Analýza. Jaroš sa chystá na rozpad Ukrajiny (video 18+)

Kyjev 21. apríla 2016 (HSP/rusvesna/Foto:TASR/AP)

 

Dmitrij Jaroš sa znova zviditeľnil v médiách. Momentálne vystúpil s vyhláseniam, že situácia na Ukrajine je zlá a všetko sa skončilo porážkou. Dokonca tvrdí, že Ukrajina sa nedožije konca roka 2016. Podľa niektorých ruských odborníkov musí vedieť o čom hovorí, pretože sám sa o likvidáciu Ukrajiny z celej svojej sily snažil.

Na archívnej snímke Dmytro Jaroš
Na archívnej snímke Dmytro Jaroš Foto: Sergej Chuzakov

Politicky sa Dmitrij Jaroš preslávil tým, že sa stal hlavou ultrapravých nacistov na Ukrajine – smutne známeho Pravého sektora. Práve príslušníci Pravého Sektora radikalizovali situáciu na Majdane v Kyjeve, kedy útočili na príslušníkov Berkutu, pričom sami utrpeli dosť veľké straty – mnoho z nich zahynulo rukou neznámych ostreľovačov.

Prvá oficiálna verzia hovorila o tom, že protestujúcich postrieľal Berkut. To sa neskôr ukázalo ako neudržateľné. Revolúcia však už prebehla. Nastúpila verzia o neznámych ostreľovačoch. O existencii neznámych ostreľovačov časť mainstreamu samozrejme pochybuje, vyhlasuje ich za konšpiráciu alebo ich rovno považuje za ostreľovačov verných bývalému prezidentovi Janukovičovi, či nebodaj priamo ostreľovačov z Ruska. Príslušníci konšpiračných teórii zase radi poukazujú na fakt, že tí Ruskí ostrelovači musia byť veľmi rafinovaní – bravúrne a tajne prenikli do búriaceho sa Kyjeva, kde rozstrieľali niekoľko desiatok majdanutých radikálov, pričom z nepochopiteľných príčin neodstrelili ani jedného z vodcov Majdanu (terajší ukrajinskí lídri sa zúčastňovali demonštrácii v Kyjeve). No a vrchol všetkého, po vykonaní atentátu sa neviditeľne a lišiacky vrátili do Ruska. Podarilo sa im uniknúť nielen sledovaniu ukrajinskej armády a polície, cudzích tajných služieb, ale aj americkej diplomatky Victorie Nulandovej, ktorá nosila na Majdan pečivo pre „hrdinských demonštrantov“.

Na archívnej snímke  americká diplomatka Victoria Nulandová, ktorá nosila na Majdan pečivo pre "hrdinských demonštrantov"
Na archívnej snímke americká diplomatka Victoria Nulandová, ktorá nosila na Majdan pečivo pre „hrdinských demonštrantov“ Foto: rt.com

Príslušníci Pravého sektora sa zúčastnili dňa 2.5.2014 v Odese útokov na manifestáciu ruskej menšiny, ktorej členovia sa nestotožňovali s kyjevským majdanom. Pri útokoch Pravého sektora, ktorého členov pri vraždení Rusov chránila aj ukrajinská polícia zahynulo 38 civilistov. Vraždenie v Odesse radikalizovalo situáciu na Ukrajine natoľko, že sa ruskojazyčné obyvateľstvo rozhodlo chrániť a začali silnieť snahy o odčlenenie sa od Ukrajiny.

Zábery z Odessy z 2. mája 2014 si môžete pozrieť tu (video 18+). Slovenská televízia ich nevysielala z ideovopolitických a humanitných dôvodov.

Podľa niektorých ruských analytikov radikalizácia pomerov na Ukrajine bola strategickým zámerom USA, ktorých cieľom bolo vyvolanie konfliktu medzi Ukrajinou a Ruskom, s cieľom zatiahnuť Rusko na Ukrajine do zástupnej vojny, oslabiť ho a pripraviť pôdu na odstavenie Putina a následné rozdelenie Ruska. Súčasťou tohto plánu bola časová postupnosť krokov: Majdan – radikalizácia pomerov na Ukrajine – pád Boeingu a nárast protiruských nálad – obsadenie Krymu – majdan v Rusku, pád Putina – rozparcelovanie Ruska. Tento plán nevyšiel USA tak ako si predstavovali.

Predkladaný obraz o páde Boeingu napriek mediálnej masáži svetová verejnosť neprijala a ukázalo sa, že ľudí s vymytými mozgami, naivne preberajúcich informácie nie je v spoločnosti až toľko, ako si mnohí politickí lídri mysleli. Takisto Krym sa nestal miestom novej americkej námornej základne, ale stal sa súčasťou Ruska. Bravúrne naplánovaná akcia a jej načasovanie svedčili o taktickom potenciáli ruských lídrov (akcia musela byť pripravená minimálne niekoľko týždňov pred jej prevedením), USA a Bruselu ostala len možnosť sankcionovať a nariekať nad nedemokratickými a necivilizovanými postupmi. (Je možné, že za demokratický a civilizovaný postup sa považujú aktivity USA a Západu v Líbyi, Afganistane, Iraku alebo Sýrii). Majdan v Rusku sa nedarí, rovnako ako jeho rozparcelovanie.

Ale vráťme sa k Ukrajine. Vraždením v Odesse nabudení príslušníci Pravého sektora sa potom stali v lete 2014 súčasťou „karatelnych otrjadov“ (trestných oddielov), ktoré odišli na východ Ukrajiny bojovať proti nenávideným príslušníkom ruskej menšiny a „regulérnym jednotkám ruskej armády“, ktorých nasadenie na východe Ukrajiny sa nikdy nepotvrdilo. Pravý Sektor financovaný magnátom Igorom Kolomojským sa však nemilo prekvapil. Opolčenci na východe Ukrajiny mali na rozdiel od civilistov v Odesse zbrane a usporiadali poľovačku na príslušníkov Pravého Sektora, ktorých vpodstate ani nebrali do zajatia.

Video z augusta 2014 s rozstrieľanými príslušníkmi pravého sektora si môžete pozrieť tu. Zábery (video 18+) takisto nevysielala slovenská televízia z ideovopolitických a humanitných dôvodov.

O činnosti Pravého Sektora sa už počas kampane v lete 2014 pozitívne vyjadrovali aj Porošenko a Jacenjuk, tí dokonca členov Pravého sektora a dobrovoľníckeho bataliónu Azov a i. (Azov a Pravý sektor sa netajili sympatiami k nacistickej ideológii) , ktorí odišli bojovať na východ proti Donecku a Luhansku viac krát vyznamenali. Porošenka poctil na jeseň roku 2014 pozvaním na návštevu do Bratislavy aj slovenský prezident Andrej Kiska.

Priznám sa ale, že nechápem prečo pánu prezidentovi Kiskovi Porošenko nevadil a na druhej strane voči Kotlebovi sa vyjadruje značne negativisticky. Dospel som teda k logickému názoru, že pravdepodobne existujú dobrí a zlí neonacisti a to že nechápem, ktorí sú ktorí je len vďaka mojej nedostatočnej erudovanosti. Na základe akých kritérií sa delia neonacisti na dobrých a zlých teda netuším, budem sa pri riešení tejto problematiky musieť asi vždy pýtať hovorcu bratislavského prezidentského paláca.

Tu si môžete pozrieť nacistickú symboliku práporu Azov, neonacistický emblém Čierne slnko a znak Waffen SS divízie Das Reich. Zrkadlovo obrátený vlčí hák na symbole Azovu interpretujú sympatizanti Azova ako písmena I (Inteligencia) a N (Národ – Nacija).

Nacisticka symboliku práporu Azov, neonacistický emblém Čierne slnko a znak Waffen SS divízie Das Reich
Nacisticka symboliku práporu Azov, neonacistický emblém Čierne slnko a znak Waffen SS divízie Das Reich Zdroj: Autor článku

Európa aj slovenskí politici toto tvrdenie samozrejme akceptujú.

Počas kampane na východe Ukrajiny mali oddiely Pravého sektora často pri vedení bojových operácii autonómne postavenie a nepodliehali veleniu armády. Medzi príslušníkmi ukrajinskej armády a Pravým sektorom vznikalo napätie a bežnou súčasťou bolo aj ostreľovanie si pozícii navzájom. Príslušníci armády dokonca obviňovali členov Pravého sektoru z banditizmu a zbabelosti, tvrdili že Pravý sektor nedokáže priamo bojovať, len ostreľovať s mínometov. Počiatočný zápal Pravého sektoru (ktorý zistil že iné je bojovať proti ozbrojenému súperovi a iné vraždiť civilistov) postupne vyprchal a smrteľnú ranu bojaschopnosti Pravému sektoru uštedrila porážka pri Ilovajsku v lete roku 2014.

Dmitro Jaroš si však naďalej budoval svoju politickú reputáciu. Čoraz častejšie a hlasnejšie kritizoval kyjevský režim, pričom v bojoch na východe Ukrajiny utrpel aj zranenie. Objavili sa však hlasy, ktoré tvrdili, že z jeho strany išlo o zinscenované zranenie, ktoré malo za úlohu posilniť jeho postavenie na ukrajinskej politickej scéne. Dmitro Jaroš sa však dostatočne politicky zviditeľnil a dnes je dôležitou súčasťou ukrajinského politického života.

Dmitro Jaroš, človek, ktorý je podľa politických lídrov Donecka a Luhanska zodpovedný za smrť mnoho tisíc ľudí, dnes s horkosťou vyhlasuje, že Ukrajina skončila a možno sa podľa jeho slov Ukrajina nedožije ani roku 2016, pretože sa rozpadne do niekoľkých malých neživotaschopných pseudoštátnych útvarov. Podľa predstaviteľov Donecka a Luhanska práve činy Pravého sektora a jeho vodcov, ktorí patrili k najsilnejším prívržencom genocídy na východe Ukrajiny zapríčinili spoločne s politikou Porošenka, Jacenjuka, Avakova, podporovaných USA, odstredivé tendencie ruskojazyčného obyvateľstva a viedli k občianskej vojne na východe Ukrajiny.

Plán na rozpadnutie Ukrajiny časť ruských odborníkov dnes považuje za krok, iniciovaný zo strany USA. Američania a ich spojenci v Európe totiž vidia, že sa nedarí udržať si kontrolu nad Ukrajinou. Tá sa totiž stáva čiernou dierou a požiera enormné množstvo finančných prostriedkov, ktoré sa posielajú na udržanie vpodstate zbankrotovanému štátu nad vodou. Pritom tieto finančné prostriedky vo väčšine prípadov končia v rukáchch ukrajinských oligarchov. Pre USA je frustujúce, že napriek financiám a výcviku, ktorými sa snažili posilniť ukrajinskú armádu bola výsledkom len porážka ukrajinskej armády v Debalceve v roku 2015.

Video z bojov v Debalceve z roku 2015 si môžete pozrieť tu:

Viazne privatizácia Ukrajiny, pozícia Kyjeva sa stáva čoraz horšia a hrozí výbuch občianskej nespokojnosti. Keďže mnohí príslušníci ATO (Antiteroristická operácia) na východe Ukrajiny si vylepšujú svoj žold kradnutím a predávaním zbraní a munície na čiernom trhu je zrejmé, že výbuch nespokojnosti bude mať pravdepodobne radikálnejší priebeh, ako známe udalosti na kyjevskom Majdane. Výbuch bude ešte silnejší, ak si ľudia uvedomia, že životná úroveň vojnou skúšaného Donecka a Luhanska bude čoskoro vyššia ako životná úroveň Ukrajiny, kde nikto nevraždí obyvateľstvo a nelikviduje strategické ciele s ekonomickým potenciálom.

Problémom sú aj samotné Minské protokoly, z ktorých nedodržiavania obviňujú USA a Západ Rusko. Podľa ruského analytika Pjakina Kyjev porušuje a nedodržuje všetky body minských protokolov, no v mainstreamových médiach za to obviňujú Rusko – dôkazy o priamom vstupe regulárnej ruskej armády do konfliktu na Ukrajine samozrejme neexistujú, rovnako ako neexistujú dôkazy, že Rusko „prikrmuje konflikt“.

Alebo ako hovoria cynici – keď Európa posúva Ukrajine tanky a zbrane, prečo by to nemohli robiť aj Rusi?

Áno je pravdou, že na strane separatistov bojujú dobrovoľníci z Ruska, rovnako ako na strane Ukrajiny bojujú dobrovoľníci zo Škandinávie, Poľska, USA, Turecka – všetko bývalí vojaci. Ani raz však zo strany mainstreamu neprišlo k tvrdeniu že „švédska a poľská armáda bojuje na Ukrajine“. Takisto by som rád upozornil na skutočnosť, že kosovským Albáncom sa umožnilo právo na sebaurčenie a odtrhnutie sa od Srbska, analogický postup Donecka a Luhanska sa samozrejme netoleruje. Myslím ale, že všetkým čitateľom je zrejmé – rovnakého metra pri posudzovaní udalosti sa zo strany mainstreamových médii nedočkáme.

Takže čo dodať na záver? Pravdepodobne nás v lete čaká na Ukrajine horúcejšie leto. Či v konečnom dôsledku uspeje americko-európska koncepcia rozdelenia Ukrajiny alebo sa presadí ruská koncepcia vychádzajúca z predpokladu, že z východu začne postupné zbavovanie Ukrajiny spod sféry amerického vplyvu je ešte otázne. Určite ale Rusi nebudú riešiť ukrajinskú situáciu spôsobom „oslobodenie a import slobody a financií“. To nemá pre Rusov žiaden význam. Rusi nemajú potrebu a ani dostatok zdrojov, aby mohli živiť Ukrajincov, ktorých krajina sa vďaka politike Západu a vlastných politikov ocitla na hranici bankrotu. Nech si kašu, ktorú s Ukrajinci navarili aj sami zjedia, prípadne nech im pomôžu USA a Západ – dolárov na to majú dosť. A keď nie, nech im FED natlačí……..

Pre Rusov je najdôležitejšie, že Ukrajinu oslabuje USA a Západ.

Branislav Krasnovský

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Šéfom finančnej správy sa stáva od 1. decembra Jiří Žežulka

0 icon

Bratislava 1. decembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martina Kriková)   Novým šéfom finančnej správy sa od 1. decembra tohto roka stáva Jiří Žežulka. Do funkcie ho v utorok uviedol minister financií Eduard Heger (OĽaNO) Verí, že nový prezident finančnej správy túto inštitúciu posunie vpred. Do konca tohto volebného obdobia by sa podľa Hegera…

Pokračuje pojednávanie v kauze vraždy exprimátora, záverečnú reč má Alena Zsuzsová, ktorá tvrdí, že vraždu Basternáka si nikdy neobjednala

0 icon

Banská Bystrica 1. decembra 2020 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   Na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Banskej Bystrici pokračuje v utorok hlavné pojednávanie v kauze úkladnej vraždy exprimátora Hurbanova Lászlóa Basternáka So svojou záverečnou rečou má vystúpiť obžalovaná Alena Zs. Utorkové pojednávanie začalo záverečnou rečou obžalovaného Romana O., nasledovať majú záverečné…

Ministerstvo vnútra: Nový register mimovládnych organizácií bude fungovať od januára

0 icon

Bratislava 1. decembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Ministerstvo vnútra SR (MV SR) spustí 1. januára 2021 nový register mimovládnych neziskových organizácií. Ako rezort ďalej informoval v tlačovej správe, má ísť o aktuálny a jednotný zdrojový register o občianskych združeniach, odborových organizáciách, organizáciách zamestnávateľov, organizáciách s medzinárodným prvkom, neziskových organizáciách poskytujúcich…

ZMOS: Stratégia rozvoja Slovenska do roku 2030 musí vychádzať z územného princípu

0 icon

Bratislava 1. decembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Milan Kapusta)   Stratégia rozvoja Slovenska do roku 2030 musí vychádzať z územného princípu. Informoval o tom ústredný riaditeľ kancelárie Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Michal Kaliňák Strategický dokument z dielne Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI SR) podľa ZMOS-u nevychádza z územného…

Vedci varovali pred ireverzibilnou klimatickou katastrofou

0 icon

Washington 1. decembra 2020 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)   Za posledných dvadsať rokov sa zvýšil rozsah teplotných anomálií v centrálnej Ázii, o čom svedčí prieskum medzinárodného tímu klimatológov z Južnej Kórey, Japonska, USA a Číny, ktorý uverejnili v časopise Science Suchá Mongolská náhorná plošina sa kvôli globálnemu otepľovaniu mení na neúrodnú púšť, ako…

Nových členov RVR budú voliť v stredu, na štyri posty je 20 uchádzačov

0 icon

Bratislava 1. decembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Nových členov Rady pre vysielanie a retransmisiu (RVR) majú poslanci Národnej rady SR voliť v stredu (2.12.) o 17.00 h. Pre TASR to potvrdil predseda parlamentného výboru pre kultúru a médiá Kristián Čekovský (OĽANO). Na štyri miesta v rade je 20 kandidátov, ktorí…

Alijev navrhol vytvorenie koridoru medzi Nachičevanom a Azerbajdžanom

0 icon

Baku 1. decembra 2020 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Azerbaijani Presidential Press Office)   Prezident Azerbajdžanu Ilham Alijev navrhol vytvorenie koridoru spájajúceho Nachičevan so západnou časťou krajiny. Nachičevan je autonómna republika a patrí do zloženia Azerbajdžanu, ale je od neho oddelená územím Arménska "Vyvedieme Nachičevan z obliehania a zároveň otvárame novú dopravnú tepnu. Ja to…

Poslanci v utorok o 17.00 h nebudú hlasovať, program schôdze sa vyčerpáva

0 icon

Bratislava 1. decembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Poslanci v utorok nebudú hlasovať o 17. hodine ako zvyčajne. Odsúhlasili to na návrh predsedu opozičného Smeru-SD Roberta Fica. Program schôdze sa totiž vyčerpáva. Na utorok popoludní majú termínované už len rokovanie o novele zákona o dani z príjmov z dielne Ministerstva financií…

Hlas SD: Na predsedníctve sa dohodnú na mene kandidáta na generálneho prokurátora

0 icon

Bratislava 1. decembra 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Strana Hlas - sociálna demokracia (Hlas-SD) sa na stredajšom (2. decembra) predsedníctve dohodne, koho z kandidátov na generálneho prokurátora jednomyseľne podporí. Podľa predsedu strany Petra Pellegriniho sa aj v spoločnosti hovorí o troch menách, keďže jeden z nich je sudca, tak do úvahy…

Lektor britskej Eton College kritizoval radikálny feminizmus a vyhodili ho. Študenti to ale nenechali len tak

0 icon

Londýn 1. decembra 2020 (HSP/Sputnik/Foto:Wikimedia)   Kontroverzné rozhodnutie zo strany vedenia britskej prestížnej školy malo nečakanú dohru. Chvíľu potom, čo kvôli kritike radikálneho feminizmu vyhodili tamojšieho lektora Willa Knowlanda, vytvorili miestni študenti petíciu na podporu svojho učiteľa, v ktorej obvinili vedenie Eton College z pokrytectva a označili tento krok za…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Roman Bača

Očakávanie Mesiáša.

0icon

Očakávanie Mesiáša. Vstupom do prvého advetného týždňa Vianoc je možno dobré si pripomenúť v čom spočíva oslava Vianoc a čo má, akú udalosť z minulosti pripomínať a sprítomňovať. Boh Izraelitom uz mnoho rokov cez svojich božích prorokov prisľuboval záchranu a záchrancu v osobe kráľa ktory bude kraľovať židovskému národu skrze…

Pavel Jacz

Škoda, že Kollár podpísal iba jeden reverz. Na ďalší v parlamente stále čakáme.

0icon

To, čo vyvádza aj náš druhý najvyšší ústavný činiteľ robí hanbu Slovenskej republike. Keďže všetci veľvyslanci pôsobiaci na Slovensku musia podávať správy domov z krajiny, v ktorej pôsobia, tak informácie o slovenských politikoch určite nie sú bez hanby Slovenska. Veľmi by som sa čudoval, ak by Kollára prijal nejaký jeho…

Robo Bačinský

Domovníkova óda na Matoviča.

0icon

  Stručne : podporujem neprávom atakovanú rodinu Igora Matoviča. Pavlínka, Rebeka, Klárka ...Igor, sme na vašej strane a je nás oveľa viac, než tých , čo vás prišli v predvečer prvej adventnej nedele zatrašovať pred váš dom. Igor Matovič je v zahraničí príkladom víťaza volieb, ktorému sa podaril výsledok (cez…

Štefan Harabin

Moja úcta patrí i nitrianskym policajtom, lebo poznajú platný právny stav. Pokutu neuložili nikomu, ani mne.

0icon

Slovensko, Vlasť Moja, občianska iniciatíva, včera v Nitre zorganizovala verejný protest občanov proti Covid diktatúre Matoviča a spol. V prejave som poučil detailne prítomných ako sa majú správať a aj právne brániť pri celoplošnej nezákonnosti, resp. neústavnosti Covid opatrení Mikasa a Matovi

Boris Mesár

Biskupi-sekretári Byzantského katolíckeho patriarchátu poslali - Otvorený list českým biskupom ohľadom pripravovaného testovania

0icon

Autor :pravdivosť tohto listu zatiaľ neviem overiť ,dostal som ho do pošty . Vážení českí biskupi, obraciame

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Smrť princeznej Diany: Zabila Dianu MI6? 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku, kde sa bližšie pozeráme na udalosť spred viac ako 20 rokov, ktorá stále oplýva tajomstvami a nezrovnalosťami. Zabila Dianu MI6? Zo začiatku sa v tlači písalo, že celá táto tragická udalosť bola len obyčajná autonehoda spôsobená chybou vodiča Henriho Paula. Neskôr sa však začalo vynárať, že Paul, ktorý…

Tieto fotografie ti prinesú nevídané uspokojenie

0 icon

Ak máš rád dokonalosť a si tak trocha perfekcionista, tak ti s radosťou oznamujeme, že ti tieto fotografie prinesú nevídané uspokojenie. Pre niekoho je dostatočné uspokojenie, ak sa môže počas jesene prejsť po listí. Nájdu sa však aj náročnejší ľudia, ktorí sú dostatočne uspokojení až po odlepení ochrannej fólie z novej…

Čo by sme videli, keby sme mohli cestovať rýchlosťou svetla?

0 icon

Einsteinova teória relativity sa zrodila práve z tejto otázky. Oplatilo by sa vôbec cestovať rýchlosťou svetla kvôli okolitým obrazom? Einstein sa túto otázku pýtal ešte ako školák a to ho priviedlo k jeho slávnej teórii relativity. Jeho rovnice ukazujú, že objekty pri stúpajúcej rýchlosti vyzerajú čoraz skreslenejšie a pohľad dopredu je čoraz jasnejší. Keby…

Upíri a vampirizmus: Hrôza a fascinácia

0 icon

Vampirizmus sa rozmohol v 18. storočí v balkánskom vnútrozemí. S kresťanskou doktrínou má spoločné rysy, pokiaľ ide o vlastníctvo duší a posmrtný život. Hrôza a fascinácia, ktoré od svojho vzniku upíri vzbudzujú, nestrácajú na sile a stali sa východiskom pre množstvom umeleckých diel, či základom filmov. Pozrime sa spoločne na upírov a vampirizmus trochu bližšie. Upír je podľa…

Smrť Johna Lennona a konšpirácie: 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku o megahviezde, ktorá chystala comeback s novým albumom po piatich rokoch. Návratu sa však nedožila. Konal vrah sám, alebo dostal príkazy z vyšších miest? Výsledkom nevraživosti medzi Hooverom a Lennonom, respektíve medzi rockovou hviezdou a vládnymi úradmi USA, bolo to, že Lennonovi bola zamietnutá žiadosť o trvalý pobyt. Úrady sa potom pokúšali…

Vo svete IT

Pozrite sa, čo by ste mali vedieť o projekte „Latte“, ktorý má priniesť Android aplikácie na Windows 10

0 icon

Nová iniciatíva spoločnosti Microsoft s kódovým označením Project Latte by mala zabezpečiť prísun nových aplikácií do obchodu Windows Store. Malo by konkrétne ísť o Android aplikácie, ktoré bude možné pomocou špeciálneho nástroja na prepis inštalačných .APK balíkov prepísať do podoby vhodnej pre Windows 10 zariadenia. Do tohto projektu aktuálne nie…

Posledná akcia Donalda Trumpa? Spoločnosť SMIC by mohla byť zaradená na sankčný zoznam

0 icon

Vyzerá to tak, že odchádzajúci prezident USA, Donald Trump, posledné dni svojho administrovania využije na to, aby ešte zabojoval proti Číne. Na sankčnom zozname má pribudnúť niekoľko ďalších spoločností Publikované správy portálom Reuters.com hovoria, že Ministerstvo obrany Spojených štátov amerických má pridať na čiernu listinu ďalšie čínske spoločnosti, ktoré sú…

Čo presne sú čierne diery a ako vznikajú?

0 icon

Čierne diery sú astronomické objekty, z ktorých vďaka ich gravitačnej sile nedokáže uniknúť nič. „Povrch“ čiernej diery je tvorený horizontom udalostí. Je to hranica, za ktorou rýchlosť, ktorú potrebujete na únik, prevyšuje rýchlosť svetla, píše portál americkej NASA. Rýchlosť svetla je kozmickým limitom a nič nedokáže cestovať rýchlejšie. Vedci doposiaľ…

Rover americkej NASA, Perseverance, zachytil zvuky z hlbokého vesmíru

0 icon

K červenej planéte v tejto chvíli cestuje najnovšia misia americkej vesmírnej agentúry, NASA. Je to rover, ktorý nesie názov Perseverance a ide zatiaľ o najpokročilejšiu misiu agentúry, píše portál IFLScience. Rover je vybavený špeciálnymi mikrofónmi, vďaka čomu môže zaznamenať cestu na Mars tak, ako sa to doteraz nepodarilo žiadnej misií.…

Xiaomi na 2. najväčšom trhu so smartfónmi predajmi prekonalo svojho najväčšieho rivala

0 icon

Posledné dáta ukázali, že spoločnosť Xiaomi má za sebou vôbec jeden z  najlepších kvartálov vo svojej histórii. V posledných dňoch sme mohli čítať napríklad o úspechoch spoločnosti na území Európy, kde spoločnosť raketovo rástla. Nejde však o jediný región, kde čínsky predajca smartfónov naberá na sile. Generálny riaditeľ spoločnosti Xiaomi…

Armádny Magazín

Usvedčené zločiny austrálskych špeciálnych jednotiek v Afghanistane - budú aj odsúdení za vraždenie civilistov?

0 icon

Austrália, 1.December 2020 (AM) - Odhalenie vojnových zločinov v Afganistane: 13 vojakov vylúčených z austrálskej armády.   Šéf austrálskej armády oznámil prepustenie svojich 13. mužov po zverejnení správy, ktorá dospela k záveru, že špeciálne jednotky dokázateľne „nelegálne zabili“ najmenej 39 Afgancov. Austrálska armáda 27. novembra

Front, ktorý nepochodoval na Prehliadke víťazstva

0 icon

Rusko, 1.December 2020 (AM) - Táto správa bude veľmi zaujímavá aj pre slovenského čitateľa. V podstate sme ju mali pred očami stále, no, ruku na srdce, kto si to vôbec uvedomil? Prehliadka Víťazstva na Červenom námestí sa konala 24. júna 1945. Slávnostným pochodom sa po

Iránske bojové námorníctvo spúšťa na vodu budúcu plávajúcu základňu - tanker prerobený na vrtuľníkovú loď

0 icon

Irán, 1.December 2020 (AM) - Najnovšie satelitné snímky ukazujú zaplavený suchý dok, čo je znak bezprostredného spustenia najnovšej a možno najmenej známej lode iránskeho námorníctva. Nové plavidlo sa považuje za vysunutú základňu - koncepčne podobnú expedičnej mobilnej základni (EMB).   [caption id="attachment_28669" align="a

„Teoretický blaf“: expert zhodnotil model ukrajinského tanku, ktorý bol predstavený ako „vrah Armaty“

0 icon

Ukrajina, 1.december 2020 (AM) - Vojenský expert a publicista Komsomolskaja pravda Viktor Baranec uviedol, že informácie o tom, že nový ukrajinský tank Nota sa stane „zabijakom“ ruskej Armaty, sú „teoretickým blafom“. "Na Ukrajine bola táto veľká výroba tanku takmer úplne zničená." Škola je zavretá, ná

Video z Čečenska: Zadržaní boli dvaja bývalí členovia Basajevovho a Chattabovho gangu

0 icon

Čečensko, 1.December 2020 (AM) - V Čečensku boli zadržaní dvaja bývalí členovia gangu Šamila Basajeva a Chattába, ktorí sa podieľali na vražde 15 ruských vojakov v roku 1999. Informuje o tom FSB Ruska.  

Svetlo sveta

Otec Urbančok: Covid presmeroval ľudí do novodobých chrámov

0 icon

Milovaní Bratia a Sestry! Je to už takmer rok, čo sa z Číny dostal COVID pomaly do celého sveta. Následkom neho došlo k historickému precedensu, zrušeniu slávenia verejných svätých omší už niekoľkokrát. Tí veriaci, ktorí žili naozaj životom živej viery a boli si vedomí hodnoty sviatostí, zažili skutočné duchovné utrpenie, tí, ktorí ju až…

Ako vznikol kult svätého Petra a Pavla

0 icon

Kult svätého Petra nevznikol v starokresťanskej tradícii hneď po apoštolovej smrti; jeho rozvoj je nerozlučne spojený s utváraním kultu svätého Pavla, ktorý bol sťatý mečom roku 67 na mieste nazývanom ad Aquas Salvias, na južnom okraji Ríma v blízkosti Ostijskej cesty (Via Ostiense). V období, keď obidvaja podstúpili mučenícku smrť, kresťania predstavovali v Ríme…

25.11. Svätá Katarína Alexandrijská, mučenica čistoty

0 icon

Svätá Katarína Alexandrijská je mučenica, ktorá bola ako 18 ročná umučená rukami pohanského vládcu Maxentiusa. Cirkev ju zaraďuje medzi 14 svätých pomocníkov v núdzi, ktorých orodovanie u Boha sa uznáva ako osobitne účinné. Svätá Katarína bola o 1100 rokov identifikovaná svätou Johankou z Arku ako jednou z tých, ktorá sa…

Hriech Lenivosti

0 icon

« Je dokonané » (Jn 19, 30)Šieste slovo, ktorým sa nám prihovára Ježiš z kríža, je vyslovené na zadosťučinenie hriechu lenivosti. Lenivosť je choroba vôle, ktorá spôsobuje, že zanedbávame svoje povinnosti. V bežnom živote sa prejavuje ako lenivosť, neochota, ľahostajnosť, ľahkovážnosť. Lenivosť v náboženskej oblasti je predovšetkým nevôľa k duchovnému…

Otec Urbančok: Blíži sa bibliou predpovedaný koniec sveta ?

0 icon

Homília na 25. nedeľu po Turícach – Misál sv. Jána XXIII. Mt 24,15-35 Keď uvidíte ohavnosť spustošenia na svätom mieste, ako predpovedal prorok Daniel – kto číta, nech pochopí: vtedy tí, čo budú v Judei, nech utečú do hôr, kto bude na streche, nech nezostupuje vziať si niečo z domu,…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali