Vodný slalom-MS: Slovenskí kajakári v hliadkach až na 17. mieste (6)

Praha (spravodajca TASR): Vo finálovom sobotnom bloku sa udeľovalo šesť sád medailí, tri v individuálnych pretekoch a tri v hliadkach. Singlistka Katarína Macová sa zo slovenských finalistov predstavila ako prvá a dobre nedopadla, keď po sporne pripísanej 50-sekundovej penalizácii obsadila 9. miesto. Veľká radosť v slovenskej výprave vypukla až vtedy, keď singlista Alexander Slafkovský skončil strieborný, so stratou 0,83 sekundy na zlatého Brita Florenceho, 6. miesto obsadil ďalší slovenský finalista v singli Matej Beňuš.

Katarína Macová, európska šampiónka spred troch rokov a tretia na MS v Čunove’2011, sa medzi 25 bránkami pokúšala zopakovať to, čo sa jej podarilo v kvalifikácii i semifinále, keď postupovala vždy z tretieho miesta. Žiadalo sa zapádlovať čas pod 130 sekúnd, no medzi piatou a šiestou bránkou eskimovala, na šiestej si zapísala 50 trestných sekúnd a pripravila sa o striebro. Alexander Slafkovský však nezakolísal, s čistou jazdou sa v cieli spontánne radoval a mal na to pádny dôvod, s premiérovým vzácnym kovom v individuálnych pretekoch vo svojej kariére na MS, dosiaľ mal na konte štyri zlaté výlučne v pretekoch tímov.

Strieborný Alexander Slafkovský prežíval v cieli asi najväčšiu radosť zo všetkých medailistov. Ani dobre nevedel, akým spôsobom ju vyplaviť na povrch, ruky vystreľoval do polohy víťaza, kanoe si roztancoval a pôsobil ako tanečník pri valčíku od Straussa. "Mám slzy v očiach, radosť sa nedá lepšie vyjadriť, 14 rokov čakania na prvú medailu bolo nekonečných. Je to fantastický pocit, dopredu ma hnala skvelá kulisa a tribúna vyzerala neskutočne, takýto pohľad by som prial každému."

Na trati mu po každej z 25 bránok vzrastala nádej na životný úspech. "Fyzicky to bolo náročnejšie ako technicky, no dalo sa všeličo pokaziť, v cieli som si odsledoval ako niektorí pohoreli, každá bránka rozhodovala o výsledku."

V semifinále Slafkovský presvedčivo nevyzeral, do finále postúpil z 9. miesta. "Lepšie sa mi šlo finále, naskočili mi síce dve trestné sekundy na poslednej protivodke, no nebol som si ich vedomý. Šiel som stredom bránky, našťastie penalizáciu potom zmazali, to však už nič nemenilo na tom, že som skončil strieborný. V cieli som vo chvíľach čakania prežíval niečo strašné, takisto ako deň predtým v semifinále. Rodičia Florenceho mi povedali, že trestné sekundy z môjho času zmazali, o to viac som si bol istejší, už s presvedčením, že by mi medaila nemala ujsť."

Vývrtky radosti Slafkovského vo vode boli dokonalé. "Dva eskimáky som si doprial symbolicky preto, že som skončil druhý, od radosti som si musel schladiť aj rozhorúčenú hlavu. Štvrtých miest už bolo u mňa počas kariéry strašne veľa, ani som ich nerátal a keby som skončil teraz rovnako, tak by som sa poriadne naštval. Na ME nemám zatiaľ titul, zbieram len druhé a tretie miesta, no na MS som bol doteraz najvyššie piaty v Tacene 2010. Od roku 1999 som urobil kus cesty a dospel som až do striebornej Troje."

Alexander Slafkovský bude čoskoro otcom. "Od októbra budeme spolu s priateľkou Jelkou traja. Teraz mi odpadol jeden kameň zo srdca, druhý sa spojí aj s prekvapením, či to bude dcérka, alebo syn. Na Troju budem mať odteraz krásne spomienky, posledné tri roky sa mi tu dobre jazdilo, do Prahy som sa vždy rád vracal. Trať z jednej strany na druhú ma dokonale vyšťavila, chýbala mi plynulosť s vodou, bolo treba len dodržať nájazdy do bránok v správnej línii. Natrápil som sa a konečne dočkal sladkej odmeny."

Tréner Stanislav Gejdoš pripravuje Slafkovského tretí rok. "Bol to aj na neho nápor, na výsledok sme v takejto veľkosti len dlho čakali, takže konečne," dodal Alexander Slafkovský, prvý medailista na MS v pražskej Troji v slovenskej výprave.

Stannislav Gejdoš si striebro v role trénera Slafkovského taktiež užíval. "Nebola to príliš stabilná sezóna, Praha mala byť vrcholom a vyšlo to. Je to náš najväčší úspech, Sašova jazda mala iskru a myšlienku, splnil do bodky, čo si predsavzal. Myslel som si, že jeho čas vystačí na štvrtú, alebo piatu priečku, nakoniec sa však ukázalo, že jazdu mal pod kontrolou s minimom chýb. V cieli som prežíval príjemné chvíle čakania, so šteklením v podbrušku, keď súperi odpadávali. Darček pre neho už chystáme, no utajene a vybalíme ho až po narodení Sašovho potomka."

Singlista Matej Beňuš nad šiestym miestom príliš nepolemizoval, zobral ho ako holý fakt, ktorý pramenil z celkovej pohody, či presnejšie nepohody vo finále. "Rýchly čas nestačil, odsunuli ma tri dotyky s bránkami. Už od štvrtej bránky sa mi šmýkalo menej ako v semifinále, dotykov s bránkami bolo priveľa. Veril som si, bohužiaľ, nevyšlo mi to. Aspoň že má Saša medailu, veľmi mu ju prajem, najmä keď je jeho prvá. Záver sezóny nebol pre mňa úplne úspešný, no šieste miesto na MS zasa za úplne zlé nepovažujem, aj keď viem, že som mal na medailu. V sezóne som dosahoval lepšie finálové výsledky ako teraz, na nejakú veľkú nespokojnosť však nie je dôvod."

Singlistku Katarínu Macovú pripravil o striebro nešťastný eskimák a 50-sekundová penalizácia na 6. bránke. "Sama neviem, prečo som sa prevrátila, zdalo sa mi potom, že som bola s loďou v bránke, len som nevedela, či sa tam zmenila. Preto som utekala pozrieť video, príčiny zlyhania však dosiaľ nepoznám. V Troji sa mi jazdilo dobre, napriek tomu, že tento kanál nie je môj obľúbený. Mala som naviac, škoda, v cieli som tušila, že asi už s tou 50-sekundovou penalizáciou nič pri našom proteste neurobíme. V jazde ma táto chyba neovplyvnila, snažila som sa pádlovať naplno až do cieľa."

V mužskom kajaku burácali diváci pri zlate Hradílka a striebre Prskavca. Hradílek po striebre vlani na OH sa v Troji ukázal v plnej paráde a odmenil tým najlepším spôsobom aj organizátorov MS.

Po finálovej jazde hliadok singlistov sa pohlo výrazným spôsobom štatistikou. Do historickej slovenskej bilancie pribudlo 20. zlato, 10-te získal Michal Martikán s nepretržitým medailovým reťazením od MS’95 v Nottinghame a singlisti sa na MS na najvyššom stupni ocitli v nezmenenej zostave štvrtýkrát za sebou. Ich zlaté šampionáty so šiestimi piedestálmi obsiahli roky Tres Coroas’97, Augsburg’03, Seu d’Urgell’09, Tacen’10, Čunovo’11 a Troju’13.

Napriek tomu, že si trikrát ťukli do bránok a nazbierali šesť trestných sekúnd, plusové body medzi 15 štartujúcimi tímami zbierali v rýchlych prejazdoch a v kolektívnej súhre, čo im pomohlo zdolať druhých Nemcov o 0,79 sekundy a tretích Francúzov o 3,86 s.

Michal Martikán si hojil ranu z neúspechu v semifinále pretekov jednotlivcov a podarilo sa mu to dokonale. "Je to super, úplne inak som vnímal teraz jazdu, v teple, v krátkych rukávoch, so slnkom, teda v úplne iných podmienkach ako deň predtým v semifinále. Jazdilo sa mi bez akýchkoľvek problémov, s tými najjednoduchšími prejazdami napriamo, ktoré šetria čas. Som šťastný, že sa nám podarilo vyhrať a je mi cťou byť v takomto tíme. Naše reťazenie zlatých je pozoruhodné a nemienime si ho pretrhnúť."

Matej Beňuš k 6. individuálnemu miestu pripojil zlato a aj on si mohol povedať koniec dobrý, všetko dobré. "Ďalšie zlato je doma, môžeme byť len spokojní. V strednom úseku sme sa nevyhli chybám, nevyšla nám voda, no v závere sme zrýchlili. Výborne sme sa striedali, bez tlačenice, v poslednej protivodke som skoro Miša napichol, trochu som sa zľakol, no situáciu sme dobre ustáli."

Najspokojnejším z trojice bol Alexander Slafkvoský, ktorý si v sobotu k individuálnemu striebru pripísal kolektívne zlato. "Rébusy na vode sme riešili priebežne, rôzne situácie zvládli za pochodu, v tom bola naša sila. Okolo 12. a 16. bránky sme mali problémy, no naskákali sme dobre do dôležitej poslednej protivodky a už sme vedeli, že je to super. Boli sme našťastie dosť rýchli, o ťukoch som vedel, ja som sa postaral o dva. Ak by som jazdu pokazil, sypal by som si popol na hlavu. Štvrté zlato za sebou sme vždy vybojovali v rovnakom poradí, ja na druhom najviac upracovanom úseku. Na druhý úsek som sa dostal vtedy, keď skončil Juraj Minčík a on vždy pádloval za Mišom. Odvtedy mi to takto prischlo, tuším, že od roku 2002. Hliadky sú o tímovej disicplíne, žiadna medaila nie je zadarmo, ani táto, aj keď sa viac doceňujú individuálne."

Preteky hliadok kajakárov dopadli pre Slovákov úplne zle, medzi 25 tímami obsadili až 17. miesto, keď ich do úzadia zatlačila vynechaná bránka a až 58 sekúnd penalizácie.

Finálové výsledky

C1 ženy: 1. Jessica Foxová (Austr.) 126,09 (6), 2. Mallory Franklinová (V. Brit.) 139,08 (4), 3. Caroline Loirová (Fr.) 139,75 (0), …9. Katarína Macová (SR) 183,58 (50)

C1 muži: 1. David Florence (V. Brit.) 102,53 (2), 2. Alexander Slafkovský (SR) 103,36 (0), 3. Benjamin Savšek (Slovin.) 105,79 (0), …6. Matej Beňuš (SR) 110,11 (6)

K1 muži: 1. Vavřinec Hradílek 94,52 (2), 2. Jiří Prskavec (obaja ČR) 95,90 (0), 3. Mateusz Polaczyk (Poľ.) 95,98 (0)

hliadky

3xC1 muži: 1. Slovensko (Michal Martikán, Alexander Slafkovský, Matej Beňuš) 118,98 (6), 2. Nemecko (Sideris Tasiadis, Jan Benzien, Franz Anton) 119,77, 3. Francúzsko (Denis Gargaud Chanut, Jonathan Marc, Nicolas Peschier) 122,84 (4)

3xC1 ženy: 1. Austrália (Jessica Foxová, Rosalyn Lawrenceová, Alison Borrowsová) 164,85 (8), 2. Česko (Kateřina Hošková, Monika Jančová, Anna Koblencová) 166,34 (10), 3. Nemecko (Mira Louenová, Lena Stöcklinová, Karolin Wagnerová) 174,75 (16)

3xK1 muži: 1. Taliansko (Daniele Molmenti, Andrea Romeo, Giovanni De Gennaro) 109,60 (2), 2. Poľsko ( Grzegorz Polaczyk, Mateusz Polaczyk, Dariusz Popiela) 111,10 (2), 3. Francúzsko (Boris Neveu, Etienne Daille, Matheu Biazizzo) 112,12 (6), …17. Slovensko (Ján Šajbidor, Martin Halčin, Jakub Grigar) 173,28 (58)

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Výbuch v čističke odpadových vôd pri Bristole si vyžiadal štyri obete

0 icon

Bristol 3. decembra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP/Twitter/jawadburhan98)   Štyroch mŕtvych si vyžiadala mohutná explózia, ku ktorej došlo vo štvrtok v priestoroch čistiarne odpadových vôd v prístavnom meste Avonmouth na predmestí anglického mesta Bristol. Oznámili to na tlačovej konferencii predstavitelia miestnej polície, informovala televízia Sky News Medzi obeťami sú traja zamestnanci spoločnosti Wessex…

USA hlásia rekordné úmrtia i hospitalizácie

0 icon

New York 3. decembra 2020 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Spojené štáty americké dosiahli ďalšie smutné rekordy v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu. Podľa dát zverejnených vo štvrtok po prvý raz od začiatku pandémie v priebehu dňa zaznamenali viac ako 3 100 úmrtí v dôsledku ochorenia COVID-19. Rekord si pripísalo aj 100-tisíc hospitalizácií.…

Via Iuris: Ústava by sa nemala meniť pozmeňujúcim návrhom a bez diskusie

0 icon

Bratislava 3. decembra 2020 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Ústava by nemala byť menená pozmeňujúcim návrhom, ktorý môže byť schválený v rovnaký deň, ako bol predložený. Upozorňuje na to Kristína Babiaková, advokátka spolupracujúca s organizáciou Via Iuris v reakcii na zmeny ústavy, o ktorých rokuje aktuálne parlament s tým, že je to v…

Miliardár Janeček: Musíme sa vzoprieť tyranii a útlaku veľkých sociálnych sietí

0 icon

Praha 3. decembra 2020 (HSP/Sputnik/Foto:CC BY-SA 3.0/Jon Hanna,Pixabay)   Slávny český miliardár Karel Janeček na svojom blogu varoval pred miznutím slobody slova a nastupujúcou novou totalitou. Veľké sociálne siete s dominantnými pozíciami na trhu nesmú mať možnosť rozhodovať o tom, kto bude "vymazaný" a obmedzovaný, hovorí "Neprejde ani týždeň, aby…

Nová karabína Kalašnikova bude môcť meniť kaliber

0 icon

Bratislava 3. decembra 2020 (HSP/Sputnik/Foto:ScreenShot Youtube)   Jedným zo zvláštnych čŕt novej ruskej karabíny AKV-521 bude možnosť výmeny hlavne na rôzne kalibry, vrátane štandardných pre NATO. Informoval o tom výrobca zbrane - koncern Kalašnikova Pripomeňme, že ako prvý koncern predstavil AKV-521 o kalibri 5,45x39. V prezentácii sa uvádzalo, že zbraň…

EÚ sa dohodla s Gréckom na výstavbe tábora pre migrantov na ostrove Lesbos

0 icon

Brusel 3. decembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Yorgos Karahalis)   Európska komisia (EK) sa vo štvrtok dohodla s Gréckom na zriadení nového nadštandardného prijímacieho strediska pre utečencov na ostrove Lesbos. Nový tábor by mal byť vybudovaný do septembra 2021 Komisia spresnila, že ide o kľúčový krok na vyriešenie situácie, ktorá nastala po septembrových…

Predseda parlamentu verí, že Slovensko sa v Žilinkovi nesklame. Podľa Smeru premiér prehral súboj o GP. Valášek sa pýta partnerov prečo volili GP spolu s opozíciou

0 icon

Bratislava 3. decembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák,Martin Baumann,SITA-Branislav Bibel,TASR-Pavol Zachar)   Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) verí, že sa vo zvolenom kandidátovi na generálneho prokurátora Marošovi Žilinkovi Slovensko nesklame. Jeho stanovisko poskytla riaditeľka odboru komunikácie s médiami a verejnosťou Národnej rady SR (NR SR) Michaela Jurcová. Parlament dnes 132 hlasmi…

Premiér apeluje na návrat detí do škôl, niektoré chce otvoriť v pondelok 7. decembra

0 icon

Bratislava 3. decembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO) sa rozhodol zorganizovať pilotné otvorenie škôl „doslova s pár ľuďmi priamo z Úradu vlády SR.“ Napísal to vo svojom profile na sociálnej sieti s tým, že dávajú dokopy všetky inštrukcie, povolenia, žiadosti, zmluvy, organizujú mimoriadne zasadnutie vlády, zabezpečujú…

Ilona Csáková o vakcíne proti koronavírusu: Do mňa ani do mojich detí nebude nikto biť žiadnu vakcínu.Vy, čo máte otvorené oči, viete. Nesmiete sa báť chrániť svoje deti, svoje zdravie, vaše životy

0 icon

Praha 3. decembra 2020 (HSP/Sputnik/Foto:Wikimedia)   Speváčka Ilona Csáková naspievala s Romanom Horkým pesničku V dlouhém zatmění. Ide o protestnú pieseň, ktorá odráža názor autorov na pôvod pandémie koronavírusu. Autori sa touto piesňou snažia vyzvať obyvateľov, aby prestali byť len hračkami v rukách vplyvných ľudí, ktorí podľa názoru spevákov stoja…

Poslanci opätovne nezvolili Kotlebu za šéfa výboru na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva

0 icon

Bratislava 3. decembra 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Predsedu strany Kotlebovci - Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) Mariana Kotlebu parlament po niekoľkýkrát neschválil za šéfa Osobitného kontrolného výboru Národnej rady SR na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva. Získal 48 hlasov. V tajnom hlasovaní nezískal potrebný počet hlasov ani jeho stranícky kolega Eduard…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Štefan Harabin

Ak sa chcete očkovať, tak iba vtedy, keď ako prvý očkovanie prežije Matovič, Paulínka a jeho deti.

0icon

Už pol roka Vás Matovič a jeho fašistická klika agendou Covid-divadlá podvádza, hoci ide nesporne iba o bežnú virózu i podľa WHO, zrovnateľnú s predchádzajúcimi chrípkami. Matovič Vás v rozsahu cez tri milióny, ako to sám prezentoval, nechal podvodne testovať, akože dobrovoľne-povinne (k čomu sa aj sám dobrovoľne priznal), nesporne a bez najmenších pochybnosti, nespoľahlivými…

Gabriel Dragon

Rusko-podnestersko-moldavský pat a efekt kindervajca

0icon

Vyjadrenie novozvolenej prezidentky Moldavska Maii Sandu o stiahnutí ruských vojakov z medzinárodne neuznanej Podnesterskej moldavskej republiky /PMR/, nachádzajúcej sa na území Moldavska, je možné brať len ako politický folklór, nie ako reflektovanie politickej reality. Prečo požaduje ich stiahnutie, aké budú následné kroky a prečo si touto aktivitou môže Moldavsko uškodiť?…

Robo Bačinský

Slovensko hnije a Čaputová bojuje s klímou...

0icon

Slovensko je v stave, v akom ešte nikdy nebolo. Ani za banditov ako Mikloš, či Dzurinda. Netvrdím, že to boli vlastenci verní poslaneckému sľubu. Netvrdím ani, že nekradli, nerozpredávali Slovensko a nehrabali v prvom rade pre seba, na úkor nás všetkých a hlavne z nášho. Chcem povedať, že prístup politických…

Peter Lipták

Nehaňte očkovanie moje!

0icon

Som lekár, ktorý je celoživotne veľmi výrazne angažovaný za očkovanie. Očkovanie je imunoterapia. To znamená štandardný druh preventívnej antiinfekčnej liečby, ktorý využíva prirodzené schopnosti našej vlastnej imunity. Vakcín

Ivan Holek

Koronavírus! Je umelý, alebo prírodný? A čo z toho pre nás vyplýva?

0icon

Existuje konšpiratívny názor, že koronavírus má umelý pôvod a existuje oficiálny názor, že koronavírus je prírodný. Čo však tieto dve alternatívy pre nás znamenajú? Aký dopad na nás majú? A hlavne, aké dôsledky z nich máme sami voči sebe vyvodiť?

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Prečo je pre mužov ťažké počúvať ženy?

0 icon

Či už je to priateľ, brat alebo kamarát - všetci poznáme chlapa, ktorý je zlým poslucháčom a často jednoducho nepočúva ženy. A nie, nie je to preto, že by sa nudil alebo bol arogantný. Existujú skutočne štúdie, ktoré ukazujú, že existuje niekoľko dôvodov, prečo v tejto oblasti muži tápajú. Zdá sa, že mužský mozog jednoducho…

Obávaní šamani s mocou zvierat a indiánske kmene Severnej Ameriky

0 icon

Šamanská maska spája človeka s jeho totemovým zvieraťom a rituálu dodáva magickú atmosféru. Dotyční šamani sa dokážu prevteliť do božstva, ktoré im umožní ovládať desivé prírodné javy. Takýmito pravidlami sa riadia tajomné rituály obávaných šamanov. Šaman je jedinec, ktorý dokáže silou vôle zmeniť svoje vedomie a získať informácie z oného sveta. Vďaka nim vie liečiť…

Konšpiračná teória o ovládaní mysle: MKULTRA. 1. časť

0 icon

Medzi tie najbizarnejšie konšpiračné teórie, aké sme vám doteraz priniesli, respektíve prinesieme, a zároveň najviac znepokojujúce, patrí aj tá o Projekte MKULTRA. MKULTRA bolo tajné označenie pre sériu experimentov vykonávaných CIA, ktoré mali prebiehať od 50. do 70 rokov minulého storočia. Práve o týchto experimentoch sme si pre vás pripravili trojdielny článok. Poďme…

Z čoho sa vyrába žuvačka a dokáže pomôcť pri chudnutí?

0 icon

Je reálne, aby mohla žuvačka pozitívne vplývať na energetickú rovnováhu a uľahčovať úbytok na váhe? Žuvačka je tu s nami už od doby kamennej - chicle guma sa vyrábala z miazgy stromu Sapodilla. Najmodernejšie žuvačky sú založené na syntetickom ekvivalente, gumovom materiáli zvanom polyizobutylén, ktorý sa tiež používa na výrobu duší kolies. Polyizobutylén…

Tieto fotografie ti dokážu, že samota vie byť niekedy poriadne krutá

0 icon

Samota vie byť niekedy poriadne krutá a každý kto ňou trpí, potrebuje niekoho, kto mu dá najavo, že je pre neho v živote dôležitý. Takéto podobné príbehy, aké uvidíš dnes na týchto fotografiách, sa odohrávajú po celom svete. Je pravda, že sa o týchto príbehoch veľa nehovorí, ale tieto fotografie sú…

Vo svete IT

RECENZIA: Vyskúšali sme Bluetooth slúchadlá OneOdio A30 s aktívnym potláčaním okolitého šumu. Ako to dopadlo?

0 icon

Po dlhšej dobe nám do redakcie zavítali Bluetooth slúchadlá, tentokrát od značky OneOdio, konkrétne model A30. Hneď v úvode musím však povedať, že som od nich nemal veľké očakávania. Dôvodom je, že pre mňa ide o vcelku neznámu firmu. Musím však povedať, že ma v pozitívnom slova zmysle prekvapili. Doteraz…

Podľa tejto zvláštnej teórie čierne diery, tak ako ich poznáme, neexistujú

0 icon

Čierne diery sa bezkonkurenčne radia k jedným z najzvláštnejších objektov vo vesmíre. Podľa súčasných poznatkov ide o regióny, kde prestávajú fungovať zákony fyziky tak, ako ich poznáme, píše portál Space. Napriek tomu však reálne existujú a projektu Event Horizon Telescope sa podarilo priniesť nám prvú fotografiu čiernej diery, ktorá sa nachádza v jadre galaxie M87.…

Čínska sonda Chang’e-5 pristála na Mesiaci. K dispozícii sú tieto dychberúce zábery

0 icon

Čína zverejnila videozáznam, ktorý ukazuje príchod sondy Chang’e-5 na povrch Mesiaca. Po krátkej pauze sa začal dychberúci zostup, ktorý sa v momente skončil rozprášením mesačného regolitu, píše portál NYTimes.com. Pristátie sa skončilo úspechom. „Išlo o veľmi presné a veľmi vzrušujúce pristátie. Sonda dopadla priamo doprostred významného geologického regiónu,“ vyjadril sa…

Pozor! Už o pár dní Microsoft ukončuje podporu verzie Windowsu 10, ktorú majú mnohí z nás v PC! Máte ju aj vy?

0 icon

Hoci sa môže na prvý pohľad zdať, že Windows 10 je „jednou verziou“ operačného systému, tak opak je pravdou. Spoločnosť Microsoft hoci Windows 10 vyvíja ako jeden software, tak v skutočnosti je dostupných hneď niekoľko verzií.  Zároveň treba dodať, že Microsoft hoci pomaly, ale postupne ukončuje podporu starších neaktualizovaných verzií…

Fermiho paradox: Môže voda brániť vzniknutiu mimozemského života?

0 icon

Po mimozemskom živote pátrame už pomerne dlhú dobu, no napriek tomu sa nám nepodarilo nájsť žiadnu civilizáciu. „Kde sú všetci?“ to je otázka, ktorá sa stala základom Fermiho paradoxu, ktorý si všíma rozpor medzi tým, že život vo vesmíre by mal byť rozšírený, no napriek tomu sa nám nepodarilo nájsť…

Armádny Magazín

Šéf NATO Stoltenberg a bývalá tlačová tajomníčka Bieleho domu Jen Psaki „fajčia to isté svinstvo“

0 icon

Rusko, 3.December 2020 (AM) - Známa ruská novinárka Julia Viťazevová vysvetlila, ako sa Rusku podarilo „obkľúčiť“ NATO. Uviedla, že generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg jednoducho nemal na škole zemepis.   Stoltenberg pred videokonferenciou ministrov zahraničných vecí NATO predniesol neočakávan

Rusko testuje jediný plávajúci tank na svete - Sprut-SDM1

0 icon

Rusko, 3.December 2020 (AM) - Úradné skúšky jediného ľahkého plávajúceho tanku Sprut-SDM1 na svete budú ukončené v roku 2022, oznámil priemyselný riaditeľ zbrojného komplexu štátnej korporácie rastú Bekchan Ozdojev.  

Ekonóm Chazin: "Nová Jalta“ odstráni dolár zo svetového finančného systému

0 icon

Rusko, 3.December 2020 (AM) - Ekonóm Michail Chazin dospel k záveru, že čas bežného dolára v medzinárodných finančných inštitúciách sa končí.   Expert sa inšpiroval chovaním súčasného prezidenta USA Donalda Trumpa. Podľa Chazina môže americký vodca v záujme udržania moci prijať najrozhodujúcejšie opatrenia vrátane uz

Rostec: Vyvíjame nový univerzálny protilietadlový raketový komplex krátkeho doletu

0 icon

Rusko, 3.December 2020 (AM) - V Rusku bude vyvinutý nový univerzálny protilietadlový raketový komplex krátkeho doletu schopný ničiť ciele akéhokoľvek typu, vyhlásil v priemyselný riaditeľ zbrojného komplexu štátnej korporácie Rostec Bekchan Ozdojev. &n

Beneš ako zbabelec

0 icon

Česko, 3. december 2020 (AM) - V rozhovore s prezidentom asociácie obranného a bezpečnostného priemyslu a prezidentským kandidátom Jiřím Hynkom sa v roku 2017 dali čítať aj tieto slová: Edvard Beneš sa zachoval ako zbabelec, pretože podľahol Mníchovskému diktátu v roku 1938.   Literarky.cz mu však takýto striktný postoj vyčítali s odôvodnením,

Svetlo sveta

Aký je osud kríža, na ktorom bol ukrižovaný Kristus?

0 icon

Na svete sa dnes uchovávajú viaceré významné relikvie spojené s utrpením Krista. Najhlavnejší symbol jeho ukrižovania, samotný kríž, bol predmetom záujmu už prvých veriacich. Čo teda vieme o osude kríža, na ktorom skutočne zomrel Kristus? Z obáv pred glorifikáciou a zbožštením Krista sa židia usilovali eliminovať všetky príležitosti pre vytvorenie jeho posmrtného kultu. Z evanjelií…

Najvyšší súd v USA zablokoval uplatňovanie prísnejších pandemických opatrení na kostoly ako na obchody

0 icon

Kým sme na Slovensku svedkami ako náboženské inštitúcie spolupravujú s vládou pri aplikácii reštrikčných opatrení uvalených na bohoslužby, v USA náboženské organizácie zvolili presne opačný prístup a podali v predmetnej veci právnu žalobu. Predmetom žaloby na Najvyššom súde Spojených štátov bolo, aby súd vydal predbežné opatrenie, že nariadenia zamedzujúce ľuďom návštevu bohoslužieb a zároveň neuplatňovanie…

Prečo nazývame Abrahama „otcom všetkých národov“ alebo „všetkých veriacich“?

0 icon

Abrahám je pôvodným menom Abram, čo v preklade znamená „vznešený.“ Je to odrazom vznešenosti ako žil svoj život v chaldeskej krajine, v prosperujúcom meste Ur na území dnešného Iraku, kedy napriek tomu, že bol bohatý, dokázal rozpoznať volanie Boha, aby všetko pohodlie zanechal a vydal sa na Božie volanie do neznáma. Spoločnosť, v ktorej Abram…

Otec Urbančok: Covid presmeroval ľudí do novodobých chrámov

0 icon

Milovaní Bratia a Sestry! Je to už takmer rok, čo sa z Číny dostal COVID pomaly do celého sveta. Následkom neho došlo k historickému precedensu, zrušeniu slávenia verejných svätých omší už niekoľkokrát. Tí veriaci, ktorí žili naozaj životom živej viery a boli si vedomí hodnoty sviatostí, zažili skutočné duchovné utrpenie, tí, ktorí ju až…

Ako vznikol kult svätého Petra a Pavla

0 icon

Kult svätého Petra nevznikol v starokresťanskej tradícii hneď po apoštolovej smrti; jeho rozvoj je nerozlučne spojený s utváraním kultu svätého Pavla, ktorý bol sťatý mečom roku 67 na mieste nazývanom ad Aquas Salvias, na južnom okraji Ríma v blízkosti Ostijskej cesty (Via Ostiense). V období, keď obidvaja podstúpili mučenícku smrť, kresťania predstavovali v Ríme…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali