Treťosektorový pomáhač migrantov: “Máš vôbec predstavu koľko sa zarába na imigrantoch? Obchod s drogami zarába menej”

Treťosektorový pomáhač migrantov: “Máš vôbec predstavu koľko sa zarába na imigrantoch? Obchod s drogami zarába menej”

Miláno 16. januára 2017 (HSP/liberoquotidiano.it/Foto:TASR/AP-Ettore Ferrari)

 

Paolo Gentiloni, bývalý minister zahraničných vecí a najnovšie hlava novej “technickej” vlády v Taliansku, ktorý reprezentuje tradičnú stranu PD, sa od začiatku netajil svojimi postojmi k nutnosti vysporiadať sa s utečeneckou krízou, riešenie ktorej jeho predchodcovia zanedbali

Nový minister vnútra Marco Minniti bol podľa najnovších správ vyslaný, aby “recykloval” niekdajšiu Berlusconiho dohodu s Kaddáfím o kontrole prúdu utečencov cez lýbijsku cestu a zadržiavanie pašerákov ľudí výmenou za “pomocnú ruku” pri modernizácii líbyjskej infraštruktúry.

Reklama
Taliansky minister vnútra Marco Minniti
Taliansky minister vnútra Marco Minniti

 

Dohoda nikdy neprestala byť platnou, ale od začiatku povstania v Lýbii bola zo zjavných dôvodov pozastavená. Pred pár dňami minister vnútra navštívil radou OSN uznaného nového lýbijského premiéra, Fayeza al-Sarraja, aby mohli znovu zaviesť do platnosti dohody z roku 2009.  V týchto dňoch sa znovu otvára talianska ambasáda v Tripolise, ktorá sa má stať centrom boja proti terorizmu a nelegálnej imigrácii.  Bude to prvá západná ambasáda, ktorá znovu otvorí svoju činnosť v Lýbii.

Reklama

Zdá sa, že tieto zásadné kroky sú reakciou aj na novembrový report Európskej pohraničnej kontroly Frontex, ktorý podľa Financial Times obvinil nadnárodné organizácie a taliansku pobrežnú hliadku zo spolupráce s pašerákmi ľudí. V správe sa píše, že migranti z Líbye dostávajú presné inštrukcie ako sa dostať k lodiam nadnárodných organizácii, ktoré ich čakajú na dohodnutom mieste. Celý proces je koordinovaný talianskymi hliadkami, ktoré sú v kontakte s pašeráckymi organizáciami a vysielajú ONG na “miesto záchrany” lode, ktorá ešte ani nevyplávala od líbyjských brehov. Lode ONG následne vyzdvihnú náklad a posúvajú sa 260 míľ smerom k talianskym brehom, napriek tomu, že najbližší bezpečný prístav je Zarzis v Tunisku, ktorý sa nachádza 60 míľ od “miesta záchrany”. Jedna z protagonistov týchto akcií je Maltská organizácia MOAS. Predpokladá sa, že táto sa snaží vyhnúť tomu, aby sa utečenci vyplavili na brehoch Malty.

Správa takisto uvádza, že “utečenci boli upozornení, aby nespolupracovali s talianskymi policajnými zložkami a jednotkami Frontexu”.  Začiatkom roka 2016 podiel dopravených jednotlivcov nadnárodnými organizáciami zodpovedal 5-tim % no koncom októbra vzrástol na 40 % a to dôsledkom toho, že lode týchto organizácii sa pohybujú stále bližšie k líbyjským teritoriálnym brehom, píše sa v správe.  Frontex skritizoval aj neochotu organizácii pri získavaní stôp z pašeráckych lodí. Toto sú mená nadnárodných organizácii, ktorých lode boli zaregistrované pri líbyjských brehoch: už spomínaná MOAS (Migrant Offshore Aid Station), nemecká Jugend Rettet, Stichting Bootvluchting, Medcins Sans Frontieres, Save the Children, Proactiva Open Arms, Sea-Watch.org, holandská Boat Refugee Foundation, Save the children a nemecká Watch the Med.

Financial Times uviedol, že Európska komisia naopak vyzdvihuje pomoc nadnárodných organizácii počas tejto humanitárnej krízy a zároveň vyjadrila pochybnosti o existencii legislatívy, ktorá by mohla vyžadovať obmedzenie aktivít organizácií. Európsky parlament totižto v apríli 2016 prijal legislatívu, ktorá chráni organizácie napriek tomu,  že sa kvalifikujú na komplicov pašeráckych organizácii. V jednej zo sekcií rezolúcie EÚ nazvanej “On Search and Rescue” sa cituje: “privátni vlastníci lodí a NGO, ktoré asistujú pri záchrane v Stredozemnom mori by nemali byť trestne stíhaní za tieto aktivity”.

Pašovanie utečencov je nepochybne výnosné a môže nakŕmiť viacero “hladných krkov”, hlavne ak vezmeme do úvahy, že čistý príjem jednej organizácie je 150 000 dolárov týždenne. Najväčšie profity z migrácie v Taliansku, ale získavajú kooperatívy a ich takzvané prijímacie strediská na území Talianska naviazané na ministerstvo vnútra, ktoré rozhoduje kde a ako budú alokované prostriedky. Tieto centrá  sú schopné znížiť výdavky na imigrantov tak, že z dotácií Európskej únie zarobia 240 až 540€ na hlavu mesačne. Vyšetrovanie Salvatora Buzziho, riaditeľa jednej z kooperatív nám priblížilo situáciu prostredníctvom prepisov odpočúvaných telefonických rozhovorov zhruba dva roky dozadu: “Máš vôbec predstavu koľko sa zarába na imigrantoch? Obchod s drogami zarába menej.”

Čím rýchlejšie sa budú utečenci točiť do Európy tým viac dotácií z vreciek Európanov pôjde pre nelegálny obchod a bremeno má následne prevziať “nesolidárne” Slovensko a ostatné európske štáty vo forme kvót. Nakoľko môžeme brať vážne falošný súcit a solidaritu únie nad utopenými obeťami alebo jej argumenty o európskej solidarite ak sama vedome toleruje obchod s týmito ľuďmi?

Reklama

Dominika Sabová

 

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

12:05

Jeden zo šoférov autobusu, ktorý v stredu havaroval pri nemeckom Lipsku, bol 53-ročný Slovák. V čase nehody, ktorá si vyžiadala štyri obete na životoch, však šoféroval jeho 62-ročný český kolega. Vodiči medzi obeťami nie sú.

11:50

Neďaleko pamätníka padlých vojakov Červenej armády vo Viedni vznikli dva veľké portréty nedávno zosnulého ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného. Nasprejované sú na múre patriacemu k pozemku, ktorý vlastní šľachtická rodina bývalého a tiež už zosnulého ministra zahraničných vecí ČR Karla Schwarzenberga.

11:23

Ceny benzínov a nafty pred veľkonočnými sviatkami zdraželi o tri centy za liter. Spotrebiteľské ceny oboch benzínov dosiahli najvyššie hodnoty za posledných 20 týždňov.

11:13

Ekvádorským úradom sa podarilo potlačiť vzburu vo väznici v meste Guayaquil, odkiaľ v januári ušiel jeden z najobávanejších šéfov zločineckých gangov. Informovala agentúra AFP.

11:03

Jednu obeť si vyžiadal požiar v domove dôchodcov, ktorý vypukol vo štvrtok nadránom vo východomaďarskej obci Ököritófülpös.

Riaditeľstvo úradu civilnej ochrany (OKF) uviedlo, že do hasenia požiaru v jednoposchodovej budove nasadili 19 hasičov s piatimi vozidlami.

10:53

Ukrajinská armáda v noci na štvrtok zneškodnila 26 dronov, ktorými útočili ruské sily. Uviedol to veliteľ ukrajinských vzdušných síl Mykola Oleščuk.

10:40

Nemecký maloobchod dosiahol vo februári slabšie výsledky. Tržby sa znížili v porovnaní s januárom aj s rovnakým mesiacom minulého roka, oznámil vo štvrtok spolkový štatistický úrad Destatis.

10:13

Štyria ľudia zahynuli a najmenej päť ďalších utrpelo zranenia pri útoku nožom na severe amerického štátu Illinois.

Incident sa odohral v stredu popoludní miestneho času v meste Rockford, ktoré leží asi 145 kilometrov od Chicaga. Útočník v rôznych lokalitách smrteľne pobodal 15-ročné dievča, 63-ročnú ženu a dvoch mužov vo veku 49 a 22 rokov.

09:59

Vyše 70 percent Poliakov si neželá vyslanie vojakov svojej krajiny ani Severoatlantickej aliancie na Ukrajinu. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu verejnej mienky, ktorý vypracoval inštitút IBRIS pre poľský denník Rzeczpospolita.

09:38

Francúzsky prezident Emmanuel Macron odmietol plánovanú dohodu o voľnom obchode medzi Európskou úniou (EÚ) a juhoamerickým zoskupením Mercosur v jej súčasnej podobe.

Potrebné sú podľa neho rokovania o novej a zodpovednejšej dohode, ktorá bude prihliadať na rozvoj, ochranu klímy a biodiverzitu.

09:24

Tisíce vodičov autobusov vstúpili vo štvrtok v juhokórejskej metropole Soul do generálneho štrajku pre spor týkajúci sa platov. Podľa odborov postihol štrajk 97 percent tamojších autobusových liniek a spôsobil chaos počas rannej dopravnej špičky. Po zhruba 11 hodinách sa však vodičom podarilo so zamestnávateľmi dohodnúť a vrátili sa do práce.

09:13

Slovenský hokejista Martin Chromiak pomohol asistenciou k triumfu Ontaria nad San Jose 3:2 v nočnom zápase AHL. Dvadsaťjedenročný útočník má po 61 dueloch sezóny na konte 29 bodov (13+16).

08:49

Výbor Parlamentného zhromaždenia Rady Európy (PZ RE) pre politické záležitosti a demokraciu vyjadril podporu prípadnému prijatiu Kosova do RE. Srbsko toto rozhodnutie odsúdilo ako škandalózne.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Veľké vlny na pláži Nazare v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali