Bagdad 3. januára (TASR) – Iracké úrady dnes nariadili prepustenie 11 zadržiavaných žien, ktoré čelia obvineniam z trestných činov a zaviazali sa, že premiestnia ostatné väzenkyne do zariadení v ich domovských provinciách. Opatrenia sú reakciou na jednu z hlavných požiadaviek protestov irackej sunnitskej menšiny proti vláde, ktorú riadia šiiti, uviedla tlačová agentúra AP.
Demonštrácie sa začali pred takmer dvoma týždňami po zatknutí telesných strážcov, pridelených ministrovi financií Rafíovi Issáwímu, ktorý je jedným z najvyššie postavených sunnitských predstaviteľov v irackej vláde. Protesty však pramenia aj z hlbšieho pocitu krivdy a nespokojnosti sunnitov, ktorí pociťujú diskrimináciu zo strany vlády šiitského premiéra Núrího Málikího.
Hovorca ministerstva spravodlivosti informoval, že rodiny zadržiavaných žien môžu zaistiť prepustenie príbuzných, ak zaplatia kaucie. Dodal, že 13 sunnitiek odsúdených za trestné činy premiestnia z bagdadského väzenia do iných väzníc v ich domovských provinciách Anbar, Saláhuddín a Ninivá, kde si odpykajú zvyšok trestov.
V stredu iracký premiér Málikí oznámil, že požiadal justičné orgány, aby urýchlili vyriešenie prípadov zadržiavaných. Vytvorila sa osobitná komisia, ktorá dotiahne do konca záležitosť s väzenkyňami.
Väznené ženy boli stredobodom demonštrácií, ale nie je jasné, či rozhodnutie o ich prepustení upokojí protesty. Tie zhoršuje aj spomínaný pocit sunnitov, že pre centrálnu vládu sú druhoradými občanmi, a zákony proti svojej náboženskej odnoži pokladajú za nespravodlivé.
Viceprezident Tárik Hášimí, ďalší vysokopostavený sunnistký predstaviteľ, teraz žije v tureckom exile, keďže mu doma udelili niekoľko trestov smrti za údajné vedenie vražedných kománd. Obvinenie však odmietol ako politicky motivované.