Irán prechádza do útoku. USA sú zaskočené, Rusko čaká, ako sa situácia vyvinie

Blízky východ 19. októbra 2017 (HSP/Foto: wikipedia, TASR/AP-Kamran Jebreili, File)

 

Včera publikoval na portáli yerkramas zaujímavú analýzu Alexej Romanov, ruský odborník pre vývoj na Blízkom východe.

Ak si Američania mysleli, že bude Irán mlčky prechádzať všetky útoky či už Trumpa, Kongresu, alebo amerických politikov na svoju adresu a nebude reagovať na vyhrážky USA kvôli dohode o jadrovom programe s Iránom, tak včera sa Washington veľmi prekvapil. Irán už odmieta akceptovať americké a izraelské aktivity v Sýrii a Iraku. Američania stratili na Blízkom východe svoje pozície a za päť posledných rokov sa politický rating a vojenská sila USA výrazne znížili. Takisto sa Irán už nenachádza v izolácii a to sa takmer okamžite odrazilo aj v jeho geopolitických ambíciách.

Iránske jednotky dobrovoľníkov v dňoch 15. a 16. 10. 2017 podporili útok irackých vojsk a šiítskych dobrovoľníkov z oddielov  Hasd al-Sha’abi voči Kurdom. Tí to totiž s vyhlásením svojej nezávislosti na území Iraku naozaj prehnali (Kurdi odmietli iracké ultimátum, aby referendum odvolali). V čele útoku spojených iránsko-iracko-šiítskych jednotiek na Kirkúk voči kurdskej Pešmerge stál legendárny iránsky generál Sulejmani.

Iránsky veliteľ špeciálnych armádnych síl Kasem Sulejmání

Bagdad vystríhal Kurdov ešte na sklonku septembra 2017, že nedopustí vytvorenie irackého Kurdistanu pod vedením Masúda Barzániho. Takisto aj Damask a Ankara sú proti kurdskej nezávislosti a žiadali, aby sa všetky krajiny sústredili na boj proti ISIS.

Kurdi, podporovaní Američanmi a Izraelom, sa však rozhodli situáciu vyhrotiť. Referendum o samostatnosti irackého Kurdistanu sa uskutočnilo a Kurdi odmietli iracké politické požiadavky. Dňa 14. 10. 2017 nasledovalo iracké ultimátum Kurdom a po uplynutí ultimáta aj útok voči kurdskej Pešmerge.

Kurdskí predstavitelia v Erbile boli presvedčení, že Irak sa len vyhráža a k útoku nedôjde, pretože iracká armáda je oslabená vojnou s ISIS. Čoskoro však zažili Kurdi prekvapenie. Na severe Sýrie sa aktivizovali Turci, ktorí pozorne sledujú aj aktivity Kurdov v Iraku. Do bojov proti Kurdom sa takmer okamžite v Sýrii zapojili aj proturecké milície a Turci nebudú váhať v prípade potreby preniknúť aj na iracké územie.

Bagdad oznámil, že vytlačí Kurdov z ropných polí v blízkosti Kirkúku a svoje sľuby aj splnil. Iracká armáda vytlačila Kurdov z Kirkúku a iracké vojská získali pod svoju kontrolu letisko, vojenskú základňu, a všetky strategické body v meste a najmä bohaté ropné polia. Kurdi, ktorí dúfali že obsadia ropné polia v Kirkúku (tieto ropné polia by cez Kurdov ovládli Američania), tie predstavujú takmer 40% zásob všetkej irackej ropy, utrpeli porážku.

Američania s kurdským referendom v tom čase a v tej podobe, ako ho presadzoval Barzáni nesúhlasili, nabádali k opatrnosti. Dôvodom bola skutočnosť, že Američania chápu svoje možnosti a vedia že nedokážu  úspešne aktivizovať svoju zástupnú armádu zloženú z Kurdov na dvoch frontoch tak, aby úspešne pôsobila voči koalícii Rusko-Sýria-Turecko-Iran-Irak.

 

 

Kurdi, ktorých okrem USA podporuje aj Izrael nie sú v takej bojovej kondícii, aby sa na nich mohli Američania spoľahnúť. Po likvidácii ISIS tak Kurdi a proamerickí Sýrčania ostanú osamotení voči mohutnej koalícii Rusko-Irán-Turecko-Sýria-Irak. Pritom v Iraku v súčasnosti veľkú časť politických elít tvoria sympatizanti amerického bábkového režimu, tí však napriek všetkým snahám nedokázali zabrániť aktivizácii sa Iránu v irackom prostredí a ich vplyv sa pomaly ale iste oslabuje.

Momentálne Američania nedokážu viesť naraz hybridnú vojnu aj na sýrskom a irackom fronte so svojou kurdskou zástupnou armádou. Z toho pramení aj nervozita vo Washingtone, ktorá sa už pretavila do amerických vyhrážok v Kongrese o zastavení americkej vojenskej a finančnej pomoci Iraku v prípade, ak Irak nezastaví svoje bojové akcie voči Kurdom.

Kurdi sa podľa viacerých expertov prerátali, keď verili, že iracká armáda je silne oslabená bojmi proti ISIS pri Mosúle a neverili veľmi tomu, že do konfliktu v Iraku sa zapojí aj Irán. Ukázalo sa, že americké obavy sa naplnili a kurdské referendum i bojové akcie v Kirkúku otriasli zároveň aj  americkým postavením.  O  čoraz väčších problémoch USA svedčí aj to, že Barzáni odmietol poslúchnuť Američanov a uvedené referendum neodvolal. Keď už Američania neovládajú ani predstaviteľov svojej zástupnej kurdskej armády, tak ide naozaj o povážlivú situáciu.

Na druhej strane prekvapil aj Irán, nikto z Američanov a Izraelcov neočakával, že sa Irán tak rýchlo zaktivizuje. Irán však odmieta vytvorenie ďalšieho priestoru pre konflikt na Blízkom východe, tentoraz v znamení kurdského separatizmu. Irán otvorene odmieta strpieť vytváranie amerických a izraelských centier rozviedky v Iraku a takisto so znepokojením vníma americko-kurdské aktivity v Sýrii.

V Sýrii sa sýrski Kurdi, takisto podporovaní Američanmi snažia momentálne získať pod svoju kontrolu bohaté ropné a plynové polia východne od Eufratu. Na východnom brehu Eufratu už pôsobia sýrske vládne jednotky, podporované ruským letectvom. Irán takisto musí kontrolovať svoju silnú kurdskú menšinu, ktorá by mohla destabilizovať situáciu priamo v Iráne.

Na archívnej snímke Masúd Barzání

Rozhodný postup irackej armády a jej iránskych i šiítskych spojencov v Kirkúku prehĺbil rozpory medzi dvoma základnými organizáciami Kurdov. Ide o Demokratickú stranu Kurdinstanu a Patriotický zväz Kurdistanu. Patriotický zväz Kurdistanu je úzko prepojený s Iránom, Demokratická strana Kurdistanu je súčasťou proamerického bloku. Útok voči Pešmerge v Kirkúku bol namierený proti Barzánimu a proamerickým Kurdom. Situácia pre Kurdov a Američanov sa tak stáva v Iraku veľmi nepríjemnou.  Čoraz dôležitejším mocenským faktorom sa stávajú irackí šiíti, ktorí sú tradične protiamericky ladení a úzko prepojení s Iránom.

Vzťahy medzi šiítmi s väzbami na Irán a irackou vládou v Bagdade takisto nie sú vždy práve najideálnejšie, spája ich však spoločný boj proti Kurdom. Momentálne môžu šiíti postaviť do bojových operácii takmer 150 tisíc vojakov, ich bojová úroveň je podstatne vyššia ako úroveň irackej armády i bojová úroveň Kurdov. Elitné šiítske jednotky podľa odborníkov dosahujú úroveň porovnateľnú s iránskymi Republikánskymi gardami.

Pri vojenskom útoku proti Kurdom dňa 16. 10. 2017 získali iracké jednotky a ich spojenci pod svoju kontrolu celú oblasť Kirkúku a zahnali Pešmergu na ústup, ktorý sa u Kurdov čoskoro zmenil na bezhlavý útek.

Proamerických Kurdov zaskočila aj skutočnosť, že Patriotický zväz Kurdistanu stiahol svoje jednotky z Kurdistanu a Pešmerga ostala v boji proti irackým vojskám a ich iránskym i šiítskym spojencom osamotená. Iránci uviedli zaujímavé dosiaľ bližšie nepotvrdené informácie, podľa ktorých sa v Kirkúku odohrali krátko pred iránsko-irackým útokom aj prestrelky medzi znepriatelenými kurdskými frakciami. Oficiálny Bagdad vyjadruje zatiaľ svoju spokojnosť a už vyberá nového guvernéra Kirkúku.

Bojové operácie sa nesú v znamení  čoraz mohutnejšieho presunu obyvateľstva, časť obyvateľov Kirkúku už opustila svoje domovy a odchádza na územie pod kontrolou Kurdov. Takisto sa vyhrocujú vzťahy medzi irackými Arabmi a Kurdami, v meste okrem Kurdov pôsobila ešte pred útokom iránsko-irackých vojsk skupina irackých policajtov, ktorá participovala na evakuáciach Kurdov z Kirkúku.

Momentálne rezonuje dôležitá otázka. Pôjdu po vyhnaní Kurdov z Kirkúku iránsko-iracké jednotky a šiíti do útoku voči Erbilu, ktorý je hlavným mestom irackého Kurdistanu?  Z vojenského pohľadu by išlo o logický krok, pretože nie je dobré zostať v polceste. Ak však bude pokračovať útok aj na Erbil, z oblasti budú musieť utiecť členovia izraelskej a americkej rozviedky, čo vážne ohrozí činnosť a možnosti USA i Izraela v oblasti.

Takisto hrozí možnosť, že šiítske zoskupenia zaútočia z oblasti Mosúlu na sýrskych Kurdov na území Sýrie a takisto zaútočia aj voči kurdským sunnitským spojencom (proamerická zástupná armáda, zložená z rôznych frakcii „umiernenej opozície“). V minulosti totiž už k takejto spolupráci sýrskych vládnych vojsk s irackými jednotkami a irackými šiítmi prichádzalo pomerne často. Ak by prišlo k tomuto vývoju situácie, sýrske územie na východ od Eufratu s bohatými ropnými a plynovými poliami by sa veľmi rýchlo dostalo pod kontrolu Damasku.

Podľa informácii ruskej a iránskej tajnej služby ešte dňa 16. 10. 2017 sa uskutočnilo v Erbile stretnutie kurdských poľných veliteľov, verných Barzánimu a amerických poradcov z Washingtonu. Kurdi a Američania sa snažili rýchlo vypracovať vhodný plán na riešenie problémov, v ktorých sa proamerickí Barzániho Kurdi i Američania ocitli, vďaka razantnému postupu Iránu.

Barzániho pozícia sa v posledných hodinách ešte viac zhoršila, pretože Američania nedokážu zabrániť úteku kurdských jednotiek z bojovej línie. Kurdi evidentne nechcú bojovať, keď sa front rúca. Irán a Irak začali voči Kurdom tlačiť aj kvôli tomu, že na území severného Iraku pôsobia členovia Robotníckej strany Kurdistanu, ktorú Irak aj Turecko považuje za teroristickú organizáciu. Bagdad obvinil Barzániho z podpory terorizmu a zo snáh okupovať územia na ktorom žije arabské obyvateľstvo a Turkomani.

Kurdi, ktorí stratili Kirkúk zatiaľ výrazne prehrávajú, podľa viacerých analytikov porážka pri Kirkúku môže viesť aj k ďalšiemu oslabovaniu kurdských politických ambícií a dokonca v krajnom prípade aj k ohrozeniu kurdskej autonómie. Šiíti a Iránci sa neobjavili v Iraku len tak z ničoho-nič  a iracká vláda, ktorá sa takisto šiítov a Iránu obáva má značne zviazané ruky a možnosti manévrovania

 

 

Američania, ktorí dlhodobo podporovali Barzániho sú zaskočení tým, ako rýchlo strácajú svoj vplyv v severnom Iraku a momentálne sústreďujú svoju pozornosť na to, aby svoj vplyv v oblasti udržali.

Vo Washingtone však silne rastie hystéria a Američania sa preto začali irackej vláde vyhrážať zastavením vojenskej a finančnej podpory, ak Irak nezastaví svoje aktivity voči Kurdom v oblasti Kirkúku. Obraz získa pre Američanov  ešte temnejšie kontúry, ak vezmeme do úvahy problémy Američanov v Rakke, ktorú Američania a ich proamerická kurdská armáda v Sýrii nedokážu obsadiť.

Najväčší problém pre Američanov však spočíva v tom, že prím v protikurdskej ofenzíve hrá Irán a ním kontrolovaní šiíti.  Možnosti oficiálnej vlády v Bagdade sú značne obmedzené, pretože iracká armáda sa doteraz nespamätala zo strát, ktoré utrpela v bojoch proti ISIS počas dlhotrvajúcej vojny v Iraku. Proamerické elity v Bagdade majú čoraz väčší problém uplatňovať svoje predstavy.

Okrem toho Bagdad dúfa, že hlavný konflikt bude pokračovať medzi Iránom/šiítmi a Kurdami a iracké vládne sily neutrpia veľké straty. Veľa bude závisieť aj od toho, ako sa vykryštalizuje konflikt medzi Iránom a USA. Oficiálny Bagdad však dnes nemá veľa možností ako ovplyvniť situáciu v Kirkúku.

Zatiaľ boje v Kirkúku trvali približne jeden deň. Iránsky generál Sulejmani naplánoval bojovú operáciu s pomocou iránskych dobrovoľníkov a šiítov, ktorá zmietla kurdskú obranu a zdá sa, že aj kurdské perspektívy. To že sa rozpadol kurdský blok a Barzáni utrpel porážku je určite silným úderom, ktorý otriasol USA. Američania strácajú svoj vplyv v Sýrii a takisto aj v Iraku, naopak Irán posilňuje svoje pozície na úkor USA a Izraela.

Podľa  mnohých analytikov sa Washingtonu podarilo naivnou a ťažkopádnou politikou posilniť pozície Iránu. Objavili sa však už aj úvahy, že Barzáni tajne zradil Američanov a tým, že kurdské referendum o nezávislosti destabilizovalo situáciu v oblasti v tom najnevýhodnejšom čase pre Američeanov, vlastne predložil Američanov na striebornom podnose koalícii Ruska, Iránu a Turecka.

Bude určite veľmi zaujímavé sledovať, ako sa vyvinú najbližšie udalosti v Sýrii a Iraku.

Alexej Romanov

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Sulík nie je schopný do určeného termínu zabezpečiť dostatok testov na celoplošné testovanie, povedal premiér

0 icon

Bratislava 25. novembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) nie je schopný do určeného termínu zabezpečiť dostatok testov na celoplošné testovanie Po rokovaní Ústredného krízového štábu to uviedol predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO). Podotkol však, že naďalej platí rozhodnutie krízového štábu o vykonaní ôsmich miliónov testov počas…

Minister Ivan Korčok so zástupkyňou generálneho tajomníka OSN: súčasnú pandémiu a jej dôsledky môžeme vnímať aj ako príležitosť k prechodu na zelenú ekonomiku a digitalizáciu. Zodpovednosť za budúcnosť transatlantickej spolupráce leží na oboch brehoch oceánu

0 icon

Bratislava 25. novembra 2020 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Ivan Korčok dnes (25. novembra 2020) absolvoval videohovor so zástupkyňou generálneho tajomníka Organizácie Spojených národov (OSN) Aminou Mohammed Partneri prediskutovali aktuálnu situáciu v oblasti implementácie cieľov trvalo-udržateľného rozvoja v globálnom a národnom kontexte, problematiku…

USA oznámili zavedenie sankcií proti líbyjskej militantnej skupine

0 icon

Washington 25. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Thanassis Stavrakis)   Americké ministerstvo financií v stredu oznámilo zavedenie sankcii voči militantnej skupine Kaníjat prepojenej s Líbyjskou národnou armádou (LNA) vedenou Chalífom Haftarom, informovala agentúra AFP Táto skupina je údajne zodpovedná za vraždy, únosy a mučenie. Kaníjat a vodca tejto skupiny Muhammad al-Kaní sú podľa…

Si Ťin-pching zagratuloval Joeovi Bidenovi k zvoleniu za prezidenta. Mexický prezident opätovne odmietol uznať Bidenovo víťazstvo

0 icon

Peking 25. novembra 2020 AKTUALIZOVANÉ (SITA/TASR/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Maurizio Gambarini, SITA/AP-Marco Ugarte)   Čínsky prezident Si Ťin-pching zagratuloval novozvolenému americkému prezidentovi Joeovi Bidenovi k výhre v prezidentských voľbách a vyjadril nádej na spoluprácu výhodnú pre obe strany "Zdravé a stabilné" vzťahy sú podľa Siho blahoželania, ktoré citovala tlačová agentúra Sin-chua, "všeobecným očakávaním medzinárodnej…

Nemecko chce celoeurópsky zákaz dovoleniek v lyžiarskych strediskách, platiť má do 10. januára

0 icon

Belín 25. novembra 2020 (SITA/APA/HSP/Foto:SITA/AP-Olivier Hoslet)   Nemecká vláda podporuje celoeurópsky zákaz dovoleniek v lyžiarskych strediskách s účinnosťou do 10. januára. Zhodli sa na tom v stredu kancelárka Angela Merkelová a zástupcovia spolkových krajín Vláda ďalej vyzvala všetkých obyvateľov, „aby sa zriekli akýchkoľvek nie nevyhnutne potrebných pracovných a súkromných ciest,…

Keď to nešlo cez zamestnanie, pôjde to cez deti? Matovič: Ak sa škola chce otvoriť, musí zabezpečiť pravidelné pretestovanie žiakov, učiteľov aj rodičov. Gröhling dostal ťažkú úlohu

0 icon

Bratislava 25. novembra 2020 AKTUALIZOVANÉ (SITA/TASR/HSP/Foto:SITA-Alexandra Čunderlíková, TASR-Branislav Bibel)   Ak sa škola chce otvoriť musí zabezpečiť pravidelné pretestovanie žiakov, učiteľov aj rodičov. Uviedol to po rokovaní Ústredného krízového štábu predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO) Plán by mal byť podľa Matoviča pripravený do pondelka 30. novembra. Na podrobnosti si tak…

Premiér: Od plánu plošného testovania budúci víkend sa zatiaľ upúšťa

0 icon

Bratislava 25. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Plošné testovanie, ktoré sa malo na Slovensku uskutočniť prvý decembrový víkend, pravdepodobne nebude Od plánu sa zatiaľ upúšťa, povedal premiér Igor Matovič (OĽANO) po rokovaní ústredného krízového štábu. Dôvodom sú podľa neho chýbajúce antigénové testy, ktoré mal zabezpečiť minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).…

Jaroslav Naď: Mobilné odberové miesta sa po Slovensku rozšíria

0 icon

Bratislava 25. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA-Alexandra Čunderlíková)   Mobilné odberové miesta na testovanie na nový koronavírus sa rozšíria. Budú aj v obciach či osadách, kde bude potreba rýchlo otestovať ľudí. Zapojiť by sa mohli napríklad aj ambulancie Uviedol to minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) po rokovaní ústredného krízového štábu.   Správu…

Von der Leyenová navhla Poľsku a Maďarsku, aby sa v spore o právny štát obrátili na Súdny dvor Európskej únie

0 icon

Brusel 25. novembra 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Stephanie Lecocq)   Šéfka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová navrhuje Poľsku a Maďarsku, aby sa v spore o navrhovaný mechanizmus, ktorý podmieňujúci prístup k peniazom z európskych fondov dodržiavaním zásad právneho štátu, obrátili na Súdny dvor Európskej únie (ECJ) „Hovoríme o porušovaniach princípov vlády…

Poslanci odmietli návrh uznesenia Smeru-SD súvisiaci s brexitom

0 icon

Bratislava 25. novembra 2020 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Frank Augstein, Branislav Bibel)   Poslanci Národnej rady (NR) SR odmietli uznesenie Smeru-SD v súvislosti s brexitom. Rozhodli o tom na stredajšom hlasovaní Za bolo 41 zo 129 prítomných poslancov, proti bolo 16, zdržalo sa 70 poslancov. Smer-SD chcel, aby parlament uznesením požiadal vládu SR…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Štefan Harabin

Ľudia prosím Vás spamätajte sa preboha živého! Neverte a nedávajte sa testovať ani PCR testami.

0icon

Aj z rozhodnutia portugalského apelačného súdu v Lisabone je bez najmenších pochybnosti nesporné, že i chystané PCR testy sú zjavne nespoľahlivé pre identifikáciu COVID-19. Ich identifikačná spoľahlivosť podľa tohto rozhodnutia je až dramatický mimoriadne nízka.

Marián Tkáč

Slovensko sa stáva frontom zápasu svetla a tmy. Majme pri sebe zbraň, neustále a všetci. Ruženec.

0icon

Drahí priatelia, začal sa veľký, celovetový zápas ríše svetla a tmy - ak to tak môžem čo najvýstižnejšie nazvať. Všetko nasvedčuje tomu, že frontovou líniou tohto boja je Slovensko, naša vlasť a tým pádom všetci ľuda, ktorí tu žijeme. Bez rozdielu toho, či si to priznáme, či nie. Bez rozdielu…

Boris Mesár

Fašisti Matovič a Naď začali u nás zavádzať čínsky Sociálny kredit

0icon

Počas Norimberských procesov sa žalobca spýtal Hermana Göringa: "Ako ste Nemcov prinútili k poslušnosti?" A Göring povedal: "Nejde len o Nemecko. Toto funguje v akejkoľvek krajine, nech je to fašistická krajina, komunistická krajina, alebo monarchia či demokracia. To, čo vládcovia musia urobiť, je povedať ľuďom, že je tu niečo, čoho…

Dávid Béreš

Štát musí ľuďom podať pomocnú ruku

0icon

Naša spoločnosť sa dnes nachádza v bezprecedentnej situácií. Koronakríza trvá v podstate už deväť mesiacov nepretržite a ľudia začínajú pociťovať únavu a mnohokrát aj oprávnenú frustráciu. Únava a frustrácia obyvateľstva vyvrcholila ostatnými protestami. Ako zaujímavosť možno vnímať, že tieto protesty boli zorganizované len a výlučne prostredníctvom sociálnych sietí, bez podpory…

Slavěna Vorobelová

Tsunami „Matovič“ sa blíži ku kritickému bodu

0icon

Ďalšie celoplošne testovanie? Buď tu niektorí vládni predstavitelia prestali vnímať realitu a nepochopili, že obyvateľstvo sa toho ich celoplošného sociologického pokusu zúčastnilo menej dobrovoľne a viac nasilu, alebo je ich myseľ ovládaná nekontrolovateľným pocitom moci a absolútnej nedotknuteľnosti. Trochu faktov v dnešnej dobe internetu. Odborníci Bražinová, Somorčík, Kynčl, Krištúfková, Avdičová  Špaleková zhodnotili zvýšenú celkovú úmrtnosť počas…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Ako dlho by padal kamienok na dno Mariánskej priekopy?

0 icon

Mariánska priekopa je najhlbšou časťou oceánu. Ak ti teda niekedy omylom dačo vypadlo cez palubu, ako dlho by trvalo kým by sa napríklad kamienok dostal na morské dno? Mariánsky priekop, ktorý sa nachádza v Tichom oceáne zhruba na polceste medzi Japonskom a Novou Guineou, je najhlbšou časťou oceánu a ponára…

10+ vtipných foto s psíkmi v hlavnej úlohe, ktoré ti zaručenie zlepšia náladu

0 icon

Mnoho ľudí považuje pondelky za tie najnáročnejšie dni v týždni. Ak si jedným z tých ľudí aj ty alebo ak dnes jednoducho len nemáš svoj deň, si na správnej adrese. V tomto článku sa ti pokusíme zdvihnúť náladu pomocou vtipných fotografií so psíkmi v hlavnej úlohe. :) Zvieratá majú na…

Koľko pozemských oceánov už bolo preskúmaných?

0 icon

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že už bola zmapovaná celá planéta, ale rozlíšenie údajov pre väčšinu oceánov je oveľa nižšie v porovnaní s pevninou. V skutočnosti bolo zmapovaných iba asi 5 % oceánskeho dna. Jedná sa pritom o ekvivalent mapy v mierke 1 : 50 000. Radar ale nepreniká dobre cez vodu a preto musia…

Aj policajti majú zmysel pre humor a tu sú dôkazy!

0 icon

Policajti to v dnešných dňoch majú naozaj ťažké. Negatívne príbehy sa šíria z každej strany a škvrnia tak povesť celého policajného kolektívu, aj tých, ktorí berú heslo "Pomáhať a chrániť" naozaj vážne. Na druhej strane, malé, každodenné hrdinské akty, ktorými sa policajti snažia udržať bežných občanov v bezpečí, sú často považované za samozrejmosť. Niekedy zabúdame na to,…

Oprava rozbitých vecí môže byť aj poriadna zábava

0 icon

Oprava rozbitých vecí nemusí byť iba nuda. Ak sa do toho pustia obyčajní ľudia, ktorí nie sú veľmi zruční, tak môžu vzniknúť podobné komické situácie. Sťahovacie pásky držia pohromade nárazník a karosériu auta, vešiaky v rúre poslúžili miesto roštu a rovnako skvele poslúžila aj prázdna plastová nádoba, z ktorej si…

Vo svete IT

Pozrite si prehľad platených Android aplikácií a hier, ktoré stiahnete z Google Play zadarmo. Ktoré z nich si vyberiete?

0 icon

Opäť raz vám prinášame nádielku platených Android aplikácií a hier, ktoré môžete dočasne z obchodu Google Play stiahnuť kompletne zadarmo. Tentokrát na zozname nižšie nájdete 13 aplikácií, z ktorých stoja za povšimnutie aplikácie PowerAudio Plus, Password Manager, či ProCam X. V prvom prípade ide o kvalitný hudobný prehrávač. V druhom…

Microsoft chce priniesť Android aplikácie k životu na Windows platforme

0 icon

Microsoft údajne pracuje na novom projekte, ktorý by mohol vyriešiť nedostatok aplikácií vo Windows Store obchode. Podľa publikovaných správ portálom windowslatest.com spoločnosť pracuje na tom, aby priniesla natívnu podporu Android aplikácií v rozhraní Windows 10. O tomto projekte sme už mohli počuť v minulosti Zároveň nám nedovolí povedať, že o obdobnom projekte sme…

Nadchádzajúci Redmi Note 9 5G by mohol ponúknuť nevídanú výdrž batérie. Prezrádza to generálny manažér Lu Weibing

0 icon

Predstavenie dvojice nových smartfónov Redmi Note 9 5G a Redmi Note 9 Pro 5G sa má konať už počas zajtrajšieho dňa, no ani tento fakt neodrádza samotných predstaviteľov spoločnosti Redmi aby svetu ukázali bližšie špecifikácie a výhody týchto smartfónov. Samotný generálny manažér spoločnosti Redmi, Lu Weibing, len pred niekoľkými hodinami…

RECENZIA: Honor 10X Lite je zaujímavým zariadením, ktorého benefity ocení špecifická skupina používateľov

0 icon

Približne 2 týždne dozadu nám do redakcie zavítal smartfón od spoločnosti Honor, konkrétne model 10X Lite, s ktorým som sa mal možnosť podrobne zoznámiť. Ide o zariadenie, ktoré vyniká v niektorých oblastiach, avšak sú aj také, kde stráca. Nižšie si môžete prečítať, ako to dopadlo. Balenie smartfónu Okrem samotného smartfónu…

Niektoré „mŕtve hviezdy“ chladnú pomalšie a astronómovia nevedia prečo

0 icon

Hviezdy ako naše Slnko končia svoje životy premenou na bieleho trpaslíka. Ide o obnažené jadro hviezdy, ktoré už nie je ďalej schopné jadrových reakcií. Biele trpaslíky žiaria, no ide prevažne o zvyškové teplo, ktoré po premene ostalo. Hviezda potom pomaly chladne, dokým úplne nezhasne, píše portál Science Alert. Nie všetky…

Armádny Magazín

Baijiahao (Čína): nová hrozba pre Biely dom! Rusko ukázalo svoj „tromf“ v správnom momente – je ním bombardér nového typu

0 icon

Čína, 25. november 2020 (AM) - Podľa amerických médií Rusko údajne v rozhodujúcom momente oznámilo, že uskutočnilo prvý let strategického bombardéru novej generácie. Dňa 3. 11. 2020 Zjednotená letecká korporácia Ruska uviedla, že bombardér Tu-160M2 uskutočnil úspešný let s novými motormi z letiska v Kazani. Americké méd

Putin vyzval krajiny po celom svete, aby preklenuli rozdiely a posunuli sa vpred

0 icon

Rusko, 25. november 2020 (AM) - Ruský prezident sa zúčastnil na slávnostnom ceremoniáli odovzdania poverovacích listín veľvyslancom cudzích štátov.   Ruský prezident Vladimir Putin predniesol niekoľko vyhlásení pri odovzdávaní poverovacích listín zahraničným veľvyslancom v Kremli. Ruský vodca poznamenal, že sa napriek pandém

Rozporuplná anketa: Ktorá krajina sa najviac zaslúžila o víťazstvo nad fašistami v druhej svetovej vojne

0 icon

Nórsko, 25. november 2020 (AM) - Obyvateľov Ruska, Veľkej Británie a aj iných štátov, ktoré boli cez vojnu protihitlerovskými spojencami, požiadali, aby zhodnotili podiel svojej vlasti na víťazstve. Výsledok ukázal, že mnohí si myslia, že to bol ich štát, kto sa najviac zaslúžil o spoločné víťazs

Český výrobca pancierových automobilov SVOS začal s vývojom skiel v širokom rozsahu balistickej odolnosti

0 icon

Česko, 25. november 2020 (AM) - S postupne sa zvyšujúcou produkciou pancierových áut vo SVOS, spol. s r.o. a s tým stúpajúcou závislosťou na zahraničných subdodávateľoch, ktorí boli často nespoľahlivými a s veľkým termínovaných sklzom dodávok, musela firma stále častejšie riešiť otázku, či

Rusko - Indické rakety: India otestovala pozemnú verziu strely BrahMos. Video

0 icon

India, 25. november 2020 (AM) - India v utorok uskutočnila skúšobný štart pozemnej verzie nadzvukovej rakety s plochou dráhou letu BrahMos z Andamanských a Nikobarských ostrovov, oznámil denník The Times of India s odvolaním sa na zdroj na Ministerstve obrany Indie.  

Svetlo sveta

25.11. Svätá Katarína Alexandrijská, mučenica čistoty

0 icon

Svätá Katarína Alexandrijská je mučenica, ktorá bola ako 18 ročná umučená rukami pohanského vládcu Maxentiusa. Cirkev ju zaraďuje medzi 14 svätých pomocníkov v núdzi, ktorých orodovanie u Boha sa uznáva ako osobitne účinné. Svätá Katarína bola o 1100 rokov identifikovaná svätou Johankou z Arku ako jednou z tých, ktorá sa…

Hriech Lenivosti

0 icon

« Je dokonané » (Jn 19, 30)Šieste slovo, ktorým sa nám prihovára Ježiš z kríža, je vyslovené na zadosťučinenie hriechu lenivosti. Lenivosť je choroba vôle, ktorá spôsobuje, že zanedbávame svoje povinnosti. V bežnom živote sa prejavuje ako lenivosť, neochota, ľahostajnosť, ľahkovážnosť. Lenivosť v náboženskej oblasti je predovšetkým nevôľa k duchovnému…

Otec Urbančok: Blíži sa bibliou predpovedaný koniec sveta ?

0 icon

Homília na 25. nedeľu po Turícach – Misál sv. Jána XXIII. Mt 24,15-35 Keď uvidíte ohavnosť spustošenia na svätom mieste, ako predpovedal prorok Daniel – kto číta, nech pochopí: vtedy tí, čo budú v Judei, nech utečú do hôr, kto bude na streche, nech nezostupuje vziať si niečo z domu,…

Arcibiskup Fulton J. Sheen: Nebo nie je až tak ďaleko

0 icon

V jednej známej piesni sa hovorí: “Keď som pri tebe, som v nebi.” Nech to znie akokoľvek ľúbivo, toto nie je nebo, o ktoré človek na zemi zápasí. Ak chceme hovoriť o nebi, musíme najskôr pochopiť, prečo nebo je večnosť. Hovoriť o večnosti znamená pochopiť čas. V nebi nie je…

Očistec je miestom utrpenia, ale zároveň predĺžením Božieho milosrdenstva po smrti

0 icon

Pre veľkú väčšinu ľudí je takmer nemožné dosiahnuť na tomto svete dokonalosť. A preto Cirkev hovorí o Očistci. Pre väčšinu z nás je nemožné zomrieť v stave dokonalosti. Ďakujme Bohu, že vo svojom milosrdenstve, nám ľuďom, dal Očistec. Očistec je pre nás rozšírením Božieho milosrdenstva z tohto sveta do nadprirodzeného.…

icon FOTO DŇA