Francúzsko pod Macronom po viac ako 140 rokoch vracia “preventívnu cenzúru”

Paríž 28. mája 2023 (HSP/Foto:Twitter@KhawlaZayed29)

 

Francúzsky minister vnútra Gérald Darmanin 9. mája požiadal prefektov v celom Francúzsku, aby zakázali všetky podujatia a protesty organizované “krajnou pravicou alebo ultrapravicou”. Len v Paríži zakázala policajná prefektúra počas uplynulého víkendu šesť takýchto podujatí vrátane sympózia organizovaného inštitútom Iliade, informuje portál REMIX News

Gérald Darmanin
Na snímke francúzsky minister vnútra Gérald Darmanin

Cieľom sympózia, ktoré sa malo konať v nedeľu, bolo uctiť si pamiatku Dominiqua Vennera, historika, ktorý si presne pred desiatimi rokmi vzal život v parížskej katedrále Notre-Dame de Paris ako “obeť”, aby “prelomil letargiu, ktorá nás zachvátila”, aby “prebudil driemajúce svedomie”.

“Búrim sa proti osudu. Protestujem proti jedom duše a túžbam invazívnych jednotlivcov zničiť kotvy našej identity vrátane rodiny, intímneho základu našej mnohotvárnej civilizácie,” uviedol v posolstve, ktoré sa čítalo po jeho smrti.

V jednom zo šiestich rozhodnutí, ktoré minulý víkend prijal policajný prefekt v Paríži, aby vyhovel nariadeniu vlády premiérky Élisabeth Borneovej, správny súd zrušil zákaz konferencie a pochodu organizovaného rojalistickou organizáciou Action Française na pamiatku Johanky z Arku. Pochod sa tak mohol konať a uskutočnil sa bez narušenia verejného poriadku, rovnako ako v predchádzajúcich rokoch.

Organizátori sympózia inštitútu Iliade však boli informovaní tak neskoro – menej ako 24 hodín pred plánovaným podujatím – že nebolo možné získať predbežné opatrenie súdu v ich prospech. Preto keď sa pozvaní účastníci sympózia dostavili na miesto, ktoré si inštitút Iliade v Paríži prenajal, policajný kordón im zabránil vo vstupe.

Laurent Nuñez, policajný prefekt v Paríži, zdôvodnil tento zákaz tým, že vo svojom rozhodnutí uviedol, že “Existuje vážne riziko, že pri príležitosti tejto pocty zaznejú výroky podnecujúce nenávisť a diskrimináciu voči skupine osôb z dôvodu ich pôvodu alebo príslušnosti či nepríslušnosti k etnickej skupine, národu alebo náboženstvu (…), ktoré majú taký charakter, že spochybňujú národnú súdržnosť a zásady zakotvené v Deklarácii práv človeka a občana.”

Presne o tom je preventívna cenzúra: Inštitút Iliade ani žiaden z účastníkov zakázaného sympózia zatiaľ nič neurobil ani nepovedal, ale môže sa to stať, preto by sa sympózium nemalo vôbec konať.

Tento typ cenzúry bol vo Francúzsku predtým odstránený zákonom o slobode tlače z roku 1881 a doteraz sa obnovoval len v čase vojny.

V roku 2014 však predseda Conseil d’Etat, najvyššieho francúzskeho správneho súdu, ktorý je úzko prepojený s výkonnou mocou, keďže jeho sudcovia sú za svoje služby často odmeňovaní vysokými funkciami na ministerstvách, vytvoril precedens tým, že potvrdil zákaz vystúpenia Dieudonné M’Bala M’Bala, francúzskeho komika, ktorý za svoje africké meno vďačí svojmu otcovi z Kamerunu a ktorý bol v minulosti niekoľkokrát odsúdený za podnecovanie rasovej nenávisti kvôli svojim antisionistickým vtipom, ktoré mali byť antisemitské.

Rozhodnutie ministra vnútra Géralda Darmanina z 9. mája však ide ešte ďalej, pretože sa zameriava na organizácie, ktoré v minulosti nemuseli byť odsúdené, ale v očiach francúzskych orgánov patria ku “krajnej pravici” alebo “ultrapravici”.

Darmanin sa tak rozhodol po tom, čo sa 6. mája uskutočnil pochod približne 500 mladých ľudí oblečených v čiernom s keltskými krížmi, ktoré sa vo Francúzsku často označujú za neofašistický symbol, ako každý rok – vždy legálne a pokojne – na pamiatku smrti mladého krajne pravicového aktivistu, ktorý v roku 1994 utekal pred políciou počas zakázaného protestu. Organizácie ako Francúzska rojalistická akcia alebo identitárny Institut Iliade však nemajú žiadne väzby na účastníkov pochodu 6. mája.

Dokonca aj taký politicky veľmi korektný komentátor, ako je Jean-Yves Camus, ktorý je často pozývaný prevažne ľavicovými francúzskymi mainstreamovými médiami ako expert na krajnú pravicu, vyjadril zdesenie nad rozhodnutím parížskeho policajného prefekta týkajúceho sa inštitútu Iliade: “Neexistovalo žiadne reálne riziko, ak vôbec nejaké, že sa veci vymknú spod kontroly,” povedal, keďže “konferencie Iliade sa pomerne rýchlo natáčajú a zverejňujú na ich webovej stránke”.

O riziku, že na nedeľňajšom sympóziu zaznejú rasistické poznámky, Camus povedal, že takéto riziko možno predpokladať len vtedy, “ak je rozprávanie o Veľkej výmene rasistické”.

V skutočnosti išlo o bod uvedený v písomných dôvodoch, ktorými parížsky policajný prefekt odôvodnil svoje rozhodnutie zakázať toto podujatie: “Toto stretnutie nie je jednoduchým podujatím na počesť, ale skôr “oslavou pokračovania akcií proti urýchleniu Veľkej výmeny Afro-Maghrebi”. Policajný prefekt použil v tejto vete úvodzovky, keďže tieto slová o “veľkej afro-ma grebskej náhrade” pripísal inštitútu Iliade, hoci jeho riaditeľ Jean-Yves Le Gallou na tlačovej konferencii poprel, že by tieto slová pochádzali od jeho organizácie.

Inštitút Iliade tiež spochybnil tvrdenie úradov, že nedeľné sympózium bolo verejným podujatím, keďže sa malo konať v súkromne prenajatých priestoroch len pre pozvaných účastníkov.

Vyzerá to tak, akoby francúzske úrady chceli zakázať akúkoľvek diskusiu o prebiehajúcej výmene obyvateľstva spojenej so stále väčšou masovou imigráciou, legálnou aj nelegálnou, ktorú veľká väčšina francúzskych občanov považuje za dôvod na obavy.

Le Gallou, bývalý vysoký štátny úradník, hovorí, že to odráža oveľa širšie politické tendencie: “Vláda je oslabená svojou politikou, ktorá je v rozpore s túžbami Francúzov, najmä pokiaľ ide o dve hlavné témy: masové prisťahovalectvo, ktoré sa postupne rozdeľuje na francúzskom vidieku… a obmedzenie súkromného vlastníctva v súvislosti s rozvojom veternej energie.” Politickým lídrom teda zostávajú len dve riešenia, myslí si Le Gallou: “masívna propaganda a cenzúra. Existujú dve formy cenzúry, a to priama cenzúra, ktorú sme zažili, a cenzúra zastrašovaním. Toto je to, čo nazývam ‘totalitným kliešťovým pohybom’.”

Návrat preventívnej cenzúry namierenej proti tým, ktorí sú proti masovému prisťahovalectvu alebo obhajujú konzervatívne, vlastenecké hodnoty, prichádza po tom, čo prezident Emmanuel Macron prostredníctvom svojho ministra vnútra Géralda Darmanina zakázal nenásilnú, zákony dodržiavajúcu mládežnícku organizáciu Generácia identity v roku 2021 za jej pokojné protestné akcie proti nedostatočným kontrolám zo strany úradov na zastavenie prílevu nelegálnych prisťahovalcov na hraniciach Francúzska s Talianskom a Španielskom.

Rozhodnutiu policajného prefekta zakázať sympózium inštitútu Iliade predchádzal článok uverejnený na ľavicovej webovej stránke Médiapart. Bol napísaný s informáciami o zosnulom historikovi Dominiquovi Vennerovi, ktoré mohli k autorovi preniknúť len od úradov, takže sa zdá, že táto publikácia bola súčasťou plánu úradov na zákaz podujatia.

Článok bol uverejnený v piatok o 17.00 h. Len o niekoľko hodín neskôr policajný prefekt rozhodol o zákaze podujatia, ktoré bolo naplánované na nedeľu o 15.00 h, ale jeho služby zrejme čakali až do soboty popoludnia, aby o svojom rozhodnutí informovali organizátorov a tí tak nemohli zákaz včas zvrátiť sudcom.

V prezidentskej kampani v roku 2017, ktorá vyniesla k moci Emmanuela Macrona, bol Médiapart jedným z dvoch ľavicových mediálnych portálov, ktoré pravidelne dostávali dokumenty nezákonne uniknuté z polície a justičných orgánov v prípade vedenom proti stredopravému kandidátovi Françoisovi Fillonovi s cieľom zmariť jeho kampaň a uvoľniť miesto dedičovi socialistického prezidenta Françoisa Hollanda, t. j. jeho bývalému osobitnému poradcovi pre Európu a exministrovi hospodárstva Emmanuelovi Macronovi.

Zdá sa teda, že výkonná moc využíva stále tie isté médiá na útoky proti svojim oponentom veľmi protiústavným spôsobom, a v tejto situácii sa možno pýtať, či je Francúzsko ešte stále plnohodnotnou demokraciou.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

18:52

Poľsko a Maďarsko sa nezúčastnili na zasadnutí koordinačnej platformy pre vývoz a tranzit ukrajinského obilia.

Na brífingu to oznámil zástupca Európskej komisie Olof Gill.

Poznamenal, že Komisia naďalej spolupracuje so všetkými zainteresovanými stranami v rámci platformy aj mimo nej.

Podľa jeho slov sa na zasadnutí diskutovalo o pláne Ukrajiny týkajúcom sa udeľovania licencií a kontroly štyroch druhov poľnohospodárskych výrobkov.

18:24

Šojgu sa stretol s ministrom obrany Južného Sudánu, informovalo ruské ministerstvo obrany.

Strany rokovali o projektoch obrannej spolupráce a vymenili si názory na regionálnu bezpečnosť.

18:23

Brazílskeho prezidenta Luiza Inácia Lulu da Silvu v piatok hospitalizovali v nemocnici v hlavnom meste Brazília, kde podstúpi plánovanú operáciu artrózy bedrového kĺbu.

17:52

Vo veku 90 rokov zomrela americká senátorka Dianne Feinsteinová, veteránka politickej histórie USA, ktorá počas svojej priekopníckej tri desaťročia trvajúcej kariéry v Senáte dosiahla množstvo legislatívnych úspechov, uviedli v piatok americké médiá.

17:52

Spoločná európska mena sa na konci týždňa stabilizovala po výrazných stratách z predchádzajúcich dní. Jej kurz sa v piatok dostal dočasne nad 1,06 USD/EUR, pričom v polovici týždňa padol až na 1,0488 USD, čo bolo najmenej od januára. Popoludní sa euro obchodovalo po 1,0573 USD, teda približne na rovnakej úrovni ako ráno.

17:51

Nehodu školského autobusu v Anglicku neprežili v piatok vodič a 14-ročné dievča. Autobus sa prevrátil na diaľnici blízko mesta Liverpool na severozápade Anglicka.

17:26

Neznámy páchateľ prilepil v noci na piatok nálepku so srbskou vlajkou na tabuľu s názvom kosovského veľvyslanectva v chorvátskom hlavnom meste Záhreb. Prípad nahlásili tamojšej polícii a ministerstvu zahraničných vecí. Pre tlačovú agentúru HINA to v piatok uviedla poslankyňa za etnické menšiny v chorvátskom parlamente Ermina Lekajová Prljaskajová.

17:25

Tohtoročný september bol v Nemecku najteplejším od začiatku meraní v roku 1881. Vyplýva to z predbežných výsledkov Nemeckej meteorologickej služby (DWD).

17:25

Druhá fáza vypúšťania odpadovej vody z poškodenej jadrovej elektrárne Fukušima do Tichého oceána sa začne 15. septembra, informoval prevádzkovateľ elektrárne, spoločnosť TEPCO.

17:24

Azerbajdžanská bezpečnostná služba v piatok oznámila, že zadržala popredného veliteľa Náhorného Karabachu, podozrivého z “teroristickej” činnosti v tomto separatistickom regióne, ktorý má arménske väčšinové obyvateľstvo a nachádza sa v rámci hraníc Azerbajdžanu.

16:25

Nemecké vzdušné sily sa budú koncom tohto roka opäť podieľať na ochrane východného krídla Severoatlantickej aliancie (NATO). V novembri do Pobaltia vyšlú dve stíhačky Eurofighter.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke muž sleduje západ slnka v parku v americkom Kansas City

Autor: TASR/AP-Charlie Riedel

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vášeň v Tebe

Nadýchané jogurtové lievance s prekvapením. Táto jesenná príloha je teraz v každej domácnosti

0 icon

29.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Jogurtové lievance sú ideálnym nápadom na raňajky, obed do práce alebo sladký popoludňajší snack. Recept je veľmi jednoduchý a nemal by nikomu robiť problém a palacinky vyjdú nadýchané a mäkké ako obláčik. Jedna vec ich však neuveriteľne vylepší. Tá sa nachádza v každej domácnosti.

Princ Harry a Meghan Markle na tajnej dovolenke v Európe. Vieme, koho stretli

0 icon

29.09.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Princ Harry a Meghan Markle kvôli pracovným povinnostiam strávili posledné týždne v Európe. Zahraničné médiá uvádzajú, že sa mali stretnúť s blízkym členom kráľovskej rodiny.

Neplytvajte s ním, len ho vložte do mrazničky. Mrazené hrozno bude rovnako chutné a zdravé, pokiaľ neurobíte túto chybu

0 icon

29.09.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Hrozno je nielen chutné, ale aj mimoriadne zdravé. Tieto drobné plody sú cenným zdrojom vitamínu C, A a E a sú tiež bohaté na meď, železo a selén. Ich prítomnosť v strave by preto mala byť povinná. Ako si však vychutnať chuť hrozna v…

Snívate o zemiakoch ako z táboráku? Môžete si ich spraviť doma bez zapálenia ohňa

0 icon

29.09.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Pamätáte si tú úžasnú chuť zemiakov pečených na ohni po večeroch, keď začínala jeseň? Pre mnohých z nás je to jedna z najpríjemnejších spomienok na detstvo a už pri samotnej myšlienke sa nám zbiehajú ústa. Máte chuť na zemiaky z ohňa, no nemáte možnosť…

Čo sa vojvodkyni Kate hodí, Meghan nie. Neuveríte, čím porušila protokol

0 icon

29.09.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Meghan Markle sa od začiatku svojej prítomnosti v kráľovskej rodine netešila dobrej povesti v tlači. Komentátorka kráľovských aktivít sa rozhodla odhaliť, ako médiá pristupujú k manželke princa Harryho a vojvodkyni Kate.

Armádny Magazín

Oneskorené "pokánie" Kanady za búrlivý potlesk nacistovi v parlamente by nemalo nikoho oklamať

0 icon

Kanada, 29. september 2023 - Čím silnejšia bude Ukrajina, tým bližšie budeme k ukončeniu ruskej agresie. Rusko môže zložiť zbrane a ukončiť vojenský konflikt hneď teraz. Ukrajina túto možnosť nemá. Kapitulácia Ukrajiny nebude znamenať mier, ale povedie k brutálnej ruskej okupácii. Mier za každú cenu nebude vôbec mierom. Ukrajina potrebuje…

Ruské letectvo zasahuje mosty cez rieku Oskol

0 icon

Ukrajina, 29. september 2023 - V noci 29. septembra a dnes ráno ruské jednotky zaútočili na ciele kyjevského režimu v zadných oblastiach. Jeden z ôtokov sa uskutočnil v zariadení na umiestnenie personálu a vojenského vybavenia v Nikolaeve. Podľa niektorých správ bolo zasiahnuté výcvikové stredisko pre námorných sabotérov a p

Irán nedovolí posilnenie vplyvu Západu na Arménsko

0 icon

Irán, 29. september 2023 - Irán môže čoskoro uzavrieť dohodu s Ruskou federáciou o transfere rakiet. Rezolúcia Bezpečnostnej rady OSN č. 2231, ktorá zakazuje Iránu dodávať balistické rakety iným krajinám, vyprší 18. Októbra. Cieľom Ruska je získať iránske balistické rakety Fateh-110 a Zolfaghar, ktoré majú dolet 300 kilometrov alebo viac."…

Veľká hra na Kaukaze: Čína obsadila Anakliu a Západ - Gruzínsko

0 icon

USA, 28.september 2023 - Veľvyslanec Čínskej ľudovej republiky v Gruzínsku Zhou Qian 6. septembra urobil dôležité vyhlásenie o záujme Pekingu o rozvoj hlbokovodného prístavu Anaklia v Čiernom mori pri hraniciach Abcházska. Diplomat jasne uviedol, že Čína ho považuje za "kritickú zložku" iniciatívy Jeden pás, jedna cesta (BRI), a poznamenal, že…

Utečenci: vlna, ktorá sa zmení na cunami

0 icon

Slovensko, 29.september 2023 - Riešenie nútenej migrácie v regióne si vyžaduje zmenu medzinárodnej agendy skôr, ako ju odplaví záplava vysídlených osôb. Viac ako 5,5 milióna utečencov na Blízkom východe hľadá útočisko mimo regiónu. Viac ako 12 miliónov ľudí, ktorí opustili svoje domovy, zostáva v zúfalstve

TopDesať

Sprcha iba párkrát týždenne je prospešná, tvrdí štúdia

0 icon

Niektorí si myslia, že ranná sprcha slúži na osvieženie a začiatok dňa, zatiaľ čo iní považujú večernú sprchu za spôsob relaxácie a uvoľnenia. Veda však s týmto postupom nesúhlasí. Dermatologička Sandy Skotnicki odporúča sprchovať sa menej pravidelne a umývať len 3 časti tela. Zozbierali sme informácie o tejto vedecky schválenej…

TOP10: Premeny, ktorým nebudeš veriť!

0 icon

Neuveriteľné premeny sa dostali aj na Slovensko. Na slovo vzatý odborník pomáha obéznym ľuďom zhodiť kilá, ktoré majú navyše. Výsledné premeny sú na neuverenie. Ak sa človek snaží, dokáže aj nemožné. Pokojne schudne váhovo aj dvoch ďalších ľudí. Stačí sa zaprieť a ísť do toho. A neuveriteľné sa stane skutočnosťou.…

Táto geniálna reklama oslovila zákazníkov na celom svete

0 icon

Myslíte si, že existuje geniálna a dokonalá reklama? Nasledujúce fotografie sú zbierkou toho najzaujímavejšieho z prostredia reklamy a marketingu. Kreativita v reklame môže byť stále podceňovaná mnohými značkami. Avšak tí, ktorí sa rozhodnú pre kreativitu, môžu niekedy žiť v našich hlavách bez nájomného dodnes. Takáto reklama sa nám vryje hlboko…

Ak uvidíte plot natretý na fialovo, znamená to toto

0 icon

Videli ste už niekedy natretý plot na fialovo? A viete čo to znamená? To sa dozviete v tomto článku. Znalosť zákonov o fialovej farbe vám môže pomôcť zostať na správnej ceste pri jazde autom alebo turistike na neznámom mieste. Za všetko môže natretý plot fialovou farbou. Počas leta veľa ľudí…

Toto sú tie najvyššie hory na svete. Všetky nájdeme v Ázii

0 icon

Najvyššie hory sveta patria k tomu najmajestátnejšiemu a najkrajšiemu, čo môže človek počas svojho života vidieť. Všetky sa nachádzajú v Ázii a každá z nich dosahuje nadmorskú výšku viac ako 8 000 metrov. Každý z nás pozná tú najvyššiu a zároveň aj tú druhú. Ale aké najvyššie hory sa nachádzajú…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali