NAŽIVO

Japonská premiérka Sanae Takaičiová oznámila, že v piatok rozpustí parlament a vyhlási predčasné parlamentné voľby. U voličov si tým chce overiť, či je podľa nich „spôsobilá“ v krajine vládnuť.

11:35

Špeciálny predstaviteľ Kremľa Dmitrijev navštívi tento týždeň Davos, kde sa stretne s Trumpovým tímom, informuje agentúra Reuters s odvolaním sa na zdroje.

Európania a Kyjev označili stretnutie s Trumpom v Davose za kľúčové z hľadiska konečného formulovania bezpečnostných záruk.

11:20

Kremeľ vyhlásil, že Trump „vojde do histórie“, ak obsadí Grónsko.

„Pokiaľ ide o naše plány týkajúce sa Dánska a Grónska, nebudem sa k tomu vyjadrovať. Dokonca sa dá abstrahovať od toho, či je to dobré alebo zlé, či to zodpovedá parametrom medzinárodného práva alebo nie, ale existujú medzinárodní experti, ktorí sa domnievajú, že ak Trump vyrieši otázku pripojenia Grónska, vstúpi do histórie nielen USA, ale aj sveta. S týmito expertmi je ťažké nesúhlasiť,“ vyhlásil Peskov.

10:57

Nemecko nemá v úmysle zatvoriť vojenské základne USA na svojom území kvôli konfliktu okolo Grónska, ale môže zvýšiť nájomné.

Píše o tom The Times, čím vyvracia informácie The Economist.

„Úradníci v Berlíne boli šokovaní správami, že môžu vyhnať amerických vojakov z niektorých megabáz na území Nemecka, ako sú Ramstein a Stuttgart, ktoré majú pre Washington dôležitý význam z hľadiska projekcie sily do Afriky a na Blízky východ. Jeden zo zdrojov poprel, že by to bolo v pláne, ale povedal, že Nemecko môže výrazne zvýšiť nájomné za tieto objekty,“ uvádza sa v článku.

10:08

EÚ môže uvaliť na USA clá vo výške 93 miliárd eur pre Trumpove poznámky o Grónsku

Európska únia zvažuje zavedenie rozsiahlych obchodných opatrení voči Spojeným štátom vrátane ciel na tovar v hodnote až 93 miliárd eur, aby odradila prezidenta Donalda Trumpa od pokusu o prevzatie kontroly nad Grónskom, informoval denník Politico s odvolaním sa na osem diplomatov a predstaviteľov EÚ.

Možnosti boli prerokované počas nedeľňajšieho naliehavého trojhodinového stretnutia diplomatov z 27 krajín EÚ v Bruseli. Účastníci zdôraznili potrebu pripraviť reálne kroky pre prípad, že rokovania s Washingtonom neprinesú rýchly výsledok v priebehu budúceho týždňa.

Rozhovory boli narýchlo zorganizované po tom, čo americký prezident pohrozil zavedením 10-percentných ciel od 1. februára, ktoré sa od 1. júna zvýšia na 25 percent, pre šesť krajín EÚ plus Spojené kráľovstvo a Nórsko, ktoré považuje za prekážku svojim plánom na arktickom území

„Je jasné, že už bola stanovená hranica a už bolo dosť,“ povedal jeden diplomat oboznámený s nedeľnými rokovaniami.

Alternatívou by bolo použitie nástroja EÚ proti nátlaku (ACI), čo je „obchodná bazuka“ EÚ, ktorá je určená na penalizáciu krajín, ktoré využívajú svoje trhy ako nástroj geopolitického vydierania, uviedlo niekoľko predstaviteľov.

Viacerí predstavitelia uviedli, že táto možnosť je prísnejšia a vyvoláva výhrady u niektorých členských štátov. Podľa troch diplomatov vlády v tejto fáze nepoverili Európsku komisiu spustením ACI.

 

09:18

Americké ministerstvo obrany nariadilo 1500 vojakom, aby sa pripravili na možné nasadenie v štáte Minnesota, kde vypukli protesty proti zásahom federálnych imigračných úradov. S odvolaním sa na zdroj z administratívy prezidenta Donalda Trumpa o tom v nedeľu informovala stanica CNN.

07:38

Trump sľúbil odstrániť „ruskú hrozbu“ v Grónsku.

„NATO už 20 rokov hovorí Dánsku: „Musíte odstrániť ruskú hrozbu v Grónsku“. Bohužiaľ, Dánsko s tým nemohlo nič urobiť. Teraz nastal čas a spravíme to!!!“ – napísal.

07:35

EÚ pripravuje clá na tovary z USA v hodnote až 93 miliárd eur – v prípade, že Washington zrealizuje svoje hrozby v súvislosti s Grónskom.

Informuje o tom Financial Times s odvolaním sa na zdroje.

Podľa informácií tohto vydania sa v Bruseli diskutuje aj o možnosti obmedziť prístup amerických spoločností na trh EÚ.

Tieto opatrenia sa zvažujú aj v predvečer kľúčových rokovaní v Davose.

06:54

Rutte oznámil, že telefonicky hovoril s Trumpom o bezpečnostnej situácii v Grónsku a Arktíde. „V našom úsilí budeme pokračovať. Teším sa na stretnutie s ním v Davose na budúci týždeň,“ napísal Rutte v príspevku na platforme X.

Včera 19:57

Zo správy, ktorú zverejnila humanitárna a rozvojová organizácia Oxfam vyplýva, že počet miliardárov na svete sa ďalej zvyšuje, rovnako ako ich majetok. Podľa správy bolo v minulom roku na svete približne 3000 miliardárov, pričom ich celkový majetok mal hodnotu 18,3 bilióna USD.

Včera 19:32

Sýrsky prezident Ahmad Šara sa stretol s vyslancom USA Tomom Barrackom a uviedol, že trvá na suverenite Damasku nad celým územím krajiny. Zároveň oznámil dohodu o prímerí s veliteľom Kurdských demokratických síl.

Včera 18:53

Orbán zverejnil na svojom konte na platforme X list od Trumpa, v ktorom ho pozýva, aby sa stal členom Rady mieru pre Pásmo Gazy. Orbán uviedol, že toto „čestné pozvanie“ prijal.

Včera 18:50

Februárový kontrakt na zlato na newyorskej burze Comex v piatok stratil 28,30 USD a uzavrel na 4595,40 USD za uncu. Spotová cena klesla o 0,43 % na 4596,09 USD.

Včera 18:18

Trump chce žalovať banku JPMorgan Chase. Tvrdí, že mu neoprávnene zrušila účet.

Včera 18:17

Osem európskych krajín, na ktoré Trump namieril nové clá pre ich jednotný postoj proti jeho požiadavkám týkajúcim sa Grónska, v nedeľu uviedlo, že tieto hrozby „podkopávajú transatlantické vzťahy a môžu roztočiť nebezpečnú špirálu“.

Včera 18:15

Talianska vláda pripravuje zákaz predaja nožov maloletým – a to aj prostredníctvom internetu. Navrhujú sa v ňom pokuty až do výšky 1000 eur pre dospelých, ktorí dostatočne nedohliadnu na maloletých, ktorí majú so sebou nôž.

Včera 17:32
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Hrabko: Novinári nie sú nadľudia, aj ich môžu policajti lustrovať

Ak parlament vo februári zvolí a ponúkne prezidentovi Andrejovi Kiskovi šesť kandidátov na posty ústavných sudcov, aby mohol polovicu z nich vymenovať a zabrániť tým ústavnej kríze, v skutočnosti mu umožní až tri rôzne varianty postupu. Podľa jedného z týchto scenárov by prezident vymenoval za ústavných sudcov všetkých šesť ponúknutých kandidátov. V diskusii na Tablet.TV to povedal publicista Juraj Hrabko

❚❚
.

Až deviatim z trinástich sudcov Ústavného súdu (ÚS) SR sa končí funkčné obdobie 16. februára. Ak dovtedy nebudú na ich miesto vymenovaní noví sudcovia, ústavný súd so štyrmi sudcami už nebude schopný rozhodovať v pléne, keďže na takéto rozhodnutie je potrebných minimálne sedem sudcov.

Parlament by mal zo štyroch desiatok nominantov zvoliť osemnásť kandidátov na sudcov a z nich by mal prezident Andrej Kiska vybrať deväť, ktorých vymenuje do funkcií. Keďže v parlamente zatiaľ nie je definitívna dohoda ohľadom podpory kandidátov, predseda NR SR Andrej Danko (SNS) naznačil možnosť, že by parlament zvolil aspoň šiestich z osemnástich kandidátov, čím by umožnil prezidentovi vymenovať trojicu sudcov potrebných na funkčnosť pléna ústavného súdu.

Podľa Hrabka to však také jednoduché nie je.

.

„Andrej Danko v rozhovore pre jednu televíziu povedal, že parlament by prípadne zvolil iba šiestich kandidátov, aby z nich prezident vybral troch a mohlo rozhodovať aspoň plénum ústavného súdu. Ak by ale parlament zvolil tentoraz iba šiestich kandidátov a Andrej Danko by toto uznesenie poslal prezidentovi, ten má tri možnosti,“ tvrdí publicista.

„V prvom rade čakať, kým mu predseda parlamentu nedoručí zvyšok do osemnástich kandidátov a potom sa môže rozhodnúť, ktorých deviatich sudcov vymenuje. Ale nemá možnosť vrátiť uznesenie parlamentu na dopracovanie, ako píšu niektoré médiá. Druhá možnosť je, že vyberie z tých šiestich troch, aby bolo plénum ústavného súdu aspoň ako tak funkčné. Ale podľa môjho názoru môže vymenovať aj všetkých šiestich navrhnutých kandidátov,“ povedal Hrabko.

Na otázku, či by v takom prípade bola komplementárna šestica zamietnutých kandidátov iba virtuálna, Hrabko reagoval, že prezident má právo vyberať z osemnástich kandidátov a nemôže za to, ak mu parlament dodá menší počet.

„Vždy je lepšie, keď má ústavný súd desať sudcov ako iba sedem. Predsa nebude jeho chyba, že mu parlament dodá iba šiestich kandidátov. A potom by som bol zvedavý, ako by niekto postup Andreja Kisku na ústavnom súde napadol, keďže by o tom v desaťčlennom súde museli rozhodovať aj títo šiesti,“ doplnil Hrabko.

Plénum parlamentu by podľa Hrabka malo vyberať kandidátov na sudcov ústavného súdu zo všetkých 40 nominantov, teda 39, o ktorých odporučil hlasovať ústavnoprávny výbor NR SR po vypočutí nominantov, a Robertom Ficom, ku ktorému výbor nezaujal stanovisko. Hrabko nesúhlasí s názorom, že výbor musí o každom nominantovi rozhodnúť, a preto by mal o Robertovi Ficovi hlasovať ešte raz.

.

„Výbor hlasoval ku kladnému aj k zápornému stanovisku. To, že výbor dospel k patovej situácii, je slobodný výkon mandátu každého poslanca. Definitívne rozhodne plénum parlamentu. Ak rozhodne zle, každý uchádzač o funkciou ústavného sudcu má možnosť obrátiť sa na súd,“ povedal publicista.

 

Téma Tibor Gašpar

Rozhodnutie ministerky vnútra Denisy Sakovej (Smer-SD) ukončiť spoluprácu so svojim poradcom, bývalým policajným prezidentom Tiborom Gašparom, kým sa nevyšetrí kauza údajného lustrovania investigatívneho novinára Jána Kuciaka v roku 2017, bolo podľa Juraja Hrabka správne.

Súčasný šéf finančnej spravodajskej jednotky a bývalý riaditeľ odboru podpory riadenia Pavol Vorobjov totiž vypovedal, že si Tibor Gašpar na jeseň roku 2017 nechal lustrovať novinára Jána Kuciaka. Gašpar to poprel a podal vo veci trestné oznámenie.

.

„My nevieme, kto z tých dvoch pánov má pravdu. Je to tvrdenie proti tvrdeniu. To musia vyšetriť tí, ktorí to majú na starosti,“ povedal Hrabko.

Samotná skutočnosť, že si polícia preverovala novinára píšuceho o organizovanom zločine, podľa neho môže, ale aj nemusí byť problém.

„Novinári nie sú nadľudia, aj ich môžu policajti lustrovať, to je úplne v poriadku. Ide o to, z akých dôvodov a kto bol potom s výsledkami lustrácie oboznámený. Ale to by malo byť predmetom vyšetrovania,“ povedal.

„Je správne, že ministerka prerušila, alebo ukončila spoluprácu, zrejme po vzájomnej dohode. Je tu závažné podozrenie a kým sa nevyšetrí, je dobré, aby bola bez svojho poradcu,“ uzavrel Hrabko.

 

Únik informácií

Krátko sa vyjadril aj k informáciám, podľa ktorých polícia začala trestné stíhanie vo veci prípravy vraždy advokáta Daniela Lipšica a prokurátora Maroša Žilinku. Lipšic pritom ako advokát zastupuje poškodených v kauze vraždy Jána Kuciaka.

„Myslím si, že Daniel Lipšic nebude môcť ďalej zastupovať tú rodinu. Takéto podozrenia boli už predtým, čo sa zmenilo, je, že sa to začalo oficiálne vyšetrovať. Uvidíme, ako sa to skončí, či to tak naozaj aj bude. Môže to byť aj len akási úniková cesta, ako odstaviť Daniela Lipšica od toho, aby zastupoval rodinu,“ upozornil Hrabko.

Z tajného vyšetrovacieho spisu k vražde Jána Kuciaka masívne unikajú do médií informácie, podľa Hrabka to však nie je dôvod podozrievať z toho Daniela Lipšica.

„Je problém, že to uniká. Premiér by mal situáciu riešiť a nie vyzývať kdekoho, aby informácie nezverejňoval. Médiá informácie zverejňujú a problém je to, akými cestami sa k nim dostávajú. Premiér môže apelovať na prokuratúru, alebo ak informácie unikajú z policajných zdrojov, nech si ministerka urobí poriadok,“ povedal Hrabko.

.

„Je to vážny problém, nevieme totiž posúdiť ani to, nakoľko sú informácie unikajúce zo spisu pravdivé a či neunikajú v rámci nejakých hier. A nevieme, či sa médiá nedopúšťajú manipulácie a nezverejňujú iba niečo. Uvidíme, či budú informácie unikať aj ďalej v takom rozsahu ako doteraz,“ uzavrel Hrabko.

 

Voľby bez kandidáta SNS

V diskusii odpovedal aj na otázku, ako ovplyvní rozhodnutie Slovenskej národnej strany (SNS) nepostaviť do prezidentských volieb svojho kandidáta preferencie osobností, ktoré kandidujú.

„Uvidíme to v ďalších prieskumoch. Posledný prieskum Focusu ešte nebol relevantný, lebo v ňom figuroval Andrej Danko. Tie jeho čísla sa musia kamsi prerozdeliť, uvidíme kam,“ povedal Hrabko s tým, že pôvodní Dankovi voliči môžu posilniť aj Štefana Harabina a Mariana Kotlebu, nie iba koaličných kandidátov.

.

„V tejto chvíli si neviem predstaviť, že by SNS niekoho podporila už v prvom kole. Asi nechajú na voličoch, nech sa rozhodnú, ako chcú. Určite to zamotá situáciu skôr v druhom volebnom kole ako v prvom,“ uzavrel Hrabko.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Marek Brna

Gustáv Murín

Anton Čapkovič

Ivan Štubňa

René Pavlík

Michal Durila

.
.
.

Skúšajú ho udupať. Za veľa si však môže aj sám

Andrej Danko si cez víkend mohol vypočuť niekoľko ostrých odkazov. Opozícia ho vyzýva k prehodnoteniu jeho politického života…

19. 01. 2026 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

.

Dana Jelinková Dudzíková sa vzdala členstva v súdnej rade

Členka Súdnej rady SR Dana Jelinková Dudzíková sa dnes listom, ktorý osobne doručila do rúk predsedníčky rady Marcely Kosovej, vzdala…

19. 01. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
19. 01. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Putin dostal nečakanú pozvánku od USA

Kremeľ tvrdí, že Trump navrhol Putinovi, aby vstúpil do Mierovej rady pre Gazu, ktorá bude riadiť tento sektor

19. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
19. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Uhrík: „Európsku samovraždu musíme zastaviť!“

Europoslanec Milan Uhrík vo svojom príspevku na sociálnej sieti hovorí, že v hnutí Republika chcú Európu zachrániť a na to,…

19. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
19. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Je to oficiálne! Najmenej osem európskych štátov sa teraz stavia proti Trumpovi, aj jeho blízky spojenec

V priebehu nedele 18. januára osem európskych štátov kritizovalo možné použitie amerických ciel na zabezpečenie vplyvu Washingtonu nad arktický ostrov…

19. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
19. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Mám zásadnú obavu, sledujúc reakcie európskych ‘lídrov’, že pitka už začala, reaguje generál

Len nedávno som sa zmienil o “úžasnom” nápade komisie vytvoriť 100 000 európsku armádu A ako vyzerá realita? To, že…

19. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
19. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

V kinách dominuje film Štúr. Začítajte sa do príbehu významnej slovenskej osobnosti

V kinách sa v súčasnosti premieta jeden z najočakávanejších slovenských filmov roka 2026. Film Štúr vznikol podľa knihy Milenec Adely…

19. 01. 2026 | Kultúra | 1 min. čítania | 0 komentárov
19. 01. 2026 | Kultúra | 1 min. čítania | 0 komentárov

„Toto je pre svet zlá správa,“ vyhlásila šéfka nemeckej pobočky Oxfam

Jedno percento najbohatších ľudí zarába takmer polovicu všetkých svetových príjmov. Takmer polovica ľudstva žije v chudobe a disponuje len 0,52…

19. 01. 2026 | Ekonomika | 1 min. čítania | 0 komentárov
19. 01. 2026 | Ekonomika | 1 min. čítania | 0 komentárov

Kto bude rozdávať karty po voľbách? (Samo) destabilizácia vládnej koalície

Pričom to SAMO na začiatku je namieste čím ďalej tým viac, píše Anna Belousovová. Jej komentár prinášame v plnom znení 

19. 01. 2026 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov
19. 01. 2026 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Trump vyhlásil, že keďže nezískal Nobelovu cenu za mier, „už viac necíti povinnosť myslieť len na mier“ a chce získať Grónsko

Píše o tom americký prezident v liste nórskemu premiérovi Jonasovi Gahrovi Støreovi, ktorý zverejnil novinár PBS News Nick Schifrin

19. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
19. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Falošná hystéria ohľadom extrémizmu

Žijeme v chorých časoch. Gumové paragrafy v trestných kódexoch umožňujú trestne, ba dokonca väzobne stíhať takmer každého, konštatuje poslanec Roman…

19. 01. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
19. 01. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Situácia eskaluje. Pentagon mobilizuje 1 500 vojakov, aby sa pripravili na možné nasadenie v štáte Minnesota

Pentagon nariadil 1 500 americkým vojakom, aby sa pripravili na možné nasadenie v štáte Minnesota, kde po zásahoch agentov migračného…

19. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
19. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Pri zrážke dvoch rýchlovlakov na juhu Španielska zahynulo najmenej 39 ľudí, desiatky ďalších osôb utrpeli zranenia

Najmenej 39 ľudí zahynulo a viac ako 70 ďalších utrpelo zranenia pri zrážke dvoch vysokorýchlostných vlakov, ku ktorej došlo na…

19. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
19. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Sesterská strana Republiky atakuje Fidesz sprava

Na základe nedávnych prieskumov verejnej mienky majú v parlamentných voľbách v Maďarsku, ohlásených na 12. apríla, šancu dostať sa do…

19. 01. 2026 | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

19. 01. 2026 | Aktualizované 19. 01. 2026 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
19. 01. 2026 | Aktualizované 19. 01. 2026 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

O vlhkých íránských (i evropských) snech…

Přátelé, znáte nějakou zemi, kdy by zvítězil islámský fundamentalismus a následně si tamní lidé uvědomili, že nic takového nechtějí a…

19. 01. 2026 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov
19. 01. 2026 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov

Nikolaj Starikov: Ako Západ vytvára zdanie zákonnosti svojho pirátstva

Švédsko, 18. januára 2026 - V dôsledku amerického pirátstva sú ruské tankery pod ochranou. Švédske námorníctvo zaznamenalo prítomnosť ozbrojených osôb…

19. 01. 2026 | 0 komentárov

.

Svätec dňa: Svätý Germanicus

Príbeh svätého Germanicusa nás prenáša do polovice druhého storočia, do starobylého mesta Smyrna, kde kresťanská viera čelila jednej zo svojich…

19. 01. 2026 | Svetonázor | 2 min. čítania | 0 komentárov
19. 01. 2026 | Svetonázor | 2 min. čítania | 0 komentárov

Havana sa pripravuje na vojnový stav, v sobotu zasadal kubánsky obranný výbor

V Havane sa v sobotu uskutočnilo zasadnutie kľúčového národno-bezpečnostného orgánu, aby kubánska vláda preverila pripravenosť krajiny a vládnych a vojenských…

18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Matematický hlavolam: Túto hádanku dokážu vyriešiť iba géniovia

Matematický hlavolam dokáže rýchlo preveriť vaše logické myslenie a schopnosť vidieť skryté vzory. Tvrdí sa, že jeho riešenie zvládnu len…

19. 01. 2026 | 0 komentárov

Medzinárodné koaličné sily vedené USA dokončili sťahovanie z Iraku

Iracké úrady v nedeľu oznámili, že medzinárodné sily vedené Spojenými štátmi dokončili sťahovanie z vojenských základní na území federálneho Iraku…

18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Takmer 50% Nemcov podporuje bojkot MS pre situáciu okolo Grónska

Včera sme priniesli správu, že Nemecko je jednoznačne proti snahám amerického prezidenta Donalda Trumpa o pripojenie Grónska k Spojeným štátom.…

19. 01. 2026 | 0 komentárov

Dánsko a jeho spojenci vydali spoločné vyhlásenie o Grónsku

Dánsko a jeho spojenci vydali spoločné vyhlásenie o Grónsku, ktoré chce získať americký prezident Donald Trump. Vyhlásenie podpísali aj Fínsko,…

18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Murpyho zákony: Ak sa niečo môže pokaziť, určite sa to pokazí

Murpyho zákony dokazujú, že ak sa niečo môže pokaziť, pokazí sa to v ten najnevhodnejší moment. Tieto fotografie zachytávajú presnú…

19. 01. 2026 | 0 komentárov

Macron chce použiť „obchodnú zbraň“ na boj proti Trumpovi a USA

Francúzsky prezident Emmanuel Macron plánuje vytasiť „obchodnú zbraň“ a bojovať proti americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi a Spojeným štátom

18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.
Hrnko pre HS

16. 01. 2026


Najväčší vodopád sa nenachádza na pevnine, ale hlboko pod oceánom

Najväčší vodopád na svete sa nenachádza na pevnine, ale ukrýva sa pod hladinou oceánu. Tento ohromujúci prírodný úkaz je väčší,…

19. 01. 2026 | 0 komentárov

USA tajne operovali v Grónsku ešte pred Trumpovými ambíciami

USA sa v roku 2025 pokúsili tajne zhromaždiť informácie o vojenských objektoch, prístavoch a leteckých základniach v Grónsku, píše Berlingske…

18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Korčok si neodpustil komentár k Ficovej návšteve v USA

Predseda vlády Robert Fico svojou návštevou v USA zradil záujmy Slovenska, pretože neotvoril témy, ktoré sa bytostne dotýkajú Slovenska. V…

18. 01. 2026 | Aktualizované 18. 01. 2026 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov
18. 01. 2026 | Aktualizované 18. 01. 2026 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov

Senegal po veľkej dráme vyhral Africký pohár národov. Maroko doplatilo na neúspešný penaltový pokus v štýle Panenku

Senegal vyhral Africký pohár národov 2025 po blamáži Maroka, keď stredopoliar Realu Madrid Brahim Diaz nezvládol penaltu, ktorú chcel zakončiť…

19. 01. 2026 | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Japonská premiérka Sanae Takaičiová oznámila, že v piatok rozpustí parlament a vyhlási predčasné parlamentné voľby. U voličov si tým chce overiť, či je podľa nich „spôsobilá“ v krajine vládnuť.

11:35

Špeciálny predstaviteľ Kremľa Dmitrijev navštívi tento týždeň Davos, kde sa stretne s Trumpovým tímom, informuje agentúra Reuters s odvolaním sa na zdroje.

Európania a Kyjev označili stretnutie s Trumpom v Davose za kľúčové z hľadiska konečného formulovania bezpečnostných záruk.

11:20

Kremeľ vyhlásil, že Trump „vojde do histórie“, ak obsadí Grónsko.

„Pokiaľ ide o naše plány týkajúce sa Dánska a Grónska, nebudem sa k tomu vyjadrovať. Dokonca sa dá abstrahovať od toho, či je to dobré alebo zlé, či to zodpovedá parametrom medzinárodného práva alebo nie, ale existujú medzinárodní experti, ktorí sa domnievajú, že ak Trump vyrieši otázku pripojenia Grónska, vstúpi do histórie nielen USA, ale aj sveta. S týmito expertmi je ťažké nesúhlasiť,“ vyhlásil Peskov.

10:57

Nemecko nemá v úmysle zatvoriť vojenské základne USA na svojom území kvôli konfliktu okolo Grónska, ale môže zvýšiť nájomné.

Píše o tom The Times, čím vyvracia informácie The Economist.

„Úradníci v Berlíne boli šokovaní správami, že môžu vyhnať amerických vojakov z niektorých megabáz na území Nemecka, ako sú Ramstein a Stuttgart, ktoré majú pre Washington dôležitý význam z hľadiska projekcie sily do Afriky a na Blízky východ. Jeden zo zdrojov poprel, že by to bolo v pláne, ale povedal, že Nemecko môže výrazne zvýšiť nájomné za tieto objekty,“ uvádza sa v článku.

10:08

EÚ môže uvaliť na USA clá vo výške 93 miliárd eur pre Trumpove poznámky o Grónsku

Európska únia zvažuje zavedenie rozsiahlych obchodných opatrení voči Spojeným štátom vrátane ciel na tovar v hodnote až 93 miliárd eur, aby odradila prezidenta Donalda Trumpa od pokusu o prevzatie kontroly nad Grónskom, informoval denník Politico s odvolaním sa na osem diplomatov a predstaviteľov EÚ.

Možnosti boli prerokované počas nedeľňajšieho naliehavého trojhodinového stretnutia diplomatov z 27 krajín EÚ v Bruseli. Účastníci zdôraznili potrebu pripraviť reálne kroky pre prípad, že rokovania s Washingtonom neprinesú rýchly výsledok v priebehu budúceho týždňa.

Rozhovory boli narýchlo zorganizované po tom, čo americký prezident pohrozil zavedením 10-percentných ciel od 1. februára, ktoré sa od 1. júna zvýšia na 25 percent, pre šesť krajín EÚ plus Spojené kráľovstvo a Nórsko, ktoré považuje za prekážku svojim plánom na arktickom území

„Je jasné, že už bola stanovená hranica a už bolo dosť,“ povedal jeden diplomat oboznámený s nedeľnými rokovaniami.

Alternatívou by bolo použitie nástroja EÚ proti nátlaku (ACI), čo je „obchodná bazuka“ EÚ, ktorá je určená na penalizáciu krajín, ktoré využívajú svoje trhy ako nástroj geopolitického vydierania, uviedlo niekoľko predstaviteľov.

Viacerí predstavitelia uviedli, že táto možnosť je prísnejšia a vyvoláva výhrady u niektorých členských štátov. Podľa troch diplomatov vlády v tejto fáze nepoverili Európsku komisiu spustením ACI.

 

09:18

.

Trumpove nároky na Grónsko rozvírili debatu na sociálnych sieťach

Známy britský liberálny novinár a moderátor Piers Morgan sa rozhodol urobiť si žart z Trumpových nárokov na Grónsko. Príspevok získal…

18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Trumpove „grónske clá“ budú mať dopad na obchod s EÚ

EÚ sa chystá zastaviť proces uzatvárania obchodnej dohody s USA kvôli zavedeniu nových „grónskych“ ciel zo strany Trumpa

18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Trump chce vytvoriť svoj vlastný ekvivalent OSN

Americký prezident Donald Trump vyslovil zámer vytvoriť „Radu mieru“ , teda ekvivalent Organizácie spojených národov (OSN), so vstupným poplatkom vo…

18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Budanovovo mlčanie. Prečo nie sú žiadne správy zo stretnutí o mierovom pláne v USA?

V sobotu popoludní ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj povedal, že do Spojených štátov pricestovala ukrajinská delegácia na rokovania so Steveom Witkoffom…

18. 01. 2026 | Aktualizované 18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
18. 01. 2026 | Aktualizované 18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Diabol sa ukrýva v detailoch

Bývalý správca policajných sociálnych sietí David Púchovský (Hoaxy & podvody) sa nevzdáva boja o pozornosť. Tentoraz zverejnil svoju „prednášku pre…

18. 01. 2026 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
18. 01. 2026 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Marek Brna

Gustáv Murín

Anton Čapkovič

Ivan Štubňa

René Pavlík

Michal Durila

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov