Po skončení studenej vojny, na základe analýz ťažení na Blízkom východe a v strednej Ázii, sa USA rozhodli pre rozvoj zbraňových systémov zameraných na pozemné operácie. Západ zastavil vývoj a rozvoj protilodných rakiet, píše autor.
K dnešnému dňu sú vo výzbroji námorníctva Spojených štátov protilodné rakety Harpoon, ktoré boli vyvinuté a dodané v roku 1977. Americké námorníctvo v súčasnej dobe by potrebovalo nové rakety, odpovedajúce moderným požiadavkám. Podľa všetkého, píše Mizokami, budú tieto staré rakety nahradené podzvukovými triedy LRASM.
Pokiaľ ide o ruské a rusko-indické protilodné rakety, tie sa už nachádzajú vo výzbroji Ruska a Indie a patria vo svojej kategórií protilodných zbraní medzi tie najmodernejšie.
Protilodné rakety Brahmos, produkt rusko-indického vývoja z 1990-tého až 2000-cého roku sú v prevádzke vo výzbroji Indie a pomenovali ich na počesť indickej a ruskej rieky Brahmaputra a Moskva a sú najrýchlejšími nízko letiacimi raketami na svete. Raketa môže dosiahnuť nadzvukovú rýchlosť 2,8 Macha a nepriateľová protivzdušná obrana bude mať len 28 sekúnd na to, aby ju vystopovala, identifikovala a neutralizovala, píše sa v článku.
Ruské námorníctvo má momentálne vo výzbroji protilodné rakety triedy Club (3M-54E1), vybavené navádzacím systémom riadeným systémom GLONASS, dosahujúce rýchlosť od 0,8 do 2,9 Macha v závislosti na type, čo výrazne znižuje dobu odozvy nepriateľa.
Rakety tejto triedy je možné odpaľovať z lodí, ponoriek, zariadení na pevnine, z lietadiel a vyvinuté sú aj kontajnerové raketové komplexy triedy Club-K, ktoré sú štandardne umiestnené v 20 a 40 stôp veľkých morských kontajneroch. Sú určené na ničenie povrchových plavidiel a pozemných cieľov. Komplexom môžu byť vybavené pobrežné obranné línie, lode rôznych tried, železničné a automobilové podvozky.
Rusko investovalo do vývoja protilodných rakiet kvôli najväčšej hrozbe, ktorá pochádza od lietadlových lodí USA a konvojov, ktoré ich doprevádzajú. Efektívne zničenie týchto intervenčných zoskupení je najdôležitejšou úlohou v obrannej doktríne Ruska.
Okrem toho, najmodernejšie protilodné rakety novej generácie majú rozpracované Japonsko a Nórsko, avšak do výzbroje budú zaradené v Japonsku v roku 2016, a v Nórsku najskôr v roku 2023.
jf