Kňažko: Nie som biely kôň Ivana Kmotríka

Bratislava 11. novembra 2014 (TASR/HSP/Foto:TASR)

 

Milan Kňažko vraví, že chce riešiť kauzu PKO, parkovanie i vypovedať nevýhodné zmluvy

Voliť za primátora ho Bratislavčania budú práve v období 25. výročia udalostí, ktoré ho preslávili. Milan Kňažko, herec, bývalý politik a tribún Nežnej revolúcie, sa bude po svojom neúspechu v prezidentských voľbách tento rok ešte raz pokúšať o návrat do politiky. Vraví, že chce riešiť kauzu PKO, parkovanie i vypovedať nevýhodné zmluvy. Údajné prepojenie na veľkopodnikateľa Ivana Kmotríka odmieta.

Kňažko je občianskym kandidátom, no s podporou strán KDH, SDKÚ-DS, Most-Híd, Sieť a NOVA. Sieť v jeho prospech stiahla svoju kandidátku Tatianu Kratochvílovú, s čím ona nesúhlasila, a kandidatúry na primátora sa vzdal aj aktivista Miroslav Dragun. Svojim sympatizantom odporučil voliť práve Kňažka.

Rozhovor s Milanom Kňažkom je súčasťou projektu, v ktorom TASR predstavuje kandidátov na primátorov krajských miest vo voľbách do orgánov samospráv.

V marci ste kandidovali na post prezidenta Slovenskej republiky, v Bratislave ste vtedy získali najviac hlasov spomedzi ostatných protikandidátov. Bol toto ten hlavný dôvod, prečo ste sa rozhodli vstúpiť do komunálnej politiky?

Na snímke kandidát na post primátora Bratislavy Milan Kňažko

Bol to jeden z dominantných dôvodov. Keď človek získa dôveru, môže sa za ňu poďakovať a odísť do súkromia, alebo ju vrátiť. Je to veľmi jednoduché, hoci sa mnohí „investigatívni“ novinári v tom snažia nájsť niečo iné. Ďalším dôvodom je aj to, že tu celý život žijem a mnohé problémy, ktoré Bratislavu roky traumatizujú, ma trápia a teraz je príležitosť aspoň časť z toho ovplyvniť.

Očakávania od prezidenta a primátora sa však pomerne dosť líšia. V hlavnom meste ľudia žiadajú od primátora výkon a nasadanie, na rozdiel od najmä reprezentatívnej funkcie, ktorú má prezident. Objavili sa preto názory, že táto funkcia nie je pre vás taká vhodná ako prezidentský post.

Ak sú nejaké spochybnenia o mojich manažérskych schopnostiach, tak fakty sú trochu iné. Založil som dve ministerstvá, viedol súkromnú televíziu. Niektorí mi pripomínajú, že mám 69 rokov, ale vek je len číslo. Dôležité je, čo človek dokáže urobiť a či dokáže okolo seba zmobilizovať potrebných odborníkov. Videl som 80- aj 90- ročných ľudí, ktorí sú aktívni a schopní, ale aj veľa 30-ročných, ktorí nikdy nebudú prekypovať takýmito schopnosťami.

V Týždni vaše úmysly spochybnili, citujem: “Z tej Kňažkovej kandidatúry vanie čosi falošné. Chcem funkciu, jedno akú. Človek nemá dobrý pocit, keď zrazu počuje Kňažka hovoriť o mestských témach, ako vyrieši kauzu PKO aj nevýhodné zmluvy. Je to také prvoplánové, také vyrátané na efekt.” Čo si o tom myslíte?

Jedna lož za druhou. Nie som biely kôň Ivana Kmotríka ani žiadne ďalšie nezmysly.

Poďme k problémom Bratislavy. Mesto trápi zanedbaná Hlavná stanica. Investor žiada od mesta dodatok k zmluve, mesto od investora zase garancie. Nič sa nestavia. Ako by ste problém riešili z pozície primátora?

S podnikateľom, ktorý už dostatočne prejavil svoju neschopnosť, bude treba ukončiť zmluvu a vypísať verejné obstarávanie.

Investor sa už ale nechal počuť, že bude v takom prípade zvažovať žalobu na mesto.

Nech sa vyhráža. Niekoľko takých zmlúv so súkromnou firmou, ktorá nespĺňala atribút takzvanej dobrej viery, som ako minister kultúry vyhlásil za neplatné a neboli z toho žiadne súdy. Nemôže niekto svojou nečinnosťou a neschopnosťou blokovať verejný záujem a mesto toľké roky. Treba to riešiť rázne, nielen prešľapovať z nohy na nohu.

Vo svojom volebnom programe píšete, že chcete konečne doriešiť otázku Parku kultúry a oddychu (PKO). Mesto už ale nedávno tretíkrát prehralo s Henbury Development súd, chcelo sa dovolávať na najvyšší. Kultúrny stánok je zatvorený a chátra. Ako to teda chcete doriešiť?

Ak si niekto myslí, že mesto môže vyhrať tento súd, tak ja si to nemyslím, čoho dôkazom je aj vami spomínané rozhodnutie súdu. Je potrebná dohoda. Každý developér, ktorý tu chce pracovať, potrebuje dobré vzťahy s mestom. A dobré vzťahy bude mať vtedy, keď pre to mesto niečo urobí, nejaké ústretové gesto. A aj mesto potrebuje developéra.

Podstatné je, aby mala Bratislava adekvátne kongresové priestory, ako bolo PKO. Či sa podarí ho zachrániť – v tejto situácii je už ako jogurt po záruke, nečinnosť spôsobila škody.

Takže by ste ho nechali zbúrať?

Dohodol by som sa s developérom na tom, že ak PKO zbúra, musí postaviť inde adekvátne priestory, alebo sa zachová. Sú len dve možnosti.

A čo bude so žalobou za zmarenú investíciu, kde Henbury Development chce od mesta náhradu škody vo výške 28 miliónov eur?

Nežiadajte odo mňa povedať, čo bude so žalobou, nie ja som doteraz viedol rokovania s investorom. Vravím, že sa pokúsim o dohodu.

Kritizujete, že mestské podniky dnes riadia politickí nominanti. Ich šéfov chcete vyberať cez výberové konania za pomoci poradenskej spoločnosti. Čo však urobíte, ak sa nedohodnete so zastupiteľstvom, ktoré bude chcieť do podnikov znova dosadiť svojich nominantov?

Rád by som nechal odhlasovať niečo ako programové vyhlásenie vo vláde. Jedným z bodov bude, že nahradíme politické nominácie odbornosťou. Ak to poslanci neodhlasujú, dozvie sa to celá Bratislava. Zverejním mená tých, ktorí nechcú odborníkov.

Ale ak zastupiteľstvo odhlasuje, že chce do mestských podnikov znova dosadzovať politických nominantov, dáte svoj návrh aj vy ako primátor?

Alternatívu, že neodhlasujú výberové konania, si nepripúšťam.

Plánujete v tých výberových konaniach vymeniť všetkých šéfov mestských podnikov?

Ja nie som za generačnú výmenu. Bolo by smiešne, aby som sa snažil vymieňať tých, ktorí si robia perfektne svoju prácu a sú odborníci.

Ktorí sú to?

Nebudem sa vyjadrovať k jednotlivým osobám.

Čo bude najdôležitejšie vo vašej agende, keď nastúpite do funkcie?

Predovšetkým audit. Musíme presne a reálne zmapovať, v akej je Bratislava situácii. Ja nemám mnoho informácií, aj takých, ktoré sa týkajú zadlženia mesta či podpísania nevýhodných zmlúv. A po analýze začať veci riešiť. Tie, čo je možné riešiť hneď, tak hneď a tie, na ktoré je potrebná príprava či dohoda s mestskými časťami, developérmi či so štátom, tak postupne naštartovať činnosť.

Keď mi mnohí vyčítajú vek, majú pravdu, ja už nemám čas a nechcem o veciach štyri roky iba rozprávať. Ja chcem začať konať hneď prvý deň po nástupe, hoci už len natriem hrdzavé zábradlia, o ktoré sa ľudia nemôžu oprieť na zastávke. To nestojí nič, urobia to študenti za pár grajciarov, aj keby som to mal platiť zo svojho.

Prostredníctvom úspor v nákladoch chcete vytvoriť väčší priestor pre poskytovanie zliav žiakom a dôchodcom v MHD s postupným prechodom na bezplatné cestovanie pre tieto skupiny. To sľubujete vo svojom volebnom programe. Ako chcete tie úspory v nákladoch dosiahnuť?

Bratislava nie je financovaná podľa skutočného stavu obyvateľstva. Register obyvateľov na ministerstve vnútra totiž hovorí o niekoľkých desiatkach tisícok ľudí viac než štatistický úrad. Mnohí ľudia sa totiž nesčítali, pretože to považovali za zásah do osobnej integrity, a rozdiel sa dá vyčísliť na vyše 10 miliónov eur ročne.

Ďalšiu rezervu vidím napríklad v tom, že Bratislava potrebuje, aby sa po dohode s mestskými časťami niektoré činnosti vykonávali spoločne, napríklad kosenie trávy či opravy ciest. Jedna spoločnosť či jednotný postup dosiahne zlacnenie.

Taktiež, Bratislava je hlavné mesto, ktoré plní úlohy hlavného mesta, no nikto tie úlohy nešpecifikoval, nepovedal, koľko stoja a kto ich zaplatí. Národná rada musí potom vyčleniť v rozpočte kapitolu pre Bratislavu.

Desaťtisíce ľudí tu žijú, no nemajú trvalý pobyt, dane platia inde. Mnohé vládne budovy tiež stoja na pozemkoch mesta, neplatia dane, neplatia nájomné. Je tu veľa rezerv.

Bratislava je ale zadlženým mestom, nepoužili by ste peniaze teda radšej na splatenie starých dlhov?

Hovoríme o tom, že zľava bude, ak ušetríme. Potom budeme detailnejšie rozmýšľať, aké máme možnosti.

Parkovacia politika sa pripravovala počas posledného volebného obdobia pomerne dlho, poslanci ju nakoniec dvakrát neschválili. Ako by vyzeral váš návrh riešenia parkovania v meste?

Princípy parkovacej politiky musia byť spoločné pre celé mesto. Tí, čo tu žijú, budú mať teda prednostné právo parkovať za symbolické ceny alebo zadarmo a tí, čo prichádzajú a neplatia tu dane, musia platiť. Ale k tomu treba vybudovať záchytné parkoviská na okrajoch mesta a tie musia byť cenovo výhodné. Výhodnejšie, ako ísť do mesta autom.

Vo volenom programe tiež píšete, že chcete napríklad zriadiť mestský Central Park v časti Filiálka. Mesto tam plánovalo obnoviť železničnú stanicu. Čo bude potom s vašimi plánmi s parkom?

Zelene v meste ubúda, treba využiť každú príležitosť. Keď niečo desiatky rokov leží ladom, tak sa dá urobiť park. Ak by náhodou prišiel projekt prospešnejší pre Bratislavu a podarí sa ho presadiť, tak možno zostane na park menšia časť tohto obrovského priestoru.

Taktiež mám predstavu, že v Petržalke pri Draždiaku by mohol vzniknúť lesopark. Je tu tiež niekoľko parkovísk, napríklad za historickou budovou národného divadla, kde je hore parkovisko. To bol kedysi park a znovu ho tam chcem mať. Tam je dosť podzemných parkovísk a jedno divoké v preluke, ktorú sa, dúfam, tiež podarí zastavať. Pokúsim sa hľadať páky na to, aby ak má niekto stavebný pozemok, nech stavia, alebo nech sa ho zbaví v prospech toho, kto stavať bude.

ml

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Slovan prehral v úvodnom vystúpení s Kodaňou 1:3

0 icon

Bratislava 16. septembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Futbalisti ŠK Slovan Bratislava prehrali vo štvrtkovom úvodnom stretnutí F-skupiny Európskej konferenčnej ligy s FC Kodaň 1:3 Na Tehelnom poli síce domáci Ezekiel Henty vyrovnal po vedúcom góle Jonasa Winda, ale plný bodový zisk pre hostí zariadil v závere prvého polčasu Jens…

Mesík upozorňuje, že vláda stále nekoná: Na jeseň 2020 verili špajdliam do nosohltanov. Teraz veria experimentu s pumpovaním mRNA. Telá porátame zas koncom jari?

0 icon

Bratislava 16. septembra 2021 (HSP/Foto:TASR/AP-Petr David Josek)   Pred 3 týždňami analytik MUDr. Juraj Mesík  spolu s lekárom MUDr. Michalom Pijákom poslali súčasnému premiérovi Eduardovi Hegerovi (OĽaNO) list so 4 návrhmi na odvrátenie ďalšej vlny zomierania na Slovensku. Zatiaľ dostali len nepriamu odpoveď v podobe správy v médiách: "Na konci…

Talianska vláda schválila povinné covid pasy na všetkých pracoviskách

0 icon

Rím 16. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Alberto Pizzoli/Pool photo via AP)   Vláda talianskeho premiéra Maria Draghiho vo štvrtok jednomyseľne odhlasovala povinné covid pasy na všetkých pracoviskách. Informovala o tom talianska tlačová agentúra ANSA s odvolaním sa na svoje zdroje Povinnosť mať covid pas pri vstupe na pracovisko začne platiť od 15.…

Strongmani na Trenčianskom hrade

0 icon

Trenčín 16. septembra 2021 (HSP/Foto:SASIM)   Pravdepodobne posledná tohtoročná STRONGMAN súťaž bude v meste kde sídli Slovenská asociácia silných mužov. Práve v Trenčíne sa stretnú asociáciou pozvaní pretekári a predvedú svoje výkony v tradičnom podujatí - Meč Matúša Čáka A keďže ide o pretek, kde strongmani bojujú o trofej bývalého…

Väzba pre vyšetrovateľov NAKA a Scholtza je škandál, v rámci ktorého sa spomína aj minister Mikulec a ktorý už koalícia nemusí rozchodiť

0 icon

Bratislava 16. septembra 2021 (HSP/Foto:SITA-Polícia SR, Branislav Bibel, Sputnik-Alexey Vitvitsky)   Kauza obvinených vyšetrovateľov NAKA a dočasne povereného riaditeľa policajnej inšpekcie Petra Scholtza sa v priebehu uplynulého večera a noci dostala do ďalšieho štádia. Sudca pre prípravné konanie Okresného súdu Bratislava III. Juraj Kapinaj rozhodol o vzatí do väzby Jána…

Európsky parlament odsúdil násilné prevzatie moci v Afganistane hnutím Taliban

0 icon

Brusel 16. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Jean-Francois Badias)   Európsky parlament (EP) vo štvrtok odsúdil násilné prevzatie moci v Afganistane hnutím Taliban a vyzval na posilnenie humanitárnej pomoci a koordinované úsilie zamerané na ochranu najzraniteľnejších osôb Za nelegislatívne uznesenie sa vyslovilo 536 poslancov, 96 bolo proti a 50 sa zdržalo hlasovania. Poslanci…

Kollár: Nesmieme dopustiť, aby bola Ficova mafia nahradená nejakou inou mafiou

0 icon

Bratislava 16. septembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Podľa Kollára nedávne zatknutia vyšetrovateľov NAKA svedčia o pokračujúcej vojne medzi silovými zložkami a dokazujú, že podozrenia na používanie nezákonných postupov pri vyšetrovaniach sú pravdepodobne oprávnené Pred niekoľkými dňami Úrad inšpekčnej služby (UIS) zadržal niekoľkých vyšetrovateľov a členov NAKA, ktorí sú podozriví zo zneužitia…

Británia začala očkovanie treťou posilňujúcou dávkou vakcíny

0 icon

Londýn 16. septembra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Victoria Jones/PA via AP)   Veľká Británia začala treťou posilňujúcou dávkou vakcíny proti koronavírusu očkovať všetkých obyvateľov vo veku nad 50 rokov a tých ľudí vo veku 16 až 49 rokov, ktorí majú zdravotné ťažkosti. Informovala o tom britská Národná zdravotná služba (NHS), ktorá uviedla, že…

Čína už úplne zaočkovala viac ako miliardu ľudí

0 icon

Peking 16. septembra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Ng Han Guan)   Čínski zdravotnícki predstavitelia vo štvrtok oznámili, že v najľudnatejšej krajine sveta úplne zaočkovali proti ochoreniu COVID-19 viac ako miliardu ľudí, čo predstavuje 72 % z jej 1,4-miliardovej populácie Ako uviedol hovorca čínskej Štátnej zdravotníckej komisie Mi Feng, do stredy bolo podaných 2,16…

Ďalšia hanba: Biden si nemohol spomenúť na meno austrálskeho premiéra

0 icon

Washington 16. septembra 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Screenshot YouTube)   Americký prezident Joe Biden počas rozhovorov zabudol meno austrálskeho premiéra Scotta Morrisona. V stredu večer Morrison, britský premiér Boris Johnson a americký prezident Joe Biden informovali o vytvorení nového partnerstva AUKUS vo sfére obrany a bezpečnosti Prvou iniciatívou tejto aliancie bude vytvorenie jadrových…

Podkasty

Video Podcast

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Boris Mesár

1. ČÍM VIAC OČKOVANÝCH, TÝM VIAC INFIKOVANÝCH. SLOVENSKÉ ZARIADENIE PRE SENIOROV RIEŠI "ZÁHADU" 2.  Hlavný nemecký patológ bije na poplach v súvislosti so smrteľnými zraneniami spôsobenými vakcínou proti ochoreniu Covid: "Vakcína je príčinou smrti u 30-40% pitvy nedávno zaočkovaných ľudí.

0icon

SLOVENSKO: Čím viac zaočkovaných, tým viac nakazených. Presne takto by sa mohla vhodne charakterizovať situácia na Slovensku. Náš pravidelný čitateľ zo Slovenska nás priviedol do redakcie s neuveriteľnou tlačovou správou, ktorú priniesol slovenský denník Pravda. V Kosmatci, špecializovanom zariadení pre seniorov s duševným ochorením a demenciou v obci Ubľa v okrese…

Marián Tkáč

Na okraj Františkovej návštevy - 1. časť: Čísla sú veľmi dôležité

0icon

O návšteve 266. Petrovho nástupcu dá sa a bude sa písať veľa. Možno len treba, aby trochu opadlo nadšenie bratislavského arcipastiera Stanislava či hovorcu KBS. Ale aj liberálnych médií. A najmä ateistov typu Samuela Marca, ktorý napísal oslavný text na jezuitu Františka, keď ako neveriaci číta a sleduje pápežove vyjadrenia,…

Ladislav Hvižďák

Milujem vás v Košiciach.

0icon

Milujem vás v Košiciach / dnes krtkovia./ To, že sú cesty v druhom najväčšom Slovenskom meste v tom  "najlepšom stave" určite Východniari vedia. Najhoršie to je na sídlisku KVP, potom na sídlisku Nad jazerom a cesta ku starej nemocnici. Ináč majú v Košiciach aj nemocnicu novú, ktorú aj volajú Nová…

Marián Moravčík

Životné paradoxy - v americkom väzení sa objavil nový geniálny matematik

0icon

Pán Bavor V. ma upozornil na článok v AO o 40-ročnom väzňovi Christopherovi Havensovi, ktorý si vo väznici blízko Seatlu odpykáva 25-ročný trest za vraždu a drogy. (ďalší zdroj

Andrej Biras

"Svätý Otec" prečo by sa nemal nazývať kresťanom? Takmer 2000 rokov katolicizmu a klimatický kolaps.

0icon

Prečo sa tento "Svätý Otec" ešte stále nazýva kresťanom? Jeho inštitúcia formovala takmer 2000 rokov našu planétu a všetky "kresťanské" národy, ktoré zbroja a zbroja a zbroja... Cirkev s jej učením o dvoch mečoch, duchovný a svetstký meč, teda, že aj štát sa má podriadiť cirkvi, výrazne ovplyvnila morálny vývoj…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Dunkerque a 2. svetová vojna: 1. časť

0 icon

V máji 1940 nastal v druhej svetovej vojne rozhodujúci okamih. Nemecké vojská postupovali naprieč Belgickom a napadli Francúzsko. Do tejto oblasti boli vyslané francúzske a britské jednotky, aby tie nemecké vytlačili. Prinášame ďalší minimálne z nášho pohľadu zaujímavý článok z obdobia druhej svetovej vojny. Ešte pred Mechelenským prípadom (o ktorom…

Koľko chutí rozozná tvoj maškrtný jazyk?

0 icon

Chuť je signál vysielaný do mogzu receptormi v ústach a nie všetky látky ho musia vytvárať. Na biológii si sa učil, že človek dokáže jazykom rozoznať štyri chute - sladkú, slanú, horkú a kyslú. Dokonca ťa aj naučili, ktoré časti tvojho jazyka tieto chute vnímajú. Čo ak to však nie je všetko?…

10 faktov o snoch, ktoré si pravdepodobne nevedel

0 icon

Ako si mnohí doposiaľ mysleli, farebné snívanie vôbec nie je samozrejmosťou. Znamenajú v skutočnosti vôbec niečo tvoje sny? Premietajú sa v nich tvoje najtajnejšie túžby či najhoršie obavy. Nevyhýbajú sa mu ani zvieratká, ani slepí ľudia. Prinášame ti 10 faktov o snoch, ktoré si pravdepodobne nevedel. 1.Nie každému sa snívajú farebné sny. V…

10 najmenších krajín na svete

0 icon

Na svete je viac ako 200 krajín a my sme s istí, že o každej z týchto krajín si minimálne aspoň raz počul. Na našej zemi však existujú aj štáty, o ktorých si určite nikdy nič nepočul. Tieto štáty sú veľmi malé (rozloha menšieho mesta, dediny) a majú veľmi málo…

Životný príbeh Herschela Grynszpana: 4. časť

0 icon

V novembri 1959 vyšiel ďalší článok s názorom, že je Grynszpan nažive. Jeho autor Egon Larsen dodal, že sa na konci vojny vrátil do Paríža a zmenil si meno. Potom dostal prácu v autoopravovni a časom sa oženil a mal dve deti. Pokračujeme v poradí štvrtým článkom o živote a záhadnom zmiznutí Herschela Grynszpana. V decembri 1959 parížsky časopis l’Arche…

Armádny Magazín

Minister obrany Izraela Binjamin Ganc: O dva-tri mesiace môže Irán vyrobiť atómovú bombu

0 icon

Irán, 16.september 2021 (AM) – Ruská informačná agentúra RIA Novosti včera v noci priniesla správu o vyhlásení ministra obrany Izraela generála Binjamina Ganca (pre časopis Foreign Policy), že o dva alebo tri mesiace môže mať Irán dostatok nevyhnutného materiálu a aj možnosti na výrobu atómovej bomby.   „Podľa názoru Ganca Iránu ostalo dva-tri mesiace

Ruská Armata zvýši rýchlosť streľby: Špecialisti pracujú na novom projekte

0 icon

Rusko, 16.september 2021 (AM) – Objavujú sa nové údaje o sľubnom vývoji na platforme Armata, čo je hlavná platforma pre množstvo moderných obrnených vozidiel vrátane tanku T-14.   Koncern „Uralvagonzavod“ vyvíja novú rýchlopalnú delostreleckú inštaláciu na základe „Armaty“,

Nejde o ochranu: expert vymenoval zámery okolo izraelského raketového systému Železný dóm pre Ukrajinu

0 icon

Ukrajina, 16.september 2021 (AM) – Niektorí členovia Kongresu USA navrhli, že Ukrajine dodajú dva izraelské systémy taktickej protiraketovej obrany Železná kopula. Výbor pre ozbrojené sily predstavil svoju verziu zákona o obrane na rok 2022. Pentagon podľa neho musí poskytnúť správu s možnosťami potenciálneho predaja alebo prevodu

Konflikt vo vedení Talibanu v Afganistane prerástol do prestrelky

0 icon

Afganistan, 16.september 2021 (AM) – V hnutí Taliban, ktoré prevzalo moc v Afganistane vznikol konflikt. Podpredseda vlády Talibanu a spoluzakladateľ hnutia Abdul Ghani Baradar zmizol. Vyhlásili to vysoko postavené zdroje v hnutí Taliban. Tvrdia, že Baradar sa sporí s Khalilom Rahmanom Haqqanim, ktorý má na starosti utečeneckú politiku.   Spor podľa

Izraelský analytik Kedmi: Čo čaká Bielorusko v najbližších tridsiatich rokoch

0 icon

Bielorusko, 16.september 2021 (AM) – "Bieloruské orgány  musia vypracovať strategický plán rozvoja krajiny na nasledujúcich tridsať rokov, pretože iba takýto prístup jej umožní vyriešiť všetky problémy, ktoré nastali skôr, ako aj prekonať šírenie finančnej krízy, posilnenie ekonomiky štátu." K tomuto záveru dospel známy izraelský politický ex

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali