Bolestivá egyptská rana – únosy kresťanských dievčat

Káhira 19. septebra 2020 (HSP/Christianitas/Foto:Screenshot YouTube, Facebook)

 

„Chceme vedieť, kde sa nachádzajú naše dcéry. Naše dcéry majú štrnásť, šestnásť, pätnásť rokov. Kde sú? Kto nám ich vzal? Čo sa s nimi deje? Chcem vidieť moju dcérku! Chcem počuť jej hlas; aby som vedela, či je nažive alebo nie. Nechcem nič viac. Chcem počuť hlas mojej dcéry!“

unesené dievča egypt
Na snímke unesené katolícke dievča

To sú slová nešťastnej matky, ktorej „neznámi páchatelia“ uniesli dcéru, vystupujúcej v dokumentárnom filme nakrútenom pred šiestimi rokmi spoločnosťou Catholic Radio Television Network.

Egypt je najčastejšie spájaný s dávnou históriou, faraónskymi dynastiami, pyramídami a cestovným ruchom. Len málo dovolenkárov v Egypte si všimne, čo sa skrýva za fasádou tejto vytúženej dovolenkovej destinácie.

V Egypte z 96 miliónov obyvateľov je minimálne desať percent kresťanov Koptskej cirkvi, zhruba milión je protestantov a štvrť milióna katolíkov.

Kresťania v Egypte čelia bezprecedentnému prenasledovaniu“, znel titulok článku, ktorý pred dvomi rokmi uverejnil liberálny britský denník TheGuardian.com.  Egyptskí kresťania sú neraz obeťami násilia, ako bol napríklad samovražedný útok moslimského fanatika, ktorý na Kvetnú nedeľu v roku 2017 vbehol do chrámu plného ľudí a výbuchom bomby zabil okrem seba ešte štyridsaťdeväť a ťažko zranil stodesať veriacich. Alebo zastrelenie deviatich kresťanov pri útoku na koptský chrám v južnej Káhire a podobne.

Azda najdesivejšou a najskrytejšou stránkou súčasného kresťanského prenasledovania je však únos a nútená konverzia maloletých dievčat. Mladé kresťanské dievčatá sú nasilu odvážané do neznámych destinácií, kde ich opakovane znásilňujú, omamujú drogami a potom po niekoľkých týždňoch mučenia ich nútia, aby konvertovali na islam.

Ak dnes mladé kresťanské dievča zmizne v Egypte, je viac než pravdepodobné, že o mesiac alebo dva sa objaví vo videoklipe, v ktorom sa prizná, že z vlastnej vôle konvertovala na islam. V okamihu, keď urobí také vyhlásenie, stane sa oficiálne moslimkou a jej kresťanská rodina voči nej stratí všetky práva.

Jednou z takýchto unesených egyptských kresťanských dievčat je štrnásťročná Nadia Said Makramová, ktorá zmizla počas návštevy chrámu.

 Nadia Said Makramová
Na snímke unesená Nadia Said Makramová

Jej otec hovorí: „Zaviedol som ju do kostola. Keď začala bohoslužba, vyšiel som na chvíľu von. Keď som sa vrátil, Nadia bola preč. Vybehli sme von a prehľadávali ulice, potom sme sa vrátili späť do chrámu, ale po nej nebolo ani stopy… A potom som dostal odkaz: Tvoja dcéra bola unesená.“

Brat: „Bol som v šoku, keď som sa dozvedela, že moju sestru uniesli. – Obrátili sme svet hore nohami. Hľadali sme na najrôznejších miestach, v nemocniciach … Boli sme šokovaní. – Neskôr sme zistili, že ju uniesli, pretože bola kresťankou.“

Výpoveď dievčaťa po mesiaci, keď bola vrátená: „Nemohla som jesť, piť ani spať. Chceli odo mňa, aby som brala drogy a znásilňovali ma. Ani neviem, ako som to prežila. Bolo ich päť. Bývali so mnou v jednej miestnosti. Nedokázala som rozlíšiť noc od dňa. Vôbec som nespala. (…). Pretože som kresťanka, každý na to kašle.“

Miestni kresťania tvrdia, že nielenže miestne úrady nič nepodnikajú pre ochranu týchto mladých žien, ale únosy často mlčky akceptujú ako súčasť širšej snahy o „konverzie na islam“.

Tieto činy financujú aj islamskí podporovatelia mimo Egypta. Na mladom dievčati takto môžu únoscovia zarobiť od dvadsať do stotisíc egyptských libier v závislosti od jej výzoru a spoločenského postavenia, čo je na egyptské pomery slušná suma.

Je bolestivé, že rodičia neraz vedia, kde sú ich dcéry držané, ale nič s tým nemôžu urobiť. Nezostáva im nič iné, len chodiť okolo takéhoto domu a modliť sa.

Coptic Solidarity je nezisková organizácia so sídlom vo Virgínii, ktorá bojuje za občianske práva koptov v Egypte a v týchto dňoch vydala správu pod názvom: “Džihád lona –  Obchodovanie s koptskými ženami a dievčatami v Egypte“.

„Únosy koptských žien a maloletých dievčat je pre koptskú komunitu v Egypte prekliatím. Egyptská vláda, zahraničné vlády, mimovládne organizácie aj medzinárodné orgány sa však k tomu stavajú ľahostajne,“ píše sa v správe.

„Egyptská vláda a medzinárodné subjekty musia sa zaoberať týmito odpornými zločinmi, ktoré sú páchané takmer beztrestne.“

Správa zostavená z informácií zhromaždených koptskou komunitou, rodinnými príslušníkmi, náboženskými vodcami a správami egyptských médií má byť predložená subjektom OSN aj americkému  Úradu pre obchodovanie s ľuďmi.

Kňaz z Minya agentúre Coptic Solidarity povedal, že len v jeho oblasti je každý rok unesených najmenej pätnásť dievčat a dodal, že aj jeho dcéra iba o vlások unikla únosu.

„Pre ženy, ktoré zmiznú a nikdy sa nevrátia, to musí byť nepredstaviteľná nočná mora,“ vysvetľuje správa. „Veľká väčšina z týchto žien sa už nikdy nevráti k svojim rodinám alebo priateľom, pretože polícia v Egypte sa k tomu stavia ľahostajne a je skorumpovaná.“

Podľa Coptic Solidarity hlavným problémom je pasivita pri dokumentovaní jednotlivých prípadov. Polícia často tvrdí, že ženy a dievčatá odišli dobrovoľne so svojimi únoscami, čo je typická argumentácia v krajinách, kde žijú náboženské menšiny.

„Aj keď iba málo prípadov predstavuje skutočné manželstvá, Coptic Solidarity odhaduje asi päťsto prípadov za posledné desaťročie, keď bol použitý nátlak, ktorý spĺňa kritériá obchodovania s ľuďmi. Únosy trápia koptskú menšinu, ktorá je v spoločnosti marginalizovaná, informovala Coptic Solidarity orgány OSN. “

Správa ďalej uvádza, že organizované salafistické moslimské skupiny v Egypte vykonávajú džihád, ktorý Koptská solidarita nazýva „Džihád lona“ –  moslimovia majú dosiahnuť konverziu nemoslimských žien na islam, ktoré potom budú rodiť moslimské deti.

„Tieto siete často podporujú rovnako zmýšľajúci členovia (vrátane vysokých úradníkov) polície, národnej bezpečnosti a miestnych správ,“ uvádza sa v správe. „Medzi ich úlohy patrí zamietanie sťažností podávaných rodinami obetí, falšovanie policajných vyšetrovaní, organizovanie formálnych zasadnutí, ktoré majú dokazovať konverziu na islam, či šikanovanie rodín s cieľom ich umlčať.“

Podľa správy egyptská vláda tvrdí, že väčšina prípadov únosov sa týka „mladých žien zamilovaných do osoby inej denominácie“.

„Problém s touto obhajobou spočíva v tom, že egyptská vláda neuznáva ani nechráni práva koptských žien,“ tvrdí sa v správe. „Bez ohľadu na to, či je žena unesená z domu alebo na verejnosti, alebo či súhlasí s útekom a potom zistí, že bola podvedená a chce sa vrátiť, stále ide o obchodovanie s ľuďmi a trestný čin.“

Trinásť žien, o ktorých sa v správe píše, predstavuje iba „zlomok“ unesených žien a dievčat v Egypte.

„Ani v jednom z týchto prípadov nebola vypracovaná vyšetrovacia správa a nikto z páchateľov, ktorí sú známi,  nebol postavený pred súd – čo znamená úplnú beztrestnosť únoscov dievčatá,“ píše sa v správe. „Vo všetkých týchto prípadoch polícia odmieta pri písaní policajnej správy používať slová ako„ unesená“ alebo „nezvestná“. Použijú slovo „neprítomná“ a  to aj v prípade, že existujú dôkazy o obchodovaní s ľuďmi.

Medzi obeťami zahrnutými v správe je aj 39-ročná Ranya Abd al-Masih, učiteľka a matka troch detí, ktorá bola unesená v apríli 2020. O tri dni neskôr bola Masih videná na videu (19 tisíc lajkov!), ako má na sebe nikáb a hovorí, že sama odišla z domu, prijala islam a odkázala svojmu manželovi, aby ju prestal hľadať.

Členovia rodiny však hovoria, že Masih si so sebou nevzala ani jednu osobnú vec a na videu viditeľne potláča plač recitujúc text, ktorý ju donútili povedať. Rodina a cirkevní predstavitelia žiadali jej prepustenie. Neskôr v júli sa vrátila do rodiny po sexuálnom, psychickom a duchovnom týraní.

„Za zmienku stojí, že Rayninu rodinu presviedčala polícia, aby prestala verejne hovoriť o tomto prípade,“ vysvetľuje sa v správe.

Taktiež v apríli bola pätnásťročná Yustina Magdy Attia unesená v dedine Baad El Arab Beni Suef a asi o tri týždne bola vrátená.

Vlani v novembri bola v štvrti Papillary Olive Field neďaleko Káhiry unesená sedemnásťročná koptská kresťanka Lisa Romani Mansi. Podľa správy zmizla cestou, keď šla na hodinu doučovania. Odvtedy o nej rodina nepočula a jej mobilný telefón je vypnutý.

Vlani v októbri bola v káhirskej oblasti Gesr Al Suez unesená čerstvo vydatá dvadsaťročná Marina Sami Sahi, ktorá bola v piatom mesiaci tehotenstva. Podľa Coptic Solidarity v jej prípade sa doteraz nič nezistilo.

V júli 2019 bola osemnásťročná Nerges Adel Ibrahim unesená bratrancom jedného z jej priateľov.  Sarah Atef, 23-ročná koptka navštevujúca univerzitu v Beni Suef, bola unesená v júni 2019. Niekoľko dní po únose údajne telefonovala svojej rodine, aby im povedala, že sa zamilovala do moslima a konvertovala na islam.

„Sarahini priatelia tvrdia, že je to veľmi nepravdepodobné, pretože Sarah milovala svoju vieru a bola veľmi zbožnou kresťankou,“ zdôrazňuje sa v správe.

V máji 2018 bola osemnásťročná Vivian Adel Youssef unesená len dva týždne po tom, čo sa vydala. Hoci jej manžel to ihneď oznámil polícii, tá mu doteraz neposkytla nijaké informácie o jej stave ani o tom, kde sa nachádza.

Dvadsaťročná Meray Girgis Sobhi bola unesená 10. apríla 2018 a jej rodina nahlásila polícii, že je nezvestná. Otec dievčaťa v telefonickom rozhovore pre Koptskú solidaritu uviedol, že  polícia „nevyvinula nijaké úsilie vec vyšetriť“.

Šestnásťročná Hoda Atef Ghali Girgis bola unesená 8. apríla 2018 počas cesty domov z veľkonočnej párty. O tom, kde je a o jej situácii neboli poskytnuté žiadne informácie. Svedok podľa správy uviedol, že traja maskovaní muži ju vtlačili do auta a utiekli. Rovnako ako v ostatných prípadoch, ani v tomto nie sú známe nijaké informácie.

Koptská solidarita opísala aj prípady dvadsaťšesťročnej vydatej koptskej ženy Christine Lamie, osemnásťročnej Hanan Adly Girgisovej a šestnásťročnej koptskej dievčiny Marilyn, ktorá bola unesená v júni 2017 a vrátila sa po troch mesiacoch.

„Jej matka, Hanaa Aziz Shukralla Farag, videla na videu zahalenú Marilyn držiacu Korán a tvrdiacu, že konvertovala na islam, pričom matke bolo jasné, že vyzerala deprimovaná a že slová jej ťažko vychádzali z úst,“ píše sa v správe.

Vystrašené mladé kresťanské dievčatá, ktoré sú obťažované a otravované moslimskými  provokáciami, sú nútené sa skrývať a často nachádzajú pomoc v cirkevných centrách, ako je napríklad centrum pri Katolíckom arcibiskupstve el-Minya, kde sa môžu na dlhšiu dobu stratiť z dohľadu verejnosti. Okrem materiálnej pomoci tam dostávajú predovšetkým duchovnú a psychologickú podporu.

Kňaz Boulos Nasif hovorí: „Snažíme sa s dievčatami rozprávať o všetkých problémoch, ktoré by mohli nastať, o útokoch, o znásilnení. Snažíme sa ich presvedčiť, aby tu chvíľu zostali, zotavili sa a umožnili im tak znovu sa stať cennými členmi spoločnosti. Dievča sem prichádza na „rehabilitáciu“ a môže tu zostať šesť mesiacov až rok; aj viac ako rok. Potom jej dáme kurátorku a táto kurátorka – aj keď dievča odíde – ju nikdy neopustí. Dievča, ktoré sem príde, neplatí nič. Biskupstvo preberá zodpovednosť za všetko, čo sa jej týka; či už ide o vieru, život, ako aj všetky zdravotné a sociálne záležitosti.“

 

 

Pred niekoľkými rokmi isté kruhy vyhlásili bojkot kresťanských výrobkov, keď na stovkách islamských stránok boli zverejnené výzvy adresované egyptským moslimom, aby bojkotovali obchody vo vlastníctve koptov.

Dôvod nevraživosti? Podľa propagátorov bola to reakcia na ukrývanie koptských dievčat, ktoré si údajne želali konvertovať na islam!

Posledná minúta filmu: ubolená matka ukazuje fotografie unesenej dcéry:

– Toto je fotografia, keď bola veľmi malá.

– Toto je fotografia z obdobia, keď robila prijímaciu skúšku na gymnázium.

– Toto je obrázok Nadie s jej otcom a súrodencami.

– Toto je obrázok Nadie.

– Toto je obrázok Nadie…

 

Článok pôvodne vyšiel na portáli christianitas.sk.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Líder Náhorného Karabachu: Azerbajdžanské sily sa blížia k mestu Šuša

0 icon

Jerevan/Baku 29. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)   Prezident medzinárodne neuznanej Náhornokarabašskej republiky Arajik Harutjunjan vo štvrtok uviedol, že azerbajdžanské sily postupujú ďalej, pričom sa nachádzajú len niekoľko kilometrov od kľúčového mesta Šuša. Informovala o tom agentúra Reuters "Nepriateľ je niekoľko kilometrov od Šuši, najviac päť kilometrov," povedal vo videu na Facebooku…

Zdravé a bezpečné bývanie pomáha znížiť novorodeneckú úmrtnosť, tvrdí Kusá

0 icon

Bratislava 29. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-František Iván )   Zdravé a bezpečné bývanie je dôležitým základom aj pre úsilie o znižovanie novorodeneckej úmrtnosti. Preto by v tejto súvislosti bolo potrebné zamerať sa na cielené riešenie bývania tam, kde sa rómske susedstvo nachádza v blízkosti skládok, háld toxického odpadu či priamo kontaminovanej…

Premiér Morawiecki sa bude snažiť vyhnúť celonárodného lockdownu tak dlho, ako to len bude možné

0 icon

Varšava 29. októbra 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP-Olivier Hoslet)   Poľský premiér Mateusz Morawiecki sa podľa vlastných slov bude snažiť vyhnúť celonárodného lockdownu tak dlho, ako to len bude možné Aj napriek nárastu infekcií v krajine sa tak vyjadril v priestoroch novej poľnej nemocnice, ktorú pripravujú na Národnom štadióne vo Varšave. Zariadenie s…

Krajčí: Zubní lekári budú môcť robiť odbery z nosohltana

0 icon

Bratislava 29. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA-Martin Medňanský)   Pre potreby celoplošného testovania populácie na ochorenie COVID-19 budú môcť zubní lekári robiť odbery z nosohltana. Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) o tom informoval na sociálnej sieti po štvrtkovej kritike Slovenskej komory zubných lekárov (SKZL) Minister víta záujem zubných lekárov o zapojenie sa…

Ústavný súd súhlasil s väzbou dvoch sudcov, nesúhlasil pri sudcovi Najvyššieho súdu

0 icon

Košice 29. októbra 2020 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-František Iván)   Ústavný súd (ÚS) SR vo štvrtok dal súhlas na vzatie do väzby pre bývalú podpredsedníčku Najvyššieho súdu (NS) SR Jarmilu U. a bývalého predsedu Okresného súdu Bratislava III Davida L. Naopak nesúhlasil s väzbou pre sudcu NS Jozefa K. Všetkých troch zadržala…

Trump vyjadril Francúzsku solidaritu po vražednom útoku v Nice

0 icon

Washington 29. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Evan Vucci)   Americký prezident Donald Trump vo štvrtok vyjadril solidaritu Francúzsku po tom, čo útočník zabil v Bazilike Matky Božej v Nice nožom troch ľudí. Trump zároveň vyzýva na zastavenie teroristických útokov. Informáciu priniesla agentúra AFP "Naše srdcia sú s francúzskym ľudom. Spojené štáty v…

Ronaldo má za sebou údajne až 18 testov na koronavírus a všetky boli pozitívne. „Štandardné PCR testy na koronavírus sú ‚hovadina'“

0 icon

Turín 29. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto: Cristiano Ronaldo Twitter)   Portugalský kanonier Cristiano Ronaldo nemohol nastúpiť v drese Juventusu Turín proti FC Barcelona v Lige majstrov a taliansky šampión prehral 0:2. Celý svet vie, že je za tým niekoľko pozitívnych testov na koronavírus. Aktuálne vyšlo najavo, že ich bolo údajne až…

Krajčí: Slovensko by malo mať 180.000 vakcín na COVID-19 začiatkom budúceho roka. Očkovanie vraj bude dobrovoľné

0 icon

Bratislava 29. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA-Martin Medňanský)   Prvá dávka vakcín proti novému koronavírusu v počte 180.000 kusov by mala na Slovensko doraziť začiatkom budúceho roka. Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) to povedal vo štvrtok v relácii TV Markíza Na telo Plus, pričom doplnil, že vakcinácia určite nebude povinná, ale dobrovoľná…

Prezidentka: Situácia v nemocniciach je zlá, prejavuje sa nedostatok personálu

0 icon

Bratislava 29. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:Zuzana Čaputová Facebook)   Nemocnice sú neuralgickým bodom celého úspechu v zápase s pandémiou ochorenia COVID-19. Posilňovať a chrániť personál v nich, zabezpečiť zásobu ochranných pomôcok, kyslíka, pľúcnych ventilátorov a ich obsluhy, dostatok testov na testovanie každého pacienta, to všetko znamená zachraňovať životy Prezidentka SR Zuzana…

Nový český minister Blatný: Zmeňme strach na rešpekt, tak môžeme získať silu

0 icon

Praha 29. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:Peter Fischer Twitter)   Nový český minister zdravotníctva Jan Blatný vo štvrtok uviedol, že je teraz potrebné zmeniť strach, ktorý spoločnosť rozdeľuje, na rešpekt. Ak sa to podarí, česká verejnosť môže získať silu, povedal krátko po tom, ako ho premiér Andrej Babiš uviedol do funkcie, v…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marián Tkáč

Apartheid na Slovensku: ja zrejme budem občanom II. kategórie, akými boli donedávna černosi v Južnej Afrike

0icon

Vláda Igora Matoviča 28. októbra, zhodou okolností (?) v deň 102. výročia vzniku Česko-Slovenska, prijala uznesením č. 693/2020 rozšírenie opatrení v rámci núdzového stavu. A TERAZ SA PODRŽTE: odporúča hlavnému hygienikovi vydať vyhlášku, ktorou uloží povinnosť relevantným subjektom (zamestnávateľom, prevádzkovateľom, atď.) vyžadovať potvrdenie o negatívnom výsledku RT-PCR testu alebo certifikát vydaný…

Marián Tkáč

OĽaNO. Sekta s prejavmi obscénneho fašizmu už prekročila Rubikon. Vzoprieme sa.

0icon

Vážení spolutrpiaci, už je más mnoho veľmi, veľmi nespokojných. Mužov, žien i trpiacich detí - o našich starých rodičoch, onáhubkovaných pod zámkami starobincov ani nehovoriac. Ustráchaní, skutoční "obyčajní ľudia"  - nie tí v "strane" už stratili reč, hovoria za nich len vyplašené oči, smútok, či paradoxne hnev a zlosť. Veď…

Ivan Štubňa

Ďalší chaotický krok Igora Matoviča a jeho vlády

0icon

Vláda SR nám pripravila ďalšie diktátorské uznesenie č. 693 z 28. októbra 2020 na 102. výročie vzniku Československa. Uznesenie je k návrhu na ďalšie rozšírenie opatrení v rámci vyhláseného núdzového stavu podľa čl. 5 ústavného zákona č. 227/2002 Z. z. o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a…

Peter Švec

Nepremyslené úradnícke opatrenia a politická zaťatosť: cesta do pekla. Pôsobenie proti prevahe. 10. časť

0icon

Už v predchádzajúcej časti som argumentoval o totálnej zvrátenosti stratégie, ktorá pri akejkoľvek vojne vedie k sebazničeniu obrancu. Vychádzam zo známeho postulátu, ktorý ovláda každý stratég aj špičkový politický vodca, že neexistuje vojna bez obetí, ako to chcú politické bábovky. Ak túto vojnu s vírusom nemúdri a zbabelí politici prehrajú z dôvodu neschopnosti myslieť strategicky a správať…

Peter Kohút

Násilie páchané na mužoch

0icon

Asi feministky a „emancipované“ ženy sa pohoršia na mojím vyhlásením, že vo vzájomných vzťahoch medzi mužmi a ženami oveľa viac násilia, aj keď hlavne psychického, je páchaného na mužoch než na ženách. Tým nechcem povedať, že sú tomu viac na vine ženy. Vôbec nie. Na vine je predovšetkým zvrátená liberálna progresivistická ideológia,…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Čo sa stane s tvojím telom, ak prestaneš jesť soľ?

0 icon

Mnoho z nás sa zameriava na to, aby sme jedli menej soli, a v niektorých prípadoch ju úplne vyradíme z nášho jedálnička, pretože soľ sa považuje za zdraviu škodlivú. Nie je to však všetko úplne pravda, koniec koncov, soľ je dôležitý elektrolyt, ktorý pomáha nášmu telu normálne fungovať. Ak si sa rozhodol vyhnúť…

Fotografie z minulosti, ktoré ťa zaručene šokujú!

0 icon

Naši predkovia môžu hovoriť, že naše moderné časy sú šialené, ale my máme rovnaký názor na minulosť. Podivné súťaže o krásu, demonštrácie a zvláštne druhy zábavy nám ukazujú nezodpovednú časť minulých čias. Je trochu vzrušujúce zistiť, že životy našich rodičov neboli až také nudné. Dokazujú to aj nasledujúce fotografie, ktoré možno zmenia…

TOP10+: Veci, ktorými nás filmy a seriály klamú, pričom v skutočnosti neexistujú 2. časť

0 icon

Seriály a filmy majú niekedy jednoduchý dej, často sprevádzaný istými scénami, ktoré sa veľakrát opakujú. Čo z toho sú ale úplné hlúposti, ktoré sa v reálnom živote nikdy nestanú? Do výroby jedného filmu a seriálu sa často zapájajú stovky technikov, hercov a kameramanov, ale režisér rozhoduje, čo budeš vidieť na plátne. On určí, ako bude všetko nakrútené. Veľakrát…

Kruhy v obilí a mimozemšťania (3. časť)

0 icon

Prinášame tretie a zároveň posledné pokračovanie série článkov s názvom Kruhy v obilí a mimozemšťania. Nebudeme vás už však napínať a tak poďme rovno tam, kde sme v rámci druhej časti skončili. Doug a Dave patrili k šibalom, ktorí sa ku kruhom v obilí priznali. Povedali, že ich všetky vyrobili…

TOP10: Slávni Američania, ktorí vlastne nie sú Američanmi

0 icon

Keď počuješ niektoré zvučné mená slávnych osobností, automatický si k ním priradíš rodnú krajinu. Nie je to však vždy správne priradenie. V dnešnom príspevku ti ukážeme 10 slávnych Američanov, ktorí vlastne nie sú Američania, aj keď si si to o nich celý život myslel.  10. Henry Kissinger

Vo svete IT

Xiaomi Viomi SE – jeden z najdostupnejších robotických vysávačov od Xiaomi teraz za ešte nižšiu cenu!

0 icon

Značka Viomi spadajúca pod krídla čínskej spoločnosti Xiaomi je už roky známa svojimi kvalitnými, no zároveň dostupnými vysávačmi. V posledných rokoch si značku Viomi obľúbili vo svete tisíce spokojných zákazníkov, ktorí hľadajú dostupnú alternatívu ku overeným, často západným výrobcom. Špičkové modely prináša značka v každej kategórii a nie je tomu…

Záhadný hrdzavejúci asteroid 16 Psyche, by mohol byť jadrom nevyformovanej planéty

0 icon

V asteroidovom páse, ktorý leží medzi Marsom a Jupiterom sa nachádza vesmírny objekt s názvom 16 Psyche. Ide o veľký asteroid plný kovov, ktorý sa radí k  najväčším objektom v tomto priestore. Vďaka svojej veľkosti sa dokonca radí medzi drobné planétky, píše portál Live Science. Astronómovia si myslia, že by…

Technologických gigantov v Európskej únii čakajú výrazne zmeny, ktoré sa im nebudú páčiť

0 icon

Technologickí giganti, akými sú napríklad Facebook, Google, Apple, a ďalší, sú dlhodobo pod kritikou lokálnych autorít. Dôvodom je, že spoločnostiam tohto typu sa mnohokrát kladie za vinu, že potláčajú konkurenciu. Nie tak dávno sme vás napríklad upozorňovali na začatie najväčšieho súdneho sporu vedeného proti Google v USA, kde je spoločnosť…

Pozrite sa, ako môžete pomocou smartfónu odomykať váš počítač

0 icon

V priebehu včerajšieho dňa sme vám priniesli návod, ako si môžete uložiť do vášho zariadenia miesto, kde ste zaparkoval auto, a nechať sa neskôr pomocou aplikácie navigovať k danému miestu. Ide o skvelú funkciu, ktorá si nájde využitie hlavne v prípade lokalít, ktoré sú pre vás neznámymi. Dnes sme si pre vás pripravili ďalší tip…

Samsung zaznamenal v 3. štvrťroku 2020 doposiaľ najvyššie príjmy z predaja svojich produktov

0 icon

Po nedávnom odhalení príjmov spoločnosti Huawei za 3. kvartál tohto roku sa svojimi príjmami pochválila aj spoločnosť Samsung, ktorá taktiež pomerne neočakávane ohlasuje naozaj výborné čísla. V 3. štvrťroku 2020 zaznamenal juhokórejský technologický gigant rekordne vysoké konsolidované príjmy, ktoré oproti predošlým obdobiam doslova poskočili. Skvelé výsledky ohlasuje spoločnosť aj v…

Armádny Magazín

Ďalšie prázdne sľuby: USA hrozia vylúčením Turecka z NATO po teste ruských systémov S400

0 icon

USA, 29.október 2020 (AM) - Turci boli po nákupe Ruských S-400 vylúčení z programu F-35 (našťastie). Trvalo viac ako týždeň, kým americké úrady oficiálne zareagovali na testy týchto už tureckých protilietadlových systémov. Americká zdržanlivosť môže vychádzať z viacerých faktorov. Jedným z ni

Bude Putin zachraňovať aj Francúzov? Macron požiadal o pomoc v boji proti islamistom

0 icon

Francúzsko, 29. októbra (AM) - Po tom, čo čečenský islamistický fanatik odsekol hlavu francúzskemu učiteľovi, sa Paríž obliekol do smútku. Macron po piatkovom útoku navštívil školu v meste Conflans-Saint-Honorine v severozápadnej časti metropolitnej oblasti Paríža, kde učiteľ pracoval a stretol sa s jej zamestnancami. „Jeden z našich krajanov bol zavra

Ukrajinský historik Jurij Dudkin: Výsadkárom zo Pskova potrvá dobytie Kyjeva iba 30 minút

0 icon

Ukrajina, 29.október 2020 (AM) - Ak sa ukrajinská elita rozhodne pre rozsiahlu ozbrojenú provokáciu proti Luhanskej ľudovej republike - Rusko okamžite zavedie svoje jednotky na územie Ukrajiny. A tentoraz je nepravdepodobné, že by sa ruská armáda zastavila 40 kilometrov od hlavného mesta, ako to bolo v Gruzínsku pred 12 rokmi.   S…

Spiaci vojenský potenciál Pentagonu: V čiernomorskom regióne vsádzajú USA na chudobné Rumunsko

0 icon

Rumunsko, 29.október 2020 (AM) - Do Rumunska Američania začínajú s dodávkou protilietadlových raketových systémov  Patriot. V blízkej budúcnosti má Bukurešť dostať sedem raketových batérií. Kontrakt s americkými vojensko-priemyselnými komplexnými spoločnosťami bol uzavretý na konci roka 2017, objem dodávok

IRÁN : Bude stíhačka Kowsar čoskoro vo Venezuele?

0 icon

Irán, 28.október 2020 (AM) - Pred dvoma dňami, 23. októbra, vystúpil venezuelský prezident v štátnej televízii s úmyslom vytvoriť vojenskú radu v partnerstve s Iránom, Ruskom a Čínou, s cieľom dosiahnuť nezávislosť v oblasti obrany. Madurov návrh na vytvorenie vojenskej rady, ktorá by pomohla dosiahnuť nezávislosť venezuelskej armády by tak mala…

Svetlo sveta

“Za túto vieru som pripravený zomrieť”

0 icon

“Chcem Vás povzbudiť, aby ste boli hrdí na našu Katolícku vieru, ktorá je tým najväčším a najkrajším darom, ktorý nám Boh udelil,” povedal na konferencii o ochrane katolíckej identity kazašský biskup Athanasius Schneider. Biskup Schneider patrí medzi popredných obhajcov vernosti učenia Magistéria Cirkvi a kritizuje snahu vykladať dogmy Cirkvi v…

Zomrel spišský diecézny biskup Mons. Štefan Sečka

0 icon

V nemocnici v Levoči dnes ráno zomrel spišský diecézny biskup Mons. Štefan Sečka. TK KBS o tom informoval hovorca Spišskej diecézy Peter Majcher. Podrobnosti o pohrebe budú zverejnené neskôr, uviedol. “Zomrel náš milovaný otec biskup. Do nemocnice ho prijali cez víkend so zdravotnými problémami, ktoré ho trápili dlhodobo. Trpel vážnou…

Cirkev v Holandsku protestuje proti rozšíreniu eutanázie na deti do 12 rokov

0 icon

Cirkev v Holandsku protestuje proti rozšíreniu eutanázie aj na deti do 12 rokov. V Holandsku totiž vláda oznámila, že povolí vykonávanie eutanázie aj u terminálne chorých detí do 12 rokov. Krajina, ktorá umožnila eutanáziu ako prvá na svete, najskôr len v obmedzenej forme, postupne rozšírila jej vykonávanie na všetky vekové…

S modlitbou ruženca premenil prázdny kostol v moslimskej štvrti na živú farnosť s 1000 veriacimi na omši.

0 icon

Michel Marie Zanotti je katolíkom z prinútenia, keď starý otec, žid, pred strachom z II. svetovej vojny, dal svoje deti pokrstiť. Otec Michel, ako ho dnes pozná celé Francúzsko, patrí dnes k veľkým pokladom francúzskeho katolíckeho duchovenstva. Veľa moderných kňazov pri vlastnej interpretácii II. Vatikánskeho koncilu nadobudlo dojem, že k…

Slovenskí biskupi odporúčajú ľuďom zúčastniť sa na celoplošnom testovaní

0 icon

Keďže v spoločnosti rezonujú otázky, týkajúce sa celoplošného testovania, ktoré sa chystá v nasledujúcich dňoch, o stanovisko sme požiadali predsedu Konferencie biskupov Slovenska Mons. Stanislava Zvolenského. Jeho odpoveď prinášame v plnom znení. “Čo sa týka plošného testovania na ochorenie Covid-19, v záujme zastavenia šírenia koronavírusu, po porade s otcami biskupmi,…

icon FOTO DŇA