Danko: V koalícii som neustupoval, ak dosiahnem kompromis, nerobím tlačovky

Bratislava 3. januára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

 

Uznáva, že rok 2017 nebol v politike selankou, naučil sa však nebrať politiku osobne. Hovorí, že v politike je to o vplyve, a preto sa počiatočný nárast voličských preferencií SNS nikomu nepáčil. Pri ministrovi práce Jánovi Richterovi (Smer-SD) napokon netrval na jeho zosadení, lebo, ako tvrdí, pád vlády sa neodpúšťa tomu, kto ho spôsobil. Predseda Národnej rady SR a líder koaličnej SNS Andrej Danko napriek tomu v bilančnom rozhovore pre TASR deklaroval, že v koalícii neustupoval.

Na snímke predseda NR SR a predseda SNS Andrej Danko

Keď sa spätne obzrieme za rokom 2017 na politickej scéne, asi sa zhodneme, že to nebola selanka. Súhlasíte?

Samozrejme. V živote vďačím za úspech aj neúspech. Z neúspechu sa treba poučiť a ísť ďalej, úspechu sa treba pokloniť a poďakovať. Pre mňa to bol ťažký politický rok. Veľa vecí som sa naučil. V prvom rade nebrať politiku osobne, nebrať osobne otázku novinára ani kritiku. Ľudom treba vytrvalo vysvetľovať, prečo niečo robíme, ako konáme. Uvedomil som si, že v politike sa nemôžeš spoľahnúť ani na najbližších ľudí. Každé ráno idem do práce s tým, že budem predmetom konfrontácie a útokov. Keď sa niečo podarí, ľudia to prijmú, ale väčšinou je niečo zaujímavé, až keď sa človek potkne.

 

Spory na politickej scéne mali niekoľko rovín. Či už medzi parlamentom a prezidentom, predsedom vlády a prezidentom, ale aj vo vnútri koalície. Koaličné roztržky vyústili až do vypovedania koaličnej zmluvy z vašej strany. Smer-SD to označil za absurdné konanie a ani váš podpredseda Anton Hrnko najskôr nevedel, prečo ste to urobili. Bol to účinný krok?

Áno. Prispel k tomu, že sa ozdravili vzťahy a zlepšila sa vzájomná úcta a rešpekt koaličných partnerov pri presadzovaní ich programov. Mal som dosť toho alibizmu. Ja som štát neriadil 25 rokov ani posledné štyri roky, a keď som videl vyjadrenia, ako za všetko môže minister školstva za SNS po roku vo funkcii, tak som mal dosť. Chcel som tiež jasne definovať oblasti, za ktoré som zodpovedný. To, aby som bojoval každý september o šesťpercentné navýšenie platov pre učiteľov, ma už urážalo. Keď všetci vieme, že poľnohospodári potrebujú na zelenú naftu 30 až 50 miliónov eur, tak aby som musel kľačať za tieto peniaze? Bojoval som za paušálne výdavky pre živnostníkov. Tiež mi to berie silu. Údelom menšej strany vo vláde je, že ju väčšia strana môže programovo aj z hľadiska moci pohlcovať. Ja by som nerád po ťažko vybojovaných percentách pre SNS stranu dostal tam, odkiaľ som ju dvíhal. SNS teda povedala, že nebude súčasťou koalície, ak nebudú rešpektované jej programové priority a ciele.

 

Váš prvý podpredseda Jaroslav Paška sa nechal počuť, že za vypovedaním zmluvy bola aj neochota vládneho Smeru-SD uvoľniť v regiónoch miesta v štátnej správe, ktoré boli dohodnuté v koaličnej zmluve. Už vám ich uvoľnili?

Sú veci, ktoré patria do kuchyne v politike aj v rodine. Ale je pravda, že keď Smer-SD vládol sám, tak ten vplyv v štáte mal väčší. Na niektorých regionálnych úrovniach však vznikli problémy. Veľa vecí sa už pohlo, ale principiálne pre mňa bolo, aby v rezortoch, za ktoré sme zodpovední, sme dokázali napĺňať svoje vízie a aby sme si prestali vzájomne kanibalizovať svoje programy. Prienik voličov Smeru-SD a SNS tu je. Ale vzťahy sa zastabilizovali a dokázali sme si veci bez emócií vyriešiť.

 

Vo februári, po kauze s cenami energií, ste po jednom z rokovaní Koaličnej rady povedali, že koalícia bude komunikovať intenzívnejšie, aj na odbornej báze. “Poučili sme sa, musíme sa viac stretávať. Dnešné rokovanie Koaličnej rady nás posunulo ďalej, veľa vecí sme si vyjasnili.” V lete však prišla ďalšia kríza. Prečo vám teda komunikácia viazne?

V politike je to vždy o vplyve. Keď sme prišli do NR SR, percentá SNS veľmi silno napredovali, čo sa samozrejme nepáčilo nikomu. Preto som hovoril o systéme kolegiality, aby sa napr. ministerka spravodlivosti nevyjadrovala k listom v NR SR.

 

Robert Fico vám odkázal, že ak budete trvať na odvolaní Jána Richtera, a ten pri hlasovaní o nedôvere v parlamente padne, znamenalo by to koniec vlády. Napokon ste ustúpili a pri hlasovaní ste sa zdržali. Nemohli ste rovnakú zbraň použiť pri Petrovi Plavčanovi?

Vždy treba veci vnímať v čase. Je pravda, že spôsobom, akým bol Peter Plavčan odvolaný, došlo k porušeniu koaličnej zmluvy. Preto mohlo ísť oko za oko, zub za zub a mohli sme položiť pána Richtera. Premiér však jasne povedal, že s pádom ministra Richtera by padla vláda. Líder SaS Richard Sulík, ktorý položil vládu Ivety Radičovej, hovorí, že dnes by konal inak a pri hlasovaní by odišli zo sály. Aj ja mám právo sa učiť z chýb iných, povedzme aj zo Sulíkovej. Povedal som, že pád vlády je udalosť, ktorá sa neodpúšťa tomu, kto vládu položí. Tu by som položil vládu ja a pre niekoho by to mohlo vyzerať, že z ješitnosti. Sadli sme si a aj od Jána Richtera sme dostali prísľuby, takže naše názory na reformu sociálneho systému boli vypočuté. Ak sa na jar prijme, čo som presadil, tak už v decembri bude môcť fungovať 13. a 14. plat ako systémová odmena do výšky 500 eur úplne oslobodená od odvodov a daní.

 

Bude to plniť aj štát?

Áno, štát by bol hlúpy, keby nenabehol na dovolenkový a vianočný príspevok, ak budú splnené kritériá. Zatiaľ nehovoríme o povinnosti, ale od roku 2020 chcem zavádzať kompromisne aj povinnosť 13. a 14. platu. Prečo by sme k tomu nezaviazali veľkého investora, ktorý dostane daňové úľavy?

 

Začiatkom roka ste volali po odchode Jozefa Holjenčíka z ÚRSO, čo sa podarilo, ale nahradil ho človek Smeru-SD Ľubomír Jahnátek. Ustúpili ste pri Plavčanovi aj Richterovi, nedovolili vám vystúpiť s prejavom na Devíne. Vládne sa vám komfortne?

Pri ÚRSO došlo k zmene zákona a pán Jahnátek nemá kompetencie, ako mal predtým Holjenčík. A to je výsledok môjho tlaku. Krížová kontrola nastala, takže tu som neustúpil. A trvám na tom, že tu musí byť štátny energetický holding, lebo máme časované bomby v energetike. Je pred nami problém dostavby Mochoviec. Pozeráme sa na jeden z najdrahších jadrových blokov na svete a neviem, čo s tým budeme robiť. Treba sa pozrieť aj na štruktúru SPP a robiť všetko pre to, aby cenové nárasty do budúcna neprišli.

 

Energetický holding ste spomínali ešte pred rokom. Je to reálne?

My o tých veciach intenzívne debatujeme a ja som neustúpil.

 

Povedali ste, že ak nedáte energetiku do poriadku, v koalícii radšej nebudete. Stále to platí?

Samozrejme. Nebudem sa predsa pozerať na šialené nárasty cien a bačovanie kohokoľvek v energetike.

 

Späť k politickým ústupkom…

Ja som v žiadnych veciach neustupoval. Ja nerobím tlačové besedy, ak dosiahnem kompromis s koaličnými partnermi, aby to vyzeralo, že niekto vyhral či prehral s Ficom. Robert Fico je tu 25 rokov, je to politicky ošľahaný a skúsený matador, ktorý má svoju loď. My sme prišli do vlády teraz a kým človek z orechovej škrupinky urobí skutočnú loď, ktorá môže súťažiť s Robertom Ficom, to trvá nejaký čas. Ja som prišiel z bežnej praxe, učím sa dnes, čo je politická facka, učím sa, ako prijať, ako ju vedieť dať…

 

Čo z toho vám ide lepšie?

Som dosť učenlivý. V prvom rade nerobím ľuďom nikdy zle. Ak mi niekto dá facku, snažím sa reagovať dobrom a pozitívnym prístupom.

 

Robert Fico vytiahol najvyššie karty, teda možný pád vlády, pri Jánovi Richterovi aj pri zmrazovaní platov. Teda dvakrát za rok. Nie je to pričasto takýmto spôsobom presadzovať svoju vôľu?

Je to jeho legitímny nástroj. Má kedykoľvek právo túto koalíciu zastaviť. Má väčšie páky, väčšie ústavné kompetencie. Ja nemôžem ísť k prezidentovi a povedať, že končí minister Smeru-SD. Na to Robert Fico kompetenciu má. To, ako často sa to deje, je čisto jeho politické rozhodnutie, mne to neprináleží komentovať.

 

Čo sa zo spomínaných sporov podarilo ukončiť, bola dlhotrvajúca otázka chýbajúcich ústavných sudcov. Ako sa pozeráte na výber Andreja Kisku?

Teraz sú všetci spokojní, pritom boli vybraní najviac kritizovaní kandidáti. Na druhej strane, dnes je zo mňa nervózna aj prezidentská kancelária aj Úrad vlády SR, lebo hovorím, že Jana Laššáková a Mojmír Mamojka boli volení na jedno sudcovské miesto a vedeli, že jeden z nich sa ústavným sudcom stane a druhý nie. Chcem sa preto obrátiť na Ústavný súd SR vo veci výkladu do budúcna. Predsa parlament dal dve konkrétne mená na jedno miesto. Žasnem, ako zrazu našli jednotu názorov právnici z prezidentskej kancelárie aj Úradu vlády a najhorší tu bol Danko, ktorý ide proti prúdu. Ale čo nie je logické na mojej argumentácii? Zároveň ľudia, ktorí tri roky radili prezidentovi, že nemusí kandidátov vymenovať, by sa mu mali ospravedlniť.

 

Ešte pred voľbami, v decembri 2015, ste pre TASR povedali, že sudcami Ústavného súdu by sa nemali stávať politicky činí ľudia. “Považujem, veľmi slušne povedané, za nešťastné, keď sa poslanec, politicky činný človek, uchádza o post na Ústavnom súde.” Zároveň ste uviedli, že sa treba strániť takýchto politických nominácií a o výbere sudcov by sa malo rozhodovať iným spôsobom. “Problém Slovenska je, že kto vládne, si myslí, že môže všetko. Problém Slovenska je, že nie je oddelená zákonodarná, výkonná a súdna moc, že parlament napríklad určuje, kto je tu generálny prokurátor.” A povedali ste, že snaha dvojice poslancov NR SR stať sa ústavným sudcom vás šokovala. Teraz sa obaja stali ústavnými sudcami.

Sú názory, ktoré nemením, ak ma život nenaučí, že som sa mýlil. Ale myslím si, že v decembri 2015 som sa nemýlil a čas mi dal za pravdu.

 

Hovorili ste, že o výbere sudcov by sa malo rozhodovať iným spôsobom. Teraz táto otázka na stole je. Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd) niečo pripravuje, hovorí o zmiešanej voľbe, vy to ale chcete nechať na parlamente ako doteraz. Benátska komisia nám zase odporúčala, aby sa kandidáti volili aspoň 90 hlasmi.

Ja si myslím, že ani Benátska komisia, ani nikto nespochybnil, že by NR SR niekedy pri voľbe kandidátov zlyhala z hľadiska systému. Čo ale pravda je, že sa môžeme baviť o sprísnení kritérií na kandidátov, o účasti prezidenta vo vypočúvacom kole. Zároveň by som nebol rád, ak by navrhovaný kandidát bol poslancom, za takého my hlasovať nebudeme. Ak niektorý z poslancov NR SR sníva o kariére ústavného sudcu, tak z pozície SNS to bude problém. Môžeme sa baviť aj o veku. To sú všetko otvorené veci. Ale SNS sa nezúčastní zbavenia kompetencií parlamentu pri voľbe kandidátov.

 

V roku 2018 bude treba navoliť 18 kandidátov na ústavných sudcov, aby si prezident mohol vybrať deviatich. Bude opäť vyberať ľubovoľne z celého balíka, alebo z dvojíc určených na jeden uvoľnený post?

Tento chaos pomohol k tomu, že dnes už prezidentská kancelária vie, že musí menovať niekoho z konkrétnej dvojice a bude to ľahšie, ako keby tento spor nebol.

 

Na jar ste avizovali, že na jeseň 2017 bude pripravená nová úprava majetkových priznaní a že si to beriete pod svoju taktovku. Napokon k zriadeniu pracovnej skupiny došlo až v októbri. Navonok to pôsobí, že sa do toho politikom nechce.

Ja ako osoba som zaplatil státisíce až milióny na odvodoch a daniach. Nemám problém sa s vami baviť, aký mám majetok, a to sa odzrkadľuje aj v mojom majetkovom priznaní. Samozrejme, že v kuloároch NR SR cítiť rôzne záujmy. SNS je pripravená na to, aby sa zlepšila identifikácia majetku. Zákon hovorí aj o povinnosti napr. manželiek či osôb v spoločnej domácnosti podávať majetkové priznania, čo sa vôbec nedodržiava.

 

Akú máte časovú predstavu?

Dohodli sme sa, že to bude pripravené v priebehu prvého štvrťroka 2018.

 

Na jeseň ste mali predstaviť aj novelu zákona o politických stranách.

Tento zákon chcel reflektovať aj na voľby do VÚC, lebo vo voľbách vidíme jasné nerovnoprávne postavenie kandidátov. Tí, ktorí kandidujú za politickú stranu, musia mať transparentné účty. Nezávislý kandidát sa môže dostať k verejnej moci a nemusí mať transparentný účet. A neexistujú ani sankcie napr. za prekročenie finančného limitu. To sú vážne veci. Pri politických stranách som hlavne zástancom toho, že keď strana dostáva milióny, musí s nimi transparentne nakladať. Ide o to, aby tie peniaze boli na verejných účtoch alebo v štátnej pokladnici a ľudia by videli, kam strana dáva financie. Politické strany tiež nemôžu byť uzavreté sekty, musí tam byť mechanizmus prijímania členov. Prečo ja pri 7500 členoch SNS mám byť zodpovedný aj za vrátnika a niekto má štyroch ľudí?

 

Váš podpredseda Jaroslav Paška po krajských voľbách povedal, že SNS má na viac a že strana si bude spytovať svedomie. Vaše preferencie sa v roku 2017 pohybovali od 8 do 11 percent. Ste spokojný?

Ja som sa z okresného funkcionára stal podpredsedom strany a neskôr predsedom. Tri roky trvalo, kým som prelomil päť percent. Prešiel som obrovskými turbulenciami a skokom som sa stal predsedom parlamentu a koaličným partnerom. Zrazu máte vybrať ľudí do funkcií a vidíte, ako niektorým z toho prepína. Vidíte, ako niektorí ľudia nezvládajú moc, ako sa im menia charaktery. To je vysoká škola života. Som vďačný, že napriek všetkým turbulenciám a útokom je SNS relevantným subjektom a možným partnerom pre akúkoľvek politickú stranu. Zo SNS sa mi podarilo urobiť relevantného koaličného partnera.

 

Čo pripravujete pre svojich voličov na rok 2018?

Chceme znižovať daň z príjmu, optimálnou hranicou je 15 či 16 percent. Chceme zmenu pásiem DPH na potraviny, chceme oveľa väčšie uvoľnenie povinnosti podnikateľských subjektov. Len ja a pár ľudí vieme, čo ma to stálo nervov zaviesť 60-percentné paušálne výdavky a zrušiť daňové licencie. Je iné riadiť štát sám, ako mal možnosť Robert Fico, a iné je byť v koalícii. Ťažko sa niektoré veci presadzujú, ale mám jasnú víziu.

 

Minister kultúry Marek Madarič predložil novelu statusového zákona RTVS. Navrhuje zmenu mechanizmu voľby generálneho riaditeľa, tiež presun kompetencie odvolávať ho z Národnej rady SR na Radu RTVS. Prekvapilo ho však, že o ňom vláda v decembri nerokovala. Má s tým koalícia problém?

Ja si myslím, že Slovenská televízia by mala byť štátna. Mala by mať možnosť neobmedzenej reklamy, mali by sa zrušiť koncesionárske poplatky a mala by byť financovaná len štátom. Ak je Deň Ústavy SR, prvým spotom by nemala byť medvedica v Tatrách, ale výročie ústavy. Redaktori by nemali mať 1,5-krát vyšší plat ako premiér, manažment dva- až trikrát viac. Potom sa už ani nečudujem odvahe niektorých mladých redaktorov, ktorí stoja oproti predsedovi vlády či predsedovi parlamentu, ak zarábajú viac.

 

Takže nesúhlasíte so zmenou spôsobu voľby generálneho riaditeľa RTVS?

To absolútne vylučujem. Keď bol v minulosti zvolený riaditeľ, ktorý mal blízky vzťah s Marekom Maďaričom, prečo vtedy pán minister nekričal? Ale môj názor je, že televízia, rozhlas aj TASR by mali byť štátne s transparentným výberom riaditeľov. Lebo si myslím, že pod zásterkou verejnoprávnosti sa často deje veľa vecí, nad ktorými zastáva rozum. Hovorím o produkovaní relácií, pri ktorých sa využíva technika RTVS a niekto, kto má len know-how, fakturuje peniaze, z ktorých sa redaktorom pretáčali oči.

 

Aký ste mali pocit, keď ste videli zábery zo slovenských miest, v ktorých boli na vianočných trhoch betónové zátarasy?

Je to smutné, ale vieme, prečo to je. Na základe tragickej udalosti v Nemecku. Má to aj polarizačný efekt. Na jednej strane cítite atmosféru vianočných trhov a zároveň studený betón. Aspoň sa všetci zamyslíme, že nesmieme dopustiť, aby sa u nás také veci diali. Ten kontrast je pre ľudí poučný. Verím však, že to do budúcna zmizne.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

SR a OSN uzavreli memorandá o poskytovaní príspevku Slovenska do misie UNFICYP

0 icon

New York/Bratislava 25. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Ministerstvo obrany SR/Ivan Kelement)   Podmienky poskytovania slovenského príspevku do misie Organizácie Spojených národov (OSN) UNFICYP na Cypre upravia nové memorandá. V pondelok ich v New Yorku podpísali slovenský minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) a námestník generálneho tajomníka OSN pre operačnú podporu Atul Khare „Ide…

Lauda bojoval s Huntom, Senna s Prostom a Hamilton našiel Verstappena. Nie je to nešportové, vraví expert

0 icon

Bratislava 25. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Nick Didlick)   Ak sa o predchádzajúcich troch či štyroch sezónach formuly 1 povrávalo, že sú nudné vďaka zjavnej prevahe fenomenálneho Brita Lewisa Hamiltona, aktuálne to zďaleka neplatí. Päť kôl pred koncom majstrovského seriálu sa suverén ostatných rokov Lewis Hamilton díva na chrbát holandského lídra Maxa…

Jan Hamáček rezignoval na post predsedu ČSSD. Stranu chce viesť Maláčová

0 icon

Bratislava 25. októbra 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Petr David Josek)   Vicepremiér a minister vnútra ČR Jan Hamáček rezignoval na funkciu predsedu Českej strany sociálnodemokratickej (ČSSD). Svoj odchod potvrdil na pondelkovom virtuálnom rokovaní predsedníctva ČSSD. Informoval o tom portál Novinky.cz Záujem viesť stranu vzápätí prejavila dosluhujúca ministerka práce a sociálnych vecí Jana…

Poznáme finalistov ocenenia Roma Spirit 2021

0 icon

Bratislava 25. októbra 2021 (HSP/Foto:ACEC)   Už po trinásty krát prináša ocenenie Roma Spirit dvadsaťjeden inšpiratívnych príbehov a predstavuje dvadsaťjeden finálových nominácií! Verejnosť sa najbližšie dni bude mať možnosť zoznámiť s rozsiahlymi aktivitami a projektami úspešných mimovládnych organizácií Eduma n.o., Návrat o.z., či Spokojnosť – centrum sociálnych služieb z Prievidze…

Záhrada víťazov. Majstrovský historický román Rhys Bowenovej

0 icon

Bratislava 25. októbra 2021 (HSP/Foto:IKAR)   „Záhrada víťazov je majstrovsky napísaný historický román, ktorý si získa pozornosť čitateľa už od prvej strany... Ďalšie výborné čítanie od oceňovanej autorky!“ napísali v Library Journal o novinke Rhys Bowenovej Možno ste od nej už čítali Panstvo Farleigh alebo Toskánske dieťa. Jej historické príbehy…

Erdogan privítal vyhlásenie veľvyslanectiev o nezasahovaní do vnútornej politiky

0 icon

Ankara 25. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Mustafa Kamaci/Presidential Press Service Pool via AP)   Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pondelok privítal vyhlásenia desiatich západných veľvyslanectiev vrátane amerického o tom, že sa budú pridržiavať diplomatických zvyklostí týkajúcich sa nezasahovania do vnútorných záležitostí hosťujúcej krajiny. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa…

Mega kauza: Predložili záznamy z tajných rozhovorov Kaliňáka, Fica, Gašpara a ďalších. Matovič reaguje: “Už chápem, prečo ten skorumpovaný zmrd valí ako besný pes”

0 icon

Bratislava 25. októbra 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák, Screenshot-Aktuality.sk)   Obrazovo-zvukové záznamy, ktorými disponuje Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP), ako aj ich doslovné prepisy potvrdzujú snahy viacerých osôb z prostredia politiky, podnikania a advokácie ovplyvňovať trestné stíhania najzávažnejších trestných káuz a diskreditovať a kriminalizovať vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry a prokurátorov Úradu špeciálnej…

EÚ a Irán budú tento týždeň rokovať o obnovení rozhovorov o jadrovej dohode

0 icon

Brusel 25. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Vahid Salemi)   Hlavní vyjednávači Európskej únie poverení vedením rozhovorov o obnove iránskej jadrovej dohody sa tento týždeň v Bruseli stretnú zo svojím náprotivkom z Teheránu a budú hovoriť o obnovení rokovaní o jadrovej dohode. V pondelok to oznámil Peter Stano, hovorca šéfa diplomacie EÚ Josepa…

Česká vláda zvažuje sprísnenie opatrení

0 icon

Bratislava 25. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA-Marko Erd)   Ak sa bude epidemická situácia v Česku naďalej zhoršovať, sprísnia tam protipandemické opatrenia. V pondelok to avizoval minister vnútra Jan Hamáček s tým, že v hre je zákaz vstupu do práce bez potvrdenia o bezinfekčnosti. Prípadné testy na ochorenie COVID-19 by si podľa…

Ruskom podporovaní hackeri napádajú cloudové služby, tvrdí Microsoft

0 icon

Richmond 25. októbra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:Pixabay)   Ruskom podporovaní hackeri zodpovední za vlaňajší útok na softvér firmy SolarWinds pokračujú v napádaní globálneho technologického dodávateľského reťazca a od leta sa vytrvalo zameriavajú na spoločnosti poskytujúce cloudové služby a ďalšie subjekty. V pondelok o tom informovala technologická spoločnosť Microsoft Skupina, ktorú Microsoft nazýva…

Podkasty

krajniak

icon

Brusel 25. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Vahid Salemi)   Hlavní vyjednávači Európskej únie poverení vedením rozhovorov o obnove iránskej jadrovej dohody sa tento týždeň v Bruseli stretnú zo svojím náprotivkom z Teheránu a budú hovoriť o obnovení rokovaní o jadrovej dohode. V pondelok to oznámil Peter Stano, hovorca šéfa diplomacie EÚ

Video Podcast

icon

Bratislava Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Výtržnosti z nedeľňajšieho zápasu francúzskej...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

icon

Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Boris Mesár

1.Putin sa uchádza o post svetového ideologického lídra 2.USA sa opäť dohadujú s Ruskom o Ukrajine 3. Zelená energia na Ukrajine zhltne ľudí

0icon

1. Prejav ruského prezidenta na Valdajskom fóre alebo Mníchov 2 Prejav Vladimíra Putina na Valdajskom fóre opäť zdôraznil konzistentnosť postoja ruského lídra k viacerým otázkam medzinárodnej aj domácej agendy. Z toho vyplýva, že tento postoj je výsledkom premyslenej voľby a dlhého uvažovania, ktoré v priebehu zhoršovania mnohých svetových problémov získava nové…

René Pavlík

Názor

0icon

Názor Každý deň sa ľudia stretávajú a vymieňajú si názory. Je to normálne. Veď žijeme v spoločnosti. Za zamyslenie stojí, čo si vymieňame. Ak budeme hľadať odpoveď zistíme, že nemusí ísť o banalitu. Samozrejme, ak stretnem suseda a poviem, že prší, nejde o nič. Veď to vidí aj on a nič na tom nemôže zmeniť. Iná…

Ivan Holek

Plnosť času nastáva! Predpovede konca sveta sa napĺňajú!

0icon

Iste si pamätáte, že rok 2012 bol spájaný s koncom sveta. Koniec sveta však neprišiel a tí, čo ho očakávali, boli obrátení na posmech. Podľa známeho mayského kalendára však rok 2012 nemal byť presným označením dňa a hodiny súdu, ale iba určením obdobia, v ktorom súd nadíde. To znamená, že…

Ladislav Hvižďák

USA náš vzor.

0icon

  Niekedy, za čias socializmu, ktoré si celkom dobre pamätám, sme v našej republike , ktorá sa volala ČSSR a bola spoločná pre obidva bratské národy Čechov a Slovákov a viaceré národnosti, sme dosť často v médiach i od politikov počúvali okrídlenú vetu „Sovietsky Zväz – náš vzor“ alebo „So…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Noe ako vnuk nebies: 1. časť

0 icon

V prvej kumránskej jaskyni sa okrem iného našiel aj pomerne dobre zachovaný zvitok písaný v aramejskom jazyku, ktorý hovorí o rovnakých udalostiach ako kniha Genesis. Práve preto sa mu zvykne hovoriť Apokryf Genesis. V časti, ktorú sa podarilo reštaurovať a prečítať, hovorí v prvej osobe praotec Lámech a je vidieť,…

10 faktov o obezite, o ktorých si pravdepodobne netušil

0 icon

Obezita už dávno nie je problém, ktorý sa týka predovšetkým Ameriky. Svet sa čoraz viac polarizuje a obéznych ľudí pribúda. Pripravili sme si preto 10 faktov o obezite, o ktorých si doteraz pravdepodobne nevedel. 1. Nadváha a obezita sú definované ako "abnormálne alebo nadmerné nahromadenie tuku, ktoré môže poškodiť zdravie" Index…

10 faktov, ktoré si pravdepodobne nevedel o rakovine

0 icon

Rakovina. Ochorenie-ktoré-netreba-menovať. Strašiak, ktorý trápi ľudstvo už niekoľko storočí a napriek tomu nemáme univerzálny a 100-percentne účinný liek. Dôležitá je však najmä jej prevencia. Preto sme sa rozhodli pripraviť rebríček desiatich faktov o tomto zákernom ochorení, o ktorých si doteraz pravdepodobne nepočul. 1. Existuje viac než 100 druhov tohto zákerného…

10 fascinujúcich faktov o LEGU, o ktorých si pravdepodobne netušil

0 icon

Určite si pamätáš na tie plastové tehličky, ktoré si v detstve s radosťou skladal do seba a budoval stavby, autá a všemožné veci ktoré ťa len napadli. Nebudeme si však klamať, kto z nás by sa nevrátil do tých detských čias a nezopakoval si zábavu s LEGOM? Myslím si že každý, veď s ním bola nekonečná zábava. Vedel…

Noeho akcia: 1. časť

0 icon

V šesťstom roku Noeho života sedemnásteho dňa druhého mesiaca, ešte toho dňa prepukli všetky žriedla veľkej prahlbiny, otvorili sa okná nebies (Genesis, 1. Mojžišova, 7:11). Prinášame ďalší článok z dôb starozákonných. Tentokrát sa pozrieme na Noeho a jeho archu, ktorá bola (nielen) na svoju dobu obrovským plavidlom. Katastrofy sa síce…

Armádny Magazín

Šéf ruskej rozviedky Naryškin odporučil potomkom nacistov a ďalších nájazdníkov na Rusko aby sa učili históriu bez prikrášľovania

0 icon

Rusko, 25. október 2021 (AM) – Vedúci zahraničnej spravodajskej služby Sergej Naryškin odporučil potomkom útočníkov Ruska, aby vyučovali dejiny „bez prikrášľovania“ a vyvodzovali z nich závery. Zahraničie si musí uvedomiť, že všetky plány na dobytie Ruska sú vopred odsúdené na neúspech. &nb

Irán raketami zasiahol americkú základňu v Sýrii. Podľa USA si útok nevyžiadal obete medzi vojakmi

0 icon

Sýria, 25. október 2021 (AM) – Útok na americkú základňu vo východnej Sýrii bol uskutočnený raketami „Fateh-110“. Americkú vojenskú základňu v zóne Al-Tanf na východe Sýrie zasiahla jednostupňová raketa „Fateh-110“ s tuhým pohonom typu zem — zem. Rake

Kaliningrad obohatia ďalšie priateľské lietadlá. NATO otvára už tretiu leteckú základňu v Lotyšsku

0 icon

USA, 25. október 2021 (AM) – NATO po certifikácii a modernizácii otvorilo tretiu leteckú základňu v Lotyšsku. Reč je o vojenskom letisku Lielvarde, ktoré sa nachádza sedem kilometrov od lotyšského mesta s rovnakým názvom. Predpokladá sa, že bude prijímať "spojenecké lietadlá kedykoľvek a za každého počasia", uvádza sa vo vyhlásení NATO. Letisko Lielv

V USA bol vymenovaný prvý štvorhviezdičkový admirál – transgender

0 icon

USA, 24. októbra 2021 (AM) – Nová americká administratíva presadzuje vytrvalo svoju politiku civilizačných „hodnôt“. 19. októbra 2021 sa objavil, v celých dejinách USA vôbec prvý, štvorhviezdičkový admirál – transgender. Ide o ďalší výsledok, či ešte lepšie povedan

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali