NAŽIVO

Chorvátsky premiér uviedol, že by ropa dodávaná cez Jadranský ropovod bola trikrát lacnejšia než ruská ropa prevážaná ropovodom Družba.

16:28

Macron povedal, že Francúzsko plánuje zvýšiť počet jadrových hlavíc. Dodal, že Francúzsko vstupuje do novej fázy pokročilého jadrového odstrašovania.

16:00

Johann Wadephul oznámil, že zo Saudskej Arábie a Ománu evakuuje Nemecko turistov.

15:58

Pete Hegseth vyhlásil, žez vojenských úderov proti Iránu nebude nekonečná vojna. Dodal, že USA chcú zničiť iránske rakety, námorníctvo a inú bezpečnostnú infraštruktúru.

15:56

Okamura kritizoval Izrael a USA za to, že na Irán zaútočili. Podľa neho Česku hrozia ekonomické dôsledky a vlna migrácie, ak by sa konflikt v krátkej dobe neupokojil.

15:19

WHO uviedla, že v dôsledku výbuchov evakuovali Gándhího nemocnicu v Teheráne.

14:46

Zelenskyj povedal, že boje Izraela a USA proti Iránu by mohli ovplyvniť dodávky rakiet pre protivzdušnú obranu Ukrajiny.

14:45

Česká republika posilní ochranu židovských objektov, sídla Rádia Slobodná Európa či niektorých ambasád. Lubomír Metnara uviedol, že bude možné v uliciach vidieť viac policajtov s dlhými zbraňami.

14:35

Maďarský minister obrany Kristóf Szalay-Bobrovniczky uviedol, že armáda Maďarska rozšíri ochranu kritickej energetickej infraštruktúry.

14:28

Z údajov webovej stránky FlightRadar24 vyplýva, že od začiatku útoku USA a Izraela proti Iránu opustilo vojenské základne Rota a Morón v Španielsku pätnásť amerických lietadiel.

14:27

Škótska polícia uviedla, že pri útoku nožom v Edinburghu utrpeli zranenia najmenej dvaja ľudia.

14:24

Armáda Izraela oznámila, že predlžuje uzavretie škôl a pracovísk do stredy do 20.00 h miestneho času

14:18
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Belousovová: “Šovinisti, akými sú Csáky a Bárdos postupujú podľa taktiky svojich húnskych predkov. Ako je známe, tí pri dobýjaní Európy využívali často lesť a zradu”

Anna Belousovová, ktorá sa mnohým zapísala do pamätí tým, že ako poslankyňa takmer pred desiatimi rokmi mala dať facku súčasnému predsedovi vlády Igorovi Matovičovi, na sociálnej sieti už vo štvrtok ostro vystúpila proti jeho stretnutiu so 100 významnými osobnosťami maďarskej komunity tesne pred 100. výročím podpísania Trianonskej zmluvy, na ktorom boli prítomní aj

❚❚
.

Po tom, čo premiér Igor Matovič (OĽaNO) oznámil, že politici z SMK ho zneužili, a ako doslova uviedol, chceli jeho ústretové gesto voči maďarskej komunite využiť na “opätovné rozdúchanie národnostných vášní”.

Podľa Anny Belousovovej však takéto Matovičove stanovisko prišlo až po tom, čo sa vraj “jednoducho zľakol verejnej mienky”. “Na tlačovej besede nevysvetlil jednu podstatnú vec. Prečo na 100. výročie Trianonu pozval práve a len SMK? Prečo nepozval aj iných politických aj nepolitických predstaviteľov maďarskej národnostnej menšiny?

“On tu doteraz nežil? Nevie, kto je Pál Csáky a čo presadzuje roky SMK?! Znovu sa potvrdila pravdivosť môjho životného kréda: Grázlom neustupujem!” Skonštatovala vo štvrtok večer exposlankyňa Belousovová.

.

Ešte predtým na Facebooku napísala, že podľa nej nebolo náhodou to, že Igor Matovič sa stretol s politikmi SMK 2. júna, len dva dni pred 100. výročím podpisu mierovej Trianonskej zmluvy, ktorej revíziu požadujú radikálni maďarskí politici. “Ja na náhody neverím,” skonštatovala.

“SMK na čele s takými politickými esami maďarského šovinizmu, akými sú Pál Csáky , alebo Gyula Bárdos postupujú presne podľa taktiky svojich húnskych predkov. Ako je známe, tí pri dobýjaní území Európy využívali často lesť a zradu . Vlastnú lesť a zradcov z radov svojich protivníkov.”

Dodala, že podľa nej je zaujímavé, že Matovič sa rozhodol pripomenúť si 100. výročie Trianonu len so stovkou predstaviteľov SMK! “S predstaviteľmi politickej strany, ktorá stelesňuje to najagresívnejšie medzi politickými reprezentantmi Maďarov žijúcich na Slovensku. Ignoroval napríklad Most-Híd, alebo Czemadok, či iných oficiálnych predstaviteľov maďarskej menšiny.”

“Stretnutia sa zúčastnili len členovia vlády za OĽaNO a jediný predstaviť inej politickej strany bol minister zahraničných vecí Korčok.
To, že je za SaS je úplne nepodstatné. S touto stranou podľa mňa nemal a ani nemá nič spoločné. Proste im bol “dodaný”. Zaujímavejšie na ňom je, že na post ministra vlastne postúpil, lepšie povedané, klesol z veľmi prestížneho fleku, z veľvyslanca SR v USA. Keď sa stal ministrom, jeho predchodca Lajčák sa vyjadril, že:”…nič lepšie sme si nemohli priať.”

“No ako kto. Pre mňa je to skôr vysvedčenie, že prioritou nového pána ministra zrejme nebude ochrana národných záujmov Slovenska.
Zaujímavé na ňom v súvislosti s týmto stretnutím je aj to, že v ten istý deň 2. júna bol pán minister na oficiálnej návšteve v Maďarsku, kde bol prijatý skutočne na vysokej úrovni. Okrem jeho rezortného kolegu ho prijal aj predseda Národného zhromaždenia a predseda zahraničného výboru.”

.

Anna Belousovová dodáva, že pre Maďarov je Trianon, ktorým skončilo Uhorsko, doteraz traumou. “Ako vidno nikdy sa s ňou nehodlajú zmieriť. Nezabúdajme, že premiér Orbán, ktorého si mnohí Slováci v ostatnej dobe idealizujú, je stále ten istý Orbán, ktorý pri svojom nástupe do funkcie pred rokmi často zdôrazňoval, že je premiérom 14 miliónov Maďarov! Teda aj Maďarov žijúcich mimo hraníc Maďarska.”

“Ďalšou zaujímavosťou je, že Matovič mal vždy veľmi dobré vzťahy práve so stranou SMK. Zástupcom jeho bratranca Viskupiča v trnavskej župe je ďalší z jej popredných predstaviteľov tejto strany Berenyi. Po uvedomení si týchto súvislostí potom už až tak neprekvapuje, že spomínané stretnutie premiéra Matoviča a predstaviteľov SMK, ktorí sa neviem prečo pasovali za predstaviteľov všetkých slovenských Maďarov, malo jediný cieľ: Bol to skúšobný výstrel, alebo inak povedané, ozvučenie požiadaviek Memoranda maďarskej komunity – de facto aj de jure požiadaviek na vytvorenie územnej autonómie južného Slovenska, ako nástroja na jeho neskoršie pripojenie k Maďarsku.”

Je podľa nej skutočne vrcholom cynizmu, zlomyseľnosti a straty historickej pamäti, že toto memorandum jeho autori v úvode bez hanby prirovnávajú k Memorandu slovenského národa z čias Rakúsko-Uhorska. “Memorandum SMK obsahuje všetky nástroje na vytvorenie územnej autonómie a následného pripojenia tohto územia k Maďarsku. To je neodškriepiteľný fakt. Stačí si prečítať jeho požiadavky.”

Následne Anna Belousovová uviedla niekoľko citácii z memoranda: “Požiadavka na zmenu Ústavy SR, kde sa má v preambule nahradiť “my národ slovenský” slovami “my občania SR”. A Maďarská menšina má byť považovaná za štátotvornú! S právom na vlastnú hymnu, erb a trikolóru.

“Má sa vytvoriť “maďarské okolie”, čo by bolo územie spravované Maďarmi cez volených zástupcov. Maďarčina má byť úradným jazykom na súdoch a úradoch. Maďari žijúci na Slovensku majú byť uznaní za svojbytný, politický národ v rámci SR. Kto pozorne zanalyzuje obsah memoranda SMK, musí mu byť jasné , že naplnenie týchto požiadaviek sleduje jeden jediný cieľ: odtrhnutie územia južného Slovenska a jeho pripojenie k Maďarsku!” Upozorňuje bývalá poslankyňa.

.

Belousovová píše, že podľa nej predstavitelia SMK cítia, že práve teraz treba zaútočiť, lebo Slovensko je oslabené hlavne dôsledkami korona krízy. “A zrejme vedia , že nájdu odozvu u súčasného premiéra Matoviča. Ten ich protežovaním dokazuje, že je horúcim kandidátom na rolu Judáša – zradcu národných záujmov Slovenska.”

“Uprednostňovanie SMK, ktorá sa už otvorene hlási ku programovému oslabovaniu slovenskej štátnosti treba vnímať ako signál, že niečo nie je s našim premiérom v poriadku. A teraz nemám na mysli jeho duševný stav. To, čo sa chystá je už nielen za hranicou zdravého rozumu, ale aj za hranicou zákona,” uviedla ešte pred tým ako predseda vlády Matovič oznámil, že ho politici SMK údajne oklamali.

 

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.

Nový diskusný systém Kvôli mnohým sťažnostiam na diskusný systém Disqus, ktorý sme doteraz používali, sme sa rozhodli implementovať na stránku nový diskusný systém Quantam.
Nejaký čas budú tieto dva diskusné systémy na stránke fungovať paralelne, ale potom diskusný systém Disqus odpojíme a zostane iba nový diskusný systém Quantam.
Vytvorte si preto prosím svoj profil v novom diskusnom systéme Quantam, je to veľmi jednoduché.
Vaše názory, pripomienky a postrehy nám píšte na mail hlavnespravy@hlavnespravy.sk



.
.

.

Blogy

Gustáv Murín

Miroslav Iliaš

Milan Šupa

Marek Brna

Miroslav Urban

Ivan Štubňa

.
.

NAŽIVO: Irán oznámil útok na kanceláriu izraelského premiéra Netanjahua

Aj v pondelok sledujeme aktuálnu situáciu na Blízkom východe po sobote , kedy Spojené štáty americké a Izrael zaútočili na…

02. 03. 2026 | Aktualizované 02. 03. 2026 | Zo zahraničia | 13 min. čítania | 0 komentárov

.

Prečo Trump vyčlenil na vojnu s Iránom štyri týždne?

Včera Trump vyhlásil, že vojenská operácia v Iráne bude trvať „štyri týždne alebo menej“. Číslo štyri týždne pravdepodobne nebolo náhodné

02. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
02. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Španieli vystavili stopku americkej agresii. Nesprístupnili dôležité letiská

Španielsko, ktoré odsúdilo útoky na Irán, zakázalo Spojeným štátom využívať jeho spoločne spravované vojenské základne na túto vojenskú operáciu, oznámil…

02. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
02. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

“Neprijateľné zasahovanie do našich záležitostí!” Ministerstvo zahraničných vecí si predvolalo veľvyslanca Holandského kráľovstva v SR

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR si na pokyn rezortného šéfa Juraja Blanára (Smer-SD) v pondelok predvolalo veľvyslanca Holandského…

02. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
02. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Zelenského kancelária navrhla Ficovi rokovania na Ukrajine 6. alebo 9. marca

Ukrajina navrhla premiérovi SR Robertovi Ficovi konkrétne dátumy pre jeho návštevu na rokovania „o všetkých otázkach“, o ktorých sa telefonicky…

02. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
02. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Zdravé srdce po celý život? Skúste si prečítať toto

Nehrozí vám infarkt? Porážka? Reprint jednej z najúspešnejších kníh Kataríny Horákovej, profesorky všeobecnej biológie a populárnej propagátorky zdravého životného štýlu.…

02. 03. 2026 | Kultúra | 3 min. čítania | 0 komentárov
02. 03. 2026 | Kultúra | 3 min. čítania | 0 komentárov

Manželka iránskeho najvyššieho vodcu podľahla zraneniam utrpeným pri útokoch

Manželka zabitého iránskeho najvyššieho vodcu ajatolláha Alího Chameneího zomrela v pondelok na následky zranení, ktoré utrpela pri izraelsko-amerických útokoch, uviedli…

02. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
02. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Michal Šúrek reaguje na tlačovku premiéra

Prokurátor Generálnej prokuratúry SR Michal Šúrek odmieta informácie, ktoré prezentovali premiér Robert Fico a ďalší predstavitelia strany Smer-SD v nedeľu…

02. 03. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
02. 03. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Pentagón sa obáva, že konflikt na Blízkom východe môže vyjsť spod kontroly

Pentagón sa obáva, že konflikt na Blízkom východe, ktorý začal Izrael s podporou USA, môže vyjsť spod kontroly, píše The…

02. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
02. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

„Sopliak, zasran.” Na výbore to iskrilo, ako ešte nikdy

Parlamentný Výbor pre obranu a bezpečnosť zažil nevídané: na jeho piatkovom sedení sa totiž niekto rozčúlil tak, že by ste…

02. 03. 2026 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov
02. 03. 2026 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov

Mrazivé scenáre, ako by mohla skončiť agresia proti Iránu

Vrcholové iránske politické, vojenské aj duchovné vedenie bolo čiastočne zabité hneď v úvode nevyprovokovaného vierolomného útoku USA a Izraela na…

02. 03. 2026 | Komentáre | 10 min. čítania | 0 komentárov
02. 03. 2026 | Komentáre | 10 min. čítania | 0 komentárov

Svet v plameňoch. Lindsey Graham vyhlásil, že táto krajina je „ďalšia na rade“

Republikánsky jastrab Lindsey Graham vyhlásil, že Kuba je „ďalšia na rade“ po zavraždení ajatolláha Chameneího a únosu Madura

02. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
02. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Francúzsko je pripravené podieľať sa na obrane krajín Perzského zálivu

Francúzsko je pripravené podieľať sa na obrane krajín Perzského zálivu, vyhlásil minister zahraničných vecí Jean-Noël Barrot

02. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
02. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

Ako prvý začal útočiť Izrael, prizvukujú Američania

Prvý úder na Irán vykonal Izrael, spoliehajúc sa na americké spravodajské informácie, uviedol generál Dan Kaine, predseda Zboru náčelníkov štábov

02. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
02. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Vojna s Iránom môže ovplyvniť dodávky rakiet Patriot

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

02. 03. 2026 | Aktualizované 02. 03. 2026 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
02. 03. 2026 | Aktualizované 02. 03. 2026 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov

Konflikt medzi Djokovičom a prezidentom Vučičom neutíchol

Srbský politický líder Alexandar Vučič už skôr označil legendárneho tenistu Novaka Djokoviča za \"zradcu\", keď 24-násobný grandslamový víťaz v minulosti…

02. 03. 2026 | 0 komentárov

Afgánsko-pakistanský konflikt ako začiatok veľkej ázijskej krízy

Afganistan, 2. marca 2026 - USA nechcú bojovať s Čínou o nič viac, ako chceli bojovať s Ruskom.   Dokonca…

02. 03. 2026 | 0 komentárov

.

Najnebezpečnejšia myšlienka medzinárodných vzťahov modernej doby

Najnebezpečnejšia myšlienka medzinárodných vzťahov modernej doby: kľudne môžeme vybombardovať krajinu, ak “má zlý režim”, konštatuje exminister Juraj Draxler. Jeho príspevok…

02. 03. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
02. 03. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Kde vedenie Iránu pochybilo a aké má šance odraziť agresiu?

USA a Izrael vierolomne a hanebne, pod pláštikom mierových rokovaní, začali po ôsmich mesiacoch opätovnú vojenskú agresiu proti Iránu, ktorá…

02. 03. 2026 | Komentáre | 7 min. čítania | 0 komentárov
02. 03. 2026 | Komentáre | 7 min. čítania | 0 komentárov

"Krajiny, ktoré bojkotujú ceremoniál paralympijských hier, sú zastúpené hlupákmi," vyjadrili sa v Rusku

Napätie pred zimnými paralympijskými hrami v Miláne a Cortine d\'Ampezzo graduje. Po rozhodnutí Medzinárodného paralympijského výboru , ktorý v septembri…

02. 03. 2026 | 0 komentárov

Ačohentisti vo vytržení

Každý, kto v súvislosti s vojenskou operáciou Ruska na Ukrajine poukazoval na to, že obdobné problémy riešili veľmoci v minulosti…

02. 03. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
02. 03. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Francúzsko chce viac jadrových hlavíc

Francúzsko výrazne zvýši počet jadrových hlavíc a zapojí do spoločných cvičení aj ďalšie krajiny EÚ, vyhlásil Macron

02. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
02. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Špajz a odkladanie potravín. Tieto by ste tam rozhodne nemali skladovať

Špajz je miestom, kde má väčšina domácností uložené základné potraviny na bežné varenie aj núdzové situácie. Mnohé z nich však…

02. 03. 2026 | 0 komentárov

Kto tu podporuje medzinárodný teror?

Reakcie slovenských politikov na americkú/izraelskú intervenciu v Iráne nenechali na seba dlho čakať. Niektoré vyjadrenia sú však viac, než na…

02. 03. 2026 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
02. 03. 2026 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

Prečo Irán ešte nepotopil americkú lietadlovú loď? USA na jej ochranu sústredili impozantnú silu

Irán, 2. marca 2026 - Iránske zdroje šíria správy, že spravodajská služba IRGC určila pobyt zástupcov amerického vojenského velenia v…

02. 03. 2026 | 0 komentárov

Po dronovom útoku na Cypre Brusel zrejme otvorí diskusiu o aktivácii spoločného obranného mechanizmu

Európska únia v najbližších dňoch otvorí diskusiu o možnej aktivácii klauzuly vzájomnej pomoci po tom, čo sa boje medzi Iránom…

02. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
02. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Blanár rozhodol o evakuácii z inštitútu v Jeruzaleme i ambasády v Teheráne

V súvislosti s aktuálnou bezpečnostnou situáciou v Izraeli rozhodol minister zahraničných vecí SR Juraj Blanár o dočasnom uzavretí Slovenského inštitútu…

02. 03. 2026 | Aktualizované 02. 03. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
02. 03. 2026 | Aktualizované 02. 03. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Ako vníma izraelský útok na Irán politologička Karine Gevorgyan?

Irán, 2. marca 2026 - Špecialistka na Irán Karine Gevorgyan si všimla tri veci: Zásah centra Teheránu, teda miest, kde…

02. 03. 2026 | 0 komentárov

Robert Fico: Pripravujeme letecké spojenia pre občanov SR na Blízkom východe

Akonáhle sa otvorí letová zóna, budeme posielať lety pre občanov SR na Blízkom východe, ktorí o to prejavia záujem. Avizoval…

02. 03. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
02. 03. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

.


.

Putin: Vražda Chameneího porušila všetky normy ľudskej morálky

Vražda najvyššieho vodcu Iránu Alího Chameneího bola cynickým porušením všetkých noriem ľudskej morálky a medzinárodného práva, vyhlásil Vladimir Putin v…

02. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
02. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Vojna s Iránom otriasla trhmi; ropa prudko zdražela, burzy padli a aerolinky hlásia straty

Svetové finančné trhy v pondelok zasiahli otrasy po eskalácii vojny s Iránom. Ceny ropy prudko vzrástli, burzy klesli a investori…

02. 03. 2026 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov
02. 03. 2026 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov

Metoda Maduro

Vidlákovy kydy jsou blog, který popisuje svět z pohledu venkovana spjatého s tradičním způsobem života a s půdou. Nikdy jsem…

02. 03. 2026 | Česky | 7 min. čítania | 0 komentárov
02. 03. 2026 | Česky | 7 min. čítania | 0 komentárov

Matúš Šutaj Eštok: Ministerstvo vnútra vykoná tento týždeň minimálne tri repatriačné lety

Ministerstvo vnútra SR vykoná tento týždeň minimálne tri repatriačné lety na Blízky východ. Okrem dvoch letov do jordánskeho Ammánu poletí…

02. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
02. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Tak to začalo

Poslední týdny, shrben nad obvyklou počítačovou dřinou v neobvyklém rozsahu, pošilhával jsem občas stranou na masivní buildup amerických sil v okolí Íránu a říkal…

02. 03. 2026 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov
02. 03. 2026 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Gustáv Murín

Miroslav Iliaš

Milan Šupa

Marek Brna

Miroslav Urban

Ivan Štubňa

.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov