Progresívci z PS k tomu uviedli, že “Andrej Danko a jeho obdiv k diktátorom už prekračuje všetky hranice”. Pozvanie pre bieloruského prezidenta podľa Progresívneho Slovenska nebolo vhodné a ani správne.
“Škodí to dobrému menu Slovenska a jeho zahraničnej politike. Potrebujeme novú generáciu politikov, ktorá bude robiť pre ľudí, ctiť si demokratické hodnoty a nie masírovať si svoje egá,” uviedlo PS vo svojom vyhlásení.
V podobnom duchu sa na Facebooku vyjadrilo protestné protivládne hnutie Za slušné Slovensko, ktoré prišlo s ďalšou zo série svojich výziev.
“Slušní” dôrazne odmietajú “správanie predsedu parlamentu Andreja Danka, ktorý na Slovensko pozval bieloruského diktátora – Alexandra Lukašenka”.
“Vyzývame predsedu parlamentu Andreja Danka, aby vo svojich príhovoroch a verejných vystúpeniach prestal velebiť autokratov, ktorí nevládnu v súlade s demokratickými princípmi, obmedzujú pluralitu názorov či podkopávajú slobodu tlače. Toto správanie považujeme za významné ohrozenie medzinárodných záujmov Slovenska,” uvádzajú.
“Demokratické zriadenie Slovenskej republiky je priamo zakotvené v ústave a je hlavným posolstvom západnej civilizácie, ku ktorej sa Slovensko radí vnútroštátnymi politickými dokumentami aj medzinárodnými zmluvami. Andrej Danko a jeho straníci už niekoľkokrát dokázali, že tieto deklarácie nerešpektujú.”
Hnutie dodáva, že okrem toho, predseda parlamentu nie je na takéto pozvanie oprávnený. “Vyzývame predsedu parlamentu Andreja Danka, aby svoju funkciu vykonával podľa zásad diplomacie, neprekračoval svoje právomoci a plnil si svoje zákonné povinnosti. Zahraničnú politiku tvorí ministerstvo zahraničných vecí a prezidentka, nie predseda parlamentu.”
“Pri výkone svojej funkcie zastupuje Andrej Danko záujmy občanov tejto krajiny. Pravidelným porušovaním svojich povinností a prekračovaním svojich právomocí dokazuje, že prednejšie sú mu záujmy jeho vlastné a záujmy podnikateľov jemu blízkych. Vyzývame ho, aby zvážil svoje ďalšie pôsobenie na pozícii predsedu parlamentu,” uviedli v závere “slušní”.
Chmelár: O tom, že Lukašenko je diktátor, môžu naši politici moralizovať po tom, čo ukončia kontakty s krvavou saudskoarabskou tyraniou či autokratickým tureckým režimom.
Podľa politického analytika Eduarda Chmelára najvyšší ústavní činitelia pre vlastnú márnomyseľnosť poškodzujú obraz nášho štátu v zahraničí. “Predsedovi parlamentu naozaj neprislúcha pozývať na návštevu prezidentov. To je úloha hlavy štátu. Rovnako mu neprislúcha oznamovať, že otvoríme kultúrne centrum v Jeruzaleme. To je úloha predsedu vlády. Ale keď už Andrej Danko takýto diplomatický prešľap urobí, ešte horšie ako nereagovať na to, je prilievať olej do ohňa.”
“Vyslali sme do Bieloruska signál, že pozvanie nie je odo mňa,” vyhlásila Zuzana Čaputová. Podľa Chmelára signály možno vysielajú mimozemšťania, tento od toho nemá ďaleko. Čaputovej odkaz do Minska, že bieloruský prezident fakticky nie je na oslavách 75. výročia SNP vítaný, podľa neho nie je reakciou hlavy štátu, ale nevyspytateľného ega márnomyseľnej dámy, ktorá má potenciál Bielorusov uraziť.
Dodal, že ide pre našu diplomaciu o neobyčajne trápnu situácia. “Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák nie po prvý raz zavádza, keď tvrdí, že Danko pochybil tým, že to urobil bez vedomia prezidentky – v tom čase totiž prezidentkou ešte nebola. Napokon, aj premiér Pellegrini pozval na oslavy ruského prezidenta Putina a Prezidentský palác z toho cirkus nerobil,” vysvetlil a dodal:
“Keď už sa to stalo, prezidentka si mala s predsedom NR SR pokojne sadnúť a vydiskutovať si pravidlá do budúcnosti bez médií. Ona však z toho urobila medzinárodnú show a čo je už vonkoncom tragikomické, ešte sa tým pochválila na sociálnych sieťach, že je to dôkaz, že spolu vedia hovoriť o témach, v ktorých nemajú spoločné názory (sic!). A tento škandál vyrobila pár minút po tom, čo vysvetľovala, aké je dôležité, aby Slovensko navonok hovorilo jedným jazykom – len asi zabudla dodať, že má na mysli ten jej vlastný.”
Chmelár podotkol, že o tom, že Lukašenko je diktátor, môžu naši politici moralizovať po tom, čo ukončia kontakty s krvavou saudskoarabskou tyraniou či autokratickým tureckým režimom. “Ale odmietnuť účasť bieloruského prezidenta na oslavách je urážkou všetkých bieloruských hrdinov, ktorí vykrvácali na našich bojiskách. Prezidentkin argument, že nepozývala ani českého prezidenta, je na zaplakanie. A prečo ho nepozvala? Lebo sa kamaráti s postavami z opozičnej scény z Mlynskej kavárny?”
“Uvedomuje si vôbec, že svojou podporou opozičných protestov hrubo zasiahla do vnútorných záležitostí iného štátu a že len vďaka zhovievavosti českej strany k neskúsenej političke z toho nevznikol diplomatický konflikt? Len si predstavte, že by Václav Klaus počas štátnej návštevy Bratislavy vyslovil pochopenie pre opozičné akcie voči vláde Ivety Radičovej. V momente by na českom veľvyslanectve ležala protestná nóta,” upozornil na prešľap novej prezidentky.
“Zuzana Čaputová pred voľbami priznala, že jej najslabšou stránkou je zahraničná politika a že sa v nej spoľahne na poradcov. V tom prípade mám pre ňu jedinú radu: vymeniť poradcov,” odporučil jej na záver Chmelár.
Jaroslav Zajac