Okrem toho sa na Ukrajine od 1. júla zvýšili ceny komunálnych služieb. V celej krajine vzrástli v priemere o polovicu. Viacmenej nešťastní obyvatelia Kyjeva budú musieť platiť za “komunálné služby” o 70 percent viac ako za Janukovyča. Súčasne sa o 25 percent zvýšila spotrebná daň z tabakových výrobkov.
Pred mesiacom Ukrajina zvýšila ceny elektriny pre domácnosti. Ako uviedli úrady, elektrina sa zvýši od 10 do 40 percent v závislosti od dopytu: kto míňa viac, zaplatí viac. Je potrebné poznamenať, že od 4. augusta je v Kyjeve vypnutá teplá voda pre obyvateľstvo a bude tomu tak minimálne do konca septembra. V tejto súvislosti sa v meste vykúpili všetky ohrievače a je jednoducho nemožné, aby obyvatelia spotrebovali elektrickú energiu v minimálnej miere. Ohrievať vodu na plyne je teraz príliš drahé. Plyn zdražel o viac než 150% od 1.mája.
Rastú dane, mzdy sa znižujú
Rast cien prichádza na pozadí skrátenia sociálnych dávok a zavedenia nových daní. 1. júla, ukrajinská vláda zaviedla daň z úrokov z bankových vkladov.
Okrem toho Ukrajina začala zdaňovať dôchodky, ktoré sa za predchádzajúcej vlády nezdaňovali. Teraz bude dôchodok nad 10.000. Hrivien (asi 579 eur) zdanený 15 percentami.
Od augusta všetci pracujúci občania Ukrajiny budú platiť ešte vojenskú daň, a to 1,5 percenta z každej výplaty. Zavedenie tejto dane už spôsobilo problém z príjmov záloh za prácu. Napríklad v Nikolajeve ľudia nemohli uskutočniť výber finančných prostriedkov cez karty. Ako sa ukázalo, Štátna pokladnica neposkytla úradom údaje o výške nového zdanenia. V dôsledku toho podniky vyplatili peniaze svojim zamestnancom, ale banky zadržali výplaty.
Kúpanie sa v rieke, zohrievanie sa pri piecke
Vzhľadom k nedostatku teplej vody pre obyvateľov ukrajinského hlavného mesta sa musia umývať už druhý mesiac v rieke. Podľa ukrajinských novín “Vesti” sa teraz môžete na pláži každý deň stretnúť s ľuďmi s mydlom a uterákom v ruke. Umyť vlasy si môžte v kaderníctve. Táto služba bude stáť 20 hrivien (1,5 eura) alebo podľa dopytu. Osprchovať sa môžete vo fitness, kde začali chodiť ľudia, ktorí ani nešportujú.
Stojí za zmienku, že úrady v Kyjeve oklamali svojich občanov. Teplú vodu odstavili na začiatku júla, občanom oznámili, že sa jedná o naplánovanú preventívnu údržbu vykurovacích systémov. Avšak ani po dvoch týždňoch sa v kohútikoch teplá voda neobjavila. Obyvatelia mesta začali žiadať o vysvetlenie “Kyjevenergo”. Na konci júla im musel nepríjemnú situáciu vysvetľovať primátor Kyjeva Vitalij Kličko.
Ukázalo sa, že “rutinná oprava systému” je vlastne šetrenie plynu, ktorého má Ukrajina nedostatok a teplá voda v meste nepotečie až do začiatku vykurovacej sezóny. To znamená, že až do konca septembra alebo možno polovice októbra.
Obyvatelia ukrajinského hlavného mesta v obavách očakávajú zimné obdobie. Nevedia, či budú mať teplo, elektrinu, plyn, a ako budú prať, vykurovať, variť svojím deťom. Tým, ktorí bývajú v domoch a majú takú možnosť, starosta Kyjeva navrhuje zvážiť prechod na vykurovanie tuhým palivom. To znamená, palivovým drevom. Je potrebné poznamenať, že prechod na vykurovanie drevom možno budú musieť aj obyvatelia bytových domov. V súčasnej dobe Kyjev má len polovicu objemu plynu, ktorý je potrebný pre vykurovaciu sezónu. Ukrajinské internetové obchody už pripravili ponuky piecok a kachlí od najjednoduchších až po luxusné.
Pád ukrajinskej hrivny, kolaps priemyslu
Ukrajina nemá plyn kvôli tomu, že súčasná vláda nedokáže a nemôže splácať dlhy ruskému “Gazpromomu”. Alternatívnym riešením je uhlie. Východná Ukrajina je regiónom s “čiernym zlatom” – uhlím, ktoré v niektorých prípadoch môže nahradiť plyn. Avšak podľa ukrajinských úradov s tým počítať nemôžu. Podľa ministerstva energetiky Ukrajiny sa v júli tohto roka produkcia uhlia v krajine znížila o 21,6 percenta v porovnaní s júlom minulého roka. Výsledkom toho je, že obyvateľom Ukrajiny odporúčajú pripraviť sa na to, že na zohriatie budú mať tak akurát ho…. Túto radu dala hlava Nezávislého odborového zväzu baníkov Ukrajiny, Mykhailo Volynets. “Existuje všeobecná hrozba rozpadu celého energetického systému na Ukrajine, ktorý bude schopný bežať len osem mesiacov a i to iba z územia Ruska,” povedal.
Situácia sa zhoršuje. Až do tohto roku Ukrajina vyvážala svoje uhlie do viac ako 50 krajín, s odstupom času sa môže karta obrátiť a z exportu sa môže stať import. Tento názor bol vyjadrený generálnym riaditeľom spoločnosti “energetických zdrojov na Ukrajine” Andrejom Táborom. V súčasnej dobe sa uhlie dováža z Poľska, Ruska, Južnej Afriky a ďalších krajín.
Problémy v energetickom sektore spôsobili reťazovú reakciu v ekonomike. Začali zatvárať najväčšie ukrajinské priemyselné podniky.
Dôvodom je, že nové ukrajinské orgány počas niekoľkých mesiacov ukrajinský automobilový priemysel zadusili novými daňami. Došlo k zvýšeniu spotrebných daní ukrajinských áut a klesol poplatok na import automobilov na Ukrajinu. Podľa odborníkov nová vláda urobila všetko pre to, aby sa výroba na Ukrajine stala nerentabilná. Podľa nich sa Kyjev snaží očistiť trh od konkurencie pre zahraničné automobilky.
Je potrebné poznamenať, že minulý týždeň Národná banka Ukrajiny znížila kurz hrivny voči doláru na historické minimum. Šéfka Národnej banky Ukrajiny Valerija Gontarevová uviedla, že “tlak na kurz hrivny je dôsledkom reakcií ekonomických subjektov na vojenský konflikt na východe Ukrajiny.” Odborníci sa však domnievajú, že toto vysvetlenie je neseriózne. Podľa ich mienky skutočným dôvodom pádu hrivny sú očakávania nového kola politickej a ekonomickej krízy na Ukrajine. Je potrebné poznamenať, že za Viktora Janukovyča sa hrivna držala na úrovni 7 hrivien za jeden dolár. V blízkej budúcnosti, odborníci menového fondu predpokladajú ďalší pokles a to do 20 hrivien za jeden dolár.
To znamená, že podnikateľ Petro Porošenko ukrajinskú ekonomiku ničí deväťkrát rýchlejšie ako predchádzajúca hlava štátu.
jf