ZOH14-biatlon: Slováci s hnacím vancouverským motorom-PREHĽAD

Soči 6. februára (TASR) – Biatlonová výprava so sebou ponesie v Soči špeciálnu nostalgiu. Pred štyrmi rokmi vo Vancouveri s unikátnou zbierkou všetkých troch vzácnych kovov vďaka zlatej a striebornej Anastasie Kuzminovej a bronzu Pavla Hurajta prepisovala históriu. Premiérové vzácne kovy pod piatimi kruhmi spôsobili zemetrasenie, v konkurencii možno aj zdesenie s otázkou, kde sa nabrala toľká drzosť. Po štyroch rokoch by bolo priodvážne tvrdiť, že sa unikátny záber podarí zopakovať, no bolo by aj bláznovstvom ho vopred vylučovať. Pred Vancouverom by sa určite na každého hľadelo ako na nereálneho rojka, keby skloňoval tri medaily, teraz by ulahodila aj jedna.

Jedenásť možností v 11 pretekoch sa núkajú v Soči. Aké mená si vyhradia piedestál, možno tušiť, no nie spoľahlivo vyrieknuť. Olympijská prax presviedča, že aj keď favoritom občas ruže zakvitli, popri nich sa presadili klasickí outsideri. Vo všetkých výpravách sa mimoriadna pozornosť sústredí na víkendové šprinty, úvodnú disciplínu, ktorá je síce sama sebe pánom, no podpíše sa priamo na stíhačke a na diaľku aj na preteky s hromadným štartom, kam sa treba niektorým kvalifikovať.

V tejto sezóne si svetový biatlon užil nestáleho počasia, najmä v spojitosti vetrom, hmlou, aj dažďom a napokon i snehom. O slovo sa prihlási stres, prekvapenia menšie a asi aj šokujúce, aj o tom bude biatlonová mozaika. Jedno je isté, slovenský biatlon sa úspechom brániť nebude, vystríha sa prehnanému optimizmu a radšej si zveľaďuje reálny optimizmus. Pred štyrmi rokmi bol v kresle prezidenta zväzu a aj trénerom Kuzminovej a Hurajta Juraj Sanitra, dnes už ‘len’ strelecký kouč Anastasie Kuzminovej. Na prahu Vancouveru, ešte netušiac, aký výsledkový blahobyt prinesie, vyhlásil: "Chceme medailu, nikomu nič nezastierame, sme realisti a nie zbabelci, presne odhadujeme, čo si môžeme dovoliť." Podobne sa teraz vyjadruje nielen on, ale aj terajší šéf SZB Ján Hyža. "V Soči budú úplne iné preteky, s obrovským tlakom. Kuzminová i Gereková mieria vysoko, do svojich plánov zaradili medailový cieľ na olympiáde. My sme na zväze urobili všetko, aby slovenský biatlon v Soči uspel. Veľa nádejí vkladáme aj do štafiet a veríme, že všetka naša námaha sa zúročí."

Noví tréneri Manfred Geyer (muži), Josef Obereracher (ženy), nový realizačný tím, zdokonalené technické zázemie presviedčajú Jána Hyžu, že si mantinely vo výsledkoch slovenský biatlon stavať nemusí. Autonómne pracoval tím Kuzminovej, čiastočne aj Jany Gerekovej, forma, predovšetkým strelecká, sa zdvihla u Pavla Hurajta. V sezóne by sa zišla hlavne väčšia ustálenosť formy, no v Soči sa všetko vymaže a olympijské výsledky budú vyčnievať nad všetky doterajšie.

Pred ZOH určuje okruh favoritov najreálnejšie aktuálne poradie v SP, no málokto z neho zmúdrel. Najviac sa skloňovalo meno Češky Soukalovej, ktorú na čele poradia SP vystriedali pred ZOH Nórka Bergerová, Bielouruska Domračevová i Fínka Mäkäräinenová. Bergerová však túto zimu len raz zvíťazila, na rozdiel od troch triumfov Soukalovej, dvoch Domračevovej, ani jedným sa neovenčila Mäkäräinenová. Jedenásta priečka Kuzminovej a len jeden prienik na medailový stupeň hneď v úvodných pretekoch sezóny veľa neznamená. Treba si len pripomenúť, že pred štyrmi rokmi jej patrilo pred ZOH 28. miesto s vysvetlením, že nabrala menej bodov v SP hlavne preto, že po novoročnej operácii dvoch zlomených záprstných kostičiek sa pred ňou vynorila iná priorita, vyliečiť sa a na ZOH štartovať v plnej sile.

Medzi mužmi sa zdá byť Francúz Martin Fourcade jasným favoritom, zdobia ho štyri víťazstvá v sezóne a aj najmenej výkyvov. Pozor však na Nóra Svendsena taktiež so štyrmi triumfami, no výlučne v novom roku. Úctu si zaslúži v okruhu favoritov aj šesťnásobný olympijský víťaz 39-ročný Nór Björndalen. Svojou úžasnou vôľou eliminuje vek a párkrát naznačil, že mu z biatlonového génia máločo ubudlo. Najlepší slovenský muž v priebežnom hodnotení SP na 63. mieste Pavol Hurajt s maximom 23. miesta sa nemá o čo výraznejšie oprieť. Pred štyrmi rokmi pred ZOH figuroval na 39. priečke, skúsenosti sú však na nezaplatenie, a tak opäť platí jeho okrídlená veta, "ak zastrieľam a zabehnem, bude dobre aj v tejto mojej poslednej sezóne v kariére."

Spomienky na Vancouver príjemne hrejú na duši. V individuálnych pretekoch žiarila dnes už nečinná Nemka Neunerová s dvoma zlatými a jedným striebrom, po nej hneď Anastasia Kuzminová so zlatom a striebrom, jedným zlatom sa ovenčila Nórka Bergerová. Medzi mužmi mal Vancouver štyroch rôznych víťazov, Svendsena, Francúza Jaya, Švéda Ferryho a Rusa Ustiugova.

Pred ôsmimi rokmi na ZOH v Turíne sa v individuálnych disciplínach zrodili štyri olympijské víťazky (Išmuratovová, Baverelová-Robertová, Wilhelmová, Olofssonová), medzi mužmi žal slávu Nemec Greis s tromi zlatými, z toho jedným štafetovým, pridal sa zlatý stíhač Francúz Defrasne a nemecký šprintér Fischer. Najvýraznejším olympijským hrdinom sa však stal v Salt Lake City’2002 Ole Einar Björndalen, ktorého štyri zlaté (vrátane štafetového) nastavili strop absolútnej úspešnosti a zopakovať ho by sa považovalo za veľký zázrak, aj keď odvtedy už pribudli do programu ďalšie dve disiciplíny.

Aklimatizácia pred štyrmi rokmi vo Vancouveri bola pre slovenský biatlon prvou vážnejšou prekážkou. Aj keď sa teraz Soči javí priaznivejšie, nadmorská výška pretekov nad 1400 m metrov by mohla narobiť problémy. Aby sa na ňu navyklo, pomohli výškové pobyty, pred ZOH v Ridnaune a Anterselve. Počasie by mohlo byť druhým strašiakom a v tomto sa slovenský tím spoľahne na servis a skúsenosti pri príprave lyží.

Od Lillehammeru’94 až po Vancouver’10, na každej olympiáde sa podarilo slovenskému biatlonu čímsi milo prekvapiť. V Lillehammeri 6. Halinárová (15 km), v Nagane 4. Mihoková, 7. Halinárová, 9. Murínová (všetko šprint), navyše 4. štafeta žien, v Salt Lake City 9. Halinárová (15 km), 5. štafeta žien, v Turíne 5. Marek Matiaško (20 km), vo Vancouvri záber troch medailí, zlatej (šprint) a striebornej (stíhacie) Kuzminovej, 8. v masse, bronzového Hurajta (mass), navyše 5. (20 km) a 9. (šprint). Na minimálne top desiatku myslia v slovenskej výprave v Soči minimálne traja.

"S výkyvmi rátame, možno zaprší, zafúka, aj ortuť teplomera môže hlboko klesnúť," predpovedá Kuzminová. "Ťažko prognózovať, pod výkon sa podpíše viacero okolností. Vieme všetko o trati, jej náročnosti, o tom, že každý zabojuje do posledného dychu a búšenie srdca vo vysokej nadmorskej výške narastie. V olympijske atmosfére budeme dlho a aj regerácii musíme venovať veľkú starostlivosť."

Pre Pavla Hurajta, bronzového olympionika vo Vancouveri, táto sezóna nesie označenie posledná v kariére. "Vydolovať zo seba sily a nájsť motiváciu nebolo jednoduché. Už som sa nespoliehal ako predtým len sám na seba, teraz mi pomohli spoločné sústredenia. Ukončenie kariéru si žiada aj pekný výsledok."

Želanie je jasné, naskočiť na vlak radosti už od prvých pretekov. Tréner Juraj Sanitra: "Ja som optimista, no vždy vychádzam z nejakej reality, práce, ktorú máme za sebou. Urobili sme veľký kus práce, príprava bola kvalitná, aj tréningové zámery sme poplnili. Intenzívne sme sa venovali nedostatkom, ktoré sa prejavili predtým a ja mám z toho dobrý pocit. Vyhli sme sa experimentovaniu, psychológia i technika streľby boli dôležité, aj strieľanie vo vysokej tepovej frekvencii. Pred samotnými pretekmi bude veľmi dôležité detailné vyladenie formy a aj v tomto máme dostatok skúseností."

V historickom zrkadlení sa bude prvýkrát na ZOH bojovať o 11 medailových kolekcií. Pred ôsmimi rokmi pribudli preteky s hromadným štartom a na čas uzavreli biatlonový program, ktorý opäť podrástol po tom, čo sa jeho súčasťou stali v Soči miešané preteky štafiet. Počas 54-ročnej olympijskej histórie sa biatlonisti vo svojich disciplínach doslova nafúkli. Začínali s jednou mužskou vytrvalostnou v americkom Squaw Valley a dopracovali sa až k jedenástke, keď ženy sa stali súčasťou piatich kruhov len v roku 1992 vo francúzskom Albertville. Teraz v Soči si vyhradil biatlon pre seba časové rozpätie od 8. do 22. februára, začína sa mužským šprintom, končí mužskými štafetami, s tromi dňami oddychovými dňami 12., 15., 18. a 20. feburára. Na rozdiel od Vancouveru, keď kumulovali v jednom dni obe stíhačky, vytrvalostné preteky i preteky s hromadným štartom, sa teraz pozornosť sústredí vždy na jedny, samozrejme so sprievodným javom, že sa celý program natiahol až do 15 dní, vrátane oddychových.

Horské centrum pod kaukazskými velikánmi Červená Poľana je z iného sveta ako prímorské Soči a aj biatlonový komplex nad Červenou Poľanou s názvom Laura si vyslúžil rôzne veľkolepé prívlastky. O prvý zázrak sa už postaral, vyrástol ako huby po daždi a od generálky v minulej zime nadobudol viac vrstiev impozantného mejkapu. Multifunkčnú budova, srdce areálu, a gigantickú betónovú stenu za strelnicou zamiesili ruské ruky do pre nich typickej ohromujúcej krásy. Niektorí si ho zamilujú, iní možno znenávidia, ak na olympiáde pohoria. Slovenský biatlon na Whistler, kde pred štyrmi rokmi žal medailové úspechy, už nikdy nedá dopustiť, po ZOH v Soči by zasa Krasnuju Poľanu najradšej ani neprekladal a premenoval by ju na krásnu pre každého, kto v nej štartoval.

dd

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Slovenský volejbalisti zvíťazili na ME v Maďarsku 3:1

0 icon

Budapešť 13. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook/Slovenská volejbalová federácia)   Slovenskí volejbalisti uspeli vo svojom štvrtom dueli v F-skupine kvalifikácie o postup na ME 2023. V Budapešti zdolali domáce Maďarsko 3:1 a na konte majú deväť bodov. Sobotným triumfom sa priblížili k účasti na európskom šampionáte V ďalšom zápase nastúpia v stredu…

Podľahnú tlakom? Amnesty International chce preveriť svoju správu o Ukrajine, ktorú ostro kritizoval Zelenský

0 icon

Kyjev 13. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR-AP)    Ľudskoprávna organizácia Amnesty International (AI) v sobotu uviedla, že chce preveriť svoju štúdiu týkajúcu sa Ukrajiny. Tvrdila v nej, že ukrajinská armáda ohrozuje civilistov tým, že si vytvára základne a manipuluje so zbraňami v obývaných oblastiach. Táto správa vyvolal vlnu reakcií, zástancovia Ukrajiny sa…

Americký denník informoval o neschopnosti AFU začať protiofenzívu

0 icon

Bratislava 13. augusta 2022 (HSP/Foto:Twitter)   Ukrajina v súčasnosti nie je schopná začať protiofenzívu, najmä v Chersonskej oblasti. Uviedol to poradca ukrajinskej vlády pre obranu a spravodajské služby 12. augusta pod podmienkou zachovania anonymity pre denník The Washington Post "Musíme byť čestní a otvorení - v súčasnosti Ukrajina nemá dostatok…

Pobaltské krajiny hazardujú so svojou existenciou: Estónsko sa chystá blokovať ruskú flotilu v Baltskom mori a Lotyšsko sa blyslo ešte agresívnejšími nápadmi

0 icon

Talin 13. augusta 2022 (HSP/Foto: TASR - Laetitia Notarianni)   Ak ste si mysleli, že ide o nejaký žart, veľmi ste sa mýlili. Estónske ministerstvo obrany v súčasnosti aktívne rokuje s Fínskom o vytvorení jednotného systému protiraketovej obrany Okrem toho sa estónske ministerstvo obrany domnieva, že Fínsky záliv musí byť…

Budúci týždeň čaká Slovensko ďalšia vlna horúčav

0 icon

Bratislava 13. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Budúci týždeň čaká Slovensko ďalšia vlna horúčav, ktorú zapríčiní prílev veľmi teplého tropického vzduchu od juhozápadu. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na sociálnej sieti Podľa predpovedných materiálov sa už dá podľa meteorológov rozpoznať aj jej vrchol. "S najväčšou pravdepodobnosťou bude vo štvrtok…

Naď: Štyri kusy húfnic Zuzana 2 boli bezpečne dodané na Ukrajinu. Ďalšie štyri pošleme čoskoro

0 icon

Bratislava 13. augusta 2022 (HSP/Foto:FB)   Minister obrany Jaroslav (OĽaNO) v sobotu na sociálnej sieti informoval, že štyri kusy samohybných kanónových húfnic Zuzana 2 boli bezpečne dodané na Ukrajinu. Ďalšie štyri poputujú na Ukrajinu čoskoro "Štyri kusy samohybných kanónových húfnic Zuzana 2 boli bezpečne dodané na Ukrajinu. Ďalšie štyri poputujú…

Prehľad toho najdôležitejšieho z diania na Ukrajine – Rusi môžu začať protiofenzívu s cieľom obsadiť celé územie Chersonskej oblasti

0 icon

Bratislava 13. augusta 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:TASR/AP-David Goldman, Telegram, Screenshot, TASR/AP-Piotr Molecki)   V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií 19:21 - V Rusku je nápor na schengenské víza. Dôvod je zrejmý…

Sky News: Západné médiá zašli pri glorifikácii Zelenského priďaleko

0 icon

Bratislava 13. augusta 2022 (HSP/Foto:Facebook)   Corey Bernardi, populárny moderátor britskej televízie Sky News, otvorene vyhlásil, že obraz ukrajinského prezidenta Zelenského "v skutočnosti nie je taký, ako ho vykresľujú západné médiá” Podľa Bernardiho európske média vytvorili mýtus o Zelenskom ako o "druhom Winstonovi Churchillovi". Z nejakého dôvodu je "nájomník" bunkra…

Fico: NAKA a ÚŠP vedú proti predstaviteľom SMERu otvorenú osobnú vojnu. Hamran je “lacný Jožko”

0 icon

Bratislava 13. augusta 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:Screenshot Facebook)   Expremiér Robert Fico a exminister vnútra Robert Kaliňák (obaja Smer-SD) sa pre svoje obvinenie v kauze Súmrak obrátili na generálneho prokurátora Maroša Žilinku. Žiadajú o zrušenie obvinení podľa paragrafu 363 Trestného poriadku. Fico o tom informoval na sobotnej tlačovej konferencii s tým,…

Medvedev pohrozil Západu: Netreba zabúdať, že aj v Európskej únii sú jadrové elektrárne. Aj tam môže dôjsť k nehodám

0 icon

Moskva 13. augusta 2022 (HSP/Foto:Facebook)   Bývalý ruský prezident Dmitrij Medvedev vo svojom komentári o situácii v Záporožskej jadrovej elektrárni nepriamo pohrozil západným krajinám útokom na ich elektrárne "Zdá sa, že kyjevskí šmejdi a ich západní patróni sú pripravení vytvoriť nový Černobyľ. Rakety a strely dopadajú čoraz bližšie k reaktoru…

NAJNOVŠIE

BLOG

Boris Mesár

Golfský prúd sa skutočne spomaľuje - vlna horúčav v EÚ je práve o tom

0icon

"Klíma",  "CO2" a tak ďalej sú určite dobré témy, ale je potrebné pátrať po príčine . Už dávnejšie som si všimol, že v zahraničnej tlači je téma spomalenia Golfského prúdu málo diskutovaná, hoci sa v eurosektore a najmä na ,,ostrove" odohráva toho oveľa, oveľa zábavnejšie ako teplota (mimochodom, nikto nevie prečo),…

Marek Brna

Poďakovanie čitateľom

0icon

V týchto dňoch dosahujú moje blogy najvyššie priečky pokiaľ ide o čítanosť aj hodnotenie za posledných 7 dní. Ďakujem za priazeň! Viem, že na Slovensku je väčšina ľudí so zdravým zmýšľaním a vedia oceniť talent. Veľmi ma to teší a zároveň motivuje. Samozrejme popritom ďakujem aj redakcii Hlavných správ, je…

Juraj Tušš

Potenciál slovenského národa v 21.storočí

0icon

Otázka národovectva je v kurze už niekoľko storočí, avšak doteraz, si nie každý vlastenec uvedomuje zmysel, pointu a hĺbku dôležitosti národného zmýšľania ako takého.

Ivan Štubňa

Súčasná neschopná vláda národného zdierania a národného ohrozenia sa drží pri moci aj vďaka bezzubej opozícii

0icon

V súčasnosti je okolo 80% občanov SR presvedčených o tom, že spolok politických amatérov, ktorý si hovorí vláda patrí na smetisko dejín. Za neuveriteľne krátky čas táto vláda dokázala: ohroziť zvrchovanosť SR, ohroziť mier a zvýšiť hrozbu voj

Slavěna Vorobelová

Amnesty Int. asi obsadili Rusi

0icon

Mimovládna organizácia Amnesty International so sídlom v Londýne a s celosvetovou pôsobnosťou ako svoju hlavnú činnosť uvádza odhaľovanie faktov a vyšetrovanie porušovania ľudských práv a slobôd. Pred pár dňami táto organiz&a

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke obrovský kvetinový koberec na bruselskom námestí Grand\' Place

Autor: TASR/AP-Virginia Mayo

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Slovenský volejbalisti zvíťazili na ME v Maďarsku 3:1

0 icon

Budapešť 13. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook/Slovenská volejbalová federácia)   Slovenskí volejbalisti uspeli vo svojom štvrtom dueli v F-skupine kvalifikácie o postup na ME 2023. V Budapešti zdolali domáce Maďarsko 3:1 a na konte majú deväť bodov. Sobotným triumfom sa priblížili k účasti na európskom šampionáte V ďalšom zápase nastúpia v stredu…

Podľahnú tlakom? Amnesty International chce preveriť svoju správu o Ukrajine, ktorú ostro kritizoval Zelenský

0 icon

Kyjev 13. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR-AP)    Ľudskoprávna organizácia Amnesty International (AI) v sobotu uviedla, že chce preveriť svoju štúdiu týkajúcu sa Ukrajiny. Tvrdila v nej, že ukrajinská armáda ohrozuje civilistov tým, že si vytvára základne a manipuluje so zbraňami v obývaných oblastiach. Táto správa vyvolal vlnu reakcií, zástancovia Ukrajiny sa…

Americký denník informoval o neschopnosti AFU začať protiofenzívu

0 icon

Bratislava 13. augusta 2022 (HSP/Foto:Twitter)   Ukrajina v súčasnosti nie je schopná začať protiofenzívu, najmä v Chersonskej oblasti. Uviedol to poradca ukrajinskej vlády pre obranu a spravodajské služby 12. augusta pod podmienkou zachovania anonymity pre denník The Washington Post "Musíme byť čestní a otvorení - v súčasnosti Ukrajina nemá dostatok…

Pobaltské krajiny hazardujú so svojou existenciou: Estónsko sa chystá blokovať ruskú flotilu v Baltskom mori a Lotyšsko sa blyslo ešte agresívnejšími nápadmi

0 icon

Talin 13. augusta 2022 (HSP/Foto: TASR - Laetitia Notarianni)   Ak ste si mysleli, že ide o nejaký žart, veľmi ste sa mýlili. Estónske ministerstvo obrany v súčasnosti aktívne rokuje s Fínskom o vytvorení jednotného systému protiraketovej obrany Okrem toho sa estónske ministerstvo obrany domnieva, že Fínsky záliv musí byť…

Budúci týždeň čaká Slovensko ďalšia vlna horúčav

0 icon

Bratislava 13. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Budúci týždeň čaká Slovensko ďalšia vlna horúčav, ktorú zapríčiní prílev veľmi teplého tropického vzduchu od juhozápadu. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na sociálnej sieti Podľa predpovedných materiálov sa už dá podľa meteorológov rozpoznať aj jej vrchol. "S najväčšou pravdepodobnosťou bude vo štvrtok…

Naď: Štyri kusy húfnic Zuzana 2 boli bezpečne dodané na Ukrajinu. Ďalšie štyri pošleme čoskoro

0 icon

Bratislava 13. augusta 2022 (HSP/Foto:FB)   Minister obrany Jaroslav (OĽaNO) v sobotu na sociálnej sieti informoval, že štyri kusy samohybných kanónových húfnic Zuzana 2 boli bezpečne dodané na Ukrajinu. Ďalšie štyri poputujú na Ukrajinu čoskoro "Štyri kusy samohybných kanónových húfnic Zuzana 2 boli bezpečne dodané na Ukrajinu. Ďalšie štyri poputujú…

Prehľad toho najdôležitejšieho z diania na Ukrajine – Rusi môžu začať protiofenzívu s cieľom obsadiť celé územie Chersonskej oblasti

0 icon

Bratislava 13. augusta 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:TASR/AP-David Goldman, Telegram, Screenshot, TASR/AP-Piotr Molecki)   V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií 19:21 - V Rusku je nápor na schengenské víza. Dôvod je zrejmý…

Sky News: Západné médiá zašli pri glorifikácii Zelenského priďaleko

0 icon

Bratislava 13. augusta 2022 (HSP/Foto:Facebook)   Corey Bernardi, populárny moderátor britskej televízie Sky News, otvorene vyhlásil, že obraz ukrajinského prezidenta Zelenského "v skutočnosti nie je taký, ako ho vykresľujú západné médiá” Podľa Bernardiho európske média vytvorili mýtus o Zelenskom ako o "druhom Winstonovi Churchillovi". Z nejakého dôvodu je "nájomník" bunkra…

Fico: NAKA a ÚŠP vedú proti predstaviteľom SMERu otvorenú osobnú vojnu. Hamran je “lacný Jožko”

0 icon

Bratislava 13. augusta 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:Screenshot Facebook)   Expremiér Robert Fico a exminister vnútra Robert Kaliňák (obaja Smer-SD) sa pre svoje obvinenie v kauze Súmrak obrátili na generálneho prokurátora Maroša Žilinku. Žiadajú o zrušenie obvinení podľa paragrafu 363 Trestného poriadku. Fico o tom informoval na sobotnej tlačovej konferencii s tým,…

Medvedev pohrozil Západu: Netreba zabúdať, že aj v Európskej únii sú jadrové elektrárne. Aj tam môže dôjsť k nehodám

0 icon

Moskva 13. augusta 2022 (HSP/Foto:Facebook)   Bývalý ruský prezident Dmitrij Medvedev vo svojom komentári o situácii v Záporožskej jadrovej elektrárni nepriamo pohrozil západným krajinám útokom na ich elektrárne "Zdá sa, že kyjevskí šmejdi a ich západní patróni sú pripravení vytvoriť nový Černobyľ. Rakety a strely dopadajú čoraz bližšie k reaktoru…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Boris Mesár

Golfský prúd sa skutočne spomaľuje - vlna horúčav v EÚ je práve o tom

0icon

"Klíma",  "CO2" a tak ďalej sú určite dobré témy, ale je potrebné pátrať po príčine . Už dávnejšie som si všimol, že v zahraničnej tlači je téma spomalenia Golfského prúdu málo diskutovaná, hoci sa v eurosektore a najmä na ,,ostrove" odohráva toho oveľa, oveľa zábavnejšie ako teplota (mimochodom, nikto nevie prečo),…

Marek Brna

Poďakovanie čitateľom

0icon

V týchto dňoch dosahujú moje blogy najvyššie priečky pokiaľ ide o čítanosť aj hodnotenie za posledných 7 dní. Ďakujem za priazeň! Viem, že na Slovensku je väčšina ľudí so zdravým zmýšľaním a vedia oceniť talent. Veľmi ma to teší a zároveň motivuje. Samozrejme popritom ďakujem aj redakcii Hlavných správ, je…

Juraj Tušš

Potenciál slovenského národa v 21.storočí

0icon

Otázka národovectva je v kurze už niekoľko storočí, avšak doteraz, si nie každý vlastenec uvedomuje zmysel, pointu a hĺbku dôležitosti národného zmýšľania ako takého.

Ivan Štubňa

Súčasná neschopná vláda národného zdierania a národného ohrozenia sa drží pri moci aj vďaka bezzubej opozícii

0icon

V súčasnosti je okolo 80% občanov SR presvedčených o tom, že spolok politických amatérov, ktorý si hovorí vláda patrí na smetisko dejín. Za neuveriteľne krátky čas táto vláda dokázala: ohroziť zvrchovanosť SR, ohroziť mier a zvýšiť hrozbu voj

Slavěna Vorobelová

Amnesty Int. asi obsadili Rusi

0icon

Mimovládna organizácia Amnesty International so sídlom v Londýne a s celosvetovou pôsobnosťou ako svoju hlavnú činnosť uvádza odhaľovanie faktov a vyšetrovanie porušovania ľudských práv a slobôd. Pred pár dňami táto organiz&a

Armádny Magazín

Čo čaká sľubovaný vojenský závod Bayraktar na Ukrajine

0 icon

Ukrajina, 13.august 2022 (AM) - Sergej Cekov, člen výboru Rady federácie pre medzinárodné záležitosti, uviedol, čo čaká závod Bayraktar na výrobu tureckých bezpilotných lietadiel, ktorý sa začal stavať na Ukrajine. Ukrajincov vyzval, aby sa z tureckej pomoci príliš neradovali.   Rusko nepovolí výstavbu závodu Bayraktar n

Ruské jednotky prelomili obranu v oblasti New York. Záporožskú jadrovú elektráreň ostreľuje 44. delostrelecká brigáda Ukrajiny

0 icon

Ukrajina, 13.august 2022 (AM) – Ruské jednotky prerazili ďalšiu medzeru v obrane Ozbrojených síl Ukrajiny v Doneckej ľudovej republike. Tentoraz sa to spolu s jednotkami Republikánskej ľudovej milície stalo v oblasti osady Novgorodskoye. Pripomeňme, že nedávno kyjevský režim premenoval toto sídlisko mestského typu na New York.   Správy z frontov nazn

Izrael podozrieva Irán z dodávok zbraní Rusku. Uskutočnil viac ako 40 transportov počas konfliktu na Ukrajine

0 icon

Izrael, 13.august 2022 (AM) – Po začatí operácie na Ukrajine sa z Iránu do Ruska uskutočnili asi štyri desiatky letov nákladných lietadiel, z ktorých väčšina bola na moskovské letiská. Informuje o tom izraelský blog Gerjon. Zoznam izraelského zdroja zahŕňa iránske letecké spoločnosti Iran Air Cargo, Pouya Air a Qeshm Fars Air. Prvý…

Čím chcú Spojené štáty nahradiť bojové delfíny?

0 icon

USA, 13.august 2022 (AM) – Vraj ponorkovými dronmi, na vývoj ktorých treba mať 130 miliónov USD.   V júli tohto roku sa objavila v médiách informácia, že Pentagon znížil objem plánovaných prostriedkov na vydržiavanie a výcvik delfínov zo 6,5 milióna $ na 1 milión $ v roku 2023. Tí, ktorí toto rozhodnutie prijali, boli…

Taiwanská kríza zblížila Čínu a Rusko. Čo bude nasledovať?

0 icon

Rusko, 13.august 2022 (AM) – Kremeľ analyzoval všetky rozhodnutia Si Ťin-pchinga a Bidena s rovnakou starostlivosťou, s akou čínske vedenie a Biely dom sledovali začiatok ruskej operácie na Ukrajine. Silu vôle vedenia a súdržnosť tímu, mieru prepracovanosti jeho osudových rozhodnutí, jeho prezieravosť, schopnosť nepodľahnúť hystérii spolitizova

FOTO DŇA

Na snímke obrovský kvetinový koberec na bruselskom námestí Grand\' Place

Autor: TASR/AP-Virginia Mayo

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali