Prečo je Bašár Asad stále taký populárny u sýrskeho ľudu?

Prečo je Bašár Asad stále taký populárny u sýrskeho ľudu?

Sýria 21. decembra 2016 (HSP/theduran/Foto:TASR/AP-SANA via AP, File)

 

Na portáli theduran.com vysvetľuje Adam Garrie vo svojom komentári viacero podstatných a zaujímavých faktov, ktoré odôvodňujú popularitu sýrskeho prezidenta Bašára Assada u svojho ľudu 

Na snímke sýrsky prezident Bašár Assad
Na snímke sýrsky prezident Bašár Assad

Storočia vojen, ktoré mátali Európu, sa vo veľkej miere skončili v roku 1945. Odvtedy, s výnimkou hrozných vojen v Juhoslávii v 90.tych rokov, Európa a anglicky hovoriace časti Nového sveta nepoznali ozbrojený konflikt. Súčasná vojna na Donbase je, samozrejme, výnimkou, ale tiež je otázny status Donbasu ako “európskeho regiónu”.

Reklama

Naopak, dejiny Sýrie medzi rokmi 1946-1970 boli plné politických turbulencií a občianske nepokoje boli pravidlom. Tieto obdobia občas vystriedali výnimočné momenty pokoja, ale tie boli len ťažko udržateľné. Sýria sa stala úplne nezávislou od Francúzov roku 1946, kedy sa stala suverénnou republikou. V roku 1949 sa v Sýrii uskutočnili tri štátne prevraty, a ďalší nasledoval v roku 1954. Z nových arabských štátov, vytvorených z bývalých britských a francúzskych mandátov, bola práve Sýria v mnohých aspektoch najmenej stabilná.

Prvé znaky nádeje pre sýrsku stabilitu prišli v roku 1958. Egyptský úspech v Suezskej kríze v roku 1956 rozšíril dôraz na myšlienku pan-arabizmu, ktorý s revolučným pátosom hlásal egyptský prezident Džamal Násir. Sýria bola prvou krajinou, ktorá oficiálne podpísala program, ktorým Káhira a Damask odsúhlasila vytvorenie Spojenej arabskej republiky (SAR). Napriek počiatočnému optimizmu sa čoskoro istí ľudia v sýrskej armáde vzopreli predpokladanej egyptskej dominancii v republike, čo viedlo k prevratu proti SAR v roku 1961, kedy sa Sýria deklarovala ako plne nezávislá Sýrska arabská republika.

Reklama

V 60. rokoch sa v krajine k moci dostala strana BAAS. Po období jej rozkolu a nestability sa v roku 1970 ujalo moci pragmatické krídlo strany vedené generálom Háfizom Asadom, ktorý vládol v Sýrii až do svojej smrti v roku 2000. Hoci sa sýrska armáda podieľala aj na ďalšej arabsko-izraelskej vojne v roku 1973 a dlhodobo zasahovala aj do libanonskej občianskej vojny, vnútorne sa Sýria stávala čoraz stabilnejšou. Kým sýrske dejiny rokov 1946-1970 boli konštantne nestabilné, dejiny Sýrie v rokoch 1970-2011 boli o úplnom opaku.

Práve počas tohto obdobia sa v roku 1972 vytvorila Federácia arabských republík. Spočiatku bol na jej čele líbyjský vodca Kaddáfí a ústrednou myšlienkou bolo vytvoriť federatívny model pan-arabskej jednoty, ktorý by stál naproti unitárnemu štátnemu modelu SAR (Spojených arabských republík). Hoci táto federácia bola medzi Sýrčanmi, Líbyjčanmi a Egypťanmi vysoko populárnou, padla už v roku 1977. Napriek tomu to však neotriaslo vnútornou stabilitou Sýrie, a do nového milénia naprieč rokmi počnúc 70.-tymi fungovala normálne.

Po roku 2003 bola Sýria jednou z prvých krajín na svete, ktorá bezpodmienečne a bez predsudkov prijímala utečencov pred vojnou v Iraku. Aj preto je o to tragickejší zásah Západu a jeho podpora sýrskych rebelov v roku 2011.

Sýrčania ako aj iní ľudia, ktorí zažili roky občianskych nepokojov, prevratov a všeobecnej politickej nestability, túžia po mieri, ktorý je možný vďaka stabilnej vláde. Bašár Assad, ktorý prevzal úrad po svojom otcovi v roku 2000, ostáva pri moci napriek pokračujúcemu konfliktu. Také niečo žiaden z novodobých sýrskych lídrov nedosiahol. A kým sa Rusko nepridalo k Sýrii vo vojne proti terorizmu, Assad bol v podstate sám.

Sám by však nič nedosiahol, ak by ho v širokej miere nepodporoval sýrsky ľud, ktorý videl ako v rokoch 1940-1960 prichádzali a odchádzali lídri za lídrom, často za extrémne násilných okolností.

Reklama

Revolúcie sa väčšinou rodia v istom zoskupení, lokalizovanom na istom mieste, a s veľmi špecifickými záujmami. Revolúcie, ktoré sa vyskytujú v mene “vyššieho dobra”, sú výnimkami, ktoré toto pravidlo potvrdzujú.

Banálny termín “umiernený rebel” je často využívaný mainstreamovými médiami pre pomenovanie teroristov, ktorí pustošia Sýriu. V skutočnosti však už len z definície “rebel” nemôže byť umiernený. Akt rebélie je nevyhnutne aktom “extrémizmu”.

Po občianskych nepokojoch, prevratoch a všeobecnej politickej nestabilite už Sýrčania “netúžia po revolúcii” a skutočne si už priali mier, ktorý bolo možné dosiahnuť len so stabilnou vládou: “Obyvatelia Sýrie implicitne vyjadrili pochopenie tejto skutočnosti. Chcú prosperujúcu krajinu, suverénnu krajinu, bez terorizmu, sekulárnu krajinu a krajinu so zdravými, vlasteneckými hlasmi opozície.”

To osoba Háfiza Asada spĺňala. O stabilitu krajiny sa snažil aj jeho syn Bašár Asad, čo “nemohol urobiť bez širokej podpory sýrskeho ľudu”, ktorý revolúcií už mal naozaj dosť, priniesli skôr neistotu ako prosperity.

“Sýrčania sa nechcú vrátiť do 60. rokov, do veku bojov, revolúcií a strachu. Chcú to, čo majú v zásade už od roku 1970, mier a slobodu. To je dôvod, prečo prezident Asad ešte stále ostal v Damasku,” uzatvára komentár.

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

13:55

Zmeny, ktoré prináša vládny návrh novely zákona o verejnom obstarávaní, zásadným spôsobom znižujú transparentnosť a férovú súťaž. Z tohto dôvodu môžu Slovensku hroziť pokuty alebo zastavenie platieb pri zákazkách financovaných z eurofondov. Vyhlásila to opozičná poslankyňa Veronika Remišová v reakcii na novelu z dielne ministra investícií Richarda Rašiho (Hlas-SD), ktorú parlament v utorok prerokoval v prvom čítaní. Ak ju poslanci na ďalšej schôdzi definitívne schvália, zmeny začnú platiť od júla.

13:52

Nemecká mládež je čoraz viac nespokojnejšia a pravdepodobne by volila stranu Alternatíva pre Nemecko (AfD). Vyplýva to zo štúdie zverejnenej v utorok.

13:51

Švédskym colným úradom sa minulý týždeň v prístave hlavného mesta Švédska Štokholmu podarilo zadržať historicky najväčšie množstvo kokaínu. Policajný zdroj v utorkovom vysielaní švédskej televízie uviedol, že skonfiškovali približne 1,4 tony tejto drogy.

13:32

Ak chce daňovník poukázať podiel zo svojej zaplatenej dane za rok 2023 vybranej neziskovej organizácii, nadácii či občianskemu združeniu, má čas do konca mesiaca. Darovať 2 % alebo 3 % tretiemu sektoru je možné len na predpísanom tlačive v lehote do 30. apríla. Upozornila na to Drahomíra Adamčíková, hovorkyňa finančnej správy.

13:21

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba potvrdil medializované správy, že jeho rezort pripravil nový postup pri poskytovaní konzulárnych služieb v zahraničí pre mužov z Ukrajiny v mobilizačnom veku.

13:12

Národná diaľničná spoločnosť slávnostne začala raziace práce na 1,8 kilometra dlhom tuneli Okruhliak. Je súčasťou rýchlostnej cesty R4 Prešov – severný obchvat, II. etapa.

13:11

Už len stiahnutie aplikácie čínskeho online trhoviska Temu do mobilného telefónu môže predstavovať bezpečnostné riziko. Upozornila na to spotrebiteľská organizácia dTest, podľa ktorej si aplikáciu stiahlo viac ako 100 miliónov ľudí po celom svete. Populárnou sa stala aj na Slovensku, kde si tiež ľudia objednávajú tovar za výhodné ceny.

13:10

Aktivita v súkromnom sektore eurozóny zaznamenala tento mesiac najvýraznejší rast za takmer rok, k čomu prispel najmä vývoj v kľúčovom sektore služieb. Zotavenie v tejto oblasti umožnilo vykompenzovať prehĺbenie poklesu aktivity vo výrobnom sektore.

13:09

Investičné podvody sa zameriavajú na nízku finančnú gramotnosť ľudí a emócie, pričom sľubujú rýchle zbohatnutie a zisk. S podozrivou ponukou na investovanie malo skúsenosť až 24 % opýtaných respondentov.

13:08

V súčasnej dobe je bežné nakupovať množstvo tovarov na splátky. Aj nákup na splátky je pritom pôžičkou, ktorú treba splácať. Preto je potrebné si takýto krok dobre premyslieť. Pred uzavretím zmluvy o akomkoľvek úvere by mal dlžník brať do úvahy všetky náklady rodiny a jej reálne možnosti.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke vyvierajúci minerálny prameň na Sivej Brade neďaleko Spišského Podhradia

Autor: TASR-František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali