NAŽIVO

Apoštolský nuncius oznámil, že pápež plánuje čoskoro navštíviť Afriku, vrátane Angoly.

Včera 19:39

Nemecká prokuratúra obvinila dvoch Ukrajincov z napomáhania Rusku pri sabotážach. Podľa nej plánovali zaslať výbušné balíky z Nemecka na Ukrajinu podľa pokynov ruskej spravodajskej služby.

Včera 19:38

Orbán aj Péter Magyar reagovali na to, že prezident Tamás Sulyok vypísal termín parlamentných volieb. „12. apríla. Isté voľby!“ napísal Orbán. „Je to oficiálne: Maďarsko bude voliť o 89 dní, 12. apríla.“ uviedol Magyar, ktorý dodal: „Zdvihnite vlajky! Hor sa, k víťazstvu!“

Včera 19:38

Kim Jo-čong odmietla šancu na zlepšenie vzťahov so Soulom a od južného suseda požadovala ospravedlnenie za údajné narušenie vzdušného priestoru dronom.

Včera 19:37

Bill Clinton a jeho manželka Hillary odmietli vypovedať pred výborom amerického Kongresu v súvislosti s Epsteinovou kauzou. Tvrdia, že ich predvolanie je účelové a republikáni sa ich snažia dostať do väzenia. Vedenie výboru preto začne voči exprezidentovi konanie pre pohŕdanie Kongresom.

Včera 18:57

V Nemocnici Bory v Bratislave platí od utorka až do odvolania zákaz návštev na všetkých lôžkových oddeleniach. Dôvodom je nepriaznivá epidemiologická situácia. Nemocnica o tom informovala na sociálnej sieti. Výnimky zo zákazu návštev platia pri pacientoch v terminálnych štádiách ochorenia. Tiež pri iných závažných zdravotných stavoch, avšak iba so súhlasom primára príslušného oddelenia. „Na úseku pôrodnice a šestonedelia prosíme o maximálne obmedzenie návštev,“ dodalo zdravotnícke zariadenie.

Včera 18:27

Tedros Adhanom Ghebreyesus varoval, že rozhodnutie Trumpovej administratívy vystúpiť z WHO je nebezpečné pre USA aj pre zvyšok sveta.

Včera 18:26

Tajomník Rady národnej bezpečnosti Iránu Alí Larídžání nazval prezidenta USA a izraelského premiéra „hlavnými vrahmi iránskeho národa“.

„Vyhlasujeme mená hlavných vrahov iránskeho národa: 1. – Trump, 2. – Netanjahu,“ napísal Laridžání na Twitteri v komentári k vyhláseniu Trumpa , že americká pomoc protestujúcim „je už na ceste“.

Včera 18:24

Predstaviteľ dánskej vlády pre agentúru AP potvrdil, že Dánsko poskytlo minulý týždeň americkým silám podporu na východe Atlantiku, kde zadržali ropný tanker pre porušenie sankcií.

Včera 18:15

Litva si spomienkovými podujatiami pripomenula obete „Krvavej nedele“ vo Vilniuse spred 35 rokov.

Včera 18:14

Právny zástupca niektorých poškodených z požiaru baru vo švajčiarskom stredisku Crans-Montana navrhuje, aby sa postupom miestnych úradov zaoberali aj orgány činné v trestnom konaní.

Včera 18:13

Posledné dni si kritika opozície našla terč v pláne na výstavbu nového jadrového reaktora. Europoslanec Erik Kaliňák sa k projektu vyjadril.

Včera 17:37

Srbská verejnoprávna rádiotelevízia informovala, že dodávky ropy do rafinérie NIS v Pančeve sa cez JANAF obnovili.

Včera 17:36

Spojené kráľovstvo a Francúzsko si predvolali iránskych veľvyslancov v súvislosti so správami o rozsiahlych zásahoch proti demonštrantom v ich krajine.

Včera 17:13
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Výsledky eurovolieb v ostatných krajinách. Oslavuje Orbán i Babiš

Prinášame vám výsledky eurovolieb v ostatných členských krajinách EÚ

❚❚
.

Eurovoľby v Nemecku: Oslabení konzervatívci, prepad SPD a veľký nástup zelených

Strany tzv. Veľkej koalície v Nemecku — konzervatívny blok CDU/CSU a sociálni demokrati (SPD) — vyšli oslabené z tohtoročných volieb do Európskeho parlamentu (EP). Úspechom sa skončili pre zelených, ktorí sa prvýkrát v celoštátnych voľbách dostali na druhé miesto. Euroskeptická Alternatíva pre Nemecko (AfD) si vylepšila svoj výsledok z predchádzajúcich eurovolieb, sumarizovala v pondelok agentúra DPA.

Napriek stratám získali CDU a CSU v súčte 28,9 percenta hlasov (22,6 a 6,3) a s 29 mandátmi zostali najsilnejším zoskupením, v porovnaní s rokom 2014 je to však pokles voličskej podpory o 6,4 percenta, vyplýva z neoficiálnych konečných výsledkov. Úbytok voličov sa týka výhradne Kresťanskodemokratickej únie (CDU), sesterská Kresťanskosociálna únia (CSU) pôsobiaca iba v spolkovej krajine Bavorsko zaznamenala nárast podpory o jeden percentuálny bod.

.

Zelení sa so ziskom 20,5 percenta hlasov (2014: 10,7 percenta) a 21 mandátmi vyšvihli pred SPD, ktorá skončila až tretia, keď dostala iba 15,8 percenta hlasov (2014: 27,3 percenta). Sociálni demokrati pritom zaznamenali v nedeľu ďalší úder, keď utrpeli porážku aj v súbežných krajinských voľbách v Brémach, ktoré boli viac ako 70 rokov ich baštou. Tá teraz padla do rúk CDU.

AfD získala 11 percent hlasov (2014: 7,1 percenta), zaostala však za výsledkom z volieb do Spolkového snemu v roku 2017. Strana Ľavica dostala 5,5 percenta (2014: 7,4 percenta) a liberálna Slobodná demokratická strana (FDP) 5,4 percenta hlasov (2014: 3,4 percenta).

Nemecko by malo v EP zastupovať celkom 13 strán, ktoré si rozdelia 96 mandátov.

Účasť voličov dosiahla 61,4 percenta (2014: 48,1 percenta) a je tretia najvyššia od prvých eurovolieb v roku 1979.

Eurovoľby boli prvým vážnym testom pre novú šéfku CDU Annegret Krampovú-Karrenbauerovú od jej nástupu do funkcie vlani v decembri. Jej predchodkyňa, kancelárka Angela Merkelová, sa predvolebnej kampani z veľkej časti vyhýbala.

.

Predsedníčka SPD Andrea Nahlesová označila volebný výsledok svojej strany za “bolestivý”. Bývalý šéf SPD Sigmar Gabriel povedal, že teraz ide “o existenciu SPD ako politickej sily v Nemecku”

 

Sociálni demokrati utrpeli porážku v Brémach, svojej tradičnej bašte

Sociálnodemokratická strana Nemecka (SPD) utrpela porážku v nedeľňajších krajinských voľbách v severonemeckých Brémach. Prišla tak o svoju tradičnú baštu, v ktorej vládla 73 rokov, informovala agentúra Reuters.

Voľby v najmenšej spolkovej krajine Nemecka – Slobodnom hanzovom meste Brémy – sa skončili tesným víťazstvom Kresťanskodemokratickej únie (CDU) kancelárky Angely Merkelovej.

.

Podľa posledných prognóz získala CDU v Brémach 24,8 percenta, zatiaľ čo SPD 23,9 percenta hlasov. Vyplýva to z údajov zverejnených na webovej stránke brémskych volieb. Pred štyrmi rokmi SPD zvíťazila v Brémach s takmer 33 percentami hlasov.

Pri vytváraní novej vlády v tejto spolkovej krajine budú mať zrejme dôležitú úlohu zelení, ktorých v nedeľu podporilo 16,4 percenta voličov.

Neúspech v krajinských voľbách v Brémach podľa pozorovateľov zvýši tlak na šéfku sociálnych demokratov Andreu Nahlesovú, aby odstúpila z funkcie alebo aby vystúpila zo spolkovej vládnej koalície pod vedením Merkelovej.

Nahlesová je však napriek porážke v Brémach odhodlaná zotrvať v koaličnej vláde. “Teraz je dôležité, aby sme pokračovali v práci v rámci (spolkovej) koalície, aby sme zaistili sociálne spravodlivú vládnu politiku,” zdôraznila predsedníčka SPD, podľa ktorej sa nemožno vrátiť z polovice cesty.

Za svoje slová, ktoré predniesla v centrále SPD, zožala potlesk prítomných členov strany.

Mnohí zo sociálnych demokratov však majú podľa agentúry Reuters už dosť pôsobenia v nevďačnej úlohe spojencov Merkelovej, ktorú SPD zastávala desať z posledných 14 rokov a v ktorej ich kancelárka zatieňovala.

 

Eurovoľby v Holandsku: Populista Wilders musí čakať na brexit

Sociálnodemokratická Strana práce (PvdA), ktorej členom je aj kandidát európskych socialistov na funkciu predsedu budúcej Európskej komisie Frans Timmermans, zvíťazila v Holandsku vo voľbách do Európskeho parlamentu (EP). Získala 19 percent hlasov a v EP bude mať šesť z 26 europoslancov prináležiacich Holandsku, uviedla v noci na pondelok agentúra APA.

Vládnuca Ľudová strana za slobodu a demokraciu (VVD) premiéra Marka Rutteho skončila druhá so ziskom 14,6 percenta hlasov a štyroch mandátov. Za ňou nasleduje Kresťanskodemokratická výzva (CDA), ktorej odovzdalo hlasy 12,1 percenta voličov (štyri mandáty).

.

Zelení získali 10,9 percenta hlasov a tri mandáty. Tesne za nimi sa s rovnakým počtom mandátov umiestnilo populistické Fórum za demokraciu (FvD), ktoré okrem iného presadzuje aj referendum o členstve Holandska v EÚ.

Výrazné straty zaznamenala liberálnodemokratická strana D66, ktorá eurovoľby v roku 2014 vyhrala. Tentoraz získala len 7,1 percenta hlasov a prišla o dva zo svojich štyroch mandátov.

Pohromou boli tohtoročné voľby do EP pre pravicového populistu Geerta Wildersa, ktorého Strana slobody (PVV) pred piatimi rokmi dostala 13,2 percenta hlasov, no tentoraz sa prepadla na 3,5 percenta; aby získala jeden mandát, musí čakať na brexit. Po vystúpení Veľkej Británie z EÚ pripadnú Holandsku celkovo tri dodatočné mandáty.

O svoje dva mandáty v EP prišla aj Socialistická strana (SP). Do EP sa naopak dostala strana 50PLUS zastupujúca dôchodcov. Svoje mandáty obhájili Strana pre zvieratá (jeden) a Kresťanská únia (dva).

Eurovoľby sa v Holandsku konali už vo štvrtok. Voličská účasť dosiahla 41,9 percenta a bola najvyššia za ostatných 30 rokov.

.

 

Cyperčania vyšlú do europarlamentu prvého tureckého poslanca

Etnicky rozdelený ostrov Cyprus bude po prvý raz zastupovať v Európskom parlamente poslanec z tureckej menšiny. Informovala o tom agentúra AP.

V nedeľňajších eurovoľbách Cyperčania volili šiestich poslancov. Rozhodli, že medzi mini bude aj Niyazi Kizilyürek, profesor z Cyperskej univerzity v Nikózii. Ide o prvého príslušníka tureckej menšiny, ktorého obyvatelia Cyperskej republiky vyšlú do EP od roku 2004, keď ich krajina vstúpila do EÚ.

Väčšinu obyvateľstva Cyperskej republiky tvoria etnickí Gréci. Príslušníci tureckej menšiny žijú prevažne v severnej časti ostrova, kde si vyhlásili vlastnú, medzinárodne neuznanú republiku.

.

Niyazi Kizilyürek (59) kandidoval za hlavné opozičné zoskupenie, komunistickú stranu AKEL. Po svojom zvolení prisľúbil, že bude v europarlamente zastupovať všetkých Cyperčanov bez rozdielu národnosti.

Podľa lídra strany AKEL Andosa Kyprianua zvolenie Kizilyüreka vysiela dôrazný signál, že si obyvatelia Cypru želajú ukončenie desaťročia trvajúceho rozdelenia ostrova. Požadujú pritom, aby sa do snáh o ukončenie cyperského konfliktu výraznejšie zapojila aj EÚ, zdôraznil Kyprianu.

V celkových výsledkoch eurovolieb skončila strana AKEL na druhom mieste so ziskom 27,5 percenta. Zhruba o 1,5 percenta zaostala za konzervatívnou stranou Demokratické zhromaždenie, z ktorej vzišiel súčasný cyperský prezident Nikos Anastasiadis.

Napriek predvolebným prieskumom sa do EP nedostala cyperská krajne pravicová strana ELAM, ktorej podpora sa však oproti predchádzajúcim voľbám zdvojnásobila na približne 8,2 percenta.

 

Eurovoľby v Slovinsku vyhrala protiimigračná strana expremiéra Janeza Janšu

Voľby do Európskeho parlamentu (EP) v Slovinsku vyhrala protiimigračná Slovinská demokratická strana (SDS) expremiéra Janeza Janšu. Nepodarilo sa jej však získať viac hlasov ako koalícii dvoch umiernených vládnych strán. S odvolaním sa na predbežné výsledky volieb, ktoré v nedeľu zverejnila slovinská volebná komisia, o tom informovala agentúra AP.

.

Z predbežných výsledkov eurovolieb v Slovinsku vyplýva, že SDS, ktorá má podľa AP blízko k maďarskej vládnej strane Fidesz, zvíťazila so ziskom 26,5 percenta odovzdaných hlasov.

Na druhom mieste skončili Sociálni demokrati (SD) s 18,6 percentami, pričom strana premiéra Marjana Šarca – Kandidátka Marjana Šarca (LMŠ) – získala 15,6 percenta platných hlasov. Obe spomenuté strany spolu tvoria vládnu koalíciu.

Opozičná konzervatívna strana Nové Slovinsko (N.Si) skončila s 11-percentnou podporou voličov štvrtá.

Ako pripomína AP, pravicovo populistická SDS vyhrala tiež minuloročné parlamentné voľby, avšak zostala mimo vlády po tom, ako sa na vytvorení vládnej koalície dohodli LMŠ a SD.

V susednom Chorvátsku vyhráva v eurovoľbách podľa predbežných výsledkov zverejnených volebnou komisiou vládne Chorvátske demokratické spoločenstvo (HDZ) so ziskom 23,3 percenta hlasov.

Na druhom mieste sa umiestnila s 18,3 percentami opozičná Sociálnodemokratická strana (SDP), pričom v EP zasadne aj jeden reprezentant koalície menších euroskeptických strán, ktorá vo voľbách získala 8,2 percenta hlasov.

 

.

Kreslá v Európskom parlamente vyhrali aj traja katalánski separatisti

Až traja katalánski separatisti – jeden z nich vo väzení a dvaja na úteku pred španielskou justíciou – získali kreslá v Európskom parlamente (EP). S odvolaním sa na predbežné výsledky volieb, ktoré zverejnilo španielske ministerstvo vnútra, o tom v pondelok informovala agentúra AP.

Bývalý katalánsky premiér Carles Puigdemont, jeho bývalá stranícka dvojka Oriol Junqueras a bývalý člen katalánskej vlády Toni Comin, získali v nedeľňajších eurovoľbách v Španielsku poslanecké mandáty v EP. Vyplýva to z predbežných výsledkov volieb po spočítaní 85 percent odovzdaných hlasov.

Junqueras sa momentálne nachádza vo väzení v Madride, kde čelí obvineniu z organizácie referenda o nezávislosti v októbri 2017, ktoré španielsky ústavný súd označil za nelegálne.

Puigdemont a Comin sú momentálne na úteku pred španielskou justíciou, pričom obaja žijú v Belgicku.

Ako uvádza agentúra AP, hoci mali všetci traja katalánski separatisti vo voľbách do EP povolené kandidovať, budú čeliť právnym prekážkam, ktoré im môžu znemožniť reálne prevzatie ich poslaneckých mandátov.

Puigdemont, na ktorého je v Španielsku vydaný zatykač, ušiel z krajiny do Belgicka v októbri 2017, deň po tom, ako separatisti i napriek varovaniam Madridu vyhlásili nezávislosť Katalánska.

.

Hoci španielske orgány obvinili Puigdemonta zo vzbury, ten doposiaľ úspešne vzdoruje snahám o svoje vydanie do vlasti.

 

Fidesz v eurovoľbách rozdrvil konkurenciu, získal vyše 52 percent

Vládnuca strana Fidesz premiéra Viktora Orbána sa podľa očakávania stala jasným víťazom nedeľňajších volieb do Európskeho parlamentu (EP) v Maďarsku. Získala 52,14 percenta hlasov, čo jej zabezpečilo 13 z 21 mandátov prináležiacich v EP Maďarsku, uviedla agentúra APA s odvolaním sa na volebnú komisiu.

Úspechom boli eurovoľby pre opozičnú Demokratickú koalíciu (DK) expremiéra Ferenca Gyurcsánya, ktorej kandidátku viedla jeho druhá manželka Klára Dobrevová. DK dostala 16,26 percenta hlasov a vďaka tomu počet svojich mandátov zdvojnásobila na štyri.

Liberálna strana Momentum, ktorá sa na eurovoľbách zúčastnila prvýkrát, skončila prekvapivo tretia so ziskom 9,92 percenta hlasov a dvoma mandátmi.

Naopak za neúspech môže voľby do EP v roku 2019 považovať najsilnejší opozičný subjekt Maďarská socialistická strana (MSZP), ktorej dalo svoje hlasy len 6,68 percenta voličov. Socialisti zároveň prišli o jeden z dvoch mandátov.

.

Podobne dopadol aj bývalý krajne pravicový Jobbik, vystupujúci v posledných rokoch umiernenejšie: dostal len 6,44 percenta a prišiel o dvoch z doterajších troch europoslancov.

 

Eurovoľby v Británii vyhrala podľa predbežných výsledkov Strana Brexitu

Protieurópska Strana brexitu (BP) vedie podľa predbežných výsledkov vo voľbách do Európskeho parlamentu (EP) v Británii so ziskom 31,5 percenta hlasov, zatiaľ čo vládnuci konzervatívci sa prepadli až na piate miesto. V nedeľu o tom informovala agentúra AFP.

Po spočítaní desiatich percent odovzdaných hlasov sa na druhom mieste ocitli proeurópski Liberálni demokrati, za ktorými nasledujú hlavná opozičná strana labouristov a Zelená strana Anglicka a Walesu.

Až na piate miesto sa so ziskom 7,5 percenta hlasov prepadla Konzervatívna strana premiérky Theresy Mayovej po tom, ako nebola schopná zrealizovať odchod Británie z Európskej únie, píše AFP.

Stranu brexitu založil bývalý líder Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP) Nigel Farage.

.

 

Voľby a Rakúsko

Prieskum pre stanice ORF, APA a ATV tvrdí, že v Rakúsku vo voľbách vyhrali ľudovci kancelára Sebastiana Kurza s 34,5%. Len o priečku pod nimi sú sociálni demokrati s 23,5 percentami.

Tretie miesto si vybojovala Slobodná strana Rakúska, ktorú nedávno poznamenal škandál bývalého predsedu Stracheho. Aj napriek tomu však dokázala získať až 17,5% hlasov. Uvádza sa, že Zelení majú asi 13,5% hlasov a strana NEOS si mala vyslúžiť osem percent.

 

.

Španielsko: Eurovoľby sa skončili víťazstvom vládnych socialistov

Eurovoľby v Španielsku sa skončili veľkým víťazstvom úradujúceho premiéra Pedra Sáncheza. Jeho vládnuci socialisti s výrazným náskokom porazili opozičných konzervatívcov, informovala agentúra AFP.

Po zrátaní vyše 85 odovzdaných hlasov, odovzdaných v nedeľňajších eurovoľbách, vedie Španielska socialistická robotnícka strana (PSOE) so ziskom takmer 33 percent hlasov.

Na druhom mieste je konzervatívna Ľudová strana s vyše 20 percentami, oznámila hovorkyňa vlády Isabel Celaaová.

Vládni socialisti uspeli vo voľbách do EP aj v susednom Portugalsku. Podľa odhadov získala strana premiéra Antónia Costu približne 32,5 percenta hlasov. Stredopravú opozíciu podporilo 22,9 percenta voličov, píše agentúra AP.

 

ČR: Eurovoľby vyhralo ANO premiéra Babiša

Eurovoľby v Českej republike pravdepodobne vyhrala vládna strana ANO premiéra Andreja Babiša. Podľa údajov štatistického úradu získala 21,18% hlasov, a teda šesť kresiel z 21.

Druhá je ODS so 14,54 percentami a tretí skončili Piráti s 13,95 percentami. Najvýraznejšie protieurópska Sloboda a priama demokracia skončila piata s 9,1% a získala tak dva mandáty.

Voľby do Európskeho parlamentu, v ktorých si voliči vyberali 751 zástupcov v europarlamente, sa konali od 23. do 26. mája. Svoje hlasy v nich mohlo odovzdať 426 miliónov oprávnených voličov z 28 štátov. Po odchode Veľkej Británie z EÚ, počet poslancov klesne na 705.

 

Výsledky volieb v ostatných krajinách

Vo Francúzsku voľby do europarlamentu podľa odhadov malo ovládnuť krajne pravicové Národné združenie političky Marine Le Penovej, a to s 24 percentami. Strana francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona je na druhom mieste (22%).

Podľa prieskumu na portáli gazeta.pl v susednom Poľsku zvíťazila vládna strana Právo a spravodlivosť Jaroslawa Kaczynského (42,4%). Ako druhá sa umiestnila strana Európska koalícia s 39,1 percentami. Do tejto koalície pritom patrí pätica najväčších opozičných strán od pravého stredu doľava: Občianska platforma, Poľská ľudová strana, Zväz demokratickej ľavice, Nowoczesna a Zelení.

V Grécku zabodovala opozičná konzervatívna Nová demokracia, čím v eurovoľbách porazila vládnu ľavicovú formáciu SYRIZA.

.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Marek Brna

Anton Čapkovič

Milan Šupa

Erik Majercak

Gustáv Murín

Andrej Valihora

.
.
.

Harabin je oslobodený. Najvyšší súd zamietol odvolanie prokurátora v kauze schvaľovania ruskej agresie

Najvyšší súd SR dnes potvrdil nevinu bývalého sudcu, exministra spravodlivosti a bývalého šéfa Najvyššieho súdu SR Štefana Harabina vo veci…

13. 01. 2026 | Aktualizované 13. 01. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Tento týždeň čaká von der Leyenovú ďalšie hlasovanie o nedôvere

Europarlamentná frakcia Patrioti pre Európu predloží tento týždeň nové hlasovanie o nedôvere voči von der Leyenovej

13. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
13. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Američania nadhodnocujú počty obetí v Iráne

Americké médiá na pozadí povestí o zámere Trumpa vyhlásiť začiatok vojenskej operácie proti Iránu zvyšujú odhady počtu mŕtvych účastníkov protestov…

13. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
13. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Naď by najradšej bojoval cudzími životmi

Exminister obrany Jaroslav Naď na plné hrdlo vyhlásil, že nerozumie tomu, prečo premiér Robert Fico nechce poslať našich vojakov umierať…

13. 01. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
13. 01. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Merz je v slepej uličke

Nemecká politická bariéra sa rúca: kancelár Friedrich Merz sa nachádza v bezvýchodiskovej situácii. Polovica členov jeho vlastnej strany by sa…

13. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
13. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Trump do Iránu posiela „americkú pomoc“

Americký prezident Donald Trump vyhlásil, že americká pomoc iránskym protestujúcim je „už na ceste“, a povedal, že prerušil všetky rokovania…

13. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
13. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Keď sa rúca propaganda

Roky nám súčasná slovenská opozícia a jej spriaznené médiá vtĺkali do hláv jednu mantru: „NATO je naša záruka bezpečnosti, ochranný…

13. 01. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
13. 01. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Život sa v roku 2026 skomplikuje. Začne vláda konečne reagovať na každodenné problémy ľudí?

Trestný zákon upravený, kultúra opravená, hodnotové otázky v Ústave vyjasnené. Je najvyšší čas na riešenie existenčných otázok obyčajných ľudí –…

13. 01. 2026 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
13. 01. 2026 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov

Elon Musk vyhlásil, že sníva o stretnutí s mimozemšťanmi

Na tento účel SpaceX plánuje vybudovať veľké kozmické lode, ktoré budú schopné dopravovať ľudí na Mesiac, Mars a iné planéty

13. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
13. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

USA operujú tajnými zbraňami

Pentagón tajne kúpil tajnú zbraň, ktorá môže byť príčinou záhadného „havanského syndrómu“, informuje CNN s odvolaním sa na zdroje. Nie…

13. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
13. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Francúzsko sa bojí nemeckej sily

Francúzsko sa obáva prudkého vojenského posilnenia Nemecka na pozadí možného nástupu pravicovej strany Alternatíva pre Nemecko k moci, píše Bloomberg

13. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
13. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

V Sýrii sa vyostruje konflikt

V Sýrii sa výrazne vyostruje konflikt medzi vládou v Damasku a Kurdmi, ktorí kontrolujú rozsiahle územia na severe krajiny

13. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
13. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Európska obrana ako výraz nemohúcnosti EÚ

Európska obrana je ako bezzubý tiger. To je priamy dôsledok nekompetentnosti európskych byrokratov, predovšetkým Európskej komisie, domnieva sa generál Jozef…

13. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
13. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Armáda, „čínske mozgy“ a ruský „Murmansk BN“: Irán potlačil vlnu nepokojov a neutralizoval Starlink

Teherán našiel odpoveď proti podnecovateľom nepokojov. V článku ruských novín Svobodnaja Pressa o tom informujú novinári Aleksander Uralskij a Konstantin…

13. 01. 2026 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov
13. 01. 2026 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov

Magyar Pellegrinimu odkázal, že pojem Felvidék bude používať aj naďalej

Predseda maďarskej mimoparlamentnej opozičnej strany TISZA Péter Magyar v utorok na sociálnej sieti odkázal prezidentovi SR Petrovi Pellegrinimu, že pojem…

13. 01. 2026 | Aktualizované 13. 01. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
13. 01. 2026 | Aktualizované 13. 01. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Ďalší rozpor v koalícii. Hlas nepodporí návrh SNS, odmieta znižovanie trestov za extrémizmus

Koaličná strana Hlas-SD nepodporí novelu Trestného zákona z dielne poslancov Národnej rady SR za koaličnú SNS. Návrh je podľa nej…

13. 01. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
13. 01. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Hladná furt 4 – Rýchle a jednoduché recepty

WAU! Štvrtá kniha tejto milovanej série. Opäť je to poriadna zbierka receptov pre všetkých hladošov, ktorí ľúbia fajné jedlo, no…

13. 01. 2026 | | 1 min. čítania | 0 komentárov
13. 01. 2026 | | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

V Európskej únii došlo k rozkolu v otázke, ako využiť 90 miliárd eur, ktoré Európania v decembri vyčlenili Ukrajine

V Európskej únii došlo k rozkolu v otázke, ako využiť 90 miliárd eur, ktoré Európania v decembri vyčlenili Ukrajine, informuje…

13. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
13. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Bezpečnostná rada OSN zvolala mimoriadne zasadnutie. Diskutovalo sa o raketovom útoku Orešnik

Bezpečnostná rada OSN zvolala mimoriadne zasadnutie venované Ukrajine, na ktorom sa diskutovalo o raketovom útoku „Orešnik“ na Ľvovskú oblasť

13. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
13. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Zelenskyj a Trump sa môžu stretnúť už čoskoro

Americký prezident Donald Trump a prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj sa môžu stretnúť už čoskoro, píše portál Finnancial TImes

13. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
13. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Británia chce začať zadržiavať tankery tieňového loďstva, vláda krajiny už na to našla zámienku

Británia chce začať zadržiavať tankery tieňového loďstva, vláda krajiny už na to našla právne opodstatnenie, informuje BBC

13. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
13. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Dana Čahojová sa bude uchádzať o post primátorky Bratislavy

Dlhoročná starostka bratislavskej Karlovej Vsi Dana Čahojová sa bude v tohtoročných komunálnych voľbách uchádzať o post primátorky Bratislavy. Kandidovať bude…

13. 01. 2026 | Regióny | 3 min. čítania | 0 komentárov
13. 01. 2026 | Regióny | 3 min. čítania | 0 komentárov

Žilinka označil novelu Trestného zákona od SNS za nezodpovednú a krátkozrakú

Novela Trestného zákona z dielne poslancov SNS je nezodpovedná a krátkozraká. Vyhlásil to generálny prokurátor SR Maroš Žilinka. Pre navrhované…

13. 01. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
13. 01. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Vesmírna hanba? Rusko súťaží v štartoch rakiet s Novým Zélandom

Do USA a Číny má už tak ďaleko ako na Mesiac. A predtým na Čínu hľadelo zhovievavo zvrchu. Pritom predáva…

13. 01. 2026 | Komentáre | 6 min. čítania | 0 komentárov
13. 01. 2026 | Komentáre | 6 min. čítania | 0 komentárov

Vláda hľadá cestu k reštartu Slovalca, Fico tlačí na lacnejšiu energiu

Utorková návšteva predsedu vlády Roberta Fica v hlinikárni Slovalco v Žiari nad Hronom znovu otvorila otázku návratu energeticky náročného priemyslu…

13. 01. 2026 | Ekonomika | 4 min. čítania | 0 komentárov
13. 01. 2026 | Ekonomika | 4 min. čítania | 0 komentárov

.

STVR pod Flašíkovou: audit šetrí na ľuďoch, zmluvy bežia ďalej

Nové vedenie je pri produkcii odkázané na úzky trh, otázniky však vyvolávajú bežné dodávky, služby a symbolické „paradoxy“ spoluprác

13. 01. 2026 | Komentáre | 9 min. čítania | 0 komentárov
13. 01. 2026 | Komentáre | 9 min. čítania | 0 komentárov

S iránskym režimom je koniec, podľa Merza sa pri moci drží len násilím

Nemecký kancelár Friedrich Merz v utorok vyhlásil, že iránsky režim dožíva svoje posledné dni, keďže tlak na islamskú republiku rastie…

13. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
13. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

BBC žiada súd o zamietnutie Trumpovej žaloby o 10 miliárd dolárov

Britská verejnoprávna televízia BBC plánuje požiadať federálny súd na Floride o zamietnutie žaloby amerického prezidenta Donalda Trumpa vo výške 10…

13. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
13. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Podarí sa Trumpovi blesková vojna v Iráne alebo tam uviazne?

USA, 13. januára 2026 - Čo je to „Trumpov svet“? Možno ho považovať za výkyv v americkej politike, alebo Trumpove kroky odrážajú…

13. 01. 2026 | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Apoštolský nuncius oznámil, že pápež plánuje čoskoro navštíviť Afriku, vrátane Angoly.

Včera 19:39

Nemecká prokuratúra obvinila dvoch Ukrajincov z napomáhania Rusku pri sabotážach. Podľa nej plánovali zaslať výbušné balíky z Nemecka na Ukrajinu podľa pokynov ruskej spravodajskej služby.

Včera 19:38

Orbán aj Péter Magyar reagovali na to, že prezident Tamás Sulyok vypísal termín parlamentných volieb. „12. apríla. Isté voľby!“ napísal Orbán. „Je to oficiálne: Maďarsko bude voliť o 89 dní, 12. apríla.“ uviedol Magyar, ktorý dodal: „Zdvihnite vlajky! Hor sa, k víťazstvu!“

Včera 19:38

.

Ústavný súd odmietol sťažnosť Matúša Šutaja Eštoka proti kontumačnému rozsudku

Ústavný súd SR odmietol ústavnú sťažnosť ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka (Hlas-SD) proti vlaňajšiemu „kontumačnému“ rozsudku Mestského súdu Bratislava IV…

13. 01. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
13. 01. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Drahá chémia. Podarí sa Trumpovi zraziť svetové ceny ropy s pomocou Venezuely?

Jedným z oficiálne oznámených dôvodov útoku USA na Venezuelu a únosu Madura bolo to, že vlády tejto krajiny „ukradli Američanom…

13. 01. 2026 | Zo zahraničia | PR článok | 5 min. čítania | 0 komentárov
13. 01. 2026 | Zo zahraničia | PR článok | 5 min. čítania | 0 komentárov

Víťazstvo Fideszu je čoraz istejšie

Podľa najnovšieho prieskumu maďarského inštitútu Nézőpont, ak by sa voľby konali túto nedeľu, získal by vládnuci Fidesz 47 percent hlasov,…

13. 01. 2026 | 0 komentárov

Grónska vláda za žiadnych okolností neakceptuje prevzatie ostrova Spojenými štátmi

Grónska vláda vyhlásila, že neakceptuje prevzatie ostrova Spojenými štátmi za žiadnych okolností, po tom, čo americký prezident Donald Trump uviedol,…

13. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
13. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Farmári v Paríži protestujú proti obchodnej dohode EÚ s Mercosurom

Desiatky traktorov v pondelok ráno dorazili do Paríža, kde francúzski farmári protestujú proti obchodnej dohode, ktorú Európska únia uzavrela so…

13. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
13. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Marek Brna

Anton Čapkovič

Milan Šupa

Erik Majercak

Gustáv Murín

Andrej Valihora

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov