britania londyn

NAŽIVO

Súd v Budapešti odsúdil Nemku Maju T. na osemročný trest odňatia slobody. Podľa súdu bola Nemka zapojená do fyzických útokov krajne ľavicových aktivistov na stretnutí neonacistov.

16:13

Iránske médiá informovali, že jadrové rokovania medzi USA a Iránom sa uskutočnia v piatok v Ománe.

16:05

Péter Magyar informoval, že výročný prejav o stave krajiny prednesie v nedeľu 15. februára.

16:03

Minulý rok zahynulo v Afganistane zahynulo v dôsledku explózií nevybuchnutej munície 87 ľudí a ďalších 333 utrpelo zranenia.

15:55

Babiš označil mimoriadnu schôdzu o opozičnom návrhu na vyslovenie nedôvery vláde za stratu času. Rokovanie v stredu pokračuje druhým dňom.

15:52

Polícia žiada verejnosť o pomoc pri objasňovaní prečinu výtržníctva v súbehu s prečinom ublíženia na zdraví, ktoré sa stali v sobotu (31. 1.) približne o 21.45 h na Námestí SNP v Bratislave. Polícia vyzýva občanov, ktorí majú akékoľvek informácie k totožnosti osoby v červeno-čiernej bunde, k jej súčasnému pohybu alebo pobytu, aby to oznámili na čísle 158, osobne na ktoromkoľvek policajnom oddelení, prípadne formou súkromnej správy na profile polície na sociálnej sieti.

15:43

Na Kube zaznamenali meteorológovia prvýkrát bod mrazu.

15:35

Počasie spôsobilo v Poľsku výpadky trajektovej dopravy, uzatvorenie škôl, poruchy v dodávkach tepla aj komplikácie v cestnej premávke. Meteorológovia upozorňujú, že náročné podmienky môžu pretrvať ešte niekoľko dní.

15:34

Nemecký Spolkový kriminálny úrad varuje pred hrozbou útokov ľavicových extrémistov na maďarské zastupiteľské úrady v Nemecku. Súvisí to s očakávaným rozsudkom v prípade nemeckej občianky Maje T., ktorá je spájaná  hnutím Antifa a čelí obžalobe pre účasť na sérii brutálnych útokov v Budapešti počas Dňa cti vo februári 2023.

15:32

Bývalý hlavný stratég Bieleho domu a Trumpov dôverník Steve Bannon: Chystáme sa prinútiť Imigračný a colný úrad ICE, aby v novembri obkľúčil volebné miestnosti. Nebudeme tu len tak sedieť a nedovolime vám, aby ste opäť ukradli krajinu.

15:19

Boj za najčestnejšie voľby. Trumpov tím naďalej presadzuje v Kongrese takzvaný SAVE Act. Tento zákon bude nútiť všetky štáty, aby od voličov vyžadovali predloženie dokladu totožnosti pri hlasovaní. V súčasnosti v 14 štátoch nie je potrebné na volebných miestnostiach predkladať žiadne doklady.

15:19

Putin pôjde v prvej polovici roka do Číny na stretnutie s Si Ťin-pchingom, informoval jeho poradca Ušakov.

14:53

Petr Pavel očakáva, že mu Babiš navrhne nového kandidáta na post ministra životného prostredia. Svoje rozhodnutie nevymenovať do tejto funkcie Turka považuje za konečné.

14:45

Szijjártó uviedol, že migračná politika EÚ vedie len k tragédiám, čo jasne dokazuje aj utorňajšie nešťastie pri pobreží Grécka.

14:35

Viac než 3000 obyvateľov Španielska evakuovali kvôli silných dažďov. V Andalúzii zaznamenali v stredu už 150 incidentov v súvislosti s dažďom, k žiadnym výrazným škodám však zatiaľ nedošlo.

14:26

Ministri zahraničných vecí Johann Wadephul a Penny Wongová vyhlásili, že Nemecko a Austrália chcú prehĺbiť spoluprácu vo viacerých oblastiach vrátane obrany a energetiky.

14:17
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Británia vypadáva spomedzi svetových mocností

9. septembra, deň po smrti kráľovnej Alžbety II., Bank of England ohromila Britov mimoriadne pochmúrnym pohľadom na hospodársku budúcnosť ostrova

britania londyn
Ilustračné foto / Foto: Pixabay
❚❚
.

Analytik agentúry Bloomberg Marcus Ashworth označil prognózu Bank of England za “nezvyčajne apokalyptickú”, keďže Bank of England očakáva, že inflácia v tomto roku dosiahne 13,3 % a ceny, ktoré sú už teraz vysoké, vzrastú o ďalších 10 %. Skutočným šokom je podľa Ashwortha dlhodobá prognóza recesie, podľa ktorej dva roky nedôjde k hospodárskemu rastu a hrubý domáci produkt klesne o viac ako 2 %. Bank of England tiež očakáva, že nezamestnanosť vzrastie o ďalšie dve tretiny zo súčasnej úrovne 3,8 %.

Podľa analytika Bloomderga je najhoršie to, že Bank of England odmietla poskytnúť ďalšie prognózy, keďže nechce, ako sa dá predpokladať, rozdúchať paniku na finančných trhoch.

To, čo sa Bank of England neodvážila povedať, vyjadrila americká investičná banka Goldman Sachs, ktorá predpovedá, že inflácia v Spojenom kráľovstve v roku 2023 dosiahne 22,4 %, účty za elektrinu pre britské domácnosti sa v najbližších mesiacoch zvýšia o 80 % a HDP Spojeného kráľovstva klesne o 3,4 %. Goldman Sachs tiež uviedla, že Spojené kráľovstvo vstúpi do recesie vo štvrtom štvrťroku tohto roka: “Očakávame, že prehlbujúca sa kríza životných nákladov posunie hospodárstvo Spojeného kráľovstva do recesie ešte v tomto roku.” Začatý hospodársky pokles bude pokračovať minimálne do prvej polovice roka 2023.

.

Spojené kráľovstvo sa stáva najslabším členom skupiny G7. Podľa MMF bude mať Spojené kráľovstvo v budúcom roku najpomalší rast spomedzi krajín G7, pretože dvojciferná inflácia a rastúce úrokové sadzby znižujú príjmy domácností, čo “spôsobuje chudobu a najhoršiu krízu životných nákladov za posledné desaťročia”. Ambiciózne zámery novej premiérky Liz Trussovej, ktorá sa chystá obmedziť právomoci Bank of England a de facto ju zbaviť nezávislosti, zvýšili obavy investorov o hospodársku stabilitu krajiny. Trussová uviedla, že v súčasnosti sú “bezprecedentné hospodárske časy” a “bežná hospodárska stratégia” nefunguje.

V tejto súvislosti navrhla prehodnotiť mandát Bank of England vrátane radikálnej zmeny spôsobu, akým sa zaoberá dlhom. Spomenula tiež možnosť rozšíriť inflačný cieľ o ukazovateľ peňažnej zásoby alebo nominálneho HDP. Ak sa tieto zámery novej premiérky naplnia, ako povedal manažér portfólia spoločnosti TwentyFour Asset Managers Gordon Shannon, začne sa výpredaj štátnych dlhopisov a libry.

Odliv kapitálu z Do hmly ponoreného Albionu sa však už začal a mohol by mať katastrofálne následky. Britskí investori hromadne vyberajú svoje peniaze z investičných fondov,” píše City A.M., hovorca londýnskych bankárov. “Len v júli vybrali 416 miliónov libier a celkový objem aktív vybratých od začiatku roka 2022 presiahol 2 miliardy libier. V minulom roku predstavovali kapitálové investície v tomto období viac ako 11 miliárd GBP.”

Tento odliv kapitálu podľa publikácie naznačuje, že investičné fondy teraz zažívajú najhoršie obdobie od roku 2016 – vtedy na finančný trh negatívne vplývalo referendum o brexite a voľby v USA. Briti tak budú v nasledujúcich rokoch chudobnejší a ešte chudobnejší kvôli prudkému nárastu cien potravín a energií. A tiež kvôli pádu libry – kapitál uteká. A nielen to, Spojenému kráľovstvu hrozí skutočná deindustrializácia.

Agentúra Bloomberg s odvolaním sa na Federáciu britských výrobcov MakeUK uviedla, že kvôli rastúcim cenám energie môže 60 % britských tovární pozastaviť svoju činnosť. Podľa organizácie by sa súčasný pokles vo výrobnom sektore mohol v budúcnosti prehĺbiť, ak vláda neprijme opatrenia na podporu priemyselných podnikov, ktorých činnosť sa stala nerentabilnou.

.

Podľa agentúry Standard & Poor’s Global priemyselný sektor Spojeného kráľovstva už upadá. Prieskum MakeUK ukázal, že 13 % tovární teraz skrátilo prevádzkové hodiny alebo sa vyhlo špičkovým časom spotreby elektrickej energie, zatiaľ čo 7 % zastavilo výrobu na dlhšie obdobie. Keďže finanční analytici predpovedajú, že hospodárska situácia v Spojenom kráľovstve sa bude v nasledujúcich dvoch rokoch len zhoršovať, výrobcovia v Spojenom kráľovstve budú musieť na celé toto obdobie zakonzervovať svoje závody. Je veľkou otázkou, či sa ich podarí neskôr oživiť.

Už teraz je život v Spojenom kráľovstve prinajmenšom nepríjemný. Boj o úsporu energie sa stane doslova bojom na život a na smrť. Pripravujú sa opatrenia, keď občania nebudú môcť variť jedlo do 20.00 hod. V čase od 14.00 do 20.00 hod. bude zakázané používať práčky, umývačky riadu a rúry. Krčmy budú musieť zhasnúť svetlá o 21.00 hod. a posledné objednávky sa budú prijímať o 20.30 hod.

V roku 1962 obletela svet veta Deana Achesona, bývalého ministra zahraničných vecí a vtedajšieho poradcu amerického prezidenta: “Británia stratila svoje impérium a nenašla novú úlohu vo svete”. Tá úloha, ktorú si Británia v posledných rokoch našla, by ju mohla vyradiť z radu popredných svetových mocností.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.

ĎALŠIE Z HS













.

.

Blogy

Gustáv Murín

Marek Brna

Anton Čapkovič

Michal Durila

Ivan Štubňa

Milan Šupa

.
.

V škole v Novom Meste nad Váhom sa strieľalo

V škole v Novom Meste nad Váhom sa strieľalo. Na mieste zasahujú záchranné a policajné zložky. K úmrtiu osôb nemalo…

04. 02. 2026 | Aktualizované 04. 02. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Žilinka uviedol svoju verziu o stretnutí s premiérom. Fico reaguje: Vyjadrujem počudovanie

Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka v stredu na tlačovom brifingu informoval o prijatí predsedu vlády SR Roberta Fica na jeho úrad. Stretnutie…

04. 02. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
04. 02. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

USA potvrdili, že Európska komisia zasahovala do volieb aj na Slovensku

USA potvrdili zasahovanie Európskej komisie do európskych volieb

04. 02. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
04. 02. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Kaliňák v reakcii na Žilinku: Viaceré podania rezortu v súvislosti s korupciou zastavila prokuratúra

Ministerstvo obrany podalo podľa svojho rezortného šéfa Roberta Kaliňáka desiatky podaní v súvislosti s korupciou. Viaceré z nich zastavila prokuratúra.…

04. 02. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
04. 02. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Premiér Andrej Babiš hovoril s prezidentom Petrom Pavlom, Motorista Turek ministrom nikdy nebude

Český premiér Andrej Babiš uviedol, že o zahraničnej politike chce s prezidentom Petrom Pavlom rokovať priamo a individuálne. Koordinačné schôdzky…

04. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
04. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Žiak pred 20-timi spolužiakmi pobodal učiteľku

60-ročnú učiteľku výtvarného umenia v utorok bodol 14-ročný žiak pred asi 20 ďalšími žiakmi uprostred hodiny v južnom Francúzsku, čo…

04. 02. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
04. 02. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Drucker nepriamo kritizoval Eštoka: V Hlase cítime, že preferencie pod vedením Pellegriniho boli vyššie

V Hlase cítime, že preferencie pod vedením prezidenta SR Petra Pellegriniho boli oveľa vyššie. Povedal to Tomáš Drucker po rokovaní…

04. 02. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
04. 02. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Meloniová to schytala

Talianska premiérka Giorgia Meloniová, ktorá o sebe tvrdí, že predstavuje „most“ medzi Európou a USA, schytala ostrú kritiku od Stephena…

04. 02. 2026 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
04. 02. 2026 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

Po stopách nemocí

“Co nám tělo říká aneb po stopách nemocí” od Miroslava Hrabicu je populárna kniha zameraná na psychosomatiku a duchovné príčiny…

04. 02. 2026 | Kultúra | 1 min. čítania | 0 komentárov
04. 02. 2026 | Kultúra | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

Tibor Gašpar poslal odkaz pre Hlinu: „kresťan, z ktorého sa stal sociálno-liberálny netvor”

Podpredseda parlamentu Tibor Gašpar reaguje na aktivizmus opozičného poslanca Alojza Hlinu (SaS) a odhaľuje jeho pokrytectvo

04. 02. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
04. 02. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny: USA pripravili ďalšie sankcie proti Rusku, ale nie sú žiadne náznaky ich zavedenia

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

04. 02. 2026 | Aktualizované 04. 02. 2026 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
04. 02. 2026 | Aktualizované 04. 02. 2026 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

Hampl pre HS: Neoliberalizmus nás rozdelil a vládnuce elity na tom zarábajú

Prečo sa ľudia k sebe v ostatnom čase správajú ako besní psi? Sociológ Petr Hampl vidí odpoveď v neoliberalizme, ktorý…

03. 02. 2026 | Rozhovory | 17 min. čítania | 0 komentárov
03. 02. 2026 | Rozhovory | 17 min. čítania | 0 komentárov

Fitneska Jákliová sa pred smrťou topila v dlhoch. Komu a koľko bola dlžná?

Médiá ešte stále prepierajú úmrtie bývalej snúbenice zápasníka zmiešaných bojových umení Gábora Borárosa, ktorá zomrela v januári pri tragickej dopravnej…

04. 02. 2026 | 0 komentárov

Príjmy Ruskej federácie z exportu ropy a plynu v januári výrazne klesli

Príjmy Ruskej federácie z exportu ropy a plynu v januári klesli na najnižšiu úroveň od júla 2020 , informuje agentúra…

04. 02. 2026 | Ekonomika | 1 min. čítania | 0 komentárov
04. 02. 2026 | Ekonomika | 1 min. čítania | 0 komentárov

Dopad zelenej politiky: Berlín balansuje na klzkom ľade

Európu tento rok zasiahla naozaj tuhá zima. V nemeckom hlavnom meste však platí dlhoročný zákaz použitia posypovej soli, Berlín sa…

04. 02. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
04. 02. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Škandalózny zvrat: Čína potichu ničí ukrajinskú armádu

Ukrajina, 4. februára 2026 - Predvčerom v Bieloruskej republike skromne a všedne nastúpil do bojovej služby ruský mobilný pozemný raketový…

04. 02. 2026 | 0 komentárov

Prečo USA oslabujú dolár

Americká mena zažíva v posledných mesiacoch výrazný pokles. Vedenie Bieleho domu však tento proces nestraší, naopak, Donald Trump dáva najavo,…

04. 02. 2026 | Komentáre | 11 min. čítania | 0 komentárov
04. 02. 2026 | Komentáre | 11 min. čítania | 0 komentárov

.

Katastrofy, ktoré by zúčastnení najradšej vymazali zo svojich spomienok

Katastrofy sú presne tie momenty, ktoré by človek najradšej vymazal zo svojej pamäte, no niekto ich stihol odfotiť. Ide o…

04. 02. 2026 | 0 komentárov

Progresívne médiá opäť pristihnuté pri účelovom manipulovaní informácií!

Richard Takáč , minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, vo svojom príspevku na sociálnej sieti hovorí o tom, ako by…

04. 02. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
04. 02. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Tragická dopravná nehoda cestou na tréning. Traja tínedžeri podľahli zraneniam po zrážke s nákladiakom

Traja mladí hokejisti JJ Wright, Cameron Casorso a Caden Fine smerovali na tréning, keď došlo k dopravnej nehode. Kanadský premiér…

04. 02. 2026 | 0 komentárov

Francúzski prokurátori žiadajú odvolací súd, aby zachoval zákaz kandidatúry Marine Le Penovej

Líderka krajne pravicovej francúzskej strany Marine Le Penová bola na päť rokov vylúčená z politiky po tom, ako ju uznali…

04. 02. 2026 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
04. 02. 2026 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

Ruské jednotky prelomili ukrajinskú obranu pri Guljajpole

Ukrajina, 4. februára 2026 - Útočné jednotky \"východnej\" skupiny ruskej armády počas prudkých bojov postupovali západne od Gulyajpole a obsadili…

04. 02. 2026 | 0 komentárov

Opozícia zradila štát a teraz aj ľudí. Riadi sa Šimečkovým mottom: „Úlohou opozície je škodiť“

Slovenská opozícia pre chyby v oblasti energopomoci podáva podnet na Generálnu prokuratúru SR. Potvrdili sa slová Michala Šimečku, ktorý tvrdil, že…

04. 02. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
04. 02. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Inšpiratívne nápady pred a po rekonštrukcii interiéru a exteriéru, ktoré dokazujú silu dobrej vízie

Inšpiratívne nápady na premenu interiéru aj exteriéru dokážu úplne zmeniť charakter každého priestoru. Rekonštrukcia síce často predstavuje finančnú aj časovú…

04. 02. 2026 | 0 komentárov

Obchod ako záruka mieru? Trump v tom má jasno

Kľúčovým prvkom Trumpovej politiky vo vzťahu k mieru na Ukrajine je presvedčenie, že obnovenie obchodných vzťahov medzi USA a Ruskom…

04. 02. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
04. 02. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Rokovací poriadok po novom: menej divadla, viac pravidiel. Ale aj viac páky

Parlament si zmenil vlastnú „ústavu“. Čo sa novelou mení? Aké novinky zavádza Gašparov pozmeňovací návrh? Prinesú zmeny lepšiu politickú kultúru…

04. 02. 2026 | Komentáre | 8 min. čítania | 0 komentárov
04. 02. 2026 | Komentáre | 8 min. čítania | 0 komentárov

Epstein files sú kapitalistické spisy

Len pár mesiacov pred zverejnením Epstein files vyšla Správa o globálnej nerovnosti, ktorá ukázala, že 0,001 % svetovej populácie vlastní…

04. 02. 2026 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov
04. 02. 2026 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov

Bihariová zatlačila KDH do kúta: Po tomto vyhlásení nemôžu spolupracovať

Súčasná vláda nemá súdne potvrdenú jedinú kauzu či korupčný škandál – opravte ma, ak mi niečo ušlo. Avšak KDH sa…

03. 02. 2026 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
03. 02. 2026 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

Irán požiadal o zmenu miesta a formátu rokovaní s USA a chce ich presunúť do Ománu

Irán v piatok požiadal o zmenu miesta a formátu rokovaní s USA a chce ich presunúť do Ománu, informoval novinár…

04. 02. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
04. 02. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.


.

Slová plné emócií. Bolí ma zabíjanie nevinných, priznal Guardiola

Tréner futbalistov anglického klubu Manchester City Pep Guardiola sa opäť verejne postavil za humanitárne témy a vyhlásil, že sa ich…

04. 02. 2026 | 0 komentárov

Epsteinove dokumenty vyvolali politické otrasy v celej Európe

Európski politici a dokonca aj členovia kráľovských rodín verejne reagovali po tom, ako sa ich mená objavili vo zverejnených amerických…

04. 02. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
04. 02. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Trump prijme kolumbijského prezidenta. O čom sa bude hovoriť za zatvorenými dverami?

Návšteva kolumbijského prezidenta Gustava Petra v Bielom dome prichádza po tom, čo mu americký prezident Donald Trump v septembri zrušil…

04. 02. 2026 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
04. 02. 2026 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

Chcete z jabĺk vyťažiť maximum? Skúste ich jesť takto

Jablká je dobré jesť neošúpané, veľké množstvo živín sa nachádza práve v šupke a tesne pod ňou. Toto ovocie obsahuje…

04. 02. 2026 | Zaujímavosti | 2 min. čítania | 0 komentárov
04. 02. 2026 | Zaujímavosti | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Změna komunikace…

Tak, demonstraci Michprdů bychom měli za sebou a výsledkem je co? Zážitkový prezident se stal hlavou opozice a žádnému Kupkovi,…

04. 02. 2026 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov
04. 02. 2026 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov

.

ĎALŠIE Z HS













.

Blogy

Gustáv Murín

Marek Brna

Anton Čapkovič

Michal Durila

Ivan Štubňa

Milan Šupa

.
.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov