Frešo: Odchod Ivety Radičovej bol najhorší pre SDKÚ-DS

Bratislava 6. januára 2015 (TASR/HSP/Foto:TASR)

 

Svoje rozhodnutie stať sa predsedom SDKÚ-DS napriek následnému vývoju v strane neľutuje. Prišiel o väčšinu poslancov, strana je bez podpredsedov, šéfa Ústrednej rady a po bývalom vedení ju stále ťažia finančné dlhy. Líder SDKÚ-DS Pavol Frešo v bilančnom rozhovore pre TASR napriek tomu tvrdí, že chce stranu viesť minimálne do volieb v roku 2016.

 

Na snímke predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo

-Mali ste dobrý rok?-

Hlavne občania mali rok, v ktorom sa mohli jasne vyjadriť v troch voľbách. A je dobré, že to urobili a dali najavo, ako si predstavujú smerovanie krajiny. Je to dobré aj pre každú politickú stranu, ak môže vo voľbách otestovať svoje schopnosti. Je kľúčové pre stranu, aby svoj program a hodnoty dokázala presadiť vo voľbách. Všetko ostatné je z hľadiska voliča a demokracie menej dôležité.

-Vlani ste napriek vtedajšiemu odchodu trojice poslancov (Žitňanská, Beblavý, Vášáryová) hodnotili rok 2013 tým, že SDKÚ-DS zmenila svoje správanie a je zjednocujúcim prvkom na politickej scéne. Dnes tak rozhodne nepôsobíte. Kde sa stala chyba?-

Poďme po faktoch. SDKÚ-DS svojou politikou bola aj v roku 2014 zjednocujúcim prvkom na slovenskej politickej scéne, za tým si stojím. Napriek tomu, že Pavol Hrušovský dopadol v prezidentských voľbách katastrofálne, tak to, že sme spolu s Mostom-Híd dokázali podporiť spoločného kandidáta pravice, to bol signál, ktorý smeruje skôr k spájaniu ako k rozdeľovaniu. V komunálnych voľbách sme vždy podporovali spoločnú kandidátku stredopravých strán a odmietli sme koalície so socialistami. To je trvalá politika SDKÚ-DS.

-Akýmsi návrhom na zjednotenie bola aj myšlienka Ľudovíta Kaníka vytvoriť pred voľbami demokratickú koalíciu. Vaši partneri z pravice vám odkázali, že ak chcete niečo navrhovať, musíte si najskôr upratať doma.-

Odkedy som predseda strany, presadzujeme spoluprácu stredopravej scény. Odpoveďou na pád vlády Ivety Radičovej mala byť tzv. Ľudová platforma, ktorá, bohužiaľ, padla kvôli prezidentským voľbám a postoju KDH pretlačiť Pavla Hrušovského. Nechcem kritizovať svojich partnerov, ale ukazuje sa, že ak tlačíte rozhodnutie proti vôli voličov, tí ho odmietnu. Ak sa má niekedy vymeniť vláda Smeru-SD, tak to musí byť nejaká stredopravá koalícia, a tá by mala ešte pred voľbami ukázať známky životaschopnosti, aby ľudia vedeli, prečo idú voliť a komu dávajú hlas. Ľudo Kaník to len rozvinul, kam by to malo smerovať. Princíp ale zostáva rovnaký – buď chceme spolupracovať, alebo nechceme.

-Spamätala sa už pravica z pádu vlády Ivety Radičovej?-

Dnes ani pomaly neviete spočítať počet strán, ktoré sa vyskytli na stredopravej scéne, takže to tak celkom nie je. Osobne si myslím, že musí prísť ku generačnej obmene. Ľudia, ktorí k sebe nevedia nájsť cestu alebo už nemajú čo ponúknuť voličom, budú musieť odísť a prídu takí, ktorí spolupracovať vedia. To bude kľúčové pre budúcnosť. Aktuálne však v pravici stále pretrváva kríza.

-Vláda Ivety Radičovej padla pri hlasovaní o eurovale a pre odmietavý postoj SaS. Richard Sulík sa však domnieva, že ak by vláda neskončila vtedy, Mikuláš Dzurinda by ju položil svojimi intrigami voči Radičovej v inom čase, teda, padla by tak či tak.-

Ja som pri tom nebol, ale vidím dva kľúčové problémy vlády Ivety Radičovej: z ekonomického hľadiska zdedila osempercentnú dieru v rozpočte, ktorú musela upratať. Tá forma, ktorú vláda zvolila, že veľká časť upratovania prešla na živnostníkov či malých podnikateľov, bola mimoriadne nešťastná a nepravicová. Oveľa rozumnejším riešením by bolo zvýšenie niektorých nepriamych daní. Takto to bol úder svojim jadrovým voličom. Po druhé – voľba generálneho prokurátora. Dodnes nie je rozumné vysvetlenie, prečo poslanec SDKÚ-DS Stanislav Janiš a na koho pokyn navrhol Dobroslava Trnku. To bol signál, kedy sa koalícia začala štiepiť.

-Takže zohral svoju úlohu Mikuláš Dzurinda?-

To, či na konci boli nejaké personálne animozity, neviem, nebol som tam priamo. Ale to prostredie pri voľbe generálneho prokurátora bolo nečitateľné aj pre mňa ako člena strany, nieto ešte pre voličov. Ale, samozrejme, že ak by bolo všetko v poriadku, tak tesne pred voľbami neodíde z SDKÚ-DS úradujúca premiérka. To bol najhorší odchod, ktorý sme mali. Bol to silný a jasný signál, že v tej strane treba urobiť poriadok. Zároveň to je zo strany vrcholného vedenia rovnako dodnes nevysvetlený odchod ako návrh Trnku.

-Ste predsedom viac ako dva roky, dnes sa dá povedať, že SDKÚ-DS nevyzerá dobre. Neľutujete svoju kandidatúru na predsednícky post?-

V žiadnom prípade. Som presvedčený že kandidatúra bola správna, čo dokazuje aj drvivá väčšina hlasov, ktoré som na kongrese vo Zvolene v roku 2012 dostal. Mandát je na štyri roky a ohodnotia to len a len voliči vo voľbách. Povedal som, že ak by sme neboli vo voľbách úspešní, som ochotný odísť, ale ak sú voľby v poriadku, tak v prípade vnútrostraníckych intríg treba pozbierať dostatočný počet hlasov, čo sa mojim konkurentom napriek obrovskej snahe nepodarilo. V ďalšom období musí dať SDKÚ-DS zrozumiteľnú ponuku a zrozumiteľné tváre, aby sme sa uchádzali o dôveru voličov v roku 2016.

-Takže chcete viesť stranu do volieb v roku 2016 a ak neuspejete, odstúpite?-

Jasné. Aj keby som neuspel v minuloročných krajských voľbách, tak by som odstúpil. Ak vám voliči povedia, že nemáte dôveru, tak odchádzate. Ale pokiaľ o tom hovoria funkcionári, tak to si treba vydiskutovať vo vnútri. Potom tí funkcionári zakotvia v konkurenčných stranách a vy vidíte iný motív ako úprimné starosti o SDKÚ-DS. Mnoho z nich chcelo zmeniť Slovensko a celý svet, ale vo vnútri strany neboli schopní zmeniť seba. Tu veľmi kvitujem, čo urobil Rado Procházka. Odišiel z KDH aj z parlamentu a povedal, že ak ho niekto do NR SR vráti, budú to voliči. To je príklad hodný nasledovania.

-Svojich podpredsedov ste si vybrali sám na kongrese vo Zvolene. Všetci zo svojich funkcií odišli. Bol to zlý odhad ľudí?-

Vyberal som z toho, čo v strane ostalo v parlamente krátko po voľbách. Ukázalo sa, že to nebolo celkom správne.

-Podpredsedom predsa nemusí byť poslanec.-

Urobil som to preto, lebo som sa uchádzal o širší konsenzus pri obrode SDKÚ-DS. Mohol som si vybrať aj niekoho, kto nebol v parlamente, ale v tej chvíli sa mi model, ku ktorému som sa nakoniec priklonil, zdal ako rozumný. Navyše, pre krátkosť času som nemal veľmi na výber. Realita je taká, že po pomerne úspešných eurovoľbách sa niektorí z nich chceli uchádzať o post predsedu.

-Ak by vám odišiel jeden – dvaja poslanci, dobre. Ale vám odišlo deväť poslancov z 11. Prečo? Zmenili ste sa od kongresu?-

Nezmenilo sa nič, my do bodky dodržiavame našu generálnu líniu, teda to, s čím sme boli zvolení na kongrese v roku 2012. Čo im vadí, neviem, nepoznám na Slovensku snáď nikoho, kto by im rozumel. Je to skôr otázka na nich. Či je to o ich osobných ambíciách, alebo preto, že sme stranu prebrali nie v dobrom finančnom stave, neviem.

-Po kongrese v Senici, kde ste čelili pokusu o odvolanie, nespokojenci ale aj politológovia nevedeli pochopiť, prečo ste neodstúpili. Za vaše zosadenie síce neboli potrebné tri pätiny delegátov, ale za odvolanie hlasovala drvivá väčšina prítomných. Prečo ste sa tak prísne držali čísel?-

Za moje odvolanie nebola ani polovica všetkých delegátov. Viacerí neprišli, ale ich hlasy sa do kvóra počítajú. Dôvod som povedal dopredu – mám mandát na štyri roky, schválenú generálnu líniu, a tak ako pri odvolávaní premiéra, ak nedonesiete 76 hlasov, tak pokračujem ďalej. Ja som tiež na tom trval preto, lebo som tvrdil, že funkcionárov nevedie úprimná snaha o obnovu dôvery v SDKÚ-DS. Povedal som, že ak tých hlasov bude podľa stanov dosť, bez slova odídem. O tom, či to bolo správne rozhodnutie, zase rozhodnú len a len voliči.

-SDKÚ-DS je dlhodobo najzadlženejšou parlamentnou stranou. Zvládate to?-

Keď sme preberali stranu, našli sme nulu na účte, nezaplatené faktúry za státisíce eur a niektoré miliónové dlhy. To, že sa nám podarilo finančne konsolidovať stranu, museli sme rázne škrtať, to je fakt. Prešli sme nejakým typom reformy. To, aké tam boli dlhy, to si treba pripomínať. To je niečo, čo som ešte nevidel. Zanechať dlh 3,7 milióna eur v strane od ľudí, ktorí ekonomicky reformovali Slovensko, nie je asi bežná vec. Za mojej éry sme urobili nula centov dlžôb. Naplánovali sme, ako to splatiť takmer celé do volieb v roku 2016. Budeme teda musieť šetriť aj na kampani.

-Premiér opozícii aj v roku 2014 často odkazoval, že nepredstavuje a nemá žiadnu alternatívu. Mýli sa?-

Premiéra ako alternatívu odmietli ľudia v prezidentských voľbách. Ja z toho nerobím záver o skorom konci vlády, ale už sa to stalo. Bol to veľmi silný signál. Zároveň, kauzy v zdravotníctve nadväzujú na obrovské kauzy z prvého volebného obdobia Roberta Fica. Ukazuje sa, že ten systém, kde sa vyciciava štát v prospech jednotlivcov, tu zostáva. Verejný tlak však už donútil predsedu vlády konať a zbaviť sa blízkych spolupracovníkov. Neurobil by to žiadny premiér, ak by necítil, že je jeho vláda ohrozená. Zlaté časy Smeru, keď mu všetko prešlo, sa musia nenávratne skončiť.

-Je tu teda nejaká alternatíva?-

Vláde sa zužuje priestor, priestor pre alternatívu sa teda otvára. Samozrejme, že premiér tvrdí, že tu nič iné nie je. Ale ak oni budú zarábať na chorých ľuďoch v nemocniciach, tak to nie je alternatíva. Či dokáže stredopravá scéna spolu vládnuť? Ja pevne verím, že áno. A garantujem vám, že ak SDKÚ-DS bude v takejto vláde, žiadne CT ani zarábanie na chorých ľuďoch nebude existovať. To je vylúčené.

-Silným opozičným momentom bola pred koncom roka mimoriadna schôdza na odvolanie predsedu vlády, ktorá spustila pomerne dramatické udalosti v podobe protestov ľudí v uliciach. To sa stretlo aj s kritikou. Napríklad premiér videl v opozičnom správaní, ktorá protesty organizovala, balkanizáciu politiky. Aj Béla Bugár sa vyjadril, že politika by sa mala robiť najmä v parlamente.-

Ja som na všetkých zhromaždeniach bol a ubezpečujem, že ľudia na Slovensku sú rovnako kultivovaní ako v časoch Nežnej revolúcie. Hovoriť o balkanizácii je totálna drzosť. Ak ľudia vyjdú na námestie, tak preto, lebo ich niekto hlboko urazil tým, že sa zarába na chorých ľuďoch. Na protestoch nebol ani jeden problémový človek. To, že si tam niekto občas zakričí, veď na to má právo.

-Protesty organizovali OĽaNO, SaS, NOVA a Alojz Hlina. Vás však na pódium nepustili. Mrzelo vás to?-

Ja sa na to nesťažujem. Mrzí ma ale ďalšie delenie stredopravej scény. Je to však ich voľba. Nech si ale udržia takýto kontakt s voličmi, a potom nemám nijakú obavu o výsledku nás všetkých.

-Za neformálneho lídra protestov bol označovaný Alojz Hlina, ktorý je aj výrazným poslancom v parlamente. Má na to, aby bol lídrom opozície?-

To ukážu voliči, kto má najväčší potenciál. Myslím si ale, že pri zápase niektorých politikov o post pravicového lídra treba myslieť na voliča a na možnosť spolupráce. Pri všetkom rešpekte voči svojim najmä novým kolegom si nemyslím, že niekto z nich je výrazne vyčnievajúci.

-Máme za sebou supervolebný rok. Ako čítate výsledky SDKÚ-DS?-

Prezidentské voľby – kandidát KDH nebol dobrý kandidát. Bol to neúspech Pavla Hrušovského, ktorého sme podporili. Opakovane sme sa snažili presvedčiť predsedu KDH Jána Figeľa, aby neponúkal nezvoliteľného kandidáta a keď sa ukázalo, že je nezvoliteľný, aby urobili ústupok voči iným kandidátom. KDH sa tu ukázalo ako extrémne tvrdohlavé.

-Keďže Pavla Hrušovského podporila aj SDKÚ-DS, bol to aj váš kandidát…-

Most-Híd ani SDKÚ-DS nemali svojho vlastného kandidáta do prezidentských volieb. To je fakt. Tak sa dohodli, že podporia spoločne kandidáta KDH. Neskôr sa ukázalo, že tvrdohlavosť KDH je veľmi veľká, aj keď najmä posledné prieskumy ukázali, že sa Pavol Hrušovský prepadal medzi marginalizovaných uchádzačov o prezidentský úrad. Opakovane sme skúšali presvedčiť KDH, aby ho stiahlo. Neúspešne. Následne sme prišli s kampaňou „Nedajme všetko jednej strane“, ktorej cieľom, ale aj výsledkom bolo nezvolenie Roberta Fica za prezidenta. To, že nakoniec vyhral Andrej Kiska, ktorého sme podporili pred druhým kolom, považujem za úspech všetkých demokraticky zmýšľajúcich ľudí.

-Eurovoľby.-

Dva mandáty sme mali, dva sme obhájili. Percentuálne to bol pokles, ale zároveň pribudlo päť či sedem strán, z ktorých okrem KDH sme všetky porazili. To je úspech.

-Po komunálnych voľbách hovoril premiér o debakli pravice. Vy to vidíte ako?-

Je neskutočné, ako dokáže premiér popierať realitu. Ak je niečo debakel, tak to, že v Košiciach a Bratislave nemali kandidáti Smeru ani takú odvahu, aby si na billboard dali logo svojej strany. V týchto voľbách ale všeobecne došlo k poklesu úspechu straníckych kandidátov na úkor nezávislých. Považujem to za vážnu výzvu pre všetky strany. Je na každom, ako sa s tým vyrovná.

-Vo februári môžu ísť voliči k urnám opäť, keďže bude referendum. Ako sa k nemu postavíte?-

Vždy je dobré, keď sa ľudia vyjadria. Povzbuďme ľudí k účasti, ja osobne pôjdem na referendum. Hlasovať budeme tak, ako sa doma poradíme.

-Začal sa rok 2015. Jednou z vašich vnútrostraníckych úloh bude doplniť chýbajúce vedenie SDKÚ-DS. Kedy sa do toho pustíte?-

Drvivú väčšinu orgánov máme funkčnú. Chýbajúce pozície chceme doriešiť na ústrednej rade, ktorá bude koncom januára. Vybrali sme ľudí, ktorí dokážu byť vo voľbách úspešní. Hneď, ako ich zbadáte, to pochopíte. V prvej sekunde.

-Aký to bude rok pre krajinu?-

Ja si želám, aby to bol rok, kedy sa SR zbaví možnosti, že niekto bude na chorých zarábať, želám si, aby tí, ktorí sa o seba dokážu starať, aby sa postarať mohli, a tí, ktorí nemôžu, aby dostali spravodlivú podporu a aby sa na tomto všetkom nedalo nepoctivo zarábať. Veľa tiež bude záležať od dvoch medzinárodných faktorov. Prvým je situácia na Ukrajine, kde si želám mier, druhým je otázka, ako dokáže EÚ odpovedať na túto výzvu a ako sa ekonomicky pohne ďalej. Toto výrazne ovplyvní Slovensko.

-Akú očakávate predvolebnú kampaň?-

Niekedy má človek pocit, že sa výrazne preceňujú politické či funkcionárske pohľady. Želám si, aby viac zvíťazila skromnosť a schopnosť počúvať vlastných voličov nad predstieraním vízií, pri ktorých sa môže ukázať, že po dvoch mesiacoch nefungujú.

ru

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Na Slovensku pribudlo 396 prípadov nákazy, počet úmrtí stúpol o 85

0 icon

Bratislava 8. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Prostredníctvom RT-PCR testov zachytili v nedeľu (7. 3.) na Slovensku 396 pozitívnych na ochorenie COVID-19, vykonali 2747 testov Počet úmrtí súvisiacich s novým koronavírusom sa zvýšil o 85. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií na webovej stránke covid-19.nczisk.sk. Správu aktualizujeme.  

Korčok: Vyzdvihujem prácu žien v diplomacii či medzinárodných inštitúciách

0 icon

Bratislava 8. marca 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok (nom. SaS) vyzdvihol prácu žien v diplomacii či v medzinárodných inštitúciách. Korčok to pri príležitosti Medzinárodného dňa žien napísal vo svojom profile na sociálnej sieti „Rád by som v dnešný deň osobitne vyzdvihol ženy v…

UNICEF upozorňuje, že pandémia môže spôsobiť ďalšie milióny manželstiev detí

0 icon

Washington 8. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Obrovský vplyv ochorenia COVID-19, ktorý pocítili ženy v niektorých krajinách, by v tomto desaťročí mohol viesť k ďalším desiatim miliónom nútených manželstiev detí. Vyplýva to zo správy Detského fondu OSN (UNICEF) zverejnenej v pondelok pri príležitosti Medzinárodného dňa žien "Zatvorenie škôl, ekonomický stres, prerušenie…

Hamšíka na letisku privítali stovky fanúšikov IFK Göteborg

0 icon

Göteborg 8. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Kapitána slovenskej futbalovej reprezentácie Mareka Hamšíka vítali v nedeľu večer na letisku v Göteborgu stovky fanúšikov tamojšieho IFK. V pondelok má 33-ročný slovenský reprezentant v novom klubu podpísať zmluvu Denník Sport Expressen na sociálnych sieťach uverejnil videá z vášnivého privítania, za ktoré by sa…

Politici píšu blahoželania k MDŽ. K zástupu mužov sa pridala aj Remišová a prekvapila feministickým tónom: „Ženy dokážu to, čo muži“

0 icon

Bratislava 8. marca 2021 (HSP/Foto:Facebook Veronika Remišová)   Už tradične, 8. marec patrí všetkým ženám, matkám, manželkám, kamarátkam, sestrám či dcéram. Svoje priania a postrehy k tomuto sviatku zverejnilo na sociálnej sieti mnoho slovenských politikov. Premiér Igor Matovič (OĽaNO) venoval zástupkyniam nežného pohlavia svoj pondelkový status na Facebooku. "Žienky naše,…

Dnes bude jasno až polojasno, s teplotami do 10 stupňov

0 icon

Bratislava 8. marca 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Dnes bude na Slovensku jasno až polojasno, s postupným pribúdaním premenlivej oblačnosti od severu. Najmä na severe a východe územia bude na viacerých miestach slabo snežiť alebo sa tam vyskytnú snehové prehánky, v nížinách aj dážď so snehom. K večeru začne oblačnosť ubúdať.…

Ženy majú na výplatnej páske o štvrtinu menej, sú za tým aj iné pracovné preferencie

0 icon

Bratislava 8. marca 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-František Iván)   Ženy majú na výplatnej páske stále o štvrtinu menej ako muži. Štatistiky ukazujú, že rozdiel medzi pracujúcim Slovákom a Slovenkou je najmä v plate. Priemerný plat ženy aj so všetkými finančnými odmenami, prémiami a bonusmi predstavuje 1 230 eur v hrubom Muž podľa…

Zatiaľ nevytýčili termín odvolacieho konania v kauze Pečniansky les

0 icon

Bratislava 8. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-František Iván)   Krajský súd (KS) v Bratislave zatiaľ nevytýčil termín odvolacieho verejného zasadnutia v kauze Pečniansky les, kde Okresný súd (OS) Bratislava II vyniesol v júni 2019 druhý neprávoplatný verdikt "V jednotlivých veciach rozhoduje senát vzhľadom na dátum ich nápadu. V predmetnej veci som preverila…

Najčastejšou otázkou je, čo uviesť pri frekvencii dochádzky do práce. Ľudia bez domova či v zariadeniach sa môžu sčítať sami aj cez asistentov

0 icon

Bratislava 8. marca (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Medzi najčastejšie otázky ľudí pri sčítaní patrí, čo uviesť pri frekvencii dochádzky do práce vzhľadom na pandemickú situáciu, či aké zamestnanie uviesť, ak sú podnikateľmi alebo samostatne zárobkovo činnými osobami. TASR o tom informovala hovorkyňa Sčítania obyvateľov, domov a bytov (SODB) 2021 Jasmína Stauder s…

Pri prezenčnom vyučovaní platia nové zmeny, týkajú sa materských škôl a prvého stupňa základných škôl

0 icon

Bratislava 8. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR- Erika Ďurčová)   Pri prezenčnom vyučovaní platia od pondelka nové zmeny, dotýkajú sa materských škôl a prvého stupňa základných škôl. Prezenčná forma výučby bude naďalej možná pre končiace ročníky na stredných školách, pre stredné zdravotnícke školy a skupiny piatich žiakov plus jeden učiteľ v prípade,…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Gustáv Murín

Lipšicova prvá (špeciálna) porážka

0icon

Archanjelov, ako špeciálnych anjelov, pozná kresťanstvo, islam, judaizmus aj zoroastrizmus. Vyniká medzi nimi archanjel Azrael ako „archanjel smrti“. Komu chce, v ťažkých chvíľach aj pomáha. Archanjel Daniel je špeciálny archanjel, ktorý má pomôcť v smrteľných kŕčoch Matovičovej zločinnej vlády. Daniela Lipšica jeho nežičlivci prezývajú aj Lipstein, či Lipštajn. Ale mýlia sa. On…

Marián Tkáč

Na Slovensku žijú zaručene minimálne dvaja blázni. Matovič a ja.

0icon

Priatelia, ono sa to nezdá, ale keď ide do tuhého, vtedy sa blázni, možno aj pozitívni blázni, začnú naplno prejavovať, spravidla vo svojom najvyššom stupni šialenstva. Nedá sa však vylúčiť, že osvieteného šialenstva ... Ja som spoločensky "nikto", teda nestrácajme čas popisovaním mojej osobnosti. Úvod spolu so súvislosťami by bol…

Kristian Keller

Doktor, ktorý študoval na MIT, vyvracia covid hoax (reupload)

0icon

"A potom sa poponáhľali rapídne vytvoriť diagnostický test, ktorým je kvalitatívna PCR – a o tom za chvíľu porozprávam viac. Takže, inými slovami: pred tým než dokázali čokoľvek už vytvorili test." Zdroj: Prezentácia "MIMORIADNA SPRÁVA: Ľudstvo NIE je vírus" - Dr. Andrew Kaufman Nasledovné je preklad cca od časového úseku 02:20 po…

Ivan Malý

RUSKÁ RT PÍŠE O SLOVENSKU

0icon

Ruská propagandistická televízia RT cituje slovenského premiéra Igora Matoviča: "Nie som vrah", hovorí Matovič. Slovensko sa stalo druhou krajinou Európskej únie po Maďarsku, ktorá zaregistrovala Sputnik V pre nedostatok úderov Pfizer, Moderna a AstraZeneca, ktoré schválil Brusel. Ruská vak

Jana Tutková

Boris Kollár zavádza o očkovaní. Aká je šanca úmrtia pri nakazení koronavírusom podľa veku?

0icon

Predseda parlamentu Boris Kollár sa pre denník Postoj vyjadril, že jeho strana Sme rodina nedopustí, aby sa očkovanie stalo podmienkou pre zamestnanie. No faktom je, že mnoho ľudí už nemá chuť strácať čas testovaním každý týždeň a niektorí už očkovanie preto podstúpili, ďalší by si ho dali len, aby mali…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

10+ vecí, ktoré vyzerajú ako niečo úplne iné

0 icon

Definícia pareidólie je dosť široká. Je to psychologický jav, ktorý spôsobuje, že ľudia vidia alebo počujú nejasný obraz alebo zvuk a v hlave si ho spoja s niečim úplne iným. Typickým príkladom je "zjavenie" tváre v kresbe dreva. Alebo týchto 10 vecí...  :) Ale bolo by to zločin proti našej zvedavosti, ak…

Kúzelné nápady na dizajn, ktoré budeš chcieť mať doma!

0 icon

Podobné nápady na dizajn domova nás inšpirujú, aby sme konečne zdvihli zadok a zrealizovali niečo aj vo svojom byte. Jednoducho pri prezeraní týchto fotografií zatúžiš mať doma tiež niečo originálne a nápadité. Plusom je, keď je to ešte aj funkčné a nápomocné pri každodenných činnostiach, ktoré si chceme všetci uľahčiť.…

Život je plný prekvapení a prináša nám aj takéto zmeny

0 icon

Človek je tvor, ktorý má rád svoje pohodlie. Aj preto občas lipne na veciach, ktoré mu prináša život. Nasledujúce fotografie ti ukážu, že zmena neprebieha vždy podľa našich predstáv. Občas sú jej výsledky nádherné, až dokonalé, no niekedy so sebou prinášajú iba ticho a smútok. Zmena je život. Túto vetu…

Milióny znamienok či šesť prstov: Aj takto môže vyzerať ľudské telo

0 icon

Sú ľudia, ktorí sa za svoje telo alebo jeho časti, ktoré sa vymykajú všeobecne platným normám, hanbia. Iní, tí odvážnejší, tieto odlišnosti dokážu využiť na to, aby prerazili v rôznych oblastiach, a možno práve vďaka týmto odchýlkam sa stávajú obľúbenými modelmi. Ľudské telo nie je dokonalé. Určite aj ty zastávaš…

Sarajevský atentát: 5 vecí, ktoré si o ňom pravdepodobne nevedel

0 icon

Prinášame ti ďalší článok z edície x vecí, ktoré si pravdepodobne nevedel. Tentokrát je to práve Sarajevský atentát, ktorý odštartoval udalosti, ktoré sa skončili prvou svetovou vojnou. Ak ťa teda zaujíma história a fascinuje obdobie prvej svetovej vojny, si tu správne.  1. Sarajevský atentát Pri Sarajevskom atentáte prišli o život dvaja ľudia. Boli…

Vo svete IT

Prečo sa Xiaomi dostalo na americký Blacklist spoločností? Toto má byť dôvod!

0 icon

Začiatkom tohto roka technologický svet obehla správa, že Xiaomi sa dostalo na amerických sankčný zoznam, takzvaný „Blacklist“. Išlo o vcelku nečakaný krok dosluhujúceho amerického prezidenta, ktorému končil mandát. Ako hlavný komunikovaný dôvod, prečo sa Xiaomi dostalo na tento zoznam bolo, že spoločnosť má údajne kooperovať s čínskou vládou. Inými slovami,…

Bezdrôtové slúchadlá Apods i500 na štýl AirPods sú momentálne dostupné v neodolateľnej zľave

0 icon

Pokukávaš po nových bezdrôtových slúchadlách, ktoré by nie len spĺňali prísne hardvérové kritériá, ale zároveň by čiastočne pohladili tvoje „dizajnérske“ ja? Slúchadlá Apods i500 kombinujú skvelé moderné technológie s naozaj špičkovým dizajnom, ktorý výrobca takmer určite odkukal od známeho nakusnutého jablka. Slúchadlá tak pôsobia naozaj luxusne, no to sa nijako…

Astrofyzici prišli s odvážnou teóriou, ktorá by mohla pomôcť vyriešiť rovno dve vesmírne záhady

0 icon

Astrofyzici predkladajú odvážnu teóriu, ktorá by dokázala vyriešiť dve veľké záhady vesmíru. Tou prvou je, prečo z jadra našej galaxie uniká podozrivo veľké množstvo vysokoenergetického žiarenia. Tou druhou je temná hmota, záhadná neviditeľná hmota, ktorú nevedia pozorovať, píše portál Space. Záhada temnej hmoty trápi vedcov už od chvíle, kedy bola…

Vzorky asteroidu Itokawa odhalili významný poznatok: Čo sa vedcom podarilo objaviť?

0 icon

Medzinárodný tím vedcov preskúmal vzorky z asteroidu 25143 Itokawa, ktoré na Zem priniesla japonská misia Hayabusa, píše portál Sci-News. Čo sa vedcom podarilo objaviť? Hlavná autorka štúdie, Dr. Queenie Chan tvrdí, že študovaním tých najprvotnejších chemických reakcií, ktoré zahŕňajú aj vodu, im umožňuje zistiť, ako sa vyvíjali najzákladnejšie stavebné kamene organických…

Francúzsko dostalo po 60 rokoch „rádioaktívny darček,“ za ktorý si môže samo

0 icon

V 60. rokoch minulého storočia Francúzsko testovalo jadrové zbrane v saharskej púšti, píše portál IFLScience. Hriechy minulosti sa krajine môžu vrátiť späť. Nedávno bol zaznamenaný prašný vietor z púšte Sahara, ktorý preletel ponad Španielsko, Francúzsko a Veľkú Britániu. Asociácia pre kontrolu rádioaktivity na západe, ACRO, tvrdí, že tento oblak priniesol…

Armádny Magazín

Útočiace roje: V Rusku pracujú na nezvyčajnej zbrani

0 icon

Rusko, 8.marec 2021 (AM) – Ďalekonosné, rýchle a miniatúrne. V týchto dňoch bola uverejnená správa, že v Rusku vyvíjajú unikátny útočný systém z prúdových bezpilotných strojov schopných štartovať z paluby lietadla. Na projekte Molnija (Blesk) pracuje z vlastnej iniciatívy spoločnosť Kronštadt, ktorá vyvinula prieskumný út

MDŽ: Venované hrdinkám i obetiam vojen, skrátka spomienka na ženy inak

0 icon

Slovensko, 8.marec 2021 (AM) –  Viete, že...? ...počet zdravotných sestier sa vstupom USA do vojny znásobil 60 krát?

Ruské pozorovacie lietadlo Tu-214ON vykonalo prvý let v novej funkcii

0 icon

Rusko, 8.marec 2021 (AM) – Lietadlo Tu-214ON vykonalo let v novej funkcii a skontrolovalo maskovanie vojenských objektov na pobreží Krymu a Krasnodarského kraja, rovnako ako otestovalo možnosti systému PVO týchto regiónov.   P

Predbehne hypersonické rakety: USA testujú novú útočnú zbraň

0 icon

USA, 8.marec 2021 (AM) – Bezkonkurenčná presnosť, útok rýchlosťou svetla, ničenie rakiet a dronov - v Spojených štátoch bola vyrobená maketa laserového vzdušného dela. Na rozdiel od iných podobných projektov majú byť s

Pripravoval vojenský puč? V Abcházsku zadržali hrdinu Doneckej republiky veliteľa Akhra Avidzbu

0 icon

Abcházsko, 8.marec 2021 (AM) – Bývalý asistent prezidenta samozvanej Abcházskej republiky pre medzinárodné záležitosti, hrdina Doneckej republiky Akhra Avidzba prezývaný "Abchaz" bol v piatok zadržaný a je v abcházskej štátnej bezpečnostnej službe, informujú miestne televízne kanály.   Avidzba je v ŠtB spolu so svojimi strážcami a v jeho dome sa

Svetlo sveta

Kardinál Brandmüller: Tí čo opúšťajú Cirkev kvôli škandálom druhých, ohrozujú vlastnú spásu.

0 icon

Kardinál Walter Brandmüller vyslovil varovanie katolíkom, ktorí opúšťajú katolícku cirkev a to bez ohľadu na dôvody, že ohrozujú svoju vlastnú spásu, ak zomrú odlúčení od Cirkvi. Opustiť cirkev podľa kardinála Brandmüllera v skutočnosti znamená, že sa veriaci odreže od sviatostí potrebných na záchranu duše pred večným zatratením. Takýto veriaci “sa…

Mons. Karol Kmeťko (12.12.1875 – 22.12.1948) – biskup pre nitriansku diecézu.

0 icon

PRVÍ TRAJA SLOVENSKÍ BISKUPI VYSVÄTENÍ V NITRE 13.2.1921 Narodil v rodine obecného notára v Dolných Držkovciach, kde navštevoval základnú školu. Pochádzal z početnej rodiny, jeden brat bol kňazom, jedna sestra rehoľníčkou. 8-ročné gymnaziálne štúdium absolvoval na piaristickom gymnáziu v Nitre (1887-1895) a ako výborného študenta ho odporučili na štúdium teológie…

Prečo Cirkev počas pôstu nespieva Glória ani Aleluja?

0 icon

Katolícka Cirkev 40 dňovému pôstnemu obdobiu prispôsobuje aj liturgiu a vynecháva oslavné spevy Glória a Aleluja. Sláva Bohu je oslavný hymnus, ktorým anjeli ospevovali narodenie Ježiša Krista. Cirkev sa prostredníctvom pôstu vracia do času, kedy sa Boží ľud nachádzal v egyptskom zajatí čakajúc na Spasiteľa, ktorý ich vyslobodí a zachráni.…

25 tajomstiev boja proti diablovi od Ježiša

0 icon

2 júna 1938 Ježiš požiadal rehoľnú sestru Faustínu Kowalskú, aby sa na tri dni venovala duchovnej obnove. V tomto čase dostala od Boha 25 rád, ako sa človek s Božou pomocou môže uchrániť pred útokmi diabla. Tieto inštrukcie sa stali nástrojmi sestry Faustíny pri dobrom boji. Ježiš Faustíne povedal: “Dcéra…

Ján Vojtaššák (14.11.1977-4.8.1965) – spišský biskup a podpredseda Štátnej rady prvej Slovenskej republiky

0 icon

Narodil sa v oravskej obci Zákamenné v chudobnej rodine. Bol jedným zo signatárov Martinskej deklarácie. Keď sa dozvedel o skutočnom údele deportovaných Židov na základe anonymného spisu, ktorý mu bol poslaný poštou z Obišoviec, hneď napísal ministrovi vnútra Alexandrovi Machovi list. Požiadal svojho profesora zo spišskom seminára Ladislava Hanusa, aby…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali