Hrabko: Opozícia avizovala schôdzu k predčasným voľbám, ale návrh nepodala

Bratislava 6. apríla 2018 (TASR/HSP/Foto:jurajhrabko.sk)

 

Keď tri opozičné strany SaS, OĽaNO a Sme rodina podali do parlamentu návrh na vydanie ústavného zákona o predčasných voľbách, avizovali s týmto zámerom zvolanie mimoriadnej schôdze Národnej rady (NR) SR.

Keďže plénum parlamentu má mať pred rokovaním o návrhu zákona 15 dní na jeho naštudovanie a predseda NR SR sedem dní na zvolanie schôdze, opoziční poslanci sa rozhodli podať návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze týždeň po podaní návrhu ústavného zákona. Hoci bol návrh doručený do NR SR už 19. marca, podpisy na iniciovanie mimoriadnej schôdze parlamentu opoziční poslanci stále nepredložili.

„V parlamente avizovali návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze na skrátenie volebného obdobia. Taký návrh som však dodnes nevidel. Ani som nikde nečítal, že by ho chystali.

Tri opozičné strany SaS, OĽaNO a Sme rodina dohodli a podali návrh na skrátenie volebného obdobia. A povedali, že o týždeň podajú návrh na zvolanie schôdze. Dnes o tom niet ani slova. Nemôžu niečo verejne sľúbiť, začať a potom to nechať vyšumieť,“ povedal v diskusii s politológom Jozefom Hrabinom na Tablet.TV publicista Juraj Hrabko.

Analytici sa nezhodli v názore, či bola požiadavka na predčasné voľby straníckou agendou opozičných strán, ktoré by tak skôr dostali šancu získať podiel na moci, alebo aj spoločenskou požiadavkou.

„Požiadavky protestujúcich boli veľmi fragmentované a menili sa z týždňa na týždeň. Problémom protestov podľa mňa bolo vyjadrenie politických požiadaviek, mali ostať v témach, ktoré boli spoločenské. Vyšetrenie vraždy, reforma inštitúcií,“ povedal Hrabina.

„Ak vyjadríte politickú požiadavku na predčasné voľby, formulujete požiadavku opozície. Z celej udalosti robíte exkluzívnu vec opozície. Kým by to bolo v spoločenskej rovine, mohlo by to osloviť aj voličov Smeru,“ dodal.

Podľa Hrabka mohla byť požiadavka na nové „rozdanie kariet“ politickým subjektom na Slovensku formulovaná aj z občianskej pozície, ak by obišla politické strany a aktivisti ju presadzovali referendom. „Ak by požiadavka na predčasné voľby prišla hneď na začiatku, spolu so spoločenskými požiadavkami, nebola by to politická, ale občianska požiadavka. Politici sa jej chopili až potom,“ konštatoval Hrabko.

Dodal, že tlak protestujúcich a politické rozhodnutia Mosta–Híd viedli k zmene vlády a odchodu expremiéra Roberta Fica a exministra vnútra Roberta Kaliňáka (obaja Smer-SD) z kabinetu. Nemyslí si však, že by nový minister vnútra Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD) mal automaticky naplniť aj požiadavku na výmenu policajného prezidenta.

„Protesty ešte neskončili a pozornosť je sústredená ani nie tak na premiéra Pellegriniho, ale ministra vnútra Druckera. Uvidíme, aké kroky chystá. Zatiaľ sa správa zdržanlivo, čo oceňujem. V porovnaní s celkovým počtom voličov ide iba o čiastku ľudí, ktorá je ochotná prísť na námestia. Ale v celej spoločnosti sa vytvára atmosféra, že policajný prezident je zodpovedný za všetko,“ poznamenal Hrabko.

Podľa Hrabinu boli z dvojnásobnej úkladnej vraždy novinára a jeho priateľky vyvodené politické dôsledky, ale následky na spoločnosť sú širšie, zvlášť, ak vrah unikne spravodlivosti. „V takom prípade by sa vytvoril precedens, že niekto môže po takomto čine beztrestne odísť,“ upozornil.

„Prvou výzvou pre vládu Petra Pellegriniho je znovu získať dôveru verejnosti po posledných udalostiach. Dôvera je otrasená kvôli tomu, že neprichádza k dostatočnému pokroku pri vyšetrovaní vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Preto spoločnosť tlačí na zmeny v polícii. A veľký dôraz bude podľa mňa kladený na demokratické inštitúcie a ich zloženie,“ povedal Hrabina. „Myslím si, že ak sa vyšetrovanie ďalej nedostane, vláda stratí legitimitu,“ zdôraznil.

„Ja sa zdržiavam predčasných úsudkov, pokiaľ nevieme kto a z akých dôvodov to urobil,“ reagoval Hrabko. „Zdržím sa aj úsudku, že Ján Kuciak bol zabitý kvôli svojej práci, aj keď policajný prezident nasmeroval spoločnosť týmto smerom okamžite potom, ako bolo nájdené telo,“ dodal.

Vláda expremiérky Ivety Radičovej a súčasný kabinet Petra Pellegriniho majú podľa Hrabka spoločné to, že premiér nie je súčasne predsedom najsilnejšej strany. „Na hodnotenie rozdielov je ešte skoro. Nevieme, ako bude vládnuť Peter Pellegrini. Ako vládla Iveta Radičová, to vieme. Za chrbtami predsedov materských strán,“ povedal.

Hrabko očakáva nárast významu Koaličnej rady. „To je politický orgán, kde sa teoreticky robí politika, ktorú potom vláda prakticky prenáša do parlamentu. Ale zodpovednosť nenesie Koaličná rada, ale vláda. Bude dôležité, ako si Peter Pellegrini dokáže uhájiť svoju vládu pred predsedami politických strán,“ poznamenal.

„Vláda Ivety Radičovej nastúpila po voľbách, Peter Pellegrini nastúpil do rozbehnutého vlaku a nie práve za najšťastnejších okolností. A podľa mňa sa bude snažiť plniť úlohu zmierovateľa medzi Koaličnou radou a spoločnosťou,“ reagoval Hrabina. „Vidíme, zo strany nového premiéra snahu o kompromisné riešenia, nenavrhol napríklad na post ministra vnútra Jozefa Ráža mladšieho, aj keď v podstate mohol, lebo podporu v parlamente na to mal,“ pripomenul politológ.

Podľa Hrabka ostalo staré programové vyhlásenie, lebo de facto ostala stará vláda, aj keď sa vymenilo niekoľko jej dôležitých členov vrátane premiéra. „Ani nebol dôvod robiť nový program, neboli nové voľby. Peter Pellegrini bude pokračovať v tom, čo Ficova vláda začala. Ale v priebehu nasledujúcich dvoch rokov prídu aj nové výzvy,“ povedal Hrabko. Podľa Hrabinu by si nová vláda mala zobrať nové úlohy aj nad rámec programového vyhlásenia. Jednak to podľa neho umožňuje vývoj ekonomiky, jednak samotné strany už naplnili veľké množstvo pôvodných programových bodov. „Myslím si, že opoziční politici ostali po kríze veľmi sklamaní. Lebo už tancovali nad prázdnym hrobom súčasnej koalície a dohadovali rôzne volebné či povolebné spolupráce. Už mali doslova rozbehnutú predvolebnú kampaň,“ poznamenal Hrabina.

Podľa oboch analytikov prieskum Focusu, robený priamo počas protestov, nemusí presne odrážať dlhodobé trendy. Obaja však očakávajú, že Smer-SD by mal ešte o niečo klesnúť a prípadný rast podpory tejto strany už bude závisieť od mediálnej komunikácie Pellegriniho.

„Zatiaľ som videl iba jeden prieskum, Smer-SD v ňom išiel dole, zaujímavé bolo, že mimovládne strany výrazne nestúpli. Myslím si, že voličský presun ešte nastane,“ poznamenal Hrabko. „Čísla namerané počas krízy nemôžu byť úplne presné, nemôžete zbierať dáta, nemôžete sa pýtať ľudí, keď sa informácie menia z hodiny na hodinu. Ak na obed vyšla nová informácia, poobede už môže mať respondent iný názor ako ráno,“ doplnil ho Hrabina.

Obaja analytici považujú za správne, že prezident Andrej Kiska, ktorý pôvodne avizoval, že v marci bude informovať o svojom rozhodnutí ohľadom kandidatúry v nadchádzajúcich prezidentských voľbách, toto rozhodnutie odložil. „Je jedno, či to povie zajtra, pozajtra alebo o polroka. Je to jeho vec. Mimovládne strany by na jeho rozhodnutie čakať nemali. Viem, že sľúbil, že v marci to povie, ale situácia sa nešťastne a tragickým spôsobom zvrtla. Vôbec mu nemám za zlé, že sa dodnes nevyjadril. Čo mu mám za zlé je, že sa nevrátil zo zahraničnej lyžovačky, keď sa vražda stala,“ konštatoval Hrabko.

„Tiež mu mám za zlé tú týždňovú lyžovačku. V čase takejto krízy štátnik musí prísť a riešiť ju. A druhá vec je jeho vyjadrenie, kde sa postavil akoby do čela revolúcie a opozície v momente, keď boli vyhrotené emócie namiesto toho, aby upokojil ulicu, to bolo veľmi zlé. Asi mal vidinu toho, že položí Smer-SD na lopatky, ale skôr ho tým, že to postavil do roviny politického boja, vrátil do hry,“ reagoval Hrabina.

Zatiaľ čo podľa Juraja Hrabka sa malo Slovensko pridať k tridsiatke krajín, ktoré na znak solidarity s Veľkou Britániou po útoku nervovoparalytickou látkou na Sergeja Skripaľa a jeho dcéru Juliju vyhostili ruských diplomatov, Hrabina s tým nesúhlasí. Skripaľ bol bývalým dvojitým agentom ruskej aj britskej tajnej služby. Podľa Veľkej Británie bol útok realizovaný látkou novičok, ktorá bola vyvinutá počas studenej vojny vo východnom bloku a z útoku vinia Ruskú federáciu.

„Pred rokom bol otrávený Kim Čong-nam na letisku v Kuala Lumpur. Bol otrávený bojovým plynom VX alebo VR, ktorý bol vyvíjaný v päťdesiatych rokoch vo Veľkej Británii. Ale nikto neobvinil Veľkú Britániu,“ reagoval Hrabina.

Podľa Hrabka Slovensko urobilo správne, že odsúdilo incident a odvolalo svojho veľvyslanca Petra Priputena z Moskvy. Ale rozhodnutím nevyhostiť diplomatov narušilo jednotu postupu štátov Európskej únie (EÚ). „Ukázala sa solidarita jednotlivých krajín. Jednota, aj keď narušená. Je v záujme Ruska, aby túto jednotu narúšalo, lebo keď je EÚ jednotná, je to veľmoc,“ povedal Hrabko.

„Myslím si, že máme všetky tie informácie, čo majú ostatné krajiny Európskej únie. Samozrejme, že rozhodujeme autonómne. Ale Slovensko je príliš malé, nikdy nemôže byť nejakým mostom medzi Západom a Východom. Sme spojenci a máme záväzky, ktoré sme dobrovoľne prijali. A toto spojenectvo by sme mali dávať verejne najavo,“ zdôraznil Hrabko.

Podľa Hrabinu je reakcia Európskej únie neadekvátna stavu vyšetrovania incidentu. „Laboratórium v Porton Down nepotvrdilo pôvod novičoku, zatiaľ čo Boris Johnson v rozhovore pre nemeckú televíziu povedal, že toto isté laboratórium to potvrdilo. Teda je minister zahraničných vecí Veľkej Británie prichytený pri klamstve. Ak sa naši predstavitelia prihlásili k nejakým hodnotám, sú tieto hodnoty klamstvá?,“ pýta sa politológ.

Tlak USA, Európskej únie a ďalších štátov na Rusko po incidente podľa neho len upevnil pozíciu Vladimira Putina tesne pred prezidentskými voľbami. „Putin dosiahol najsilnejší prezidentský mandát v novodobej histórii Ruska, 76,7 percenta. To je skoro 52 percent z celkového počtu voličov,“ upozornil Hrabina.

„Obvinili sme Rusko bez dôkazov. Bol proces bez toho, že by sme vypočuli ruskú stranu. A sankcie sú najväčšou eskaláciou napätia medzi Západom a Východom od konca studenej vojny,“ povedal Hrabina.

Hrabko reagoval, že vyšetrovanie incidentu tohto typu môže byť dlhodobou záležitosťou. „Bude sa ďalej čakať na výsledky vyšetrovania. Ale počas neho by sme sa mali prikloniť skôr k západným krajinám ako k Rusku,“ zdôraznil.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Europol vypol servery služby VPNLab.net, ktorú využívali kyberzločinci

0 icon

Haag 18. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Mike Corder)   Európsky policajný úrad Europol v utorok oznámil, že ukončil činnosť virtuálnej privátnej siete (VPN) pod doménou VPNLab.net, ktorú využívali kyberzločinci. Informovala o tom agentúra DPA Europol podľa svojich vyjadrení vypol pätnásť serverov v 10 krajinách. Tie podľa tohto policajného úradu zločinci využívali pri…

Oficiálna kampaň parlamentných volieb v Maďarsku sa začne 12. februára

0 icon

Budapešť 18. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Tamas Kovacs/MTI via AP)   Ak to situácia koronavírusovej pandémie umožní, tak predseda maďarskej vlády Viktor Orbán vystúpi 12. februára s prejavom, v ktorom zhodnotí stav krajiny. Informovali o tom v utorok komerčnú televíziu ATV nemenované zdroje z vládnej strany Fidesz Parlamentné voľby sa v Maďarsku…

V Prahe demonštrovali za vydanie Babiša na trestné stíhanie

0 icon

Praha 18. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Petr David Josek)   Demonštranti, ktorí sa v utorok zišli na Malostranskom námestí v českej metropole Praha, požadovali vydanie bývalého premiéra Andreja Babiša na trestné stíhanie v kauze Čapí hnízdo. Informoval o tom spravodajský server Novinky.cz Ľudia mali so sebou české vlajky i transparenty s podobizňou…

Dánsko zaznamenalo rekordných viac než 30.000 denných infekcií koronavírusom

0 icon

Kodaň 18. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Martin Sylvest/Ritzau Scanpix via AP)   Dánsko v utorok po prvý raz od začiatku pandémie zaznamenalo viac než 30.000 prípadov nákazy koronavírusom za jeden deň. Informovala o tom agentúra DPA Podľa údajov štátneho zdravotníckeho inštitútu (SSI) pribudlo dovedna 33.493 zistených prípadov. V krajine s takmer šiestimi…

Eugen Jurzyca a Ivan Štefanec poukázali na klady a zápory Aktu o digitálnych službách

0 icon

Brusel/Štrasburg 18. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Európsky parlament (EP) bude vo štvrtok hlasovať o návrhu Aktu o digitálnych službách (DSA), ktorý sa zaoberá nelegálnym online obsahom a zodpovednosťou platforiem za svoje algoritmy. Europoslanci už v decembri schválili pravidlá Aktu o digitálnych trhoch (DMA) Obe nariadenia sú dôležité pre EÚ…

Orbán a Trump si telefonicky vzájomne vyjadrili politickú podporu

0 icon

Budapešť 18. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Manuel Balce Ceneta)   Vzájomnú politickú podporu si v utorok večer telefonicky vyjadrili predseda maďarskej vlády Viktor Orbán a bývalý americký prezident Donald Trump. Podľa agentúry MTI o tom informoval Orbánov hovorca Bertalan Havasi Trump blahoželal maďarskému ministerskému predsedovi k významným úspechom maďarského hospodárstva a vyjadril…

Microsoft kupuje Activision Blizzard, je to najväčší obchod v hernom priemysle

0 icon

Santa Monica 18. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Jae C. Hong)   Americká spoločnosť Microsoft kupuje vydavateľstvo Activision Blizzard, ktoré stojí za značkami Call of Duty, Diablo či Warcraft. Kontrakt, ktorý predstavuje najväčší obchod v histórii herného priemyslu, dosahuje hodnotu takmer 70 miliárd USD Microsoft, pre ktorý je to rovnako historicky najväčšia akvizícia,…

Vatikánsky štátny sekretár Parolin aj jeho zástupca mali pozitívny test na covid

0 icon

Vatikán 18. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Michael Sohn)   Vatikánsky štátny sekretár kardinál Pietro Parolin, ktorý je považovaný za pravú ruku pápeža Františka, mal pozitívny výsledok testu na koronavírus. Nákaza sa potvrdila aj u jeho zástupcu, monsignora Edgara Peňu Parru. Oznámil to v utorok vatikánsky hovorca Matteo Bruni, ktorého citovala agentúra AFP…

Opozícia kritizuje koalíciu, že neprišla za okrúhly stôl, avizuje referendum. OĽaNO: S “mafiánmi a fašistami sa baviť nebudeme”

0 icon

Bratislava 18. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák, Dano Veselský)   Vládna koalícia sa ľudí bojí, nechce im vrátiť moc do rúk. Opozícia chce preto opäť iniciovať zber podpisov na iniciovanie referenda o zmene Ústavy SR, ktorou by sa umožnilo skrátiť volebné obdobie. Po stretnutí za okrúhlym stolom s predsedom Sme rodina…

Maďarská polícia pátra po prevádzačovi, ktorý strieľal na rakúskych hraniciach

0 icon

Budapešť 18. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Maďarská polícia ďalej pátra po prevádzačovi, ktorý v pondelok strieľal na rakúskych vojakov. Polícia pozná jeho identitu a určite ho zadrží, vyhlásil v utorok v Budapešti maďarský minister vnútra Sándor Pintér na spoločnej tlačovej konferencii s rakúskym rezortným kolegom Gerhardom Karnerom Orgány v…

NAJNOVŠIE

BLOG

René Pavlík

Konečné riešenie

0icon

  Vláda podpísala zmluvu, ktorú by druhá strana, v opačnom garde, nepodpísala ani keby musela. Tá naša nie len, že nemusela, ale podľa slov ministra Korčoka sama to iniciovala. Minister obrany, Jaroslav Naď, sa tešil ako malý grázlik, čo kameňom trafil okno riaditeľa školy. Spoločnými silami, za pomoci vlády a určite…

Jana Tutková

Záver množstva štúdií reinfekcie: Prirodzená imunita prekonaných je lepšia ako napichaná imunita

0icon

Až 27-násobne lepšia je ochrana prekonaných pred covidom ako ochrana opichaných 2 dávkami Pfizer vakcíny – vyšlo v štúdii, publikovanej izraelskými výskumníkmi koncom augusta minulého roka. Výskum realizovali od júna do začiatku augusta (pri nástupe ich letnej Delta vlny) a porovnavali mie

Erik Majercak

Nominácie Výročných cien a anticien za porušovanie ľudských a sociálnych práv za rok 2021 – ISOP

0icon

V tomto období zažívame obdobie masového porušovania ľudských a sociálnych práv občanov. Asi najhorším je porušovanie Norimberského kódexu, ktorý vznikol po 2. Svetovej vojne ako reakcie na neľudské správanie politikov, vedcov, lekárov, ktorým bolo nutné takto na papieri povedať: „Nerobte pokusy na ľuďoch

Slavěna Vorobelová

Experti z Oľano sa opäť predviedli

0icon

To, že na Slovensku vládne chaos a porušujú sa zákony, nie je žiadnou novinkou. Klub Oľano sa opäť predviedol v plnej paráde, keď sa schvaľovala novela zákona č. 362/2011 Z.z., tzv. zákon o lieku.

Branislav Krist

Rakúsko zavádza "Totalimpfung" – Heil Kovid

0icon

Rakúsko, zatiaľ ako jediná krajina v Európe zavádza povinné očkovanie proti Covid-19 pre všetkých občanov starších ako 18 rokov. Zámer rakúskej vlády zaviesť povinné očkovanie zdvihlo vlnu odporu naprieč celou krajinou. Konalo sa niekoľko desiatok demonštrácií.

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Kŕdeľ havranov v popradskom parku

Autor: TASR–Milan Kapusta

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Europol vypol servery služby VPNLab.net, ktorú využívali kyberzločinci

0 icon

Haag 18. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Mike Corder)   Európsky policajný úrad Europol v utorok oznámil, že ukončil činnosť virtuálnej privátnej siete (VPN) pod doménou VPNLab.net, ktorú využívali kyberzločinci. Informovala o tom agentúra DPA Europol podľa svojich vyjadrení vypol pätnásť serverov v 10 krajinách. Tie podľa tohto policajného úradu zločinci využívali pri…

Oficiálna kampaň parlamentných volieb v Maďarsku sa začne 12. februára

0 icon

Budapešť 18. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Tamas Kovacs/MTI via AP)   Ak to situácia koronavírusovej pandémie umožní, tak predseda maďarskej vlády Viktor Orbán vystúpi 12. februára s prejavom, v ktorom zhodnotí stav krajiny. Informovali o tom v utorok komerčnú televíziu ATV nemenované zdroje z vládnej strany Fidesz Parlamentné voľby sa v Maďarsku…

V Prahe demonštrovali za vydanie Babiša na trestné stíhanie

0 icon

Praha 18. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Petr David Josek)   Demonštranti, ktorí sa v utorok zišli na Malostranskom námestí v českej metropole Praha, požadovali vydanie bývalého premiéra Andreja Babiša na trestné stíhanie v kauze Čapí hnízdo. Informoval o tom spravodajský server Novinky.cz Ľudia mali so sebou české vlajky i transparenty s podobizňou…

Dánsko zaznamenalo rekordných viac než 30.000 denných infekcií koronavírusom

0 icon

Kodaň 18. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Martin Sylvest/Ritzau Scanpix via AP)   Dánsko v utorok po prvý raz od začiatku pandémie zaznamenalo viac než 30.000 prípadov nákazy koronavírusom za jeden deň. Informovala o tom agentúra DPA Podľa údajov štátneho zdravotníckeho inštitútu (SSI) pribudlo dovedna 33.493 zistených prípadov. V krajine s takmer šiestimi…

Eugen Jurzyca a Ivan Štefanec poukázali na klady a zápory Aktu o digitálnych službách

0 icon

Brusel/Štrasburg 18. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Európsky parlament (EP) bude vo štvrtok hlasovať o návrhu Aktu o digitálnych službách (DSA), ktorý sa zaoberá nelegálnym online obsahom a zodpovednosťou platforiem za svoje algoritmy. Europoslanci už v decembri schválili pravidlá Aktu o digitálnych trhoch (DMA) Obe nariadenia sú dôležité pre EÚ…

Orbán a Trump si telefonicky vzájomne vyjadrili politickú podporu

0 icon

Budapešť 18. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Manuel Balce Ceneta)   Vzájomnú politickú podporu si v utorok večer telefonicky vyjadrili predseda maďarskej vlády Viktor Orbán a bývalý americký prezident Donald Trump. Podľa agentúry MTI o tom informoval Orbánov hovorca Bertalan Havasi Trump blahoželal maďarskému ministerskému predsedovi k významným úspechom maďarského hospodárstva a vyjadril…

Microsoft kupuje Activision Blizzard, je to najväčší obchod v hernom priemysle

0 icon

Santa Monica 18. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Jae C. Hong)   Americká spoločnosť Microsoft kupuje vydavateľstvo Activision Blizzard, ktoré stojí za značkami Call of Duty, Diablo či Warcraft. Kontrakt, ktorý predstavuje najväčší obchod v histórii herného priemyslu, dosahuje hodnotu takmer 70 miliárd USD Microsoft, pre ktorý je to rovnako historicky najväčšia akvizícia,…

Vatikánsky štátny sekretár Parolin aj jeho zástupca mali pozitívny test na covid

0 icon

Vatikán 18. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Michael Sohn)   Vatikánsky štátny sekretár kardinál Pietro Parolin, ktorý je považovaný za pravú ruku pápeža Františka, mal pozitívny výsledok testu na koronavírus. Nákaza sa potvrdila aj u jeho zástupcu, monsignora Edgara Peňu Parru. Oznámil to v utorok vatikánsky hovorca Matteo Bruni, ktorého citovala agentúra AFP…

Opozícia kritizuje koalíciu, že neprišla za okrúhly stôl, avizuje referendum. OĽaNO: S “mafiánmi a fašistami sa baviť nebudeme”

0 icon

Bratislava 18. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák, Dano Veselský)   Vládna koalícia sa ľudí bojí, nechce im vrátiť moc do rúk. Opozícia chce preto opäť iniciovať zber podpisov na iniciovanie referenda o zmene Ústavy SR, ktorou by sa umožnilo skrátiť volebné obdobie. Po stretnutí za okrúhlym stolom s predsedom Sme rodina…

Maďarská polícia pátra po prevádzačovi, ktorý strieľal na rakúskych hraniciach

0 icon

Budapešť 18. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Maďarská polícia ďalej pátra po prevádzačovi, ktorý v pondelok strieľal na rakúskych vojakov. Polícia pozná jeho identitu a určite ho zadrží, vyhlásil v utorok v Budapešti maďarský minister vnútra Sándor Pintér na spoločnej tlačovej konferencii s rakúskym rezortným kolegom Gerhardom Karnerom Orgány v…

Podkasty

Zasmejme sa, aby sme sa nezbláznili

icon

Bratislava 17. januára 2022 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian) Má pravdu Dušan Jarjabek? Zvuk: Jarjabek (zbláznime sa…) Poslanec Jarjabek má asi pravdu, hrozí, že táto republika sa zblázni. Ale aby ju nemal, aby sme nehovorili len o covide, pozrime sa na dnešný svet a dnešných politikov z nadhľadu. Humoristicko-satirický Roháč už dávno zanikol, a ani Kocúrkovo už v stánkoch nevidieť, a tak sme sa pozreli...

“Yankee go home!” Znelo na proteste proti zmluve SR a USA

icon

Bratislava 17. januára 2022 (HSP/Foto:TASR-Martina Kriková) Na bratislavskom Hviezdoslavovom námestí, vedľa budovy veľvyslanectva Spojených štátov, sa v sobotu popoludní zišlo viac ako tisíc ľudí – podľa vyjadrenia europoslanca Milana Uhríka – aby vyjadrilo jasne negatívny postoj v spojitosti s vojenskou zmluvou medzi SR a USA, ktorá tento týždeň prešla vládou. Podľa jedného z proamerických denníkov „na mieste...

Osem miliárd korún. Toľko nás stojí očkovacia prémia seniorov

icon

Bratislava 14. januára 2022 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian) Minister financií s paličkou v ruke pred veľkou tabuľou v miestnosti, kde ešte na stene zostalo heslo „Daňová revolúcia plní vaše sny“ – to ako keby naozaj národ slovenský sníval o krčahu vody k jedlu a o zdanení tringeltov, lebo toto sú jedny z najrevolučnejších Matovičových návrhov. A z tej tabule sa dá vyčítať, že všetkých seniorov nad 60...

Slovensko má byť definitívne nekultúrne? Spisovatelia pôjdu do ulíc

icon

Bratislava 13. januára 2022 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann) Samé čudné a nepochopiteľné správy. V piatok Natália Milanová oznámila, že od pondelka majú byť otvorené kultúrne podujatia v režime OP maximálne pre 50 návštevníkov. Mala sa tým „otvoriť kultúra“, aj keď Matovič by s tým ešte radšej počkal. Zástupcovia kultúrnej obce vyjadrili počas víkendu nesúhlas s avizovanou podobou uvoľnenia podmienok pre...

Povinné očkovanie sa odkladá. Definitívne?

icon

Bratislava 12. januára 2022 (HSP/Foto:TASR-Roman Hanc) Čakali sme, čo sa stane 10. januára, teda v pondelok, keď podľa pôvodných informácií mala byť v ten deň hotová právna analýza k otázke povinného očkovania a spoluúčasti na liečbe ochorenia COVID-19 pre neočkovaných. Nebola. Vari preto, že minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský sa rekreoval v Ománe? Alebo ministerka spravodlivosti Mária Kolíková nestíha,...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

René Pavlík

Konečné riešenie

0icon

  Vláda podpísala zmluvu, ktorú by druhá strana, v opačnom garde, nepodpísala ani keby musela. Tá naša nie len, že nemusela, ale podľa slov ministra Korčoka sama to iniciovala. Minister obrany, Jaroslav Naď, sa tešil ako malý grázlik, čo kameňom trafil okno riaditeľa školy. Spoločnými silami, za pomoci vlády a určite…

Jana Tutková

Záver množstva štúdií reinfekcie: Prirodzená imunita prekonaných je lepšia ako napichaná imunita

0icon

Až 27-násobne lepšia je ochrana prekonaných pred covidom ako ochrana opichaných 2 dávkami Pfizer vakcíny – vyšlo v štúdii, publikovanej izraelskými výskumníkmi koncom augusta minulého roka. Výskum realizovali od júna do začiatku augusta (pri nástupe ich letnej Delta vlny) a porovnavali mie

Erik Majercak

Nominácie Výročných cien a anticien za porušovanie ľudských a sociálnych práv za rok 2021 – ISOP

0icon

V tomto období zažívame obdobie masového porušovania ľudských a sociálnych práv občanov. Asi najhorším je porušovanie Norimberského kódexu, ktorý vznikol po 2. Svetovej vojne ako reakcie na neľudské správanie politikov, vedcov, lekárov, ktorým bolo nutné takto na papieri povedať: „Nerobte pokusy na ľuďoch

Slavěna Vorobelová

Experti z Oľano sa opäť predviedli

0icon

To, že na Slovensku vládne chaos a porušujú sa zákony, nie je žiadnou novinkou. Klub Oľano sa opäť predviedol v plnej paráde, keď sa schvaľovala novela zákona č. 362/2011 Z.z., tzv. zákon o lieku.

Branislav Krist

Rakúsko zavádza "Totalimpfung" – Heil Kovid

0icon

Rakúsko, zatiaľ ako jediná krajina v Európe zavádza povinné očkovanie proti Covid-19 pre všetkých občanov starších ako 18 rokov. Zámer rakúskej vlády zaviesť povinné očkovanie zdvihlo vlnu odporu naprieč celou krajinou. Konalo sa niekoľko desiatok demonštrácií.

TopDesať

TOP10: Toto sú tie najstrašidelnejšie a najzáhadnejšie miesta Slovenska

0 icon

Ak máš rád strašidelné príbehy, záhadné a tajomné miesta, staré legendy, si na správnom mieste. V tomto rebríčku sa pozrieme na tie najzáhadnejšie miesta Slovenska, ktoré sú miestami doslova až desivé. Nemáš náhodou jedno z nich niekde poblíž?  1. Katov dom v Trenčíne 

Ploštice: Ako zistíš, či sú aj v tvojej posteli?

0 icon

Aj keď ploštice v posteli neprinášajú žiadne infekčné choroby, stále môžu byť nepríjemné a dokonca spôsobiť určité zdravotné problémy. Od fyzických reakcií, ako sú vyrážky alebo alergie, až po psychologické účinky, ako sú úzkosť, stres a nespavosť - tieto dôvody sú viac než dostatočné na to, aby sa ploštice stali nevítanými hosťami v tvojej…

Staroveké mesto Tachte Sulejman: 2. časť

0 icon

Nazrime s nami do útrob miesta, kde planul kráľovský oheň. Pokračujeme druhou časťou článku o starovekom meste Tachte Sulejman - alebo ak chcete Tróne Šalamúnovom. Počuli ste už o Veži smrti? Árijský kňaz Zaratušra, ktorý sa pokladal za proroka, sa okolo roku 600 pred našim letopotom pokúsil o reformu árijského…

Ktoré sú najviac a najmenej znečistené mestá na svete?

0 icon

Ekológia sa v poslednej dobe rieši kdekoľvek okolo nás. Spoločnosť IQ Air sleduje znečistené častice poletujúce vzduchom, ktoré môžu našim dýchacím cestám spôsobiť problémy. Aké sú podľa ich výskumu najviac a najmenej znečistené mestá sveta? Denne vymiera až 100 vzácnych rastlinných a živočíšnych druhov. Na hraniciach Rwandy, Ugandy a Zairu…

Fascinujúce mesto Jeruzalem: 1. časť

0 icon

Starobylý Jeruzalem je vzácny pre židov, kresťanov i moslimov. Svedčia o tom zástupy pútnikov, ktorí sa prechádzajú po jeho uličkách. O Jeruzaleme sa toho už popísalo skutočne veľa. Napriek tomu však veríme, že pre vás - našich čitateľov - prinesieme opäť niekoľko zaujímavostí. Poďme na prvú časť trojdielnej série. Medzi…

Armádny Magazín

Turecko prezentuje sľubné bojové cvičné lietadlo vlastnej konštrukcie. Video

0 icon

Turecko, 18. januára 2022 (AM) – Turecko pripravuje prezentáciu nového perspektívneho bojového cvičného lietadla vlastnej konštrukcie Hürjet. Ako uvádza developerská spoločnosť, predstavenie lietadla prebehne v najbližšom čase.   https://twitter.com/i/status/1481552092590448641 Spoločnosť Turkish Aerospace Industries (TAI) má v úmysle

Odvetný ťah Ruska? Kremeľ zhodnotil možnosť rozmiestnenia vojenských základní blízko USA

0 icon

Rusko, 18. januára 2022 (AM, Sputnik) – Tlačový hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov sa vyjadril k možnosti rozmiestnenia v

V Británii našli kandidáta na nového zo Skripaľovcov. Chce ho odstrániť super čata zabijakov KGB

0 icon

Veľká Británia, 18. januára 2022 (AM) – "Žijem v neustálom strachu a myslím si, že každý deň bude môj posledný." Tieto slová bývalého dôstojníka KGB Borisa Karpičkova, ktorý teraz žije v Londýne, aktívne replikujú britské médiá. To znamená, že z Karpičkova jednoznačne robia kandidáta na nového zo Skripaľovcov. Aký je to…

Kto bráni vojakom naplniť vojenskú prísahu?

0 icon

Slovensko, 18. januára 2022 (AM) – Vojenská prísaha je sľub, ktorým vojaci deklarujú svoju vernosť vlasti. Jej obsah stanovuje § 3 zákona č. 321/2002 Z. z. o ozbrojených silách Slovenskej republiky.   [caption id="attachment_42470" align="alignnone" width="750"]

Ako môže ruské námorníctvo vyvíjať tlak na Spojené štáty

0 icon

Rusko, 18. januára 2022 (AM) – Rusko-americké konzultácie sa neskončili prakticky ničím - a veta námestníka ministra zahraničných vecí Ruskej federácie Sergeja Rjabkova sa toho stala jasným dôkazom. Podľa diplomata, ak budú Spojené štáty naďalej vyvíjať vojenský tlak na Rusko, môže vykonať Rusko „opatrenia v línii námorníctva“. V akom stave

Svetlo sveta

Kde sa nachádzajú Traja králi dnes?

0 icon

Po narodení Ježiša nám Sväté písmo predkladá príbeh, ako králi alebo inak nazývaní aj mudrci z východu, prišli do Betlehema, aby sa Kristovi poklonili. Nový zákon kladie dôraz na skutočnosť, že na základe hviezdy na oblohe muži prišli až do Betlehema. Biblia nehovorí koľko týchto kráľov bolo ani z akej…

Arcibiskup Sheen: Matka Božia je Bohorodička

0 icon

Dnes Vám budem rozprávať o našej svätej Matke. A začnem Lurdami. Lurdy sú mestečkom na juhu Francúzska, kde sa v minulom storočí zjavila Panna Mária. Bol som tam 30 krát. Nikdy nezabudnem na prvú moju návštevu tohto pútnického mesta. V tom čase som študoval v Belgicku na univerzite, ako mladý…

Prečo si Cirkev na Vianoce pripomína sv. Štefana a evanjelistu Jána?

0 icon

Pre veriaci ľud je častokrát ťažko pochopiteľné, prečo počas oktávy na Vianoce hneď po oslávení Narodenia Pána, Cirkev predkladá na oslavu martýra sv. Štefana a evanjelistu sv. Jána. Ako prišlo k tomu, že najveselšie sviatky roku sa veľmi rýchlo menia na pripomienku umučenia človeka? Je opodstatnené, aby sv. Štefan ako…

26.12. Svätý Štefan, mučeník pri obhajobe pravého učenia Cirkvi

0 icon

Svätý Štefan je považovaný v Katolíckej Cirkvi sa prvého mučeníka, ktorého sviatok sa slávi 26.12. Tento deň boli totiž nájdene relikvie svätého Štefana. Stalo sa tak na základe videnia, ktoré mal v roku 415 kňaz menom Lucian. V roku 439 relikvi boli prenesené do nového kostola postaveného pri Damašskej bráne v Jeruzaleme. Krížiaci volali…

Narodenie Ježiša Krista – vianočné sviatky a okruh ich slávenia

0 icon

Na Vianoce kresťania slávia narodenie Ježiša Krista. Sú to sviatky Božieho vtelenia, sviatky vykúpenia, pokoja a lásky. Vianoce oslávia na celom svete dve miliardy veriacich. Presný dátum narodenia Pána známy nie je. Slávenie 25. decembra ako narodenie Ježiša je doložené po prvý raz z roku 336 v Ríme. Na základe…

FOTO DŇA

Kŕdeľ havranov v popradskom parku

Autor: TASR–Milan Kapusta

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali