NAŽIVO

Šéf izraelskej spravodajskej služby Mosad David Barnea pricestoval v piatok do Spojených štátov na rokovania o situácii v Iráne. Informáciu priniesol portál Axios s odvolaním sa na dva zdroje.

Barnea by sa mal podľa správy v Miami stretnúť s vyslancom prezidenta USA Steveom Witkoffom, ktorý má údajne na starosti priamu komunikáciu medzi Spojenými štátmi a Iránom.

David Barnea
Na snímke šéf spravodajskej služby Mossad David Barnea / Foto: SITA/AP-Gil Cohen-Magen/AP
17:30

Syn zvrhnutého iránskeho šacha Mohammada Rezu Pahlavího v piatok vyhlásil, že si je istý pádom islamskej republiky v dôsledku rozsiahlych demonštrácií. Informujú o tom správy agentúr AFP a Reuters.

„Islamská republika padne – nie či, ale kedy. Vrátim sa do Iránu,“ vyhlásil iránsky korunný princ Reza Pahlaví na tlačovej konferencii vo Washingtone.

17:27

Venezuelská opozičná líderka María Corina Machadová je presvedčená, že v správnom čase ju zvolia za prezidentku, hoci Spojené štáty ju po zosadení Nicolása Madura odsunuli na vedľajšiu koľaj. Informovala o tom v piatok agentúra AFP.

„Myslím si, že budem zvolená za prezidentku Venezuely, prvú ženu prezidentku, keď príde správny čas,“ povedala Machadová v televízii Fox News po štvrtkovom stretnutí s Trumpom vo Washingtone. Jej vyjadrenie odvysielali v piatok.

María Corina Machadová
Na snímke María Corina Machadová / Foto: SITA/AP-Stian Lysberg Solum/NTB Scanpix, Pool Photo via AP
17:25

Trump vyhlásil, že môže zaviesť clá proti krajinám, ktoré nesúhlasia s postojom USA voči Grónsku.

„Môžem zaviesť clá proti krajinám, ktoré nesúhlasia s nárokmi USA na Grónsko, pretože Grónsko potrebujeme pre národnú bezpečnosť. Takže to môžem urobiť,“ uviedol americký prezident v súvislosti s clami na dovoz farmaceutických výrobkov z EÚ.

17:20

Poslanecká snemovňa Parlamentu ČR v piatok nezvolila šéfa opozičného hnutia STAN Víta Rakušana za podpredsedu dolnej komory parlamentu. V tajnej voľbe získal 83 hlasov, na zvolenie však potreboval podporu najmenej 92 poslancov. Informuje o tom TASR podľa správ portálu Novinky.cz a stanice ČT24.

16:56

Britská banka HSBC sa chystá prehodnotiť svoje podnikanie v Singapure v oblasti životného poistenia. Ide o súčasť krokov jej šéfa Georgesa Elhederyho s cieľom reorganizovať britský bankový gigant. Skupina uviedla, že revízia sa bude týkať iba divízie HSBC Life Singapore, ktorá sa zaoberá životným poistením. Dodala, že zváži všetky možnosti vrátane predaja. Hodnota divízie by mohla presiahnuť miliardu USD (860,3 milióna eur). Informovala o tom správa agentúry DPA.

16:56

Taliansky minister obrany vysmial vyslanie niekoľkých desiatok európskych vojakov do Grónska na ochranu pred USA.

„Zaujímavé je, čo tam vlastne majú robiť – vyraziť na expedíciu? 15 Talianov, 15 Francúzov, 15 Nemcov – to znie ako začiatok vtipu,“ vyhlásil Guido Crozetto, ktorého slová cituje agentúra ANSA.

16:54

Americký prezident Donald Trump vyzdvihol vo štvrtok líderku venezuelskej opozície Maríu Corinu Machadovú za „nádherné“ gesto s Nobelovou cenou. Machadová predtým uviedla, že počas stretnutia v Bielom dome Trumpovi odovzdala svoju medailu Nobelovej ceny za mier. Informuje o to správa  agentúry AFP.

„Je to úžasná žena, ktorá si toľkým prešla,“ napísal Trump v príspevku na svojej platforme Truth Social a dodal, že odovzdanie medaily bolo zo strany Machadovej „takým nádherným gestom vzájomnej úcty“.

16:42

Hovorca nemeckého ministerstva vnútra v piatok potvrdil policajnú operáciu v Baltskom mori súvisiacu s ruskými loďami. Z taktických dôvodov sa však na túto tému odmietol bližšie vyjadriť. Informovala o tom agentúra DPA.

Hovorca reagoval na otázku, či spolková polícia v posledných dňoch niekoľkokrát zabránila preplávaniu ruských lodí. Uviedol, že polícia „bola poverená a vykonáva úlohu monitorovania lodnej dopravy v Severnom a Baltskom mori“, a spresnil, že hovorí o nemeckých pobrežných vodách a výlučnej ekonomickej zóne.

16:40

Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová sa nezúčastní na pondelkovej rozprave plenárneho zasadnutia Európskeho parlamentu (EP) o návrhu na vyslovenie nedôvery Komisii. V Štrasburgu ju bude zastupovať slovenský eurokomisár pre obchod a hospodársku bezpečnosť Maroš Šefčovič. Pre portál Politico to potvrdila hovorkyňa EP Delphine Colardová.

16:35

Britská vláda v piatok oznámila, že Ukrajine poskytne 20 miliónov libier (viac ako 23 miliónov eur) na podporu energetickej infraštruktúry, ktorá je terčom ruských útokov. Podpora podľa Spojeného kráľovstva pomôže reagovať na naliehavé potreby a zabezpečiť teplo a elektrinu pre milióny rodín. Informovala o tom stanica Sky News a oficiálne vyhlásenia britskej vlády.

16:34

Najvyšší protikorupčný súd uložil Júlii Tymošenkovej opatrenie v podobe kaucie vo výške 33 miliónov hrivien (približne 650 000€, pričom SAP žiadala 50 miliónov hrivien, čo je takmer milión eur).

Timošenková tiež nesmie opustiť Kyjevskú oblasť bez povolenia orgánu vyšetrovania a musí odovzdať svoj cestovný pas.

Okrem toho jej súd zakázal komunikovať s niekoľkými desiatkami poslancov parlamentu.

13:47

Zelenskyj potvrdil nezhody s USA v niekoľkých bodoch návrhu mierovej dohody: “(Nezhody) Nie sú len na jednej strane”.

„Domnievam sa, že práve Ukrajina má iniciatívu v rokovaniach. Myslím si, že sme v tomto rýchlejší ako Rusko. Myslím si, že sme veľmi dobre spolupracovali s americkou stranou. Proste sa v niektorých otázkach nezhodujeme. Je jasné, že chránim záujmy nášho štátu,“ vyhlásil prezident.

Pripomíname, že deň predtým Trump obvinil Zelenského z oneskorovania mierového procesu.

13:27

Zelenskyj: Ukrajina nikdy nebola prekážkou mieru. Šéf Bieleho domu sa v rozhovore pre agentúru Reuters vyjadril, že ruský prezident Vladimir Putin je pripravený uzavrieť dohodu o ukončení vojny na Ukrajine.

12:54

Orbán: Ak voľby vyhrá probruselská opozícia, mladých pošle na Ukrajinu. Toto je maďarská realita, môžete si z nej vybrať, povedal Orbán.

12:53

V Ugande sčítavajú hlasy z prezidentských volieb. Podľa priebežných výsledkov sčítania odovzdaných hlasov úradujúceho prezidenta Yoweriho Museveniho volilo až 76,25 percent voličov, kým Winea 19,85 percent hlasujúcich.

12:52

Kremeľ víta výzvy niektorých európskych štátov na obnovenie dialógu. Dialóg medzi EÚ a Ruskom je prakticky zmrazený od roku 2022, keď Rusko vo februári spustilo svoju ofenzívu na Ukrajine.

12:51
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Zomrel Fidel Castro

Fidel Castro vládol na Kube 47 rokov

❚❚
.

“Túto smutnú správu priniesol prezident Raúl Castro prostredníctvom vystúpenia v štátnej televízii,” napísala Prensa Latina.

Prezident ďalej uviedol, že telo bývalého revolučného vodcu podľa jeho želania spopolnia. Podrobnosti o pohrebe má vláda oznámiť v najbližších hodinách.

.

Fidel Castro vládol na Kube 47 rokov.

 

Profil Fidela Castra

Fidel Castro Ruz sa narodil 13. augusta 1926 v kubánskom mestečku Birán v rodine plantážnika pochádzajúcej zo španielskej Galície. Už v detstve sa vyznačoval mimoriadnou vnímavosťou, pevnou vôľou a veľkou ctižiadostivosťou. V roku 1950 absolvoval právnickú fakultu v Havane a už počas školy sa výrazne angažoval v študentskom hnutí.

Organizoval protivládne demonštrácie, bojoval dokonca v Kolumbii na barikádach a niekoľko dní si odsedel aj vo väzení, keď ho obvinili, že počas demonštrácie zastrelil policajta. Neskôr chcel získať miesto v kubánskom parlamente.

.

V marci 1952 prišiel však prevrat, po ktorom sa k moci dostal generál Fulgencio Batista. V Castrovi sa prebudil revolucionár. Jeho prvý pokus o puč sa odohral v lete 1953, keď asi so stovkou povstalcov zaútočil na kasárne Moncada, kde chceli získať zbrane a rozpútať celonárodné povstanie.

Vládne jednotky ich útok odrazili a vzbúrencov pozabíjali alebo zatkli a postavili pred súd. Ocitli sa pred ním aj bratia Fidel a Raúl Castrovci, ktorí sa napokon po pol druha roku za mrežami vďaka amnestii opäť ocitli na slobode.

Fidel Castro emigroval do USA, kde začal pripravovať inváziu na Kubu. Ostatných emigrantov však pre svoje plány nezískal, a tak odišiel do Mexika. Tam stretol revolucionárov, naklonil ich svojim myšlienkam a prisahali si vernosť. Bol medzi nimi aj argentínsky lekár Ernesto Che Guevara. Ich zámerom bolo zvrhnúť Batistu a nastoliť demokratickú vládu. Diktátor Fulgencio Batista utiekol v januári 1959 z Kuby a povstalci pod vedením Fidela Castra sa po dvojročnom boji ujali moci.

Predsedom revolučnej vlády na Kube sa stal 16. februára 1959. V novom vodcovi videli Kubánci národného hrdinu. Fidel Castro im sľúbil znárodnenie, koniec vykorisťovania americkými firmami.

Kubu za socialistický štát Castro vyhlásil 16. apríla 1961. Po americkom bojkote sa začal orientovať na Moskvu. USA, pre ktoré bol najväčšou hrozbou, sa Castra pokúsili zvrhnúť. Invázia exilových Kubáncov, ktorí sa s podporou CIA vylodili 17. apríla 1961 na Playa Girón (Zátoka svíň), sa však po dvoch dňoch skončila fiaskom. Po tom, ako sovietske vedenie v roku 1962 zriadilo na ostrove raketovú základňu, sa svet dokonca ocitol na pokraji jadrovej vojny.

.

Kuba prijala vo februári 1976 novú ústavu, v ktorej bola zakotvená vedúca úloha komunistickej strany. Popri funkcii predsedu vlády a prvého tajomníka Komunistickej strany Kuby získal Fidel Castro aj úrad hlavy štátu. V decembri 1976 sa stal predsedom Štátnej rady a vlády.

Rozpad ZSSR v decembri 1991 ukončil rozsiahlu pomoc Kube a obchod s touto karibskou krajinou, ktorej hospodárstvo začalo upadať.

Na piatom zjazde Komunistickej strany Kuby v októbri 1997 potvrdil Castro svojho mladšieho brata Raúla Castra ako svojho nástupcu.

Počas prejavu 23. júna 2001 pod páliacim slnkom nakrátko stratil Castro vedomie. Kubánsky parlament zvolil v marci 2003 Castra za predsedu Štátnej rady na šieste päťročné funkčné obdobie. Po prejave 20. októbra 2004 opäť Castro zakopol a spadol, utrpel pomliaždeninu kolena a zlomeninu ruky.

Po operácii v dôsledku vnútorného krvácania, ktoré pripísal prepracovanosti a vyčerpaniu, dočasne odovzdal 1. augusta 2006 funkcie bratovi Raúlovi. Takéto rozhodnutie urobil po prvý raz počas svojej vlády. Národu vtedy v liste oznámil, že trpel gastrointestinálnym krvácaním, ktoré pravdepodobne zapríčinil stres spôsobený jeho častejšími verejnými vystúpeniami v Argentíne a na Kube.

Február 2008 bol pre Fidela Castra prelomový. Politik sa 19. februára 2008 vzdal úradu predsedu Rady štátu a hlavného veliteľa ozbrojených síl. Vzdal sa aj kandidatúry na funkciu kubánskeho prezidenta. Kubánsky parlament 24. februára 2008 zvolil jeho brata Raúla Castra za nového predsedu Rady štátu.

Oficiálne bol Fidel Castro ženatý iba raz – s Mirtou Díazovou-Balartovou, s ktorou mal syna Fidelita.

Bývalý najvyšší štátny predstaviteľ Kuby Fidel Alejandro Castro Ruz patril medzi najdlhšie pôsobiace hlavy štátu na svete a aj po odchode z funkcie bol považovaný za najvplyvnejšieho muža svojej krajiny.

 

Pohreb zosnulého prezidenta Fidela Castra sa bude konať 4. decembra

.

Pohreb bývalého kubánskeho prezidenta Fidela Castra, ktorý zomrel v piatok vo veku 90 rokov, sa bude konať 4. decembra na cintoríne Santa Ifigenia v meste Santiago de Cuba, kde Castro pred takmer 60 rokmi oznámil národu víťazstvo svojej revolúcie. Informovala o tom dnes agentúra AP s odvolaním sa na vyhlásenie kubánskej vlády.

Portrét kubánskeho lídra Fidela Castra visí pred vládnou budovou v Havane 26. novembra 2016
Portrét kubánskeho lídra Fidela Castra visí pred vládnou budovou v Havane 26. novembra 2016

Podľa kubánskych štátnych médií budú mať Kubánci možnosť vzdať poslednú poctu zosnulému lídrovi v pondelok a utorok tým, že podpíšu “slávnostný sľub dodržiavania zásad revolúcie”. Na Námestí revolúcie v Havane, kde sa Castro často prihováral tisícom svojich stúpencov, sa potom na jeho počesť bude konať smútočné zhromaždenie.

Urnu s Castrovým popolom následne prevezú z Havany do Santiaga de Cuba, teda po tej istej trase, ktorú v opačnom smere absolvoval Castro v roku 1959, keď pod jeho vedením zvíťazila na Kube revolúcia.

 

.
Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Marek Brna

Anton Čapkovič

Ivan Štubňa

René Pavlík

Michal Durila

Marek Horňanský psychológ

.
.
.

V beznádeji urobil Zelenskyj niečo, čo nikto nečakal

Ukrajinský prezident sa posadil sa za rokovací stôl so svojím najväčším rivalom. Chcel týmto stretnutím vyslať jasný signál, píše denník…

16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Premiér: Opozícia ma obviňuje, že som americký agent

Pracovná cesta do USA je v plnom súlade so suverénnou slovenskou zahraničnou politikou. Uviedol to z amerického Washingtonu na sociálnej…

16. 01. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Putin ide na súd kvôli 200 miliardám eur zmrazeným v Európe

Moskovská sudkyňa začala súdny spor medzi Ruskou centrálnou bankou a belgickou spoločnosťou Euroclear, ktorá spravuje viac ako 200 miliárd eur…

16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Pokuta 33 miliónov: Prečo NABU útočí na Tymošenkovú a ako to môže zmeniť rozloženie síl v Rade

Dnes súd vo veci Júlie Tymošenovej zvolil ako opatrenie na zabránenie jej úteku kauciu vo výške 33 miliónov hrivien, zákaz…

16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

Trump dosiahol, čo chcel: Konečne “získal” Nobelovu cenu za mier

Americký prezident Donald Trump sa konečne dočkal a prevzal si Nobelovu cenu za mier, aj keď mu toto ocenenie nebolo udelené…

16. 01. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Polícia obvinila Petra Kotlára, opozícia volá po jeho odvolaní

Peter Kotlár, splnomocnenec vlády SR pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie COVID-19,  pre týždenník PLUS 7 DNÍ potvrdil, že o…

16. 01. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Prísne opatrenia iránskych úradov zrejme zatiaľ do veľkej miery potlačili protesty

Informuje o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na ľudskoprávne organizácie a miestnych obyvateľov

16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Oslobodený Harabin vracia úder

Bojovať proti bezpráviu, falošným obvineniam, alebo šikane zo strany úradov treba v demokratickom štáte zákonnými prostriedkami. Štefan Harabin ide do…

16. 01. 2026 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2026 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov

Únia zvažuje nový formát členstva Ukrajiny v bloku

Európska únia diskutuje o možnosti zavedenia nového formátu členstva pre Ukrajinu, čo by mohlo urýchliť jej vstup do bloku ako…

16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Kremeľ víta výzvy niektorých európskych lídrov na obnovenie dialógu o Ukrajine

Rusko v piatok označilo výzvy niektorých európskych štátov na obnovenie dialógu s Moskvou za „pozitívne“. Reagovalo tak na nedávne vyjadrenia…

16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Hrnko pre HS: PS asi dostalo z Bruselu príkaz rozoštvať Slovákov a Maďarov

Progresívne Slovensko sa vlani, koncom novembra, postaralo – na prekvapenie mnohých – o slušný rozruch, keď po dlhých rokoch vytiahlo…

16. 01. 2026 | Rozhovory | 13 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2026 | Rozhovory | 13 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

16. 01. 2026 | Aktualizované 16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 11 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2026 | Aktualizované 16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 11 min. čítania | 0 komentárov

V treskúcej zime dáva Ukrajine pomocnú ruku spojenec z „koalície ochotných“

Ukrajinci sa tešia: do ich rúk sa dostala neuveriteľná suma peňazí na vyriešenie energetického stavu núdze

16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

Kyjev nariadil štátnym podnikom zvýšiť dovoz elektriny zo zahraničia, státisíce ľudí sú bez dodávok tepla

Nový ukrajinský minister energetiky v piatok nariadil štátnym podnikom zvýšiť dovoz elektriny zo zahraničia, keďže energetická sústava zápasí s následkami…

16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Orbánova vláda spúšťa petíciu proti Ukrajine

Gergely Gulyás upozornil, že na mimoriadnom zasadnutí Rady EÚ vo februári je Európska komisia pripravená obetovať nasledujúce desaťročia Európskej únie…

16. 01. 2026 | 0 komentárov

Dostávame sa k nebezpečnej hranici

“Lídri” EÚ čoraz otvorenejšie hovoria o tom, že máme poslať európskych vojakov do vojny. V uplynulých rokoch padlo už mnoho…

16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Samovražda, nešťastný pád alebo pokus o zabitie? Ruský obranca zomrel za záhadných okolností

Ruský futbal je v šoku zo smrti Layonela Adamsa, ktorý kedysi obliekal dres klubu CSKA Moskva. Našli ho mŕtveho v…

16. 01. 2026 | 0 komentárov

.

Paríž, Rím a Berlín hľadajú cestu k Rusku. Prvá krajina povedala rázne: Nie!

Veľká Británia sa postavila proti priamym rokovaniam s Ruskom, ku ktorým v poslednej dobe vyzývajú v Európe

16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Ruskí špecialisti odrazili inváziu v srdci Afriky

Bangui, 16. januára 2026 - Na konci decembra 2025 prezident Stredoafrickej republiky Fosten-Arkange Taudera s prevažnou väčšinou vyhral ďalšie voľby…

16. 01. 2026 | 0 komentárov

Český prezident Petr Pavel pricestoval do Kyjeva

Český prezident Petr Pavel pricestoval v piatok do Kyjeva na rokovania so svojím ukrajinským náprotivkom Volodymyrom Zelenským. Informuje o tom…

16. 01. 2026 | Aktualizované 16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2026 | Aktualizované 16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Koľko krajín tvorí Balkán? Kompletný prehľad balkánskych štátov

Balkán je región juhovýchodnej Európy známy svojou bohatou históriou, kultúrnou rozmanitosťou a zložitými hranicami. Balkán zahŕňa krajiny, ktoré sú úplne…

16. 01. 2026 | 0 komentárov

.

V Moskve sa bavia na amerických ambíciách získať Grónsko a na neschopnosti EÚ ochrániť ostrov

Neutíchajúce ambície amerického prezidenta Donalda Trumpa získať kontrolu nad Grónskom a európska reakcia na jeho hrozby o prevzatí ostrova vojenskou…

16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Lopušanová s 33 bodmi vyrovnala rekord v produktivite na MS do 18 rokov

Slovenské hokejové reprezentantky do 18 rokov neuspeli proti Švédkam vo štvrťfinále majstrovstiev sveta v Kanade. Vysoký prehra 2:7 reálne odzrkadľuje…

16. 01. 2026 | 0 komentárov

Zatvorenie jadrových elektrární v Nemecku bolo „obrovskou chybou“, tvrdí Merz

Rozhodnutie Nemecka zatvoriť všetky svoje jadrové elektrárne bolo „obrovskou chybou“ a malo to vysoké náklady pre ekonomiku, povedal včera kancelár…

16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Chcete pochopiť venezuelské a iránské dobrodružstvá amerického prezidenta? Stačí jeden graf

USA, 16. januára 2026 - Francúzska tlač sa zo srdca

16. 01. 2026 | 0 komentárov

.
Hrnko pre HS

16. 01. 2026


Witkoff oznámil požiadavky USA voči Iránu

Špeciálny predstaviteľ Bieleho domu Steve Witkoff oznámil požiadavky USA voči Iránu, ktoré chcú zakotviť v dohode

16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Aký starý je Google? Pozrite si históriu technologického giganta

Google patrí medzi najvplyvnejšie technologické spoločnosti na svete a denne ho používajú miliardy ľudí. Z nenápadného univerzitného projektu sa stal…

16. 01. 2026 | 0 komentárov

V Kočnerovej kauze Five Star Residence odznela spojená obžaloba, dvaja obžalovaní priznali vinu

Mestský súd Bratislava I dnes otvoril súdny proces v kauze Five Star Residence, týkajúcej sa aj podnikateľa Mariana Kočnera. Po…

16. 01. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Sú sociálne siete pre duševné zdravie tak škodlivé, ako si myslíme?

Nová štúdia zistila, že intenzívnejšie využívanie sociálnych sietí a videohier samo o sebe nezhoršuje duševné zdravie tínedžerov, napriek všeobecným obavám.…

16. 01. 2026 | Zaujímavosti | 4 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2026 | Zaujímavosti | 4 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Šéf izraelskej spravodajskej služby Mosad David Barnea pricestoval v piatok do Spojených štátov na rokovania o situácii v Iráne. Informáciu priniesol portál Axios s odvolaním sa na dva zdroje.

Barnea by sa mal podľa správy v Miami stretnúť s vyslancom prezidenta USA Steveom Witkoffom, ktorý má údajne na starosti priamu komunikáciu medzi Spojenými štátmi a Iránom.

David Barnea
Na snímke šéf spravodajskej služby Mossad David Barnea / Foto: SITA/AP-Gil Cohen-Magen/AP
17:30

Syn zvrhnutého iránskeho šacha Mohammada Rezu Pahlavího v piatok vyhlásil, že si je istý pádom islamskej republiky v dôsledku rozsiahlych demonštrácií. Informujú o tom správy agentúr AFP a Reuters.

„Islamská republika padne – nie či, ale kedy. Vrátim sa do Iránu,“ vyhlásil iránsky korunný princ Reza Pahlaví na tlačovej konferencii vo Washingtone.

17:27

Venezuelská opozičná líderka María Corina Machadová je presvedčená, že v správnom čase ju zvolia za prezidentku, hoci Spojené štáty ju po zosadení Nicolása Madura odsunuli na vedľajšiu koľaj. Informovala o tom v piatok agentúra AFP.

„Myslím si, že budem zvolená za prezidentku Venezuely, prvú ženu prezidentku, keď príde správny čas,“ povedala Machadová v televízii Fox News po štvrtkovom stretnutí s Trumpom vo Washingtone. Jej vyjadrenie odvysielali v piatok.

María Corina Machadová
Na snímke María Corina Machadová / Foto: SITA/AP-Stian Lysberg Solum/NTB Scanpix, Pool Photo via AP
17:25

Trump vyhlásil, že môže zaviesť clá proti krajinám, ktoré nesúhlasia s postojom USA voči Grónsku.

„Môžem zaviesť clá proti krajinám, ktoré nesúhlasia s nárokmi USA na Grónsko, pretože Grónsko potrebujeme pre národnú bezpečnosť. Takže to môžem urobiť,“ uviedol americký prezident v súvislosti s clami na dovoz farmaceutických výrobkov z EÚ.

17:20

.

Google rozposiela deťom návod, ako obísť rodičovskú kontrolu

Google obchádza britskú a americkú legislatívu a deťom poskytuje návod, ako obísť rodičovskú kontrolu

16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

Európski diplomati sa boja „pasce zo strany Putina a Trumpa”

Urýchlené pristúpenie Ukrajiny k EÚ je „pasca zo strany Putina a Trumpa“, domnievajú sa európski diplomati, s ktorými rokovala Financial…

16. 01. 2026 | | 2 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2026 | | 2 min. čítania | 0 komentárov

Európsky plán, slovenský problém

Jeden rámec pre 27 príčin: Slovensko potrebuje viac bytov, stabilný nájom a viac ciest k bývaniu, nie ďalšie schémy

16. 01. 2026 | Komentáre | 8 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2026 | Komentáre | 8 min. čítania | 0 komentárov

Trump odkladá útok na Irán. Chystá tajný plán

Trump odkladá útok na Irán, aby mohol dôkladnejšie naplánovať ofenzívu, informuje korešpondent Axios Barak Ravid s odvolaním sa na zdroje

16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Premiér sa na Floride v sobotu stretne s Trumpom

Premiér SR Robert Fico sa v rámci svojej pracovnej návštevy v USA stretne aj s americkým prezidentom Donaldom Trumpom

16. 01. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Marek Brna

Anton Čapkovič

Ivan Štubňa

René Pavlík

Michal Durila

Marek Horňanský psychológ

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov