Analýza. Jaroš sa chystá na rozpad Ukrajiny (video 18+)

Kyjev 21. apríla 2016 (HSP/rusvesna/Foto:TASR/AP)

 

Dmitrij Jaroš sa znova zviditeľnil v médiách. Momentálne vystúpil s vyhláseniam, že situácia na Ukrajine je zlá a všetko sa skončilo porážkou. Dokonca tvrdí, že Ukrajina sa nedožije konca roka 2016. Podľa niektorých ruských odborníkov musí vedieť o čom hovorí, pretože sám sa o likvidáciu Ukrajiny z celej svojej sily snažil.

Na archívnej snímke Dmytro Jaroš
Na archívnej snímke Dmytro Jaroš Foto: Sergej Chuzakov

Politicky sa Dmitrij Jaroš preslávil tým, že sa stal hlavou ultrapravých nacistov na Ukrajine – smutne známeho Pravého sektora. Práve príslušníci Pravého Sektora radikalizovali situáciu na Majdane v Kyjeve, kedy útočili na príslušníkov Berkutu, pričom sami utrpeli dosť veľké straty – mnoho z nich zahynulo rukou neznámych ostreľovačov.

Prvá oficiálna verzia hovorila o tom, že protestujúcich postrieľal Berkut. To sa neskôr ukázalo ako neudržateľné. Revolúcia však už prebehla. Nastúpila verzia o neznámych ostreľovačoch. O existencii neznámych ostreľovačov časť mainstreamu samozrejme pochybuje, vyhlasuje ich za konšpiráciu alebo ich rovno považuje za ostreľovačov verných bývalému prezidentovi Janukovičovi, či nebodaj priamo ostreľovačov z Ruska. Príslušníci konšpiračných teórii zase radi poukazujú na fakt, že tí Ruskí ostrelovači musia byť veľmi rafinovaní – bravúrne a tajne prenikli do búriaceho sa Kyjeva, kde rozstrieľali niekoľko desiatok majdanutých radikálov, pričom z nepochopiteľných príčin neodstrelili ani jedného z vodcov Majdanu (terajší ukrajinskí lídri sa zúčastňovali demonštrácii v Kyjeve). No a vrchol všetkého, po vykonaní atentátu sa neviditeľne a lišiacky vrátili do Ruska. Podarilo sa im uniknúť nielen sledovaniu ukrajinskej armády a polície, cudzích tajných služieb, ale aj americkej diplomatky Victorie Nulandovej, ktorá nosila na Majdan pečivo pre „hrdinských demonštrantov“.

Na archívnej snímke  americká diplomatka Victoria Nulandová, ktorá nosila na Majdan pečivo pre "hrdinských demonštrantov"
Na archívnej snímke americká diplomatka Victoria Nulandová, ktorá nosila na Majdan pečivo pre „hrdinských demonštrantov“ Foto: rt.com

Príslušníci Pravého sektora sa zúčastnili dňa 2.5.2014 v Odese útokov na manifestáciu ruskej menšiny, ktorej členovia sa nestotožňovali s kyjevským majdanom. Pri útokoch Pravého sektora, ktorého členov pri vraždení Rusov chránila aj ukrajinská polícia zahynulo 38 civilistov. Vraždenie v Odesse radikalizovalo situáciu na Ukrajine natoľko, že sa ruskojazyčné obyvateľstvo rozhodlo chrániť a začali silnieť snahy o odčlenenie sa od Ukrajiny.

Zábery z Odessy z 2. mája 2014 si môžete pozrieť tu (video 18+). Slovenská televízia ich nevysielala z ideovopolitických a humanitných dôvodov.

Podľa niektorých ruských analytikov radikalizácia pomerov na Ukrajine bola strategickým zámerom USA, ktorých cieľom bolo vyvolanie konfliktu medzi Ukrajinou a Ruskom, s cieľom zatiahnuť Rusko na Ukrajine do zástupnej vojny, oslabiť ho a pripraviť pôdu na odstavenie Putina a následné rozdelenie Ruska. Súčasťou tohto plánu bola časová postupnosť krokov: Majdan – radikalizácia pomerov na Ukrajine – pád Boeingu a nárast protiruských nálad – obsadenie Krymu – majdan v Rusku, pád Putina – rozparcelovanie Ruska. Tento plán nevyšiel USA tak ako si predstavovali.

Predkladaný obraz o páde Boeingu napriek mediálnej masáži svetová verejnosť neprijala a ukázalo sa, že ľudí s vymytými mozgami, naivne preberajúcich informácie nie je v spoločnosti až toľko, ako si mnohí politickí lídri mysleli. Takisto Krym sa nestal miestom novej americkej námornej základne, ale stal sa súčasťou Ruska. Bravúrne naplánovaná akcia a jej načasovanie svedčili o taktickom potenciáli ruských lídrov (akcia musela byť pripravená minimálne niekoľko týždňov pred jej prevedením), USA a Bruselu ostala len možnosť sankcionovať a nariekať nad nedemokratickými a necivilizovanými postupmi. (Je možné, že za demokratický a civilizovaný postup sa považujú aktivity USA a Západu v Líbyi, Afganistane, Iraku alebo Sýrii). Majdan v Rusku sa nedarí, rovnako ako jeho rozparcelovanie.

Ale vráťme sa k Ukrajine. Vraždením v Odesse nabudení príslušníci Pravého sektora sa potom stali v lete 2014 súčasťou „karatelnych otrjadov“ (trestných oddielov), ktoré odišli na východ Ukrajiny bojovať proti nenávideným príslušníkom ruskej menšiny a „regulérnym jednotkám ruskej armády“, ktorých nasadenie na východe Ukrajiny sa nikdy nepotvrdilo. Pravý Sektor financovaný magnátom Igorom Kolomojským sa však nemilo prekvapil. Opolčenci na východe Ukrajiny mali na rozdiel od civilistov v Odesse zbrane a usporiadali poľovačku na príslušníkov Pravého Sektora, ktorých vpodstate ani nebrali do zajatia.

Video z augusta 2014 s rozstrieľanými príslušníkmi pravého sektora si môžete pozrieť tu. Zábery (video 18+) takisto nevysielala slovenská televízia z ideovopolitických a humanitných dôvodov.

O činnosti Pravého Sektora sa už počas kampane v lete 2014 pozitívne vyjadrovali aj Porošenko a Jacenjuk, tí dokonca členov Pravého sektora a dobrovoľníckeho bataliónu Azov a i. (Azov a Pravý sektor sa netajili sympatiami k nacistickej ideológii) , ktorí odišli bojovať na východ proti Donecku a Luhansku viac krát vyznamenali. Porošenka poctil na jeseň roku 2014 pozvaním na návštevu do Bratislavy aj slovenský prezident Andrej Kiska.

Priznám sa ale, že nechápem prečo pánu prezidentovi Kiskovi Porošenko nevadil a na druhej strane voči Kotlebovi sa vyjadruje značne negativisticky. Dospel som teda k logickému názoru, že pravdepodobne existujú dobrí a zlí neonacisti a to že nechápem, ktorí sú ktorí je len vďaka mojej nedostatočnej erudovanosti. Na základe akých kritérií sa delia neonacisti na dobrých a zlých teda netuším, budem sa pri riešení tejto problematiky musieť asi vždy pýtať hovorcu bratislavského prezidentského paláca.

Tu si môžete pozrieť nacistickú symboliku práporu Azov, neonacistický emblém Čierne slnko a znak Waffen SS divízie Das Reich. Zrkadlovo obrátený vlčí hák na symbole Azovu interpretujú sympatizanti Azova ako písmena I (Inteligencia) a N (Národ – Nacija).

Nacisticka symboliku práporu Azov, neonacistický emblém Čierne slnko a znak Waffen SS divízie Das Reich
Nacisticka symboliku práporu Azov, neonacistický emblém Čierne slnko a znak Waffen SS divízie Das Reich Zdroj: Autor článku

Európa aj slovenskí politici toto tvrdenie samozrejme akceptujú.

Počas kampane na východe Ukrajiny mali oddiely Pravého sektora často pri vedení bojových operácii autonómne postavenie a nepodliehali veleniu armády. Medzi príslušníkmi ukrajinskej armády a Pravým sektorom vznikalo napätie a bežnou súčasťou bolo aj ostreľovanie si pozícii navzájom. Príslušníci armády dokonca obviňovali členov Pravého sektoru z banditizmu a zbabelosti, tvrdili že Pravý sektor nedokáže priamo bojovať, len ostreľovať s mínometov. Počiatočný zápal Pravého sektoru (ktorý zistil že iné je bojovať proti ozbrojenému súperovi a iné vraždiť civilistov) postupne vyprchal a smrteľnú ranu bojaschopnosti Pravému sektoru uštedrila porážka pri Ilovajsku v lete roku 2014.

Dmitro Jaroš si však naďalej budoval svoju politickú reputáciu. Čoraz častejšie a hlasnejšie kritizoval kyjevský režim, pričom v bojoch na východe Ukrajiny utrpel aj zranenie. Objavili sa však hlasy, ktoré tvrdili, že z jeho strany išlo o zinscenované zranenie, ktoré malo za úlohu posilniť jeho postavenie na ukrajinskej politickej scéne. Dmitro Jaroš sa však dostatočne politicky zviditeľnil a dnes je dôležitou súčasťou ukrajinského politického života.

Dmitro Jaroš, človek, ktorý je podľa politických lídrov Donecka a Luhanska zodpovedný za smrť mnoho tisíc ľudí, dnes s horkosťou vyhlasuje, že Ukrajina skončila a možno sa podľa jeho slov Ukrajina nedožije ani roku 2016, pretože sa rozpadne do niekoľkých malých neživotaschopných pseudoštátnych útvarov. Podľa predstaviteľov Donecka a Luhanska práve činy Pravého sektora a jeho vodcov, ktorí patrili k najsilnejším prívržencom genocídy na východe Ukrajiny zapríčinili spoločne s politikou Porošenka, Jacenjuka, Avakova, podporovaných USA, odstredivé tendencie ruskojazyčného obyvateľstva a viedli k občianskej vojne na východe Ukrajiny.

Plán na rozpadnutie Ukrajiny časť ruských odborníkov dnes považuje za krok, iniciovaný zo strany USA. Američania a ich spojenci v Európe totiž vidia, že sa nedarí udržať si kontrolu nad Ukrajinou. Tá sa totiž stáva čiernou dierou a požiera enormné množstvo finančných prostriedkov, ktoré sa posielajú na udržanie vpodstate zbankrotovanému štátu nad vodou. Pritom tieto finančné prostriedky vo väčšine prípadov končia v rukáchch ukrajinských oligarchov. Pre USA je frustujúce, že napriek financiám a výcviku, ktorými sa snažili posilniť ukrajinskú armádu bola výsledkom len porážka ukrajinskej armády v Debalceve v roku 2015.

Video z bojov v Debalceve z roku 2015 si môžete pozrieť tu:

Viazne privatizácia Ukrajiny, pozícia Kyjeva sa stáva čoraz horšia a hrozí výbuch občianskej nespokojnosti. Keďže mnohí príslušníci ATO (Antiteroristická operácia) na východe Ukrajiny si vylepšujú svoj žold kradnutím a predávaním zbraní a munície na čiernom trhu je zrejmé, že výbuch nespokojnosti bude mať pravdepodobne radikálnejší priebeh, ako známe udalosti na kyjevskom Majdane. Výbuch bude ešte silnejší, ak si ľudia uvedomia, že životná úroveň vojnou skúšaného Donecka a Luhanska bude čoskoro vyššia ako životná úroveň Ukrajiny, kde nikto nevraždí obyvateľstvo a nelikviduje strategické ciele s ekonomickým potenciálom.

Problémom sú aj samotné Minské protokoly, z ktorých nedodržiavania obviňujú USA a Západ Rusko. Podľa ruského analytika Pjakina Kyjev porušuje a nedodržuje všetky body minských protokolov, no v mainstreamových médiach za to obviňujú Rusko – dôkazy o priamom vstupe regulárnej ruskej armády do konfliktu na Ukrajine samozrejme neexistujú, rovnako ako neexistujú dôkazy, že Rusko „prikrmuje konflikt“.

Alebo ako hovoria cynici – keď Európa posúva Ukrajine tanky a zbrane, prečo by to nemohli robiť aj Rusi?

Áno je pravdou, že na strane separatistov bojujú dobrovoľníci z Ruska, rovnako ako na strane Ukrajiny bojujú dobrovoľníci zo Škandinávie, Poľska, USA, Turecka – všetko bývalí vojaci. Ani raz však zo strany mainstreamu neprišlo k tvrdeniu že „švédska a poľská armáda bojuje na Ukrajine“. Takisto by som rád upozornil na skutočnosť, že kosovským Albáncom sa umožnilo právo na sebaurčenie a odtrhnutie sa od Srbska, analogický postup Donecka a Luhanska sa samozrejme netoleruje. Myslím ale, že všetkým čitateľom je zrejmé – rovnakého metra pri posudzovaní udalosti sa zo strany mainstreamových médii nedočkáme.

Takže čo dodať na záver? Pravdepodobne nás v lete čaká na Ukrajine horúcejšie leto. Či v konečnom dôsledku uspeje americko-európska koncepcia rozdelenia Ukrajiny alebo sa presadí ruská koncepcia vychádzajúca z predpokladu, že z východu začne postupné zbavovanie Ukrajiny spod sféry amerického vplyvu je ešte otázne. Určite ale Rusi nebudú riešiť ukrajinskú situáciu spôsobom „oslobodenie a import slobody a financií“. To nemá pre Rusov žiaden význam. Rusi nemajú potrebu a ani dostatok zdrojov, aby mohli živiť Ukrajincov, ktorých krajina sa vďaka politike Západu a vlastných politikov ocitla na hranici bankrotu. Nech si kašu, ktorú s Ukrajinci navarili aj sami zjedia, prípadne nech im pomôžu USA a Západ – dolárov na to majú dosť. A keď nie, nech im FED natlačí……..

Pre Rusov je najdôležitejšie, že Ukrajinu oslabuje USA a Západ.

Branislav Krasnovský

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Bolo to strašne náročné. Jedno zaváhanie a bola by som v hotelovej posteli, vraví Vlhová

0 icon

Bratislava 27. novembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Desať jázd v paralelnom obrovskom slalome absolvovala vo štvrtok Petra Vlhová v rakúskom Lechu. A väčšinu v rýchlom slede za sebou. Nečudo, že na konci sa jej z očí zračila poriadna únava. Pri zvukoch slovenskej hymny si hlavu opierala o lyže. Všetko to…

Matovič: Zaočkovať sa dám, ale pripadalo by mi férové, aby som ako kapitán lode bol zaočkovaný úplne posledný

0 icon

Bratislava 27. novembra 2020 (HSP/Foto:TASR - Pavel Neubauer)   Premiér Igor Matovič bol vo štvrtok večer hosťom relácie televízie JOJ Na hrane. Počas vysielania odpovedal aj na sériu divácky otázok. Jeho odpovede boli viac ako zaujímavé Jednou z otázok, ktorá bola premiérovi položená bola, či ak dorazí na Slovensko očkovacia…

Mimovládky z oblasti vzdelávania žiadajú premiéra a ministra školstva, aby sa deti vrátili do škôl

0 icon

Bratislava 27. novembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Mimovládne organizácie z oblasti vzdelávania a Slovenské národné stredisko pre ľudské práva (SNSĽP) žiadajú premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) a ministra školstva Branislava Gröhlinga (SaS), aby znovu zaviedli prezenčnú formu vzdelávania Ako informoval mediálny tím SNSĽP, týka sa to druhého stupňa základných škôl a…

Alžírčan cestuje do Nemecka už druhý rok, policajti ho zadržali na hraniciach a poslali do Sečoviec

0 icon

Stakčín 27. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:Facebook-Polícia SR-Banskobystrický kraj)   Policajti oddelenia hraničnej kontroly sídliaci v obci Topoľa v okrese Snina kontrolovali v pondelok (23. 11.) v obci Stakčín štátneho príslušníka Albánska bez cestovného dokladu Ako zistili, cieľom jeho cesty je Spolková republika Nemecka, z Alžírska vycestoval pred dvoma rokmi. Informovala o…

Na Slovensku vo štvrtok stúpol počet pozitívnych o 1849, pribudlo 22 úmrtí. Miera pozitivity dosiahla 16,9%

0 icon

Bratislava 27. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR–Roman Hanc)   Na Slovensku vo štvrtok (26. 11.) pribudlo 1849 pozitívne testovaných na nový koronavírus, vykonalo sa 10.928 testov. Pribudlo 22 úmrtí. Z ochorenia sa vyliečilo ďalších 2907 ľudí. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií na webovej stránke covid-19.nczisk.sk Za uplynulý deň v krajine…

Regulačný úrad posúdi oxfordskú vakcínu, v prípade priaznivých záverov by ju mohli nasadiť v decembri

0 icon

Bratislava 27. novembra 2020 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Alastair Grant, Pixabay)   Britská vláda požiadala tamojší Regulačný úrad pre lekárske a zdravotnícke potreby (MHRA) o posúdenie vakcíny proti koronavírusu vyvinutej spoločnosťou AstraZeneca a Oxfordskou univerzitou, čím sa Spojené kráľovstvo posunulo o krok bližšie k možnému nasadeniu očkovacej látky proti ochoreniu COVID-19. Informuje o…

Ľudovít Goga: Sme proti migrácii, ale naše stanovisko k maďarskému a poľskému vetu vzíde z rokovania s koaličnými partnermi

0 icon

Bratislava 27. novembra 2020 (HSP/Foto:SITA-Marek Mrviš)   Je to ťažké rozhodovanie: EÚ by nemala členským štátom blokovať peniaze pre otázky právneho štátu, lenže európske peniaze veľmi potrebujeme, hovorí nevlastný brat Borisa Kollára, poslanec Národnej rady Ľudovít Goga (Sme rodina). Ako sa Sme rodina rozhodne, keď príde na lámanie chleba? Hlavné…

Blaha: „Výpoveď Moniky Jankovskej je preplesk pre slovenských novinárov“. Má sa v nej spomínať aj nátlak vyvíjaný „siskármi a niekým z americkej ambasády“ v kauze zmenky

0 icon

Bratislava 27. novembra 2020 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)   Tohtotýždňové priznanie bývalej sudkyne a nominantky Smeru-SD Moniky Jankovskej najmä vo veci korupcie v súdnictve sprevádzal zaujímavý a netradičný jav. Takmer všetky slovenské médiá mali k dispozícii časť zápisnice o jej výsluchu expresne rýchlo a vo veci, v ktorej zatiaľ prebieha neverejné prípravné…

Barnier: Budú pokračovať osobné rokovania s Londýnom, nezhody však pretrvávajú

0 icon

Brusel 27. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Yves Herman)   Hlavný vyjednávač Európskej únie pre brexit Michel Barnier v piatok oznámil, že večer pricestuje do Londýna na rokovania o pobrexitovej obchodnej dohode medzi Britániou a EÚ Zároveň varoval, že v tejto veci stále pretrvávajú výrazné názorové nezhody. Informovala o tom agentúra AFP. Barnier…

Analytici: Problémom šírenia covid-19 nie sú školy, ako sa prezentuje. Problémom môžu byť po krajine pendlujúci nerezidenti

0 icon

Bratislava 27. novembra 2020 (HSP/Foto:TASR/AP-Petr David Josek)   Koronavírus sa na Slovensku šíri naďalej aj napriek mnohým opatreniam. Jedným z nich sú aj zatvorené školy. Žiaci starších ročníkov sú doma už vyše mesiaca Analytici z Dát bez pátosu poukazujú na to, že v otvorených ZŠ a v MŠ do 10…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Jana Tutková

D3 cesta alebo Pandemický plán bez stredovekých praktík

0icon

Za cenu jedného testu sa dá kúpiť 150 kapsulí vitamínu D3 v dávke 3 000 IU denne za maloobchodnú cenu. Vláda by to vedela nakúpiť výhodnejšie pre všetkých občanov a investovať tak do zdravia až do konca jari. Dostatok vitamínu D3 je prevenciou hospitalizácií a liečbou COVID-19, ale aj niektorých…

Mária Benová

Pellegrini sa priznal, že premiérom sa stal až po rokovaniach s ambasádou USA

0icon

Bývalý premiér Peter Pellegrini už reagoval na slová Moniky Jankovskej, ktorá ho i s R.Ficom v stredu spomenula počas výsluchu na NAKA. Jankovská sa tam priznala k viacerým trestným činom a tvrdila, že Ficovi i Pellegrinimu hovorila, že "rieši" kauzu miliónových televíznych zmeniek. [Zdroj: TA3/TASR] Dnes však nie je až…

Jozef Slávik

Idiot ...

0icon

Idiot. Ide pôvodne o latinské slovo, označujúce v dobách gréckych mestských štátov ľudí, starajúcich sa iba o svoje vlastné záujmy na úkor celku. Neskôr sa názov idiot začal používať na označenie ľudí s veľmi nízkym intelektom, všeobecným laikom a to až do takej miery, že to úzko súviselo aj s naivitou a duševnou…

Ivan Holek

Slováci ako pokusné myši! Výzva k občianskej neposlušnosti!

0icon

Je čas vážne uvažovať o občianskej neposlušnosti, pretože Slovensko sa stáva obeťou človeka, ktorého správanie sa začína vymykať spod kontroly. Tento človek uveril sám sebe, že chce národu dobre a považuje sa za jeho záchrancu. Tento človek nadobudol presvedčenie, že jedine on vie ako najlepšie zvládnuť epidémiu, a preto má…

Marek Danko

Či zvíťazil ukrajinský Majdan?

0icon

Takzvaná revolúcia dôstojnosti nevyriešila žiaden z problémov na Ukrajine. Naopak, stala sa zdrojom novej politickej krízy, ktorá vyústila do ľudských, ekonomických a územných strát. V čase získania nezávislosti mala Ukrajina už väčšinu formálnych atribútov a inštitúcií štátnosti. Avšak nešla tým, že by ich naplnila novým obsahom a optimalizovala ich funkčnosť, ale tým najjednoduchším spôsobom –…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Tupac a Biggie: Smrť a konšpirácie 1. časť

0 icon

Na začiatku deväťdesiatych rokov sa stal rap jedným z najpopulárnejších žánrov a jeho predstavitelia sa začali nielen objavovať v tabuľkách najpopulárnejších skladieb, ale aj na titulných stránkach novín. Nová generácia raperov potom gangsterský život nielen opisovala, ale aj žila. Dve z najvýznamnejších mien svetového gangster rapu boli Tupac Shakur a The Notorious B.I.G. (známy tiež…

Koľko stromov je potrebných na výrobu kyslíka pre jednu osobu?

0 icon

Význam stromov je v našom svete nekonečný a nedocenený. Stromy predstavujú cenný a v meste o to vzácnejší biotop pre veľké množstvo užitočných, chránených rastlín a živočíchov. Chcel by si vedieť viac o histórii našich predkov? Opýtaj sa stromov! Stromy predstavujú jedny z najdlhšie žijúcich organizmov na Zemi a sú tak nemými svedkami našej minulosti. Často sa používali ako…

Prečo by sme nemali nosiť rovnaké pyžamo dva dni za sebou?

0 icon

Priemerný muž si mení pyžamo každých 13 nocí. Ženy obyčajne čakajú až 17 nocí. Väčšina žien má viac pyžám a majú tendenciu zabúdať na to, ako dlho sú už vonku. Aj keď sa plazenie do postele v dobre oblečenom pyžame môže zdať neškodné, môže to mať niektoré alarmujúce dôsledky. 1. Spíš v nezdravom prostredí

Svoje problémy vyriešili po svojom. Tieto fotografie ťa dostanú do kolien

0 icon

Neexistujú žiadne problémy, ktoré by sa nedali vyriešiť. Tohto hesla sa držali aj títo ľudia, ktorí ťa vďaka týmto fotografiám dostanú do kolien. Svoje problémy sa rozhodli riešiť razantným spôsobom, ktorý sa podarilo zachytiť pomocou fotoaparátov. Často sa vraví, že ak to vyzerá hlúpo a funguje to, tak to vôbec…

Čo je ekologickejšie? Kúpiť si umelý alebo živý vianočný stromček?

0 icon

Vianočný stromček začína byť v blížiacom sa období opäť súčasťou našich príbytkov. Ťažko uveriť, že na Slovensku ho poznáme už viac ako dve storočia. Aká je ale ekologickejšia verzia? Falošný alebo živý? Na naše územie sa tradícia zdobiť vianočný stromček dostala až koncom 18. storočia z Nemecka. Najprv sa udomácnil v…

Vo svete IT

Ktorí výrobcovia smartfónov dokázali vygenerovať najväčší príjem za uplynulý kvartál? Toto sú najnovšie čísla!

0 icon

Tento rok je nielen pre bežných ľudí, ale aj pre podnikateľov náročnejším ako pominulé roky. Dôvodom je aktuálne prebiehajúca pandémia. Na druhej strane treba povedať, že mnoho spoločností sa chytilo šance a podarilo sa im aj napriek sťaženým podmienkam dosiahnuť obdivuhodných výsledkov. Dobrým príkladom je výrobca smartfónov, spoločnosť Xiaomi, ktorý…

Mozgový implantát umožnil dvom paralyzovaným ľuďom ovládať počítač pomocou myšlienok

0 icon

Podľa aktuálnych štatistík v populácii žije približne 1,9% ľudí trpiacich nejakou formou paralýzy. Ide tak o veľkú časť populácie, ktorá sa ráta v miliónoch. Vo všeobecnosti ide  o stav, ktorý v nejakej miere obmedzuje bežný život ľuďom v závislosti od objemu postihnutia. V novej štúdii publikovanej v magazíne NeuroInterventional Surgery…

Zem a Venuše majú toho spoločného viac, ako sme si doposiaľ mysleli

0 icon

Tím výskumníkov, vedený Paolom Sossim, nedávno ukončil výskum, ktorý sa zameriaval na možný vznik života na Zemi. Jedným z bodov výskumu bol aj pohľad na atmosféru Zeme, ktorá existovala pred 4.5-miliardami rokov. Vedci tvrdia, že v tom období by našu planétu spoznal len málokto, píše portál Slashgear. Tá sa od…

Skladací dron MJX Bugs 7, ktorý konkuruje aj overeným modelom od DJI, aktuálne kúpiš za skvelú cenu

0 icon

Spoločnosť MJX je už roky vo svete dronov známa najmä svojimi dostupnými, no za to stále naozaj kvalitnými dronmi, ktoré spájajú najlepšie technológie pre začiatočníkov a pokročilých letcov s naozaj nízkou finálnou cenovkou. Na trh sa len nedávno objavil ďalší zaujímavý dron, ktorý by určite nemal ujsť oku žiadneho nadšenca…

Muž, ktorému chýba veľká časť mozgu, spochybňuje všetko, o čom sme si mysleli, že sme o vedomí vedeli

0 icon

V roku 2007 sa odohral naozaj zvláštny prípad. Do nemocnice vošiel Francúz, ktorý sa sťažoval na bolesť nohy. Už v minulosti sa lekárom hlásil s podobnými problémami a tí prišli na to, že za jeho problémy môže vyplnenie mozgových komôr mozgomiešnym mokom. Píše portál iflscience.com. Lekári sa teda rozhodli pozrieť…

Armádny Magazín

Prečo britské médiá zrazu odhalili nacistov na Ukrajine?

0 icon

Ukrajina, 27. november 2020 (AM) - Určite mnohí počuli, že „nacizmus na Ukrajine je výmyslom ruskej propagandy“. Západné ( ale a aj slovenské – pozn. AM) médiá používali toto zariekanie neustále.   Lenže stal sa „zázrak“. Britské médiá zrazu „zbadali“ neonacistov v Kyjeve a kvôli ich vplyvu na radikálov Albionu vyhlásili poplach. Labour

Veterán studenej vojny, strategický bombardér Tu-95, uskutočnil svoj prvý let pred 68 rokmi

0 icon

ZSSR/Rusko, 27. november 2020 (AM) – V auguste 1945 zhodili Američania atómové bomby na japonské mestá Hirošima a Nagasaki. Táto udalosť kardinálnym spôsobom zmenila predstavy vo svete o priebehu budúcich vojen. Zdalo sa, že použitie atómových zbraní by dokázalo rozhodnúť akýkoľvek konflikt a už vtedy to bolo veľmi vážne – krajiny videl

Assad rozprášil Turecký Bayraktarov mýtus!

0 icon

Sýria, 27. november 2020 (AM) - V marci 2020 uskutočnila Sýrska armáda bleskový protiútok na turecké pozície. Ten sa odohral ako odozva na útoky bezpilotných lietadiel smerom na Generálny štáb pro-sýrskych povstaleckých jednotiek v Sýrii v oblasti Idlib. Turci sa dostali do mieridiel sýrskeho odporu a pre Sultána to nebude ľahké.…

Vojenská technika: Svet vie o najmenej 92 „stratených“ nukleárnych bombách - a ďalšie zaujímavosti

0 icon

Rusko, 27. november 2020 (AM) - 2. sv. vojna bola priestorom na realizáciu tých najfantastickejších projektov vojenských konštruktérov Preteky v zbrojení priviedli ku skonštruovaniu obrovských diel, rádiom riadených bômb, lietadlových lodí, ale aj nezvyčajných vzdušných lietadlových korábov. Od roku 1930 sa v ZSSR inžinierom Vladimírom V

Hrdinovia získali ocenenia v ankete Vojenský čin roka 2019

0 icon

Slovensko, 27. november 2020 (AM) - Minister obrany Jaroslav Naď dnes spolu so štátnym tajomníkom rezortu obrany Marianom Majerom, generálnym tajomníkom Služobného úradu MO SR Petrom Kozákom, náčelníkom Generálneho štábu OS SR gen. Danielom Zmekom a hlavným poddôstojníkom OS SR štáb. nrtm. Marcelom Kaniakom zablahoželali laureátom pravidelnej ankety V

Svetlo sveta

25.11. Svätá Katarína Alexandrijská, mučenica čistoty

0 icon

Svätá Katarína Alexandrijská je mučenica, ktorá bola ako 18 ročná umučená rukami pohanského vládcu Maxentiusa. Cirkev ju zaraďuje medzi 14 svätých pomocníkov v núdzi, ktorých orodovanie u Boha sa uznáva ako osobitne účinné. Svätá Katarína bola o 1100 rokov identifikovaná svätou Johankou z Arku ako jednou z tých, ktorá sa…

Hriech Lenivosti

0 icon

« Je dokonané » (Jn 19, 30)Šieste slovo, ktorým sa nám prihovára Ježiš z kríža, je vyslovené na zadosťučinenie hriechu lenivosti. Lenivosť je choroba vôle, ktorá spôsobuje, že zanedbávame svoje povinnosti. V bežnom živote sa prejavuje ako lenivosť, neochota, ľahostajnosť, ľahkovážnosť. Lenivosť v náboženskej oblasti je predovšetkým nevôľa k duchovnému…

Otec Urbančok: Blíži sa bibliou predpovedaný koniec sveta ?

0 icon

Homília na 25. nedeľu po Turícach – Misál sv. Jána XXIII. Mt 24,15-35 Keď uvidíte ohavnosť spustošenia na svätom mieste, ako predpovedal prorok Daniel – kto číta, nech pochopí: vtedy tí, čo budú v Judei, nech utečú do hôr, kto bude na streche, nech nezostupuje vziať si niečo z domu,…

Arcibiskup Fulton J. Sheen: Nebo nie je až tak ďaleko

0 icon

V jednej známej piesni sa hovorí: “Keď som pri tebe, som v nebi.” Nech to znie akokoľvek ľúbivo, toto nie je nebo, o ktoré človek na zemi zápasí. Ak chceme hovoriť o nebi, musíme najskôr pochopiť, prečo nebo je večnosť. Hovoriť o večnosti znamená pochopiť čas. V nebi nie je…

Očistec je miestom utrpenia, ale zároveň predĺžením Božieho milosrdenstva po smrti

0 icon

Pre veľkú väčšinu ľudí je takmer nemožné dosiahnuť na tomto svete dokonalosť. A preto Cirkev hovorí o Očistci. Pre väčšinu z nás je nemožné zomrieť v stave dokonalosti. Ďakujme Bohu, že vo svojom milosrdenstve, nám ľuďom, dal Očistec. Očistec je pre nás rozšírením Božieho milosrdenstva z tohto sveta do nadprirodzeného.…

icon FOTO DŇA