Úmysel USA bol rozpútať chaos na blízkom východe, preniesť ho do Afganistanu a následne do bývalých republík ZSSR

Damask 23. októbra (HSP/Foto:TASR/AP-Ismail Coskun, IHA via AP/SANA via AP)

 

Jevgenij Krutikov publikoval v posledných hodinách na rusvesne článok, v ktorom tvrdí, že bez Asada by Sýriu čakal totálny ničivý konflikt, ktorý by vyvrcholil jej zničením. Podľa Krutikova sa ukazuje, že hystéria Západu okolo humanitárnej situácie v Aleppe sa sústredí najmä na napádanie a obviňovanie Ruska, samozrejme bez relevantných dôkazov a na útoky voči legitímnemu sýrskemu prezidentovi Bašárovi Asadovi

Cieľom mediálnej hystérie Západu je urobiť z Asada vojenského zločinca, ktorý nemôže viesť svoju krajinu. Západní politici a ich hlasné trúby v mainstreamových médiach totiž dobre vedia, že bez Asada by sa konflikt v Sýrii stal nekonečnou vojnou bez nádeje, ktorá by viedol k zničeniu Sýrie. A to je dlhodobý cieľ, ktorý Američania sledujú.

 

Na snímke zverejnenej Sýrskou oficiálnou tlačovou agentúrou SANÁ sýrsky prezident Bašár Asad
Na snímke zverejnenej Sýrskou oficiálnou tlačovou agentúrou SANÁ sýrsky prezident Bašár Asad

 

V Sýrii išlo podobne ako v Lýbii USA a Západu od samého začiatku zničiť Sýriu a vďaka hybridným vojnám rozpútať chaos na Blízkom východe, odkiaľ by sa tento chaos presmeroval na Afganistan a bývalé stredoázijské republiky ZSSR. Z bývalých sovietskych stredoázijských republík by potom mohli teroristi podporovaní USA zaútočiť aj priamo na ruské územie. A USA by slávili úspech, pretože totálny chaos zapríčinený hybridnou a proxy vojnou, v ktorej by sa angažovala zástupná armáda islamistov, by v prípade porážky Ruska zapríčinil posilnenie americkej dominancie vo svete.

Momentálne Západ nervózne rieši dva základné kontexty vojny v Sýrii a Iraku 1. boje proti ISIL a 2. Asad musí odísť. Moskva i Washington majú rozdielne názory na oba kontexty – Moskva nesúhlasí s tým, aby na základe ničím nepodložených požiadaviek Západu a navyše bez mandátu OSN musel odísť legitímny prezident Sýrie a takisto nepovažuje boj USA a Západu voči ISIL za úplne korektný. Nebyť Ruska, ktoré za rok zlomilo moc ISIL, by dnes už ISIL, ktorý 5 rokov neúspešne bombardovalo americké letectvo, slávil úspech a bol by dominantnou silou na Blízkom východe. Mnohí analytici otvorene hovoria o tom, že USA si neželajú zničenie ISIL a bojujú voči nej len naoko, pretože táto organizácia predstavuje ich zástupnú armádu na Blízkom východe.

Americkí jastrabi dobre vedia, že ak sa im nepodarí odstaviť Bašára Asada, celá ich akcia v Sýrii sa skončí neúspechom. Odstavením Asada by predĺžili vojnu, destabilizovali situáciu v celej oblasti a americké firmy by okrem iného úplne ovládli aj sýrsky a iracký ropný potenciál, ktorý by im prinášal obrovské zisky.

Pre amerických jastrabov je dôležité udržiavať konflikt medzi Asadovcami a protiasadovcami v Sýrii. Tento konflikt trvá už roky, minimálne od roku 1976, kedy Sýria, (podporovaná ZSSR) obsadila Libanon, totálne zničený dlhotrvajúcou občianskou vojnou. Sýrčania sa dostali vtedy do konfliktu s “Moslimským bratstvom” a radikálnymi islamistami, podporovanými USA, (radikálni islamisti sa od roku 1979 začali výrazne v podobe proamerickej al-Kaidy angažovať aj v Afganistane). “Moslimské bratstvo” okamžite začalo s atentátmi na Alavitov, kresťanov a príslušníkov proasadovskej strany BAAS. Samozrejme proti útokom moslimských teroristov sa Sýria bránila a členov “Moslimského bratstva” tvrdo likvidovala.

Niektoré akcie teroristické akcie Moslimského bratstva, podporovaného USA sa stali známe aj vo svete. Teroristi napríklad zavraždili niekoľko desiatok alavitských kurzistov a budúcich dôstojníkov, ktorí študovali na Vojenskej akadémii v Aleppe (takmer 2 mesiace sa v roku 2016 v Aleppe viedla bitka o túto akadémiu, asadovské jednotky zvíťazili). V Damasku teroristi zaútočili na obytnú štvrť Abu Rumani, v ktorej žili vtedy viacerí sýrski vládni predstavitelia – napríklad minister zahraničných vecí Abdul Chalim Haddad, vtedajší minister obrany Mustafa Tlas a i.

Samovražední teroristi na nákladných autách zaútočili na budovu Zväzu Ministrov, štáby letectva a protileteckej obrany. V Aleppe zahynulo v roku 1976 takmer 300 občanov, vrátane sovietskych poradcov. Terorista na nákladnom automobile sa pokúsil zaútočiť aj na tzv. “Modrý dom” v Damasku, ktorý bol rezidenciou sovietskeho vojenského atašé a členov sovietskej misie v Sýrii, vrátane ich rodín.

Príslušník sovietskeho Specnazu Alexej Teričev z Vologdy, ktorý chránil vchod do rezidencie, však teroristu pri jeho pokuse prelomiť nákladným automobilom líniu obrany a vyhodiť automobil naložený výbušninami v sovietskej rezidencii zlikvidoval. Sám však pri výbuchu automobilu zahynul a posmrtne bol vyznamenaný najvyšším sovietskym vyznamenaním “Červenou Hviezdou”.

V roku 1982 opätovne členovia “Moslimského bratstva” ovládli s americkou podporou niekoľko sýrskych miest. Situácia v roku 1982 pripomína dnešnú situáciu, členovia “Moslimského bratstva” boli analógom k dnešnému ISIL. V roku 1982 islamisti ovládli Hamu, pričom sa snažili, aby padol sýrsky režim v čele s Hafízom Asadom (prezident 1971 – 2000), otcom súčasného sýrskeho prezidenta Bašára Asada.

So sovietskou odbornou pomocou však Rifat Asad, strýko dnešného prezidenta Bašára Asada, v čele sýrskej “Brigády slobody” zlikvidoval za tri týždne celú teroristickú bandu v Hame, čo sa samozrejme nepáčilo Američanom. Tí už vtedy burcovali svetovú verejnosť tvrdeniami o terore zo strany sýrskych vládnych jednotiek a polície, pretože s nevôľou niesli najmä skutočnosť, že Rifat Asad osobne dohliadol na likvidáciu všetkých členov vtedajšej sýrskej elity “Moslimského bratstva”, ktorá bola úzko prepojená s americkou CIA.  Ako sa neskôr ukázalo, Rifat Asad vtedy v Hame eliminoval približne 2000 teroristov, z toho 600 patrilo k elite “Moslimského bratstva”, v boji však padlo približne 1000 vládnych vojakov. V čase likvidácie teroristov v roku 1982  však americké a západné mainstreamové média hysterizovali a tvrdili, že Rifat Asad už zavraždil viac ako 35 000 nevinných Sýrčanov.

 

Ilustračné foto
Ilustračné foto

 

Osudy Rifata Asada boli potom veľmi zaujímavé, v roku 1983 organizoval prevrat voči svojmu bratovi Hafízovi Asadovi, ktorý sa však nepodaril (mal k dispozícii takmer 50 000 vojakov a ozbrojencov). Po neúspešnom prevrate bol chvíľu uväznený a musel odísť do vyhnanstva (oficiálne odišiel na časovo neohraničenú zahraničnú vojenskú misiu), z ktorého sa mohol jednorazovo vrátiť v roku 1992 na pohreb matky. Jeho pokus vrátiť sa do sýrskej politiky bol neúspešný, po smrti Hafíza Asada sa stal prezidentom Háfizov syn Bašár Asad.

Členovia KGB samozrejme rozpracovali aj sýrskeho prezidenta Hafíza Asada, ktorý mal chatrné zdravie a aj jeho brata Rifata Asada. Rifat mal reputáciu veľmi výbušného a pomstychtivého človeka, ktorý obľubuje ženy európskeho typu, pričom Sovieti vedeli aj o jeho korupčných aférach a láske k peniazom. Dnes Rifat Asad žije striedavo v Španielsku a Francúzsku, pričom sa vyjadruje kriticky na adresu legitímneho sýrskeho prezidenta Bašára Asada. Keďže sa ale narodil v roku 1937, momentálne nie je práve najvhodnejším politickým kandidátom do pozície hlavy protiasadovskej opozície.

Rifatovi synovia sa však angažujú v rámci protiasadovskej “umiernenej opozície”. Starší Rifatov syn a Bašárov bratranec Ribal al Asad je hlavou organizácie “Hnutie za Demokraciu a slobodu v Sýrii, mladší Rifatov syn a takisto Bašárov bratranec Sumer al Asad je majiteľom televíznej spoločnosti v Londýne. Sumer al Asad takisto poskytuje priestor umiernenej opozícii a šíri v mediálnom priestore ich propagandu. Je viac ako zrejmé, že aj Ribal al Asad a aj Sumer al Asad spolupracujú s Američanmi. Obaja bratia predstavujú len vrchol ľadovca terajšej občianskej vojny v Sýrii.

Občianska vojna v Sýrii má samozrejme aj náboženský charakter a zdá sa, že už nie je žiadne miesto na kompromis. Alaviti a kresťania vedú vojnu o svoje prežitie a s nevôľou niesli aj to, že Bašár Asad sa formálne stal sunnitom. Bašárovi bratranci Ribal a aj Sumer sú takisto sunnitami, úzko prepojenými s najvýznamnejšími sunnitskými rodinami na Blízkom východe.

Manželka Bašára Asada takisto pochádza zo sunnitskej rodiny. Keď sa v Londýne zoznámila s Bašárom Asadom, ktorý študoval medicínu, netušila, že bude budúcim sýrskym prezidentom. Háfiz Asad totiž protežoval ako svojho nástupcu staršieho syna Basila, módnu ikonu, dôstojníka, a sexuálny symbol v Sýrii. Basil však v roku 1994 za nevyjasnených okolností zahynul v Damasku pri autonehode.

Momentálne alaviti a kresťania hľadajú možnosť koexistencie so sunnitmi, ktorí ale takisto nepredstavujú jednoliaty a súdržný celok. Voči Bašárovi Asadovi medzi časťou sunnitov vládne nedôvera, sunniti sa však líšia vo svojej podpore islamistom. Veľká časť sýrskych sunnitov sa nestotožňuje s radikálnymi a stredovekými predstavami, ktoré prichádzajú z vahhábistickej Saudskej Arábie a ktoré pertraktujú viaceré teroristické organizácie v Sýrii. V hre sú samozrejme aj Šiíti, podporovaní Iránom, pre ktorých predstavujú radikálni sunniti vred, ktorý treba zo Sýrie vyrezať. Tieto zoskupenia môžu pokračovať v nekonečnej občianskej vojne, čo je vodou na mlyn americkým jastrabom.

Občianska vojna v Sýrii súvisí aj s klimatickými zmenami a Tureckom. Približne od roku 2000 Turci začali stavať na hornom Eufrate množstvo elektrárni a kaskád, ktoré zapríčinili, že v Eufrate sa už na sýrskom území nenachádza dostatok vody. Zmena klímy a výstavba tureckých elektrárni priniesla so sebou likvidáciu sýrskych roľníkov vo východnej časti Sýrie, ktorí začali opúšťať svoje farmy a začali odchádzať do miest. Východná oblasť Sýrie sa postupne mení na púšť. Tieto presuny obyvateľstva niesli so sebou samozrejme rast napätia v spoločnosti, ktoré kulminovalo v roku 2011. Len v roku 2011 prišlo do Aleppa viac ako 200 000 farmárov, ktorí stratili možnosť obživy. Farmári prišli z oblastí Rakky, Deir az Zor a Hama, žijú v táboroch a fakticky sú ekonomickými emigrantami vo vlastnej krajine.

Títo farmári, podobne ako palestínski utečenci z pásma Gazy, ktorí žijú na území Sýrie, premenili etnické štvrte a tábory v ktorých žijú na zvláštnu aglomeráciu oscilujúcu na rozhraní medzi vojenskými kasárňami a cigánskymi tábormi. Svoje štvrte okrem Palestíncov a farmárov majú aj Iračania, ktorí nesúhlasili s americkým okupačným systémom v Iraku a z vlastnej krajiny emigrovali v období rokov 1991 – 2010.

Nezamestnanosť v týchto táboroch dosahovala ešte pred rokom 2011 približne 25 %, etnické a náboženské rozbroje boli na dennom poriadku. Takže naplánované americké “škrtnutie zápalkou” samozrejme v roku 2011 vyústilo do obrovského výbuchu občianskej vojny. Napomohla tomu aj cielená kampaň protiasadovskej opozície  zameraná voči alavitom a kresťanom, ktorí sa podľa nich zmocnili vlády v krajine. Kanalizácia pomerov vo vzťahu k Židom nebola možná, pretože väčšina Židov opustila Sýriu už v 50. rokoch, kedy sa Židia väčšinou odsťahovali do Izraela.

Protiasadovské vystúpenia majú širokú podporu nielen na nete, ale aj v mainstreamových médiach. V rámci svetskej protiasadovskej opozície dnes existuje len klan Rifata Asada a jeho synov, ktorý je v spojení s niektorými veliteľmi a politikmi v Sýrii. Momentálne ide o zanedbateľnú časť populácie, ktorej požiadavky však nachádzajú širokú odozvu u USA a Západu. Ich požiadavky o liberálne reformy však v celosýrskyom priestore zanikajú v džihádistickom krvilačnom chóre.

“Umiernená opozícia” nekontroluje v Sýrii nič, žiaden opevnený bod a musia kooperovať s džihádistami, pričom prienik spoločných záujmov Rifatových liberálov a proamerických džihádistov predstavuje práve Korán. USA samozrejme nemôžu definovať umiernenú opozíciu, pretože by vyšlo najavo, že ide o obyčajných džihádistických hrdlorezov.

A tak John Kerry, ktorý v mladosti otvorene vystupoval voči vojne vo Vietname, pretože videl možnosť rastu vlastných politických preferencií práve na obhajobe protivojnových postojov, dnes paradoxne podporuje občiansku vojnu v Sýrii kvôli presadzovaniu amerických záujmov. Kerry dokonca zašiel tak ďaleko, že podľa jeho slov v Sýrii nie je občianska vojna, ale “boj demokratického dobra s totalitným zlom”, pričom s touto svojou koncepciou sa snaží presadiť na mediálnej scéne.

Sumer Asad a jeho televízna spoločnosť púšťa do sveta zábery cez svoje vysielanie i cez YouTube, týmito správami masíruje verejnú mienku. Kvantita ich vysielania sa zvýšila v posledných dňoch, kedy je zrejmé, že teroristom obkľúčeným vo východnom Aleppe hrozí likvidácia. Keďže medzi nimi je veľké množstvo vojenských inštruktorov a spravodajcov z krajín NATO i sunnitských monarchií z oblastí Perzského zálivu, je zrejmé,  sa snažia svojích vojakov zachrániť za každú cenu. Je však zrejmé, že konflikt v Sýrii sa skončí len fyzickou likvidáciou všetkých teroristov, ktorí majú pošpinené ruky krvou civilistov, humanita voči týmto hrdlorezom je kontraproduktívna.

Humanitárna pauza vo východnom Aleppe sa skôr či neskôr skončí. Už dnes je zrejmé, že žiaden masový odchod cez koridory, ktorý by využili džihádisti alebo civilné obyvateľstvo, sa nekonal. Otázka čo bude ďalej sa stáva čoraz viac aktuálnou.

Protiasadovská opozícia je momentálne veľmi nepríjemne zaskočená. Ani oni a ani Američania nepredpokladali, že očný lekár, ktorý študoval v Londýne a o ktorom nikto nepredpokladal, že sa stane prezidentom, ukáže takú životaschopnosť a prehľad. Američania si neželali, aby sa nástupcom Hafíza Asada vo funkcii prezidenta Sýrie stal už spomenutý Bašárov starší brat Basil, ktorý však zahynul v roku 1994 pri už spomenutej automobilovej nehode.

Ukázalo sa, že podceňovaný Bašár Asad, ktorého jediná bojová skúsenosť spočívala v absolvovaní základnej vojenskej služby (bol tankovým veliteľom), úspešne dokáže viesť Sýriu v boji proti USA i Západu. USA a Západ sa neštítili využívať voči legitímnemu sýrskemu prezidentovi Bašárovi Asadovi nielen embargá, ale aj svoju zástupnú armádu v podobe džihádistických stredovekých hrdlorezov. Kvôli neúspechom boli nútení v poslednej fáze do bojov zapojiť aj vlastných príslušníkov špeciálnych jednotiek, z ktorých mnohí sa dnes ocitili v obkľúčení v Aleppe.

Momentálne sa Asadove pozície vďaka ruskému zásahu v Sýrii značne zlepšili a upevnili. Navyše Bašár Asad má reálnu šancu zjednotiť celú Sýriu, pretože pod vplyvom ruských úspechov sa postupne časť menej radikálnych sýrskych opozičných skupín rozhodla pristúpiť ku kompromisom, čo veľmi znervózňuje Američanov, ktorí strácajú v krajine výrazne svoj vplyv.

V boji sa obrodila aj sýrska armáda, ktorá na začiatku občianskej vojny utrpela výrazne straty najmä kvôli nelojálnosti viacerých vyšších veliteľov, ktorí otvorene prešli na stranu protiasadovskej opozície, podporovanej zo strany USA a Západu. Títo velitelia neprešli len sami, ale poskytli proamerickej opozícii aj ťažké zbrane, muníciu, pričom v mnohých ich jednotkách na začiatku vojny v roku 2011 sa uskutočnili plánované likvidácie dôstojníkov a vojakov verných legitímnemu sýrskemu prezidentovi Bašárovi Asadovi. Dnes väčšina dôstojníkov, ktorí prijali americkú ponuku a pôsobili v protiasadovských jednotkách nežije – Rusi, Sýrčania, Iránčania i šiítski Palestínci zvládli svoje bojové úlohy výborne.

Vojna s džihádistami bude trvať ešte dlho. Musí sa viesť do posledného džihádistu a minimálne roky bude Sýrčanom trvať, kým ovládnu Idlib a Rakku, pretože momentálne je tam vďaka americkým aktivitám taký chaos, že známy “gordický uzol” je voči tomu detským hlavolamom. Idlib a Rakka sú však vzdialené a menej výrazné regióny, čo však neplatí o Aleppe. Získaním Aleppa sa ešte viac posilnia pozície Bašára Asada a šance USA podporovanej protiasadovskej opozície znížia na minimum.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

14:55

Pätnásť ľudí zatkla v Turecku polícia za ich pravdepodobnú spojitosť s extrémistickou organizáciou Islamský štát.

14:54

Scholz: Putin sa nevyhrážal mne ani Nemecku.

14:06

Možný prelet špionážneho balóna zaznamenali aj v Kolumbii.

13:11

V Bachmute prebiehajú ťažké boje, tvrdí šéf vagnerovcov

13:11

Najmenej osem ľudí zahynulo a desiatky ďalších osôb utrpeli zranenia, keď v nedeľu v západnom Turecku havaroval dopravný autobus, ktorý vyšiel z vozovky a následne sa prevrátil.

12:58

Ukrajinské médiá píšu o možnom odvolaní ministra obrany Reznikova

12:54

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odobral ukrajinské občianstvo viacerým bývalým vplyvným politikom, ktorí boli zároveň aj občanmi Ruska

11:55

Centrum druhého najväčšieho ukrajinského mesta Charkov zasiahli v nedeľu dve ruské rakety, pričom utrpelo zranenia viacero ľudí

11:55

Záverečnou výzvou na mier v Južnom Sudáne celebroval pápež František v nedeľu v hlavnom meste Južného Sudánu Džuba omšu za účasti desiatok tisícov veriacich

11:54

V tesnom súboji medzi tromi vedúcimi kandidátmi volia v nedeľu občania Cypru v priamom hlasovaní prezidenta republiky

10:40

Putin sľúbil, že nezabije Zelenského,tvrdí izraelský expremiér Bennett

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Slováci nepostúpili na finálový turnaj, v Holandsku prehrávajú 0:3

0 icon

Slovenskí tenisti ani na štvrtý pokus nepostúpili na finálový turnaj Davisovho pohára.

Chmelár: Prečo nikto z predstaviteľov štátu doteraz nebol pod Strečnom, na Orave alebo na diaľnici D1 pri Poprade?

0 icon

Bratislava 5. februára 2023 (HSP/Foto:TASR-Adriána Hudecová) Aktualizované 5.2.2023 14:15 Analytik Eduard Chmelár reagoval na (ne)konanie vedenia štátu v súvislosti so snehovou kalamitou na Slovensku „Priatelia, všimli ste si, že na Slovensku je katastrofálna kalamita? Verím, že áno, lebo naši papaláši sa tvária, akoby sa ich to netýkalo. Premiér Heger rieši…

Šipoš: Matovič má mať dokumenty, ktoré usvedčujú Sulíka z korupcie

0 icon

Bratislava 5. februára 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Predseda hnutia OĽANO Igor Matovič má mať dokumenty, ktoré usvedčujú šéfa SaS Richarda Sulíka z korupcie. V diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 to povedal predseda poslaneckého klubu OĽANO Michal Šipoš s tým, že Matovič si to potrebuje skompletizovať a potom s…

Pravda, lež a přehánění

0 icon

Bratislava 5. februára 2023 (HSP/Petrhampl/Foto:Pixabay) Článok z kategórie Česky Vláda vyrábí průšvihy jako na běžícím páse, pokaždé je bezradná, ale pokaždé ji zachrání „vlastenecká alternativa“, která předtím s jistotou tvrdila, že vše dopadne naprosto šíleně. Část veřejnosti pak srovnává realitu s tím nadsazeným obrazem, a dojde k závěru, že je…

USA zostrelili čínsky špionážny balón

0 icon

Spojené štáty zostrelili v sobotu čínsky špionážny balón nad Atlantickým oceánom.

Pre množstvo snehu zapadla na trati do Tatier električka

0 icon

Vysoké Tatry 5. februára 2023 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Vo Vysokých Tatrách zapadla pre množstvo snehu aj električka na Tatranskej elektrickej železnici. Prevádzka na trati medzi Popradom a Veľkým Slavkovom je tak dočasne zastavená. Informovala o tom hovorkyňa ŽSR Lea Feik Achbergerová s tým, že pri odstraňovaní nehodovej udalosti použili železničiari aj…

Prípad smrti Lučanského nekončí. Prehovoril právny zástupca aj syn zosnulého

0 icon

Bratislava 4. februára 2023 (HSP/Foto:Screenshot)   Zástupca rodiny Lučanskej europoslanec Miroslav Radačovský vo videu na sociálnej sieti uviedol, že napriek ťažkostiam ako energetická kríza a inflácia, nezabúdajú ani na prípad generála Milana Lučanského  "Nezabudli sme na nutnosť objektívne a v súlade so zákonom vyšetriť jeho smrť, jeho poranenia, ktoré utrpel…

Na ukrajinsko-bieloruskej hranici: vojna nervov – a dronov

0 icon

Bratislava 5. februára 2023 (HSP/Apnews/Foto:Twitter)   Prieskumné drony lietajú niekoľkokrát denne z ukrajinských pozícií hlboko v hustom lese, ktorý prechádza cez hranicu do Bieloruska, blízkeho ruského spojenca, a prehľadávajú oblohu a pôdu, či sa na druhej strane neobjavia náznaky problémov, informuje agentúra AP Ukrajinské jednotky monitorujú 1 000 km dlhú…

Saková: “Septembrový termín volieb je nevýhodný pre ľudí a krajinu.” Vysvetlila podstatný dôvod

0 icon

Bratislava 5. februára 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian   Poslanec Národnej rady (NR) SR Juraj Krúpa (SaS) považuje septembrový termín predčasných parlamentných volieb za kompromis, s ktorým nie sú všetci spokojní. Bol za to, aby sa voľby konali v júni. Septembrový termín je podľa nezaradenej poslankyne NR SR Denisy Sakovej z mimoparlamentného…

Vlhová má čas vygradovať formu na medailový kurz

0 icon

Petra Vlhová krátko pred štartom zjazdárskych majstrovstiev sveta zmenila program a po vynechaní rýchlostných disciplín sa sústredí na technické.

NAJNOVŠIE

BLOG

Andrej Sablič

Pravda o vojnách III.

0icon

Zdroje na báze, ktorých boli spracované články: „Pravda o vojnách“ Vlastné

Marek Brna

EÚ a NATO nech idú do čerta!

0icon

Aj by som škaredo zahrešil, ale treba sa vedieť ovládať. Novinári, alias prostitútky, s nimi. Česť výnimkám, aj keď pochybujem, že voľáke sú. Politici takisto. Neustále omieľajúci bezpodmienečnú oddanosť, vernosť, lojalitu k euroatlantickým štruktúram, krycí názov - zahraničnopolitická orientácia, ktorú nespochybňuje ani len ten Robert Fico. Veď nech sa z

René Pavlík

Rožky kontra nedeľa

0icon

  Parlament rieši ďalší z nekonečných príbehov – voľnú nedeľu. Niekoľko poslancov otvorilo neriešiteľný problém zo zákonníka práce. Predkladajú návrh na zavedenie nepracovnej nedele. Argumenty prečo mať voľnú nedeľu sú logické: rodina, prerušenie pracovného cyklu, boj proti vyhoreniu, naplnenie jedného prik&aacut

Slavěna Vorobelová

Demokratická schizofrénia „liberálnych demokratov“

0icon

Hovorí sa, že kde končí zdravý rozum, tam začína vojenská logika. V skratke to znamená, že to, čo nám v bežnom živote príde doslova nelogické a proti zdravému rozumu, tak pri tvorbe vojenskej taktiky alebo stratégie to môže znamenať aj v&

Ivan Štubňa

Ožívajú nacistické bunky po celej Európe?

0icon

Talianska polícia rozbila nacistickú bunku viazanú na Azov plánujúcu teroristické útoky. Pod týmto názvom priniesol portál Grayzone info

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Labute plávajú v zasneženom malom jazere, keď teploty klesli na mínus 9 stupňov Celzia neďaleko mesta Ignalina, asi 120 km severne od hlavného mesta Vilniusu v Litve

Autor: TASR/AP-Mindaugas Kulbis

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Slováci nepostúpili na finálový turnaj, v Holandsku prehrávajú 0:3

0 icon

Slovenskí tenisti ani na štvrtý pokus nepostúpili na finálový turnaj Davisovho pohára.

Chmelár: Prečo nikto z predstaviteľov štátu doteraz nebol pod Strečnom, na Orave alebo na diaľnici D1 pri Poprade?

0 icon

Bratislava 5. februára 2023 (HSP/Foto:TASR-Adriána Hudecová) Aktualizované 5.2.2023 14:15 Analytik Eduard Chmelár reagoval na (ne)konanie vedenia štátu v súvislosti so snehovou kalamitou na Slovensku „Priatelia, všimli ste si, že na Slovensku je katastrofálna kalamita? Verím, že áno, lebo naši papaláši sa tvária, akoby sa ich to netýkalo. Premiér Heger rieši…

Šipoš: Matovič má mať dokumenty, ktoré usvedčujú Sulíka z korupcie

0 icon

Bratislava 5. februára 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Predseda hnutia OĽANO Igor Matovič má mať dokumenty, ktoré usvedčujú šéfa SaS Richarda Sulíka z korupcie. V diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 to povedal predseda poslaneckého klubu OĽANO Michal Šipoš s tým, že Matovič si to potrebuje skompletizovať a potom s…

Pravda, lež a přehánění

0 icon

Bratislava 5. februára 2023 (HSP/Petrhampl/Foto:Pixabay) Článok z kategórie Česky Vláda vyrábí průšvihy jako na běžícím páse, pokaždé je bezradná, ale pokaždé ji zachrání „vlastenecká alternativa“, která předtím s jistotou tvrdila, že vše dopadne naprosto šíleně. Část veřejnosti pak srovnává realitu s tím nadsazeným obrazem, a dojde k závěru, že je…

USA zostrelili čínsky špionážny balón

0 icon

Spojené štáty zostrelili v sobotu čínsky špionážny balón nad Atlantickým oceánom.

Pre množstvo snehu zapadla na trati do Tatier električka

0 icon

Vysoké Tatry 5. februára 2023 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Vo Vysokých Tatrách zapadla pre množstvo snehu aj električka na Tatranskej elektrickej železnici. Prevádzka na trati medzi Popradom a Veľkým Slavkovom je tak dočasne zastavená. Informovala o tom hovorkyňa ŽSR Lea Feik Achbergerová s tým, že pri odstraňovaní nehodovej udalosti použili železničiari aj…

Prípad smrti Lučanského nekončí. Prehovoril právny zástupca aj syn zosnulého

0 icon

Bratislava 4. februára 2023 (HSP/Foto:Screenshot)   Zástupca rodiny Lučanskej europoslanec Miroslav Radačovský vo videu na sociálnej sieti uviedol, že napriek ťažkostiam ako energetická kríza a inflácia, nezabúdajú ani na prípad generála Milana Lučanského  "Nezabudli sme na nutnosť objektívne a v súlade so zákonom vyšetriť jeho smrť, jeho poranenia, ktoré utrpel…

Na ukrajinsko-bieloruskej hranici: vojna nervov – a dronov

0 icon

Bratislava 5. februára 2023 (HSP/Apnews/Foto:Twitter)   Prieskumné drony lietajú niekoľkokrát denne z ukrajinských pozícií hlboko v hustom lese, ktorý prechádza cez hranicu do Bieloruska, blízkeho ruského spojenca, a prehľadávajú oblohu a pôdu, či sa na druhej strane neobjavia náznaky problémov, informuje agentúra AP Ukrajinské jednotky monitorujú 1 000 km dlhú…

Saková: “Septembrový termín volieb je nevýhodný pre ľudí a krajinu.” Vysvetlila podstatný dôvod

0 icon

Bratislava 5. februára 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian   Poslanec Národnej rady (NR) SR Juraj Krúpa (SaS) považuje septembrový termín predčasných parlamentných volieb za kompromis, s ktorým nie sú všetci spokojní. Bol za to, aby sa voľby konali v júni. Septembrový termín je podľa nezaradenej poslankyne NR SR Denisy Sakovej z mimoparlamentného…

Vlhová má čas vygradovať formu na medailový kurz

0 icon

Petra Vlhová krátko pred štartom zjazdárskych majstrovstiev sveta zmenila program a po vynechaní rýchlostných disciplín sa sústredí na technické.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Andrej Sablič

Pravda o vojnách III.

0icon

Zdroje na báze, ktorých boli spracované články: „Pravda o vojnách“ Vlastné

Marek Brna

EÚ a NATO nech idú do čerta!

0icon

Aj by som škaredo zahrešil, ale treba sa vedieť ovládať. Novinári, alias prostitútky, s nimi. Česť výnimkám, aj keď pochybujem, že voľáke sú. Politici takisto. Neustále omieľajúci bezpodmienečnú oddanosť, vernosť, lojalitu k euroatlantickým štruktúram, krycí názov - zahraničnopolitická orientácia, ktorú nespochybňuje ani len ten Robert Fico. Veď nech sa z

René Pavlík

Rožky kontra nedeľa

0icon

  Parlament rieši ďalší z nekonečných príbehov – voľnú nedeľu. Niekoľko poslancov otvorilo neriešiteľný problém zo zákonníka práce. Predkladajú návrh na zavedenie nepracovnej nedele. Argumenty prečo mať voľnú nedeľu sú logické: rodina, prerušenie pracovného cyklu, boj proti vyhoreniu, naplnenie jedného prik&aacut

Slavěna Vorobelová

Demokratická schizofrénia „liberálnych demokratov“

0icon

Hovorí sa, že kde končí zdravý rozum, tam začína vojenská logika. V skratke to znamená, že to, čo nám v bežnom živote príde doslova nelogické a proti zdravému rozumu, tak pri tvorbe vojenskej taktiky alebo stratégie to môže znamenať aj v&

Ivan Štubňa

Ožívajú nacistické bunky po celej Európe?

0icon

Talianska polícia rozbila nacistickú bunku viazanú na Azov plánujúcu teroristické útoky. Pod týmto názvom priniesol portál Grayzone info

Vášeň v Tebe

Tento symbol je na mnohých kozmetických výrobkoch. Viete, čo presne znamená?

0 icon

Mnohé vaše kozmetické výrobky majú na svojom obale symbol otvoreného téglika s číslom a veľkým písmenom M. Viete, čo presne tento symbol znamená? Vo vašej kozmetickej taštičke i na kozmetickom stolíku sa určite nachádzajú produkty, ktoré majú na svojom obale označenie typu 3M, 6M, 9M, 12M, 24M či 36M. Čo presne znamenajú v krátkom…

Končí Mária Bartalos s herectvom? Prečo odmieta hrať milostné zápletky?

0 icon

Mária Bartalos je sympatická mladá herečka, ktorú si mnohí spájajú hlavne s filmom Oteckovia. Mária je aktuálne mamou na plný úväzok, takže v nových filmoch či seriáloch ju diváci nevidia. Uvidia ju však ešte niekedy hrať? Herečka pre portál

Chorvátsko prešlo na euro. Čo bude robiť Evelyn, keď nemôže platiť kunami?

0 icon

Komička Evelyn, vlastným menom Eva Kramerová, sa do povedomia mnohých Slovákov dostala videom s kunami. Sympatická komička totiž Slovákom vysvetľovala, že v Chorvátsku chcela platiť živými kunami. A mnohí jej dokonca uverili, že to myslí vážne. Jej video sa hneď stalo virálnym a z Evelin sa stála známa osobnosť. Obľúbená destinácia Slovákov však vstúpila do…

Ak ste nedopili pivo, zvyšky nevylievajte. Môžu sa hodiť

0 icon

Pivo je nápoj, ktorý Slováci majú veľmi radi. Pijú ho nielen v reštauráciách a baroch, ale aj doma. Nebudeme polemizovať či pitie alkoholického piva má pre telo pozitívne účinky, ako to tvrdia niektoré články, alebo telu škodí. Ponúkame vám iný tip. Niekedy sa totiž stane, že ak si doma otvoríte fľašu alebo…

Má 52 a verejne vykričala, že sa odmieta obliekať podľa svojho veku. Čo si dala na "rande so svojím mestom"?

0 icon

52-ročná módna influencerka verejne vykričala do sveta, že sa odmieta „obliekať podľa svojho veku“. Luisa Dunn je modelka a odmieta spĺňať pravidlá štýlu, ktoré tvrdia, že po dosiahnutí určitého veku musíte niektoré kusy oblečenia vyradiť zo svojho šatníka, informuje TheSun. V nedávnom videu na TikToku

Armádny Magazín

Ruské sily získali nový typ likvidátora dronov

0 icon

Rusko, 5. februára 2023 (AM) – Ruská medziregionálna verejná organizácia na podporu vývoja a prevádzky vojenskej techniky „Vojenno techničeskoje obšestvo“ (VTO) počas špeciálnej vojenskej operácie poskytuje podporu spojeneckým silám. VTO doteraz do operačnej zóny poslala armádne stany, generátory, mobilné vykurovacie systémy, paliv

Americkí a nemeckí inštruktori pripravujú areál v Javorive na príchod prvých západných tankov. Zabudli na marcový masaker?

0 icon

Ukrajina, 5. februára 2023 (AM) – Americkí inštruktori a nemeckí inžinieri dorazili na cvičisko Ozbrojených síl Ukrajiny Javoriv v Ľvovskej oblasti neďaleko poľských hraníc. Plánuje sa výcvik ukrajinskej armády v oblasti riadenia a bojovej koordinácie n

Nastal čas zabudnúť na neutralitu Rakúska a Švajčiarska

0 icon

Rakúsko, 5. februára 2023 (AM) – Rakúsko a Švajčiarsko (najmä to druhé) sa dlhé roky vyhlasovali za vzorové neutrálne štáty. Počas uplynulého roka a začiatkom tohto však dali jasne najavo, že k činom Ruska na Ukrajine nemajú neutrálny postoj – odsudzujú ich. Nedávne udalo

Krádež zbraní v ukrajinskej Medzinárodnej légii odhalená

0 icon

Poľsko, 5. februára 2023 (AM) – Ukrajinský The Kyiv Independent v spolupráci s poľským kanálom TVN zverejnili 30. novembra vyšetrovanie týkajúce sa krádeže a sprenevery zbraní v Medzinárodnej légii územnej obrany Ukrajiny. Bolo to už druhýkrát

Logika vedenia amerického Federálneho rezervného systému

0 icon

Rusko, 5. februára 2023 (AM) – Odborníci Agentúry pre strategické predpovede "Archa" vedenej ruským ekonómom Michailom Chazinom v najnovšej analýze poukazujú na základe makroekonomických údajov, že krízová situácia v USA sa zhoršuje. Inflácia v krajine mierne klesla, ale údaje o ukazovateľoch v stavebníctve, priemysle a sektore služieb, dokonca aj o trhu

TopDesať

Historické fotografie s úžasným príbehom, ktoré ťa chytia za srdce

0 icon

Mnoho starých fotografií je čiernobielych. Vďaka modernej technike však historické fotografie dokážeme oživiť farebnosťou a vyrozprávať tak ich úžasný príbeh. Viem, že je asi ťažké si predstaviť, že v minulosti boli časy, keď si nemohli len tak urobiť fotografiu pomocou nášho mobilného telefónu. Áno, kedysi boli všetky fotografie čiernobiele. A…

Títo nešťastníci vedia, ako vyzerá zlý deň

0 icon

Vieš ako vyzerá zlý deň v skutočnosti? Títo nešťastníci to vedia veľmi dobre. Dokonca svoje nešťastie zachytili na týchto zábavných fotografiách. Väčšina z nás občas zažije zlý deň. V takýchto situáciách sa nám zdá, že sa nám v ničom nedarí a máme pocit, že sa proti nám spojil celý vesmír.…

TOP 10 pre kĺby: Čo robiť, keď začínajú bolieť?

0 icon

Choroba, ktorá spôsobujú zápal, opuch a bolesť kĺbov, sa nazýva artritída . Existuje 100 rôznych typov, hoci najbežnejšou je osteoartritída. V tomto prípade vrstva chrupavky, ktorá lemuje kosti, degeneruje, čo spôsobuje opuch, stuhnutosť a bolesť. Bez lekárskych ošetrení môžu domáce prostriedky spojené so zmenou životného štýlu pomôcť zmierniť príznaky a progresiu choroby. Ak ťa bolia…

Kuriózne fotografie zobrazujúce ešte kurióznejšie situácie

0 icon

Niekedy sme svedkami skutočne nezvyčajných vecí. Sami seba sa pýtame, ako a prečo sa niečo takéto vlastne deje. Tieto kuriózne fotografie ti takéto situácie trochu priblížia. A ako takéto kuriózne fotografie vlastne vznikajú? Jednoducho. Predsa vytiahnutím mobilného telefónu a odfotografovaním takejto nezvyčajnej veci :). Ale nie, robíme si z teba…

Otestuj si svoje zdravie jednoducho v pohodlí domova!

0 icon

Ak sa chceš naozaj starať o svoje zdravie, mal by si absolvovať lekársku prehliadku aspoň raz ročne. Avšak, svoj zdravotný stav by si mal kontrolovať aj medzi návštevami lekára. Existujú špeciálne testy, ktoré si môžeš urobiť aj sám v pohodlí domova a diagnostikovať tak začínajúce vážnejšie ochorenia ešte pred prvými príznakmi. [the_ad…

FOTO DŇA

Labute plávajú v zasneženom malom jazere, keď teploty klesli na mínus 9 stupňov Celzia neďaleko mesta Ignalina, asi 120 km severne od hlavného mesta Vilniusu v Litve

Autor: TASR/AP-Mindaugas Kulbis

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali