Deň Víťazstva a Overtonovo okno

Bratislava/Moskva 28. mája 2019 (HSP/Nstarikov/Foto:nstarikov.ru)

 

Prinášame vám článok ruského spisovateľa Nikolaja Starikova, ktorý na konkrétnom prípade Dňa víťazstva vo veľkej vlasteneckej vojne vysvetľuje fungovanie sociologickej technológie Overtonovho okna

Pravidelne každý rok okolo 9. mája nejaký „činiteľ“ zase zaručene vysloví niečo negatívne na adresu nášho Víťazstva. Aspoň slovíčkom –  v období od prvého májového sviatku po druhý ktosi obleje špinou vrchného veliteľa J. V. Stalina, či zavzdychá nad „nevinne zabitými“ nemeckými vojakmi. Tieto vlny, to je pena na morských vlnách, ktoré sa čas od času systémovo valia na Deň Víťazstva

Tento systém sa nazýva Overtonovo okno. Je to technológia umožňujúca krok za krokom zmeniť vzťah ľudí k niečomu dôležitému, fundamentálnemu. Prinúti ich vzdať sa niečoho, alebo naopak, považovať za prijateľné to, čo ešte včera bolo mimo rámca etiky a morálky. Pritom napadnutá spoločnosť nechápe čo sa deje, nevidí technologickú účinnosť toho čoho je obeťou.

Nože si spomeňme ako pracuje systém známy ako Overtonovo okno a porovnajme ho s tými útokmi, ktorým je vystavený náš Deň Víťazstva. Opakujem – nami skúmaná technológia dovoľuje celkom zmeniť postoj miliónov ľudí k základným otázkam bytia. Ešte pred niekoľkými desaťročiami  bola homosexualita všade na Západe nielen že trestným činom, ale aj spoločensky odmietaným javom. Dnes sa stala normou západnej spoločnosti a tí, ktorí s ňou nesúhlasia, sú objektom všemožného nátlaku. Takáto evolúcia spoločenského postoja sa uskutočnila práve vďaka použitiu technológie Overtonovho okna. Pripomeňme si štádiá a kroky ktorými preslávené okno účinkuje.

 

Krok 1 – Nemysliteľné

Národ zaplatil za víťazstvo nad agresorom desiatkami miliónov životov, hrdosť na porážku hitlerovského Nemecka a jeho spojencov sa stala súčasťou národnej mentality. Každý sa cíti potomkom víťazov. Ako je v tejto situácii možné dosiahnuť dištancovanie sa od Dňa Víťazstva? – To je nemysliteľné!

No objavuje sa celý rad publikácií, ktorých množstvo neustále narastá. V nich sa rozpráva o trestuhodných chybách velenia, o existencii údajných plánov útočnej vojny zo strany Sovietskeho zväzu, o miliónoch vojakoch, ktorí padli do zajatia. O konkrétnych ľudských tragédiách. Vytvára sa tak všeobecné pozadie, vyvolané masou negatívnych emócií, smrťou, krvou, deštrukciou a množstvom zničených ľudských osudov. Akoby sa ani nebolo prečo radovať. No o odmietnutí osláv zatiaľ ešte nikto nehovorí. Proste sa len neustále opakuje refrén, ktorý sa o niečo neskôr sformuluje do známeho liberálneho tvrdenia – „zavalili mŕtvolami“. Vraj, akéže je to víťazstvo, ak je zaplatené takou vysokou cenou?

Túto etapu sme mali možnosť prežívať od začiatku perestrojky asi do polovice 90-tych rokov.

 

Krok 2 – Radikálne. Prečo nie?

V tejto etape sa dopredu pripravenej spoločenskej mienke začína podsúvať idea. A prečo aj neodmietnuť oslavy 9.mája a plne sa neoddať smútku za mŕtvymi? Samozrejme, že je to radikálne, no niečo na tom je. Táto etapa spracovania spoločenského vedomia sa začala koncom 90-tych  a na začiatku 2000-ych rokov. Stále častejšie a hlasnejšie zneli neustále sa zväčšujúce čísla obetí nášho národa a Červenej armády vo Veľkej vlasteneckej vojne. Mimochodom, navýšenie „oficiálnej“ cifry z 20 na 27 miliónov strát na životoch je potrebné pripísať konkrétne tejto technológii Overtonovho okna. Je nutné poznamenať, že toto navýšenie počtu našich obetí o takmer 30% nebolo spôsobené žiadnym hlbším výskumom a odohralo sa v čase perestrojky. V tom čase sa stali populárnymi knihy rôznych „výskumníkov“, ktorí sa v duchu Goebelsa vyvliekali z kože, aby dokázali preventívny charakter hitlerovského útoku. Vraj, Hitler sa iba bránil. Takýmito primitívnymi manipuláciami podsúvali potomkom víťazov debilnú tézu: ZSSR je sám na vine, že bol napadnutý, že stratil toľko ľudí. Prečo v takejto situácii nezmeniť samotný charakter sviatku, resp. ho celkom neodmietnuť?

 

Krok 3 – „Prípustné“. Tak to má byť

Táto etapa začína okamžite po predchádzajúcej. Slobodný človek si má sám určovať čo bude oslavovať a čo nie. Niet nijakého Veľkého víťazstva, sú milióny obetí a ohromná deštrukcia. Každý dospelý človek si môže sám vypracovať svoj postoj k tomu, čo sa stalo. V rámci tohto kroku Overtonovho okna sa ľuďom snažia vnútiť dobrovoľnosť oslavy Dňa Víťazstva. Veď tento deň je v prvom rade dňom spomienky, ktorá je silne zmiešaná s pýchou. Oddeliť jedno od druhého nie je možné. Byť hrdý na skutky predkov, áno, byť proste hrdý na svojich predkov – to je normálne jednanie každého človeka. No a tých, ktorí si nepamätajú svojich rodných, v Rusku už tradične nazývali „Ivanami nepamätajúcimi na svoj rod“. Propagandisti Overtonovho okna namiesto toho všetkého nám ponúkli vzdať sa vlastnej pamäte, hrdosti, čo znamená odkazu svojich predkov.

Aby to bolo jasnejšie: každý z nás navštevuje hroby svojich predkov – je to dôležitá zložka každej osobnosti. Ak však vysvetlite človeku, že on vôbec nemusí chodiť na otcovské hroby, potom burinou zarastú nie len tie. V prvom rade duchovnou burinou zarastie duša každého človeka. Existujú veci, ktoré racionálne vysvetliť je dosť ťažko. Je potrebné ich proste poznať, cítiť a robiť. Technológia Overtonovho okna rozkladá tieto veci v súvislosti s Dňom Víťazstva a tým ich likviduje.

 

Krok 4 –„ Rozumné“.  V dobrom slova zmysle

V tejto etape spracovania verejnej mienky dochádza k zapojeniu osôb známych z mediálneho prostredia. Populárny hudobník, známy herec. Humorista, ktorý len tak nezáväzne „vtipkuje“ na účet generála Karbiševa, čo ešte nedávno bolo proste nemysliteľné. A toto nie je jediným dôkazom toho, že naša spoločnosť žije práve v tejto štvrtej etape technológie Overtonovho okna. Odmietnutie Víťazstva? Dnes je to zábavné, kreatívne a dokonca módne. Je to „in“!

Je to Deň Víťazstva pre tých, ktorí toto víťazstvo dosiahli. Prežili, pretrpeli, prebojovali. Deň Víťazstva pre tých, ktorí strácali rodných a blízkych tu a teraz. Už skoro vymreli. Málo komu z nich sme dokázali zabezpečiť dôstojnú starobu. Ale konkrétne my, podľa mňa, nemáme čo oslavovať“ – povedal známy herec Maxim Vitorgan.

Oni ešte prišli. Všetci. Teda – skoro všetci. Do víťazstva Overtonovho okna stáva urobiť už len jeden krok.

 

Krok 5 – „Štandardné“. Norma

Ostáva zabetónovať túto novú „normu“. Nový štandard správania, ešte celkom nedávno nepredstaviteľný. Žiadny moderný, vzdelaný, sčítaný človek predsa nemôže oslavovať vojnu, všeobecné ničenie a umieranie ľudí. V tento deň je vhodnejšie robiť niečo iné…

A ozvenu prvých krokov tejto poslednej etapy technológie Overtonovho okna je už počuť…

Ja, napríklad, nenávidím Veľkú vlasteneckú vojnu, nemôžem byť na ňu hrdý. Pre mňa je to bolesť, krv a utrpenie nie len ruského národa, ale aj nemeckého, vojakov a civilného obyvateľstva mnohých štátov. Ja v princípe nenávidím vojnu a nikdy nepodporím žiadnu z nich. A ak sa niekedy predsa len začne, bude mi ľúto všetky strany konfliktu“. – povedala umelkyňa  Čulpan Chamatovová.

Svetu mier. Preč s vojnou. Nech sa všetci pomeria. A už sa stratil zdravý rozum, už zabudli, kto koho napadol a kto zabil desiatky miliónov ľudí, kto bojoval aby sám nebol zabitý. Alebo zomieral, aby zachránil milióny iných.

Ľudia, bdejte!

Autor: Nikolaj Starikov

Preklad z ruského jazyka: Tibor Korečko

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Nemecká politička Dagdelen obvinila Berlín z „prípravy vojny proti Rusku“

0 icon

Bratislava 23. júna 2021 (HSP/Roman Bednár/Foto:Screenshot Youtube/Chai Patlom )   Poslankyňa Bundestagu Sevim Dagdelen to napísala v protisystémovom denníku „nd.DerTag“. Jej článok mal práve teraz pri príležitosti osemdesiateho výročia prepadnutia Sovietskeho Zväzu hitlerovským Nemeckom pripomenúť Nemcom najväčší zločin ich histórie, ktorý priniesol smrť asi 27 miliónom Rusov Dagdelen vyčíta nemeckej…

Šéf americkej diplomacie Blinken prichádza opäť do Európy; chce upevňovať vzťahy

0 icon

Washington 23. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Andrew Harnik)   Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken v utorok odcestoval do Európy, iba niekoľko dní po prvej zahraničnej ceste prezidenta USA Joea Bidena, ktorého sprevádzal. Informovala o tom tlačová agentúra AFP Blinken mieri do Berlína, pokračovať bude návštevou Paríža a Ríma. Stretne sa s…

Do konca programového obdobia ostáva z eurofondov ešte 8,87 mld. eur

0 icon

Bratislava 23. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Do konca programového obdobia ostáva vyčerpať z európskych štrukturálnych a investičných fondov (EŠIF) ešte 8,87 miliardy eur. Aby sa Slovensko vyhlo dekomitmentu, tento rok treba vyčerpať aspoň 346,65 milióna eur. Vyplýva to z materiálu Informácia o stave implementácie EŠIF v programovom období 2014…

Lukašenko obvinil Nemecko z nacizmu, nebude brániť vstupu migrantov do Európy

0 icon

Minsk 23. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP/BelTA-Maxim Guchek)   Bieloruský prezident Alexander Lukašenko v utorok obvinil Nemecko z nacizmu. Stalo sa tak počas ceremónie v Brestskej pevnosti pri príležitosti 80. výročia napadnutia bývalého Sovietskeho zväzu nacistickým Nemeckom Opätovne tiež zdôraznil, že Bielorusko nebude chrániť Európu pred nelegálnymi migrantmi, obchodníkmi s drogami či…

Behom jedného týždňa náhle zomreli štyria piloti British Airways v najlepších rokoch. Má to súvis s očkovaním?

0 icon

Bratislava 22. júna 2021 (HSP/Foto:TASR/AP - Miroslav Lelas, British Airways)   Na sociálnych sieťach sa šíri správa o úmrtí najprv troch, teraz už štyroch pilotov leteckej spoločnosti British Airways. Ani overovateľ faktov agentúry Reuters tieto úmrtia v krátkom čase nepopiera. Zverejnil túto správu s odkazmi na zdroje, no bez uvedenia…

Merkelová telefonovala Putinovi v deň 80. výročia útoku Nemecka na ZSSR. Čo mu povedala?

0 icon

Berlín/Moskva 22. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP - Michael Sohn, pool)   Nemecká kancelárka Angela Merkelová a ruský prezident Vladimir Putin spolu v utorok telefonovali. Rozhovor sa konal v deň 80. výročia útoku nacistického Nemecka na Sovietsky zväz. Tento deň si v Rusku pripomínajú aj ako Deň pamäti a smútku, informovali agentúry…

Krčméry po včerajšom krízovom štábe diskrétne nedávno odvolávanému Mikulcovi: „Modlili sme sa ružence.“ Minister vnútra reagoval: „Bolo to veľmi vyčerpávajúce“

0 icon

Bratislava 22. júna 2021 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel, Úrad vlády SR)   Pred včerajším tlačovým brífingom po zasadnutí Ústredného krízového štábu k pandemickým opatreniam v čase letných dovoleniek mikrofóny médií zachytili rozhovor medzi profesorom Vladimírom Krčmérym a ministrom vnútra Romanom Mikulcom (OĽaNO). Video zverejnil portál Topky.sk Minister vnútra pošepkal profesorovi Krčmérymu, aby…

Na lúkach v obci Bolešov uhynulo 67 kusov hovädzieho dobytka

0 icon

Bratislava/Bolešov 22. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:Polícia SR)   Na lúkach v obci Bolešov v Trenčianskom kraji uhynulo 67 kusov hovädzieho dobytka. Stalo sa tak po tom, ako sa desiatky kráv napili kontaminovanej vody. Poľnohospodárskemu družstvu vznikla škoda predbežne vyčíslená na 90.000 eur. Vyšetrovateľ už začal trestné stíhanie pre prečin zanedbania starostlivosti…

Sulík: Slová Matoviča o Kolíkovej sú na trestné oznámenie

0 icon

Bratislava 22. júna 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer, Jaroslav Novák, Jakub Kotian   Predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík si myslí, že slová ministra financií Igora Matoviča (OĽaNO) o šéfke rezortu spravodlivosti Márii Kolíkovej (Za ľudí) sú na trestné oznámenie. Povedal to v relácii Rádia Expres Braňo Závodský naživo…

Bielorusko: Nové sankcie EÚ hraničia s vyhlásením ekonomickej vojny

0 icon

Moskva 22. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP - Ramil Nasibulin/BelTA pool photo via AP)   Bielorusko tvrdí, že najnovšie ekonomické sankcie, ktoré naňho uvalila EÚ v reakcii na májový incident s odklonom lietadla a zatknutím bieloruského novinára Ramana Prataseviča, hraničia s vyhlásením ekonomickej vojny. Uviedlo to v utorok tamojšie ministerstvo zahraničných vecí,…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Boris Mesár

1. Stoja globalisti za problémami s vodou v Kalifornii ? Hroziaca katastrofa v zásobovaní potravinami 2. Veľké farmaceutické spoločnosti a médiá vlastnia rovnakí pochybní ľudia

0icon

Dnes to budú dva dlhšie články ,ale verím ,že vám niečo objasnia  1. V posledných mesiacoch rastie krízová situácia v USA v zásobovaní potravinami, ktorá má nadobudnúť alarmujúce rozmery, ktoré by sa mohli stať katastrofou . Na vrchole existujúceho koronakrízy a nezamestnanosti v súvislosti s koronovou pandémiou by mohla hroziaca…

Gabriel Dragon

Z Lisabonu po Vladivostok

0icon

Na margo Putinovho článku pre Die Zeit, uverejneného na portáli Hlavné správy v ktorom ruský prezident spomína spoločný priestor od Lisabonu po Vladivostok, som si spomenul na svoj starší blog z roku 2019, ktorý je malou analýzou práve tohto projektu. Článok treba vnímať v kontexte roku 2019, ale dovolil som si doplniť…

Slavěna Vorobelová

Podobnosť s nacistickou praxou nie je asi náhoda

0icon

Pred cca mesiacom sa skončil núdzový stav, o ktorého ústavnosti doposiaľ existujú mnohé pochybnosti. Samozrejme, pri dnešnom stave nášho právneho štátu sa niet ani čomu čudovať. Veď podľa súčasnej praxe kajúcnikov, teda univerzálnych hoaxerov a konšpirátorov, v podstate stačí, keď Heger a jeho psovod Matovič vymyslia nejaké krivé svedectvo, ktoré…

René Pavlík

Susedia a vzťahy

0icon

Susedia a vzťahy. Dobré vzťahy robia dobrých susedov. Každý vlastník nehnuteľnosti vie, ako mu zlý sused dokáže znepríjemniť život. Nárokuje si na kus pozemku, kradne ovocie, požičia si vec a odmieta ju vrátiť, na cudzej lúke usporiada svoju zábavu, po cudzích poliach rozhadzuje svoje pripomienky, ohovára. Ak v záujme dobrých…

Štefan Harabin

Dnešná dislokácia vojsk NATO na hraniciach Ruska iba opakuje situáciu pred 22. júnom roku 1941.  

0icon

Celý personálny, zbrojársky, ekonomicko-energeticko-zdrojový potenciál kontinentálnej Európy bol 22. júna 1941 nasadený na likvidáciu Slovanov. Nepripomína Vám to aj momentálny stav v Európe, keď vojská štátov NATO boli dislokované na hraniciach Ruska pod vymyslenými zámienkami. S cieľom genocídy Slovanov bez vyhlásenia vojny pred 80 rokmi, 22. júna 1941 zaútočilo Nemecko na Sovietsky…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Sprchovanie: Chyby pri sprchovaní, ktoré ovplyvňujú naše zdravie

0 icon

Ak sa chceš cítiť vo svojom tele sviežo a čisto, potrebuješ zo sebou spraviť niekoľko vecí, aby si tento efekt dosiahol. Čistenie zubov, umývanie rúk a sprchovanie. Hlavným a najdôležitejším očisťovacím procesom je jednoznačne sprchovanie. Niektorí ľudia uprednostňujú sprchu, zatiaľ čo iní si radšej užívajú čas ponorení vo vani. Kúpanie aj sprcha odstraňujú…

Bezohľadnosť týchto ľudí jednoducho nepozná hranice!

0 icon

Bezohľadnosť ľudí niekedy fakt nepozná hranice. Niektoré situácie s tebou jednoducho zamávajú nech si akýkoľvek flegmatik. Vyvrie ti krv v žilách a ty sa pýtaš sám seba: "Ako toto môže niekto urobiť?!" My ti dnes ukážeme práve také fotografie, pri ktorých si povieš, že ľudská bezohľadnosť prekročila naozaj všetky medze.…

Vedel si, že pitie horúcej vody má tiež svoje výhody?

0 icon

Keď vypiješ každé ráno pohár horúcej vody, detoxikuješ svoje telo a zlepšuješ si trávenie. Aký je ale rozdiel medzi normálnou vodou z kohútika a tou prevarenou? Voda je síce pre našu existenciu nevyhnutná, ale pohár horúcej vody je mimoriadne prospešný pre naše zdravie. Teplá, horúca alebo aj vlažná voda preukázali skvelé výsledky, pokiaľ…

Život a smrť Rudolfa Hessa 1. časť

0 icon

Prinášame ďalšiu mini sériu článkov z obdobia druhej svetovej vojny s nádychom tajomnosti. Tentokrát sa pozrieme na život a smrť Rudolfa Hessa, v jednej dobe najmocnejšieho a najvplyvnejšieho človeka v Nemecku. Poďme na prvú časť, ktorá dostala podtitul Prológ. Rudolf Hess bojoval v prvej svetovej vojne ako príslušník pozemných jednotiek, ale potom prešiel k letectvu a stal sa z…

TOP10+: Ani zvieratá niekedy nemajú svoj deň - zachytené na fotografiách

0 icon

Niektoré dni sú horšie ako tie ostatné. Akokoľvek sa snažíš si dvihnúť náladu, niekedy jednoducho nemáš svoj deň. Svoje o tom vedia aj títo domáci miláčikovia, ktorí boli našťastie pre teba zachytený fotoaparátom. Nestrácaj nádej - ak meškáš do práce, ak je pondelok, ak hneď ráno vyleješ na seba kávu…

Vo svete IT

Nedávne pozorovania potvrdili 50-ročnú teóriu Stephena Hawkinga: Môžu sa čierne diery časom scvrknúť?

0 icon

Čierne diery sú momentálne najextrémnejšie vesmírne objekty, aké poznáme. Ich gravitačná sila je tak veľká, že jej neunikne ani svetlo, najrýchlejšia vec, aká vo vesmíre existuje. Čierne diery sa nachádzajú takmer v každej galaxii, napríklad supermasívna čierna diera, ktorá sídli v ich jadrách, píše portál India Today. Známy fyzik, Stephen Hawking, v roku…

Sonda Juno popri nás preletela už v roku 2013, no až teraz nám „poslala“ darček

0 icon

Sonda americkej NASA, Juno, sa dostala k planéte Jupiter 4. júla 2016 a tam už takmer 5 rokov ostáva, plniac si svoju vedeckú misiu, píše portál Universe Today. V roku 2013 sa však sonda Juno, smerujúca k plynnému obrovi, zastavila aj pri našej Zemi. Sonda potrebovala ešte kúsok energie na to, aby sa k planéte…

Xiaomi predstavilo nové inteligentné hodinky Mi Watch Revolve Active. Potešia najmä aktívnych športovcov

0 icon

Spoločnosť Xiaomi opäť rozširuje svoje portfólio inteligentných hodiniek o ďalší atraktívny kúsok. Nové Xiaomi Mi Watch Revolve Active nadväzujú na minuloročného predchodcu, pričom prichádzajú s viacerými vylepšeniami. Tak ako predchodca, aj nový model po stránke funkcií mieri najmä viac na športovcov, no vďaka svojmu univerzálnemu dizajnu poteší aj ľudí, ktorí…

Blíži sa koniec Hubblovho ďalekohľadu? Kvôli počítačovej chybe ostáva stále nepoužiteľný

0 icon

13. júna prestal počítač v Hubblovom vesmírnom ďalekohľade pracovať, čím zastavil všetku prácu, ktorú zariadenie vykonávalo. Vedci sa niekoľkokrát pokúsili vesmírny ďalekohľad reštartovať, no bez úspechu, píše portál IFL Science. Najhoršou správou, na ktorú sa pomaly pripravujú aj astronómovia, je, že chyba v počítači môže znamenať definitívnu „smrť“ vesmírneho teleskopu. Vesmírna…

Redmi Note 11 údajne prekvapí výkonom technológie rýchleho nabíjania, hovorí známy leaker informácií

0 icon

Rýchle nabíjanie je technológia, ktoré je zo strany používateľov stále viac žiadanou. Reagujú na to aj výrobcovia smartfónov, najmä spoločnosť Xiaomi. Tá rok čo rok je lídrom v tejto oblasti. Dôkazom toho je aj nedávno predstavená technológie HyperCharge, ktorá ponúka nabíjanie pri výkone 200W. Rovnako sa objavili informácie aj o…

Armádny Magazín

"Krok k posilneniu námorníctva“. Ukrajina nakupuje britské mínolovky

0 icon

Ukrajina, 22. júna 2021 (AM) - Tento rok má Ukrajina v úmysle kúpiť dve britské minové vyhľadávače triedy Sandown. Prezident Vladimir Zelenský dnes pricestuje do Odesy, aby podpísal zmluvu o kúpe vojnových lodí.   Na začiatku 90. rokov vstúpilo do služby kráľovského námorníctva 15 mínoloviek Sandown. Tri z týchto lodí boli…

Minister obrany: Účasť Slovenska v bojovej skupine V4 Európskej únie ostáva jednou z našich priorít

0 icon

Slovensko, 22. júna 2021 (AM, MOSR) - Vyšehradská skupina má potenciál a tiež záujem rozširovať spoluprácu v oblasti obrany a bezpečnosti. Okrem prípravy spoločnej bojovej skupiny, perspektív spoločného obstarávania, či koordinácie postojov v transatlantických štruktúrach chce prehĺbiť spoluprácu aj v oblasti strategickej komunikácie. Po rokovaní ministrov obran

Aj Gruzínsko postupne sťahuje svoje jednotky z Afganistanu

0 icon

Gruzínsko, 22. júna 2021 (AM) - Posledná gruzínska jednotka umiestnená v Afganistane sa postupne vráti do svojej vlasti. Informovala o tom tlačová služba gruzínskeho ministerstva obrany.   „Prvá časť 32. práporu 3. pešej brigády dorazila do Gruzínska. Na medzinárodnom letisku Tbilisi sa s gruzínskymi mierovými jednotkami stretli ve

(Ne)známa Veľká vlastenecká vojna. K 80. výročiu prepadnutia Sovietskeho zväzu hitlerovským Nemeckom

0 icon

Slovensko, 22. júna 2021 (AM) - Vojenský historik Igor Baka v práci „Slovenská armáda vo vojne proti Sovietskemu zväzu a slovensko-nemecké vzťahy 1941-1945“ uvádza, že čo sa týka samotného útoku proti ZSSR, nacistické Nemecko naň spočiatku nerátalo s účasťou iných štátov okrem Rumunska a Fínska, ktoré mali voči ZSSR územné požiadavky. Avšak aj i

Republika Srbská nedovolí Bosne a Hercegovine vstúpiť do NATO

0 icon

  Bosna, 22. júna 2021 (AM) - Banja Luka nemení svoj postoj k vojenskej neutralite Bosny a Hercegoviny (BiH) a naďalej vystupuje proti vstupu krajiny do NATO. Takéto vyhlásenie urobil predseda prezídia Bosny a Hercegoviny Milorad Dodik.   Minister obrany Bosn

Svetlo sveta

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

Je dovolené, aby katolík, ktorý je súčasťou inej sekty pristupoval k sviatostiam?

0 icon

Otázka: Je to v poriadku keď človek, ktorý je v sekte napr. scientológii prehlasuje, že každý kresťan katolík môže byt v sekte a pristupovať k sviatostiam? Odpoveď o. Gajdoš, predseda liturgickej komisie: V Kristovej cirkvi sa vždy považovalo zapretie viery za jedno z najvážnejších previnení – spolu s vraždou a…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali