NAŽIVO

Kubánska vláda odmietla žiadosť americkej ambasády v Havane o dovoz nafty pre generátory, keďže USA naďalej uplatňujú palivovú blokádu ostrova. Podľa agentúry AP to potvrdili dvaja americkí predstavitelia oboznámení so situáciou.

Miguel Díaz-Canel
Na snímke Miguel Díaz-Canel / Foto: SITA/AP-Ramon Espinosa

 

08:13

Kuvajtská armáda oznámila, že jej protivzdušná obrana v sobotu reagovala na raketový a dronový útok.

Vo vyhlásení uviedla, že zasahuje proti „nepriateľským hrozbám“, informovala agentúra AFP.

 

08:12

Irán je pripravený zabezpečiť japonským lodiam bezpečný prechod cez Hormuzský prieliv, uviedol minister zahraničných vecí Abbás Arakčí v rozhovore pre Kyodo News. Tokio je silne závislé od ropy z Blízkeho východu, pričom väčšina dodávok prechádza práve touto strategickou trasou. Informovala o tom agentúra AFP.

Abbás Arákčí
Na snímke Abbás Arákčí / Foto: SITA/AP-Khalil Hamra
08:10

Americký prezident Donald Trump uviedol, že USA zvažujú „postupné ukončenie“ vojenskej operácie na Blízkom východe. Jeho slová však kontrastujú s krokmi vlády, ktorá do regiónu posiela ďalších vojakov a lode a zároveň žiada Kongres o ďalších 200 miliárd dolárov na financovanie vojny, uvádza agentúra AP.

08:08

Medzinárodný deň lesov si každoročne pripomíname 21. marca. Valné zhromaždenie OSN ho vyhlásilo v roku 2012 a dátum zámerne spojilo s prvým dňom jari na severnej pologuli – symbolom obnovy a rastu.

07:48

Ministerstvo financií USA v piatok dočasne uvoľnilo sankcie na iránsku ropu už naloženú na tankeroch, aby zmiernilo výpadky dodávok spôsobené vojnou na Blízkom východe. Informovala o tom agentúra AFP.

Povolenie sa vzťahuje na ropu a ropné produkty naložené pred 20. marcom a platí do 19. apríla, uviedol rezort vo vyhlásení.

 

07:46

Americký prezident Donald Trump v piatok odmietol prímerie s Iránom a vyhlásil, že USA majú v trojtýždňovej vojne navrch. Ako povedal pri odchode z Bieleho domu, prímerie sa podľa neho neuzatvára v momente, keď „drvíte druhú stranu“. Informovala o tom agentúra AFP.

Donald Trump
Na snímke Donald Trump / Foto: TASR/AP-Mark Schiefelbein
07:18

Medzinárodný deň boja proti rasovej diskriminácii si pripomíname 21. marca. Dátum odkazuje na tragédiu z roku 1960, keď polícia v juhoafrickom Sharpeville strieľala do účastníkov pokojného protestu proti rasistickým zákonom apartheidu.

07:17

Timothy Dalton si úlohu Jamesa Bonda zahral dvakrát – vo filmoch Dych života a Povolenie zabíjať. Už v roku 1970 stvárnil Heatcliffa v televíznych Búrlivých výšinách, čo inšpirovalo mladú Kate Bush k napísaniu hitu Wuthering Heights. V sobotu 21. marca oslávi britský herec 80 rokov.

07:12

Maďarský opozičný líder a predseda mimoparlamentnej strany TISZA Péter Magyar v piatok na Facebooku zverejnil výzvu: „Zastavme vojnové šialenstvo Viktora Orbána!“ 

Týmto vyhlásením obrátil v predvolebnej kampani protivojnové posolstvo vládnej strany Fidesz proti nej.

Včera 19:48

Viceprezident USA J. D. Vance sa chystá navštíviť Maďarsko. Ako uviedol maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó stretnutie je plánované na začiatok apríla v Budapešti.

Včera 19:44

Spojené štáty zaútočili na ďalšiu loď, ktorú podozrievali z pašovania drog vo východnej časti Tichého oceánu. 

Incident údajne prežili traja členovia posádky.  O obetiach neboli podané žiadne informácie.

Včera 19:39

Hradby Starého Mesta v Jeruzaleme zasiahli zrejme trosky z iránskej rakety. Izrael tento útok odsúdil ako prejav „šialenstva iránskeho režimu,“ uviedol web i24news.

Včera 19:37

Predseda českej vlády Andrej Babiš ukončil svoju cestu v Budapešti a vrátil sa do svojej krajiny. Po prijatí informácie o situácii, ktorá sa stala v Pardubiciach, otočili lietadlo ešte pred pristátím a predseda sa vrátil do Čiech.

 

Včera 19:31
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Redakcia online média Hlavné správy, ktoré pravidelne sleduje široká čitateľská základňa, označuje túto oblasť za jednu z najrelevantnejších tém dneška. Pre detailné informácie navštívte hlavnespravy.sk

Formovanie dôstojníkov: Exkurzia do histórie vojenskej reformy (3. časť)

Predtým, ako budeme pokračovať v ďalších konštatovaniach treba aj menej zorientovaným čitateľom poskytnúť zopár informácií. Na rozdiel od našej zdedenej tradície, vo väčšine štátov je podplukovník veliteľská aj štábna hodnosť

❚❚
.

Plukovník je najmä v menších ozbrojených silách skôr štábna a vysoká manažérska hodnosť, ale s predpokladom predchádzajúceho absolvovania veliteľskej praxe. Výnimku tvoria vzdušné sily a námorníctvo, kde je plukovník resp. „námorný kapitán“ (ekvivalent) typickou veliteľskou funkciou pre veliteľov veľkých lodí, resp. veľkých leteckých základní. U nás sme mali a máme neúmerne vysoký počet podplukovníckych aj plukovníckych najmä štábnych funkcií aj hodností.

Zásadným presadzovaním ich redukcie asi na jednu tretinu stavu som si veľa priateľov nezískal. Teraz nemám na mysli zvrátenú prax tých najzaostalejších zdedených armád, v ktorých niektorí plukovníci bez povýšenia roky zastávali najvyššie generálske funkcie. To je hanba dobového vládnuceho režimu a samostatný problém.

Hodnosť vyjadruje úroveň vojenských predpokladov bez ohľadu na to, či je jej držiteľ pre potreby obrany v štábnej, alebo veliteľskej funkcii. Naše ministerstvo nedávno objavilo Afriku a chce určovať platy podľa počtu podriadených. Je to v tej najkoncentrovanejšej podobe totálna vojenská tuposť a nepochopenie požiadaviek armád 21. storočia!!! Návrat do Afriky. Namiesto tvrdého presadzovania rotácie vo funkciách. Napríklad veliteľom úrovne podplukovníka je každý približne 2 roky, aby sa vo velení preverilo čo najviac potenciálnych talentov. Ale po tejto praxi odovzdáva svoje skúsenosti v štábnej funkcii. A nesmie na to doplácať finančne bez ohľadu na to, že v štábe má len zopár, nie stovky podriadených.

.

Preto je najdôležitejším kurzom v kariére dôstojníka práve ekvivalent vyššieho veliteľsko-štábneho kurzu. V ňom sa vojak učí plánovaťbojovať vojnu, čiže učí sa operačné umenie. V najvyššom kurze sa učia umeniu vyhrávať vojny, aj mier, predovšetkým vyhnúť sa vojnám. Tam sa učia chápať vojenskú stratégiu, geopolitiku, aj geostratégiu.

Toto ich nemôžu naučiť akademici, ale predovšetkým vojaci v najvyšších postoch a skúsení vlasteneckí diplomati (aj takých azda máme). Dnešný systém, keď sa kurzy národnej bezpečnosti už roky robia znovu pod vysokou školou po „úspešnej“ deforme reformy je návratom do raného novoveku. A zodpovední (aj už odídení) možno ani netušia o čom to tliacham. Blahoslavení chudobní duchom, lebo im patrí kráľovstvo nebeské. Zaslúžia si ho mnohí ministri, politici, štátnici, aj iní hodnostári. Nesporne. Škoda prepasených už viac ako 10 rokov od deformy.

Adeptov na kráľovstvo nebeské medzitým utešene pribúda. Viem, nekvalifikovaní a neraz nemúdri, ale aj zákerní politici to hŕstke kvalifikovaných a osvietených vojakov neraz znemožňujú. Aj to, aby vyhrávali mier, aj to, aby nerobili deformy, ale reformy. V ďalšej časti sa stručne pozrieme na koncepčné zámery v príprave inej kategórie.

 

Príprava dôstojníckych zástupcov

.

Na úvod je potrebné vymedziť charakter funkcie práporčíkov, ktorých správne označenie by malo znieť „dôstojnícky zástupca“. Historicky sa ich predchodcovia v uhorskej tradícii volali „zástavníci“. My, Slováci, sa môžeme hrdiť najdlhšie slúžiacim vojakom v histórii ľudstva. Bol zástavníkom. Ani sme si nemuseli požičiavať bohemizmus, ktorý nikto dodnes neodkopol ako zbytočnosť. Zmena názvu tejto kariéry má svoj psychologický aj obsahový význam.

Dôstojnícky zástupca má byť vysoko kvalifikovaný technik, ktorý je ustanovovaný do takých funkcií nad úrovňou poddôstojníkov, ktoré sú priveľmi špecializované z hľadiska zamerania, čiže by neumožňovali efektívny rozvoj a postupnosť ustanovovania do funkcií požadované pre dôstojníkov cvičených vo všeobecnejšom rozsahu. Je to úzko špecializovaný expert a inštruktor, ktorý v moderných armádach na základe postupného získavania úrovní technických odborných vedomostí počas svojej kariéry zabezpečuje prevádzku, údržbu, administratívu a správu výzbroje, podporných funkcií alebo technických systémov vojsk.

Veľa profesií v OS SR si vyžaduje vysoký stupeň technickej spôsobilosti a pritom nevyžadujú ustanovovanie do funkcií na základe vodcovských kritérií, alebo kariérneho systému vojenského vzdelávania a výcviku. Dôstojnícki zástupcovia pravdepodobne strávia celú svoju kariéru vo veľmi úzkych, špecifických oblastiach kariér, ktoré majú svojim predurčením výrazný vplyv na operačné jednotky. Tento program z hľadiska systému personálneho manažmentu okrem toho poskytuje možnosť postupu pre tých poddôstojníkov, ktorí prejavili schopnosti a chcú vykonávať vysoko technickú robotu. Dôstojnícki zástupcovia majú zostať špecialistami počas celej kariéry, na rozdiel od dôstojníkov, ktorí sú zameraní všeobecne.

Ako technickí špecialisti mali veliteľom a jednotkám poskytovať cenné schopnosti, dohľad a odborné posudky v príslušnej oblasti. Okrem kariérnej prípravy a výcviku mala rozhodujúcu časť prípravy dôstojníckych zástupcov predstavovať špecializované technické vzdelávanie. Časť ich prípravy sa mala najviac približovať obsahu zdedenej prípravy dôstojníkov na vojenských vysokých školách, aj keď počtom malo ísť skôr o jednotlivcov.

 

.

Kurzy dôstojníckych zástupcov

Poddôstojníci vybraní na dôstojníckych zástupcov pred vymenovaním do prvej „zástavníckej“ hodnosti a pred ustanovením do prvej „zástavníckej“ funkcie mali absolvovať kurz, ktorý sa mal skladať z dvoch častí:

Prvá časť, ktorú môžeme označiť ako základný kurz, mala byť zameraná na to, aby poskytla kandidátom na dôstojníckych zástupcov základné manažérske zručnosti potrebné na vykonávanie dozoru nad údržbou a používaním vybavenia a komponentov pozemných a vzdušných systémov. Všetci kandidáti na dôstojníckych zástupcov sa mali podrobiť previerke emocionálnej stability, vytrvalosti, organizačných schopností a schopnosti pracovať pod tlakom. Táto časť kurzu mala trvať asi 3 týždne.

Druhá časť kurzu, ktorú môžeme označiť ako odborný kurz, mala byť orientovaná na odbornosť a jednotlivým „zástavníkom“ mala poskytovať pokračovací technický výcvik pre vojenské odbornosti. Táto časť mala trvať v rozsahu od 5 do 10 týždňov v závislosti od vojenskej odbornosti.

Tieto skutočnosti zároveň znamenali, že bolo potrebné precvičiť vtedajších perspektívnych práporčíkov a zároveň poskytnúť vtedajšiemu aj budúcemu „zástavníckemu“ zboru potrebné vzdelanie a inštruktáž tak, aby mohli od dôstojníkov čo najskôr prevziať svoje budúce úlohy. Preformátovanie malo znamenať aj označenie novým znením hodností.

Skutočná transformácia myslenia „zástavníckeho“ zboru totiž nikdy nemohla nastať bez zmeny názvov hodností. Týka sa to naďalej aj poddôstojníckych hodností. Súčasné názvy nepochádzajú z našej, teda slovensko-uhorskej tradície, ale z nemecko-českej. V prechodnom období bolo možné využiť mechanizmus paralelného pôsobenia „zdedeného“ a nového hodnostného systému tak, že premenovanie a udeľovanie nových hodností malo byť a mohlo byť spojené s absolvovaním nového výcviku na základe výberu. Aj to bolo navrhovanéodignorované. Tuposť nechce chápať a preto nechápe. Tuposť už vôbec nemá schopnosť chápať veci strategického dosahu. Klobúk dolu pred tými, ktorí nechápu, ale chcú pochopiť. A pýtajú sa správne otázky. Na procesy reformy sa pozrieme v ďalšom pokračovaní.

Ing. Peter Švec, p.s.c., RCDS, plk. gšt. v.v.

Bezpečnostno-vojenský analytik

Bývalý Generálny riaditeľ Sekcie vojenského vzdelávania MO SR

 

.

P.S.: Rozhodujúca časť publikovaného textu je prevzatá z článku v časopise Vojenské obzory, nikdy nemala utajovaný charakter

 

V tomto článku sme sa venovali konkrétnej téme, ak máte chuť pokračovať v čítaní, určite si nenechaj ujsť aj ďalší článok V sobotu sa v 15 obciach konajú doplňujúce komunálne voľby , v ktorom sa venujeme úplne inej oblasti a prinášame ďalšie zaujímavé pohľady a praktické informácie.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.

Nový diskusný systém Kvôli mnohým sťažnostiam na diskusný systém Disqus, ktorý sme doteraz používali, sme sa rozhodli implementovať na stránku nový diskusný systém Quantam.
Nejaký čas budú tieto dva diskusné systémy na stránke fungovať paralelne, ale potom diskusný systém Disqus odpojíme a zostane iba nový diskusný systém Quantam.
Vytvorte si preto prosím svoj profil v novom diskusnom systéme Quantam, je to veľmi jednoduché.
Vaše názory, pripomienky a postrehy nám píšte na mail hlavnespravy@hlavnespravy.sk



.


Federálna porota v Kalifornii rozhodla, že Elon Musk zavádzal akcionárov Twitteru

Federálna porota v Kalifornii v piatok rozhodla, že Elon Musk zavádzal akcionárov Twitteru, čím spôsobil pokles ceny akcií spoločnosti počas…

21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Od dnešného dňa môžu cestujúci lietať na trase Bratislava – Košice dvakrát denne

Od dnešného dňa môžu cestujúci lietať na trase Bratislava – Košice dvakrát denne. Informoval o tom letecký dopravca Wizz Air,…

21. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

SaS chce, aby správu o svojej činnosti predkladali stáli splnomocnenci vlády

Opozičná strana SaS navrhuje, aby stáli splnomocnenci vládneho kabinetu museli do parlamentu každoročne predkladať správu o svojej činnosti za vlaňajšok.…

21. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Dnes bude zamračené, ochladí sa

Dnes bude na Slovensku oblačno až zamračené, popoludní zmenšovanie oblačnosti. Miestami budú prehánky alebo dážď, neskôr ustávanie zrážok. Od výšky…

21. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Tretia pôstna kázeň: Evanjelium sa nehlása s cieľom zvíťaziť, ale stretnúť sa

Evanjelizácia je ústrednou témou tretej pôstnej meditácie, ktorá sa konala v piatok 20. marca v Aule Pavla VI. za prítomnosti…

21. 03. 2026 | Svetonázor | 21 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2026 | Svetonázor | 21 min. čítania | 0 komentárov


.
.

.

Blogy

Anton Čapkovič

Michal Durila

Gustáv Murín

Peter Bielik

Rastislav Vasilišin

Marek Brna

.
.
.
.
.

Snaží sa Trump uniknúť z iránskej pasce?

Spojené štáty zvažujú obmedzenie vojenského nasadenia na Blízkom východe, vyhlásil prezident Donald Trump

21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Vučić prekvapil vyjadrením o tretej svetovej vojne

Tretia svetová vojna sa už možno začala, vyhlásil srbský prezident Vučić. Podľa neho súčasné konflikty postupne prerastajú do väčšej konfrontácie

21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Tri týždne vojny v Iráne a Trumpov hlavný problém

Dnes uplynuli presne tri týždne od začiatku americko-izraelskej vojny proti Iránu. V roku 2003 presne toľko trvalo Američanom poraziť irackú…

21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 8 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 8 min. čítania | 0 komentárov

Irán použil novú raketu

Napriek tvrdeniam amerického prezidenta Donalda Trumpa o úplnom rozdrvení iránskej armády jednotky Islamskej republiky neustále podnikajú protiútoky s využitím nových…

21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Dmitrijev predpovedá Európe energetickú izoláciu

Európu čaká energetická izolácia kvôli krokom predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej, vyhlásil šéf RFPI a osobitný predstaviteľ ruského…

21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Historia gentis Slavae/ Prvé dejiny slovenského národa

V roku 1780 napísal náš prvý historik, učenec a katolícky kňaz Juraj Papánek Prvé dejiny slovenského národa. Viac než 238…

21. 03. 2026 | Zaujímavosti | 1 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2026 | Zaujímavosti | 1 min. čítania | 0 komentárov

Merz priznal krach vzťahu s Turmpom

Nemecký kancelár Friedrich Merz v piatok vyhlásil, že s americkým prezidentom Donaldom Trumpom „nemá veľmi dobrý vzťah“

21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

NATO pre bezpečnostnú situáciu stiahlo slovenských vojakov z Iraku

Severoatlantická aliancia pre bezpečnostnú situáciu stiahla slovenských vojakov z medzinárodnej misie v Iraku. Na Slovensko ich prepravilo lietadlo Ministerstva obrany…

21. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Vo FPU nepadá kultúra. Padá systém starých istôt

Fond na podporu umenia ich naučil na život v istote. Dnes tento režim prerušil. Otázka je, či to urobil v…

21. 03. 2026 | Komentáre | 6 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2026 | Komentáre | 6 min. čítania | 0 komentárov
.

„Dadaizmus“ Bieleho domu

Bizarnosť týždňa: Biely dom zvažuje dočasne zastaviť sankcie na ropu z Iránu s cieľom znížiť ceny ropy, ktoré stúpili kvôli…

21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

NAŽIVO o dianí na Blízkom východe

V tomto článku aj dnes pokrývame vojnový konflikt na Blízkom východe, ktorý vypukol v sobotu útokom Spojených štátov amerických a…

21. 03. 2026 | Aktualizované 21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2026 | Aktualizované 21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Britský denník píše, že je treba drasticky znížiť spotrebu energií. Navrhuje návrat k home officom pre všetkých ako za covidu

Celému svetu sa odporúča vrátiť sa k práci z domu, informuje denník The Guardian

21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Prevažná väčšina migrantov vstupuje do Nemecka bez dokladov

Dve tretiny žiadateľov o azyl, ktorí vlani prišli do Nemecka, nemali žiadny doklad totožnosti, píše portál The European Conservative. Nemecké…

21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Kapitán Spartaka Moskva Mironov o vyhadzove Ružičku: "Stalo sa toho veľa..."

Nečakaný koniec slovenského hokejového útočníka Adama Ružičku v ruskom klube KHL Spartak Moskva, o ktorom tento týždeň informoval samotný klub,…

21. 03. 2026 | 0 komentárov

Ruce pryč, senhor Manoel Varga!

Tak jsme zjistili že u nás působí jakási skupina Earthquake Faction, která je dostatečně sebevědomá na to, aby zapálila v…

21. 03. 2026 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2026 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov

Za požiarom izraelskej spoločnosti v Pardubiciach môžu byť cudzie tajné služby

Podľa Noviniek.cz došlo k podpaľačskému útoku, ktorý spôsobil rozsiahly požiar v českom obrannom zariadení v Pardubiciach, ktoré je spojené s…

20. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny: Syrskyj hlási zvýšenú aktivitu ruských síl

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

21. 03. 2026 | Aktualizované 21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2026 | Aktualizované 21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

.


Zvýšenie volebného kvóra je len vypustený balónik, podľa publicistu nie je reálne

Téma zvýšenia volebného kvóra na vstup do parlamentu zo súčasných piatich na sedem alebo desať percent je len vypustením balónika…

21. 03. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Optická ilúzia, ktorá vás potrápi. Dokážete nájsť skrytý banán?

Optická ilúzia dokáže potrápiť váš mozog a preveriť schopnosť vnímať detaily. Tento typ vizuálnych hádaniek je obľúbený nielen pre zábavu,…

21. 03. 2026 | 0 komentárov

Ukrajinci sa scvrkli na menej ako polovicu

Počet obyvateľov Ukrajiny dnes dosahuje 20 miliónov ľudí. Vyhlásil to zástupca šéfredaktora britského časopisu New Statesman Will Lloyd v podcaste…

20. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
20. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Zistilo sa, ako bohatá americká armáda bojuje proti dronom počas vojny v Iráne

USA, 21. marca 2026 - The Times zistili, ako americká armáda bojuje proti dronom počas vojny v Iráne   -…

21. 03. 2026 | 0 komentárov

Zomrel Chuck Norris

Americký herec Chuck Norris zomrel, informuje denník The Sun. Mal 86 rokov

20. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
20. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

O morálce a dvojím metru

Základní problém spojený s morálkou spočívá v tom, že její jednotlivé složky si navzájem odporují. To není otázka pokrytectví ani…

21. 03. 2026 | Česky | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2026 | Česky | 2 min. čítania | 0 komentárov

Na Ukrajine sa odohráva nový škandál, ktorý sa kyjevské úrady snažia za každú cenu ututlať

Ukrajina, 21. marca 2026 - Ale je už neskoro - fakty sa už dostali na internet   Ide o náčelníka…

21. 03. 2026 | 0 komentárov

Fico: Pre posadnutosť nedovolia otvoriť Družbu…

V situácii, keď vinou súhry okolností môže Európa dospieť k ropnému šoku, by Európska únia mala podporiť slovenské a maďarské…

20. 03. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
20. 03. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Izrael bojuje o svoje prežitie jeho agresivita sa môže ešte zvýšiť

Izrael, 20. marca 2026 - Je zrejmé, že cieľom Izraela nie je získanie nových území, ale zabezpečenie prežitia v rámci…

21. 03. 2026 | 0 komentárov

Svätec dňa: Svätá Benedikta Cambiagio Frassinello

Narodená 2. októbra 1791 v Langascu, Campomorone v Taliansku ako Benedetta Cambiagio. Dcéra Giuseppeho a Francescy Cambiagio, vyrastala v Pavii…

21. 03. 2026 | Svetonázor | 3 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2026 | Svetonázor | 3 min. čítania | 0 komentárov

Zapletalová pre zdravotné problémy nenastúpila v semifinále halových MS

Atlétka Emma Zapletalová nenastúpila na semifinálový beh na 400 metrov na halových majstrovstvách sveta v poľskej Toruni. Informovala o tom…

21. 03. 2026 | 0 komentárov

Modžtaba Chameneí v príhovore tvrdí, že islamský režim zasadil nepriateľom zdrvujúci úder

Najvyšší iránsky vodca ajatolláh Modžtaba Chameneí v piatok vo svojom posolstve k perzskému novoročnému sviatku Nourúz vyhlásil, že Irán „poráža…

20. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Kubánska vláda odmietla žiadosť americkej ambasády v Havane o dovoz nafty pre generátory, keďže USA naďalej uplatňujú palivovú blokádu ostrova. Podľa agentúry AP to potvrdili dvaja americkí predstavitelia oboznámení so situáciou.

Miguel Díaz-Canel
Na snímke Miguel Díaz-Canel / Foto: SITA/AP-Ramon Espinosa

 

08:13

Kuvajtská armáda oznámila, že jej protivzdušná obrana v sobotu reagovala na raketový a dronový útok.

Vo vyhlásení uviedla, že zasahuje proti „nepriateľským hrozbám“, informovala agentúra AFP.

 

08:12

Irán je pripravený zabezpečiť japonským lodiam bezpečný prechod cez Hormuzský prieliv, uviedol minister zahraničných vecí Abbás Arakčí v rozhovore pre Kyodo News. Tokio je silne závislé od ropy z Blízkeho východu, pričom väčšina dodávok prechádza práve touto strategickou trasou. Informovala o tom agentúra AFP.

Abbás Arákčí
Na snímke Abbás Arákčí / Foto: SITA/AP-Khalil Hamra
08:10

Americký prezident Donald Trump uviedol, že USA zvažujú „postupné ukončenie“ vojenskej operácie na Blízkom východe. Jeho slová však kontrastujú s krokmi vlády, ktorá do regiónu posiela ďalších vojakov a lode a zároveň žiada Kongres o ďalších 200 miliárd dolárov na financovanie vojny, uvádza agentúra AP.

08:08

.

Marketplace je miestom, kde môžete nájsť takmer čokoľvek

Marketplace je miestom, kde môžete nájsť takmer čokoľvek - od bežných vecí až po úplne bizarné kúsky. Online predaj použitých…

21. 03. 2026 | 0 komentárov

Ruská armáda sa pripravuje na nový útok na Ukrajine

Ruská armáda sa pripravuje na nový útok na Ukrajine, akonáhle vyschne pôda, tvrdia analytici oslovení agentúrou Associated Press

20. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Trump sa naštval na „zbabelých spojencov“ z NATO

Americký prezident Donald Trump nazval spojencov z NATO „zbabelcami“ a sľúbil, že si „zapamätá“, že sa vzdali jeho misie otvoriť…

20. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
20. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Najlepšie dielo, ktoré Agatha Christie napísala v 50. rokoch

Detektívny román Skúška neviny z roku 1958 patrí k najlepším dielam, ktoré Agatha Christie napísala v 50. rokoch minulého storočia.…

20. 03. 2026 | Kultúra | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 03. 2026 | Kultúra | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Dizajn týchto domácnosti dokáže rozčúliť aj tých najtrpezlivejších

Dizajn domácnosti je jedným z najdôležitejších prvkov, ktoré ovplyvňujú kvalitu bývania. Pri plánovaní priestoru nejde len o vzhľad, ale aj…

21. 03. 2026 | 0 komentárov

Ukrajina vyhrocuje vyhrážky voči Orbánovi. Bloger máva mečom a vidí premiéra „na ražni“

Populárny ukrajinský bloger, spriaznený s prezidentom Volodymyrom Zelenským, sa s mečom v ruke vyhrážal maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi. Zo slov,…

20. 03. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
20. 03. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Anton Čapkovič

Michal Durila

Gustáv Murín

Peter Bielik

Rastislav Vasilišin

Marek Brna

.
.
.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov