Učitelia spolu so žiakmi budú pátrať nielen po divo rastúcich rastlinách, ale pomocou questov (dobrodružných hľadačiek) aj po prírodnom dedičstve svojho mesta či obce. Podstatou tejto metódy je pestovať v žiakoch prirodzenú zvedavosť, podnecovať ich chuť skúmať a učiť sa. Okrem rozvoja kritického myslenia táto metóda podporuje dobré vzťahy a spoluprácu v triede.
Cieľom projektu Tajný život mesta 2 je zmeniť bežne zaužívané metódy vzdelávania prírodovedných predmetov a ukázať, že majú obrovský potenciál zaujať žiakov. Aj preto sa na kurze učitelia dozvedeli nielen to, ako pomocou mobilnej aplikácie PlantNet učiť deti rozpoznávať rastliny, ale aj to, ako sa tvoria dobrodružné questy a akým spôsobom ich zahrnúť do vyučovania. Pri objavovaní bádateľských metód, tvorbe questov aj pri použití mobilnej aplikácie pomohli školám odborníci z mimovládnej vzdelávacej organizácie Živica, Centra Veronica Hostětín aj Technickej univerzity Zvolen.
Podľa učiteľky z Gymnázia J. Francisciho-Rimavského z Levoče Marcely Šuňavskej projekt má pozitívnu odozvu u žiakov, pretože môžu tráviť časť vyučovania vonku v prírode. “V pokračovaní projektu chceme naše poznávanie biodiverzity rozširovať a s výsledkami bádania by sme radi prispeli k tvorbe questov. Tešíme sa, ako predstavíme verejnosti zaujímavé lokality nášho mesta a jeho okolia,“ uviedla.
„Učitelia sa sťažujú, že deti vôbec nevnímajú svoje okolie. Mnohé z nich sa vďaka Tajnému životu mesta prvýkrát dostali do prírody v okolí školy a objavili dobrodružstvo bádania. Veríme, že hľadačky, ktoré spoločne vytvoria tento rok, im pomôžu otvoriť oči a objaviť to hodnotné, čo ich mesto alebo obec skrýva a podeliť sa o to s ostatnými,“ vysvetľuje Ivana Poláčková, koordinátorka projektu z CEEV Živica.
Na podporu bádateľsky orientovaného vyučovania každá škola v projekte dostala štyri tablety. Bádateľská metóda vyučovania sa na Slovensku šíri aj vďaka finančnej podpore generálneho partnera projektu, spoločnosti Veolia.