Žlté vesty zničili politickú budúcnosť Macrona

Paríž 9. decembra 2018 (HSP/Vzgljad/Foto:TASR/AP-Michel Euler)

 

Portál Vzgljad prináša informácie o politických problémoch Macrona. Súčasné nepokoje vo Francúzsku negatívnym spôsobom vážne ovplyvňujú jeho politickú budúcnosť. Rating Macrona je katastrofálne nízky a odpor voči nemu neustále rastie

Demonštranti z tzv. hnutia žltých viest s národnou vlajkou počas pochodu neďaleko Víťazného oblúku 8. decembra 2018 v Paríži

Nepokoje vo Francúzsku vždy kulminujú cez víkend a Macron je už značne nervózny. Francúzska polícia používa čoraz tvrdšie prostriedky proti demonštrantom, zasahovať proti nim má aj armáda a najbližšie okolie Macrona sa už obáva puču podobného na Ukrajine. Či sa tak stane, alebo nie, je otázne, politicky už to však vyzerá tak, že nad Macronovou politickou kariérou možno postaviť kríž.

Na snímke francúzsky prezident Emmanuel Macron Foto:TASR/AP-Ian Langsdon, Pool via AP

Nepokoje vo Francúzsku sa začali v Paríži 1. – 2. 12. 2018. Demonštranti podpaľovali automobily, rozbíjali vitríny, hádzali na políciu kamene a Molotovove kokteily. Turistické zóny v Paríži sa stali terčami útokov, fasády domov začali ozdobovať graffitti, s negatívnymi vyjadreniami na adresu Macrona, pričom najslušnejšie z nich mali formu “Macron odstúpiť”.

Dnes už revolta prekročila hranice Paríža. Žlté vesty (povinná výbava francúzskych vodičov) sa objavili postupne aj v iných francúzskych mestách, blokujú centrá, prefektúry, prichádza k ničeniu automatov na platenie poplatkov za používanie parkovísk či francúzskych ciest. V malom meste Le Puy-en-Velay vypálili demonštranti miestnu prefektúru a v Marseille francúzska polícia zabila 80 ročnú ženu, ktorá sa pokúsila zakryť okno svojho bytu, pretože dole na ulici pokračovali protesty. Ženu zabil plynový granát vystrelený francúzskymi policajtmi. Vo Francúzsku sú už štyria mŕtvi, takmer 1000 ľudí utrpelo zranenia a 400 protestujúcich už francúzska polícia zatkla. V posledných dňoch sa protesty so žltými vestami (zatiaľ v obmedzenej miere) začali aj v Belgicku, Holandsku, Španielsku a Nemecku.

Prezident Macron sa urýchlene vrátil z Argentíny zo zasadnutia G20 do Paríža. Už to nie je ten bohorovný prezident- bankár, ktorého francúzsky mainstream svojho času prirovnával k Jupiterovi. Spotený, nervózny a bledý Macron stratil svoju aureolu. Macron okamžite prikázal na pol roka zmraziť ceny za benzín, no ani to mu nepomohlo. Francúzi požadujú Macronove odstúpenie a Macronovi už pripomenuli všetky nesplnené predvolebné sľuby. Macronovi sa stali osudné jeho arogantné vyhlásenia na adresu pracujúcich a nezamestnaných (nebuďte leniví a pracujte), ako aj tlak na najslabšiu časť populácie – na dôchodcov.

Totálnym neúspechom skončil aj pokus Macrona rečniť pred davom v spomenutom meste Le Puy-en-Velay, kde demonštranti vypálili miestnu prefektúru. Nemohol povedať ani slovo, okrem hanlivých výkrikov na Macrona začali lietať aj kamene, vajíčka a iné predmety, takže prezidentská ochranka vystresovaného Macrona v mene jeho bezpečnosti zbalila do auta a stiahla ho z ulice. Útek prezidenta – bankára Macrona sprevádzali vulgárne nadávky a posmešný piskot.

 

Video

 

Dnes už “žlté vesty” nehovoria o cene benzínu, na tú už každý zabudol. Vypracovali balíček 42 požiadaviek, ktoré majú francúzsky prezident a vláda splniť. Minimálny plat vo Francúzsku má byť 1300 eur, penzia 1200 eur, penzijný vek sa má znížiť na 55 – 60 rokov, má sa ohraničiť migrácia a rovnako deportovať imigranti, ktorí nepochádzajú z kritických oblastí. Takisto poslanci nemajú mať vyššie mzdy ako 15 000 eur.

Každá z týchto požiadaviek je klincom do politickej rakvy Macrona, pretože požiadavky, o ktorých dosiahnutie sa demonštranti snažia, pred nedávnom Macron anuloval. Dnes už vo Francúzsku protestujú demonštranti, ktorí k protestom využívajú sociálne siete a ich cieľ je v prípade potreby zablokovať celé Francúzsko a odstrániť Macrona.

Samozrejme k hnutiu “žltých viest” sa už pripojili študenti, ktorí požadujú zmenu pravidiel pre štúdium, od prijímania na univerzity až po zmenu študijných plánov. Pripájajú sa železničiari, pracovníci letísk, lekári a zdravotný personál, pretože Macron a súčasná francúzska vláda začali ako nerentabilné zatvárať desiatky provinčných nemocníc, takže ľudia nemajú jednoduchý prístup k zdravotnej starostlivosti. Dokonca sa do akcií protestu proti Macronovi zapojili aj niektorí členovia LGBT, čo musí byť pre Macrona bazírujúceho na LGBT agende viac ako na právach dôchodcov naozaj nepríjemná rana.

Najbojovnejšie proti Macronovi, samozrejme, vystupuje Antifa a francúzski anarchisti. Jeden z hovorcov “žltých viest” Eric Drouet už informoval, že protestujúci chcú obsadiť aj Elyzejský palác, radikalizmus francúzskych ultraľavých anarchistov je samozrejmosť. Celá francúzska ľavicová scéna je na nohách, francúzski anarchisti demonštrujú a útočia proti policajtom, zábavné však je že útočia  spoločne s francúzskymi nacionalistami a prívržencami Marie Le Penovej. V akciách protestu proti Macronovi prijali svoju účasť obyvatelia miest i vidieka, ide o celé spektrum francúzskej spoločnosti, ktorá má k neobľúbenému Macronovi vážne výhrady.

 

Francúzi sú rozhorčení, pretože v posledných rokoch sa úplne stratila stredná trieda

Aj v minulosti boli vo Francúzsku superboháči a chudobní, existovala však silná stredná trieda, ktorá je dnes kvôli neštandardným postupom francúzskej finančnej a politickej oligarchie v troskách. Francúzski anarchisti sa už na adresu francúzskej bankárskej a politickej elity nechali počuť so svojím zlovestným “Počúvajte dobre, nikto vás nemá rád a nikto vás nepotrebuje. Dostali sme sa do bodu, kde už návrat k predchádzajúcemu stavu nie je možný.”

 

Macron a jeho klika sú, pochopiteľne, z diania na uliciach značne nervózni. Niektorí sa začínajú obávať o svoju bezpečnosť a niektorí analytici už hovoria o pokuse vyskúšať si farebnú revolúciu nie na tak slabom štáte ako Ukrajina, ale na ozajstnom európskom štáte. Na Francúzsku sa vychytajú muchy a podobný scenár sa môže zopakovať aj na iných stabilných západoeurópskych krajinách, o prípadnom úspechu farebnej revolúcie v Španielsku, Portugalsku, Taliansku či Grécku nepochybuje nikto. Macron a jeho elity už otvorene hovoria o pokuse o puč vo Francúzsku, otázne je, ako sa v prípade potreby zachová armáda, väčšina analytikov zastáva názor, že armáda nemusí byť jednoliata a stáť za Macronom a súčasnými francúzskymi elitami.

Na druhej strane tvrdenia, že vo Francúzsku sa môže uskutočniť puč, sú obľúbeným strašidlom mainstreamu a liberálnych pseudointeligentov. Samozrejme, za revoltou vo Francúzsku už poniektorí hľadajú ruskú stopu, v Elyzejskom paláci vládne nervozita a z Paríža už teraz odchádza množstvo rodinných príslušníkov štátnych úradníkov, ktorí sa takisto obávajú kulminácie napätia v Paríži. Podľa niektorých indícií sa radikalizujú aj protestujúci. Macron a spol. sa totiž už nechali počuť, že vodcov demonštrácie možno po ukončení demonštrácií obviniť z pokusu o prevrat za čo hrozia vysoké tresty, takže ďalším požiadavkom demonštrantov je beztrestnosť za akcie protestov.

Do francúzskej metropoly sa teda sťahuje armáda, ktorá má chrániť Macrona a spol. pred útokmi nielen anarchistov a ľavicových radikálov, ale aj zdravotných sestier, študentov, dôchodcov, alebo protestujúcich matiek s deťmi. Armáda má podľa niektorých nervóznych informácií z francúzskych médií  prebrať ochranu prezidentského paláca, pretože aj časť francúzskych policajtov sa pozitívne stavia k vlne protestov proti neobľúbenému Macronovi a súčasnej francúzskej vláde.

Samozrejme, kaša sa nikdy neje taká horúca, ako sa dúcha. Situácia pravdepodobne nevyústi do tak krvavého diania ako na Ukrajine. Jedno je však isté, rating Macrona je katastrofálny, u Francúzov už je obľúbenejší dokonca aj Hollande, ktorý mal svojho času katastrofálne nízky rating.

Ešte nedávno sa Macron štylizoval do pozície “mladého a charizmatického lídra”, ktorý chcel riadiť Európskú úniu po odchode Merkelovej. Zdá sa, že na tieto ambície už môže zabudnúť, bude rád ak sa mu podarí vyriešiť francúzsku krízu. Macron, figúrka Rotschildovcov s najväčšou pravdepodobnosťou, nezíska kontrolu nad Európskou úniou.

Na dianie vo Francúzsku reagoval aj turecký prezident Erdogan, ktorý si neodpustil “politické kopnutie” do Macrona. Informácie prináša portál RusVesna.

Podľa Erdogana ešte pred nedávnom francúzske elity mentorsky poúčali Turecko o demokracii a kritizoval Erdogana za použitie armády v pokuse o prevrat v Turecku.

To, čo momentálne Macron vyvádza vo Francúzsku, tvrdé nasadenie polície a armády voči demonštrantom, považuje tentoraz Erdogan za narušenie demokratických princípov. Erdogan s gustom poukázal na mŕtvych a ranených na francúzskych uliciach, podľa Erdoganových slov turecká armáda postupovala proti demonštrantom oveľa humánnejšie.

Erdogan takisto kritizoval šíriacu sa islamofóbiu vo Francúzsku a podľa neho Francúzsko a západná Európa dnes žnú plody svojej islamofóbnej politiky. Západ a USA sa výraznou mierou podieľali na destabilizácii moslimského sveta, dnes za svoje prečiny platia. Podľa posledných informácií sú vo Francúzsku už štyria mŕtvi, 1043 ľudí utrpelo zranenia, zranených bolo 222 príslušníkov polície.

Na snímke turecký prezident Recep Tayyip Erdogan Foto:TASR/AP-Burhan Ozbilici

Ruský portál Iarex si takisto kladie otázku, či bude Macron nasledovať cestu Janukoviča. Portál upozorňuje na dva dôležité fakty: Protesty sa organizujú na sociálnych sieťach, priami vodcovia revolty sa ukrývajú v úzadí, vlny protestov kulminujú cez víkend, kedy demonštranti z francúzskych miest discipinovane prichádzajú revoltovať do Paríža.

Proti “žltým vestám” zasahuje polícia, okrem bežných policajtov už aj odborníci na boj proti demonštráciám. Francúzska ľavicová scéna a anarchisti majú dostatok skúsenosti v boji proti štátu, ktoré dnes aj využívajú. Na rozdiel od Ukrajiny však vo Francúzsku “neznámi špecialisti a snajperi” nestrieľajú po demonštrantoch a policajtoch, takže situácia sa nezradikalizovala podľa kyjevského scenára.

Zvyšovanie cien benzínu už nestoji v centre pozornosti demonštrantov, požiadavky sa rozšírili (42 požiadaviek, vrátane odstúpenia Macrona, zvýšenia mzdy, penzií, zníženie veku do dôchodku a i.).

Podľa Rusov je najzábavnejšie, že podobne ako v prípade Asada, sa už aj vo Francúzsku na sociálnych sieťach objavila výzva malého dievčatka Benoite Abedaux, ktoré požaduje odchod “krvavého tyrana” Macrona. Rusi si už  s posmechom kladú otázku, či budú reagovať americké politické celebrity a európsky mainstream a či nakoniec Macrona podobne ako Asada nebudú musieť zachraňovať ruskí vojaci.

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Účastníci nehody majú opustiť svoje vozidlá a odísť mimo cestu

0 icon

Trnava 8. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook-Polícia SR-Trnavský kraj)   Diaľniční policajti riešili v nedeľu (7. 8.) po 20.00 h nehodu na rýchlostnej ceste R1. Asi šesť kilometrov pred Trnavou 40-ročná žena autom Škoda Fabia narazila v kolóne do zadnej časti Audi. Náraz poškodil obe autá, nehoda spomalila situáciu na R1. Krajská…

Sociálna poisťovňa už uhrádza lekárom výkony za vystavenie ePN, pripomína nahlásenie čísla účtu

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Sociálna poisťovňa (SP) lekárom v júli prvýkrát uhradila zdravotné výkony za vystavenie elektronickej práceneschopnosti (ePN) za mesiac jún. Celkovo uhradila 6314 uznaní vzniku ePN a 2662 ukončení ePN dokopy vo výške 8976 eur. TASR o tom informoval hovorca SP Martin Kontúr "Tieto výkony nemuseli…

Krajniak: Progresívci, liberáli, červené denníky, keď už principiálne bojujete proti fašizmu, odpovedzte mi na jednu otázku

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Foto:Facebook)   Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak na sociálnej sieti požiadal progresívcov, liberálov, červené denníky, ktoré už principiálne bojujú proti fašizmu, aby mu odpovedali na jednu otázku. Je maďarský Jobbik fašistický? Krajniak zároveň upozorňuje, že slovenskí liberáli podporovali koalíciu s fašistickým Jobbikom.…

Novinár a režisér Viktor Baroš: Problémy po očkovaní nie sú tabu, budeme o nich hovoriť. Každý z nás by mal v dnešnej dobe odmietnuť návrat totality. Máme moc, tak nemlčme!

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Foto:HSP,Pixabay)   Novinári by podľa jeho slov mali byť pilierom demokracie, novinárska obec má však voči občanom dlh. Nahromadil sa jej počas „pandémie“. Redakcia nezávislých žurnalistov vznikla, aby sa pokúsila vyrovnať misky váh. Už viac ako rok hľadá odpovede na „nepohodlné“ otázky, snaží sa podnietiť  neexistujúcu…

Turecko sa pripravuje na “novú bezpečnostnú architektúru v Európe”

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Eranga Jayawardena)   Po skončení vojny na Ukrajine sa Turecko pripravuje na "novú bezpečnostnú architektúru v Európe", povedal turecký minister zahraničných vecí Mevlut Cavusoglu na otvorení 13. konferencie tureckých veľvyslancov v Ankare "Táto vojna sa skôr či neskôr skončí. Hlavná je pre nás ochrana spoločných záujmov.…

Prehľad toho najdôležitejšieho z diania na Ukrajine – Peskov sa vyjadril k stretnutiu Putina a Zelenského

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:TASR/AP-Kostiantyn Liberov, screenshot)   V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií 13:16 - Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov obvinil ukrajinské sily z ostreľovania Záporožskej jadrovej elektrárne. V…

Nenávidí TA3 Slovensko?

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Foto:Facebook)   Richard Dírer 7.VIII.2022 na TA3 v relácii „ V politike“ nazval I. Slovenskú republiku pejoratívne „Slovákštát“. Prečo sa bál nazvať I. Slovenskú republiku jej oficiálnym názvom? Nesmie sa to? Ak sa to nesmie, kto to zakázal?  A ak to niekto zakázal, tak prečo? A ak to niekto…

Sulík už ide na vlastnú päsť? Predkladá ústavný zákon o dôchodkoch

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Foto:Screenshot Facebook)   Poslanci Národnej rady SR SaS predložia do parlamentu návrh ústavného zákona o dôchodkovom systéme. Informoval o tom predseda strany Richard Sulík. Tvrdí, že ide o kompromisné znenie, ktoré vzniklo po konzultáciách s odborníkmi Dnes predkladáme do parlamentu našu vlastnú verziu o dôchodkoch, vysvetlil…

Slováci chcú v Kanade uspieť, Feneš: “Cítime veľa energie”

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Palkovič)   Po tom, čo pre šírenie koronavírusu v zime zrušili MS do 20 rokov, dostali mladí hokejisti druhú šancu. V marci Medzinárodná hokejová federácia IIHF rozhodla, že šampionát sa budú konať v kanadskom Edmontone v auguste. Zmenil sa však menoslov účastníkov, keďže Rusov vylúčili…

Začala sa revolúcia? 75 000 Britov prestane platiť účty za energiu

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Foto:Pixabay)   Odpor rastie, pretože viac ako 75 000 podráždených ľudí v Spojenom kráľovstve sa zaviazalo, že tento rok na jeseň (1. októbra) nezaplatia účet za elektrinu "Ak vláda a energetické spoločnosti odmietnu konať, urobia to obyčajní ľudia! Spoločne môžeme presadiť spravodlivú cenu a dostupnú energiu…

NAJNOVŠIE

BLOG

Ivan Štubňa

Súčasná neschopná vláda národného zdierania a národného ohrozenia sa drží pri moci aj vďaka bezzubej opozícii

0icon

V súčasnosti je okolo 80% občanov SR presvedčených o tom, že spolok politických amatérov, ktorý si hovorí vláda patrí na smetisko dejín. Za neuveriteľne krátky čas táto vláda dokázala: ohroziť zvrchovanosť SR, ohroziť mier a zvýšiť hrozbu voj

Marek Brna

Politická scéna potrebuje totálny prerod

0icon

Doba nám jasne ukazuje, že systém liberálnej demokracie nám nesvedčí, demokratické voľby nám pravidelne prinášajú trpké ovocie. Na vysoké miesta dosadzujú jedincov s nie pevným charakterom, jedincov často nečestných, zbohatlíkov, ktorí prišli k majetkom pochybným, nečestným, bezcharakterným spôsobom. Na náš úkor, samozrej

Slavěna Vorobelová

Amnesty Int. asi obsadili Rusi

0icon

Mimovládna organizácia Amnesty International so sídlom v Londýne a s celosvetovou pôsobnosťou ako svoju hlavnú činnosť uvádza odhaľovanie faktov a vyšetrovanie porušovania ľudských práv a slobôd. Pred pár dňami táto organiz&a

Boris Mesár

Komunista Trudeau spanikáril po tom, čo jeho vláda odhalila, že štvornásobné/trojnásobné očkovanie teraz predstavuje 92 % úmrtí na COVID v Kanade

0icon

Najnovšie oficiálne údaje zverejnené kanadskou vládou odhaľujú, že očkovaná populácia teraz predstavuje 92 % úmrtí na Covid-19 v celej Kanade, pričom takmer polovica týchto úmrtí bola zaznamenaná medzi štvornásobne očkovanou populáciou.

Marek Tencer

Ako vytvorili p(l)andémiu? - cielená manipulácia na rôznych úrovňach. .

0icon

V tomto mojom príspevku rozoberiem ako sa politikom, médiám podarilo ľudí dotlačiť do stavu že väčšina ľudí podporovala nezmyseľné obmedzenia základných práv a slobôd. Išlo a stále ide o manipuláciu a vymývanie mozgov svetového rozmeru.   Dusenie a zanášanie dýchacích ciest nosením respirá

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke účastníci pred začiatkom festivalu Fontanka v surfovaní na doske po stojačky (SUP) čakajú na rieke Moyka v Petrohrade

Autor: TASR/AP-Dmitri Lovetsky)

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Účastníci nehody majú opustiť svoje vozidlá a odísť mimo cestu

0 icon

Trnava 8. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook-Polícia SR-Trnavský kraj)   Diaľniční policajti riešili v nedeľu (7. 8.) po 20.00 h nehodu na rýchlostnej ceste R1. Asi šesť kilometrov pred Trnavou 40-ročná žena autom Škoda Fabia narazila v kolóne do zadnej časti Audi. Náraz poškodil obe autá, nehoda spomalila situáciu na R1. Krajská…

Sociálna poisťovňa už uhrádza lekárom výkony za vystavenie ePN, pripomína nahlásenie čísla účtu

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Sociálna poisťovňa (SP) lekárom v júli prvýkrát uhradila zdravotné výkony za vystavenie elektronickej práceneschopnosti (ePN) za mesiac jún. Celkovo uhradila 6314 uznaní vzniku ePN a 2662 ukončení ePN dokopy vo výške 8976 eur. TASR o tom informoval hovorca SP Martin Kontúr "Tieto výkony nemuseli…

Krajniak: Progresívci, liberáli, červené denníky, keď už principiálne bojujete proti fašizmu, odpovedzte mi na jednu otázku

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Foto:Facebook)   Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak na sociálnej sieti požiadal progresívcov, liberálov, červené denníky, ktoré už principiálne bojujú proti fašizmu, aby mu odpovedali na jednu otázku. Je maďarský Jobbik fašistický? Krajniak zároveň upozorňuje, že slovenskí liberáli podporovali koalíciu s fašistickým Jobbikom.…

Novinár a režisér Viktor Baroš: Problémy po očkovaní nie sú tabu, budeme o nich hovoriť. Každý z nás by mal v dnešnej dobe odmietnuť návrat totality. Máme moc, tak nemlčme!

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Foto:HSP,Pixabay)   Novinári by podľa jeho slov mali byť pilierom demokracie, novinárska obec má však voči občanom dlh. Nahromadil sa jej počas „pandémie“. Redakcia nezávislých žurnalistov vznikla, aby sa pokúsila vyrovnať misky váh. Už viac ako rok hľadá odpovede na „nepohodlné“ otázky, snaží sa podnietiť  neexistujúcu…

Turecko sa pripravuje na “novú bezpečnostnú architektúru v Európe”

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Eranga Jayawardena)   Po skončení vojny na Ukrajine sa Turecko pripravuje na "novú bezpečnostnú architektúru v Európe", povedal turecký minister zahraničných vecí Mevlut Cavusoglu na otvorení 13. konferencie tureckých veľvyslancov v Ankare "Táto vojna sa skôr či neskôr skončí. Hlavná je pre nás ochrana spoločných záujmov.…

Prehľad toho najdôležitejšieho z diania na Ukrajine – Peskov sa vyjadril k stretnutiu Putina a Zelenského

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:TASR/AP-Kostiantyn Liberov, screenshot)   V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií 13:16 - Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov obvinil ukrajinské sily z ostreľovania Záporožskej jadrovej elektrárne. V…

Nenávidí TA3 Slovensko?

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Foto:Facebook)   Richard Dírer 7.VIII.2022 na TA3 v relácii „ V politike“ nazval I. Slovenskú republiku pejoratívne „Slovákštát“. Prečo sa bál nazvať I. Slovenskú republiku jej oficiálnym názvom? Nesmie sa to? Ak sa to nesmie, kto to zakázal?  A ak to niekto zakázal, tak prečo? A ak to niekto…

Sulík už ide na vlastnú päsť? Predkladá ústavný zákon o dôchodkoch

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Foto:Screenshot Facebook)   Poslanci Národnej rady SR SaS predložia do parlamentu návrh ústavného zákona o dôchodkovom systéme. Informoval o tom predseda strany Richard Sulík. Tvrdí, že ide o kompromisné znenie, ktoré vzniklo po konzultáciách s odborníkmi Dnes predkladáme do parlamentu našu vlastnú verziu o dôchodkoch, vysvetlil…

Slováci chcú v Kanade uspieť, Feneš: “Cítime veľa energie”

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Palkovič)   Po tom, čo pre šírenie koronavírusu v zime zrušili MS do 20 rokov, dostali mladí hokejisti druhú šancu. V marci Medzinárodná hokejová federácia IIHF rozhodla, že šampionát sa budú konať v kanadskom Edmontone v auguste. Zmenil sa však menoslov účastníkov, keďže Rusov vylúčili…

Začala sa revolúcia? 75 000 Britov prestane platiť účty za energiu

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Foto:Pixabay)   Odpor rastie, pretože viac ako 75 000 podráždených ľudí v Spojenom kráľovstve sa zaviazalo, že tento rok na jeseň (1. októbra) nezaplatia účet za elektrinu "Ak vláda a energetické spoločnosti odmietnu konať, urobia to obyčajní ľudia! Spoločne môžeme presadiť spravodlivú cenu a dostupnú energiu…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Štubňa

Súčasná neschopná vláda národného zdierania a národného ohrozenia sa drží pri moci aj vďaka bezzubej opozícii

0icon

V súčasnosti je okolo 80% občanov SR presvedčených o tom, že spolok politických amatérov, ktorý si hovorí vláda patrí na smetisko dejín. Za neuveriteľne krátky čas táto vláda dokázala: ohroziť zvrchovanosť SR, ohroziť mier a zvýšiť hrozbu voj

Marek Brna

Politická scéna potrebuje totálny prerod

0icon

Doba nám jasne ukazuje, že systém liberálnej demokracie nám nesvedčí, demokratické voľby nám pravidelne prinášajú trpké ovocie. Na vysoké miesta dosadzujú jedincov s nie pevným charakterom, jedincov často nečestných, zbohatlíkov, ktorí prišli k majetkom pochybným, nečestným, bezcharakterným spôsobom. Na náš úkor, samozrej

Slavěna Vorobelová

Amnesty Int. asi obsadili Rusi

0icon

Mimovládna organizácia Amnesty International so sídlom v Londýne a s celosvetovou pôsobnosťou ako svoju hlavnú činnosť uvádza odhaľovanie faktov a vyšetrovanie porušovania ľudských práv a slobôd. Pred pár dňami táto organiz&a

Boris Mesár

Komunista Trudeau spanikáril po tom, čo jeho vláda odhalila, že štvornásobné/trojnásobné očkovanie teraz predstavuje 92 % úmrtí na COVID v Kanade

0icon

Najnovšie oficiálne údaje zverejnené kanadskou vládou odhaľujú, že očkovaná populácia teraz predstavuje 92 % úmrtí na Covid-19 v celej Kanade, pričom takmer polovica týchto úmrtí bola zaznamenaná medzi štvornásobne očkovanou populáciou.

Marek Tencer

Ako vytvorili p(l)andémiu? - cielená manipulácia na rôznych úrovňach. .

0icon

V tomto mojom príspevku rozoberiem ako sa politikom, médiám podarilo ľudí dotlačiť do stavu že väčšina ľudí podporovala nezmyseľné obmedzenia základných práv a slobôd. Išlo a stále ide o manipuláciu a vymývanie mozgov svetového rozmeru.   Dusenie a zanášanie dýchacích ciest nosením respirá

Armádny Magazín

V Rusku rastie záujem o vojenskú službu na Ukrajine. Pribudlo vyše 40 dobrovoľníckych práporov

0 icon

Rusko, 8.august 2022 (AM) – V Rusku už bolo vytvorených viac ako 40 dobrovoľníckych práporov, ktoré sa majú zúčastniť vojny na Ukrajine. Dnes o tom píše Kommersant. Podľa publikácie formovanie takýchto jednotiek prebieha v ruských regiónoch od jari, informácie o nich sú zverejnené v médiách a sociálnych sieťach úradov. Názvy práporov…

Väčšina zbraní, ktoré Západ poskytuje Ukrajine končí na čiernom trhu. Švédski inštruktori sa pridávajú

0 icon

Ukrajina, 8.august 2022 (AM) –  Darcovské krajiny nemôžu kontrolovať, či s

Ako Irán predpovedal Gorbačovovu globálnu chybu

0 icon

Rusko, 8.august 2022 (AM) – Rusko sa čoraz viac približuje k Iránu – od riešenia problémov globálnej politiky až po spoluprácu v oblasti letectva – čo opäť prinútilo diskutovať o možnosti rusko-iránskej strategickej aliancie. Táto téma je pomerne stará. A za daných okolností a pri súčasných štátnych úlohách by rusko-iránska aliancia…

Zelensky pripravuje Európe druhý Černobyľ. Ukrajinská armáda neprestáva v ostreľovaní jadrovej elektrárne

0 icon

Ukrajina, 8.august 2022 (AM) – Ukrajinské ozbrojené formácie pokračujú v úderoch na jadrovú elektráreň Záporožie, po včerajších delostreleckých úderoch bolo na zariadenie strieľané z raketometov Uragan. Podľa správy Energodaru sa ukázalo, že v postihnutej oblasti sa nachádza sklad vyhoreného jadrového paliva.   Ozbrojené sily Ukrajiny odpálili n

Izrael zlikvidoval v Gaze veliteľa Islamského džihádu. Vojna s Palestínou pokračuje

0 icon

Izrael, 8.august 2022 (AM) – Izraelské obranné sily oznámili likvidáciu Khaleda Mansura, jedného z vojenských veliteľov skupiny Islamský džihád, v pásme Gazy. Mansur bol považovaný za druhého najdôležitejšieho veliteľa v skupine. Mal na starosti aktivity skupiny v južnej časti pásma Gazy. Taysir al-Jabari, ktorý bol zabitý v piatok, mal na sta

FOTO DŇA

Na snímke účastníci pred začiatkom festivalu Fontanka v surfovaní na doske po stojačky (SUP) čakajú na rieke Moyka v Petrohrade

Autor: TASR/AP-Dmitri Lovetsky)

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali