Jeffrey Sachs: Veľká hra na Ukrajine sa vymyká spod kontroly

Bratislava 2. októbra 2022 (HSP/Jeffsachs/Foto:Facebook,TASR/AP-Patrick Semansky)

 

Bývalý americký poradca pre národnú bezpečnosť Zbigniew Brzezinski označil Ukrajinu za “geopolitický pivot” Eurázie, ktorý je kľúčový pre moc USA aj Ruska. Keďže Rusko považuje v súčasnom konflikte za ohrozené svoje životne dôležité bezpečnostné záujmy, vojna na Ukrajine rýchlo prerastá do jadrového konfliktu.  Je naliehavo potrebné, aby USA aj Rusko zachovali zdržanlivosť skôr, ako dôjde ku katastrofe. 

Jeffrey Sachs
Na snímke Jeffrey Sachs

Od polovice 19. storočia Západ súperí s Ruskom o Krym, presnejšie o námornú moc v Čiernom mori.  V krymskej vojne (1853 – 6) sa Británia a Francúzsko zmocnili Sevastopola a dočasne vyhnali ruské námorníctvo z Čierneho mora.  Súčasný konflikt je v podstate druhou krymskou vojnou.  Tentoraz sa vojenská aliancia pod vedením USA snaží rozšíriť NATO o Ukrajinu a Gruzínsko, takže päť členov NATO by obkľúčilo Čierne more.

Reklama

USA už dlho považujú akékoľvek zasahovanie veľmocí na západnej pologuli za priamu hrozbu pre bezpečnosť USA, čo sa datuje od Monroeovej doktríny z roku 1823, v ktorej sa uvádza: “Dlhujeme preto úprimnosti a priateľským vzťahom, ktoré existujú medzi Spojenými štátmi a týmito [európskymi] mocnosťami, aby sme vyhlásili, že akýkoľvek pokus z ich strany rozšíriť svoj systém na ktorúkoľvek časť tejto pologule by sme mali považovať za nebezpečný pre náš mier a bezpečnosť.”

V roku 1961 USA napadli Kubu, keď kubánsky revolučný vodca Fidel Castro hľadal podporu v Sovietskom zväze.  USA sa veľmi nezaujímali o “právo” Kuby pripojiť sa ku ktorejkoľvek krajine, ktorú chce – čo je tvrdenie, ktoré USA uplatňujú v súvislosti s údajným právom Ukrajiny vstúpiť do NATO.  Neúspešná invázia USA v roku 1961 viedla k rozhodnutiu Sovietskeho zväzu umiestniť v roku 1962 na Kube útočné jadrové zbrane, čo následne viedlo ku kubánskej kríze, od ktorej tento mesiac uplynulo presne 60 rokov.  Táto kríza priviedla svet na pokraj jadrovej vojny.  

Reklama

Napriek tomu americký ohľad na vlastné bezpečnostné záujmy v Amerike nezabránil tomu, aby Amerika zasahovala do základných bezpečnostných záujmov Ruska v jeho susedstve.  Keď Sovietsky zväz oslabil, vedúci predstavitelia americkej politiky dospeli k presvedčeniu, že americká armáda môže operovať, ako sa jej zachce.  V roku 1991 námestník ministra obrany Paul Wolfowitz vysvetľoval generálovi Wesleymu Clarktovi, že USA môžu nasadiť svoje vojenské sily na Blízkom východe “a Sovietsky zväz nás nezastaví”. Predstavitelia americkej národnej bezpečnosti sa rozhodli zvrhnúť blízkovýchodné režimy, ktoré boli spojencami Sovietskeho zväzu, a zasiahnuť do bezpečnostných záujmov Ruska.

V roku 1990 Nemecko a USA ubezpečili sovietskeho prezidenta Michaila Gorbačova, že Sovietsky zväz môže rozpustiť svoju vlastnú vojenskú alianciu, Varšavskú zmluvu, bez obáv, že NATO sa rozšíri na východ a nahradí Sovietsky zväz. Na tomto základe získali Gorbačovov súhlas so zjednotením Nemecka v roku 1990.  Po zániku Sovietskeho zväzu sa však prezident Bill Clinton zriekol podpory rozširovania NATO na východ.

Ruský prezident Boris Jeľcin hlasno protestoval, ale nemohol urobiť nič, aby to zastavil.  Dekan americkej politiky vo vzťahu k Rusku George Kennan vyhlásil, že rozširovanie NATO “je začiatkom novej studenej vojny”.

Pod Clintonovým vedením sa NATO v roku 1999 rozšírilo o Poľsko, Maďarsko a Českú republiku.  O päť rokov neskôr, za prezidenta Georgea W. Busha ml. sa NATO rozšírilo o ďalších sedem krajín: pobaltské štáty (Estónsko, Lotyšsko a Litva), Čiernomorie (Bulharsko a Rumunsko), Balkán (Slovinsko) a Slovensko.  Za prezidenta Baracka Obamu sa NATO v roku 2009 rozšírilo o Albánsko a Chorvátsko a za prezidenta Donalda Trumpa v roku 2019 o Čiernu Horu.

Bill Clinton
Na snímke bývalý americký prezident Bill Clinton

Odpor Ruska voči rozširovaniu NATO sa prudko zintenzívnil v roku 1999, keď krajiny NATO nerešpektovali OSN a zaútočili na ruského spojenca Srbsko, a ďalej pritvrdil v roku 2000 v súvislosti s vojnami, ktoré si USA vybrali v Iraku, Sýrii a Líbyi. Na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii v roku 2007 prezident Putin vyhlásil, že rozširovanie NATO predstavuje “vážnu provokáciu, ktorá znižuje úroveň vzájomnej dôvery”.

Reklama

Putin pokračoval: “A my máme právo sa pýtať: proti komu je toto rozšírenie namierené?  A čo sa stalo s ubezpečeniami [o nerozširovaní NATO], ktoré naši západní partneri poskytli po rozpustení Varšavskej zmluvy?” Kde sú tieto vyhlásenia dnes? Nikto si na ne ani len nespomína. Dovolím si však tomuto publiku pripomenúť, čo bolo povedané. Rád by som citoval prejav generálneho tajomníka NATO pána Woernera v Bruseli 17. mája 1990. Vtedy povedal, že: “skutočnosť, že sme pripravení neumiestniť armádu NATO mimo nemeckého územia, dáva Sovietskemu zväzu pevnú bezpečnostnú záruku. Kde sú tieto záruky?”

Aj v roku 2007, po prijatí dvoch čiernomorských krajín, Bulharska a Rumunska, do NATO, USA zriadili pracovnú skupinu pre oblasť Čierneho mora (pôvodne pracovná skupina Východ).  V roku 2008 potom USA ešte viac zvýšili napätie medzi USA a Ruskom vyhlásením, že NATO sa rozšíri až do samotného srdca Čierneho mora začlenením Ukrajiny a Gruzínska, čím ohrozí námorný prístup Ruska do Čierneho mora, Stredozemného mora a na Blízky východ.  Po vstupe Ukrajiny a Gruzínska by Rusko bolo v Čiernom mori obklopené piatimi krajinami NATO: Bulharsko, Gruzínsko, Rumunsko, Turecko a Ukrajina.

Rusko pred rozšírením NATO o Ukrajinu spočiatku chránil proruský ukrajinský prezident Viktor Janukovyč, ktorý v roku 2010 viedol ukrajinský parlament k vyhláseniu neutrality Ukrajiny.  V roku 2014 však USA pomohli zvrhnúť Janukovyča a vyniesli k moci výrazne protiruskú vládu.  Vtedy vypukla vojna na Ukrajine, pričom Rusko rýchlo získalo späť Krym a podporilo proruských separatistov v Donbase, regióne východnej Ukrajiny s relatívne vysokým podielom ruského obyvateľstva.  Ukrajinský parlament sa neskôr v roku 2014 formálne vzdal neutrality.  

Ukrajina a Ruskom podporovaní separatisti v Donbase vedú už 8 rokov brutálnu vojnu.  Pokusy ukončiť vojnu v Donbase prostredníctvom dohôd z Minska zlyhali, keď sa ukrajinskí predstavitelia rozhodli nedodržiavať dohody, ktoré vyzývali na autonómiu Donbasu.  Po roku 2014 USA naliali Ukrajine obrovské množstvo zbraní a pomohli reštrukturalizovať ukrajinskú armádu tak, aby bola interoperabilná s NATO, čoho dôkazom sú tohtoročné boje.

Ruskej invázii v roku 2022 by sa pravdepodobne podarilo zabrániť, keby Biden koncom roka 2021 súhlasil s Putinovou požiadavkou ukončiť rozširovanie NATO na východ.  Vojna by sa pravdepodobne skončila v marci 2022, keď si vlády Ukrajiny a Ruska vymenili návrh mierovej dohody založenej na ukrajinskej neutralite.  V zákulisí USA a Spojené kráľovstvo tlačili na Zelenského, aby odmietol akúkoľvek dohodu s Putinom a bojoval ďalej.  Vtedy Ukrajina od rokovaní odstúpila.

Reklama

Rusko bude podľa potreby eskalovať, možno až po jadrové zbrane, aby sa vyhlo vojenskej porážke a ďalšiemu rozširovaniu NATO na východ.  Jadrová hrozba nie je prázdna, ale je mierou toho, ako ruské vedenie vníma svoje bezpečnostné záujmy, ktoré sú v stávke.   Desivé je, že USA boli pripravené použiť jadrové zbrane aj počas kubánskej krízy a vysoký ukrajinský predstaviteľ nedávno vyzval USA, aby uskutočnili jadrové údery “hneď ako Rusko čo i len pomyslí na uskutočnenie jadrových úderov”, čo je určite recept na tretiu svetovú vojnu.  Opäť sme na pokraji jadrovej katastrofy.

Prezident John F. Kennedy sa o jadrovej konfrontácii dozvedel počas kubánskej raketovej krízy.  Túto krízu nezmiernil silou vôle alebo vojenskou mocou USA, ale diplomaciou a kompromisom, keď odstránil americké jadrové rakety v Turecku výmenou za to, že Sovietsky zväz odstránil svoje jadrové rakety na Kube.  Nasledujúci rok sa usiloval o mier so Sovietskym zväzom a podpísal Zmluvu o čiastočnom zákaze jadrových skúšok.

V júni 1963 Kennedy vyslovil zásadnú pravdu, ktorá nás môže udržať pri živote aj dnes: “Jadrové mocnosti musia predovšetkým pri obrane vlastných životných záujmov zabrániť takým konfrontáciám, ktoré by protivníka priviedli k voľbe buď ponižujúceho ústupu, alebo jadrovej vojny. Prijatie takéhoto postupu v jadrovom veku by bolo len dôkazom bankrotu našej politiky – alebo kolektívneho želania smrti pre svet.”

Je naliehavé vrátiť sa k návrhu mierovej dohody medzi Ruskom a Ukrajinou z konca marca, ktorá je založená na nerozširovaní NATO.  Dnešná napätá situácia sa môže ľahko vymknúť spod kontroly, ako sa to svetu stalo už mnohokrát v minulosti – tentoraz však s možnosťou jadrovej katastrofy.  Prežitie sveta závisí od obozretnosti, diplomacie a kompromisu všetkých strán.

 

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:07

Rakúske úrady v piatok uviedli, že vyšetrujú 17 tínedžerov vrátane 12 neplnoletých osôb v súvislosti so sexuálnym zneužívaním 12-ročného dievčaťa vo Viedni.

Včera 20:04

Archeológom v starorímskom meste Pompeje sa v piatok podarilo odkryť niekoľko nových veľkolepých fresiek. Najpútavejšia freska zobrazuje scénu zo starogréckeho mýtu o Frixovi a jeho sestre Hellé, ktorí na baranovi so zlatým rúnom unikajú pred macochou Inó. Frixus na freske sedí obkročmo na baranovi, pričom Hellé padá do vody.

Včera 19:46

Nemecko pripravuje daňový balík v hodnote 7 miliárd eur na podporu ekonomiky. Uviedli to v piatok zdroje oboznámené s plánmi, ktoré nechceli byť menované.

Včera 19:45

Pápež František sa v piatok pustil do novej kritiky rodovej ideológie, keď povedal, že ide o “najhoršie nebezpečenstvo”, ktoré “stiera rozdiely”. “Je veľmi dôležité, že sa uskutočnilo toto stretnutie medzi mužmi a ženami, pretože dnes je najväčším nebezpečenstvom rodová ideológia,” povedal 87-ročný pápež na stretnutí s účastníkmi medzinárodnej konferencie o manželstve a viere.

Včera 19:28

Rusko je od piatku oficiálne vylúčené z Dunajskej komisie (Danube Commission), organizácie pre zabezpečenie a zlepšovanie podmienok plavby po rieke Dunaj. Oznámil to na sociálnej sieti X ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba.

Včera 19:18

Pre štrajk vo viacerých spolkových krajinách Nemecka je vo vyše 70 mestách už druhý deň obmedzená verejná doprava. Obmedzená je predovšetkým autobusová, električková a podzemná doprava. Štrajk sa vyhol väčšine prímestských vlakov alebo regionálnych autobusov, ktoré nie sú prevádzkované samosprávami. Nedotkol sa ani regionálnej či diaľkovej železničnej dopravy.

Včera 19:17

Taliansky minister zahraničných vecí Antonio Tajani vyzval v piatok na zastavenie násilia proti Palestínčanom zo strany Izraela a prepustenie rukojemníkov, ktorých počas teroristického útoku 7. októbra Hamas odvliekol do Pásma Gazy.

Včera 19:13

Ceny ropy v piatok večer strmo vzrástli, pričom cena WTI prekonala hranicu 80 USD za barel. Komodita smeruje k zisku aj za celý týždeň. Podporili ju signály o napätejšej ponuke na trhu a väčšom dopyte v Ázii, ako sa očakávalo.

Včera 18:53

Slovinská vláda v piatok prikázala lekárom povinné služby počas ich štrajku za vyššie platy. Súčasťou služieb budú neodkladné zdravotné vyšetrenia a zdravotnícke služby pre osoby so zdravotným postihnutím.

Včera 18:44

Sedem rukojemníkov zadržiavaných hnutím Hamas v Pásme Gazy zahynulo v dôsledku izraelského bombardovania. Oznámil to hovorca ozbrojeného krídla Hamasu Abú Ubajdá. Informovala o tom agentúra Reuters, podľa ktorej bezprostredne nebolo známe, kedy rukojemníci zomreli.

Včera 18:28

Najmenej 17 osôb utrpelo v piatok zranenia v meste Štetín na západe Poľska, keď do ľudí prechádzajúcich cez cestu vrazilo auto. Incident sa stal popoludní okolo 16.00 h. Auto podľa predbežného vyšetrovania vrazilo do skupiny chodcov a následne do ďalších troch vozidiel. Páchateľ podľa polície z miesta činu ušiel, čoskoro však bol zatknutý.

Včera 18:06

Štyria vojaci zahynuli a ďalších deväť utrpelo zranenia na západe Mexika počas pátrania po zločineckej skupine. Uviedol to v piatok mexický prezident Andrés Manuel López Obrador.

Včera 18:03

Väčšina Švédov verí, že ich krajina obetovala priveľa pre svoje členstvo v Severoatlantickej aliancii (NATO). Zhodli sa však na tom, že po vstupe do NATO sa bezpečnosť Švédska posilní. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý zverejnili v piatok.

Včera 18:02

Medzinárodný trestný súd (ICC) so sídlom v Haagu v piatok rozhodol o pokračovaní medzinárodného vyšetrovania zločinov proti ľudskosti vo Venezuele z roku 2017. Súd zamietol odvolanie režimu tamojšieho prezidenta Nicolása Madura, ktorý žiadal zastavenie.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE


Reklama

NAJNOVŠIE


Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke pohľad na Vodné dielo v Žiline z hrebeňa Krivánskej Malej Fatry

Autor: FOTO TASR-Erika Ďurčová

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marian Kotleba

Erik Majercak

René Pavlík

Ivan Štubňa

Pavel Jacz

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali