Životopisy svätých: Svätý Julián a svätá Basilissa

Slovensko 8. mája 2016 (HSP/Foto: wikipedia)

 

Prinášame vám ďalší zo série životopisov z knihy, ktorá bola vydaná začiatkom minulého storočia a ktorej autor je neznámy. Jazyk publikácie je pôvabný, no zastaralý, a tak prepis životopisu publikujeme len s miernou jazykovou úpravou, aby duch doby, ktorý povzbudzoval jednoduchého človeka k cnostiam, ostal zachovalý

Za starých čias, v prvých storočiach kresťanstva, nebolo žiadnych   verejných ústavov, alebo hostincov pre cestovateľov a chudobných. Pre kresťanov obzvlášť to bolo trpkou vecou a so strachom pred zradou sa museli túlať po cudzích miestach. Osamelí a opustení, bez pomoci a rady.

Náčrt zo života svätého Juliána a svätej Basilissy, ktorí sa starali o prenasledovaných a núdznych kresťanov
Náčrt zo života svätého Juliána a svätej Basilissy, ktorí sa starali o prenasledovaných a núdznych kresťanov

Akú veľkú radosť musel pocítiť každý, ktorého kresťan – brat v Kristovi – s kresťanskou pohostinnosťou prijal do svojho domu, zvlášť v časoch prenasledovania! A kvôli kresťanskej pohostinnosti, ktorá je v apoštolských spisoch tak veľmi odporúčanou cnosťou, obetovali Julián a Basilissa svoje statky, pohodlie života, pokoj svojho domu a napokon aj samotné bezpečie ich vlastného života.

Svätý Julián sa narodil v Antiochii nábožným a bohatým rodičom. Ako schopný chlapček bol vychovávaný výborne. Ako mladík pochodil po svete so znamenitými mužmi, ktorí telom aj dušou sa zastávali pravdy Evanjelia.

Aby ich rod nevyhynul, tak ho rodičia v jeho 18 rokoch zasnúbili s istou pannou zo šľachtického rodu, ktorá sa volala Basilissa. On ju však rýchlo priviedol k tomu, aby ho mala rada len ako brata a svoje panenstvo si zachovala pre Pána. Keď im zakrátko zomreli rodičia, zanechali im veľké bohatstvá, ktoré však hneď rozdali chudobným a zo svojho domu spravili hostinec, do ktorého prijímali a opatrovali kresťanov: Julián mužov a Basilissa ženy. Známi tento hostinec preto nazývali radhosťom alebo hostimilom. Keď v tej dobe (na prelome 3. a 4. storočia) vypuklo nové prenasledovanie kresťanov, Julián a Basilissa prosili Boha, aby im udelil vytrvalosť až do konca. Život Basilissy však netrvalo dlho a v mladistvom veku ju Pán povolal do kráľovstva, v ktorom sa láska, od všetkých zväzkov slobodná, rozlieva hojnými prúdmi.

Božej prozreteľnosti sa páčilo pripraviť Juliána, aby pred mocnými sveta vydal svedectvo o Kristovi. Marcian, krutý rímsky miestodržiteľ v Antiochii sa dopočul, ako sa Julián o kresťanov stará, a poslal k nemu svojho sluhu, ktorý mu mal nadeliť, aby sa on aj všetci jeho podriadení klaňali len jeho pohanským bohom. Julián však mal u seba v tom čase mnoho kňazov a obránil sa pred ním nasledovne: “Ja chcem dať cisárovi to, čo je cisárovo. Avšak v tom, čo mi tu rozkazuje, ho nesmiem poslúchať, pretože mi to zakazuje pravý Boh.”

Marcian dal následne jeho dom podpáliť, a všetci, čo v ňom boli, zhoreli zaživa. Juliána toho ušetril a dal si ho k sebe priviesť, aby ho po dobrom odvrátil od Krista. Keď sa mu to nepodarilo, vyhrážal sa mu všelijakými ukrutnosťami, až ho napokon dal mučiť. Slová nemôžu opísať muky, ktoré Julián trpel. Pri jeho mučení sa však stala nasledujúca udalosť:

Keď svätého mučili a trýznili verejne na ulici, práve šli deti domov zo školy. Medzi deťmi bol aj jediný synáčik miestodržiteľa Marciana menom Celsus. Keď chlapček Celsus uzrel mučeníka, bol tak dojatý, že odhodil knižky aj šaty a bežal k svätému, objímal mu nohy a prosil, aby mu dovolil s ním trpieť a umrieť. Vojaci chceli násilím odtrhnúť chlapčeka od Juliána, avšak zbytočne. On sa pevne držal svätého. Keď sa o tom dozvedel miestodržiteľ, prišiel sám ku synovi, láskal a prosil ho, ale všetko bolo zbytočné. Celsus verejne vyznal Krista ako pravého Boha, na čo rozpálený miestodržiteľ rozkázal chlapca i s Juliánom hodiť do väzenia. Do žalára prišiel v nočnej hodine kňaz Antonius, ktorý pokrstil Celsusa a s ním dvadsať vojakov.

Sotva sa o tom miestodržiteľ dozvedel, hneď to cisárovi oznámil a ten rozkázal, aby ich všetkých najprv mučili a potom usmrtili. Za tým cieľom dal Marcian postaviť na verejnom mieste súdnu stolicu, dal priviesť pred seba vyznávačov a oznámil im cisárov rozkaz.

Kati už sa chystali naplniť cisárov rozkaz na vyznávačoch Pána, keď sa zrazu na mieste, kde sa hrozné mučenie malo diať, objavil pohrebný sprievod vyprevádzajúci mŕtveho do hrobu. Miestodržiteľ rozkázal nosičom, aby postáli, obrátil sa k Juliánovi a povedal: “Vy, kresťania, tvrdíte, že váš Majster kriesil mŕtvych. Nuž, skús to na tomto!” Svätý Julián plný nádeje v Boha začal sa modliť, obrátil sa k mŕtvemu a oslovilo ho týmito slovami: “V mene Pána, nášho Ježiša Krista, vstaň!” V tom momente sa mŕtvy zdvihol a zvolal pevným hlasom: “Boh kresťanov je jedine pravý Boh, a všetci, čo v neho neveria, budú zatratení naveky.” Myslíte, že tento zázrak otvoril oči miestodržiteľovi? Neverte. On, zaslepený zlým duchom zázrak pripisoval čarám a rozkázal vzkrieseného odviesť do väzenia, Juliána, Celsusa a ostatných spáliť vo vriacej smole.

Pripravili dvadsaťdva kotlov so smolou, pre každého jeden. Vyznávači do nich vstúpili bez strachu a spievali chválospevy. Kati zapálili podložené drevo, plameň šľahal do výšky, smola sa topila, prašťala a vrela. Marcian nemohol hľadieť na muky svojho syna a odišiel domov. Vyznávači však necítili žiadnu bolesť, hlasno chválili a zvelebovali Boha, ako niekedy traja mládenci v ohnivej peci. Všetci prítomní ustrnuli nad týmto neslýchaným divom. Marcian sa sám zdesil a bál sa všeobecnej vzbury, preto dal kresťanských hrdinov odviesť do žalára. Teraz Marcionelle, manželke Marcianovej, pukalo srdce nad svojím dieťaťom Celsusom , šla do väzenia, aby ho nahovorila k odpadnutiu od viery. Tri dni k nemu hovorila, avšak miesto toho, aby presvedčila syna, stala sa sama kresťankou. Kňaz Antonius ju pokrstil. Keď sa o tom dozvedel miestodržiteľ, takmer o prišiel o rozum.

Aby sa však o ňom nehovorilo, že nad ním zvíťazili kresťania, rozkázal sťať Juliána, svoju manželku, svojho jediného syna a dvadsať vojakov.

Toto sa stalo v roku 311. Ukrutný miestodržiteľ krátko na to upadol do strašnej choroby a zomrel ako Herodes – rozožratý červami zaživa.

Život spravodlivých je v Božích rukách a nedotkne sa ich ruka smrti. Oni umierajú podľa tela a nie zriedka podľahne ich slabé telo, ako svätej Basilissy, pod ťarchou povinností, ktoré na seba vzali. No v hodinu smrti ich posilňuje nádej v nesmrteľnosť. Julián vzal na seba mnoho starostí a trápenia, keď prenasledovaným bratom v Kristovi ochotne slúžil vo dne aj v noci. No mnohými dobrými skutkami, ktoré vykonával, sa utvrdila jeho cnosť. Dobrovoľne sľúbil Bohu panenstvo a keďže v krotení svojich telesných žiadostí dosiahol veľkú a podivnú dokonalosť, bol skúšaný aj ako zlato v peci a jeho obeta bola Bohu príjemná ako obeta zápalná.

Svätí Julián a Basilissa znázornení v chráme vo Valladolite, v Španielsku
Svätí Julián a Basilissa znázornení v chráme vo Valladolite, v Španielsku

Preto sa svätý Julián a Basilissa skvejú medzi spravodlivými a berú účasť v sláve Otca vo večnosti.

Drahý čitateľ, aké sú tie skutky, ktoré ty opusteným, prenasledovaným, nešťastím a zlosťou stíhaným svojim blížnym vo svojej viere konáš? Aké sú tvoje skutky, taký bude tvoj život po smrti! Ako premáhaš svoje žiadosti? Žiadosti musíš krotiť celou silou pevnej vôle, ak chceš dosiahnuť nebeské kráľovstvo.

Karol Jerguš

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

USA oznámili návrat k zmluve o zákaze jadrových skúšok

0 icon

Bratislava 24. septembra 2021 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Joint Task Force One)   Americká administratíva obnovuje podporu Zmluvy o všeobecnom zákaze jadrových skúšok (CTBT) a mieni sa usilovať o jej uvedenie do platnosti. Vyhlásila to vo štvrtok 23. septembra námestníčka ministra zahraničia pre kontrolu zbrojenia a medzinárodnú bezpečnosť Bonnie Jenkinsová "Chcem od samého začiatku…

Štátny tajomník Klus oceňuje podnety občanov z regiónov Slovenska

0 icon

Bratislava 24. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus (SaS) si veľmi váži cenné podnety, ktoré sa prostredníctvom dotazníkov a osobných rozhovorov zozbierali počas jeho augustovej tour po mestách Slovenska. Klus to uviedol po návšteve Košíc, kde prijal pozvanie od primátora Jaroslava Polačeka. Ten štátnemu tajomníkovi…

Slovenská lekárska komora vyzýva, aby rozpočet pre zdravotníctvo myslel na stabilizáciu zdravotníkov. Ministerstvo odkázalo, že na tom už pracuje

0 icon

Bratislava 24. septembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:SITA-Ľudovít Vaniher, TASR-Jaroslav Novák, Martin Baumann)   Slovenská lekárska komora (SLK) vyzýva kompetentných, aby v rozpočte pre zdravotníctvo na budúci rok vyčlenili potrebné finančné zdroje na stabilizáciu zdravotníkov. Ako v piatok na tlačovej konferencii povedal prezident komory Marian Kollár, ide o prostriedok na to, aby…

Odložené sociálne odvody za marec 2020 treba uhradiť do 30. septembra tohto roka

0 icon

Bratislava 24. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Radovan Stoklasa)   Zamestnávateľom a samostatne zárobkovo činným osobám (SZČO), ktorí si počas koronakrízy požiadali o odklad poistného za marec 2020, sa blíži termín jeho splatnosti. Uhradiť odložené poistné na sociálne poistenie za marec minulého roka je potrebné do 30. septembra tohto roka. V tlačovej správe…

Pri preberaní ceny za celoživotné dielo uviedol Depp, že “nikto nie je v bezpečí” pred kultúrou rušenia (cancel culture)

0 icon

San Sebastian 24. septembra 2021 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP - Alvaro Barrientos)   Hollywoodska hviezda Johnny Depp v stredu na španielskom filmovom festivale, kde prevzal cenu za celoživotné dielo, vyhlásil, že nikto nie je v bezpečí pred "okamžitým odsúdením", ktoré vyvoláva dnešná kultúra rušenia (cancel culture) Depp, ktorý vlani prehral súdny spor o…

Aké je nové rozloženie síl v koalícií? Dva mlynčeky sú spustené a my čakáme z koho bude skôr fašírka

0 icon

Bratislava 24. septembra 2021 (HSP/Foto:TASR)   Matovičov boj proti mafii sa pomaly ale isto mení na nebezpečnú hru: „kto bude dnuka skôr.“ Kto skončí prvý vo väzbe? Matovičom nenávidení Smeráci, hlavne teda Fico, alebo tam bude skôr Matovič a jeho suita? Dnes sa niečo také, akože v ťurme skončí najväčší…

Prednosta kliniky Vladimír Baláž to povedal jasne: “Ja nie som za očkovanie detí. Ani od 12 rokov vyššie. Tie deti to nepotrebujú”

0 icon

Bratislava 24. septembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Farmaceutická spoločnosť Pfizer označila podávanie svojej vakcíny deťom od 5. rokov za bezpečné. Žiadna iná farmaceutická spoločnosť sa do očkovania detí zatiaľ nepúšťa. Prečo Pfizer áno? A odporúčajú očkovanie detí v tak ranom veku lekári? Svoj názor na vakcináciu detí vyjadril aj prednosta…

S Ivanom Mládkom o tom, čo ponúkol Číňanom a Indom, aj o tom, ako treba pirátov, lupičov a zlodejov chrániť

0 icon

Praha 24. septembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Zuzana Čižmáriková)   Český muzikant, spevák, skladateľ, zabávač, humorista, textár, výtvarník a vynálezca Ivan Mládek je známy najmä ako neprekonateľný tvorca vtipných pesničiek, scénok či textov. Málokto však vedel, že je aj výnimočne talentovaným jasnovidcom Ivan Mládek je československou legendou, ktorá vie vždy prekvapiť. Nedávno sme…

Zemanová zo SaS podala procedurálny návrh, v ktorom žiadala zákaz vyjadrovania sa opozície. Nekompromisné reakcie Fica či Tarabu

0 icon

Bratislava 24. septembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   "Dnes sa stala udalosť, ktorá je v Národnej rade nevídaná. Predsedníčka poslaneckého klubu SaS predložila procedurálny návrh, v ktorom navrhla, že nám majú zakázať rozprávať v Národnej rade ako predstaviteľom opozície. Či tomu veríte alebo neveríte, tento procedurálny návrh z dielne tejto politickej…

Expolicajt Chauvin sa chce odvolať proti odsúdeniu za zabitie Georgea Floyda

0 icon

Minneapolis 24. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP/Court TV)   Bývalý minneapoliský policajt Derek Chauvin sa plánuje odvolať voči odsúdeniu z vraždy Afroameričana Georgea Floyda v roku 2020 a súvisiacemu trestu. V súdnych dokumentoch, podaných vo štvrtok uvádza, že sudca zneužil svoje právo alebo sa mýlil počas niekoľkých kľúčových bodov v procese s…

Podkasty

Video Podcast

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavel Jacz

Sudkyňa Záleská a poslanec Šeliga strelili svojimi argumentmi obrovského capiska.

0icon

Všetci vieme, ako dopadlo prvé kolo súdneho pojednávania s bývalým špeciprokurátorom Kováčikom. Verdikt pri zameraní sa špecisudkyne Záleskej, ktorú dávala najavo, sa dal očakávať. A to aj z jednej sebaistej argumentácie Záleskej z pojednávania. Na otázku obžalovaného Kováčika, prečo na lavici obžalovaných s ním nesedia aj sudcovia Kliment a Hrubala,…

Slavěna Vorobelová

Demokracia priniesla aj Matoviča

0icon

Slovensko je krajina zázrakov. Kedysi skoro v každej obci bol obchod, pošta, krčma, škola, zdravotné stredisko prinajhoršom až vo vedľajšej obci, byt dostal každý mladý pár, prácu mali všetci, ktorí mohli pracovať, v nemocnici bol toaletný papier, ľudia boli k sebe oveľa ľudskejší. To len tak v skratke. Dnes slávny…

Marián Tkáč

Na okraj Františkovej návštevy – 4. časť: Povedz mi, kto je tvoj priateľ a ja...

0icon

... a ja ti poviem, kto si. Riešenie tejto výzvy ešte na chvíľku odložíme. Tretie zamyslenie „na okraj“ sme ukončili otázkou, na koho asi František myslel, keď v bratislavskej Katedrále sv. Martina povedal „niečo, čo sa stalo pred nejakým časom, ide o list od biskupa, v ktorom hovorí o nunciovi: –…

Boris Mesár

Aké svinstvo obsahujú vakcíny (jedy) ?

0icon

Celá americká a tiež nemecká alternatíva žije v posledných hodinách závermi a dozvukmi absolútne šokujúcej pondelňajšej tlačovej konferencie rakúskych výskumníkov z radov súdnych a forenzných patológov, ktorí sa rozhodli, že prestanú mlčať a odhalia svetu, čo sa v skutočnosti nachádza vo vakcínach proti COVID-19 a čo robí s ľudskou krvou. Tlačová…

Gustáv Murín

Ilúzie o Žilinkovi skončili na kauze Tódovej

0icon

Loď, ktorej kapitán vypne všetky kontrolky, nutne raz stroskotá. Nezodpovedný neoliberálny experiment urobil z novinárov „strážnych psov demokracie“. Ale pretože najnovšie vďaka eko-fašistom (tento termín po drastických skúsenostiach s agresivitou „ochrancov zvierat“ vznikol na Západe) psy nesmú byť na reťazi, aj tí mediálni sa z tej reťaze utrhli a nie je nateraz toho statočného,…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Dunkerque a 2. svetová vojna (4. časť)

0 icon

Pokračujeme štvrtou časťou článku s názvom Dunkerque a 2. svetová vojna. V rámci štvrtej časti sa spoločne pozrieme na evakuačný plán Gorta v čase, keď stratil aj posledné zvyšky nádeje na obrat situácie. Keď kategoricky odmietol uvažovať o inej možnosti než o ústupe, Weygand bol nútený sa svojho plánu vzdať.…

14 špeciálnych verzií bežných vecí, ktoré sú neuveriteľne drahé

0 icon

V súčasnej dobe na nás marketing útočí z každej možnej strany. Výrobcovia sa snažia vyhovieť aj tým najkurióznejším požiadavkám zákazníkov. Napríklad milionári požadujú najneobvyklejšie veci s dotykom luxusu za obrovské sumy peňazí. Preto ti dnes prinášame týchto 14 špeciálnych verzií bežných vecí, ktoré sú neuveriteľne drahé. Aj napriek tomuto faktu…

TOP10 šialených optických ilúzií, ktoré ťa dostanú

0 icon

Svet je plný optických ilúzií a vecí, ktoré dokážu náš mozog zmiasť. Aj napriek tomu, že naša myseľ sa neustále snaží vnímať okolitý svet logicky, sa jednoducho dokáže vymknúť kontrole. Veci tak vidíme rozdielne. Kým niektoré nižšie spomenuté ilúzie sú známe, nájdu sa aj také, ktoré sú nejasné. Neexistuje žiadne logické…

10 príkladov toho, ako náš mozog dokáže prezradiť všetky naše tajomstvá

0 icon

Ľudský mozog je schopný vyriešiť aj tie najzložitejšie problémy - to je dôvod, prečo vedci porovnávajú mozog so superpočítačom! Ale čo by sa stalo, ak by tvoj súkromný počítač začal zdieľať tvoje súkromné informácie s cudzími ľuďmi? Dnes ti prinášame úžasné príklady toho, ako interné fungovanie nášho mozgu môže ovplyvniť naše…

Čo sa stane, ak dospelák chytí do ruky detské omaľovánky: Čierny humor alebo nechutná zvrátenosť?

0 icon

Čo môže byť nevinnejšie ako detské omaľovánky? Nuž, fantázii sa medze nekladú a ak máš dostatočne zvrátenú myseľ, dokážeš aj z nich spraviť niečo, čo by deti pre dobro ich zdravého psychického vývoja radšej nemali vidieť... Na zábavnom portáli 9gag sa objavili tieto diela, ktoré boli vytvorené kreatívnymi (nielen) amatérskymi…

Armádny Magazín

Jeden z vodcov Talibanu prijal zástupcu Južného Osetska

0 icon

Afganistan, 24.september 2021 (AM) – Oficiálny predstaviteľ politickej kancelárie hnutia Taliban Muhammad Naim včera uviedol, že podpredseda vlády v novej administratíve Afganistanu Mulla Abdul Ghani Baradar sa stretol s predstaviteľom samozvanej republiky Južné Osetsko. Informácie šíri aj niekoľko telegramových kanálov.   https://twitter.com/IeaOffice/sta

Maršal Haftar dočasne opúšťa líbyjskú národnú armádu

0 icon

Líbya, 24.september 2021 (AM) – Veliteľ líbyjských provládnych síl Khalifa Haftar na tri mesiace opustil post. Haftar chce predložiť svoju kandidatúru na post hlavy štátu. Voľby v Líbyi sú naplánované na 24. decembra. Hlasovanie sa malo uskutočniť na jar 2019, ale bolo odložené po ofenzíve H

Poľsko umiestni na hranici s Bieloruskom 250 amerických tankov Abrams

0 icon

Poľsko, 24.september 2021 (AM) – Poľsko rozmiestni na hranici s Bieloruskom 250 amerických tankov Abrams. Úrady plánujú nákup vojenského vybavenia v USA, uviedol minister obrany Mariusz Blaszczak vo vysielaní poľského rozhlasu. „Dvesto päťdesiat najmodernejších tankov, ktoré budú nasadené na východe našej krajiny,“ povedal.  

Prečo nebola za Krym preliata ukrajinská krv?

0 icon

Rusko, 24.september 2021 (AM) – Pretože Krym nikdy, naozaj nikdy, nepatril Ukrajine!!! De iure nikdy nepatril a nemohol patriť ani Ukrajinskej sovietskej socialistickej republike (USSR) a teda ani súčasnej samostatnej republike Ukrajina.   Opäť prečo? Odpoveď je veľmi jednoduchá. Lebo pri „odovzdaní“ Krymu Chruščovom bol porušený (alebo nedodržaný)

Leonkov povedal, akú odpoveď Ruská federácia pripravila Západu na vytvorenie aliancie AUKUS

0 icon

Rusko, 24.september 2021 (AM) – Ruská federácia je dlhodobo pripravená na možnú vojenskú hrozbu, ktorá prichádza z východu, a preto bude schopná ľahko neutralizovať prípadnú agresiu nového vojenského bloku AUKUS.   K tomuto záveru dospel známy ruský vojenský expert Alexej Leonkov v komentári k nedávnemu rozhodnutiu USA, Veľkej Británie a Aust

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali