Hrušovský: Na manželstve mi záleží viac ako na prezidentskom úrade

Bratislava 10. marca (TASR/HSP/Foto:TASR)

 

Kandidatúru nevzdáva, hoci sa objavili informácie, že v Moste-Híd a SDKÚ-DS by chceli, aby odstúpil. TASR prináša profil kandidáta na prezidenta Pavla Hrušovského a rozhovor s ním

Pre ochranu inštitútu manželstva je ochotný obetovať aj svoju prezidentskú kandidatúru, stratu percent, aj popularity. Prezidentský kandidát Ľudovej platformy (KDH, Most-Híd, SDKÚ-DS) Pavol Hrušovský. „Na manželstve mi záleží viac ako na úrade prezidenta,“ vyhlásil v rámci projektu TASR rozhovorov s prezidentskými kandidátmi. Kandidatúru nevzdáva, hoci sa objavili informácie, že v Moste-Híd a SDKÚ-DS by chceli, aby odstúpil. „Som aj občiansky kandidát a verím si,“ povedal Hrušovský.

Na snímke kandidát na prezidenta SR Pavol Hrušovský

Prezidenta volia občania priamo. Myslíte si, že jeho právomoci vzhľadom na silný mandát od občanov sú dostatočné?

Ústavné kompetencie prezidenta považujem za dostatočné na to, aby prezident mohol svojou autoritou formovať krajinu. Mohli by sme sa parciálne zaoberať tým, či by bolo ešte treba nejakú kompetenciu prezidentovi pridať.

Váš názor? Je treba alebo nie?

Nie je treba. Už aj preto, lebo Slovensko je parlamentnou demokraciou, kde rozhodujúcu úlohu zohráva parlament. Rešpektujem trojdelenie moci, ktoré ak by sme zachovali naozaj zodpovedne, tak nemusí byť obava zo zneužívania moci. Prezident by mal byť tvárou krajiny, ktorá ju reprezentuje. A pri využití kompetencií, ktoré má by mohol aktívne vstupovať do riešenia problémov a politických sporov.

Spomenuli ste trojdelenie moci. Ako by mala vyzerať spolupráca prezidenta s vládou a parlamentom?

Ako prezident by som organizoval pravidelné, minimálne štvrťročné stretnutia troch najvyšších ústavných činiteľov. Tam by sme si mohli veľmi otvorene povedať, ako vidíme stav slovenskej spoločnosti, stav politiky. Nie však za zatvorenými dverami. Dopredu by som informoval o takomto stretnutí, o jeho dôvode, a po ňom o výsledku. A okrem týchto stretnutí by som si minimálne v takom istom čase zavolal predsedov parlamentných strán a diskutoval by som s nimi. Musíme prestať bojovať a za každú cenu ničiť toho druhého, ale hľadať spoločné riešenia v prospech ľudí bez ohľadu na to, kto s riešením príde. Musíme súťažiť na základe návrhov a riešení, nie na základe strán a osôb. Považoval by som za povinnosť prezidenta byť na čele riešenia problémov, ktoré máme.

Máte v prípade zvolenia v pláne pravidelne vystupovať v pléne NR SR so správou o stave republiky, prípadne sa zúčastňovať aj na rokovaní vlády?

Na rokovania vlády ojedinele. Len keby bol naozaj vážny dôvod. Napríklad vysielane slovenských vojakov do zahraničných operácií, alebo by nedajbože hrozil stav vyhlásenia vojny. Skôr by som si pozýval ministrov, ak by som cítil, že v niektorých rezortoch treba niečo zlepšiť. Ak by som nepochodil tam, zavolal by som si aj premiéra. Ale opäť verejne.

A správa o stave republiky?

Ak by to bolo treba, tak možno aj trikrát štyrikrát za rok, keď sa v štáte odohrávajú veci, s ktorými ako prezident nesúhlasím, alebo keď sa v parlamente odohráva niečo, čo nie je prejavom politickej kultúry. Vtedy by som išiel medzi poslancov a povedal by som im svoj názor. Prezident nesmie mlčať, keď vidí, že sa deje krivda, keď sa nehľadajú riešenia, ale politikárči.

Jednou z prezidentských právomocí je aj vymenúvanie a odvolávanie vysokých štátnych úradníkov či sudcov. Ako by ste ako prezident pristupovali k výkonu tejto kompetencie?

Postupoval by som principiálnejšie ako terajší pán prezident. Sudcov by som nevymenúval automaticky len preto, že mi to predložila Súdna rada. Venoval by som sa individuálne každému jednému navrhnutému kandidátovi. Možno by som si vytvoril nejaký miniatúrny aparát, ktorý by mi dokázal dať spätnú väzbu na niektoré moje otázky pred vymenovaním sudcu. Pre mňa by bolo prvoradé, aby to bol človek morálne bezúhonný a odborne pripravený na zastávanie takejto ústavnej funkcie.

Ako sa budete v prípade zvolenia podieľať na formovaní zahraničnej politiky SR? Budete mať ako prezident záujem zúčastňovať sa na dôležitých summitoch EÚ? Na akých napríklad?

Na summity by som chodil. Nie na všetky, ale na také, kde by sa malo rokovať o zmenách Lisabonskej zmluvy, o ďalšom rozširovaní EÚ, o oslabení kompetencií národných štátov, fiškálnej a bankovej únii. Trúfol by som si tam, ale za predchádzajúcej veľmi silnej odbornej konzultácie s vládou a odborníkmi. Išiel by som hájiť národnoštátne záujmy SR.

Aký postoj by ste zaujímali napríklad v otázke kompetencií štátov alebo bankovej únie?

Nie som zástancom bankovej únie, skôr som zástancom posilňovania, očistenia od bánk, ktoré nevykazujú dobré výsledky v národných štátoch. Vidím isté riziko pre Slovensko, keby sme museli sanovať banky v iných štátoch, ktoré sú toxické. Takže silná kontrola áno, ale banková únia nie.

Prezident je hlavný veliteľ ozbrojených síl SR. Ako vnímate účasť slovenských jednotiek v rámci operácii NATO? Má SR pokračovať v účasti na zahraničných misiách prípadne ju rozširovať či obmedzovať?

Sme členskou krajinou Severoatlantickej aliancie a pokiaľ sú všetky tieto misie schválené Organizáciou spojených národov alebo centrálou v NATO, tak by som primerane napríklad k zodpovednosti za boj s terorizmom bol za to, aby sa Slovensko podieľalo na týchto operáciách. Aj s rizikom, že hrozia straty na životoch. Sme súčasťou protiteroristickej aliancie a všade tam, kde treba túto zodpovednosť prejaviť Slovensko nemôže byť bokom.

Povedali ste, že chcete byť prezidentom všetkých občanov. Predstavme si, že ste prezident a obrátia sa na Vás homosexuálne páry, ktoré chcú žiť v registrovanom partnerstve. Čo urobíte?

Pokojne sa s nimi porozprávam ako s každým iným občanom. Prijal by som každého, aj takýto pár s tým, že by som nebol rád, keby sme inštitucionalizovali takýto vzťah nejakou formou. Podľa slovenského právneho poriadku ľudia, ktorí si chcú upraviť vzťahy, ako dedenie alebo informovanie o zdravotnom stave, môžu tak urobiť už dnes. Ale ja za normálne a prirodzené považujem manželstvo muža a ženy.

Práve pre ochranu manželstva ste sa spojili so Smerom. Nepovažujete toto spojenectvo za niečo, čo Vám môže v prezidentských voľbách uškodiť?

Pre ochranu inštitútu manželstva som ochotný obetovať aj moju prezidentskú kandidatúru, aj stratu percent a možno aj popularity. Na manželstve mi záleží viac ako na úrade prezidenta. Nedohodli sme sa so Smerom len na tejto zmene ústavy. Naskytla sa tu príležitosť začať hľadať zmenu, ktorá by napravila stav v justícii.

S tou dohodou sa nedalo počkať po prezidentských voľbách? Veď problémy v justícii sa neriešia už roky, mesiac veľa neurobí. Navyše opozícia premiéra kritizovala za to, že stav justície zneužíva na kampaň a teraz to vyzerá tak, že sa KDH v podstate pridalo do tejto kampane.

Nie som naivný politik. Nikdy nebudeme mať v politike rovnaké názory na všetko, ale máme príležitosť a šancu to zmeniť, pokiaľ nebudeme používať demagógiu, pokiaľ do toho nebudeme vnášať egoizmus. Slovensko dopláca najviac na to, že sme rozpoltení, že sa nevieme na národnoštátnych záujmoch zjednotiť. KDH je v tomto iné. Čas nerozhoduje, zmena je dôležitá a toto je začiatok hľadania tejto zmeny. Ak by som prijal časovú argumentáciu, tak zmenu v justícií nepresadíme nikdy, lebo po prezidentských voľbách budú o tri mesiace európske, na záver roka komunálne a potom za rok aj pár mesiacov budú parlamentné. Považoval by som to za veľmi nezodpovedné.

Vy ste okrem iného povedali aj to, že urobíte všetko preto, aby Robert Fico nezvíťazil v prezidentských voľbách. Je dohoda so Smerom na ústavných zmenách správny spôsob boja s prezidentským kandidátom z vládnej strany?

Neťahajme do toho len prezidentskú tému, nehľadajme v tom len čas, kedy sa tá dohoda zrodila. Mohli sme ju aj odmietnuť. Čo by sme dosiahli? Na Slovensku 70% ľudí nedôveruje justícii, 70% ľudí podporuje ústavnú ochranu manželstva. Ja som podpísaný pod návrh preto, že sa do súdnej reformy dostali naše návrhy a odmietli sme niektoré, ktoré Smer navrhoval. A podpísal som to aj preto, že súčasťou je aj ústavné uzákonenie manželstva ako zväzku muža a ženy a ochrana rodiny ako ústavnej inštitúcie.

Tak ako je to teda s tým vaším odhodlaním nedovoliť premiérovi vyhrať?

Ako konzervatívny politik svoje postoje nemením. Budem sa snažiť byť úspešný už v prvom kole a zvíťaziť v druhom.

Prieskumy verejnej mienky ale veľmi nenasvedčujú, že by ste mali šancu zvíťaziť, dokonca sa podľa nich nedostanete ani do druhého kola. Pohybujete sa medzi 5 až 10 percentami a to aj napriek tomu, že vás podporujú tri parlamentné strany…

Treba to vnímať hlbšie. V tejto chvíli je mojou hlavnou úlohou presviedčať ľudí, prečo som pre nich dobrým kandidátom. Využívam na to skúsenosti, odborné vedomosti, ale aj pokoj a rozvahu. Áno, je tu istý okamih možno zmeny vnímania a politiky, z ktorej sú viacerí sklamaní. Vnímajú ju tak, že nie je prostriedkom riešenia ich problémov. Ale nemyslím si, že by sa mala uvaľovať kolektívna vina na všetkých. A aj keď preferencie nie sú také vysoké, ako by som si želal, neodrádza ma to a nezvažujem rezignáciu. Urobím všetko preto, aby som presvedčil ľudí, že Slovensko potrebuje skúseného prezidenta, ktorý vie spájať pre dobré riešenia.

Ani po tom, čo sa objavili informácie, že vaši partneri z SDKÚ-DS a Most-Híd by vraj chceli, aby ste odstúpili?

Zatiaľ som nepočul iné ako to, čo povedali Most-Híd a SDKÚ, že som ich kandidátom. Snažím sa oslovovať aj ich voličov. Nevzdávam sa, ale skôr sa motivujem k tomu, aby som rozšíril svoj voličský okruh. Nakoniec, som aj občiansky kandidát a verím si.

Kam bude smerovať vaša prvá služobná cesta?

Už tradične je to Česká republika. Naše vzťahy sú nadštandardne dobré a treba sa k histórii vracať. A ďalej Rím, Varšava, Budapešť. Tam, kde cítim, že Slovensko má miesto. V stredoeurópskom regióne je pre mňa najdôležitejšia spolupráca V4.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Ďalší iránsky „mučeník“. Pomstia sa za vraždu známeho jadrového fyzika?

0 icon

Teherán 2. decembra 2020 (HSP/Sputnik/Foto:SITA/AP-Iranian Defense Ministry)   Vražda vedúceho iránskeho jadrového programu Mohsena Fachrízádeha môže znovu postaviť Blízky východ na pokraj vojny. Teherán zo všetkého obvinil Izrael a sľúbil mu pomstu. Tel Aviv a Washington odmietli komentovať túto udalosť, Donald Trump ale retweetol správu o tom, že spravodajská služba…

Korčok: Rusko je bezpečnostnou výzvou pre NATO aj Slovensko

0 icon

Bratislava/Brusel 1. decembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok vyjadril v utorok presvedčenie, že silná Severoatlantická aliancia pripravená na výzvy budúceho desaťročia je životným záujmom Slovenska. Ďalej označil Rusko za bezpečnostnú výzvu pre Alianciu aj pre SR ako jednu z jej členských krajín Korčokove vyjadrenia zazneli v…

Koalícia mala večer indikatívne hlasovanie o šéfovi Generálnej prokuratúry. Prihováral sa Matovič a Sulík

0 icon

Bratislava 1. decembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Koaliční poslanci mali večer v Národnej rade (NR) SR skúšať hlasovanie o kandidátovi na šéfa Generálnej prokuratúry (GP) SR, ktorým si mali overiť, ako by dopadli výsledky hlasovania. Indikatívne hlasovanie sa malo začať o 19.00 h. TASR to potvrdili viaceré zdroje z koalície…

Boj proti hnusobe a boj o zrno – politické balenie banality do celofánu bombastickosti. Podobnosť a pôvod fráz moderných ideológií

0 icon

Bratislava 1. decembra 2020 (HSP/Christianitas/Foto:Pixabay)   Keď hora porodí myš… S príchodom modernej doby, ktorú môžeme datovať približne od roku 1789, sa vynoril v rámci politickej komunikácie medzi predstaviteľmi moci, ich propagandistickým aparátom a ľudom, zaujímavý jav: veci banálne, ktoré boli vždy bežnou súčasťou života spoločnosti, dostali odrazu vo frázach používaných sekulárnymi ideológiami…

Je rozhodnuté: Žiaci ostanú doma minimálne do Vianoc

0 icon

Bratislava 1. decembra 2020 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Školy na Slovensku sa od pondelka 7. decembra neotvoria. Po rokovaní Ústredného krízového štábu (ÚKŠ) to povedal minister školstva Branislav Gröhling (SaS). Ako ďalej priblížil, zároveň bol poverený vypracovaním tretieho návrhu, ako dospieť k otvoreniu škôl od 8. januára Plán by chcel…

Marek Krajčí: „Epidemiologická situácia nie je úplne priaznivá, pravidelné testovanie by bolo cestou uvoľnenia opatrení.“ Od Gröhlinga čakal, že nájde zdravotníkov, ktorí pretestujú žiakov a ich rodičov

0 icon

Bratislava 1. decembra 2020 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Epidemiologická situácia v súvislosti s ochorením COVID-19 na Slovensku nie je úplne priaznivá. Po rokovaní ústredného krízového štábu (ÚKŠ) to uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) s tým, že preto by nebolo dobré uvoľnenie opatrení a otvorenie škôl. Poukázal tiež na to,…

Richard Sulík: Je možné dospieť k tomu, aby sme našli spoločného kandidáta na šéfa Generálnej prokuratúry. Podľa Krajniaka by sa dnes mali stretnúť a dohodnúť

0 icon

Bratislava 1. decembra 2020 (TASR/SITA/HSP/Foto:TASR–Dano Veselský, Pavol Zachar)   Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) si myslí, že "spojený poslanecký klub celej koalície" dospeje k tomu, aby našli spoločného kandidáta na šéfa Generálnej prokuratúry (GP) SR. Uviedol to v utorok počas rokovania ústredného krízového štábu. Ako dodal, rokovanie k tejto téme…

Prvé reakcie politikov na zadržanie Haščáka. Veľavravné slová premiéra na sociálnej sieti

0 icon

Bratislava 1. decembra 2020 (SITA/TASR/HSP/Foto: TASR-Jakub Kotian, TASR/AP-Olivier Matthys)   Gorila, Marian K., obchody so štátom a šedá zóna biznisu a politiky sa podľa vicepremiérky Veroniky Remišovej (Za ľudí) spájajú s postavou zadržaného finančníka Jaroslava H. Ako ďalej napísala vo svojom profile na sociálnej sieti, je podľa nej dnes aj…

Čarnogurský ml.: Diskriminácia žiakov na základe kovid-testovania je protiprávna. Žiaci sa môžu na súde domáhať vstupu do školy, aj žalovať o náhradu škody

0 icon

Bratislava 1. decembra 2020 (HSP/Foto:TASR-Roman Hanc,Facebook)   Podľa informácií od pána ministra školstva Gröhlinga, ak sa „dobrovoľne“ neotestuje viac ako 80% žiakov a ich rodičov z niektorej školy, tak neumožní vstup do tejto školy žiadnym žiakom a budú sa musieť naďalej učiť z domu. Žiaci na iných školách sa vraj…

Richard Sulík zastavil nákup testov, žiada zmeniť zadanie alebo obstarávateľa

0 icon

Bratislava 1. decembra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/Branislav Bibel)   Minister hospodárstva SR Richard Sulík (SaS) žiada zmeniť zadanie, resp. realizátora nákupu antigénových testov, ktorým ho pred dvomi týždňami poverila vláda. "Dôvodom je nesúlad medzi žiadosťou predsedu vlády a pôvodným zadaním ministerstva zdravotníctva," vysvetlil novinárom po tom, ako o situácii informoval člen ústredného…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marián Tkáč

Nebojme sa a nenechajme sa ohlupovať, Slovenky a Slováci. Biskupi, buďte na našej strane!

0icon

Bratia, známy je výrok raz pripisovaný Goebelsovi, inokedy Göringovi: stačí nahnať ľuďom strach a všetko bude možné. Uvedmme si, dnes sa práve preto celý svet zmieta v strachu. Covid-19 ukázal, ako jednoducho možno zmanipulovať celý svet, miliardy ľudí. Stačí mať v rukách média všetkého druhu a sme v zajatí strachu a hlúposti. Strachu a hlúposti! Sme poddajní…

Štefan Harabin

Policajný prezident Kovařik zrejme nemyslí na to, že pokiaľ bude kryť zjavnú trestnú činnosť Matoviča a jeho fašistickej chunty, sa za chvíľu ocitne vo väzbe ako generál Gašpar.

0icon

Už teraz sa teším ako má Kovařik  bude stíhať, že som sa postavil proti mučeniu a že ako zdravý nenosím rúško, keďže nemám takú právnu povinnosť. Odporúčam mu aby sám viedol vyšetrovanie, lebo až tam sa možno už konečne dozvie aký je platný právny stav. V rámci platného a účinného Trestného zákona aj…

Boris Mesár

"Sedem krokov od pandémie k totalite" . Vyšlo 29.4. 2020

0icon

autor Valentin katasonov Na pozadí bezprecedentného mediálneho preťaženia správami o šírení vírusovej infekcie COVID-19 je zaujímavé zverejniť informácie na alternatívnych  médiách, ktoré nie sú kontrolované veľkým kapitálom ani jedn

Peter Švec

Dajme stopku vládno-mediálnemu teroru korona-témami

0icon

Ide o najrýdzejšiu formu psychologickej vojny. Zároveň najočividnejšiu a najbezohľadnejšiu. Otvorím noviny, zapnem rádio, na tých pár minút denne zapnem televízor, zalistujem v časopise, spustím internet – všade sa na nás valí jediná téma – COVID19, testovanie, vakcinácia ... Akoby nič iné neexistovalo. Presne ako v čase vojny. Čírou náhodou k nám v strede koronakrízy zavíta…

Roman Bača

Očakávanie Mesiáša.

0icon

Očakávanie Mesiáša. Vstupom do prvého advetného týždňa Vianoc je možno dobré si pripomenúť v čom spočíva oslava Vianoc a čo má, akú udalosť z minulosti pripomínať a sprítomňovať. Boh Izraelitom uz mnoho rokov cez svojich božích prorokov prisľuboval záchranu a záchrancu v osobe kráľa ktory bude kraľovať židovskému národu skrze…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Incident vo Waco: 1. časť

0 icon

Za posledných niekoľko desaťročí Amerikou otriaslo niekoľko udalostí, ktoré urobili malú časť Američanov cynických voči správaniu sa ich vlastnej vlády. O mnohých z nich sme už na TOPdesať písali. Medzi týmito udalosťami môžeme nájsť aj incident, ktorý sa v prvej polovici roka 1993 odohral v sídle sekty Davidiánov v blízkosti mesta Waco v Texase. V tejto vládou…

Aj majster tesár sa niekedy utne... Tieto fotografie ťa pobavia!

0 icon

Slovenské príslovie "Aj majster tesár sa niekedy utne." nadobúda pri týchto fotografiách úplne nový rozmer. Alebo žeby to vôbec nebol majster, kto sa uťal? Je totiž len ťažké uveriť, že toto robili profesionáli vo svojom odbore... Internetom sa často šíria fotografie, na ktorých sa baví celý svet. Táto zbierka obrázkov…

Čo by sa stalo s jadrovou elektrárňou, keby v nej nebola voda?

0 icon

Niektoré jadrové reaktory sa spoliehajú na vodu ako primárny spôsob ochladzovanie systému. Čo sa stane s jadrovou elektrárňou, ak tento systém chladenia zlyhá? V niektorých jadrových reaktoroch sa ako chladivo používa voda. Ak tento chladiaci mechanizmus zlyhá, môže teplota v aktívnej zóne reaktora stúpať nebezpečne vysoko. Najdramatickejším takýmto rozpadom bola černobyľská katastrofa z…

Boh Quetzalcoatl: Napoly had, napoly vták

0 icon

Aztécky boh Quetzalcoatl, napoly vták, napoly had, múdry učiteľ a láskavý vládca, opustil ľudí, aby dokončil svoje poslanie. Sľúbil však, že sa vráti a v oblastiach, kde po sebe zanechal stopy v podobe najväčších záhad Ameriky, ho stále čakajú. Prinášame vám ďalší článok z edície mýtických bytostí, o ktorých ste pravdepodobne ešte nepočuli. Boh rozvoja Quetzalcoatl,…

Smrť princeznej Diany: Zabila Dianu MI6? 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku, kde sa bližšie pozeráme na udalosť spred viac ako 20 rokov, ktorá stále oplýva tajomstvami a nezrovnalosťami. Zabila Dianu MI6? Zo začiatku sa v tlači písalo, že celá táto tragická udalosť bola len obyčajná autonehoda spôsobená chybou vodiča Henriho Paula. Neskôr sa však začalo vynárať, že Paul, ktorý…

Vo svete IT

Xiaomi Deerma DEM-F628S – skvelá čistička a zvlhčovač vzduchu s objemom až 5 litrov aktuálne dostupná za skvelú cenu

0 icon

Pokukávate po efektívnom riešení, ako spríjemniť vzduch vo vašej domácnosti? Ideálnym riešením je čistička a zvlhčovač vzduchu, ktorý by dokázal vyčistiť vzduch v celej obývačke, či nebodaj v celom vašom obydlí. Takéto zariadenia boli donedávna otázkou niekoľkých stoviek eur. Vďaka príchodu veľkého množstva značiek zo zahraničia sa však už dnes…

5G siete na Slovensku – všetky dôležité informácie, ktoré by ste mali rozhodne vedieť

0 icon

Na Slovensku sú 5G siete stále viac a viac spomínanou témou. S miernym oneskorením od okolitých štátov sa pomaly, ale isto 5G siete dostávajú do popredia a v budúcich rokoch by sa z nich mal stať naozaj významný, ak nie hlavný telekomunikačný nástroj. Aké sú teda výhody, nevýhody nových 5G…

Akým spôsobom budú astronauti na Marse získavať kyslík?

0 icon

Ak sa ľudstvo rozhodne, že vycestuje na Mars, musíme sa najprv uistiť, že budeme mať dostatok zdrojov na to, aby sme mohli na červenej planéte prežiť a úspešne sa vrátiť domov, píše portál Arstechnica. Najnovšie výskumy ukazujú, že na povrchu planéty sa nachádzajú látky, ktoré by nám mohli pomôcť. Najnovšia…

Prieskum južnej hemisféry odhalil za pár dní rekordné množstvo galaxií

0 icon

Astronómom sa podarilo zmapovať milión doteraz neobjavených galaxií. Ide o doteraz najdetailnejší prieskum južnej hemisféry, pomocou rádiových vĺn, píše portál Science Alert. Najnovší prieskum bol vyhotovený rádiovým teleskopom ASKAP (pozn. redakcie: Australian SKA Pathfinder). Čo je však pozoruhodné, zoznam nových galaxií priniesol za menej ako týždeň. Podobným prieskumom trvalo niekoľko rokov,…

Spomalil sa Vám záhadne internet? Pozrite sa, či sa Vám na neho niekto cudzí nenapojil! Ak áno, tak takto ho odpojíte

0 icon

Určite to poznáte, internet sa Vám spomalí keď to najmenej potrebujete. Napríklad počas sledovania filmu a  v „lepšom prípade“ počas sledovania nejakého športového podujatia, na ktoré ste sa tešili aspoň jeden týždeň dopredu. Spomalil sa Vám záhadne internet? Dôvodov prečo sa môže spomaliť internet je viacero. Dnes, štandardne vo väčších…

Armádny Magazín

Usvedčené zločiny austrálskych špeciálnych jednotiek v Afghanistane - budú aj odsúdení za vraždenie civilistov?

0 icon

Austrália, 1.December 2020 (AM) - Odhalenie vojnových zločinov v Afganistane: 13 vojakov vylúčených z austrálskej armády.   Šéf austrálskej armády oznámil prepustenie svojich 13. mužov po zverejnení správy, ktorá dospela k záveru, že špeciálne jednotky dokázateľne „nelegálne zabili“ najmenej 39 Afgancov. Austrálska armáda 27. novembra

Front, ktorý nepochodoval na Prehliadke víťazstva

0 icon

Rusko, 1.December 2020 (AM) - Táto správa bude veľmi zaujímavá aj pre slovenského čitateľa. V podstate sme ju mali pred očami stále, no, ruku na srdce, kto si to vôbec uvedomil? Prehliadka Víťazstva na Červenom námestí sa konala 24. júna 1945. Slávnostným pochodom sa po

Iránske bojové námorníctvo spúšťa na vodu budúcu plávajúcu základňu - tanker prerobený na vrtuľníkovú loď

0 icon

Irán, 1.December 2020 (AM) - Najnovšie satelitné snímky ukazujú zaplavený suchý dok, čo je znak bezprostredného spustenia najnovšej a možno najmenej známej lode iránskeho námorníctva. Nové plavidlo sa považuje za vysunutú základňu - koncepčne podobnú expedičnej mobilnej základni (EMB).   [caption id="attachment_28669" align="a

„Teoretický blaf“: expert zhodnotil model ukrajinského tanku, ktorý bol predstavený ako „vrah Armaty“

0 icon

Ukrajina, 1.december 2020 (AM) - Vojenský expert a publicista Komsomolskaja pravda Viktor Baranec uviedol, že informácie o tom, že nový ukrajinský tank Nota sa stane „zabijakom“ ruskej Armaty, sú „teoretickým blafom“. "Na Ukrajine bola táto veľká výroba tanku takmer úplne zničená." Škola je zavretá, ná

Video z Čečenska: Zadržaní boli dvaja bývalí členovia Basajevovho a Chattabovho gangu

0 icon

Čečensko, 1.December 2020 (AM) - V Čečensku boli zadržaní dvaja bývalí členovia gangu Šamila Basajeva a Chattába, ktorí sa podieľali na vražde 15 ruských vojakov v roku 1999. Informuje o tom FSB Ruska.  

Svetlo sveta

Najvyšší súd v USA zablokoval uplatňovanie prísnejších pandemických opatrení na kostoly ako na obchody

0 icon

Kým sme na Slovensku svedkami ako náboženské inštitúcie spolupravujú s vládou pri aplikácii reštrikčných opatrení uvalených na bohoslužby, v USA náboženské organizácie zvolili presne opačný prístup a podali v predmetnej veci právnu žalobu. Predmetom žaloby na Najvyššom súde Spojených štátov bolo, aby súd vydal predbežné opatrenie, že nariadenia zamedzujúce ľuďom návštevu bohoslužieb a zároveň neuplatňovanie…

Prečo nazývame Abrahama „otcom všetkých národov“ alebo „všetkých veriacich“?

0 icon

Abrahám je pôvodným menom Abram, čo v preklade znamená „vznešený.“ Je to odrazom vznešenosti ako žil svoj život v chaldeskej krajine, v prosperujúcom meste Ur na území dnešného Iraku, kedy napriek tomu, že bol bohatý, dokázal rozpoznať volanie Boha, aby všetko pohodlie zanechal a vydal sa na Božie volanie do neznáma. Spoločnosť, v ktorej Abram…

Otec Urbančok: Covid presmeroval ľudí do novodobých chrámov

0 icon

Milovaní Bratia a Sestry! Je to už takmer rok, čo sa z Číny dostal COVID pomaly do celého sveta. Následkom neho došlo k historickému precedensu, zrušeniu slávenia verejných svätých omší už niekoľkokrát. Tí veriaci, ktorí žili naozaj životom živej viery a boli si vedomí hodnoty sviatostí, zažili skutočné duchovné utrpenie, tí, ktorí ju až…

Ako vznikol kult svätého Petra a Pavla

0 icon

Kult svätého Petra nevznikol v starokresťanskej tradícii hneď po apoštolovej smrti; jeho rozvoj je nerozlučne spojený s utváraním kultu svätého Pavla, ktorý bol sťatý mečom roku 67 na mieste nazývanom ad Aquas Salvias, na južnom okraji Ríma v blízkosti Ostijskej cesty (Via Ostiense). V období, keď obidvaja podstúpili mučenícku smrť, kresťania predstavovali v Ríme…

25.11. Svätá Katarína Alexandrijská, mučenica čistoty

0 icon

Svätá Katarína Alexandrijská je mučenica, ktorá bola ako 18 ročná umučená rukami pohanského vládcu Maxentiusa. Cirkev ju zaraďuje medzi 14 svätých pomocníkov v núdzi, ktorých orodovanie u Boha sa uznáva ako osobitne účinné. Svätá Katarína bola o 1100 rokov identifikovaná svätou Johankou z Arku ako jednou z tých, ktorá sa…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali