Čína: USA sa chystajú zhoršiť globálnu dlhovú krízu

Čína: USA sa chystajú zhoršiť globálnu dlhovú krízu

Washington 22. septemba 2022 (HSP/globaltimes/Foto:TASR/AP-Pablo Martinez Monsivais)

 

Brent Neiman, poradca americkej ministerky financií Janet Yellenovej, vyzval Čínu, aby sa “podieľala na koordinovanom odpustení dlhu zraniteľným krajinám, aby sa zabránilo prízraku systémovej krízy štátneho dlhu”, informovala v stredu agentúra Bloomberg

Janet Yellenová
Na snímke Janet Yellenová

Pridáva sa to k rastúcej rétorike z Washingtonu, ktorej cieľom je presunúť vinu za dlhové krízy v niektorých rozvojových krajinách, ktoré boli čiastočne spôsobené alebo zhoršené zneužívaním hegemónie dolára a nezodpovednou menovou politikou zo strany USA.

Reklama

Iróniou osudu je, že Neimanove poznámky odzneli tesne pred zasadnutím amerického Federálneho rezervného systému, na ktorom sa pripravoval na ďalšie zvýšenie úrokových sadzieb. Je veľmi nepravdepodobné, že by Neiman ako ekonóm nedokázal pochopiť potenciálny úder spôsobený ďalším zvýšením sadzieb Fedu na tieto už aj tak problémové rozvíjajúce sa ekonomiky. Napriek tomu len opakoval klišéovité tvrdenia a poukazoval prstom. Je to neprofesionálne, nezodpovedné a nelogické.

Mnohí západní politici a médiá radi ukazujú prstom na Čínu. Pozorný pohľad na to, ako vznikli a zhoršili sa dlhové problémy niektorých rozvojových krajín, ukazuje, že skutočným zdrojom a reálnym tvorcom ich dlhových ťažkostí sú USA. Od 80. rokov 20. storočia stála expanzívna menová politika USA a prudké zhodnocovanie dolára je za každým kolom dlhovej krízy v rozvojových krajinách, ako napríklad za dlhovou krízou v Latinskej Amerike a ázijskou finančnou krízou. A teraz to nie je inak.

Reklama

USA v podstate využívajú svoju hegemóniu dolára na to, aby svet zaplatil za ich nezodpovednú menovú politiku. Dôvodom, prečo Fed prijal politiku silného dolára na skrotenie inflácie, je skutočnosť, že slepé a neobmedzené tlačenie peňazí v USA zamerané na udržanie “prosperity” viedlo k nevyhnutným dôsledkom vysokej inflácie.

V dôsledku vplyvu pandémie COVID-19 už mnohé rozvojové krajiny čelia výraznému tlaku na pokles ekonomiky. Práve v tejto situácii však FED začal s agresívnym zvyšovaním úrokových sadzieb, ktorého cieľom bolo obmedziť domácu infláciu, ktorá dosiahla 40-ročné maximum. V dôsledku toho americký dolár prudko posilnil voči ostatným menám, pričom dolárový index dosiahol svoje 20-ročné maximum, čím sa urýchlilo znehodnotenie meny a odlev medzinárodného kapitálu z rozvojových krajín. Pre mnohé krajiny, ktoré majú problémy s dlhmi, by mohla byť silná dolárová politika Fedu tou kvapkou, ktorá zlomila ťavu.

Keďže väčšina dlhu na medzinárodnom finančnom trhu je denominovaná v dolároch, zhodnotenie dolára priamo zvyšuje náklady na financovanie a zaťaženie rozvojových krajín spojené s obsluhou dlhu.

Silný dolár navyše poukazuje na znehodnocovanie iných mien, čím sa pre rozvojové krajiny zdražuje dovážaný tovar. A vyšší tlak na importovanú infláciu obmedzuje schopnosť týchto krajín prijímať stimulačnú politiku, čo zvyšuje riziko hospodárskej recesie a ďalej oslabuje ich schopnosť obsluhovať dlh.

Okrem toho USA zneužívali jednostranné sankcie a jurisdikciu s dlhou rukou, čím ohrozovali stabilitu globálnych dodávateľských a priemyselných reťazcov, čo ďalej zhoršovalo schopnosť niektorých rozvojových krajín obsluhovať dlh.

Reklama

V tomto zmysle nesú USA veľkú vinu za problémy s dlhmi, ktorým čelia rozvíjajúce sa ekonomiky. Tvrdenia a obvinenia amerických politikov a médií voči Číne sú založené na skrytom motíve obetného baránka, ktorým je obviňovanie Číny a vyhýbanie sa vlastnej zodpovednosti.

Čína má právo riešiť otázku odpustenia dlhu vlastným tempom a na základe individuálneho posúdenia. Úsilie Číny o odpustenie dlhu rozvojovým krajinám je stabilné a účinné. Minulý mesiac Čína oznámila odpustenie 23 bezúročných pôžičiek pre 17 afrických krajín, ktorých splatnosť uplynula koncom roka 2021. V pondelok Ekvádor uviedol, že dosiahol dohodu o reštrukturalizácii svojho dlhu s čínskymi bankami, ktorá mu do roku 2025 poskytne úľavu v hodnote približne 1,4 miliardy USD. USA nemajú právo ani oprávnenie ukazovať prstom na snahy Číny o odpustenie dlhu s cieľom pomôcť iným rozvojovým krajinám.

Napokon, keďže ďalšie zvýšenie úrokových sadzieb v USA by ešte viac prehĺbilo dlhovú krízu v niektorých krajinách, budú mať čoraz naliehavejšiu potrebu koordinovať vyrovnávanie dlhov v iných menách, aby sa narušila dominancia dolára na svetových finančných trhoch.

 

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

16:57

Namiesto rozvoja a prosperity Slovensku pre rozvrat právneho štátu hrozí úplné zastavenie eurofondov. Opozičná poslankyňa parlamentu Veronika Remišová (hnutie Slovensko, Za ľudí, KÚ) tak reagovala na vyhlásenia premiéra Roberta Fica (Smer-SD) a ministra investícií Richarda Rašiho (Hlas-SD) po kontrolnom dni na Ministerstve investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR.

16:56

Potraviny na Slovensku sú drahšie ako v Poľsku o takmer 40 %. S vysokými cenami energií a pohonných látok vládny kabinet nechce nič robiť napriek predvolebným sľubom. Uviedli to predstavitelia opozičného hnutia Slovensko pri hodnotení polročného pôsobenia vlády Roberta Fica (Smer-SD).

16:55

 Lídri Spojených štátov, Británie, Francúzska a vyše desiatich ďalších krajín vyzvali v spoločnom vyhlásení palestínske militantné hnutie Hamas, aby prepustilo množstvo rukojemníkov, ktorých zadržiava. 

16:54

Nemecká veľvyslankyňa v Číne Patricia Florová uviedla, že si ju čínske úrady predvolali v spojitosti so zatknutím štyroch Nemcov podozrivých zo špionáže v prospech Číny. 

16:52

Belgicko predvolá izraelského veľvyslanca, aby vysvetlil úmrtie humanitárneho pracovníka belgickej rozvojovej agentúry Enabel a členov jeho rodiny pri vzdušnom útoku v Pásme Gazy.

16:51

Najvyšší súd amerického štátu New York zrušil rozsudok nad hollywoodskym producentom Harveym Weinsteinom z roku 2020, v ktorom ho uznali za vinného zo sexuálnych trestných činov. Nariadil zároveň nový proces v prípade.

16:50

Švédsko na budúci rok prispeje zredukovaným práporom do síl NATO v Lotyšsku. Cieľom je podporiť tento pobaltský štát po ruskej invázii na Ukrajinu, oznámil švédsky premiér Ulf Kristersson.

16:49

Spolkový snem, dolná komora nemeckého parlamentu, výraznou väčšinou schválila 15. jún ako národný Deň veteránov. V tento deň si každoročne uctia vojakov, ktorí slúžia či slúžili krajine.

16:48

Šéf bieloruskej KGB vyhlásil, že jeho krajina zabránila pokusu o dronové útoky z Litvy, ktoré mierili na hlavné mesto Minsk a okolité oblasti. Litva obvinenia rázne odmietla.

16:43

Ruského občana odsúdili v severopoľskom Gdansku na dva a polročné väzenie za špionáž v prospech Moskvy. V Poľsku dlhodobo legálne žil a podnikal.

15:38

Ukrajinské a ruské sily proti sebe na Ukrajine navzájom útočili, v dôsledku čoho zomrelo najmenej sedem ľudí. Oznámili to miestni predstavitelia na oboch stranách frontovej línie.

15:36

Slovenským ovocinárom sa zatiaľ podarilo ochrániť úrodu pred nepriazňou počasia približne na 80 % vrátane marhúľ či jahôd. Všetko zatiaľ prikrývajú, zohrievajú vzduch. Uviedla to pre TASR Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory. Spresnila, že práce na záchrane úrody pokračujú aj v týchto chladných nociach. Rozhodujúca bude noc na piatok (26. 4.), keď hlásia mrazy.

15:34

Očkovanie je jeden z najväčších objavov medicíny, ktorý chráni proti vážnym smrteľným chorobám. Objavujú sa však proti nemu dezinformácie a preočkovanosť v populácii v Česku klesá, nie som s ňou spokojný. Český minister zdravotníctva Vlastimil Válek to vyhlásil pri príležitosti európskeho a svetového týždňa očkovania.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali