geologických prácach na celom území zakaukazskej republiky.

Azerbajdžan zaujíma kľúčovú pozíciu aj v programe TRACECA rozvoju dopravných koridorov zo Strednej Ázie do Európy cez Kaukaz. Tento rok v lete pred vyostrením konfliktu v Karabachu prejednával francúzsky veľvyslanec v Baku s generálnym tajomníkom tohto projektu Asetom Asavbajevom úlohu Paríža vo vytvorení nových obchodných ciest. Strany rokovali o investíciách Francúzskej agentúry pre rozvoj do mnohomiliónovej modernizácie železnice z Azerbajdžanu do Gruzínska.

Navyše Paríž pomáhala Baku v realizácii kozmického programu. Prvú azerbajdžanskú družicu vyniesli na obežnú dráhu z kozmodrómu Courou. Francúzski odborníci vyrobili pre Baku družicu pre diaľkové sondovania Zeme AzerSky.

 

Protiturecká nóta

Republika Náhorný Karabach nie je oficiálne uznaná žiadnym štátom. Otázka štatútu NKR vyvstala po podpise protokolu o prímerí v Biškeku v roku 1994. Jerevan zdôvodňoval odmietnutie uznať Karabach tým, že Arménsko bude obvinené z okupácie územia Azerbajdžanu, čo bude mať za následok sankcie a naruší proces vyjednávania v rámci Minskej skupiny OBSE.

Nurlan Gasymov, ruský odborník na Kaukaz uvádza, že teraz možno Paríž odsunúť bokom od riešenia problému Karabachu. Morálna podpora Jerevanu a cvrnknutie do nosa Baku môžu mať za následok zníženie vplyvu Minskej skupiny OBSE, čo bude hrať na ruku Turecku.

Otázky budú pravdepodobne riešené v praktickejšom formáte ,dva plus dva, to znamená, že Arménsko a Rusko zostanú pri rokovacom stole na jednej strane a Azerbajdžan a Turecko na strane druhej, predpokladá odborník. „Nie je náhoda, že trilaterálne vyhlásenie prezidentov z 10. novembra vyvolalo znepokojenie v Paríži i vo Washingtone. Pokiaľ viem, francúzski a americkí diplomati zahájili konzultácie so svojimi ruskými kolegami a účastníci procesu v rámci Minskej skupiny sa pýtajú na podrobnosti.

Po škandále s rezolúciou sa Turecko môže v diplomatickej oblasti uchytiť ako prostredník pri urovnávaní konfliktu, predpokladá Gasymov. Ankara dostane šancu odsunúť Washington a Paríž, čo sa im samozrejme nepáči. Francúzske ministerstvo zahraničia už skôr vyjadrilo sympatie s arménskou stranou, v Baku to prijali s pochopením a tolerovali. Súčasná situácia sa bude tiež riešiť na úrovni diplomatov, ale horkastá príchuť vo vzťahoch medzi oboma krajinami zostane,“ domnieva sa Gasymov.

Artur Atajev, odborník na Kaukaz a kandidát politických vied uvádza, že je zatiaľ ťažké predpovedať dôsledky vyhlásenia francúzskeho Senátu. „Všetko je nepredvídateľné. Dokument môže znehodnotiť proces urovnávania a oslabiť pozíciu Ruska pri rokovaniach. V Arménsku je nacionalistická menšina, ktorá je jasne prozápadná, respektíve profrancúzska,zdôrazňuje.

A napriek tomu je pre Jerevan toto uznesenie diplomatickým úspechom. Ide o faktor prítomnosti arménskej diaspóry v kultúrnom poli Francúzska. Tristopäť hlasov senátorov je skutočným prelomom,dodáva politológ. Vysvetľuje však, že každý diplomatický dokument má rôzne zložky. Na prvý pohľad je rezolúcia proarménska, ale obsahuje aj nótu proti Erdoganovi, ktorá je veľmi aktuálna pre francúzsku zahraničnú politiku Paríž tak jasne dáva najavo, že blokuje pokusy Turecka o integráciu do Európskej únie. Nehľadiac na skrytú povahu vyhlásenia je jeho obsah tvrdý.

Rozhodnutie Senátu uznať Náhorný Karabach nemá žiadny praktický význam,“ domnieva sa francúzsky expert Jean Viardot. Zahraničnú politiku piatej republiky určuje prezident a poslanci naň nemôžu vyvíjať nátlak. Vláda s najväčšou pravdepodobnosťou dokument ani nebude prejednávať, nieto aby ho položila na Macronov stôl. Uznesenie je akési poklonenie sa smerom k veľkej arménskej diaspóre, ktorá bola rozhorčená nečinnosťou francúzskych úradov. Pritom všetci chápu, že Senát nie je schopný ovplyvniť ani domácu politiku. Francúzski novinári o dokumente nenapísali prakticky nič, keďže všetci chápu, že nemá nič spoločné s realitou.

Podľa Viardotových slov si Francúzsko uvedomuje, že ako člen Minskej skupiny neurobilo nič pre vyriešenie konfliktu. Hlavným mierotvorcom sa stala Moskva. A teraz situácia vyzerá tak, ako keby sa francúzski poslanci chceli zo závisti pomstiť Rusku za jeho zahraničnopolitický úspech na karabašskej scéne vojenských operácií.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Čaputová: „Keď som počula premiéra hovoriť o tom, ako budú zdravotníci, samosprávy, dobrovoľníci potiť krv, bolo to pre mňa mrazivé.“

0 icon

Bratislava 17. januára (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Prezidentka SR Zuzana Čaputová si myslí, že v komunikácii a manažovaní pandémie zo strany vlády neprišlo k pozitívnemu posunu. Priznala to v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 Čaputová zdôraznila, že vláda urobila aj dobré kroky, ukazuje sa však, že v niektorých prípadoch…

B. Kollár verí, že vláda prijme kroky, P. Pellegrini hovorí o telenovele

0 icon

Bratislava 17. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Najefektívnejším spôsobom testovania je robiť ho lokálne v najpostihnutejších regiónoch. Predseda Národnej rady SR a šéf hnutia Sme rodina Boris Kollár to uviedol v diskusnej relácii TA3 V politike Prihovára sa tiež za prísny lockdown, ktorý prináša výsledky v znižovaní šírenia nákazy novým…

Voľby by v januári vyhrala strana Hlas-SD s obrovským skokom nad OĽANO

0 icon

Bratislava 17. januára (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Na začiatku januára by voľby vyhrala strana Hlas-SD s 21,7 percenta hlasov Druhé by skončilo hnutie OĽANO so 14,9 percenta. SaS by skončila tretia so ziskom 11,8 percenta. Vyplýva to z prieskumu agentúry Median SK pre televíziu RTVS na vzorke 1001 respondentov. Prieskum sa…

Po údajnom sledovaní Moniky Tódovej, o ktorom má podľa Denníka N niečo vedieť Robert Fico, sa chystá zákon, ktorý má zabezpečiť ústavnú ochranu novinárov

0 icon

Bratislava 17. januára (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Opätovne sa objavuje spoločenská objednávka, aby boli prijaté kroky na ochranu novinárov, a to aj prostredníctvom doplnenia konkrétnych legislatívnych noriem. Pre agentúru SITA to povedal predseda Slovenského syndikátu novinárov Daniel Modrovský. Reagoval tak na medializované informácie o tom, že novinárku Denníka N Moniku Tódovú…

Kollár k očkovaniu a Lučanskému: Ak sa majú ľudia rozhodnúť o očkovaní, potrebujú informácie. Každý si to musí zvážiť. Generála sme považovali za dobrého policajta

0 icon

Bratislava 17. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Očkovanie je principiálne správna vec, vďaka ktorej sa na Slovensku prakticky nevyskytujú mnohé v minulosti bežné choroby. Ale na rozhodnutie o očkovaní proti ochoreniu COVID-19 potrebujú občania podľa predsedu parlamentu a hnutia Sme rodina Borisa Kollára široký informačný servis „Je dôležité, aby bola…

Pohľad z oboch strán mreží na nadužívanie kolúznej väzby a inštitútu kajúcnika v trestných konaniach

0 icon

Bratislava 17. januára 2021 (HSP/Pravne listy/Foto:TASR-František Iván)   Prinášame vám pohľad advokáta, ktorý je toho času vo väzbe a opisuje skutočné podmienky kolúznej väzby. Článok zverejňujeme v plnom znení, ako vyšiel na stránke Právne listy Ten­to člá­nok je reak­ciou na člán­ky JUDr. Pet­ra Šam­ka K na­du­ží­va­niu tr­va­nia ko­lúz­nej väz­by v…

NRSR: Poslanci OĽANO navrhujú individuálne vzdelávanie umožniť i na druhom stupni

0 icon

Bratislava 17. januára (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Individuálne vzdelávanie, teda vzdelávanie "doma", by sa mohlo umožniť aj žiakom druhého stupňa základných škôl. Vyplýva to z navrhovanej novely školského zákona, ktorú do Národnej rady (NR) SR predložili poslanci z klubu OĽANO Mária Šofranko, Peter Kremský a Richard Vašečka "Cieľom predloženého návrhu zákona je…

Prečo médiá odvádzajú pozornosť pri dokumente o Lučanského pobyte v Bystrici? Radačovský: Keby jeho rodina verila, že spáchal samovraždu, asi by nechcela, aby som ich zastupoval

0 icon

Bratislava 17. januára 2021 (HSP/Foto:Lehotský)   Podivností okolo smrti bývalého prezidenta Policajného zboru SR generála Milana Lučanského pribúda. Tento týždeň prišiel s ďalším zaujímavým dôkazným materiálom právny zástupca rodiny zosnulého, europoslanec JUDr. Miroslav Radačovský V dokumente, ku ktorému sa Radačovský dostal, a ktorý aj ministerka spravodlivosti Mária Kolíková označila za…

Ján Mazák je nebezpečenstvom pre právny štát, hovorí sudca Patrik Števík

0 icon

Bratislava 17. januára 2021 (HSP/Foto:Lehotský)   O predsedovi Súdnej rady Jánovi Mazákovi sa kriticky vyjadruje čoraz viac sudcov. Hovoria, že zradil sudcovský stav, že je na strane likvidátorov justície... Na túto tému sa pre Hlavné správy vyjadril aj signatár Výzvy sudcov na zachovanie demokracie a právneho štátu, signatár Otvoreného listu…

Ray-Tutková: Poradcom biskupov chýba ekonomické a politické pochopenie fungovania vakcinačného priemyslu. Ulietavajú pri vakcínach

0 icon

Bratislava 17. januára 2021 (HSP/Foto:HSP)   Slovenskí katolícki biskupi veriacim tvrdia, že je morálne v poriadku sa dať zaočkovať aj vakcínami vyvíjanými a testovanými na bunkách z potratených plodov. Takýto postoj prezentovala KBS zastrešená subkomisia pre bioetiku ešte v roku 2013, keď bolo v platnosti vatikánske stanovisko z roku 2005,…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Peter Košík

DILETANT NAĎ ZNOVU „ZAHVIEZDIL“

0icon

Keď som 30.septembra 2020 zverejnil BLOG o Naďovej „ARMÁDE SPÁSY“ aktívnych záloh, ani som netušil, že za necelé štyri mesiace príde na moje slová. Potemkinovský projekt tohto diletanta, ktorý armáde rozumie „ako koza petržlenu“ veľmi rýchlo skolaboval, keď sa mu prihlásilo ani nie 60 ľudí!!! Trochu primálo prívržencov OLAJNO na celú…

Peter Štrba

Jordan Peterson: Psychologická významnosť biblických príbehov – 13. prednáška

0icon

Prinášam trinástu časť zo seriálu prednášok, v ktorej kanadský profesor Jordan Peterson vykladá Bibliu moderným jazykom psychológie. Aký je obsah tejto prednášky? Na začiatku Peterson rozoberá fakt, že postavy v biblických príbehoch sa nedajú považovať iba za dobré alebo iba za zlé a platí to hlavne na bratov Ezaua a…

Ladislav Kováčik

Pumpa s ministerkou Kolíkovou - ako sa to mohlo stať?

0icon

  Vážení a milí, musím aspoň zopár slovami okomentovať kauzu Pumpa, resp. to čo si dovolili komedianti v drese RTVS voči generálovi Lučanskému.         Nosil by som asi drevo do

Marián Servátka

Nový akademický titul: Mgr.Plg.

0icon

Nový akademický titul:  Mgr.Plg. Mali sme dobrých učiteľov i profesorov, od základnej po vysokú. Spomíname na nich s úctou, prežili zložité historické obdobia poznačené deformáciami.              A robili vedu. Na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského nám prednášali prof. Ján Stanislav , prof. Milan Pišút,  prof. Šimon Ondruš, prof. Eugen Paulíny, prof. Rudolf Krajčovič,  prof.…

Radovan Hrádek

Prejav poslanca NR SR Rastislava Schlosára v NR SR

0icon

Milí priatelia, veľmi ma zaujal prejav poslanca NR SR Rastislava Schlosára, prednesený v pléne NR SR dňa 12.01.2021. Je to prejav dlhší, no odporúčam čitateľom, aby si ho prečítali do konca. No hlavne, aby o faktoch uvedených v prejave premýšľali. Dostanete úplne iný pohľad na covidové šialenstvo, ktoré tu na Slovensku je od…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Huba požierajúca žiarenie v Černobyle zachráni budúcich astronautov

0 icon

Magnetické pole našej planéty nám neumožňuje nájsť iba sever, je to tiež neoceniteľný štít pred kozmickým žiarením. Túto ochranu nemožno považovať za samozrejmosť a existuje veľa obáv z toho, ako môžeme poskytnúť rovnakú ochranu astronautom pri budúcich misiách v hlbokom vesmíre. Potenciálna odpoveď pochádza zo zvláštneho zdroja: huba. Na huby sa v…

Konštantín a kríž, ktorý mu ukázal cestu 1. časť

0 icon

Slovné spojenie „uvidieť svetlo“ ako synonymum prestúpenia na inú vieru má dvoch slávnych pôvodcov: svätého Pavla a rímskeho cisára Konštantína, ktorý žil v rokoch 274 až 337 po Kristovi. Práve druhému menovanému znamenie na nebi v podobe kríža ukázalo cestu, po ktorej sa má vydať, aby porazil svojho soka Marca Aurelia Maxentia. Keď…

Migréna? Tieto potraviny s ňou zatočia!

0 icon

Migréna je ako neželaný hosť, ktorý sa vopred neohlásil a ťažko sa ho zbaviť. Ak často trpíš bolesťami hlavy, vieš, aké ťažké môže byť žiť s týmto problémom normálny život. Iste, môžeš si vziať tabletky alebo cvičiť, aby si sa pokúsili obmedziť svoju bolesť, ale tieto prostriedky sú dočasné, čo znamená, že…

Najnapínavejšie vesmírne misie roku 2021: Mesiac, Mars aj vesmírny ďalekohľad

0 icon

Pokiaľ ide o skúmanie vesmíru ľudstvom, 2021 vyzerá, že to bude vzrušujúci rok s mnohými začiatkami, trpko-sladkým koncom a jeho súčasťou budú aj niektoré misie, pri ktorých budeme zatínať zuby. Po mnohých a mnohých oneskoreniach (začiatkom misie sa plánoval na rok 2007), by tento rok mohol byť skutočne rokom, kedy bude konečne…

2021 bude rokom neuveriteľných astronomických udalostí, ktoré to sú?

0 icon

Ak hľadáš koníček, ktorému sa budeš venovať, zatiaľ čo budeš čakať na očkovanie alebo koniec pandémie, pohľad na vesmír nie je zlou voľbou. V roku 2021 sa udeje mnoho vzrušujúcich astronomických udalostí! Väčšina z nasledujúcich astronomických udalostí bude viditeľná po celom svete bez potreby akéhokoľvek špeciálneho vybavenia, aj keď v prípade niektorých určite…

Vo svete IT

Z YouTubu sa môže čoskoro stať nákupná platforma. Spoločnosť začala testovať novú funkciu

0 icon

YouTube platforma, ktorá je aktuálne najväčším video serverom na svete, by mohla v budúcnosti ponúknuť novú službu, ktorá by ju čiastočne premenila na nákupnú platformu. Spoločnosť totiž začala aktívne testovať novú funkciu, ktorá umožňuje pomocou videí realizovať nákupy. Spoločnosť na svojom blogu oznámila, že začala s testovaním novej možnosti nakupovania. „Testujeme…

„Súkromie je cool“ hovorí zakladateľ DuckDuckGo. Služba dosiahla nový historický míľnik v dennom počte vyhľadávaní

0 icon

V posledných mesiacoch, až rokoch, čoraz viac je pre používateľov internetu ochrana ich súkromia dôležitejšou. Aktuálne najväčšími „žrútmi“ dát a informácií sú Google, či Facebook. Obe spoločnosti zbierajú mnoho dát, o ktorých možno ani nevieme, že produkujeme. Je to spôsobené hlavne tým, že ich služby sú natoľko populárne, že odchod ku…

Xiaomi uvoľnilo zoznam 27 smartfónov, pre ktoré plánuje uvoľniť nadstavbu MIUI 12.5

0 icon

Xiaomi ešte koncom decembra 2020 predstavila nielen smartfón Mi 11, ale aj nadstavbu MIUI 12.5, ktorá priniesla mnoho noviniek a vylepšení. Pôvodne malo ísť o malú aktualizáciu, ale vskutku pôjde o významný update. MIUI 12.5 nadstavba dorazí na tieto modely zariadení Najnovšie spoločnosť zverejnila prostredníctvom sociálnej siete Weibo zoznam 27…

Lenovo LivePods LP40 – bezdrôtové slúchadlá s výdržou až 12 hodín s cenovkou, z ktorej ti padne sánka

0 icon

Pokukávaš po nových bezdrôtových slúchadlách, ktoré by naplnili tvoje očakávania vo všetkých smeroch, no zároveň za ne nechceš „vysoliť“ nehorázne peniaze? V tom prípade by si určite nemal prehliadnuť akciu na slúchadlá Lenovo LivePods LP40, ktoré ponúkajú naozaj špičkové technické špecifikácie, no zároveň stoja naozaj až nehorázne málo peňazí. Na…

Astronómovia vydali najdetailnejšiu mapu vesmíru. Pozrieť si ju môžete aj vy

0 icon

Astronómovia nedávno vydali pozoruhodnú mapu vesmíru, ktorá je výsledkom šesťročnej práce prieskumu DESI (pozn. redakcie: Dark Energy Spectroscopic Instrument), píše portál IFLScience. Táto mapa je doteraz najväčšou z hľadiska pokrytia oblohy, senzitivity a celkového počtu galaxií. Výsledná mapa ponúka rozlíšenie až 10-triliónov pixelov. Na jej zhotovení sa podieľali tri observatória, ktoré pozorovali…

Armádny Magazín

V predvečer inaugurácie sa Biely dom a Kapitol z bašty slobody a demokracie menia na vojenský bunker

0 icon

USA, 17. január 2021 (AM) - Pripravení na uvedenie do služby! Počet vojakov v okolí vládneho cent

Ďalšie informácie o výstroji „Sotnik“

0 icon

Rusko, 17. január 2021 (AM) - Ruský výstroj vojaka budúcnosti „Sotník“ (Stotník) dosiahne vďaka použitým špeciálnym materiálom nízku hmotnosť a dokáže sa prispôsobovať figúre vojaka. Zároveň sa stane najochraňujúcejšou zo všetkých doposiaľ existujúcich nepriest

Iránske revolučné gardy demonštrovali svoju raketovú silu. Video

0 icon

Irán, 17. január 2021 (AM) - Ako sa dalo čakať IRGC vystrelili aj balistické rakety Emad, Qadr a Sejjil počas 2. fázy cvičenia „Veľký prorok-15“. Rakety boli vystrelené na niekoľko námorných cieľov nachádzajúcich sa vo vzdialenosti 1800 km v Indickom oceáne, aby simulovali zameranie na nosnú skupinu lodí americké

Roman Michelko: Nákup 3D radarov alebo názorové premety ministra obrany Jaroslava Naďa

0 icon

[caption id="attachment_30343" align="alignnone" width="640"] Minister obrany Naď: Ja normálnych ľudí nevidím demonštro

Tvrdé boje na hraniciach Turecka - Rusi posilňujú svoju prítomnosť. Video

0 icon

Sýria, 16. január 2021 (AM)  - Lietadlá ruských vzdušných síl prenášajú svoje jednotky do zóny tvrdých bojov na hraniciach Sýrie s Tureckom. Rusko oficiálne oznámilo rozmiestnenie spoločných rusko-sýrskych postov v oblasti Ain Isa, po prvýkrát to bolo zverejnené 28. decembra 2020.  

Svetlo sveta

MÚDROSŤ

0 icon

Naši starí otcovia hovorili: Kto dobre rechnuje, dobre gazduje. A neplatí to len na peniaze, ale predovšetkým na čas. Koľko času vieme premárniť pred televíznou obrazovkou? Čítaním rôznych klebiet v novinách alebo na sociálnych sieťach? A potom cítime, že nás to nejako neuspokojuje a nenapĺňa. Podobnú skúsenosť mal i vojak…

Prečo sa sviatosti Krstu a Prvého svätého prijímania udeľujú väčšinou v apríli a v máji?

0 icon

V rannom kresťanstve sa udeľovali sviatosti Krstu, Prvého svätého prijímania a Birmovania spolu v jeden deň a to za prítomnosti biskupa. Dôvodom bolo, že kresťanmi sa väčšinou stávali dospelí ľudia, ktorí konvertovali buď z judaizmu alebo z rôznych pohanských náboženstiev a k tomuto poznaniu konverzie prišli v pokročilejšom veku. Cirkev sa ich preto snažila v Cirkvi prijať plnými sviatosťami a do…

Dnes bude Slovensku opäť udelené požehnanie relikviou Kristovej krvi z paluby lietadla – VÝZVA K PRIPOJENIU SA V MODLITBE

0 icon

V nedeľu Krstu Krista Pána 10. januára 2021 v popoľudňajších hodinách sa opäť uskutoční let lietadla, na ktorého palube sa bude nachádzať generálny vikár Nitrianskej diecézy Mons. Peter Brodek, ktorý Slovensku udelí požehnanie s relikviou Kristovej krvi, ktorá je uchovávaná v Bazilike sv. Benedikta opáta v Hronskom Beňadiku.  Zverejňujeme jeho slová výzvy,…

Najväčší pápeži v dejinách SV. LEV VEĽKÝ

0 icon

(*asi 400, Toskánsko – † 10. november 461, Rím) Jeho ústami hovoril apoštol Peter.             Pápežsky úrad sa po smrti  Sixta III. (†18. augusta 440)  nachádzal v úplnej inej situácii než v predchádzajúcich storočiach: už nereprezentoval navonok kresťanské spoločenstvá roztrúsene v anonymite po území hlavného mesta Rímskej ríše.  Časy veľkých perzekúcií,  ktoré…

PATRÓNI LEKÁROV – SVÄTÍ KOZMA A DAMIÁN

0 icon

SVÄTÍ KOZMA A DAMIÁN. Boli bratia a dvojičky. Vyštudovali lekárstvo. Zo svojho povolania si neurobili výnosný biznis. Neprofitovali na cudzom nešťastí. Liečili všetkých a nezištne – bezplatne. Mnohí, keď videli ich príklad, stali sa kresťanmi. Pohanskí kňazi ich obžalovali, že robia čary, a tak zvádzajú ľudí, aby sa klaňali kresťanskému…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali