Fabián Novotný: KDH sa musí vrátiť k základným pilierom – kresťanskému, sociálnemu a národnému

Bratislava 22. septembra 2016 (HSP/Foto:Fabián Novotný)

 

Prinášame vám rozhovor s krajským predsedom KDH Fabiánom Novotným, ktorý sa stal predsedom krajskej organizácie v Prešovskom kraji v rámci očistného procesu, ktorý začal po neúspešných voľbách, ktoré vyradili dovtedy neotrasiteľné KDH z Národnej rady a teda aj reálnej politiky. V KDH došlo výmene kádrov na všetkých úrovniach. Prešovskému krajskému predsedovi sme položili viacero otázok dovnútra KDH, ale pýtali sme sa aj na jeho názory na momentálne kauzy i medzinárodnú situáciu. Fabián Novotný má 37 rokov, je otcom 6-tich detí, dlhoročný aktívny skaut, študoval v odbore katolícka teológia, spoluorganizátor Národných pochodov za život, žije v Prešove

Na snímke Fabián Novotný
Na snímke Fabián Novotný

Stali ste sa krajským predsedom po očistnom procese, ktorý nastal v KDH po neúspešných voľbách. Ako vidíte perspektívy KDH do budúcna?

KDH vzniklo z hnutia na začiatku 90-tych rokov z potreby mať klasickú konzervatívnu kresťanskú stranu. Potenciál KDH bol obrovský a ešte pred prvými voľbami viedlo v prieskumoch, malo asi tretinu hlasov všetkých voličov, vo voľbách uż necelých 20 %. Tak ako v minulosti aj dnes urobilo veľa chýb a výsledok v tohtoročných voľbách ukázal ako využilo svoj veľký potenciál.  Tu je odpoveď – ak KDH naplní svoje poslanie, kvôli ktorému ho ľudia po celom Slovensku zakladali, tak má budúcnosť, ak nie, stratí zmysel. KDH má byť stranou pre ľudí, lebo oni ju vytvorili a to je veľký dar, ktorý si treba vážiť. Nebol to projekt jedného človeka ako to dnes býva pri zakladaní nových strán, ale vôľa ľudí, ktorým treba načúvať. Ak to bude spoločenstvo, ktoré bude presadzovať konzervatívnu politiku: kresťansky, národne (nie nacionalisticky, ale patriotisticky) a sociálne (nie socialisticky) orientovanú, o budúcnosť sa nebojím. Tak to vidíme v Bavorsku – CSU, v Poľsku – PIS, v Rakúsku – ÖVP. Ale ak prestavajú plniť svoje poslanie a držať sa svojej charizmy, podpora im klesá alebo sa úplne prepadávajú a to je príbeh KDH.

Na snímke Fabián Novotný s rodinou
Na snímke Fabián Novotný s rodinou

Myslíte si, že Hlina, ktorého ste si zvolili za svojho predsedu práve po prehratých voľbách, je ten správny človek, ktorý dokáže načúvať konzervatívnemu voličovi?

Načúvať nášmu voličovi vie, aj keď iste nie je ideálny, ale to nie je nik. Osobne však považujem za veľké zlyhanie, že sa nenašiel v KDH človek, ktorý by tú našu vlajku konečne zdvihol zo zeme a poriadne ňou zamával nad Slovenskom. Alojz Hlina sa na to podujal, aj keď ako prisťahovalec z inej dediny, ale vidieť u neho úprimnú snahu pomôcť kresťanským demokratom. Samozrejme, treba okrem chcieť, aj vedieť správne chytiť tú vlajku. To znamená, dobre poznať ten náš národ, tu našu krásnu vlasť a mať ju skutočne rád a ako tvrdíte, dokázať načúvať voličovi. Alojz má to šťastie, že vyrastal na Orave a vie počúvať jednoduchých ľudí a tak to treba už iba zrealizovať. Ako sám hovorí – hlasy od bratislavskej kaviarne aj tak nezískame a to je dobrý predpoklad pre správne pochopenie, kto je náš volič a získanie si jeho podpory.

 

Máte vy ako krajský predseda nejaký plán na návrat KDH do reálnej politiky? Blíži sa snem, čo tam budete presadzovať?

Snem KDH má riešiť dve oblasti a to zmenu stanov a vyslať posolstvo pre Slovensko. Pre ľudí a verejnosť je podstatnejšie to druhé. Má to byť aj prekvapením pre našich voličov. Nie je však dôležité, či sa KDH vráti na politické ihrisko, ale či má reálnu ponuku pre Slovensko. Lebo Slovensko tu nie je pre KDH, ale KDH tu má byť pre Slovensko. Som presvedčený, že KDH ukrýva obrovské bohatstvo, ale stále ho zahádže haraburdami. Ako som spomínal, tri piliere (kresťanský, sociálny a národný) treba naplniť reálnym programom. Nebáť sa povedať, že nechceme byť otroci plných peňaženiek, reklám a vysokých múrov. Slovensko je náš domov, ktorý má svoje základy a treba si ich chrániť ako si chránime svoje rodiny.  Rodina je otec, matka a dieťa, ale netreba zabúdať, že do širšej rodiny patria aj starí rodičia a netrhať si tieto väzby prenášaním našej starostlivosti o nich na štát. Treba naplniť politiku 3 grošov. Jeden groš „požičať“ deťom z daní, z jedného žiť a jeden groš vracať z daní späť rodičom. Rodina je základ a ak chce Slovensko prežiť, musíme ju chrániť a podporovať. Nedovoľme ožobračovať ju, aby potom bola závislá na systéme. Rodina je DNA KDH, ak na ňu zabudne, potom je takáto strana zbytočná. Ak naplníme reálnymi skutkami heslo „Na rodine nám záleží“, tak o budúcnosť KDH sa nemusíme absolútne báť.

Na snímke Fabian Novotný
Na snímke Fabián Novotný

Piliere, o ktorých hovoríte – kresťanský, sociálny a národný, že by mali byť základom politiky KDH, bude asi ťažko komunikovať váš predseda Hlina, ktorý nemá úctu k štátnym symbolom a vidieť, že necíti národne a tiež sa nedávno vyjadril, že bioetické otázky  – potraty, eutanázia, atď. nebudú stáť v centre záujmov KDH, čím odsunul na vedľajšiu koľaj aj kresťanský princíp. Myslíte, že sa skutočne podarí tieto princípy presadiť na sneme a do politiky KDH? Nemyslíte, že ak hlave strany takéto hodnoty nie sú blízke, že zo záverov snemu zostane iba zdrap papiera, ktorý nebude mať kto odkomunikovať ani presadiť?

Ak chce KDH konečne odkryť svoje bohatstvo, tak ho musí poznať, no a samozrejme, musí ho chcieť a vedieť Slovensku ukázať. Tie iné cesty sme už videli ako dopadli. Ak nebude KDH presadzovať hodnoty, tak nemá zmysel v politike, ale samozrejme, musí makať aj na tých zvyšných dvoch pilieroch, ktoré doteraz dosť zanedbávalo. To sa bude riešiť aj na našom sneme, nechajte sa prekvapiť. Alojz Hlina má talent na kreatívne a vtipné nápady. Vie zaujať, trefne a bonmotmi reagovať na záludné otázky, ale aj keď v nich uspeje, tak novinári si to nakoniec prekrútia v nadpise, ako to bolo nedávno v jednom liberálnom denníku ohľadne zabíjania detí pred narodením. Samozrejme, v každom prejave si treba uvedomiť aký výsledok to prinesie, napr. to s vlajkou, či to vypáli ako dehonestovanie štátneho symbolu alebo uvedomenie si stavu núdze. Pri tomto chápem vašu výčitku, lebo národ je odvodený od slova rodina a k jej symbolom treba pristupovať citlivo ako ku mozoliam svojho otca. Avšak na druhej strane, ak sa dejú veľké nespravodlivosti, tak je aj morálna povinnosť sa ozvať.  Umenie je, že ako. Povedať posolstvo, zaujať a hlavne trafiť klinec po hlavičke, aby ľudia sami povedali – áno, má pravdu a dobre to robí. Inak úsmevné je, že doteraz sa KDH vyčítalo, že je skostnatelé, teraz sa mu začína vyčítať, že je príliš 3D tímové. Ja však verím, že sa bude raziť adekvátna stredná cesta a správne sa bude triafať ten klinec.Hlavné je ale chápať, čo to Slovensko skutočne potrebuje a čo už fakt horí pod pätami. Tu verím, že snem KDH k tomu svojím dielom prispeje a jasne zadefinuje aktuálne ciele a priority, ktorými chce pomôcť Slovensku a bude ich na čele s predsedom aj napĺňať.

 

Ako vnímate protesty pred Bonaparte, ktoré organizuje súčasná opozícia? KDH sa k tomu jasne nevyjadrilo.

Ja by som zvolil inú taktiku, ale nechám si ju pre budúcnosť. Nesúhlasím s frekvenciou protestov, lebo to ľudí iba viac demotivuje a vytráca sa iskra i zápal pre riešenie vecí. Nakoniec sa tam robí iba „zábava a piknik“, aby tam vôbec niekto prišiel. Opozícia iba zbytočne vyčerpáva odhodlanie ľudí, aby sa sama presvedčila, že to dokáže. Kvôli tomu som rád, že KDH do takejto šnúry protestov nešlo. Inak tie „revolúcie“ musia mať aj nejakú zmysluplnú alternatívu a to tu často chýba. Vymeniť „zlodejov“ za chaos alebo liberálov, čo je horšie? Ale tým nechcem povedať, že ostaňme apatický, ale musí to mať aj adekvátnu koncovku, nielen, aby nás bolo vidieť.

Na snímke Fabian Novotný s rodinou
Na snímke Fabián Novotný s rodinou

 

Aké stanovisko zaujímate ku kauze parkovania cez spoločnosť EEI v Košiciach?

My v Prešove sme sa pred pár rokmi tiež potrebovali vysporiadať s určitou firmou, ktorá sa chcela priživovať na meste Prešov. Na návrh našich poslancov za KDH sa prijala zmena VZN o parkovaní a hneď po voľbách, keď sa stala primátorkou A. Turčanová z KDH, parkovanie prešlo na mestskú firmu a zisk z neho idú konečne asi v päťnásobne väčšom objeme pre mesto. To je rada Prešova pre Košice. Akonáhle to bude robiť priamo mesto cez svoju firmu, tak nebude mať dôvod neadekvátne nahrávať nejakej súkromnej firme, aby mala čo najväčšie zisky. A ak vidíme tie podozrenia z prepojení, tak si môžeme domyslieť, kde asi končí časť zisku. Čo sa mi však ako konzervatívcovi nepáči, je vulgárna reklama vizuálu protestu. To veci škodí a to bol zlý krok z ich strany. Ak chceli osloviť iba ľudí s takýmto razením, tak hodili veľa slušných ľudí cez palubu. Ale prajem obyvateľom Košíc, aby sa nevzdávali a zabojovali ako my v Prešove, ale nabudúce s krajším vizuálom 🙂

 

Ako by sa podľa vás malo postaviť KDH o otázke členstva v NATO?

Tu sa zbližujem s názormi zakladateľa KDH J. Čarnogurského a V. Palka. Som proti základniam NATO na našom území, ale aj proti základniam iných štátov, aj z východného bloku. KDH by nemalo v zahraničnej politike nadbiehať vojenským paktom, ktoré vytvárajú chaos vo svete, či zo strany západu alebo z východu. Ideálne je byť vojensky neutrálnym štátom, ktorý nie je v područí iných. Realita ukazuje, že sa to darí aj malým štátom ako je Rakúsko, či Švajčiarsko. Samozrejme je to náročné, ale nemusíme sa potom podieľať na bombardovaní a ničení ľudí po svete a potom zisťovať, že to vôbec nebolo správne. Preto z dlhodobého hľadiska by som prial KDH, aby presadzovalo pre Slovensko neutralitu aj keď to nebude jednoduché.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Matovič vykričal novinárom, čo si o nich myslí: Na rozdiel od vás som nikdy neslúžil mafii

0 icon

Bratislava 17. apríla 2021 (HSP/Foto:TASR - Dano Veselský)   Igor Matovič, bývalý premiér a súčasný podpredseda vlády vykričal novinárom, ktorí na neho systematicky a koordinovane útočia čo si o nich myslí "Vyhrali sme voľby, hoci nás neúnavne odpisovali a iných mali vopred vybratých. Pokazili sme im plán," hodnotí Matovič výsledky…

Na čele českých komunistov stojí aj naďalej Filip

0 icon

Nymburk 17. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:Facebook/vojtech.filip.politik)   Českí komunisti rokovali v sobotu o tom, či stranu do októbrových parlamentných volieb povedie dlhoročný predseda Vojtěch Filip, alebo či do svojho čela postavia novú tvár. Napokon rozhodli, že pri moci zostane doterajšie vedenie, informoval server iDNES.cz V sobotu sa konalo v stredočeskom Nymburku…

Slovákov majú očkovať inou vakcínou Pfizer než odsúhlasila Európska lieková agentúra EMA. Zmluvy medzi eurokomisiou a dodávateľmi vakcín Pfizer, AstraZeneca, Moderna a J&J sú striktne utajené

0 icon

Bratislava 17. apríla 2021 (HSP/Foto:Wikimedia, TASR/AP-Khalil Hamra)   Slovenský europoslanec Milan Uhrík upozornil na závažné skutočnosti, ktoré kompromitujú úprimnosť a nezištnosť prezidentky Zuzany Čaputovej, ministerky Márie Kolíkovej a riaditeľky ŠÚKL Zuzany Baťovej v ich kampani za zverejnenie zmluvy na dodávky ruskej vakcíny Sputnik V Podľa škandalózneho vyjadrenia riaditeľky ŠÚKL Zuzany…

Česko vyhostí 18 pracovníkov ruskej ambasády. Príslušníci GRU mali v Čechách vyhodiť do vzduchu muničný sklad. Rusi obvinenie pokladajú za akciu vymyslenú na podporu Američanov

0 icon

Praha 17. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:Facebook/hamacekjan)   Česká republika vyhostí 18 pracovníkov ruskej ambasády v Prahe, ktorí boli identifikovaní ako dôstojníci tajných služieb. Na opustenie ČR dostali 48 hodín. Oznámil to v sobotu večer český minister zahraničných vecí a vicepremiér Jan Hamáček Na snímke český vicepremiér a predseda ČSSD Jan HamáčekPodľa…

Raúl Castro odstúpi z čela komunistickej strany Kuby

0 icon

Bratislava 17. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Ariel Ley Royero/ACN via AP)   Raúl Castro oznámil, že odstúpi z postu lídra Komunistickej strany Kuby. Krok, ktorý sa očakával, dáva koniec ére formálneho vodcovstva Castrovcov v krajine, ktorá sa začala revolúciou v roku 1959. Informuje o tom spravodajský portál BBC Osemdesiatdeväťročný Castro oznámil svoj…

„Školy nemajú povinnosť kontrolovať testy detí ani testy rodičov.“ Právnu džungľu kovid obmedzení pri vstupe do školy vysvetlil v skratke Ján Čarnogurský

0 icon

Bratislava 17. apríla 2021 (HSP/Foto:archív HSP)    „Uvoľňovanie“ obmedzení ľudských práv a ponižovania potichu prechádza do novej fázy. Od pondelka môžu niektoré deti a žiaci znova navštevovať školu, upozorňuje právnik Ján Čargnogurský ml. Čo však musia a nemusia dodržať, aby do školy ísť mohli? PROTIPRÁVNOSŤ TRVÁ V prvom rade je…

Kybernetický útok mohol mať dôsledky na prvky kritickej infraštruktúry štátu

0 icon

Bratislava 17. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Jeden z kybernetických útokov, na ktoré upozorňoval Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) v piatok 16. apríla, mohol mať potenciálne dôsledky na prvky kritickej infraštruktúry štátu. Išlo o najvážnejší kybernetický bezpečnostný incident 3. stupňa podľa zákona o kybernetickej bezpečnosti. NBÚ to potvrdil na svojom profile na…

Hamilton vybojoval na VC Emilie-Romagna 99. pole position v kariére jazdca F1

0 icon

Imola 17. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Bryn Lennon/Pool photo via AP)   Britský jazdec formuly 1 Lewis Hamilton vyhral sobotňajšiu kvalifikáciu na Veľkú cenu Emilie-Romagna a vybojoval svoju 99. pole position v kariére. Obhajca titulu na Mercedese dosiahol na okruhu v Imole čas 1:14,411 min O 35 tisícin sekundy za ním zaostal…

Líderka potratových aktivistiek v Argentíne zomrela počas potratu

0 icon

Bratislava 17. apríla 2021 (HSP/Remix/Foto:Screenshot Youtube/Noticias - HM Televisión)   Smrť 23-ročnej bojovníčky za potraty Marie de Valle Gonzalez Lopezovej je prvým zaznamenaným úmrtím v Argentíne po tom, čo krajina legalizovala potrat koncom roku 2020 Španielske médiá zverejnili správu, že radikálna podporovateľka potratov zomrela pri potrate, ktorý predtým označovala ako…

ŽIVOT – Národná strana začala na volebnom sneme so zjednocovaním národných a kresťanských strán

0 icon

Bratislava 17. apríla 2021 AKTUALIZOVANÉ(HSP/Foto:Archív Tomáš Taraba, SITA/Alexandra Čunderlíková, SITA/Národná rada SR)   Prvými stranami, ktoré budú tvoriť ŽIVOT – Národnú stranu je politická strana KDŽP (Kresťanská demokracia život a prosperita) a agrárna strana Doma Dobre, bývalého ministra poľnohospodárstva Vladimíra Chovana. Predseda KDŽP Ing. Mgr. Tomáš Taraba na sneme navrhol voľbu prvých…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Radovan Hrádek

Záverečná správa komisie na vyšetrenie úmrtia gen. Milana Lučanského a výhrady M. Kotlebu

0icon

Priatelia, ako som povedal, dávam do pozornosti záverečnú správu komisie, ktorú môžete nájsť tu: https://www.justice.gov.sk/Stranky/Informacie/Mimoriadna-udalost-v-UVV-a-UVTOS-Presov.aspx Zároveň prikladám výhrady člena komisie a poslanca NR SR v plnom znení. Názor si urobte sami. Pripomínam, že ani poslankyňa Saková a ani poslanec Saloň zatiaľ svoje stanovisko k záverečnej správe nedali. Pod čiarou sú…

Pavel Jacz

Pán premiér Heger, nehanbíte sa za ypsilonku?

0icon

To, že naši politici nevedia po slovensky a ich PR manažéri, ktorí majú byť v gramatike ako doma, sa ich hanbia upozorniť na chyby, alebo tieto upozornenia svojich mediálnych guru ignorujú, je ich problémom. Preto sa aj často blamujú. Spomeniem na úvod samé cudzie výrazy, anglikanizmy a čechizmy našich politikov…

Jozef Slávik

Hochštapler ...

0icon

Ide o udomácnený cudzí výraz, ktorý v slovenčine označuje takúto osobu ako podvodníka uhladeného vystupovania, podvodníckeho dobrodruha, fičúra, šviháka, dokonale vymódeného, aby už iba ten prvý dojem, na ktorý, žiaľ naletia tisíce ľudí mu pomohli svoje klamstvá premeniť na dokonalý úspech. V novodobom svete si hlavne starší ľudia získali skúsenosť…

Rene Molnaru

Chyba nie je v ľuďoch, chyba je v systéme, ktorí vytvorili nadľudia

0icon

Podľa mojej skromnej mienky, nadľudia sú všetci tí, ktorí si o sebe myslia, že len oni majú pravdu a všetci ostatní sú hlupáci. Pravda je ovšem úplne inde, hlupáci sú práve tí, ktorí považujú správnych ľudí s morálnym kompasom za neschopných, lebo nedokážu uživiť rodinu inak len poctivou prácou, kým…

Ivan Holek

Nedajte sa oklamať! Vakcína nie je sloboda! Vakcína je lož!

0icon

Čo je sloboda ducha? Čo je najdôležitejším predpokladom slobody, ktorý ak nesplníme, prepadneme sa do vonkajšej neslobody? Čo je skutočnou príčinou toho, že ľudia začnú byť zrazu navonok obmedzovaní, neustále kontrolovaní a systematicky oberaní o svoje predchádzajúce práva a slobody. Inými slovami povedané, čo je príčinou stavu neslobody, do ktorého…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Protestant v psom tele ukazuje ľuďom, čo ho najviac vytáča

0 icon

Ak je niečo rozkošnejšie ako samotný pes, je to pes, ktorý ti má čo povedať. Zoznámte sa - tento protestant každý deň nosí v ústach kartónové poslanie s nevinným výrazom. Zabávať sa treba stále. Niekto pozerá televízor, iný zasa číta knihy a niekto pridáva do ohňa svojej závislosti tým, že hľadá…

Tom a Jerry: Fakty o legendárnej rozprávke, ktoré si netušil

0 icon

Tom a Jerry sú súčasťou pamäťovej schránky nejedného z nás. Je tu ale zopár vecí, ktoré ti ešte aj ako dospelému vyrazia dych. Pamätáš si, ako si v detstve musel cez víkend a prázdniny vstávať skoro ráno, aby si si mohol pozrieť v telke svoje obľúbené rozprávky? Pre niekoho pokémoni,…

Karol IX. ako syn legendárnej Kataríny Medicejskej

0 icon

Karol IX. zastával post francúzskeho kráľa medzi rokmi 1560 až 1574. Narodil sa dňa 27.6.1550 ako Karol Maximilián, orleánsky vojvoda, syn Henricha II. a Kataríny Medicejskej. Pri vyslovení mena francúzskeho kráľa Karola IX. sa dnes každému pravdepodobne vybaví krvi preliatie v roku 1572, neslávne známe pod názvom bartolomejská noc. Prinášame ďalší článok…

Každodenné zlozvyky, ktoré zabíjajú tvoje vlasy

0 icon

Aj keď je tvoj šampón akokoľvek drahý, tvoje vlasy vyzerajú čoraz redšie. Možno by si sa mal bližšie pozrieť na svoju rutinu. Aj jednoduché veci ako použitie nesprávnej vlasovej gumičky alebo zabalenie vlasov do uteráka ich môže poškodiť a spôsobiť z dlhodobého hľadiska vážne škody.  1. Tvoje vlasy sa šúchajú o vlnu

Jazyk môže dramaticky zmeniť tvoju tvár. Ako?

0 icon

Dvojitá brada sa formuje v dôsledku genetiky, starnutia a priberania. Ako sa však ukazuje, je tu ešte jeden dôvod: nesprávne držanie jazyka. Dobrá správa je, že je možné sa tejto fyzickej vlastnosti zbaviť. Mladší ľudia s napnutou pokožkou si môžu vďaka tomu dramaticky vylepšiť kontúry tváre. Teraz je čas zistiť, ako ti môže jazyk pomôcť získať tú nádhernú čeľusť už navždy.…

Vo svete IT

Samsung by mohol definitívne ukončiť „hon za megapixelmi“

0 icon

Vybraní výrobcovia smartfónov rozpútali v posledných rokoch menšiu vojnu v oblasti vývoja najlepšieho fotoaparátu pre vlajkové smartfóny. Výrobcovia však vo veľkej časti prípadov siahali až po absurdných technológiách, ktorých použitie v smartfónoch je vyslovene iracionálne. Narážame najmä na tzv. „hon za megapixelmi“, ktorý je už na prvý pohľad úplne zbytočný.…

Čakáte na MIUI 12.5? Pozrite sa na zoznam zariadení, na ktorých sa nadstavba testuje!

0 icon

Patríte medzi tých, čo každý deň kontrolujú aktualizácie vo svojom smartfóne? Alebo radšej čakáte, kým vás smartfón upozorní? Či už patríte do jednej alebo druhej skupinky, jedno majiteľov Xiaomi smartfónov v dnešných dňoch spája. Touto spojkou je práve túžba po novom a optimalizovanejšom systéme, ktorý by mala priniesť nadstavba MIUI…

V prípade nebezpečenstva kolízie s asteroidom: Bolo by ho lepšie odkloniť, či zničiť?

0 icon

Odpáliť atómovú bombu na povrchu asteroidu a tým ho odkloniť od našej Zeme, znie ako vytrhnuté z akčného filmu. Pravdou ale je, že práve to by mohlo jedného dňa našu planétu zachrániť, píše portál Universe Today. Znie to fascinujúco, no ide o nesmierne zložitý proces. Aby to fungovalo, vedci potrebujú…

Takto môžete v Xiaomi smartfóne rozmazať časť fotky, napríklad tvár, či ŠPZ auta

0 icon

MIUI nadstavba v Xiaomi smartfónoch vo svojich útrobách schováva hromadu funkcií, ktoré sú dobre schovanými. Nedávno sme vám napríklad ukázali, ako je možné využiť kameru smartfónu, ako prenosný skener. Táto funkcia je priamo schovaná v aplikácii Fotoaparát pod položkou Viac, kde nájdete možnosť Dokumenty. Okrem iného takto vytvorené skeny dokumentov,…

SpaceX prejde skúškou ohňom pred cestou na Mars. NASA si ich vybrala, aby im pomohli pristáť na Mesiaci

0 icon

Misia Artemis je v súčasnosti jedným z najambicióznejších projektov nás ľudí v spojitosti s vesmírom naokolo nás. Ide o projekt, za ktorým stojí americká NASA a za cieľ si dala vybudovať trvalú mesačnú základňu na prirodzenej družici našej planéty. Dlhodobým cieľom tejto misie okrem iného je vybudovať základňu, ktorá by…

Armádny Magazín

To nie je vtip. České ministerstvo vnútra verí že agenti ktorí údajne otrávili Skripaľa odpálili aj muničné sklady

0 icon

Česko, 17. apríl 2021 (AM) – Oficiálna webová stránka českého ministerstva vnútra uvádza, že sklady v obci Vrbetice v roku 2014 vyhodili do vzduchu Alexander Petrov a Ruslan Boširov. Nie nie je to vtip. Česká republika obvinila "Skripaľských travičov " Alexandra Petrova a Ruslana Boširova z vý

„Nariadené zničiť“ — preukázala sa vina Ukrajiny za zostrelený malajský Boeing

0 icon

Ukrajina, 17.apríl 2021 (AM) – Agentúra federálneho vyšetrovania „FBL“ zverejnila dokumenty a zvukové záznamy potvrdzujúce, že to bola Ukrajina, ktorá malajzijské lietadlo zostrelila na oblohe nad Donbasom. Je dôležité hneď poznamenať, že medzinárodný vyšetr

Legendárna 58. armáda, ktorá dobyla Cchinval, bola presunutá na Krym

0 icon

Rusko, 17. apríl 2021 (AM) – Útvary 58. kombinovanej armády južného vojenského okruhu boli presunuté zo Severného Kaukazu na Krym, informovala novinárov tlačová služba južného vojenského okruhu. Na území polostrova sa armáda zaoberala streleckou prípravou.   Cvičenia sa konali na cvičisku Opu

Izraelský analytik Kedmi: Ruské ozbrojené sily majú unikátnu schopnosť zaskočiť nepriateľa

0 icon

Izrael, 17.apríl 2021 (AM) – "Ruská federácia ukázala svetu nezvyčajné schopnosti svojich ozbrojených síl, ktoré dokázali, že je schopná rýchlo a účinne reagovať na vojenskú hrozbu v blízkosti svojich hraníc." K tomuto záveru dospel známy izraelský vojenský a politický expert, bývalý šéf tajnej služby Nativ Jakov Kedmi. V živom vysielaní interne

Viete, že podľa Bismarcka sú Rusi ako ortuť? Že nacisti a Sovieti mali zavedené takmer rovnaké pravidlo a že Chorváti mali cez vojnu Kráľa hrdlorezov?

0 icon

Francúzsko, 17. apríl 2021 (AM) – Takže, viete, že...? ...Hitler v roku 1933 zaviedol vo svojich oddieloch pri kontrole počtov aj čítanie mien padlých počas pivného puču z 8. na 9. novembra 1923? Keď zaznelo meno takéhoto človeka, tak ostatní zakričali: „Prítomný!“. Niečo podobné mala zavedené aj povojnová Sovietska armáda. Pri večernýc

Svetlo sveta

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov

0 icon

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov. Ako nástupca pápeža svätého Jána Pavla II. viedol Katolícku cirkev od 19. apríla 2005 do svojej prekvapujúcej demisie v roku 2013. Bol 265. pápežom v histórii Katolíckej cirkvi. Prijal meno Benedikt s odkazom na „mierového pápeža“ Benedikta XV. a patróna Európy…

Tvoja duša si zaslúži viac ako jarnú detoxikáciu

0 icon

Zobral som si do rúk noviny, ktoré som najprv letmo preletel, či niečo ma v nich zaujme. Veď to poznáte. Taký letmý nastrel. A veru zaujalo. Bolo pôstne obdobie, tak som myslel skôr na niečo, čím by pookriala moja duša. Niečo duchovné. Veď aj názov novín tomu zodpovedal, išlo o…

V utorok 6.4. sme si s Mons. Gavendom uctili sv. Metoda v Devíne pri príležitosti 1136. výročia jeho úmrtia.

0 icon

V utorok 6. apríla 2021 uplynulo 1136 rokov od smrti sv. Metoda. Daniela Suchá, predsedníčka o. z. Cyrilometodiada, a Mons. Marián Gavenda si uctili svätého Metoda položením venca k pamätníku sv. Cyrila a Metoda pred Kostolom Svätého kríža v Devíne. J. E. Mons. František Rábek, predseda Rady KBS pre vedu,…

Arcibiskup Sheen: Pilát a najväčší justičný omyl

0 icon

Súdny proces, o ktorom budem dnes rozprávať je proces, na ktorom bolo prítomné celé ľudstvo. Jednotlivci, ktorí sa na tomto procese nachádzajú, v skutočnosti zastupujú jednotlivé kategórie ľudí. Súdny proces sa odohrával pred miestne najvyšším predstaviteľom Rímskej ríše, ktorý sa nazýval Poncius Pilát. Na to, aby sme boli schopní porozumieť…

Najdôležitejší žalm Veľkej noci

0 icon

Autorstvo žalmov sa pripisuje kráľovi Dávidovi, ktorý približne 1000 rokov pred príchodom Krista zostavil ich podstatnú časť. Starý zákon nám hovorí, že kráľ Dávid miloval hrať na harfe a žalmy boli oslavnými piesňami radosti, ale aj žiaľu v utrpení. Skutočný význam žalmov sa vie pochopiť, ak sa ich modlíme z…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali