ZOH14-biatlon: Slováci s hnacím vancouverským motorom-PREHĽAD

Soči 6. februára (TASR) – Biatlonová výprava so sebou ponesie v Soči špeciálnu nostalgiu. Pred štyrmi rokmi vo Vancouveri s unikátnou zbierkou všetkých troch vzácnych kovov vďaka zlatej a striebornej Anastasie Kuzminovej a bronzu Pavla Hurajta prepisovala históriu. Premiérové vzácne kovy pod piatimi kruhmi spôsobili zemetrasenie, v konkurencii možno aj zdesenie s otázkou, kde sa nabrala toľká drzosť. Po štyroch rokoch by bolo priodvážne tvrdiť, že sa unikátny záber podarí zopakovať, no bolo by aj bláznovstvom ho vopred vylučovať. Pred Vancouverom by sa určite na každého hľadelo ako na nereálneho rojka, keby skloňoval tri medaily, teraz by ulahodila aj jedna.

Jedenásť možností v 11 pretekoch sa núkajú v Soči. Aké mená si vyhradia piedestál, možno tušiť, no nie spoľahlivo vyrieknuť. Olympijská prax presviedča, že aj keď favoritom občas ruže zakvitli, popri nich sa presadili klasickí outsideri. Vo všetkých výpravách sa mimoriadna pozornosť sústredí na víkendové šprinty, úvodnú disciplínu, ktorá je síce sama sebe pánom, no podpíše sa priamo na stíhačke a na diaľku aj na preteky s hromadným štartom, kam sa treba niektorým kvalifikovať.

V tejto sezóne si svetový biatlon užil nestáleho počasia, najmä v spojitosti vetrom, hmlou, aj dažďom a napokon i snehom. O slovo sa prihlási stres, prekvapenia menšie a asi aj šokujúce, aj o tom bude biatlonová mozaika. Jedno je isté, slovenský biatlon sa úspechom brániť nebude, vystríha sa prehnanému optimizmu a radšej si zveľaďuje reálny optimizmus. Pred štyrmi rokmi bol v kresle prezidenta zväzu a aj trénerom Kuzminovej a Hurajta Juraj Sanitra, dnes už ‚len‘ strelecký kouč Anastasie Kuzminovej. Na prahu Vancouveru, ešte netušiac, aký výsledkový blahobyt prinesie, vyhlásil: "Chceme medailu, nikomu nič nezastierame, sme realisti a nie zbabelci, presne odhadujeme, čo si môžeme dovoliť." Podobne sa teraz vyjadruje nielen on, ale aj terajší šéf SZB Ján Hyža. "V Soči budú úplne iné preteky, s obrovským tlakom. Kuzminová i Gereková mieria vysoko, do svojich plánov zaradili medailový cieľ na olympiáde. My sme na zväze urobili všetko, aby slovenský biatlon v Soči uspel. Veľa nádejí vkladáme aj do štafiet a veríme, že všetka naša námaha sa zúročí."

Noví tréneri Manfred Geyer (muži), Josef Obereracher (ženy), nový realizačný tím, zdokonalené technické zázemie presviedčajú Jána Hyžu, že si mantinely vo výsledkoch slovenský biatlon stavať nemusí. Autonómne pracoval tím Kuzminovej, čiastočne aj Jany Gerekovej, forma, predovšetkým strelecká, sa zdvihla u Pavla Hurajta. V sezóne by sa zišla hlavne väčšia ustálenosť formy, no v Soči sa všetko vymaže a olympijské výsledky budú vyčnievať nad všetky doterajšie.

Pred ZOH určuje okruh favoritov najreálnejšie aktuálne poradie v SP, no málokto z neho zmúdrel. Najviac sa skloňovalo meno Češky Soukalovej, ktorú na čele poradia SP vystriedali pred ZOH Nórka Bergerová, Bielouruska Domračevová i Fínka Mäkäräinenová. Bergerová však túto zimu len raz zvíťazila, na rozdiel od troch triumfov Soukalovej, dvoch Domračevovej, ani jedným sa neovenčila Mäkäräinenová. Jedenásta priečka Kuzminovej a len jeden prienik na medailový stupeň hneď v úvodných pretekoch sezóny veľa neznamená. Treba si len pripomenúť, že pred štyrmi rokmi jej patrilo pred ZOH 28. miesto s vysvetlením, že nabrala menej bodov v SP hlavne preto, že po novoročnej operácii dvoch zlomených záprstných kostičiek sa pred ňou vynorila iná priorita, vyliečiť sa a na ZOH štartovať v plnej sile.

Medzi mužmi sa zdá byť Francúz Martin Fourcade jasným favoritom, zdobia ho štyri víťazstvá v sezóne a aj najmenej výkyvov. Pozor však na Nóra Svendsena taktiež so štyrmi triumfami, no výlučne v novom roku. Úctu si zaslúži v okruhu favoritov aj šesťnásobný olympijský víťaz 39-ročný Nór Björndalen. Svojou úžasnou vôľou eliminuje vek a párkrát naznačil, že mu z biatlonového génia máločo ubudlo. Najlepší slovenský muž v priebežnom hodnotení SP na 63. mieste Pavol Hurajt s maximom 23. miesta sa nemá o čo výraznejšie oprieť. Pred štyrmi rokmi pred ZOH figuroval na 39. priečke, skúsenosti sú však na nezaplatenie, a tak opäť platí jeho okrídlená veta, "ak zastrieľam a zabehnem, bude dobre aj v tejto mojej poslednej sezóne v kariére."

Spomienky na Vancouver príjemne hrejú na duši. V individuálnych pretekoch žiarila dnes už nečinná Nemka Neunerová s dvoma zlatými a jedným striebrom, po nej hneď Anastasia Kuzminová so zlatom a striebrom, jedným zlatom sa ovenčila Nórka Bergerová. Medzi mužmi mal Vancouver štyroch rôznych víťazov, Svendsena, Francúza Jaya, Švéda Ferryho a Rusa Ustiugova.

Pred ôsmimi rokmi na ZOH v Turíne sa v individuálnych disciplínach zrodili štyri olympijské víťazky (Išmuratovová, Baverelová-Robertová, Wilhelmová, Olofssonová), medzi mužmi žal slávu Nemec Greis s tromi zlatými, z toho jedným štafetovým, pridal sa zlatý stíhač Francúz Defrasne a nemecký šprintér Fischer. Najvýraznejším olympijským hrdinom sa však stal v Salt Lake City’2002 Ole Einar Björndalen, ktorého štyri zlaté (vrátane štafetového) nastavili strop absolútnej úspešnosti a zopakovať ho by sa považovalo za veľký zázrak, aj keď odvtedy už pribudli do programu ďalšie dve disiciplíny.

Aklimatizácia pred štyrmi rokmi vo Vancouveri bola pre slovenský biatlon prvou vážnejšou prekážkou. Aj keď sa teraz Soči javí priaznivejšie, nadmorská výška pretekov nad 1400 m metrov by mohla narobiť problémy. Aby sa na ňu navyklo, pomohli výškové pobyty, pred ZOH v Ridnaune a Anterselve. Počasie by mohlo byť druhým strašiakom a v tomto sa slovenský tím spoľahne na servis a skúsenosti pri príprave lyží.

Od Lillehammeru’94 až po Vancouver’10, na každej olympiáde sa podarilo slovenskému biatlonu čímsi milo prekvapiť. V Lillehammeri 6. Halinárová (15 km), v Nagane 4. Mihoková, 7. Halinárová, 9. Murínová (všetko šprint), navyše 4. štafeta žien, v Salt Lake City 9. Halinárová (15 km), 5. štafeta žien, v Turíne 5. Marek Matiaško (20 km), vo Vancouvri záber troch medailí, zlatej (šprint) a striebornej (stíhacie) Kuzminovej, 8. v masse, bronzového Hurajta (mass), navyše 5. (20 km) a 9. (šprint). Na minimálne top desiatku myslia v slovenskej výprave v Soči minimálne traja.

"S výkyvmi rátame, možno zaprší, zafúka, aj ortuť teplomera môže hlboko klesnúť," predpovedá Kuzminová. "Ťažko prognózovať, pod výkon sa podpíše viacero okolností. Vieme všetko o trati, jej náročnosti, o tom, že každý zabojuje do posledného dychu a búšenie srdca vo vysokej nadmorskej výške narastie. V olympijske atmosfére budeme dlho a aj regerácii musíme venovať veľkú starostlivosť."

Pre Pavla Hurajta, bronzového olympionika vo Vancouveri, táto sezóna nesie označenie posledná v kariére. "Vydolovať zo seba sily a nájsť motiváciu nebolo jednoduché. Už som sa nespoliehal ako predtým len sám na seba, teraz mi pomohli spoločné sústredenia. Ukončenie kariéru si žiada aj pekný výsledok."

Želanie je jasné, naskočiť na vlak radosti už od prvých pretekov. Tréner Juraj Sanitra: "Ja som optimista, no vždy vychádzam z nejakej reality, práce, ktorú máme za sebou. Urobili sme veľký kus práce, príprava bola kvalitná, aj tréningové zámery sme poplnili. Intenzívne sme sa venovali nedostatkom, ktoré sa prejavili predtým a ja mám z toho dobrý pocit. Vyhli sme sa experimentovaniu, psychológia i technika streľby boli dôležité, aj strieľanie vo vysokej tepovej frekvencii. Pred samotnými pretekmi bude veľmi dôležité detailné vyladenie formy a aj v tomto máme dostatok skúseností."

V historickom zrkadlení sa bude prvýkrát na ZOH bojovať o 11 medailových kolekcií. Pred ôsmimi rokmi pribudli preteky s hromadným štartom a na čas uzavreli biatlonový program, ktorý opäť podrástol po tom, čo sa jeho súčasťou stali v Soči miešané preteky štafiet. Počas 54-ročnej olympijskej histórie sa biatlonisti vo svojich disciplínach doslova nafúkli. Začínali s jednou mužskou vytrvalostnou v americkom Squaw Valley a dopracovali sa až k jedenástke, keď ženy sa stali súčasťou piatich kruhov len v roku 1992 vo francúzskom Albertville. Teraz v Soči si vyhradil biatlon pre seba časové rozpätie od 8. do 22. februára, začína sa mužským šprintom, končí mužskými štafetami, s tromi dňami oddychovými dňami 12., 15., 18. a 20. feburára. Na rozdiel od Vancouveru, keď kumulovali v jednom dni obe stíhačky, vytrvalostné preteky i preteky s hromadným štartom, sa teraz pozornosť sústredí vždy na jedny, samozrejme so sprievodným javom, že sa celý program natiahol až do 15 dní, vrátane oddychových.

Horské centrum pod kaukazskými velikánmi Červená Poľana je z iného sveta ako prímorské Soči a aj biatlonový komplex nad Červenou Poľanou s názvom Laura si vyslúžil rôzne veľkolepé prívlastky. O prvý zázrak sa už postaral, vyrástol ako huby po daždi a od generálky v minulej zime nadobudol viac vrstiev impozantného mejkapu. Multifunkčnú budova, srdce areálu, a gigantickú betónovú stenu za strelnicou zamiesili ruské ruky do pre nich typickej ohromujúcej krásy. Niektorí si ho zamilujú, iní možno znenávidia, ak na olympiáde pohoria. Slovenský biatlon na Whistler, kde pred štyrmi rokmi žal medailové úspechy, už nikdy nedá dopustiť, po ZOH v Soči by zasa Krasnuju Poľanu najradšej ani neprekladal a premenoval by ju na krásnu pre každého, kto v nej štartoval.

dd

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Ministerstvo obrany pripravilo súhrn informácií k celoplošnému testovaniu

0 icon

Bratislava 21. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA-Monika Kováčová)   Plošné testovanie ľudí na COVID-19 bude dobrovoľné, budú sa na ňom môcť zúčastniť všetci ľudia vo veku od 10 rokov a neodporúča sa ani seniorom nad 65 rokov, ktorí trávia väčšinu času vo svojich domovoch Uviedlo to ministerstvo obrany SR na svojej internetovej…

Sme rodina podporí Blanára do funkcie podpredsedu parlamentu

0 icon

Bratislava 21. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA-Ľudovít Vaniher)   Hnutie Sme rodina podporí Juraja Blanára (Smer-SD) do funkcie podpredsedu Národnej rady SR (NR SR). Na dnešnej tlačovej konferencii to potvrdil predseda parlamentu a líder hnutia Boris Kollár „Opozícii táto funkcia patrí a ak budú aj ostatní poslanci hlasovať za pána Blanára, tak…

Pre koronavírus sa opäť pomaly zatvárajú základné školy

0 icon

Gelnica/Prešov 21. októbra (TASR/HSP/Foto:TASR-Lukáš Grinaj)   Na dištančnú formu vzdelávania prechádza od stredy Základná škola v Gelnici, dôvodom je výskyt nákazy novým koronavírusom. Informuje o tom mesto na sociálnej sieti „Fungovať nebude ani Školský klub detí. K tomuto rozhodnutiu sme dospeli, aby sme predišli ďalšiemu šíreniu choroby a chránili zdravie…

Nemecko sa chystá sprísniť tresty za zneužívanie detí a detskú pornografiu

0 icon

Berlín 21. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Michael Sohn)   Nemecký kabinet v stredu schválil návrh zákona, ktorý hovorí o sprísnení trestov za sexuálne obťažovanie detí a za prechovávanie detskej pornografie Vláda sa tak rozhodla po tom, čo sa v nedávnych prípadoch zneužívania detí objavilo veľké množstvo podozrivých. Informáciu priniesla agentúra AP. Oproti…

Nové parlamentné voľby v Kirgizsku budú 20. decembra

0 icon

Biškek 21. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Vladimir Voronin)   Ústredná volebná komisia v Kirgizsku stanovila v stredu termín nových parlamentných volieb na 20. decembra, pretože nedávne sporné hlasovanie vyvolalo protesty, ktoré viedli až k odstúpeniu prezidenta Sooronbaja Žeenbekova Informovala o tom tlačová agentúra AP. Parlamentné voľby zo 4. októbra vyhrali drvivou väčšinou…

Potvrdenie miesta na celoplošné testovanie cez SMS je podvod

0 icon

Bratislava 21. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Potvrdenie miesta na celoplošné testovanie cez SMS je podvod. Upozorňuje na to vo svojom profile na sociálnej sieti Hoaxy a podvody Polícia SR. Od Ministerstva obrany SR získali informáciu, že niektorí občania dostanú SMS správu, ktorá vyzerá ako „predvolanie“ na plošné testovanie s garanciou…

SNS: Gratulujeme Borisovi Kollárovi k rušeniu 13. a 14. platov, systému trinásteho a minimálneho dôchodku

0 icon

Bratislava 21. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Slovenská národná strana protestuje proti opatreniu, ktoré navrhuje minister Krajniak. Politická strana Sme rodina deklarovali, že neznížia sociálny štandard, rokovanie parlamentu však ukazuje opak. 13. a 14. platy sa zamestnávatelia už naučili používať. Neplatenie odvodov a daní nám závideli v okolitých štátoch. Veľkí…

Čo včera bolo isté, dnes už nie je. Opäť vyhrážky? Matovič: Buď bude lockdown, alebo ľudia urobia niečo, aby sa mu vyhli

0 icon

Bratislava 21. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Projekt celoplošného testovania ešte nie je istý. Ak totiž odborníci rozhodnú, že toto opatrenie nie je dostatočné, v hre je aj lockdown. Dnes preto zasadá konzílium odborníkov, vo večerných hodinách pandemická komisia a vo štvrtok ráno Ústredný krízový štáb SR Slovensko má v…

Aké výsledky môže priniesť celoplošné testovanie a čo bude nasledovať

0 icon

Bratislava 21. októbra 2020 (HSP/Foto:Pixabay)   Keďže vďaka masívnemu testovaniu je odhalených stále viac pozitívnych na covid 19 vláda sa snaží robiť opatrenia, aby sa situácia u nás nevyvíjala českou cestu, kde dnes majú takmer 12 000 pozitívnych. Tieto opatrenia však nie sú prijímané s pochopením pretože ruinujú ekonomiku Také…

Rezort dopravy zisťuje u hotelierov ochotu využiť ich kapacity na dobrovoľnú karanténu

0 icon

Bratislava 21. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA-Jakub Julény)   Ministerstvo dopravy a výstavby osloví Zväz hotelov a reštaurácií SR s cieľom zistiť ich možné ubytovacie kapacity, ktoré by sa dali využiť na dobrovoľnú karanténu občanov. Ako ďalej upresnil šéf rezortu dopravy a výstavby Andrej Doležal, ubytovacie kapacity hotelov by slúžili len pre…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Gustáv Murín

Vítam plošné testovanie ako referendum o dôvere selfie-vláde

0icon

Čelíme novej totalite. Nie je ideologická. Najlepšie ju charakterizuje české príslovie: „Iniciativní blbec, hotové neštěstí.“ A ľudia s Matovičovou diagnózou sú neúnavní. Môžeme sa o tom presvedčiť v týchto dňoch. Nestíhame sa spamätať z jedného bláznivého nápadu tohto sociopata, už prichádza ešte absurdnejší. Najhoršie ale nie je to, že sa niekto ako…

Peter Švec

Množstvo nemusí znamenať víťazstvo. Numerická prevaha. Pôsobenie proti prevahe. 3. časť.

0icon

”Ak je niekto menší, mal by sa pokúšať byť šikovnejším.” (Colin S. Gray) Prevaha, ktorá bola popísaná z pozorovania sveta zvierat, existuje vo vzájomných interakciách, ktoré prevažujú vo vojne do určitej miery a spôsobujú komplexnosť vojny a jej nevyspytateľnosť. Ako uvidíme neskôr v tejto štúdii, najdôležitejšou koncepciou manévrového prístupu k…

Boris Mesár

Z Ruského sveta - Lavrov dal konečne pravý hák do čeluste zasratej EÚ

0icon

Za posledné dva dni máme veľmi zaujímavú recenziu správ - ktorá sa priamo týka Ruska.  Prvá správa sa priamo týka našej účasti vo WTO - v utorok začali USA, Európska únia a Svetová obchodná organizácia zvláštne a zvedavé vyšetrovanie proti Rusku. Dôvodom vyšetrovania bolo - neuveríte - substitúcia (nahradenie) dovozu.

Andrej Biras

Pán Matovič, tri otázky a jedna výzva!

0icon

Prvá otázka: Prečo si protirečíte, keď chcete zachraňovať životy a pritom idete plošným, nezmyselným, testovaním ohrozovať ľudí v najväčšej možnej miere? Takáto masová akcia v čase vysoko infekčnej pandémie, by asi mala zmysel, jedine ak by ste išli testovať z domu do domu predo dvermi a to pcr testami, ale…

Pavol Kleban

Proglas o Gorazdovi

0icon

Pôvodný názov tejto básne mal byť Gorazd - básne zveršovanej ako vyjadrenie úcty slovenskému svätcovi, ktorý patril medzi svätých Sedmopočetníkov (sv. Cyril, sv. Metod, sv. Kliment, sv. Naum, sv. Angelár, sv. Sáva, sv. Gorazd). Vzhľadom na môj zaužívaný strofický rozsah každej veršovanej práce (11 + 1), som sa však po…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

7 jedál, s ktorými by sa nikdy nemala mikrovlnná rúra stretnúť

0 icon

Mikrovlnná rúra, ktorá bola prvýkrát vynájdená v 40. rokoch 20. storočia, je dnes jedným z hlavných kuchynských spotrebičov v každej domácnosti. Aj keď táto mašinka znamená pohodlie pri varení a ohrievaní, existujú určité druhy jedál, ktoré by si do mikrovlnnej rúry nikdy nemal dávať ohrievať.   1. Mikrov

Oceánia: Ako ľudia osídlili jedno z najodľahlejších miest na svete

0 icon

Stačí sa pozrieť na mapu a nájsť názov Oceánia – tichomorskú oblasť, ktorá zahŕňa Havaj, Nový Zéland, Samoa, Francúzsku Polynéziu a Mikronéziu. Budeš sa čudovať, ako sa ľudia pôvodne na týchto ostrovoch usadili. Sú tu väčšinou v malom počte a nachádzajú sa stovky až tisíce kilometrov od akejkoľvek veľkej pevniny aj od seba…

21 rozkošných psíkov, ktoré si získajú tvoje srdce

0 icon

Tvoje srdce si získa týchto 21 rozkošných psíkov, ktoré uvidíš na nasledujúcich fotografiách. Keď si tvoj psík prosí jesť, prípadne ti dá najavo, že je čas na prechádzku, len ťažko mu dokážeš odolať. Jeho oči hovoria za všetko. Týchto 21 rozkošných psíkov si tvoje srdce získa veľmi ľahko. Fotografie sú…

Kruhy v obilí a mimozemšťania (1. časť)

0 icon

Kruhy v obilí nás fascinujú už od nepamäti. Spájajú sa predovšetkým s mimozemšťanmi, avšak – pochopiteľne – existuje viacero teórií, prečo vznikajú a kde vznikajú. Poďme sa na celú problematiku pozrieť trochu detailnejšie. Prinášame vám trojdielnu sériu článkov s názvom Kruhy v obilí a mimozemšťania. Pohodlne sa usaďte a ideme…

Prečo hranolky chutia tak zle, keď už sú studené?

0 icon

Hranolky rozhodne nie sú pre naše telo a trávenie najzdravšie, no raz za čas padne dobre aj zhrešiť. Tenké, chrumkavé a dozlatista upražené – presne také patria k najobľúbenejším pokrmom nielen medzi deťmi na celom svete. Hranolky patria podľa prieskumov k najobľúbenejším prílohám na všetkých kontinentoch. Hodia sa k mäsu,…

Vo svete IT

Nový iPhone 12 Pro má menšiu batériu ako minuloročný model smartfónu

0 icon

Spoločnosť Apple len pár dní dozadu oficiálne predstavila novú produktovú radu smartfónov, na ktorej čele stojí aktuálne najvýkonnejší smartfón výrobcu, iPhone 12 Pro Max. Samozrejme, ako to býva zvykom, tak pri predstavení nových modelov očakávame niečo „viac“ v porovnaní s predošlou generáciou zariadení. O to viac sú zistenia portálu macrumors.com…

Ako môžete preniesť kontakty, aplikácie a dáta zo starého smartfónu do nového?

0 icon

Kúpa nového zariadenia je pre väčšinu z nás radostnou chvíľou. Po rozbalení smartfónu a „prvom zoznámení sa“, je však potrebné zo starého zariadenia preniesť všetky kontakty, aplikácie a podobne do nového. Ako je však možné čo najefektívnejšie zrealizovať všetok presun dát z jedného smartfónu do druhého? Nižšie sme si pre…

USA začalo doposiaľ najväčší „hon“ na Google. Ten sa bude musieť teraz poriadne obracať

0 icon

Začiatkom tohto mesiaca obehla svet informácia, že Google by mohol byť v dohľadnej dobe pod výrazným tlakom amerických úradov. Dôvodom má byť internetový prehliadač Chrome, ktorý aktuálne využíva 65% až 70%. Ďalej v súvislosti s touto témou bol spomínaný obchodný model spoločnosti, ktorý postupne bude blokovať Cookie súbory tretích strán,…

Pozrite si najrýchlejšie sériovo vyrábané auto na svete. Priemerná maximálna rýchlosť dosahuje takmer polovicu rýchlosti zvuku

0 icon

Pre mnohých z nás je auto „len“ dopravným prostriedkom, aby sme sa dostali z bodu „A“ do bodu „B“ pričom pri vyšších rýchlostiach, keď vidíme na tachometri rýchlosť 150 kilometrov za hodinu a viac, tak nám stuhne krv v žilách. Automobiloví športovci, by sa pri tejto rýchlosti len pousmiali. Dôvodom…

Pokazil sa vám posuvník na YouTube? V skutočnosti je to zámer

0 icon

Posuvník, alebo progres bar je spodná lišta v aplikácii YouTube, ktorá odzrkadľuje aktuálny čas prezerania videa. Vo svojej podstate slúži na to, aby ste mohli preskočiť, prípadne sa vrátiť späť na časť videa, ktorá vás najviac zaujíma, a aby ste zároveň mohli preskočiť menej záživné časti videa. Ide o funkciu,…

Armádny Magazín

Americké pušky DIAMONDBACK AR-15 aj pre európsky trh

0 icon

USA,  21. októbra (AM) - Pušky Diamondback pochádzajú z menšej rodinnej zbrojovky z USA, ktorá sa stála známa vďaka svojej vysokej kontrole kvality a nižším cenám. Základom sú overené parametre - 16" nitridovaná chrom-molybdenová hlaveň, 12" M-lok predpažbie, 8620 Mil-Spec záver,

Šéf ruskej rozviedky - Naryškin: USA pripravujú „farebnú“ revolúciu po prezidentských voľbách v Moldavsku

0 icon

MOSKVA 21. októbra (AM) - Riaditeľ ruskej zahraničnej spravodajskej služby (SVR) -  Sergej Naryškin uviedol, že USA v prípade víťazstva Igora Dodona v prezidentských voľbách v Moldavsku pripravujú v krajine „farebnú“ revolúciu. Text jeho u

Námorná pechota Spojených štátov uzemnila vrtuľníky Bell AH-1W „Super Cobra“.

0 icon

FORT WORTH, Texas (20. októbra 2020) - Po viac ako tridsiatich rokoch spoľahlivej služby Námorná pechota Spojených štátov (USMC) oficiálne uzemnila vrtuľníky Bell AH-1W „Super Cobra“. Ikonický dvojlistý stroj slúžil ako bojový vrtuľník pre námornú pechotu v bojových misiách po celom svete, vrátane

Špeciálne poslanie: Vojak, alebo prečo Rusko tak skoro nezníži svoje výdavky na obranu

0 icon

Rusko, 21. október 2020 (AM) - "Neurobili sa nijaké rozhodnutia o zmenšení veľkosti ruských ozbrojených síl." -  Oznámil to v utorok tlačový tajomník prezidenta Ruskej federácie Dmitrij Peskov, ktorý sa vyjadril k informáciám o príslušných návrhoch ministerstva financií.   "O tejto otázke zatiaľ nebolo rozhod

Historik Andrej Fursov: S Turkami je možné iba taktické spojenectvo

0 icon

Rusko, 21. október 2020 (AM) - Andrej Iľjič Fursov (1951) - ruský historik, sociálny vedec, publicista, ktorý na Inštitúte dynamického konzervativizmu vedie Centrum metodiky a informácií, riaditeľ Centra rusistiky, Inštitútu pre základný a aplikovaný výskum, Moskovskej univerzity pre humanitné vedy, akademik Medzinárodnej akadémi

Svetlo sveta

Arcibiskup Sheen: Matka Božia je Bohorodička

0 icon

Dnes Vám budem rozprávať o našej svätej Matke. A začnem Lurdami. Lurdy sú mestečkom na juhu Francúzska, kde sa v minulom storočí zjavila Panna Mária. Bol som tam 30 krát. Nikdy nezabudnem na prvú moju návštevu tohto pútnického mesta. V tom čase som študoval v Belgicku na univerzite, ako mladý…

19.10. Svätý Pavol z Kríža naučil veriacich hľadať Boha ukrytého v utrpeníc

0 icon

Svätý Pavol z Kríža (1694-1775) bol veľkým mystikom, ktorý dopomohol rozvíjať úctu k umúčenému Kristovi, ako zdroju zmierenia a odpustenia. V živote prežíval veľké trápenia a duchovné skúšky, zároveň aj dary a milosti. Mal milosť zjavení Ježiša a Panny Márie, ako aj duší z Očistca, ktoré mu opísali muky, ktorými prechádzajú.…

Najväčší nárast počtu katolíkov zaznamenali vďaka misiám v Afrike

0 icon

Štatistická ročenka Cirkvi za rok 2018, ktorú vydal Centrálny štatistický úrad Cirkvi, ukazuje rast počtu katolíkov vo svete. Analýzy tohto úradu sú spracované od začiatku pontifikátu pápeža Františka, čiže od roku 2013, až do roku 2018. Prinášame niektoré údaje zo sprievodnej správy spomínanej ročenky. Ako informuje Centrálny štatistický úrad Cirkvi,…

18 milostí, ktoré získavaš každým prežehnaním sa

0 icon

Znak kríža je základným gestom kresťana. Katolíci sa prežehnajú najčastejšie pred začiatkom a na konci modlitby, pri vstupe do kostola, na začiatku a konci Svätej omše, pri prijímaní Eucharistie a pri jedle. Čo však je obsiahnuté v moci kríža, keď je neodmysliteľnou súčasťou duchovného života? Pri každom prežehnaní sa získavame…

Matka bl. Carla Acutisa: Bol mojím záchrancom, v rodine sme vieru zanedbávali

0 icon

12. októbra, v deň výročia smrti blahoslaveného Carla Acutisa, sa po prvýkrát slávila jeho liturgická spomienka. Od jeho smrti vo veku 15 rokov, po mimoriadne agresívnej leukémii, ubehlo 14 rokov. Na blahorečení v sobotu 10. októbra v Assisi sa zúčastnilo približne tritisíc ľudí z rôznych krajín, viac ich kvôli zdravotným opatreniam nebolo možné…

icon FOTO DŇA