Talianska premiérka Giorgia Meloniová v stredu v nemocnici Gemelli v Ríme navštívila pápeža Františka. Podľa agentúry AP je Meloniová okrem jeho najbližších spolupracovníkov a ošetrujúcich lekárov a zdravotníkov zrejme prvým oficiálne potvrdeným návštevníkom u hospitalizovaného pápeža.
NAŽIVO
V roku 2025 zaznamenali hasiči v Trnavskom samosprávnom kraji (TTSK) celkovo 3947 výjazdov k rôznym udalostiam. Išlo najmä o požiare, dopravné nehody, technické zásahy a zásahy pri úniku nebezpečných látok. Hasičský a záchranný zbor o tom informoval na sociálnej sieti.
Najviac bolo dopravných nehôd – 1252. Nasledovali technické zásahy v počte 1234 a 1197 požiarov. Pri úniku nebezpečných látok zasahovali v 65 prípadoch. Súčasťou činnosti hasičov bolo aj 199 cvičení s cieľom udržiavať vysokú úroveň pripravenosti.
Z pohľadu jednotlivých mesiacov bol najvyťaženejší júl, keď hasiči vyrazili k zásahom 404-krát. Najpokojnejším mesiacom bol január s 228 výjazdmi. Zásahy sa najčastejšie sústreďovali do popoludňajších hodín medzi 15.00 a 19.00 h. Najmenej výjazdov zaznamenali v noci medzi 1.00 a 4.00 h. Z hľadiska dní v týždni bol najrušnejším piatok, najmenej výjazdov pripadlo na nedeľu.
Európska únia znížila maximálnu povolenú cenu ruskej ropy na 44,1 dolára za barel, uvádza sa v dokumente schválenom Európskou komisiou.
Nový „cenový strop“ nadobúda účinnosť 1. februára. Prechodné obdobie pre zmluvy uzavreté pred týmto dátumom potrvá do 16. apríla.
Európska únia 3. septembra minulého roka znížila cenový strop pre ruskú ropu zo 60 dolárov na 47,6 dolára za barel, čo bude platiť do 31. januára. K obmedzeniam sa pridali Švajčiarsko, Spojené kráľovstvo, Kanada, Japonsko, Nový Zéland a Austrália.
V rámci 18. balíka sankcií Európska únia rozhodla, že „strop“ ceny ruskej ropy bude „pohyblivý“ – stanovený o 15 % nižšie ako trhová cena za ostatných 10 týždňov.
Rusko už cenový strop pociťuje. Koncom decembra Moskva oznámila stratu „biliónov dolárov“ v dôsledku nízkych cien ropy.
12:57 K policajnému zásahu, keď miestny muž ohrozoval svoj život nožom, došlo vo štvrtok ráno v obci Jasov v okrese Košice – okolie. Informovala o tom košická krajská polícia na sociálnej sieti.
Policajnú hliadku vyslali v skorých ranných hodinách do Jasova na Medzevskú ulicu na preverenie oznámenia. Po príchode na miesto sa k hliadke nikto neprihlásil, preto bol prostredníctvom operačného strediska kontaktovaný oznamovateľ. „Následne z dvora rodinného domu vyšiel muž, ktorý ohrozoval svoj život nožom. Policajti okamžite zakročili, nebezpečný predmet mu odobrali a zabránili sebapoškodeniu,“ uviedla polícia.
Vzhľadom na mužove vyjadrenia o osobných a rodinných problémoch na miesto privolali rýchlu zdravotnú pomoc. Následne ho previezli na psychiatrické oddelenie v Košiciach.
„Oznámenie bolo preverované, pričom na mieste bolo zistené bezprostredné ohrozenie života, ktorému policajti zabránili včasným zásahom,“ skonštatovala polícia.
Cudzinecká polícia, oddelenia dokladov aj dopravné inšpektoráty zostanú v pondelok (19. 1.) na celom Slovensku zatvorené. Dôvodom je odstávka systémov. TASR o tom vo štvrtok informoval hovorca Ministerstva vnútra (MV) SR Matej Neumann.
„Dôvodom je naplánovaný technický zásah v komunikačnej infraštruktúre, ktorý nie je možné vykonať bez odstávky. Za prípadné spôsobené nepríjemnosti sa ministerstvo vnútra ospravedlňuje,“ dodal Neumann.
Vo veku nedožitých 90 rokov zomrel v stredu (14. 1.) tanečník, tanečný pedagóg a vedúci Tanečného súboru Slovenského ľudového umeleckého kolektívu (SĽUK) Milan Rastislav Ševčík. Informuje o tom SĽUK na sociálnej sieti.

K dopravnej nehode sanitného vozidla došlo vo štvrtok (15. 1.) nadránom v obci Cejkov v okrese Trebišov. Vozidlo následne zostalo prevrátené na boku. Informovalo o tom Krajské riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Košiciach na sociálnej sieti.
Trebišovskí hasiči boli k dopravnej nehode vyslaní krátko pred 4.30 h. „Po príchode na miesto hasiči zistili, že účastníkmi nehody boli dve osoby, ktoré sa pri nehode nezranili,“ uviedol HaZZ.
Sanitné vozidlo následne postavili späť na kolesá za pomoci vozidla s hydraulickou rukou hasičov z Košíc.
Policajti zaznamenali počas minulého týždňa na cestách v Trnavskom samosprávnom kraji (TTSK) celkovo 68 škodových udalostí a 16 dopravných nehôd. Ani pri jednej nehode neasistoval alkohol. Trnavská krajská polícia o tom informovala na sociálnej sieti.
„Za minulý týždeň bola pri dopravnej nehode na cestách Trnavského kraja usmrtená jedna osoba. Jedna osoba sa pri dopravnej nehode zranila ťažko a deväť osôb utrpelo na cestách ľahké zranenia,“ priblížili policajti.
Polícia vykonala počas 2. kalendárneho týždňa v Trnavskom kraji 3084 dychových skúšok, z toho 27 bolo s pozitívnym výsledkom – 13 u vodičov a 14 u cyklistov. Osem vodičov sa dopustilo prečinu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky.
V obci Liptovská Štiavnica v okrese Ružomberok došlo vo štvrtok doobeda k dopravnej nehode dodávky s traktorom, ktorá si vyžiadala zranenie. Informovalo o tom operačné stredisko Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Žiline.
Na mieste zasahujú štyria príslušníci Okresného riaditeľstva HaZZ v Ružomberku s jedným kusom techniky.
Vo štvrtok ráno zostalo bez elektriny pre poškodenie vodiča na vzdušnom vedení vysokého napätia približne 2000 odberných miest v niektorých častiach Dolného Kubína, konkrétne v Malom Bysterci, Záskalí, Beňovej Lehote, ale aj v obciach Veličná, Istebné a Párnica. TASR o tom informoval špecialista externej komunikácie spoločnosti Stredoslovenská distribučná (SSD) Miroslav Gejdoš.
„Pracovníci SSD intenzívne pracujú na oprave poruchy a obnove dodávky elektriny. Ak sa nič neskomplikuje, malo by sa im to podariť v priebehu najbližších dvoch až troch hodín,“ uviedol Gejdoš.
Pre výpadok elektriny je dočasne mimo prevádzky aj lyžiarske stredisko na Kubínskej holi. „Ide o situáciu na strane distribútora, ktorú nie je možné z našej strany ovplyvniť. Podľa aktuálnych informácií je predpoklad obnovenia prevádzky od 12.30 h. Robíme maximum pre to, aby sme Kubínsku otvorili hneď, ako to technické podmienky dovolia,“ informovali z lyžiarskeho strediska Kubínska.
V meste Topoľčany sa v minulom roku narodilo 110 detí, z toho 58 dievčat a 52 chlapcov. V závere roka žilo v meste 23.627 obyvateľov. Približne 27 percent z nich bolo mužov v produktívnom veku, necelú štvrtinu tvorili ženy vo veku do 55 rokov, informovala radnica.
V minulom roku sa do Topoľčian prisťahovalo 325 ľudí, odsťahovalo sa 534 ľudí. Celkový počet obyvateľov mesta oproti minulému roku mierne poklesol o 1,1 percenta. V rovnakej miere klesol počet mužov a žien v produktívnom veku, ako aj detí do 18 rokov. Naopak, počet ľudí v seniorskom veku mierne vzrástol.
Najväčšou skupinou obyvateľstva v Topoľčanoch sú ľudia nad 60 rokov, ktorí aktuálne predstavujú viac ako tretinu obyvateľstva. Najmenšiu časť tvoria deti a mládež do 18 rokov, je ich približne 14 percent.
Rusko vo štvrtok oznámilo, že vyhosťuje diplomata pôsobiaceho na ekonomickom oddelení britského veľvyslanectva v Moskve.
10:54Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR navrhuje zmeniť metodiku vyhodnocovania verejnej optimálnej siete ambulancií. Zaviesť chce taktiež minimálny počet ambulancií pri vybraných pediatrických špecializáciách aj geriatrii.
10:53Trnavskí krajskí cestári boli počas noci zo stredy (14. 1.) na štvrtok v nepretržitom nasadení najmä na juhu kraja. Dôvodom boli nízke teploty spojené s mrholením a hustou hmlou. Informoval o tom odbor komunikácie Úradu Trnavského samosprávneho kraja (TTSK).
Po 3.00 h vyrazili na preventívny posyp aj posádky zo stredísk Správy a údržby ciest TTSK v Galante a Seredi. „Podľa predpovedí by nepriaznivé poveternostné podmienky mali pretrvať až do soboty. Vodičov preto žiadame o zvýšenú opatrnosť,“ upozornila krajská samospráva.
Európska únia od 1. februára znižuje strop ceny ruskej ropy zo 47,6 USD na 44,1 USD za barel, uvádza sa v rozhodnutí Rady EÚ.
09:51Irán už otvoril svoje vzdušné priestory, ktoré boli predtým uzavreté, vyplýva to z údajov portálu Flightradar24.
09:51Modernejšiu infraštruktúru vo Veľkom Klíži a Ješkovej Vsi (obe okres Partizánske) priniesla rekonštrukcia do vodovodnej siete a komunikácie III/1751
Investíciu do vodárenskej infraštruktúry zabezpečila Západoslovenská vodárenská spoločnosť (ZVS), do cesty Trenčiansky samosprávny kraj (TSK). Zrekonštruované úseky cesty v oboch obciach krajská samospráva odovzdala do užívania tento týždeň.
Čítať viac | 09:19Trump chce, aby akákoľvek vojenská intervencia USA v Iráne bola rýchla a viedla k pádu režimu, ale jeho poradcovia mu to nemôžu zaručiť, informuje NBC News s odvolaním sa na zdroje.
Prezident USA oznámil svojmu tímu pre národnú bezpečnosť, že nechce vyprovokovať zdĺhavú vojnu trvajúcu týždne alebo mesiace. Poradcovia sa však obávajú, že USA nemusia mať v regióne dostatok zdrojov na odvetný úder proti Iránu.
08:28Pentagón presúva údernú leteckú skupinu z Juhočínskeho mora do oblasti zodpovednosti Centrálneho veliteľstva USA, ktorá zahŕňa Blízky východ. Informovala o tom televízna stanica NewsNation s odvolaním sa na zdroj.
Presun bude podľa odhadov zdroja trvať približne týždeň. Rozhodnutie bolo prijaté na pozadí rastúceho napätia medzi administratívou Trumpa a Iránom, ako aj diskusií vo Washingtone o možnej podpore odporcov iránskych orgánov.
07:02Iránsky minister zahraničných vecí Abbás Arákčí v stredu vyhlásil, že Teherán je pripravený na diskusiu so Spojenými štátmi. Potvrdil tiež, že iránska vláda má situáciu v krajine v súvislosti s celonárodnými protestami „pod kontrolou“.
06:59Americký prezident Donald Trump v stredu vyhlásil, že jeho administratíva bola informovaná o tom, že „zabíjanie a popravy v Iráne sa skončili“.
06:58Brazílsky prezident Luiz Inácio Lula da Silva a ruský prezident Vladimir Putin v stredu vyhlásili, že Južná Amerika by mala zostať regiónom „mieru“ po tom, čo USA odviedli venezuelského vodcu Nicolása Madura.
06:57Americké federálne bezpečnostné zložky v stredu v meste Minneapolis postrelili do nohy jednu osobu po tom, ako údajne „násilne napadla“ agenta, informovalo ministerstvo pre vnútornú bezpečnosť (DHS).
06:57Demokratická členka Snemovne reprezentantov Kongresu USA predložila návrh na ústavnú žalobu (impeachment) voči ministerke pre vnútornú bezpečnosť Kristi Noemovej.
06:56Lufthansa požiadala svojich zamestnancov, aby sa pripravili na odchod z Izraela, informoval korešpondent izraelskej spravodajskej služby N12 Dean Fisher.
Podľa jeho informácií môže byť letecká doprava s Izraelom pozastavená od štvrtka 15. januára.
Letecká spoločnosť Austrian Airlines tiež oznámila zrušenie zajtrajších letov z Viedne do Tel Avivu a z Tel Avivu do Viedne. Spoločnosť však tvrdí, že zrušenie je spojené s nepriaznivými poveternostnými podmienkami.
Izraelské médiá medzitým píšu o obavách z útoku Iránu na Izrael v prípade útoku USA na Irán.
Včera 20:18


















