Gajdoš: Vozidlo 8×8 bude slovenské a budeme ho môcť predať aj do zahraničia

Bratislava 28. decembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

 

Nové obrnené vozidlá 8×8 budú slovenské a budeme ich môcť vyvážať aj do zahraničia. Výrobcovia postavia nové vozidlo prispôsobené potrebám slovenských ozbrojených síl. V roku 2018 priletia na Slovensko ďalšie dva vrtuľníky Black Hawk, ktoré by armáda mohla v budúcnosti vyzbrojiť nielen guľometom, ale aj raketami pre podporu pozemných síl. V rozhovore pre TASR to uviedol minister obrany SR Peter Gajdoš (SNS).

Na snímke minister obrany SR Peter Gajdoš

Blíži sa koniec roka 2017, teda čas hodnotenia a bilancovania. Keby ste sa mali obzrieť späť na rok 2017, ktoré udalosti v rezorte obrany by ste vyzdvihli v uplynulom roku ako najpodstatnejšie?

Za uplynulý rok sme zvládli splniť veľké množstvo úloh. Z tých najdôležitejších spomeniem vypracovanie strategických dokumentov. Dlhodobý plán rozvoja obrany s dôrazom na výstavbu a rozvoj Ozbrojených síl SR s výhľadom do roku 2030, ktorý je vlastne plánom investícií na najbližších 13 rokov a treba otvorene povedať, že takýto dokument tu 25 rokov absentoval. Ďalej spomeniem novú Obrannú a Vojenskú stratégiu SR, ktoré sú reakciou na zmenené bezpečnostné prostredie, ale aj to, že sme participovali na príprave Bezpečnostnej stratégie SR. V tomto roku sme historicky prvýkrát cvičili vojakov v zálohe a výsledkom je, že dnes máme reálne vycvičených príslušníkov aktívnych záloh. Spomeniem dobrovoľnú vojenskú prípravu, ktorá je pre nás v zmysle Programového vyhlásenia vlády SR a programu Slovenskej národnej strany, jednou z priorít. A rovnako tak aj v tomto projekte sme okamžite zareagovali zmenou legislatívy na to, že sme v rámci pilotného projektu nedokázali osloviť dostatočný počet ľudí. No či niekto chce, alebo nechce, obrana vlasti nie je iba záležitosťou ozbrojených síl a zložiek, ale týka sa každého jedného občana.

 

Spomenuli ste strategické dokumenty, ktoré sa týkajú aj modernizácie Ozbrojených síl SR. Tento rok dostali vojaci nové dopravné lietadlo Spartan či prvé viacúčelové vrtuľníky Black Hawk. Na akú novú techniku sa môžu slovenské ozbrojené sily tešiť v budúcom roku 2018?

Na začiatku som povedal, že rezort obrany chcem viesť v zmysle hesla „všetko pre vojaka“. Tak, aby im po nás reálne zostala kvalitná moderná výzbroj a výstroj. Keď to teda zoberiem všeobecne, budeme pokračovať v nastolenom trende v modernizácii ozbrojených síl. V roku 2017 boli slávnostne odovzdané dva vrtuľníky Black Hawk, v roku 2018 pribudnú ďalšie dva, v roku 2019 potom posledných päť a v zmysle dlhodobého plánu, ktorý som spomínal, počítame aj s dozbrojením. Okrem vrtuľníkov dostali vzdušné sily aj nový Spartan, čo už bolo z hľadiska strategickej prepravy nevyhnutné, pričom v budúcom roku by ozbrojené sily mali dostať ďalšie lietadlo. No máme tu aj pozemné sily, ktoré tvoria jadro našich ozbrojených síl. Preto sme v zmysle mandátu, ktorý sme si vypýtali od vlády, začali s obrnenými vozidlami 8×8 a 4×4. Predpokladám, že na budúci rok, po úspešnom ukončení vývoja a absolvovaní všetkých skúšok, v prípade, že budú odstránené všetky nedostatky a splnené požiadavky ozbrojených síl, začneme sériovú výrobu 8×8 a potom v roku 2019 aj 4×4.

 

Rezort obrany viackrát prezentoval, že v prípade obrneného vozidla 8×8 sa bude zhruba 70 percent vozidla vyrábať na Slovensku a zvyšok bude fínsky. V médiách sa však objavili pochybnosti, či je tento údaj správny…

Ja chcem zdôrazniť, že ide o 70 percent hodnoty toho vozidla, ktoré bude vyrábané. Zdôrazňujem hodnoty! Teda vrátane pracovnej sily a samotnej práce. A tu je zrejme ten rozdiel, ako to chápeme my a ako to chápu napríklad aj opoziční politici či odborná verejnosť.

 

Fínske obrnené vozidlo Patria AMV XP je považované za spoľahlivé vozidlo, ktoré Fínsko vyviezlo do viacerých štátov sveta. Je cieľom Slovenska skopírovať výrobu tohto vozidla doma, v slovenských podmienkach alebo bude slovenské obrnené vozidlo iné, ak áno, v čom?

Ozbrojené sily SR majú vlastné požiadavky z hľadiska priechodnosti vozidla, zabezpečenia plávania, spojenia, ktoré chceme samozrejme vlastné, filtračno-ventilačného zariadenia, ochrany proti zbraniam hromadného ničenia či integrácie veže Turra 30. To je dôležité, že tá veža sa vyrába u nás. Spoločnosť Konštrukta Defence, ktorej sme zadali tento projekt, bude integrátorom celého vozidla. Pôjde o naše vlastníctvo, čiže „Made in Slovakia.“ Budeme ho môcť, ako náš vlastný produkt, predávať ďalej do sveta.

 

Tie prvky, ktoré ste spomínali, budú teda iné v porovnaní s fínskym obrneným vozidlom AMV XP?

Áno, tie budú najdôležitejšie. Napríklad aj vežu Turra 30 musíte prispôsobiť. Ale celkovo, keď ju tam dáte, to je hlavná palebná sila 30 mm kanón plus protitankové riadené strely, priestor pre vojakov, zabezpečenie priestoru na zbraňové systémy, ktoré máme, vrátane štyroch protitankových riadených striel a k tomu bude prispôsobený aj ten vnútorný priestor. Samozrejme, v súčasnej dobe sa nedá robiť vývoj takým spôsobom, že začnete od malej skrutky. Vozidlo bude plne prispôsobené požiadavkám našich ozbrojených síl a vyvinuté pre ich potreby.

 

Na Priemyselnom dni na Záhorí rezort obrany predstavil 11 druhov vozidiel 4×4. Toto obrnené vozidlo chce taktiež získať slovenská armáda. Je v tejto veci už nejaký posun, je známe, ktoré z vozidiel by najviac vyhovovalo potrebám ozbrojených síl SR?

Podobne, ako som to spomínal pri vozidlách 8×8, že sú vyvíjané na základe operačných a úzko špecifických požiadaviek našich ozbrojených síl. Pretože aj pri tomto projekte hrajú najdôležitejšiu úlohu vojaci. Na Záhorí otestovali všetkých 11 vozidiel. V marci 2018 by sme chceli mať už nejaký výsledok, a teda postaviť vozidlo 4×4 na jednom z podvozkov. Výsledky analýzy však ešte nemáme.

 

Zastavil by som sa ešte pri modernizácii stíhacieho letectva. Abonentná zmluva je platná do roku 2019, teraz je koniec roka 2017. Čas beží, viete už povedať, akým spôsobom bude chránený slovenský vzdušný priestor po tomto roku?

Suverenita nášho vzdušného priestoru a jeho ochrana je v súčasnosti zabezpečená 24 hodín denne, sedem dní v týždni a 365 dní v roku. Čo sa týka budúcnosti, vláda SR mi uložila predložiť za rezort obrany návrh na riešenie do konca júna 2018, a to aj dodržím.

 

Nebude to príliš krátka doba na prípravu po tomto termíne, po júni 2018?

Myslím, že nie.

 

Spomínali ste vyzbrojenie vrtuľníkov Black Hawk. Ich štandardnou výzbrojou je napríklad 7,62 mm guľomet. Budú slovenské vrtuľníky vyzbrojené guľometmi alebo sa počíta s inou výzbrojou?

Nechcem nazývať naše vrtuľníky Black Hawk „holými“, pretože už teraz sú tam zabezpečené záležitosti dlhšieho doletu, zvýšenia paliva, sú tam spôsobilosti zlaňovania, môžeme ich využívať na hasenie požiarov a podobne. Máme záujem aj o výzbroj, ale všetko záleží samozrejme na zdrojoch. Americkej strane sme poslali požiadavku, aby nám navrhli, akým spôsobom by z finančných prostriedkov, ktoré sme ešte ušetrili v rámci rokovaní, bolo možné vrtuľníky dozbrojiť. Keby som chcel hovoriť konkrétne, tak by som zavádzal. Keď nám dajú výhodnú ponuku aj na zabudovanie protitankových riadených striel, tak samozrejme pôjdeme do toho, pretože vrtuľníkové letectvo by malo podporovať pozemné sily a čím im chcete podporovať? Len tým, že budú krútiť vrtuľami, asi nie. Teda minimálne guľomet na vlastnú ochranu a eventuálne nejaké rakety, či už protitankové alebo proti živej sile.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Česká vláda požiada o predĺženie núdzového stavu, deti sa zatiaľ nevrátia do škôl

0 icon

Bratislava 27. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto:Screenshot video)   Česká vláda sa na mimoriadnom zasadnutí dohodla, že požiada Snemovňu o predĺženie núdzového stavu o mesiac. Schválila tiež plošné testovanie v domovoch pre seniorov a minister zdravotníctva oznámil, že deti sa v pondelok nevrátia do škôl. Informuje o tom spravodajský portál TN.cz "Vláda…

Naď: Vytvorených bude viac ako 5000 odberných miest a 4901 tímov

0 icon

Bratislava 27. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Počas plošného testovania na ochorenie COVID-19 na Slovensku bude nadchádzajúci víkend vytvorených viac ako 5000 odberných miest, pripravených bude 4901 odberných tímov Testovať sa bude od soboty do nedele (31. 10. - 1. 11.), a to v čase od 7.00 do 22.00 h,…

Lekárska komora pred celoplošným testovaním: „Honba za prvenstvom a vavrínmi môže spôsobiť slepotu a zastrieť podstatu celej veci“

0 icon

Bratislava 27. októbra 2020 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Lekári združení v Slovenskej lekárskej komore upozorňujú, že sú smutní z toho, že im nebolo umožnené robiť testovanie na ich pracoviskách. Dodávajú, že existujú aj iné opatrenia ako celoplošné testovanie v miestach určených na voľby SLK na mimoriadnom zasadnutí Rady SLK prijala minulý…

Dve automobilky nebudú testovať zamestnancov vo svojej réžií

0 icon

Bratislava 27. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA-Martin Havran)   Automobilka Jaguar Land Rover Slovakia pri Nitre nebude svojich zamestnancov testovať. Manažérka pre firemné záležitosti v nitrianskom Jaguar Land Rover Miroslava Remenárová uviedla, že automobilka so svojimi zamestnancami pravidelne komunikuje o COVID opatreniach a vyzvala ich, aby sa zapojili do testovania, ktoré sa…

„Pán Šeliga, čo si to dovoľujete a kto si myslíte, že ste?“ Chmelár okomentoval dobýjanie sa Šeligu na zasadnutie Akademického senátu STU, ktorému umožnili vstup až policajti

0 icon

Bratislava 27. októbra 2020 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Politický komentátor a vysokoškolský pedagóg Eduard Chmelár sa vyjadril k snahám na výmenu rektora Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave a k aktivitám podpredsedu NR SR Juraja Šeligu zo strany Za ľudí v tejto veci Chmelár uviedol, že ako bývalý člen Slovenskej rektorskej…

Erdogan podal na holandského poslanca trestné oznámenie za urážku

0 icon

Ankara 27. októbra 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP/Turkish Presidency)   Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan podal trestné oznámenie na holandského poslanca Geerta Wildersa, ktorý má protiislamské postoje, po tom, čo na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter zverejnil sériu príspevkov namierenú proti nemu. V jednom zverejnil jeho karikatúru s čiapkou pripomínajúcou bombu a označil…

Veľká kritika vlády. Politici reagujú na štatistiky MMF – Slovensko je na chvoste pomoci ekonomike v dôsledku koronavírusu

0 icon

Bratislava 27. októbra 2020 (HSP/Foto:TASR/AP/DPA-Monika Skolimowska)   Bývalý minister školstva Juraj Draxler na sociálnej sieti upozornil na nové štatistické dáta Medzinárodného menového fondu (MMF) MMF publikoval údaje monitora fiškálnych opatrení krajín v reakcii na pandémiu koronavírusu, z ktorého Slovenská republika vyšla ako jedna z krajín s najnižšou podporou ekonomiky. Podľa…

Predčasne ukončili jednu zo štúdií lieku na báze protilátok spoločnosti Eli Lilly

0 icon

New York 27. októbra 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP/Eli Lilly-David Morrison/)   Americký Národný inštitút pre alergie a infekčné ochorenia (NIAID) predčasne ukončil klinickú štúdiu experimentálneho lieku na báze protilátok farmaceutickej spoločnosti Eli Lilly u pacientov hospitalizovaných s ochorením COVID-19 Nezávislý dohľad zhruba pred dvoma týždňami pozastavil nábor do štúdie testujúcej experimentálny liek…

Taraba: „Ja sa otestovať nepôjdem. Chcem vidieť a vedieť, čo bude štát so mnou robiť, rovnako ako robí s Vami“

0 icon

Bratislava 27. októbra 2020 (HSP/Foto:TASR - Jakub Kotian)   Opozičný nezaradený poslanec Tomáš Taraba (KDŽP) na sociálnej sieti uviedol, že sa nepôjde otestovať na COVID-19. Vysvetlil, prečo sa tak rozhodol "Ja sa otestovať nepôjdem. Chcem vidieť a vedieť, čo bude štát so mnou robiť, rovnako ako robí s Vami. Posielate…

Kollárova spolujazdkyňa prehovorila o tom, prečo sa s ním viezla v aute

0 icon

Bratislava 27. októbra 2020 (HSP/Foto: Instagram/TASR - Jakub Kotian)   Predseda parlamentu Boris Kollár mal počas víkendu vážnu autonehodu. Jeho spolujazdkyňa Miroslava Fabušová sa snažila vysvetliť, prečo sa s ním viezla v aute  Podľa prvotných informácií bol okrem Kollára zranený aj šofér a ochrankár. Neskôr sa v médiách objavila informácia, že…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Štefan Harabin

Dokedy Vás bude podvádzať grázel, daňový kriminálnik a korupčný plagiátor Matovič?

0icon

Ukazuje sa, že koronavírus COVID 19, nie je pandémiou, ani chrípkou, ale má úroveň bežného vírusu. WHO zverejnila novú metaštúdiu s dátami z viac ako 70 krajín sveta o COVID 19. Opakujem znova. Ľudia spamätajte sa! Veď ide o Vaše zdravie. Nenechajte zo seba pre grázla Matoviča robiť pokusných králikov.…

Roman Huťa

Sv. Michal Archanjel velí do boja

0icon

Snívali sa mi dva sny, druhý bol prorocký. V prvom som bol účastníkom veľkej slávnosti, všetci boli oblečení v slávnostných róbach a pili omamné nápoje z krištáľových čiaš. Kráčal som medzi nimi v montérkach. Ponúkali mi omamný mok aj dievčatá, a ja som odmietal. Všetci boli krásne poobliekaní, len tváre mali zohavené. Tie boli obrazom…

Pavol Kleban

Slovenské kráľovstvo: prorocké slová určené Slovákom a Slovensku

0icon

Doba, ktorú momentálne žijeme, je často rôznymi autormi charakterizovaná ako obdobie morálneho úpadku. Strata cnostných ľudských hodnôt v spoločnosti čoraz častejšie privádza ľudí do bezvýchodiskových životných situácií. Súčasný spoločenský systém túto skutočnosť buď nerieši dostačujúco, alebo potreby občanov aj naďalej prehliada úplne. Aj z toho dôvodu nastáva u mnohých ľudí…

Peter Košík

AKO SI IGORKO S JARKOM NA TESTOCH IDU VRECKA NAPCHAT. DO KEDY IM TO BUDEME TOLEROVAT???

0icon

Plačlavým hlasom by Igorko škriekal, keby si minulé vlády 50 milionový kšeft na testoch dohodli u pochybnej firmy. Veľmi dobre si tie jeho psychopatické prejavy pamätáme. A teraz čuduj sa svete, vodu kázal a víno pije. Aj s jeho súputnikom Jarkom teraz zavádzajú na Slovensku psychický teror, len aby sa…

Peter Švec

Vrchol vojenskej zručnosti: víťazstvo bez obetí. Robia z nás ovce, vedené ovcami. Pôsobenie proti prevahe: 7. časť.

0icon

Ovce vedené ovcami, zahnané do košiara, sú predurčené na to, aby ich susediaca vlčia svorka vykántrila. Naši nevládcovia už vírusu obetovali sociálno-ekonomickú bezpečnosť. V tomto pokračovaní, ktoré sa v prenesenom zmysle výsostne týka premiérovej vojny s koronavírusom, v skutočnosti so strachom z neho, sa pobavíme o procese, ktorý možno popísať ako mentálny presun od relatívneho…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

TOP10+: Veci, ktorými nás filmy a seriály klamú, pričom v skutočnosti neexistujú 1. časť

0 icon

Seriály a filmy majú niekedy jednoduchý dej, často sprevádzaný istými scénami, ktoré sa veľa krát opakujú. Čo z toho sú ale úplné hlúposti, ktoré sa v reálnom živote nikdy nestanú? Do výroby jedného filmu a seriálov sa často zapájajú stovky technikov, hercov a kameramanov, ale režisér  rozhoduje, čo bude vidieť na plátne. On určí ako bude všetko nakrútené.…

Röntgen: 10 obyčajných vecí, ktoré RTG žiarenie ukazuje v úplne inom svetle

0 icon

Odkedy ľudstvo vynašlo röntgen, skúšali sme zobraziť pod RTG žiarením doslova všetko, čo nám prišlo do rúk. Hoci sa táto technológia využíva predovšetkým ako diagnostická metóda v medicíne, umožňuje nám vidieť každodenné veci alebo činnosti v úplne inom svetle. Rozprávanie, pitie vody či nosenie podpätkov. Röntgen, presnejšie RTG žiarenie, nám…

Ilumináti – základný kameň konšpiračných teórií (3. časť)

0 icon

Ako sme sľúbili, v tretej časti článku, ktorá je zároveň poslednou s názvom Ilumináti – základný kameň konšpiračných teórií, sa pozrieme na vyhlásenie Thomasa Jeffersona a aj mimozemské plazy. Jefferson vyhlásil, že celkom chápe, prečo sa Ilumináti uchýlili do utajenia: Weishaupt žil pod nadvládou tyranie zo strany despotu a kňazov.…

Vypadávanie vlasov: Môžu za to gény alebo ovzdušie?

0 icon

Vypadávanie vlasov nie je vôbec príjemným javom. Bez rozdielu postihuje mužov aj ženy a spôsobuje mierne depresívne stavy. Vypadávanie vlasov sa odborne nazýva alopécia – tento názov je odvodený z gréckeho slova alopekia, čo označuje líšku, u ktorej sa vyskytuje „škvrnitá plešivosť“. Alopécia je pre väčšinu postihnutých nepríjemným hendikepom, a…

Zlyhania, ktoré zaboleli a rozosmiali. Títo ľudia mali smolu

0 icon

Každý z nás má občas svoj zlý deň. Niektoré tieto dni sú horšie a niektoré sú zasa len vtipné. Všetky zlyhania v našom živote však majú nejaký dôvod. Či už je to našou chybou, alebo iba zhoda náhod, ľudia sú  takýchto dní nešťastní. My ti dneska ukážeme, že takéto zlyhania…

Vo svete IT

Najhodnotnejšou značkou na svete je Apple. Mierne si polepšil Samsung, Huawei zas výrazne stratil

0 icon

Rok 2020 je pre mnoho spoločností „studenou sprchou“. Dôvodom je aktuálne prebiehajúca pandémia, ktorá ovplyvnila podnikanie mnohých firiem. Na druhej strane nájdeme aj mnoho spoločností, ktorým sa náramne darilo. Napríklad spoločnosť Zoom, ktorá raketovo rástla. Rebríček Best Global Brands 2020 (pozn. redakcie: po kliknutí na odkaz si môžete pozrieť celý…

Facebook pravdepodobne našiel spôsob, ako bude zarábať na službe WhatsApp

0 icon

WhatsApp aktuálne patrí medzi najpoužívanejšie komunikačné platformy na svete. Hoci je táto služba veľmi populárnou, tak aj napriek tomu Facebook stále nemá poriadny koncept, ako možno na tejto službe zarábať. V minulosti sa objavili správy, ktoré hovorili, že sociálna sieť začne zobrazovať v rámci rozhrania aplikácie reklamu. Nešlo by o…

Takto vyzerá aktuálny výpredaj platených hier a aplikácií z Google Play, ktoré stiahnete zadarmo

0 icon

Tak ako každý týždeň, tak aj tento prebieha v obchode Google Play veľký výpredaj platených Android aplikácií a hier, ktoré môžete dočasne stiahnuť zadarmo. Na zozname nižšie nájdete 14 aplikácií, 30 hier a 9 aplikácií určený na prispôsobenie zariadenia, ktoré môžete po obmedzený čas stiahnuť zadarmo. Z aplikácií dávame extra…

Je možné preletieť stredom Zeme a „vyskočiť“ na druhej strane?

0 icon

Cesta do stredu Zeme je vedecko-fantastický román slávneho francúzskeho autora, Julesa Verna, z roku 1864. Autor zachytáva skupinku ľudí, ktorí sa rozhodli vydať sa do útrob našej planéty a podarilo sa im objaviť nový svet, plný záhadných tvorov. Dnes už s istotou vieme, že v jadre našej modrej planéty sa…

Pozrite sa, ako môžete zamedziť smartfónu, aby vás neustále počúval

0 icon

Možno to ani netušíte, ale naše smartfóny nás neustále počúvajú. Dôvodom, ktorý sa za týmto skrýva, sú hlasoví asistenti, ktorí reagujú na zvuk. Najlepším príkladom je pravdepodobne služba Google Asistent, ktorá reaguje na hlasové povely „Hey Google“ alebo „Ok Google“. Inými slovami, na to, aby sa funkcia zapla, tak potrebuje…

Armádny Magazín

Peklo z neba: Ruský nálet na výcvikovú základňu v Sýrii zabil takmer 80 pro-tureckých teroristov

0 icon

Sýria, 27.október 2020 (AM) - V marci, po niekoľkých týždňoch bojov medzi sýrskymi vojakmi a rebelmi podporovanými Ankarou v provincii Idlib (po začatí operácie Jarný štít), Ruský prezident Vladimir Putin a jeho Turecký náprotivok Recep Tayyip Erdogan sa dohodli na zásade prímeria, ako aj na zriadení spoločných rusko-tureckých hliadok pozdĺž diaľnice…

Americký Bell dodal polícii Poľskej republiky tri vrtuľníky Bell 407 GXis

0 icon

Fort Worth, USA, 27. októbra 2020 (AM) – Bell Textron Inc., dcérska spoločnosť Textron Inc. (NYSE: TXT), oznámila, že dodala Polícii Poľskej republiky tri stroje Bell 407 GXis. Poľská polícia je viac než 20 rokov tradičným zákazníkom Bellu. Úlohou týchto vrtuľníkov je pomáhať a chrániť obyvateľov, udržiavať verejný poriadok a bezpečnosť…

Ďalší incident v Sýrii: Američanmi podporovaní ozbrojenci v Sýrii spustili streľbu na civilistov

0 icon

Sýria, 27.október 2020 (AM) - Na webe sa objavilo video, ktoré ukazuje, ako proamerické sily SDF ("Sýrske demokratické sily") začali strieľať na civilistov v Sýrii. Incident sa stal včera v malom meste na východe krajiny - Garanij. Nespokojní s okupačným režimom SDF sa priazni

Veliteľ legendárneho Luhanského práporu „Prízrak“ - Alexej Markov zahynul. Video

0 icon

Luhansk, 26. októbra (AM) -  Pri nehode zahynul veliteľ 14. práporu územnej obrany „Duch“ podplukovník Ľudových milícií LPR, člen rady veliteľov Zväzu dobrovoľníkov Donbasu Alexej Markov (volacia značka „Dobry“).   Sibírčan, rodák z Omsku, absolvent školy fyziky a matematiky a univerzity v Novosibirsku, vyštudovaný jadrový fyzik, žil v

Cudzinecká Légia: Ako je to so zmenou identity pri vstupe

0 icon

Francúzsko, 27.október 2020 (AM) - Pre doplnenie znalosti francúzštiny, slovo "Légion" znamená vo francúzštine "MNOŽSTVO". Čiže skutočný, doslovný preklad názvu Légion étrangère by mal byť skôr "Množstvo Cudzincov" a nie Cudzinecká légia. Avšak Légia je už zaužívané pomenovanie a preto zostanem v tomto zaužívanom spôsobe.   Táto armáda vznikla už v…

Svetlo sveta

S modlitbou ruženca premenil prázdny kostol v moslimskej štvrti na živú farnosť s 1000 veriacimi na omši.

0 icon

Michel Marie Zanotti je katolíkom z prinútenia, keď starý otec, žid, pred strachom z II. svetovej vojny, dal svoje deti pokrstiť. Otec Michel, ako ho dnes pozná celé Francúzsko, patrí dnes k veľkým pokladom francúzskeho katolíckeho duchovenstva. Veľa moderných kňazov pri vlastnej interpretácii II. Vatikánskeho koncilu nadobudlo dojem, že k…

Slovenskí biskupi odporúčajú ľuďom zúčastniť sa na celoplošnom testovaní

0 icon

Keďže v spoločnosti rezonujú otázky, týkajúce sa celoplošného testovania, ktoré sa chystá v nasledujúcich dňoch, o stanovisko sme požiadali predsedu Konferencie biskupov Slovenska Mons. Stanislava Zvolenského. Jeho odpoveď prinášame v plnom znení. “Čo sa týka plošného testovania na ochorenie Covid-19, v záujme zastavenia šírenia koronavírusu, po porade s otcami biskupmi,…

Život s ovdoveným otcom sa pre Jána Pavla II. stal “prvým seminárom.”

0 icon

Ján Pavol II vo svojich spomienkach častokrát hovoril, že obdobie po smrti jeho matky a život s otcom bol “prvým jeho seminárom”, ktorý ho nasmeroval na neskoršiu kňazskú dráhu. Práve konfrontovaný so smrťou a bolesťou spôsobenou smrťou matky a jeho súrodencov sa stalo tým, čo dopomohlo vzniku silného citového puta…

Arcibiskup Sheen: Matka Božia je Bohorodička

0 icon

Dnes Vám budem rozprávať o našej svätej Matke. A začnem Lurdami. Lurdy sú mestečkom na juhu Francúzska, kde sa v minulom storočí zjavila Panna Mária. Bol som tam 30 krát. Nikdy nezabudnem na prvú moju návštevu tohto pútnického mesta. V tom čase som študoval v Belgicku na univerzite, ako mladý…

19.10. Svätý Pavol z Kríža naučil veriacich hľadať Boha ukrytého v utrpeníc

0 icon

Svätý Pavol z Kríža (1694-1775) bol veľkým mystikom, ktorý dopomohol rozvíjať úctu k umúčenému Kristovi, ako zdroju zmierenia a odpustenia. V živote prežíval veľké trápenia a duchovné skúšky, zároveň aj dary a milosti. Mal milosť zjavení Ježiša a Panny Márie, ako aj duší z Očistca, ktoré mu opísali muky, ktorými prechádzajú.…

icon FOTO DŇA