Kandidáti na predsedu eurokomisie sa rôznia v názoroch na otázku migrácie

Kandidáti na predsedu eurokomisie sa rôznia v názoroch na otázku migrácie

Brusel 16. mája 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Santi Palacios)

 

Názory kandidátov šiestich hlavných európskych politických rodín na post šéfa budúcej Európskej komisie (EK) sa rôznia pri viacerých “horúcich” témam, ktorým je vystavená Európska únia a ktorým bude musieť čeliť aj v nadchádzajúcom päťročnom období, po májových voľbách do europarlamentu (23. – 26. mája)

Ilustračné foto

Poukázala na to v stredu večer spoločná debata šestice kandidátov na pôde Európskeho parlamentu (EP) v Bruseli.

Reklama

Jednou z prvých silných tém bola otázka migrácie a ako sa má EÚ vyrovnať s vysokým počtom obetí v Stredomorí.

Šéf frakcie Európskych konzervatívcov a reformistov v EP (ECR) Jan Zahradil upozornil, že on ako šéf eurokomisie by nikdy neurobil chyby súčasnej exekutívy a to v podobe zavádzania kvót pre utečencov. Namiesto mechanizmov pre relokácie žiada účinnejší boj proti prevádzačom, rozbiť siete pašerákov ľudí, dohodnúť readmisie s tretími krajinami a bližšie spolupracovať s krajinami Afriky.

Reklama

Líder európskych ľudovcov v EP Manfred Weber upozornil, že migrácia si vyžaduje celoeurópske riešenie, v prvom rade však treba získať kontrolku nad hranicami, posilniť agentúru Frontex, podporiť tzv. Marshallov plán pre Afriku a pomôcť stabilizovať Sýriu.

Kandidát Európskej ľavice Nico Cué poznamenal, že migráciu treba vnímať ako “obrovskú šancu” a kritizoval EÚ, že nedokázala zabrániť tisíckam obetí v Stredomorí. Dodal, že netreba zabudnúť na to, že migrácia je neraz šancou pre osoby, ktoré nemajú doma možnosť na mier a rozvoj. Vyvrátil fámy o akejsi “invázii” do Európy, lebo migranti predstavujú len okolo 0,5 percenta európskej populácie.

Dánska eurokomisárka Margrethe Vestagerová, kandidujúca vo farbách európskych liberálov a demokratov (ALDE) si tiež myslí, že iba spoločné európske riešenie pomôže znížiť počet utopených migrantov. Upozornila, že migrácia je trvalý stav a preto by sa EÚ mala viac zamýšľať nad riadenou migráciou, zaistiť legálne kanály príchodu utečencov a hlavne dobudovať spoločný azylový systém a rovnomerne sa podieľať na solidarite.

Volebný líder Strany európskych socialistov (PES) Frans Timmermans skonštatoval, že s každou mŕtvou osobou v mori EÚ “stráca kus svojej duše” a dodal, že Únia by sa mala dokázať o týchto ľudí postarať a nesprávať sa tak neprijateľne ako súčasná talianska vláda. “Potrebujeme veľký plán pre Afriku, lebo osud Afriky je aj náš osud,” zhodnotil situáciu. A s odkazom na viaceré členské štáty EÚ spresnil, že “solidarita nie je len to, čo sa nám páči, ale aj to, čo sa nám nepáči”.

Kandidátka Európskej strany zelených Ska Kellerová sa tiež vyslovila za zdieľanie solidarity v tejto oblasti. Pripomenula, že to, čo sa teraz deje v Stredozemnom mori, keď nikto nechce prijať utečencov z mora je “neakceptovateľné”, už aj preto, že utečenci sa nemajú kam vrátiť a v Líbyi, odkiaľ odišli, opäť zúri občianska vojna. “Potrebujeme zintenzívniť záchranárske úsilie. Nikto si nezaslúži zomrieť,” skonštatovala.

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

17:26

Moskovský súd odmietol v utorok odvolanie väzneného amerického novinára Evana Gershkovicha proti predĺženiu vyšetrovacej väzby. Gershkovich je ako prvý západný novinár od čias studenej vojny obvinený zo špionáže.

17:19

Nastavenie dôchodkového systému, vrátane druhého piliera, by malo byť upravené ústavným zákonom. Navrhuje ho opozičná Sloboda a Solidarita (SaS), ktorá sa obáva, že súčasná vláda Roberta Fica (Smer-SD) chce siahnuť na dôchodkové úspory ľudí. Liberáli plánujú osloviť kolegov z opozície, aby mohol byť ich návrh zaradený už do programu aktuálnej schôdze Národnej rady (NR) SR.

17:14

Spojené kráľovstvo do konca tohto desaťročie zvýši výdavky na obranu na úroveň 2,5 percenta hrubého domáceho produktu (HDP), oznámil v utorok britský premiér Rishi Sunak. Takisto potvrdil zvýšenie vojenskej pomoci pre Ukrajinu.

17:13

Litva odovzdala Ukrajine obrnené transportéry M577, oznámilo v utorok litovské ministerstvo obrany.

17:04

Najmladší syn princa Williama a jeho manželky Kate oslávil v utorok šesť rokov a pri tejto príležitosti manželský pár zverejnil na svojich účtoch na sociálnych sieťach jeho fotografiu. Záber usmievajúceho sa princa Louisa však manželia neposlali vopred ako embargovanú správu médiám, čo robievali v minulých rokoch.

princ Louis
Na snímke princ Louis
16:47

Ruské ministerstvo hospodárstva zlepšilo odhad tohtoročného vývoja ekonomiky, pričom predpokladá rast o takmer 3 %. Na druhej strane počíta s oslabením rubľa a postupným poklesom prebytku účtu platobnej bilancie.

16:44

Blízky spojenec ruského prezidenta Vladimira Putina varuje Európu pred odvetou Moskvy, ak Západ zabaví zmrazené ruské aktíva v hodnote takmer 300 miliárd USD (282,17 miliardy eur) a použije ich na pomoc Ukrajine.

16:43

Fínsku metropolu Helsinki v utorok prekvapili neobvyklé snehové prehánky, ktoré skomplikovali pozemnú aj leteckú dopravu.

16:43

Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva (OHCHR) vyzval v utorok na medzinárodné vyšetrenie správ o masových hroboch v nemocniciach v Pásme Gazy, ktoré boli zničené pri obliehaní izraelskej armády. Podľa OHCHR mohlo totiž prísť k páchaniu vojnových zločinov.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke vyvierajúci minerálny prameň na Sivej Brade neďaleko Spišského Podhradia

Autor: TASR-František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali