Zomrela legenda slovenského herectva Milan Lasica. Mám pocit, že svet už nebude taký istý, vyjadrila sa prezidentka Zuzana Čaputová. Politici reagujú

Bratislava 19. júla 2021 AKTUALIZOVANÉ (HSP/SITA/TASR/Foto:SITA-Branislav Bibel)

 

Včera vo večerných hodinách vo veku 81 rokov zomrela legenda slovenského herectva Milan Lasica. Skonal tak, ako to mal rád, priamo na javisku…

Milan Lasica
Na snímke Milan Lasica

Včera Slovensko prišlo o jedinečného herca, režiséra, výborného satirika či moderátora. Vo večerných hodinách zomrel priamo na javisku. Pri tzv. záverečnej klaňačke po výročnom vystúpení s orchestrom Bratislava Hot Serenaders mu prišlo nevoľno a odpadol. Oživiť sa ho už nepodarilo.

Bol manželom tiež herečky Magdy Vášáryovej, spolu mali dve dcéry – Hanku a Žofiu.

Narodil sa 3. februára 1940 vo Zvolene. Vysokú školu múzických umení v Bratislave ukončil Lasica v roku 1962. Ako herec sa profiloval spolu s Júliusom Satinským v komediálno-kabaretnej dvojici. Pre ich kritiku okupačných pomerov Lasicovi a Satinskému bola v roku 1970 zakázaná umelecká činnosť. Herci však napriek tomu v rokoch 1970 až 1971 vystupovali v kabaretnom divadle Večerní Brno. Po návrate na Slovensko účinkovali v divadle Nová scéna. V roku 1982 založili poetické a kabaretné divadlo Štúdio L+S, pôvodne Štúdio S, v priestoroch Tatra Revue.

Lasica spolu so Satinským získali v roku 1997 ocenenie Krištáľové krídlo za celoživotné dielo. Od roku 2003 je Lasica nositeľom medaily za zásluhu I. stupňa od vtedajšieho prezidenta Českej republiky Václava Havla. Od roku 2005 je aj nositeľom Pribinovho kríža II.triedy za významné zásluhy v oblasti kultúry, ktorý mu odovzdal ešte prezident SR Ivan Gašparovič. Lasicové stĺpčeky v časopise .týždeň boli v roku 2006 ocenené Novinárskou cenou v kategórii Najlepší krátky publicistický príspevok v printových médiách. Zlatého gunára za celoživotné dielo získal Lasica na 35. ročníku Kremnických gagov v roku 2015.

 

Čaputová: Svet už nebude taký istý

K úmrtiu slovenskej hereckej legendy sa vyjadrila aj prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová.

Keď zomrie niekto, kto sa nás svojím životom dotýkal, mám pocit, akoby sa na chvíľu zastavil čas a svet už nebude taký istý. Bude v ňom niečo významné chýbať,“ vyslovila sa na sociálnej sieti.

Podľa jej vyjadrení mal herec „nenapodobiteľný humor a esprit spojený s hlbokou ľudskou múdrosťou.“ Spolu s Júliusom Satinským vytvorili úspešnú dvojicu komikov, neskôr, po smrti Satinského, pokračoval v kariére sám a rovnako úspešne.

Mal dar ako nikto iný hovoriť a robiť správne veci tým najlepším a najzábavnejším spôsobom,“ myslí si prezidentka. Ľuďom prinášal radosť do poslednej chvíle, pretože jeho život sa skončil tam, kde tú radosť 60 rokov prinášal – „na javisku svojho milovaného divadla,“ vyjadrila sa.

Slovensko stratilo jednu z najvýraznejších osobností nášho kultúrneho a verejného života, ale dielo Majstra Lasicu zostáva s nami a vždy bude patriť do zlatého fondu slovenského umenia. V tejto smutnej chvíli chcem vyjadriť svoju hlbokú a úprimnú sústrasť rodine pána Lasicu. Česť jeho pamiatke,“ dodala Zuzana Čaputová.

 

Heger: Kreativitu, smiech a priateľstvo nezastavil žiadny režim

Smutná správa hlboko zasiahla aj slovenského premiéra Eduarda Hegera. O Lasicovi sa vyjadril ako o nadanom hercovi, ktorého humor a satira sprevádzali mnohé generácie.

Jeho celoživotné dielo je jasným dôkazom toho, že žiaden režim nemá takú moc, aby zastavil kreativitu, smiech a priateľstvo. V ťažkých časoch cenzúry hľadali spoločne s Júliusom Satinským cesty, ako povzbudiť ľudí. Odpočívajte v pokoji. Pozostalým vyslovujem úprimnú sústrasť. Milan Lasica, budete nám veľmi chýbať,“ povedal Heger.

 

Boris Kollár: Bol súčasťou našich rodín

Na úmrtie herca zareagoval aj predseda Národnej rady SR Boris Kollár. Podľa jeho slov Lasica prinášal radosť, humor, ale i kritický pohľad na politiku do každej obývačky. Patril každému a všetkým bol tak trochu rodina.

A keď odíde niekto z rodiny, tak to bolí, zarmúti, nastane prázdno, príde smútok a tento smútok teraz pociťuje veľmi veľa našich rodín… ODPOČÍVAJTE V POKOJI MAESTRO, budete nám chýbať,“ vyjadril sa predseda slovenského parlamentu.

 

Milanová: Odišiel majster slova, ostali sme bez slov

Ministerka kultúry Natália Milanová k úmrtiu Milana Lasicu povedala, že jeho odchod je neopísateľnou stratou nie len pre kultúru, ale pre celú spoločnosť.

Odišiel majster slova, ostali sme bez slov. Preto mi je zaťažko napísať čokoľvek, čo by vyjadrilo ten ťaživý pocit, že nás opustil skutočný majster slova, ktorý aj mučenie španielskou čižmou vedel podať s úsmevom. Budete nám všetkým chýbať Maestro. Veľmi,“ dodala.

 

OĽANO: Bol inšpiráciou pre mnohé generácie

O hlbokom zármutku hovorí aj oficiálne stanovisko najsilnejšej vládnej strany OĽANO. Milan Lasica bol podľa predsedu Výboru pre kultúru a médiá Kristiána Čekovského inšpiráciou pre mnohé generácie, tešil nás svojim inteligentným humorom, nadhľadom a satirou.

Je to smutná správa nielen pre kultúrnu obec, ale pre celé Slovensko. Bol to nenahraditeľný herec, spevák, televízny tvorca a komik. Spolu s Júliusom Satinským priniesli do našej spoločnosti intelektuálny a satirický pohľad na svet, čím sa navždy zapísali do dejín slovenského humoru,“ zdôraznil Kristián Čekovský.

 

SMER-SD: Po Milanovi Lasicovi zostane prázdne miesto

Milan Lasica bol osobnosťou tak kultúrneho, ako aj spoločenského života, po ktorej zostane prázdne miesto. Bol humoristom, ale jeho humor nebol len láskavým, často ťal do živého a ukazoval nám nie vždy vábne zrkadlo našich životov,“ uviedla na sociálnej sieti strana Smer-SD.

Smer zdôrazňuje, že Lasica bol zároveň aj textár, režisér a herec, ktorý sa navždy zapíše do dejín kultúry a umenia zlatými písmenami.

„Česť jeho pamiatke,“ píše na sociálnej sieti strana Smer.

 

Chmelár: Odišiel slovenský Moliére

Sú úmrtia, ktoré nás zasiahnu viac ako iné, na ktoré nie sme pripravení, akoby sme dúfali, že ten človek tu s nami zostane večne… Ťažko sa to vyslovuje, ešte ťažšie sa tomu verí.“ Takto sa vyjadril k úmrtiu Milana Lasicu historik, aktivista a politický analytik Eduard Chmelár.

Jeho život a tvorbu prirovnal k známemu francúzskemu hercovi, dramatikovi a režisérovi Moliérovi.

Ak bol Molière pre komédiu tým, čím bol Shakespeare pre drámu, tak Milan Lasica bol slovenským Molièrom. Osud chcel, aby zomrel podobne ako on – uprostred predstavenia, na javisku vlastného divadla. A navyše s kapelou, pre ktorú najradšej písal a s ktorou najradšej spieval,“ vyjadril sa.

Úmrtie Milana Lasicu bude podľa neho ústrednou témou tohto leta. A aj keď s maestrom nemali vždy rovnaké politické názory, spomína si na neho ako na mimoriadne milého a zdvorilého človeka.

Vďaka za všetko, majstre, Vaše kultúrne činy sa odrazia vo večnosti, ale Vaša múdrosť bude práve v týchto časoch veľmi, veľmi chýbať…Česť jeho pamiatke a úprimnú sústrasť celej rodine,“ dodal Chmelár.

 

Naď: Vaša múdrosť bude našej spoločnosti chýbať

Minister obrany Jaroslav Naď vnímal Milana Lasicu ako inšpiratívnu osobnosť, ktorá nemá v našej spoločnosti obdobu.

Formoval našu kultúru, interpretoval spoločenské témy nezameniteľným spôsobom, mimoriadne múdry a jedinečný človek. Vaša múdrosť bude našej spoločnosti veľmi chýbať. Dokázali ste ju nasmerovať správnou cestou a pritom s úsmevom na perách,“ vyzdvihol prínos herca pre našu spoločnosť minister obrany.

 

Remišová: Zomrel tak, ako žil

Ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácia Veronika Remišová zdôraznila, že Milan Lasica zomrel tak, ako žil. „S piesňou v srdci a na doskách, ktoré znamenajú svet. Ďakujeme Milan Lasica za všetko, za to, že vďaka Vám boli naše životy veselšie a radostnejšie,“ odkázala mu do hereckého neba.

 

Šeliga: Milan Lasica bol fenomén

K úmrtiu maestra sa vyjadril aj bývalý podpredseda Národnej rady SR Juraj Šeliga (Za ľudí). Lasica bol podľa neho fenomén, ktorý ukazoval pochopenie pre slovenské reálie prostredníctvom humoru. Kultúrny ani spoločenský život bez neho už nebude rovnaký.

Láskavá no pravdivá irónia, ktorá nám ukazovala kto vlastne sme, a najmä, ako sa miestami mýlime. Jeho občianska angažovanosť bola vzorom zodpovedného človeka, umelca. Milan Lasica nezapredal kultúru a svoje vystupovanie žiadnej ideológii alebo žiadnej politike, napriek tomu formoval slovenský verejný priestor viac ako mnohí politici alebo verejne činné osoby. Bez pátosu bol jednou z najvýznamnejších osobností našej modernej histórie,“ vyjadril sa na adresu Milana Lasicu Šeliga.

Vyjadril nádej, že so svojim hereckým spoločníkom Júliusom Satinským sa Milan Lasica stretne opäť v nebi. Poďakoval sa mu za jeho prínos pre slovenskú kultúru a zároveň vyslovil úprimnú sústrasť pozostalej rodine.

 

Pellegrini: Zapísal sa do panteónu osobností slovenskej kultúry

Zástupca opozície a predseda strany Hlas-SD Peter Pellegrini zdôraznil, že Milan Lasica sa svojim neopakovateľným humorom, nadhľadom a schopnosťou pomenovať veci pravým menom navždy zapísal do panteónu osobností slovenskej kultúry. Označil ho tiež za symbol osobného boja za slobodu.

Zbohom, pán Lasica, Slovensko Vaším náhlym odchodom utrpelo obrovskú stratu. Vaše nezabudnuteľné divadelné postavy, Vaše zľudovené výroky, Váš prínos k slovenskému kultúrnemu a spoločenskému životy i nesporná sila Vášho ducha ostávajú s nami. Nech Vám je Slovenská zem ľahká,“ dodal na záver Peter Pellegrini.

 

SaS: Navrhneme, aby vláda vyhlásila štátny smútok

Strana SaS chce navrhnúť koaličným partnerom, aby v súvislosti s úmrtím Milana Lasicu vyhlásili štátny smútok. Potvrdil to hovorca strany, Ondrej Šprlák.

Osobnosť, akou bol Milan Lasica, ovplyvnila celé generácie. Jeho nezabudnuteľný humor a múdrosť nám budú v tomto uponáhľanom svete chýbať. Slovensku a kultúrnej scéne dal skutočne veľa. Považujem preto za dôležité, aby sme si z úcty a vďaky, uctili tohto velikána aj formou štátneho smútku,“ vyjadril sa Richard Sulík.

Tlačové oddelenie strany Za ľudí pre agentúru SITA uviedlo, že plánuje s koaličnými partnermi diskutovať, ako si môže Slovensko uctiť Milana Lasicu na jeho poslednej rozlúčke. Dodalo, že umelec bezpochyby patril k najväčším osobnostiam kultúrno-spoločenského života na Slovensku. „Nie je generácia, ktorá by ho nepoznala, alebo sa nestretla s jeho tvorbou,“ zhodnotilo.

Hnutie Sme rodina agentúre SITA ozrejmilo, že o tomto návrhu budú rokovať na dnešnej koaličnej rade. Túto informáciu agentúre SITA potvrdila aj hovorkyňa premiéra Ľubica Janíková. „Predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO) túto tému otvorí dnes na rokovaní koaličnej rady,“ dodala.

Jarjabek: Pánovi Lasicovi sa treba poďakovať

Milanovi Lasicovi treba poďakovať za všetko to jedinečné a novátorské, čo do slovenskej kultúry priniesol. Na sociálnej sieti to skonštatoval podpredseda Výboru Národnej rady (NR) SR pre kultúru a médiá a operný spevák Dušan Jarjabek (Smer-SD).

Divadlo na Korze a jeho predstavenia boli fenoménom nového humoru a vlastne nového žánru, ktorý sme tu dovtedy nemali. Divadelní vedci o tom ešte budú písať mnohé roky. Pre nás, čo sme do toho divadla chodili a poznali jeho predstavenia, to boli chvíle, keď sme odtiaľ odchádzali nabití novou energiou, dovtedy nepoznanou. A na to sa nezabúda. Aj pre toto sa treba dnes v tichosti a s úctou zamyslieť a poďakovať sa pánovi Lasicovi za všetko to, keď aj my, diváci, sme mali pocit, že svet je oveľa krajší, ako sa nám vtedy zdal,“ uviedol Jarjabek.

 

Ľubica Laššáková: Priekopník slovenského moderného humoru

Úprimnú sústrasť rodine a blízkym Milana Lasicu vyjadrila aj exministerka kultúry a súčasná poslankyňa parlamentu Ľubica Laššáková (nezaradená).

Slovenskú kultúru opustila jedna z jej najvýraznejších osobností. Milan Lasica spolu s Júliusom Satinským boli priekopníkmi slovenského moderného humoru. Filmy, inscenácie, divadelné a hudobné predstavenia patria ku klenotom slovenskej kultúry,“ doplnila na sociálnej sieti.

 

Na Lasicu spomínajú aj ostatné osobnosti verejného života

Podpredseda výboru pre kultúru a médiá Miroslav Kollár (nezaradený) si spomína na Milana Lasicu ako na jedného z obľúbených autorov z jeho redaktorských a editorských čias v 90. rokoch.

Sú prázdne miesta, ktoré už nikdy nezaplníš. Také definitívne zostane po Milanovi Lasicovi aj Julovi Satinskom. Už sa asi nenájdu takíto dvaja, ktorých tak milujeme, napriek tomu, že nám celý život hovorili veci, ktoré by sme o sebe najradšej nevedeli. Bolo mi cťou, páni,“ doplnil na sociálnej sieti Kollár.

„Odišiel človek, ktorý dával slovenskej kultúre jedinečnú príchuť desiatky rokov,“ napísal na sociálnej sieti člen kultúrneho výboru Roman Foltin (SaS).

„Keď sme koncom júna oceňovali najvýznamnejšie osobnosti Bratislavského kraja – a Milan Lasica bol medzi nimi – nenapadlo by mi, že ani nie mesiac na to budem písať tieto riadky,“ pripomenul na sociálnej sieti predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba s tým, že celú Lasicovu tvorbu spájal jeden fenomén – inteligentný humor. „Taký neopakovateľný a nenahraditeľný,“ doplnil.

Lasicovu osobnosť vyzdvihla aj europoslankyňa Miriam Lexmann. „Jeho nezabudnuteľný humor a intelekt ostanú navždy jedinečnou súčasťou nášho národného dedičstva. Vždy pozývajú zatiahnuť na hlbinu. Ďakujeme, maestro! Odpočívajte v pokoji,“ napísala na sociálnej sieti. Úprimnú sústrasť vyjadrili aj europoslanci Peter Pollák, Vladimír Bilčík či Michal Šimečka.

Europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová uviedla, že Lasicova tvorba, posolstvá a humor tu ostávajú. „Nech žijú s nami ďalej,“ napísala na sociálnej sieti.

 

Minister životného prostredia SR Ján Budaj

Minister životného prostredia SR Ján Budaj (OĽaNO) zdôraznil, že Lasica nie len bavil, ale svojich divákov pozdvihoval k sebe, robiac z nich aktérov spoločného príbehu.

„Lasicove láskavé videnie sveta napokon dostávalo za pravdu a na dôvažok, isteže, potlesk. Teda prinajmenej od tých, ktorým to došlo. Lasica síce pôsobil, akoby len trpezlivo čakal na naše zmúdrenie, ale v skutočnosti objavil ten najlepší spôsob, ako tomu pomôcť,“ uviedol Budaj v stanovisku, ktoré zaslalo tlačové oddelenie envirorezortu.

Doplnil, že Lasica bol jedným z tých, ktorí ľuďom pomáhali zbavovať sa strachu. Minister sa mu zároveň poďakoval za všetko, čo urobil pre „slobodu našich myslí a zdravie našich duší“.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Ľuboš Ferus by sa mal v septembri postaviť pred dva rôzne súdy v jeden deň

0 icon

Bratislava 31. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Ľuboš F., považovaný za bývalého bosa nitrianskeho podsvetia, sa opätovne postaví pred Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku. Ako vyplýva z rozpisu činnosti ŠTS, hlavné pojednávanie s ním a ďalším obžalovaným je naplánované na pracovisku Banská Bystrica na 16. septembra "Prokurátor Úradu špeciálnej…

Dnes bude veľká, prechodne zmenšená oblačnosť

0 icon

Bratislava 31. júla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Dnes bude na území Slovenska prevažne veľká, miestami prechodne zmenšená oblačnosť. Na viacerých miestach sa postupne môžu vyskytnúť prehánky, dážď, miestami búrky, ktoré môžu byť aj intenzívne. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) Najvyššia denná teplota dosiahne 22 až 28, v Above…

Zmarenie zásahu inšpekcie ministerstva vnútra iniciovali mainstreamoví novinári. Minister Mikulec sa priznal, že konal na ich podnet

0 icon

Bratislava 31. júla 2021 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Minister vnútra Roman Mikulec sa priznal, že zásah úradu inšpekčnej služby bol zmarený na jeho žiadosť. Učinil tak na podnet mainstreamových novinárov, ktorí od skorých ranných hodín monitorovali situáciu pred inšpekciou a na ministra vnútra sa obracali s otázkami, prečo z inšpekčnej služby vyrazilo 20 policajtov…

Naď: „Do zahraničných operácií budú chodiť iba vojaci očkovaní proti COVID-19.“ Nepovinné očkovanie zaradili do povinnej očkovacej schémy

0 icon

Bratislava/Nikózia 31. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Do zahraničných operácií budú vysielaní iba vojaci očkovaní proti ochoreniu COVID-19. Rezort obrany doplnil vakcínu do očkovacích schém. Povinná bude pred odchodom na misiu kdekoľvek na svete. Pre médiá to potvrdil minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) „Každý vojak, ktorý odchádza do operácií a…

Slávna nemecká speváčka Nena upadla do nemilosti: „Burcuje“ občanov proti korona opatreniam

0 icon

Berlín 31. júla 2021 (HSP/Roman Bednár/Foto:Screenshot YouTube)   Patrí k najúspešnejším speváčkam nemeckej hudobnej histórie. Predalo sa už viac ako 25 miliónov jej hudobných nosičov. Je aj úspešnou skladateľkou a herečkou. Jej obrovská popularita, ktorá sa rýchlo šírila aj do zahraničia, sa začala v roku 1983 hitom 99 Luftballons. Nena…

„Pyrrhovo víťazstvo Ruska.“ Bývalý dánsky politik chce použiť Nord Stream 2 proti Moskve

0 icon

Kodaň 31. júla 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Dmitrij Leltschuk)   Bývalý dánsky minister zahraničia Uffe Ellemannn-Jensen vyzval západné krajiny, aby využili všetky dostupné prostriedky, aby zmenili plynovod Nord Stream 2 v "Pyrrhovo víťazstvo Moskvy" Bývalý minister priznal, že plynovod je takmer hotový, a to nehľadiac na prieťahy kvôli sankciám. Jedným z faktorov, ktoré…

Generálny štrajk na Slovensku? Nespokojnosť občanov s opatreniami vlády sa stupňuje

0 icon

Bratislava 31. júla 2021 (HSP/Sputnik/Foto:TASR-Jakub Kotian,Facebook)   Víkendové rokovanie parlamentu, ktoré prijalo kontroverzný zákon zvýhodňujúci zaočkovaných, malo dozvuky. Skupina tisíc až tisícpäťsto protestujúcich protestovala proti prijatiu tohto zákona pred Prezidentským palácom, zrejme v snahe zabrániť jeho podpísaniu Bohužiaľ, v čase protestov bol zákon už dávno podpísaný - prezidentka ho podpísala…

Prvý tlačený Špeciál nájdete v novinových stánkoch

0 icon

    Priatelia, vážení čitatelia S radosťou vám dávame do pozornosti naše prvé tlačené vydanie - Špeciál Hlavných správ. Mali by ste ho nájsť v predajniach s novinami a časopismi a vo všetkých novinových stánkoch. Je to naša prvotina, prvý pokus vydať Hlavné správy na papieri a vyjsť tak v ústrety tým z vás, ktorí máte takúto…

Bieloruský prezident Lukašenko poveril premiéra, aby poslal Tichanovskej balíček so sušienkami

0 icon

Minsk 31. júla 2021 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Sergei Shelega/BelTA Pool Photo via AP)   Bieloruský prezident Alexander Lukašenko poveril premiéra Romana Golovčenka, aby opozičnej političke Svetlane Tichanovskej poslal niekoľko balení sušienok V stredu ráno sa s ňou v Bielom dome stretol americký prezident Joe Biden. Tichanovská požiadala prezidenta, aby podporil "nenásilný prechod k…

Olympijské hry bez budúcnosti?

0 icon

Bratislava 31. júla 2021 (HSP/Foto:TASR/AP-Kiichiro Sato)   V tomto roku 2021 sa konajú olympijské hry 2020 v Tokiu, ktoré sú vnímané ako kontroverzné nielen v samotnom Japonsku, ale aj v mnohých ďalších krajinách. Ešte zaujímavejším faktom je veľký nezáujem sveta o organizáciu LOH 2032, ktoré nakoniec Medzinárodný olympijský výbor (MOV)…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ján Droppa

TV Covid (TA3)

0icon

Voľakedy mala TA3 hlavnú náplň info – správy. Zdesil som sa, že za posledné týždne má náplň Covid. Prepnem sem-tam a stále covid, nič iné. Mal by som podať trestné oznámenie za šírenie poplašnej správy, Ale médiá sa bránia – vraj prevzaté z objektívnych svetových spravodajstiev. Kedy, a ako sa…

Pavol Lazar

Pravdy, lži a omyly späté s protestom pred prezidentským palácom dňa 29.07. mojimi očami.

0icon

Pravdy, lži a omyly späté s protestom pred prezidentským palácom dňa 29.07. mojimi očami. 1. "Generálny štrajk".

Marián Moravčík

Riadenie pandémie sa čoraz viac podobá na systematický zločin proti ľudskosti

0icon

Keď sa pred necelým rokom začali distribuovať prvé „vakcíny“ proti Covid-19, sprevádzali ich informácie o tom, že ich účinnosť je viac ako 90 %. Ak by to bola pravda, ich použitie by veľmi rýchlo redukovalo šírenie vírusu a napríklad už pri súčasnom percente zaočkovanosti slovenskej populácie by sme mohli s…

Ivan Holek

Poznajme pravdu o záplavách v Nemecku a spamätajme sa!

0icon

Očista zeme od negatívnych ľudských mentálnych energií pokračuje! O prepojení týchto negatívnych energií so vznikom prírodných katastrof som hovoril už v súvislosti s tornádom na Morave, čo ale mnohí nechcú akceptovať. Avšak pri apokalyptických záplavách v Nemecku je toto prepojenie ešte očividnejšie.

Boris Mesár

Vakcíny proti Covid-19 vedú k novým infekciám a úmrtnosti: Dôkazy sú ohromujúce

0icon

Prípadové štúdie krajín. Úmrtnosť a chorobnosť Prvýkrát bol publikovaný na Global Research 27. mája 2021 Tento článok doktora Gérarda Delépina bol prvýkrát publikovaný vo francúzštine na našom francúzskom webovom serveri mondialisation.ca https://www.mondialisation.ca/lhecatombe-post-vaccinale-setend-dans-le-monde/5656922 Tento článok jednoznačne ukazuje, že úmrtnosť a chorobnosť sa v dôsledku očkovania dramaticky zvýšila. Zvýš

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Pláž je pre teba to najlepšie! Prečo je to tak?

0 icon

Pláž môže byť pre nás veľmi prospešná , emocionálne i fyzicky. Je to najlepší liek, keď sa cítime nahnevaní, úzkostní alebo vystresovaní. Okrem toho, že zlepšuje naše celkové duševné zdravie, môže tiež liečiť kožné ochorenia a dokonca nám pomáha spáliť pár kalórií. Čo je na pláži najlepšie? Voda

Admirál Canaris ako dvojitý agent? 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku o nemeckom admirálovi Canarisovi. Keď bol v roku 1933 menovaný na čelo vojenskej rozviedky, za cieľ si vytýčil vybudovanie špionážnej siete v Španielsku. Dosť mu v tom pomáhalo osobné priateľstvo s Francom a to, že hovoril plynule španielsky. Canaris mal mnoho priateľov medzi Židmi a snažil sa ich v čo najväčšej miere zachrániť. Ako…

Rampy pre ľudí so zdravotným postihnutím vymysleli už starí Gréci

0 icon

Rampy pre ľudí so zdravotným postihnutím, ktoré dnes väčšinou umožňujú hladký vstup do mnohých verejných budov, nie sú moderným vynálezom. Starí Gréci stavali podobné kamenné rampy, aby pomohli jednotlivcom, ktorí mali problémy s chôdzou alebo výstupom na schody. Pravda, vtedy chodili na sväté miesta úplne všetci. To robí z tohto bezbariérového prístupu…

Aké spotrebiče sú tí najväčší požierači elektrickej energie?

0 icon

Viete, kde sa vo vašej domácnosti spotrebuje najviac elektriny? Možno ste ani netušili, že hodina pozerania do televízora vás stojí 3 centy. A také vysávanie? Jedna hodina za 20 centov. Kto by to bol povedal, že pracujeme aj doma za takú almužnu, však? Medzi najväčších žrútov by ste zrejme aj vy…

Pearl Harbor: Provokácia? 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku z mini série Pearl Harbor. O tom, že väčšina Američanov vo vojne sympatizovala skôr s Britmi, ako s nacistami, asi ani nemusíme hovoriť. Najjasnejšie to potvrdzuje nečakaný výber Wendella Willkieho za kandidáta republikánov v prezidentských voľbách z roku 1940. Ako bývalý demokrat a podnikateľ získal nomináciu napriek odporu zo strany časti republikánov. Bol…

Armádny Magazín

Skončia americkí vojaci v kotli? Tisícky Talibancov chcú zaútočiť na vojenskú základňu v Afganistane

0 icon

Afganistan, 31.júl 2021 (AM) – Taliban pred niekoľkými hodinami zahájil ofenzívu na Gozarech a Karoch a plánoval do niekoľkých hodín zahájiť útok na mesto Herát, odkiaľ budú mať militanti priamy prístup na americkú základňu v Šindande, kde je niekoľko stoviek amerických vojakov a stále môžu byť rozmiestnené rôzne druhy zbraní. 

Vzdušná prevaha. Ruská stíhačka preletela vedľa stíhačky F-35. Video

0 icon

Rusko, 31.júl 2021 (AM) – Na webe sa objavilo unikátne video, kde je možné vidieť ako sa stíhačka ruských vzdušných síl Su-30SM dokázala priblížiť k stíhačke F-35 talianskeho letectva na vzdialenosť len dvoch metrov, čím demonštrovala, že má nad bojovým lietadlom NATO piatej generácie jasnú prevahu.  

„Führer bol všade.“ Ako Hitler sedel vo väzení v Moskve, slúžil i v námorníctve USA

0 icon

Slovensko, 31.júl 2021 (AM) –  „Jedného dňa sa ma dôstojník, ktorý kontroloval poriadok na lodi, opýtal, ako sa volám,“ spomínal William Patrick. „Hitler,“ odvetil som. „Teší ma, Hitler!,“ rozosmial sa dôstojník. „Ja sa volám Hess.“ Námorník si spočiatku myslel, že dôstojník žartuje, lenže ten hovoril čistú pravdu.   Do US armá

Bez konkurencie. Rusi spustili na vodu atómovú ponorku Krasnojarsk. Video

0 icon

Rusko, 31.júl 2021 (AM) – V Severodvinsku bola spustená na vodu najnovšia jadrová ponorka Krasnojarsk za účasti vrchného veliteľa ruského námorníctva Nikolaja Evmenova. 30. júla sa uskutočnil slávnostný ceremoniál spustenia raketovej ponorky štvrtej generácie s jadrovým pohonom Krasnoj

Lukašenko: V prípade potreby pre bezpečnosť vstúpia do Bieloruska Ozbrojené sily Ruska

0 icon

Bielorusko, 31.júl 2021 (AM) – Prezident Bieloruska prvýkrát informoval o rozmiestnení ruských vojsk na území republiky. Včera na stretnutí s miestnymi aktivistami o aktuálnych otázkach sociálno-politickej situácie Alexander Lukašenko povedal, že je pripravený povoliť nasadenie ruských ozbrojených síl v Bie

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali