Na súde v severokalifornskej Santa Clare vystúpila právnická skupina Dhillon Law s tvrdením, že spoločnosť Google “diskriminovala zamestnancov za ich prejavované konzervatívne politické názory”, tiež aj za “bielu rasu” či “mužské pohlavie”, čo sa týkalo práve aj Damoreho, ale aj niektorých žien a ľudí inej pleti.
Okrem iného aj ďalšieho bývalého zamestnanca Davida Gudemana, ktorý bol prepustený v decembri 2016 za pripomienky, že sa naňho zamerala FBI kvôli jeho náboženskému presvedčeniu. Damore v auguste kritizoval “pretrvávanie rodových stereotypov” a že ženy dostávajú menší plat ako muži.
Spoločnosť Google uviedla, že jeho vyjadrenia sú v rozpore s jej “základnými hodnotami” a s jej kódexom správania. Podľa CNBC, spoločnosť Google ich takto “systematicky trestala”.
“Zamestnanci spoločnosti Google, ktorí vyjadrili názory odchyľujúce sa od väčšinovej mienky spoločnosti Google v rámci politických tém a súvisiace so zásadami zamestnávania a podnikania spoločnosti Google, ako napríklad so zásadami prijímania na základe rozmanitosti, s predsudkami alebo so sociálnou spravodlivosťou, boli a sú zvýrazňovaní, zneužívaní, systematicky trestaní a vyhadzovaní zo spoločnosti Google v rozpore s ich zákonnými právami,” uvádza sa v žalobe.
Uvádza sa v nej tiež, že spoločnosť Google je “otvorené nepriateľská ku konzervatívnemu mysleniu”, je “ideologická” a používa “nelegálne kvóty prijímania pracovníkov” na úkor ľudí bielej pleti. Damore a iní boli “ostrakizovaní, ponižovaní a trestaní” za svoje názory voči Google.
Advokátka Harmeet Kaur Dhillonová uviedla, že spoločnosť Google nie je jedinou s takýmito praktikami a dúfa, že súdny spor bude fungovať ako výzva na prebudenie pre celé Silicon Valley.